Reklama

neděle 21. června 2020

Řeč na Staroměstském náměstí 21. 6. 2020


Ivan David
21. 6. 2020

Dnes si zde připomínáme popravu 27 českých pánů. Detailní posouzení události v historických souvislostech patří odborníkům. Může se zdát, že společenské poměry se změnily natolik, že každý pokus najít paralelu k dnešku je nemístný. Nemyslím si to.
Panovníci zemi mocensky ovládali a fakticky vlastnili. Na obyvatelích jim mohlo záležet jako na zdroji příjmů a mohli se starat o správu země a blaho obyvatel, pokud to bylo v souladu s jejich osobními zájmy. Slabší se museli sklonit před mocí silnějších sousedů. Stali se vykonavateli cizí moci. Mocenští konkurenti v zemi pak jen soutěží, kdo nabídne cizí moci lepší podmínky při vysávání zdrojů jejich země. Tak se stává držitelem skutečné moci soused, který nemá zájem na skutečném rozvoji země a vidí v ní jen zdroj příjmů.

To všechno nastane, jestliže se nepodaří najít reprezentaci, která obhajuje zájmy obyvatel vlastní země před cizí mocí.

Před Bílou horou zemi ovládali cizí vládci ve svém, tedy cizím zájmu.

Na Bílé hoře byla domácí elita poražena a cizí moc se rozhodla odpor definitivně zlomit. Na internetu jsem si našel, že to byla nejslavnější bitva třicetileté války. Tak sláva, až sem jsme dospěli.

Vítězi byli Ferdinand II a Katolická liga. Poraženými byly České stavy.

Popravena byla elita země. Slovo „poprava“ znamená exekuci „po právu“ na rozdíl od vraždy bezmocné oběti. V tomto případě šlo o právo vítězů navždy umlčet každý odpor.

Ve střední Evropě nejde o etnický původ. Povražděna byla snaha o samostatný vývoj. Zabita byla protestantství, tedy snaha o morální nápravu církve.

Nerozhoduje, že z 27 českých pánů většina nebyla pány, tedy šlechtici, někteří byli Němci a ani neuměli česky. Spojoval je však společný zájem spravovat věci své komunity nezávisle na cizí moci a v souladu s vlastním přesvědčením.

K národnímu obrození zbývalo čtvrt tisíciletí, k republice 300 let. Obojí bylo nesamozřejmé.

Dnes se zatím nevraždí „po právu“. Umlčuje se jinak. Zatím bez krve. Ovládnutím médií, která filtrují moci nepříznivé informace a šíří názory souladné s cizí mocí. Intenzivně se připravuje cenzura jako projev údajně „evropských hodnot“. Evropská unie potlačuje národní zájmy a přebírá rozhodující vliv nad hospodářstvím. V Evropském parlamentu byly zakázány i státní vlaječky na stolech vlastenců. Modrá z hvězdičkami se smí.

Identita má smysl. A není jedno, kam patříme.

Proti identitě se bojuje s cílem utvoření anonymní masy, která mlčí a ví, že chleba levnější nebude. Buduje se říše a státy se mění v protektoráty. Paralelně se horečně přepisují dějiny, bourají pomníky a vztyčují jiné. Tomu všemu pomáhají tomu evropští Lidovci, socialisté, liberálové, zelení včetně Pirátů a částečně i konzervativci a Evropská sjednocená levice.

Támhle vidíme Mariánský sloup. Znovu vztyčovaný památník vykořenění nevítaných myšlenek pomocí vražd a krádeží. Bůh prý byl na jejich straně.

Cíle jsou stejné, prostředky moderní. Jsme přece o 400 let dál.


35 komentářů :

 1. Spravne, nic noveho v zemi ceske.
  Ani to, ze s nama to nebudou mit jednoduche.

  OdpovědětVymazat
 2. Policejní kontrola vyprovokovala ve Stuttgartu rozsáhlé nepokoje a rabování. Chudák překupník drog. V klidu si prodává to svoje zbožíčko. A najednou přijde zlej policajt a chce mu to zatrhnout. No co si to ten policajt dovoluje. A tak překupník povolá své spřátelené černochy a muslimy a jdou si nakoupit do města. Je sice už pozdě, ale vyrazit dveře nebo výlohu není problém. No a tak si vyrabujou půlku města. Sil maj dost když nemusej makat a sociální systém je živí. Dokud se to děje u skobčáků, jejich problém, ale jak začnou tu chátru nemakačenků vozit k nám, půjdu poprvé v životě demonstrovat a jsem pro islandské řešení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:17 Ono hrozí že je použijí proti vlastním lidem na ty „ekologické svině a bílé otrokáře".

