Reklama

pondělí 15. června 2020

"Ricinový" materiál BIS postrádá logiku

Docent Radim Valenčík
Radim Valenčík
15. 6. 2020 VašeVěc

Materiál, kterým se BIS snaží vysvětlit své selhání v případě "kufříku plného ricinu" zůstane dokladem toho, jak hluboko může klesnout instituce, která disponuje mimořádnými pravomocemi. K tomu, abychom si udělali představu o její práci, nepotřebujeme žádné zpravodajské zdroje, stačí to, co sama napsala pro veřejnost a logické uvažování. Zde je celý text uveřejněný na jejích stránkách (barevně a proloženým písmem odlišuji, podtržením zvýrazňuji to nejdůležitější, resp. to, čeho je nutné si povšimnout:Případ "ohrožení českých komunálních politiků" – dohady vs. Fakta 12.6.2020

Před několik dny BIS úspěšně uzavřela případ týkající se ohrožení českých komunálních politiků, případ těžko uvěřitelný, ale přesto skutečný, který vyvolal různé dohady, spekulace, konspirační teorie a vášně. Jak to tedy bylo doopravdy?

Ve skutečnosti jde vlastně o jednoduchý a smutný příběh nepřátelství a závisti mezi dvěma pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze, který se jeden z nich rozhodl řešit anonymním e-mailem zaslaným BIS ve snaze svého kolegu zásadním způsobem poškodit.

Po prověření a analýze informací v e-mailu obsažených přijaly BIS i Policie ČR zcela adekvátní opatření, která byla později jednoznačně potvrzena usnesením Výboru pro bezpečnost poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Následný únik informace o možném ohrožení komunálních politiků do médií zásadně zkomplikoval práci BIS i policie a téměř znemožnil vyšetření celého případu. I za této velmi složité situace pokračovali důstojníci BIS ve své činnosti a nakonec získali jasné a nezpochybnitelné informace o pozadí celého případu, které byly předloženy oprávněným adresátům.

Na základě těchto informací premiér a ministr zahraničí rozhodli o vyhoštění dvou pracovníků ruského zastupitelského úřadu v Praze. Ještě před tímto rozhodnutím však byla dána ruské straně velmi korektní možnost, aby obě osoby opustily Českou republiku v klidu, tzv. tichou cestou. To Rusové nevyužili a ani se nesnažili o uklidnění celé situace, spíše naopak. Proto byly obě osoby označeny za persona non grata a opustily dne 7. června Českou republiku.

Přes jasná vyjádření premiéra, ministra zahraničí a členů Výboru pro bezpečnost poslanecké sněmovny, tedy všech těch, kteří byli detailně seznámeni s případem a znají pravdu, se stále objevují v mediálním prostoru různé nejasnosti, zaručená tvrzení i lži. Pokusíme se proto alespoň ty nejčastěji uváděné uvést na pravou míru:

Celý případ byl blamáž BIS, protože bylo od začátku jasné, že je to lež.

BIS obdržela anonymní e-mail, který velmi detailně popisoval údajnou hrozbu pro české komunální politiky. Urychleně byly prověřeny informace v něm obsažené a naprostá většina z nich byla ověřitelná, pravdivá a přesná. Žádná bezpečnostní složka na světě nemůže podobnou informaci hodit do koše a riskovat tak, že když se její obsah potvrdí, dojde k poškození či ztrátám na životech nevinných lidí. Nebylo tedy možné riskovat. Bohužel i vraždy jsou v arsenálu ruských zpravodajských služeb.

Vyhoštění dvou diplomatů a tvrzení, že kauza vznikla v důsledku jejich sporů, je výmysl, který má zakrýt neúspěch BIS.

Naopak, BIS ve velmi krátkém čase a pod tlakem neustálých mediálních spekulací dokázala přesně rozkrýt, popsat a zdokumentovat, co se na zastupitelském úřadě RF odehrálo, kdo stál za anonymním e-mailem a jaký cíl sledoval. Úspěchu dosáhla BIS i přesto, že zveřejnění informace o údajném příletu "muže s ricinem" v médiích zásadním způsobem ohrozilo její práci.

