Reklama

sobota 6. června 2020

Práva a povinnosti člověka v ohrožení


Patrick Ungermann
6. 6. 2020
Léta chodím do obchodního domu, který „drží ceny při zemi“. Není drahý a tváří se, že drahota je ošklivá. Po celou dobu držení cen při zemi ceny stoupají. Země se sune směrem nahoru. Jistě se to děje všude, jistě i s našimi platy. Někdy rostou o inflaci, někdy lépe, jindy hůř… O protiváhu k cenovému růstu se i v prodejně, kam chodím, snaží krátké nárazové slevy. Tady se raketovým tryskem vzneslo nad míru vlastně jen máslo. Naštěstí jsem se na internetu dočetl, že tohle inteligenta nerozhází.


Když jsem poprvé koupil minerálku v umělohmotné láhvi, přišlo mi to divné. Od té doby se takřka neomezeným možnostem plastu nepřestávám divit. Šroubovice na hrdle láhve po čase ztratila polovinu závitů. Láhev nakonec zavíčkujete, ale, jak říkám, až nakonec. Stěny této láhve se ztenčují na zlomek milimetru. Láhev se vám začíná v rukou ohýbat, jako by tekla. Zatím drží po kupě, ale, jak říkám, zatím. I to je držení cen při zemi. Na výrobku se šetří. Tomu se říká skrytá drahota.

Sedím ve fialové úřadovně telefonní společnosti. Zase mi vypršela smlouva a znovu přemýšlím o výhodném tarifu. Nejsem na to sám. Slečna, oblečená do barev místnosti, uznává, že platit za dvě telefonní číslo a za jeden internet 1225 korun není terno. Slibuje, že ušetřím, a k daným možnostem mi přičítá XY televizních programů za tisíc tři sta šedesát. „Slečno,“ povídám, „televizní programy dnes skoro nikdo nechce. Jejich informační hodnota se většinou drží průměru a níž. Už jsme se toho přejedli. To, že mi dosavadní situaci podražíte o 135 peněz, není sleva, ale zlý sen.“ Tarif za dvanáct set jsem si vynutil jedině pohrůžkou, že rádoby sleva mě zvedá ze židle a nutí odejít ke konkurenci. Smlouvu, kterou jsem si vymohl, slečna – firma odmítla vytisknout na papír, orazítkovat a předložit k podpisu. Slečna – firma mě chlácholila, že výhodou mé (virtuální) smlouvy je její neurčitá doba. „Máte pravdu,“ uznal jsem. „Dohoda, kterou může kdykoli zrušit váš jakýkoli jiný tarif – produkt, je pro vás (pro firmu) skutečně výhodná…“

V zažitém kapitalismu snadno pozorujeme mezi lidmi dělítko, kterému se odjakživa říká třídní rozdíly. Nehodlám takový výraz zesměšňovat. Jen bych rád podotkl, že třídní rozhraní nepokládám za ukazatel, ale za výsledek ukazatele. Kapitalismus umožňuje dělit nás na ty, kteří jsou a kteří nejsou do kšeftu. Jedny baví činorodě vydělávat, mají podnikavého ducha. Druhé lidi baví něco jiného, mají holt jiného ducha. Abychom ještě dovedli žít společně a ziskuchtivost aby se nevymkla z rukou, měla by mezi lidmi do kšeftu a lidmi do něčeho jiného stát jakási etická mázdra, která v pravý čas povyhazuje kupčíky z chrámu. V současnosti (Janova zjevení) netvoří etickou mázdru ani náboženské předpisy, ani filosofické mravní imperativy, ani čistě zvykové právo. Zatím bývají pojistkou snesitelného jednání zákony státu, v posledních letech narušované lidskoprávním globalismem. Proto se samotný státoprávní ručitel etické mázdry stává polem zápasu.

Mezi vůlí vydělat na lidech a vůlí vydělat na zvěři stojí ve skutečnosti jediná právní hráz – původní práva člověka, která vyrůstají z teorie společenské smlouvy. Společenská smlouva se jako všestranně schválený pořádek ve skutečnosti odehrála málo kdy málo kde… Otevírají se časy nových a ještě novějších lidských práv, pomalu bez záruky původních práv člověka. Mezi původní práva člověka patřilo například právo na život. Zbavení života se za určitých okolností trestalo od pradávna. Právo na život mívalo přednost před právem na migraci. Mívalo přednost před právem na výdělek ve stavu obecného ohrožení. Mívalo přednost před snahou znesvářit (poštvat) veřejné mínění i před právem na potrat z pohodlnosti. Staré právo, postrádané mezi všemi opravdovými uprchlíky, je právo na nepostradatelnost domova. Dále ho postrádají místa zasažená globalismem. Důležité je právo na rovnoprávné zacházení. To byla deviza původní občanské společnosti. Citlivé uplatňování jedněch zákonů pro všechny umělo rozlišit mezi neprávem vylučovanými a vylučujícími se. Mezi stiženými nepřízní a příživníky. Mezi snahou a nečinností.