   Vymazat
  2. Ve Stuttgartu bylo při nepokojích zraněno 19 policistů

   https://cz.sputniknews.com/svet/2020062112121512-ve-stuttgartu-bylo-pri-nepokojich-zraneno-19-policistu/

   Vymazat
  3. A zase - unknowne ( jak se jmenujete na novinkách?) už zase táhnete diskuze úplně jinam, než je článek. Ono totiž tema článku - je na mnohé diskutující příliš složité. Málokdo o tom něco ví. Zato brebtat pořád dokola o tom stejném, na to je kadetů fůra. Proč brebtat o Stuttgartu k článku o události popravy sedmadvaceti českých pánů? Rád bych si přečetl názor diskutujících na právě toto - a ne odkazy někam jinam, týkajících se něčeho jiného. Článek o voze -diskuze o koze - jako obvykle.

   Vymazat
  4. 23.24 Což dokazuje, že BUNDESWEHR Němci platí a živí proti Německu a Němcům... zatím ho skuteční pání "Dojčlandu" drží v neutralitě... žere a čumí. Čumí. Přitom likvidace problémů - sehnáním krimigrantů a vetřelců nekompatibilních etnik a kultur lze JEŠTĚ TEĎ A JEJICH DEPORTACÍ/odložení tam, kam nikdo nechce protože by museli pracovat nebo uhynout hladem a zimou... a jejich zastánce jim přibalit jako služebnictvo... nenajde-li se místo v Africe, nebo v Ohňové zemi například, je volný celý jeden kontinent - ANTARKTIS, kde by se pro ně práce našla. Odevzdej práci, dostaneš jídlo a další zboží. Stávkuješ, či demonstruješ-li ne ve svém volnu, ale v pracovní době místo práce, papej výběrový, zaručeně přírodní ekologický led se sněhovým posypem a pokuds ho znečistil, nekulturní čuňáku, asi je to tvé oblíbené dochucovadlo...
   JEDINĚ PRÁCE TĚ, LIDSTVO, UŽIVÍ.

   Vymazat
  5. Ale oni je sem nemusí vozit. Vždyť Turci se sem z Německa stěhují už dlouhodobě (rozhlédněte se, kolik je v každém městě kebabáren a jiných exotických podniků!),pozvolna, leč systematicky. Jsou to němečtí občané, takže v rámci schengenu mají volný pohyb a právo, usadit se kdekoli se jim v EU zlíbí. A další muslimové se sem (přes lázeňství) stěhují ze Saúdské Arábie a z emirátů na povolení k dlouhodobému pobytu. Proti tomu nikdo protestovat nepůjde, protože to probíhá v tichosti, pozvolna, nenápadně. Až jednou zjistíme, že jsme ve vlastní zemi menšinou...
   Viki L.

   Vymazat
 3. Na Bílé Hoře šlo o totéž, o co jde dnes. Hrozilo vymazání českého národa, dnes hrozí totéž. Bílou Horou byl český národ zachráněn. Habsburkové český národ nezlikvidovali, jen ho utlačovali. Pokud by zvítězil Fridrich Falcký a s ním kolaborující "čeští páni", už bychom tu nebyli. Bylo by tu Německo. Nebyl by tu ani protektorát, jen čistě německé území. Tehdy jsme tedy nezanikli. Jak dopadneme dnes?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby byly kdesi ryby ....
   Spekulace.

   Vymazat
  2. Plně s Vámi souhlasím. Na Bílé Hoře prohrála neschopnost a absence jakékoliv taktiky ze strany protestantů. Vítěz se choval tak, jak se vítěz většinou chová. A Mariánský sloup jako historický artefakt, který z povahy věci měl na Staroméstském náměstí v roce 1918 zůstat, nemůže za to, jací "experti" a v jaké podobě se o jeho znovuinstalaci "zasloužili".