Výbornou práci BIS ostatně mimo jiných ocenili veřejně ve svém prohlášení i předseda vlády a v usnesení Výbor pro bezpečnost poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, a to napříč politickým spektrem.

Příběh o údajném sporu dvou diplomatů je natolik absurdní, že se tak nemohl odehrát.

Skutečně je to příběh těžko uvěřitelný, a přesto se stal. BIS o tom získala naprosto nezpochybnitelné důkazy. Právě pro zdánlivou neuvěřitelnost bylo důležité, že průběžně byli informováni premiér, vybraní ministři a orgány Parlamentu ČR. Pochybovačné hlasy ve veřejném prostoru ostatně ruská strana okamžitě využila a začala popisovat selhání pracovníků ruského vyslanectví jako podraz na nevinné diplomaty (viz dojemné loučení jednoho z nich na sociálních sítích).

Informaci o údajném příletu muže s ricinem předala médiím sama BIS.*-*-*-*-

Službu zveřejnění informace významně poškodilo a téměř znemožnilo došetření případu. Pokud by BIS informace sama zveřejnila, tak by de facto sama sobě překazila práci. Proto služba podala trestní oznámení, tak aby byl únik informace nestranně a jednoznačně vyšetřen. ----

BIS nepředložila veřejnosti žádné důkazy, takže to může být celé jen výmysl.-*-*-*-*

Zpravodajská služba nemůže veřejnost informovat o "živých" kauzách, protože její nástroje, postupy, zdroje informací a hlavně informace samé jsou tajné. Jejich prozrazením by porušila zákon a znemožnila svojí činnost. Zpravodajská služba má své zákonné adresáty (prezident, premiér, vláda, police a další.), kteří jediní jsou oprávnění utajované informace dostávat a na jejich základě přijímat rozhodnutí. Je zcela zřejmé, že -u-u-u-u-akt označení diplomatů jako persona non grata je absolutně krajní a výjimečné řešení. Premiér a ministr zahraničí by rozhodně nesáhli k tomuto kroku, kdyby neměli na stole zcela jednoznačné a nezpochybnitelné důkazy.

Viz: https://www.bis.cz/aktuality/pripad-ohrozeni-ceskych-komunalnich-politiku-dohady-vs-fakta-bcac3051.html

Tak to vezměme postupně:
 1. Pokud někdo ze zastupitelského úřadu donášel (napsal smyšlený udavačský mail) na svého kolegu, je to odporné. Podobné případy se mohou stát (nedávno se dokonce takto snažil vážený akademik poškodit výmysly svého kolegu). Pokud by k takovému selhání na ruském zastupitelství došlo, je to ostuda pro ruskou stranu. Ale ani to není důvod vyostření vztahů s Ruskem, zejména pokud všichni zúčastnění (s Petříčkem v čele) tvrdí, že máme zájem na dobrých vztazích. A už vůbec to neopravňuje k závěru, že Rusko z hlediska uvedeného případu představuje bezpečnostní riziko.
 2. V celém materiálu BIS (a nikdo ani nic jí v tom nebránilo) není ani zmínka o tom, proč byl vyhoštěn vedoucí kulturního střediska Končakov. Přesto, že to je otázka nejčastěji kladená a je na celém případu nejvíce zarážející, není v materiálu BIS dokonce ani položena. A to přesto, že si je BIS vědoma toho, jak právě tato otázka veřejnost vzrušuje ((viz dojemné loučení jednoho z nich na sociálních sítích)).

K tomu viz též: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ricinovy-agent-Koncakov-pred-cestou-domu-promluvil-k-Cechum-626579

3. Vedoucí kulturního střediska Končakov patřil mezi nejoblíbenější osobnosti ruského zastupitelství z české strany. BIS to musela vědět, patrně věděla, případně bylo její základní povinností to vědět. Z toho vyplývají následující otázky:
- Když dostala udání, musela okamžitě vědět, že je to nesmysl. Například Rusko by člověka, který má takovouto pozici v české komunitě, rozhodně neohrozilo tím, že by ho nechalo provážet kufřík s ricinem. Na to má tisíce jiných příležitostí. Pro objektivnost – tím nezpochybňuji, že BIS měla oprávnění podle principu předběžné opatrnosti jednat.
- BIS podporovala spekulace v mediálním mainstreamu, ačkoli v tu dobu musela vědět, že jsou již zcela mimo to, co se odehrálo.

