Reklama

pondělí 15. června 2020

Po pandemii: multilateralismus je ohrožen


Andres Serbin
15. 6. 2020      valdaiclub
Omezení úlohy občanské společnosti a nezávislých médií už vedlo ke smrtícím opožděním v boji s COVID-19 a závislosti na státní byrokracii v otázce komplexní reakce na krizové situace. Zavedení těchto omezení v mezinárodním měřítku bude znamenat konec tak zvaného komplexního multilateralismu, píše Andres Serbin, výkonný ředitel Regionálního koordinační střediska ekonomických a sociálních studií (CRIES), spolupředseda oddělení Asie a Ameriky Asociace latinskoamerických studií (LASA). I když nynější pandemie vyžaduje okamžitá a neodkladná opatření, nelze zapomínat na ty geopolitické a sociálních důsledky, které způsobí. Post-pandemie povede k zesílení tendencí v mezinárodním řádu, které existovaly již před vypuknutím COVID-19, což pouze zesílí krizi globalizace a globálního řízení, oslabí schopnost reakce mezinárodních institucí a povede k celkovému útlumu mezinárodní spolupráce a k soupeření mezi velkými velmocemi.

Přechod k novému stabilnímu světovému řádu se zpomalí, bude nepředvídatelný a kvůli mezinárodní nestabilitě a neurčitosti zůstane nadlouho nedokončeným.

Podle údajů SZO se v post-pandemickém období mezinárodní obchod sníží o 13–30%; recese se dotkne jak nejvyspělejších, tak i nejzranitelnějších ekonomik, a jejich obnovení může začít až v roce 2021. Zde vznikají vážné otázky ohledně globalizace a do popředí se dostává několik scénářů:

· "Sbohem, globalizace" (tak bylo nazváno nedávné číslo The Economist) pod tlakem izolacionistických a protekcionistických sil v různých státech;

· globalizace "s čínskou tváří", kterou bude Peking podporovat a získávat z ní výhody, jakmile se obnoví po ekonomickém poklesu;

· dva paralelní, ale navzájem spojené procesy globalizace, jak to navrhují někteří analytici ve Spojených státech, kdy globální mechanismy mezinárodního liberálního systému budou koexistovat s instituty, vytvářenými Čínou (takovými, jako Asijská banka infrastrukturních investic a Banka rozvoje BRICS, založená v roce 2014).

Vývoj každého z těchto scénářů rozhodujícím způsobem ovlivní osud multilateralismu a globálního řízení. Ovšem v jakémkoliv z těchto scénářů bude Čína rozšiřovat svou účast a vliv v nejrůznějších mezinárodních organizacích – jak v těch, které již existují, tak i v těch, které jsou ve stadiu formování, patrně, když bude při tom respektovat liberální normy a pravidla mezinárodního ekonomického řádu, jak tomu bylo při vstupu Číny do SZO.

Nicméně normy a pravidla ekonomického liberalismu, které řada států může přijmout a dodržovat, nemusí zahrnovat mezinárodní hodnoty "západního" řádu, souvisejícího s demokratickou solidaritou při zabezpečování běženců, lidských práv obecně, humanitárního zasahování nebo odpovědnosti za bezpečnost. Tyto hodnoty jsou v rozporu s autoritativní, "neoliberální" koncepcí, založené na kontrole občanů, digitálním monitoringu, schváleném některými vládami. Mezinárodní "liberální" řád, stanovený Západem po druhé světové válce a upevněný po skončení studené války, se bude zmítat mezi zachováním ekonomické liberální dynamiky a ohrožením západních politických liberálních hodnot.

"Diplomacie zdravotnictví", odnedávna prosazovaná Pekingem, nemůže skrýt centralizovaný a vůbec ne průhledný zápas s pandemií v Číně a zastřít úlohu státu, který vertikálně respektuje směrnice jedné strany, nezávisle na jejich efektivitě. Nejednoznačná rozhodnutí, přijatá administrativou Donalda Trumpa v době pandemie, lidové protesty po zavraždění George Floyda policistou a navedení pořádku s použitím vojenské síly rovněž svědčí o vzniku autoritativních ambicí u prezidenta USA.

Ale patrně největším problémem potenciálních scénářů globalizace a světového řádu v podmínkách tranzitu mezi bipolárností a mnopolárností spočívá v roli aktivních občanů - různých a nezávislých, kteří byli s to čelit krizi a podpořit fungování státu v demokratickém rámci. Omezení úlohy občanské společnosti a nezávislých médií už vedla ke smrtícím opožděním v boji s COVID-19 a závislosti na tvrdé a vertikální státní byrokracii v otázce komplexní reakce na krizové situace.