   Vymazat
 4. dobre pane David
  VK na AE news zase perli -tato osoba katolickeho vyznani zamerena proti zidum rika ze vdecni Prazane postavili ten sloup za to ze panenka Marie zachranila Prahu pred Svedy.
  VK sam o sobe napsal v jeho prvnim clanku ze pochazi z katolicke rodiny a ze mel demony v hlave a musel ho jit zachranit pastor. Kazdy si to muze predcist.
  A to byste pane David netusil jak dovedl vymejt svojim ctenarum mozky.
  V komentech pod jeho clanky se najdou takove veci jako ze Zidi vymysleli atheismus aby mohli bojovat proti gojimum.
  Nejspis pan VK se tech demonu nezbavil a potrebuju znova pomoc pastora
  pekny den preji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VK má podle jeho slov exkluzivitu, jako jeden z mála nejvyšších potentátů světa, nahlížet do jakéhosi "globálního projektoru", a trvá na tom, aby jeho diskutující ani nechtěli vědět, jak strašné hrůzy tam vidí... Také uvádí jakýsi "Syndikát", který má zase exkluzivně on k dispozici, a odvolává se na články z něho. Diskutující ho před časem žádali, aby si ho směli také přečíst, načež jim bylo sděleno, že neexistuje v psané podobě... Démonů se určitě nezbavil, jsou to nejspíš jeho příbuzní, v jeho "výjimečnost" věřící.

   Vymazat
 5. https://www.email.cz/download/k/QZl3wzZ7ILV5u6RGMazwZJUaAuFic64ekzpHXaNC8s2PEzt-KsVMGIC3SjmMQ1bFqc9iUZU/VY__ZVA_PRO_CELY___C__ESKY___NA__ROD__Tak_to_uz___neni___z__a__dna___sranda.pdf

  OdpovědětVymazat
 6. První odstavec bez komentáře. Jednoznačně pravda. Ale pak už je to složitější. Před Bílou Horou naši zemi ovládali ve svém, tedy cizím zájmu? Habsburkové nastoupili na český trůn už r. 1526 Ferdinandem I. Tedy skoro 100 let před Bílou Horou. A před nimi zde vládli polští Jagellonci, z nich poslední Ludvík se v Čechách skoro nezdržoval, neb dlel v Budíně. A před nimi pak velmi krátce Jiří z Poděbrad. A před ním od r. 1307 do r. 1437 Lucemburkové. Sem tam se mihl nějaký jiný potentát. Na rok, na dva. Takže od r. 1307 do r. 1526 jsme si moc sami nepovládli. Všechny krále musel potvrdit zemský sněm. I ty dědičné. Takže hodit to na ty cizáky není tak docela košér. teď k tou Ferdinandovi II. On byl ještě Ferdinand Štýrský, když si ho čeští stavové ZVOLILI za českého krále (císařem byl Matyáš). I ti protestantští, aby bylo jasno, jinak by to neprošlo, protože katolíci byli v menšině. Všichni věděli, o koho jde. Všichni věděli, že byl vychován na španělském dvoře (uměl německy velice bídně a do smrti se to pořádně nenaučil) a že je fanatický katolík plně pod vlivem Jezuitů. A přece mu dali rozhodující hlasy. Zadarmo jistě ne. Co se samotné Bílé Hory týče. Tak jen na dokreslení: stavovská armáda neměla tři měsíce vyplacený žold. Vojáci dvou pluků, které vyrazily proti nepříteli těstě před ním odhodili zbraně a vojáci se otočili a odešli. Řada stavovských velitelů se od rána v postaveních nudila a tak odešla bavit se do Prahy. V den bitvy!! Taky s námi byli hotoví ani ne za dvě hodiny. Historik Dušan Uhlíř to myslím vystihl přesně: "Na Bílé Hoře zvítězila profesionalita nad fušerstvím". A nejen tam. V době, kdy se naše "elity" rozhodly povstat proti králi, kterého si sami zvolili (což samo o sobě bylo diskvalifikační), tak platil "Utrechtský mír", který katolíci a protestanti podepsali, jsa vyčerpáni válkou ve Španělském Nizozemsku (dnešní Belgie a Holandsko). A ten zavazoval obě strany k tomu, že nebudou podporovat nepřátele té druhé. takže odtud pomoc přijít nemohla. Spoleh na Anglii a Švédsko bylo při možnostech manévru v té době naprosto mimo realitu. takže načasování povstání opravdu hodné našich "elit". A s kým že se naše elity spřáhly? S hlavou kalvinistů. Fanatiků, proti kterým byli jezuité oddaní volnomyšlenkáři. také nám to předvedli hned jak dorazili. Zplundrovali desítky kostelů včetně Svatovítské katedrály. Důkazy můžete vidět dodnes. Náhrobky našich králů, včetně Karla IV. mají urážené nosy. Zničili desítky vzácných obrazů a soch, knih a látek. Pražané se začali bránit a tak Fridrich na čas ustoupil. Takže bláboly o tom, že šlo o náboženskou svobodu jsou zcela scestné. V případě vítězství Fridricha by jsme byli pod ještě větším fanatikem, než byl Habsburk. Třeba ve švédské armádě té doby byl neúčast na bohoslužbě hrdelním zločinem. Ale to museli naše "elity" vědět. protože když šli za hlavou protestantů, Jiřím III. Saským o pomoc, tak je odbyl. Právě pro toho kalvinistu. A jakým by byl spojencem? Budovce, který k němu utekl a požádal o azyl vydal Ferdinandovi právě on. jak skončí musel vědět. Ne zadarmo, samozřejmě. Ferdinand mu dal "do pronájmu" obě Lužice. Němci je tak nějak zapomněli vrátit dodnes. Takže nešlo o víru, ale majetek katolické šlechty a církve a u druhé strany o totéž jen naopak. A o moc jak jinak. Takže karty rozdaly naše "elity" a hráli s nimi tak, že s nimi Habsburkové sehráli betla jedna fiala. Na 300 let. A teď plakat nad nějakým sloupem? Podívejme se jak se ty naše elity chovaly. A je to dneska jiné? Lepší? Jak řekl pan prezident Zeman, když ještě prezidentem nebyl: "Nenadávej na zrcadlo, máš-li křivou hubu!".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vsechno je mozne, ale sloup strhnu.
   Franta Sauer