Vše vypadá na to, že likvidace toho, kdo měl pro pozitivní česko-ruské vztahy velmi pozitivní význam, byla jedním z hlavních cílů celé akce (resp. byla taktickým postupovým cílem).

4. BIS ve svém materiálu vůbec nereaguje na verzi, že materiál, který se jí dostal jako "anonymní mail", je rovněž podvrh. Podařilo se jí sice vypátrat, že stopy vedou ke Končakovu zastupci Rybakovovi, otázkou však je, zda nebyla tímto směrem od počátku navigována a manipulováno s ní. 
5. BIS nemá pravdu, když říká, že od počátku byli "oprávnění adresáti" (prezident, premiér, ministr zahraničí, parlamentní orgány) informováni. Nikoli. Petříček i premiér (rovněž prezident) zcela zjevně potřebnými informacemi po dlouhou dobu nedisponovali, a to ani těmi, kterými by mohli reagovat na absurdní kampaň s kufříkem plným ricinu, tak jak se rozjela v mediálním mainstreamu. Informace dostali až tehdy, kdy byli postaveni situací vytvořenou mediálním mainstreamem na základě "úniků informací" před hotovou věc.

Místo závěru

Ricinové otázky, tak jak jsem je položil už 14. května (!) zůstávají nezodpovězeny, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/7870-ricinove-otazky-bisce-a-dalsim.html

Toto je od J. Schneidra, trochu delší, ale také "nastavuje zrcadlo":

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/vlhke-sny-ricinovych-teoretiku-o-akci-ruskych-zpravodajcu.A200607_202449_pozice-tema_lube

I po tom všem, co proběhlo a bylo zveřejněno, či právě v návaznosti na to, si stále více myslím, že celá trojkauza (socha Koněva, přejmenovaní náměstí, řeporyjský pomník vlasovcům) byla připravena s velkým předstihem a načasována na manévry NATO "Defender Europe 20", při kterých mělo dojít k přímým válečným provokacím, tak jak jsem psal na závěr již zméněného článku ze 14. května:

"Nesouvisí to s globálními provokacemi vůči Rusku, které se připravovaly načasovaně v návaznosti na velkomanévry NATO "Defender Europe 20" a které musely být z důvodu koronaviru zrušeny? Přejmenování náměstí, odstranění sochy, památník dvojnásobným zrádcům, předpokládaná reakce ruské strany, vytvoření příběhu agenta s ricinem ke stupňování krize a manipulování s veřejností. A v podmínkách eskalace situace na hranicích EU s Ruskem třeba i nějaká ta oběť některého z nešťastníků, kteří se znelíbili Rusku? To už by k válečnému konfliktu, který by třeba mohl přerůst i ve třetí světovou, nebylo tak daleko..."

Velmi nepřesvědčivý a na mnoha místech logiku postrádající postup i jeho vysvětlení ze strany BIS by tomu nasvědčovaly.23 komentářů :

 1. BIS je jedna velká blamáž polovzdělanců.

  Skorogenerále Koudelko, styď se.

  OdpovědětVymazat
 2. Prostě naši diplomaté a BIS si udělali pořádnou ostudu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. BIS bojovala na co jí rozum stačil.

   Vymazat
  2. Nějaký Rus je poslal pro SEMTELE... a oni hýkali kolkolem SEMTELE, SEMTELÉÉ... až se jim smáli i holubi v Praze a zvířátka ve dvorech po celé Evropě.

   Vymazat
 3. Ať je i trochu smutno, jen když je veselo. No ono tady k popukání není ...Werich v jedné předscéně.

  Cožpak to není veselé, že BIS dostane email přímo z ruské ambasády a co čert nechce, novinář jménem Kundra se dozví, že obsahuje informaci o tajemném kufříku s ricinem.

  Lze předpokládat, že se BIS o dopisu informovala policii, která poskytne ochranku třem místním politikům, protože ricin je jed. A ještě tu ochranu vykecá, aby o ní všichni veděli. Starosta Prahy 6 se uchýlí do ilegality, možná kvůli plnovousu, aby vraha zmátl.