Zavedení těchto omezení v mezinárodní měřítku bude znamenat nejen konec tak zvaného komplexního multilateralismu, kdy vlády a aktivní občané spolupracují v mezinárodních institucích pro dosažení společných cílů, ale povede ke snížení efektivity účasti občanské společnosti při zpracování programu ochrany a prosazení globálních společenských vymožeností.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

17 komentářů :

 1. Dobrý den,

  může mi někdo dát odkaz na nějaký web, který se věnuje problémům v česku jako je např:

  - proč musí občané platit ve vyúčtování příspěvek za
  fotovoltaiku ( nepochopitelná povinnost podporovat solární barony občany ČR)

  - potravinová soběstačnost
  - kvalita potravin(nahnilých brambor zvláště)
  - nesmyslné ceny potravin
  - třetinová kupní síla při stejném pracovním výkonu proti Německu aj.
  - výstavba nových jeslí a školek za ty zcizené,které
  postavili občané zdarma

  - měření "dvojím" metrem
  - vyvolávání nenávisti k jiným národům

  atd.

  Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viz níže - vše bylo naplánováno. Jsme kolonie EU.
   https://ac24.cz/en/-/jak-jsme-znicili-republiku-cr-neni-pravnim-statem
   http://svobodnenoviny.eu/evropskou-unii-zalozili-prominentni-naciste-a-kartely-ktere-vybudovaly-treti-risi/ )

   Vymazat
  2. 19:25 Otázky jasné, odpovědět by měly všechny vlády a jejich žijící členové, taky proč za hubičku nevýhodně prodali státní zlato. Takže asi těch kteří by tu odpověď rádi slyšeli, bude asi více. Takže kdo se toho ujme? Že by Vašík Klausovic, co málem stavěl v Praze barikády? No počkáme si a uvidíme.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 2. Smysl clanku nechapu. Co by neexistujici obcanska spolecnost mela asi podnikat k potlaceni covidu-19?

  OdpovědětVymazat
 3. Serbin ma zrejme smlouvu s budoucnosti.
  Ja ne, ale hadam, ze predluzene staty budou jeste vice zavisle na globalnim financnim marasmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 22:37 Samozřejmě, kdo ovládá dluhy, ovládá ty zadlužené!

   Vymazat
 4. Jó a ještě mě tak mě mimochodem napadlo a protože jsem červnovej a 53 ročník, zajímala mě vždycky měnová reforma, která proběhla ve stejném roce a měsíci. Bylo po válce a mnoho lidí na ni doplatilo, no a dneska to je podle mně stejné a jestli si někdo myslí, že má nakřečkováno a že se ho to nijak nedotkne, tak je bláhový optimista a měl by se probudit. Vždycky to zacálují obyčejní lidé a ty šmejdi nahoře na tom ještě narejžují, tak to bylo a bude i nadále, pokud s tím něco neuděláme
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 5. 19:56 ta občanská společnost a včasná reakce na Covid 19 resp, SARS COV2, to mi vrtá hlavou taky. Řekl bych, zjevný nesmysl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas je to bouda, počet zemřelých v ČR za první čtvrtletí je cca 30 000. Počet zemřelých v souvislosti s COVIDEM je 330 to je asi tak jako počet zemřelých v jednom průměrném okrese a ještě nejsou počty potvrzovány pitvou. Takže věrohodnost čísel je malå. Je to součåst plånu elit, jak zotročit obyvatelstvo. 5G je taky nesmysl jakékoliv slabé vyzařování hladce zastavíte obalením čipu staniolem.
   Odpověď zní nepůjčovat si od státu, nenechat se očkovat, protože o to jde v prvním kole. Ostatní je jen masírovka mozku. Pokud tomu nerozumí vláda a naši zástupci, tak je potřeba příští volby vyměnit skoro všechny poslance za jiné pokud možno žådné učitele, profesory, úředníky a neziskovčíky, absolventy politických univerzit, ale ty co se živí prací a ne hubou nebo psaním. Těm prvním přīliš často utíká realita po rukama a mají tendenci ji vytvářet, aniž rozumí podstatě věci.
   Vypněte si prosím opravu slov při psaní přīspěvku, protože její nabídky jsou příliš často nesmyslné. Opatření, ale opravdu zabrala a počet chřipkových onemocnění klesl. Jak jsme říkali na vojně, "neplašit se".