   Vymazat
  2. Jasně Franto - ty udatnej bojovníku. Šutry můžou vždycky za každej švajneraj. Budem si tu navzájem řezat hlavy nenávistí, ale i za to určitě může nějaká ta socha. Zboříme kostely, kláštery, ale i paneláky - zkrátka všechno - ne? A jestlipak víš, že na místě, kde se konala poprava českých pánů, se dnes - s prominutím - žere? Stojí tam stánek s občerstvením - žádná pieta. Ale to bojovníkům se sochama nevadí!

   Vymazat
  3. danny
   Tím spíš by jsme měli respektovat historii bez příkras. Ať už se poslouchá hezky, nebo špatně. Patří k ní Bílá hora, mariánský sloup, sochy Koněva, Gotwalda i Lenina, stejně jak Hus, Borovský nebo Hácha. Bourání soch je strkáním hlavy do písku před něčím, na co nejsme možná právem hrdí, ale patří to k nám. A aby jsme neopakovali situace, za které se dnes stydíme, měli by jsme všechny artefakty minulosti nechat pěkně na svých místech. Třeba s pravdivou poznámkou jejich významu. Patří k nám jednou pro vždy a hanby minulosti se nezbavíme, když odstraníme vše, co nám jí připomíná.

   Vymazat
  4. pro Zhnusený úplný souhlas. Historie se nedá změnit. Dá se všelijak vykládat ale měnit nikoliv. Lze si z ní vzít poučení.

   Vymazat
  5. Franta Sauer to byl takový pitomeček jako páně Ondřej Kolář a Pavlík Novotný.

   Vymazat
 7. Věcný a praktické poznání osvětlující projev. Věta: "(media) která filtrují (...) nepříznivé informace a šíří (jen?) názory souladné..." by, podle mého, mohla být i kritikou moderování obsahu jakékoli diskuze. S výjimkou potřeby uhájit její obsahovou i jazykovou kultivovanost. JiH

  OdpovědětVymazat
 8. 21.června 1949 byl v Plzni popraven generál Heliodor Píka.Obvinění proti němu byla později shledána jako neopodstatněná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můj bože! A jakou souvislost má občan, který se zapletl s všivou poválečnou politikou, s popravou českých pánů? To o panu Pikovi už je stokrát omleté ( taky jsou po něm pojmenována nějaká náměstí) - proč to sem - na diskuze o středověké popravě - cpete?