  Informace o chystané vraždě se dostane až k panu Stoltenbergovi, což je generální tajemník NATO. Ten v rozhovoru pro ČT řekne (citováno zpaměti), že skutečnost, že politici museli kvůli ruské hrozbě dostat ochranku, naznačuje, kam až je Rusko ve svých choutkách ochotno zajít a NATO nebude něco takového tolerovat.

  Jestlipak se někdo generálnímu omluvil, že jsme mu poskytli špatnou informaci? Ona to přece není sranda dovolit, aby se takový člověk veřejně zesměšňoval.

  Celý případ je zapeklitý, protože naznačuje, že se informace dostávají na veřejnost daleko rychleji než je strategové té či oné instituce stačí upravovat do stravitelné formy.

  To je přece případ Skripala. Kdosi vymyslel vraždu novičokem. První informace byla, že tento neomylně zabíjející jed mají jen Rusové ... a znáte je, co dokáží.

  Prezident Zeman se zeptal, zda se u nás taková věc vyrábí. Měl se samozřejmě ptát, zda takovou látku umíme připravit. Byl obratem obviněn, že podrazil naše spojence (odmítl se s nimi mýlit). Pak se ukázalo, že přípravu zvládne každý lepší organický chemik. Tedy pokud zná tajemství strukturního vzorce. A najednou se objeví šťoural, který zjistí, že samotný vzorec byl publikován (asi mimo jiné) v českých Chemických listech.

  Britové se pokouší objasnit, jak se novičok dostal až ke Skripalovi, ale zase se to nepovedlo, protože zveřejnili fotografie dvou agentů jak procházejí letištěm, oba stejným místem a časem na vteřinu shodným. Toho si zase všimli nějací šťourové a bylo po důkazu. Ono to muselo být lákavé ukázat, že agenti přišli spolu, a z letiště odcházeli stejnou cestou. Akorát ten čas v tom falíruje.

  Mezi tím se ještě objevila stopa mrtvé kočky. Mohl to být důkaz, že se novičok dostal až do domu Skripala. Jenže pak to zase shodil jakýsi spolek pro psy a kočky, který prohlásil, že kočka pošla žízní a hladem.

  Pak vše utichlo, protože hrozila otázka, jak Britové nad sklabovanými těly mohli věděli, že jde o novičok.

  Poslední, co o novičoku víme, je že byl jeho vzorek propašován do Německa již před rokem 1990, kdy končila Helmut Kohl jako předseda západoněmecké vlády. Ten předal vzorek spřáteleným agenturám.

  Jinak řečeno, nemůžete věřit vůbec nikomu a ničemu. K obveselení to zrovna není.
  Jiří Jírovec


  OdpovědětVymazat
 4. Pane docente, nechápu, proč se mračíte? Očekával bych od vás, že se budete jako český občan radovat. Naše bezpečnostní služba má u diplomata z nepřátelské země tolik důvěry, že ten neváhá se na tuto službu obrátit a postěžovat si na nepřátelství s jeho kolegou. Těšit vás může také skutečnost, že bezpečnostní služba má pod úplnou kontrolou ruské velvyslanectví a neunikne ji ani utajený prd. Pane Valenčíku, nechte vyměnit svou zasmušilou fotku za něco veselejšího a radostnějšího. Nestresuje vás také, že Putin stále mlčí a neposílá do Prahy křídlatou raketu, aby už konečně mohly vyrazit tanky z Estonska na St. Petersburk?

  OdpovědětVymazat
 5. Wachmaistr Flanderka a BIS Koudelka...Kundra-Respekt a Pepek Vyskočil...Hašek a Švejk dnes mezi námi !

  OdpovědětVymazat
 6. Ať už autor tohoto článku by rádoby věc srozumitelně analyzoval, víc celou tu věc zašmodrchal, že by se toho kdeomu udělalo nevolno od žaludku. Pro mě je zcela zřejmé a to po dlouhodobém sledování výplodů BIS, že věc byla předem připravena, ona vyslala mnoho blbých keců, aby prostý člověk tomu vůbec nerozuměl. Hlavně, že prohloubila nepřátelské vztahy k Rusku. O tom co předkládá jako důkazy , to nejsou žádné skutečné důkazy. Je mnoho věcí, které nebyly konkrétně vysvětleny.