   Vymazat
 6. Moc tomu nerozumím, ale skončí-li éra globalizmu, což je asi sympatické, tak lze očekávat, že do nové možná jestě drakoničtější doby (typu každy stát sám za sebe) vkročíme okrádení i o spodky a s dluhem na další generace. Minulých 30 let byl opravdu pěkně drahý flám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:39 Tak to by bylo dobré každý stát sám za sebe zbavit se všech nadnárodních zmetků.

   Vymazat
 7. Zase šprajcují :-D holomci NWOO.org
  Z ae

  BPN
  Ano, bílá rasa páchá asistovanou sebevraždu za pomocí černochů a deviací všeho druhu…

  Opět panem “VK” naprosto brilantně vystiženo děni v USA a záp.Evropě vůbec !!!
  Ve stoje nadšeně aplauduji jemu i těm blboučkým a naprosto nepoučitelným a celý svět stále poučujícím bezpohlavním tvorům napřaženým ke skoku do propasti…

  Tak to má být a tak je to správné…”Historie se opakuje, jednou je to tragédie a podruhé fraška” a jestliže ruská revoluce v r. 1917 byla tragédie, tak tahle od stejných sponzorů a režisérů bude bezesporu ta fraška a to i kvůli tomu stupidnímu obtloustlému, sójovému, potetovanému, středostavovskému komparzu, co si myslí, že sežral všechnu modrost a přitom to bylo jen šalamounovo hovno…
  Je až dojemné s jakým přesvědčením a fyzickým nasazením ti sójoví mládenci s rameny, jako sešlapanej rejč a ty dívenky s vysportovanými těly do tvaru famózního “bibenda”, reklamy pneumatik Michelin z první poloviny 20.století, jdou do bitev za peníze oligarchů k likvidaci jim konkurujících živnostníků a ke zničení sama sebe, jakožto středního stavu, ze kterého pocházejí… Strejda Trockyj se musí smát až se za svůj cepín popadat…
  Takže to chce jen pohodlně se usadit v křeslech a mít po ruce nějaké řádně vychlazené nápoje k osvěžení a k té správné pohodě při podívané, která nastane…
  V jeho zájmu mu přeju, aby ten hloupý americký adolescentní dav brzo obšťastnil nějaký kádr ve formátu Stalina…

  1 OdpovězČvn 15, 2020 23:19
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  To není selanka a v dnešním propojeném světě je to hrou čísel pseudokapitálu bublin v cuku letu tady. Izolovaní jsou snad v číně a rusku ale i tam mají pacičky na jejich zájmy od chudých k bohatým a tam odsud, tedy od budulínků také jde motivace či řízení majdanů-davů “zkumáky.

  0OdpovězUpravČvn 16, 2020 1:57

  Přítulo "karel-m" a klone či snad samotný brutopýre nech si mimo tématické sprosté hlupácké vejšplechty a
  https://www.youtube.com/watch?v=u8XKVIpLvKY

  OdpovědětVymazat
 8. 2.15,
  je znát, jak se Vám postupně , s přibývajícím časem, zhoršovala mozková činnost, pod vlivem onoho vychlazeného nápoje. Už je teď lépe?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdo by tě myslet měl naučit když už tě "maceši odflákli ale brzo se unavuješ "čemodane brblavey. :-))))

   Vymazat
 9. Plánovači plánují a změny se dějí. Ale ne vždy se dějí tak, jak by se plánovačům líbilo. Jsou zde totiž stále ještě lidi s vlastním rozumem a ti nejdou proti svým zájmům, nebo zájmům vlastního státu, jenom proto, že si to nějací všiváci přejí, či je k tomu dokonce finančně motivují.
  Tyto lidi s vlastním rozumem a jistou odolností vůči mediálním tlakům a vůči korupci, musíme dostat do politiky a na další pozice státní správy. Možnosti jsou. Domnívám se, že to podařilo při volbě ombudsmana a nyní při volbě do Rady ČT. Neztrácejme naději, měnící se situaci ve světě, se snažme využít pro zájmy své země. Volme SPD, obnovme demokratické Československo. P.K.

  OdpovědětVymazat
 10. Prosím admina, ať hodí ručník do ringu mezi Anonyma a Bubáka.

  OdpovědětVymazat
 11. Vidím tady na první čtení jeden chybný předpoklad. Autor je přesvědčen, že vždycky jsou zájmy občanských aktivit v souladu s institucemi, ať již nadnárodními, či státními. Což celou stavbu textu staví na hlavu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.