Úmysl některé lidi zvýhodnit oproti jiným lidem, to je úmysl lidi mezi sebou znerovnoprávnit. Ledoborcem větších a menších práv bývá v novější době politický aktivismus, který mívá až tři hlavy: Hlava pouliční dovede dělat kravál a testovat veřejnost i složky zákona. Hlava mediální umí vykreslit kladné a záporné profilové skupiny, podílí se na tvorbě subkultur a životního stylu. Třetí hlava je lobby mezi těmi, kdo platí politiku a hlasují o zákonech. Prozíravější aktivismus se spíš snaží vystupovat v rozměrech šedé eminence. I tak jej můžeme rozpoznat. Vytrácí se v něm totiž hranice mezi pocitem a poznáním. Mezi publicistikou a propagací. Mezi opravdickými úmysly a balamucením (úmysly na oko). Typický bývá příklon k situační etice (sběr politických bodů). Vítězí ideové stanovisko.

Většina lidí má své vlastní ideje. To proto jsme lidmi, že myslíme, něco si představujeme, něco nějak nazíráme i prozíráme. Není zlé mít své ideje. Politický aktivismus v užším významu je silné skupinové sepětí s důrazem na účelovou dělbu práce. Jeho lidé si postupně berou do hlav víc společných idejí než svých vlastních. Stávají se úzce kolektivně zaměřenou myslí. V tom je situační síla aktivismu, v tom ale jsou i jeho konečné meze. Jeden určitý aktivismus málo kdy osloví většinu národa. A neosloví-li, začíná se hněvat…

Vzpomínáte na moudrou vánoční pohádku Anděl Páně I., Anděl Páně II.? Není úzce křesťanská, je široce křesťanská. A praví se v ní, že viníci, než dojdou nebeské spravedlnosti, zřejmě budou předáni spravedlnosti světské. Z vesmírného hlediska je celkem možné, že světská spravedlnost působí spíš jako pohlavek, než jako terapeutický rozhovor zakončený nezbytným pokáním, které očišťuje. Jestliže nebyla naše poněkud strohá světská spravedlnost zneužita, ctí alespoň tu zásadu, že práva mám taková, jakým odpovídají mé skutky. Jinými slovy, důraz se stovky let kladl na vazbu práv a povinností. To je to, co lidskoprávní úsilí často snad ani nechce vzít v potaz. Proč by se měl vrah ve vězení dívat na televizi, když zabil někoho, kdo se třeba také rád podíval na televizi? Proč by zloděj v arestu nemusel pracovat, když jím okradený (ošizený) člověk musí teď pracovat o to víc, aby se domohl bývalých prostředků? Trest přece není odpočinek.

Snad byste namítli, že jsem člověk primitivních, tedy prvotních – dřívějších názorů. Odpovím, že relativizace viny a trestu může souviset s nárůstem kriminality i s poklesem věkové hranice u delikventů nováčků. Rodič mi ledasco zatrhnout nesmí, učitel mi může udělat máloco. Co mi může provést zákon? Nová lidskoprávní situace do kalných vod nevýchovy s malým množstvím výchovných pák směřuje. Opozice k tvrdým školám s karcerem a rákoskou dnes neplatí, poněvadž dnes není takových škol. Masové nedostatky vyhlížejí jinak, než vyhlížely dřív, a tak se karta pokroku obrací. Svého času rebelanti se namnoze stali strukturami. Svého času novátoři nezřídka třímají glóbus zpátečníků, a snad jen průkopníkům se vede stále stejně bledě.

Vraťme se do fialového prostředí s mobilními telefony, nebo do prostředí obchodního domu, co „drží ceny při zemi“, a kde zítra minerálku zavíčkuješ o něco hůř než dnes… Přiznejme si pod obrazem novější třicetileté zkušenosti, že snaha vydělat na lidech lidem moc nepomáhá. S nadsázkou nás taková snaha posouvá od místa zákazníka u řeznického pultu na tu druhou stranu, tam, co visí, však vy víte, co. Pokud by mělo být normální, čili přijatelné, že lidskoprávní poměry budou do budoucna zobchodovatelné, ona nadsázka docela padá.

Nechci vás šturmovat k politickému aktivismu. Stačí, budeme-li aktivními Čechy, občanskoprávně bdělí a zasahující lidé.