   Vymazat
 9. Uvědomte si,že v každém národu se najdou kolaboranské vlastizrádné svině a i v českém národu je to stejné.Dříve se tito zrádci národa likvidovali.Uvidíme při volbách, jak je vyspělá většina občanů a zda dá těmto pacholkům šanci udržet se u koryt.

  OdpovědětVymazat
 10. Koněva strhli marsloup vztyčili - je něco shnilého ve státě českém!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani stržený Koněv do diskuze k článku o popravě sedmadvaceti českých pánů nepatří anonyme 6.09 To už je nějaká chronická nemoc plácaček - plácat pořád o tom stejném a pořád dokola, i když výsledkem je článek o voze, diskuze o koze.Škoda. I popravení páni by si zasloužili více pozornosti současné generace, v jejich dobách to musela být hrůza - tohle prožívat. Když například Heřman Černín, ze kterého se stal nejvyšší sudí nechal popravit i svého přítele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který věřil, že jím bude omilostněn, když mu sám kdysi zachránil holý život - vlekl ho na svých zádech nemocného malárií pouští až k přístavu. Mohl ho tam nechat chcípnout! Heřman Černín musel lézt do zadku císaři, proto se za přítele nepřimluvil, naopak, aby vypadal jako charakter, který jinak jednat nemůže, nechal popravit i vlastního bráchu Záviše Černína. Nad českou připosraností, zbabělostí, podlostí a zrádcovstvím žasli i sami naši vládci - a vždycky námi opovrhovali. Bylo tomu tak, je tomu tak, a bude tomu tak. Jsme odporná povaha, dychtící jen po moci a penězích - nic jiného. Pro vidinu MAJETKU, VLIVU, a různých výhod - by se Čech posral!
   Děkuji za článek - je skvěle napsaný a je dobře, že tuto záležitost někdo připomenul.

   Vymazat
 11. Na Staroměstském náměstí se v neděli konala dvě shromáždění při příležitosti výročí popravy vůdců stavovského povstání. Jedno od 14 hodin, druhé od 16 hod.
  Ani o jednom jsem nenašel v hlavních zprávách ČT žádnou zmínku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že jsem to té akci na Staroměstském náměstí nevěděl anonyme 7.40. Určitě bych byl vážil cestu do Prahy účastnit se oslavy výročí potupné popravy sedmadvaceti českých pánů. Ano - o každé politické zhovadilosti jsme jinak informováni, hlavně když je to hodně zhovadilé. Ale tak významnou událost nepřipomenou ani media, ani to není v kalendáři. Hlavně že v kalendáři je 27.červen uváděn jako "den památky obětí komunistického režimu" - kdy tam bude též nějaký den památky"obětí zločinců, šmejdů, podvodníků a lumpů po roce 1989" - když jako "oběti režimu" tento fakt uveden být nemůže, protože nikdo neví, jaký jsme teď vlastně režim. Asi prasopes? - jak říkal kdysi expremiér Nečas? Nebo že bychom byli "demokratický režim"? No -to snad ne. Leda snad - "totalitní demokracie?" - to by šlo.

   Vymazat
 12. Jestli mě tušení neklame, tak jeden z nejohroženějších pomníků v ČR je nyní socha Jana Žižky na Vítkově. Řádění katolických fanatiků nabírá na síle a vláda na to jenom bezmocně tupě zírá. Po hraném usmíření s protestantskými církvemi přijde klasický podraz, nenávist a násilí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pak by přišel na řadu mistr Jan Hus, sv. Jan Nepomucký a další - anonyme 8.24? Myslíte, že lidská pokleslost, blbství, obecný úpadek mravů, vkusu a rozumu, už dostoupily někam k vrcholu?Že zvrhlost a pokrytectví pohltí všechno normální a slušné?

   Vymazat
 13. Vláda jen čumí jako tele a není to vláda. Je to taková amoeba.