29 komentářů :

 1. Zítra je nová demonstrace v Praze-kdo můžete přijďte .
  http://www.nwoo.org/2020/06/03/demonstrace-7-6-2020-1500-vaclavske-namesti-praha-republika-povstala-rekneme-dost-corona-fasismu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo je dostatečně pitomej, tak ať tam honem maže a nechá ze sebe dělat ještě většího blba. Stejně to je k ničemu a nic tím nedosáhnou, jenom fašoun Minář zjistí, že je v Praze ještě dost idiotů co mu to baští a loutkovodičům alespoň předvede, že si svůj jidášskej groš zaslouží.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  2. 21:53 Minář je loutkou Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

   Vymazat
  3. Co to je, 19:59, "corona fašismus"? Zřejmě máte na mysli ta opatření, která se včas neprosadila v Itálii a Španělsku či Belgii, Holandsku a Francii a ta, která nebyla zavedena v Británii a Švédsku? Mezi ty, kteří "fašismus" chápou jako vy, mezi takhle zagitované omezence, rozhodně nepůjdu. JiH

   Vymazat
  4. 19:59 Přeji vydatný deštík.
   Doufám, že vás milion chcanek podpoří.

   Vymazat
  5. 23:26 Minář je Seréšův zmetek. Že hnědej, to už jaksi vyplývá z podstaty.

   Vymazat
  6. 0:27-To znamena,když tě někdo straší,tím co neexistuje.A až nastydneš,nezapomen jít do karantény,ostatní to zaplatí.Neboj,je víc způsobů smrti,nejen výr velky.

   Vymazat
  7. No tam můžou jít jen unijní poskoci kteří touží svrhnout vládu Babiše.

   Vymazat
  8. Koukejte využít ústavou dané právo a při té příležitosti se nezapomeńte dokonale promořit. Doporučuji leták "Dohnat a předehnat Švédsko a UK".

   Vymazat
  9. jo, jen se tam jděte nakazit od podobných blbů.

   Vymazat
  10. Všichni rozesírající cizí země kvůli bordelu v jejich vlastní zemi by automaticky měli obdržet Persona non grata!

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-tady-Co-tu-delate-Americane-v-Praze-demonstrovali-sel-kolem-cesky-docent-A-bylo-veselo-626590

   A může někdo vysvětlit, proč nedemonstrují, když je zavražděn člověk světlé pleti?

   Vymazat
 2. no u nás - tarifa nekonečných volaní - skutočne - 19,99 euro -opačne, volajte kam chcete, ale svoje dostaneme - ja to považujem za výpalné - ale ak nie, je sto spôsobov ako platiť viac -

  OdpovědětVymazat
 3. Toz kopte se ve "farmarkém" vobchodo to nejdrazí máslo a porovnejte ho s relativne normálném mlékárenskem prodoktem a vochotnejte meslím, ze na mlékárno brzy zapomenete....kolik masla potreboje zdravé clovek ? opravdo ne mnoho abe se krotil do pozice konzomného idiota....toz to neni zivot to je blackfrajdej aspon hezko nedelo p.s.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co kouříš, já to chci také? :)), nebo jsi z Okrajiny?

   Vymazat
  2. Hraje si na nářečí už dost dlouho, nemá ale vnitřní logiku jazyka. Ani to není vtipné. Jestli se tak někde mluví, pozdrav pan bůh.

   Vymazat
  3. 10:58
   To 21:38 není Hanák, jen dělá ostudu. Klasika píše
   vochotnejte a má byť ochotnéte. Nejen forma, ale i obsah je nic moc.

   Vymazat
 4. Nevim, co se komu nelibi na zvysovani cen. To jen komuniste drzeli ceny drtive vetsiny produktu ( alkohol a par veci zdrazili, daleko vic zlevnili) na stejne urovni a VSICHNI VIME, ze vlada KSC byla to nejhorsi, co tuhle zemi potkalo. Treba dale menova reforma, postihla hlavne bohate, chudi neprisli o nic. Ted inflace SPRAVEDLIVE nici kazdeho. Tomu se rika spravedldivost. Kde je kurs KSC 1:5 proti inflaci, treba v bydleni 1:500 v Praze, a to inflace se zvysuje DNES A DENNE. Take spravne: nebylo to za vlady narodni fronty v cele s KSC.
  PROSIM VAS, PROC TAKOVE CLANKY SE PISOU. JE TO ZTRATA CASU, PRO PISATELE A CTENARE. Nemame vladu KSC, vsechno je absolutne perfekt, 2 miliony chudych, milion pod exekucemi, milion pracuje v zahranici - tady prace neni, lidi co nepracuji maji daleko vetsi prijmy nez pracujici, duchodci davno nemaji 60% z vydelku - treba ja ma asi 7% z prumerneho, za socialismu jsem mel hodne nadprumerny - a stezuji si? Za socialismu bych tech 6530 Kc mesicne nemel. Soused, technik, mel 9500 mesicne - a take si nestezuje. Nevladnou komuniste, ale vadi mu, ze nevladnou lidi z CSSD. Divnej, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od pana Ungermanna moudrý text. U Vás 22:15 nechápu oněch Kč 6530 a Kč 9500 v závěru. To je příjem čí a kdy? Za komunistů měsíční příjem Kčs 9500 neměl ani ředitel podniku s pěti tisíci zaměstnanci. Jeho měsíční průměr, při plnění všech parametrů státního plánu, nepřesáhnul Kčs 6000 s tím, že rodné straně z toho odevzdal průměrně Kčs 1300 (stupnice byla tvrdě progresivní, platba měsíčně, premie čtvrtletní a ta hlavní roční, to se prodražilo, ale šetřit na rodné straně si nomenklaturní kádr nemohl dovolit).