  OdpovědětVymazat
 14. Porážka na Bálé hoře, jak už zde jeden přispívající psal byla skutečnou ukázkou naprostého amaterismu a hlouposti. Z vojenského hlediska neuvěřitelný debakl. Habsburským vojskům nezbývalo než se pokusit zoufale dobýt Prahu. Moc nadějí neměli. Nebyli ve výrazné přesile. Blížila se zima (listopad), neměli dostatek proviantu a prostě potřebovali někde přezimovat. Ve stanech to zrovna nebylo fajn a obyvatelstvo jim nakloněné nebylo. Kdyby neuspěli museli by rychle ustupovat do Rakous. Naproti tomu Praha bylo zásobené velké město, dobře bránitelné, poskytující komfort proti zimě a nečasu. Bohužel naše "elita" jako vždy místo řádné přípravy na rozhodující boj měla jen velkohubé kecy, hašteřila se mezi s sebou a nevěřila v útok a vojsko bylo ve své většině nepřipravené, v nepořádku, špatně placené a bez odpovědného zkušeného vedení. Naše "elita" vlastně jako vždy ani neměla reálný plán co dál, přestože vojsko zaujalo lepší výchozí postavení pro boj a bylo ve výhodě. V den bitvy se celou noc na Hradě a po Praze pořádala pitka a žranice, velitelé nebyli u svých pluků, dokonce ani dělostřelectvo nemělo velení. Nad ránem tu neděli byla mlha a hnusné počasí. Toho nepřítel využil. Sešikoval se do tří řad a úderných seskupení a Šlik jako jediný přítomný vysoký velitel marně posílal posla za poslem do Prahy. Když útok začal zmohlo se dělostřelectvo na tři salvy, ale nemělo instrukce a poveli kam pálit. Na které formace. Koho podpořit palbou. Šlik zformoval své muže žoldnéře placené Moravskými stavy, ale další dva sformované pluky, které měli jít do útoku na zteč neměli vrchní velitele a nezaplacení žoldnéři bez velitelú prostě nebojují. Nebyla žádná strategie boje a pohybů útvarů a záloh po bojišti roztažených v tzv nizozemské formaci. A tak se první zhroutilo levé křídlo stavovských. Když se zprávy o útoku dostali k Pražanům neběžel každý pro koně a hurá do bitvy, čest Jindřichu Matyášovi Thurnovi, který na bojiště dorazil, ale pozdě jeho jednotky již utílaly. Jednotky bez velení dělali na bojišti totéž. Situaci se pokusil zvrátit Kristián mladší z Anhaltu se svou nepočetnou jízdou. Prorazil první formaci nepřítele a pak byli pobiti. Maďarská jízda nevyjela a pak se po úderu polských jezdců hned rozprchla. Byla to doba, kdy veltelé stáli v čele svých mužů a pochodovali na smrt s nimi. A na naší straně v čele nestál v rozhodné chvíli kromě Šlika nikdo. Proto jediný jeho regiment bojoval do konce byv obklíčen a nemaje kam ustoupit. Hrdinní Pražané dokonce ani nezavřeli brány a město bylo otevřené, takže druhý den bez odporu padlo. Dokonce i městská posádka se rozprchla aniž zavřela brány a pokusila se o odpor. No a Fridrich? Ten pravděpodobně měl již tajně dojednané s Habsburkem, že Český trůn pustí. Jinak si nelze představit, že král v té době před bitvou místo pilování strategie, rozkazů a osobní kontroly vojsk a velení pořádá chlastačku a zranici. Načež naleze do kočáru a frčí zbaběle pryč mezi prvními. Jaký to hrozný rozdíl oproti Janu Lucemburskému, Přemyslu Otakarovi II. Karlu IV. Jiřímu z Poděbrad nebo i Vladislavovi Jagelonskému. Plně to ale odpovídá dnešní mentalitě našich politiků, zejména tzv. opozičních, dáli se ta pakáž vůbec tím slovem nazvat. Myslíte si snad, že by dnešní vojsko za tuto ubohost bylo ochotno bojovat i kdyby mělo s čím a muselo? Myslíte si snad, že by to dopadlo jinak? Věří snad někdo tomu, že by Praha dnes za sebe bojovala? Leda hubou a i o tom silně pochybuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👏

   Vymazat
  2. Jen pro doplnění. Žranice pokračovala i v den bitvy. Král právě obědval s anglickými vyslanci, když k němu dorazila zpráva, že je bitva prohrána. Neváhal a práskl do bot. Ale i na něj došlo. A pořádně. Bitvou o Prahu skončila tzv. Česká válka a začala válka Falcká. Za pomoc proti Čechům Ferdinand (nyní už císař toho jména II.) slíbil Maxmiliánovi Bavorskému (vůdci Katolické ligy) nejen to, že se nebude ucházet o to vedení, ale i Falc a kurfiřtský hlas (jeden ze sedmi hlasů pro volbu Římského krále), který patřil do té doby Falci. A tak Fridrich přišel o všechno a zemřel ve švédském exilu. Co se Šlika týče, byl bratrancem jednoho z vůdců stavovského povstání Jáchyma Ondřeje, který skončil na onom lešení. U obory bojoval skoro do posledního. Ale ti, co zbyli byli vedeni jako vojáci a nikoliv jako rebelové. A tak je zařadili do císařského vojska. Sám Šlik to dotáhnul až na přednostu císařské vojenské kanceláře. Dneska bychom ho znali jako ministra obrany. Když skončila bitva, tak císařští ani nechtěli věřit tomu, že to prošlo ta hladce a je konec. Čekali bitvu o samotnou Prahu a tu noc raději přespali na bojišti. Do města vstoupili až druhý den a byli uvítání poníženou delegací s prosami o milost. Tato šarvátka byla opravdu nejznamenitější bitvou Třicetileté války. A podle mne zdaleka ne jen jí. Nevzpomínám si na bitvu, jejíž výsledek by ovlivnil dějiny celé Evropy (a přes ní další světadíly) na celých třista let! A přitom to byla vlastně drobná šarvátka, kterých bylo před ní a po ní v té válce bezpočet. nedá se srovnat se Záblatím nebo obléhání Písku či Budějovic. O takových řežích jako Jankov, Bielefeld nebo Lützen se nedá vůbec uvažovat. A ani bitvy jiných válek neměly takový dopad. Slavkov 1805 ovlivnil dějiny na deset let, Hradec Králové 1866 na padesát let, Sedan 1870 na čtyřicet let.

   Vymazat
  3. No - já nevím anonyme 13.00 - přece..."my Prahu nedáme, raděj ji zbouráme, zbouráme, zbouráme, zbouráme ji!... asi by konali ve prospěch svého města (matka měst) i teď?
   Snad kdyby to bylo jinak .."my Prahu nedáme, raděj ji prodáme"... to už - myslím realizují dlouhodobě.

   A jinak - to, co popisujete - je drobet podobné porážce a zabití českého krále "železného a zlatého" Přemysla Otakara II. v bitvě u Suchých Krut na den svatého Rufa (Víta) - také zrada českých pánů, nebo nějaká překážka, o které se pořád spekuluje, nicméně... "Na den svatého Rufa, na poli Moravském, česká krev tekla proudem, až zrůžověla zem"...
   Myslíte, že se v průběhu celých století od doby po Kristu ( našeho letopočtu) vyskytlo jen jedno jediné století, které by nebylo krvavé? Bez bitev, bojů, zabíjení, umírání a utrpení poddaných a nevinných lidí? Možná jen jediná naše generace ( ti narození po roce 1945) jsou generací, která nezažije válku, zabíjení a ničení v bezprostřední blízkosti - generace před tím takové štěstí neměly, a generace po nich už taky mít nebudou - mám na mysli srdce Evropy -ČR - samozřejmě jinde ve světě se zabíjí pořád. Asi lidstvo nic jiného neumí - asi bylo bohem stvořeno pro zabíjení a ničení.

   Vymazat
 15. Tak to vytvoření amorfní masy lidí, věřících Vůdci, jsme už zažili a skončilo to "po-ne-pravou" 60 milionů lidí Světa. I v současnosti naší soudobí Vůdcové nám vnucují představu hrozby Ruska, aby sami mohli zakrýt své zločinné úmysly, tedy rozpoutání 3. světové války. V čem tito dnešní Fýreři vidí hrozbu Ruska, na jehož hranicích stojí po zuby ozbrojení žoldáci NATO? Co by získalo Rusko v západní Evropě?? A naopak po čem touží zločinný kapitalismus z toho co má Rusko, No přece přírodní pohádkové bohatství! A kapitalismus je založen na zločinu, podvodu, zlodějině. S těmito "ctnostmi" kapitál stojí a bez nich padá. I válka a hromady mrtvol jsou bezva byznys.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.