   Vymazat
  2. 0:47
   V r.89 jsem měl průměr 6200 Kčs a to jsem nebyl ve straně, ani jsem nesměl dělat formálně žádného vedoucího. Ale chápali, že mě potřebují (přesněji moji práci) a tak mě museli zaplatit.

   Vymazat
  3. Bylo by možná vhodné uvádět skutečné příjmy s uvedením roku a funkce. Za sebe uvedu : po absolvování VŠ byl můj nástupní plat 1350kčs hrubého a koupil jsem si šusťák za 200 Kčs. Máte-li chuť a dobrou paměť, tak se připojte, ale buďte fér.

   Vymazat
  4. Na konci 89 jsem měl jako kpt. Ing. 4200 čistého (včetně hodnostního) po 9-leté službě u VÚ QXYZ a to jsem nebyl ve straně. A pustit z vojny mě jen tak nechtěli. 5 měsíců zdržovali můj odchod do civilu a nepřidali a nepřidali.
   0:47 byl asi horník :-)

   Vymazat
 5. Otázka zločinu a trestu je v kapitalizmu parodie. Proto tak katastroficky upadá morálka a úcta skoro neexistuje. Zákony v ve společnosti která je založena na parazitizmu jsou samozřejmě nemorální a sama morálka hnus. Vzpomínám na film: Morálka paní Důlské. Mamon se dostal do všeho.

  OdpovědětVymazat
 6. "Snad byste namítli, že jsem člověk primitivních, tedy prvotních – dřívějších názorů" Přinejmenším lze říci, že ty primitivní názory společnost vybudovaly, kdežto ty neprimitivní ji ničí.

  OdpovědětVymazat
 7. Dnes se okrádá i ten chlast, stále se snižují procenta alkoholu, ale cena zůstává stejná, ba je i vyšší! Stačí reklama v bedně a hned je jasné, že opět něco okradli. Takto mám doma fernet s 3 různými procenty alkoholu(40, 38 a 35%) a to je i s rumem, whiskou atd.

  OdpovědětVymazat
 8. Obrovská pravda /MĚLI BY SI TO POVINNĚ PŘEČÍST VŠICHNI KRITICI MINULÉHO REŽIMU/

  https://www.youtube.com/watch?v=sAmN_TuVj94&feature=share&fbclid=IwAR2w3e1UbCelMl0zctZ4H8NNjQWJKrgVOLaWBJJT0dAhlyojBZU8d1WTao4

  OdpovědětVymazat
 9. 1989 4400 kčs čistého, nestraník.

  OdpovědětVymazat
 10. Poslanec v Parlamentě nebral plat. Jen nezbytné jiné náklady !

  OdpovědětVymazat
 11. Necháme se oblbovat a ovládat lidským právem. Lidské právo je kardinální nesmysl. Existuje jen právo občanské.

  OdpovědětVymazat
 12. Vezmu to ze druhé strany. Právě jsme prošli a možná procházíme ohrožením - pandemii. Ti co si myslí, že je jen fingovaná ať dál nečtou. Patřím do starého železa a chci poděkovat všem spoluobčanům a hlavně doktorům za to,že se na nás starší nevykašlali, tak jako Švédi a Briti. Možná to není na místě, ale i když zrovna nejde o mne, tak mne napadlo, že by možná příště mohli majitelé telefonních sítí věnovat pár mobilů s kartami pro nesolventní důchodce,kteří jsou v karanténě (v domovech či v nemocnici). Mé známé jsem poslal svůj a půjčovali si ho mezi sebou, taky sestřičky jim pomáhaly. Berte to jen, jako návrh, protože hodní lidé stále jsou. Jen se divím, že to bohaté firmy nenapadlo. Jako lidi z této země se nemáme za co stydět. V této krizi jsme obstáli, nenechte se otrávit, lidi jsou tu báječní. Když se zase k veslu postaví trhovci a budou začnou státu účtovat,nebude to pěkné. Proto děkuji všem slušným lidem za člověky v ohrožení.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.