  OdpovědětVymazat
 7. Možná nejjednodušší vysvětlení lze nalézt na jednom anglojazyčném webu ruského původu zde https://southfront.org/what-happened-in-czech-republic-poison-plot-hoax-and-expulsion-of-russian-diplomats/

  OdpovědětVymazat
 8. Koudelka už překonal Laudáta i s Langšádlovou. A to se krom Kalouska jen tak někomu nepovedlo. Pokud to president Zeman čte, přimlouval bych se u něho, aby mu toho generála dal. Ale pouze s podmínkou, že na vejložkách a kšiltovce bude nosit i rolničky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podporuju návrh udělit Koudelkovi generála...a rolničky navíc!

   Vymazat
 9. pPane Valenciku Vase spekulace jsou sice zajimave, ale neprispivaji k vyjasneni cele afery. Pro mne je dulezitejsi zjistit co vi Zeman, Babis nebo Petricek a proc drzi lidove hubu. Asi je to vsechno moc tajne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem čekal, jak se vyjádří náš prezident, který komentuje skoro vše. Je to opravdu zajímavé, až na začátek, kdy se k této, nevím jak to nazvat (šaškárně, blamáži, práci BIS) prezident nevyjádřil, akorát si spletl ricin jako jed s ricinovým olejem. Ale to spíše situaci zlehčoval. Nakonec se z toho pro nás vyvinul docela pěkný průšvih a jak z něj ven ? Zde vídím důvod prezidentova mlčení, protože vláda,premiér s Petříčkem našli řešení. Zeman je nechtěl shodit a proto dle mě mlčí. Dle mě Koudelka generálem nebude.

   Vymazat
  2. Ja bych si take dovolil spekulaci. Zeman (drzi h..) proto, ze chce podrzet Babise, maji totiz pakt o neutoceni (a Babis zase posledne podporil Zemana v jeho hysterii na kritiku Izraele ze strany Petricka a spol.). Babis drzi basu s BIS, protoze se tuze boji amiku a chape, ze proti tajnenu spolupracovniku CIA a navic jimi vyznamenanemu generalovi cekateli nelze zasahnout. Mozna mu bylo dodatecne oznameno, ze scenar neni puvodni a ze v nem pro neho dopsali i takovy maly stek. A Petricek? Toho poskozovani
   vztahu s RF tesi, jen se stavi do role schizofrenika. Teteli se blahem, kdyz ho chvali opozice, ale pred koalici se vymlouva, ze beh mnoha veci nemuze ovlivnit a ze co cini, ciniti musi, byt ho to netesi.

   Vymazat
 10. Neodmítám Radimovy hypotézy apriori, ani tu o manévrech jako roznětce (splinter factor) většího konfliktu. Leč doporučuju seznámit se s náznakem jednoduššího vysvětlení kauzy Ricin na serveru southfront.org 14. června. Oba tzv. diplomati byli do světa vysláni jen státní agenturou pro vztahy se zahraničím a Rusy tam Rossotrudnichestvo, což je dle zdroje obvyklý útulek pro synáčky z rodin oligarchů - a ti se taky tak chovají nejen doma. Vot tak. I vsjo.

  OdpovědětVymazat
 11. BIS pracuje podle not CIA.A ty jsou na takové inteligenční úrovni ,která odpovídá průměrnému občanu USA.Ten by ty povídačky spolknul i s navijákem.Bohudík průměrný český občan nenaletí na každou ptákovinu a tak vzniklé manévry jsou mu k smíchu.

  OdpovědětVymazat
 12. JASNÝ ZÁMĚR

  Že byl vyhoštěn člověk, který měl dobrý kredit a dlouhodobě pracoval na zlepšení vztahů s Ruskem kulturní cestou, a zjevně to žádný agent s kufříkem nebyl, je JASNÝ ZÁMĚR. V pozadí je skrývaný vztek a závist USS ambasády a spol, která ho chtěla odstranit.

  JASNÁ IMBECILITA BIS

  BIS se vůbec nevyjádřila k tomu, jak mohla vzít vážně a prověřovat informaci založenou na naprostém nesmyslu, že by někdo naplánoval pomstu a přiletěl do Česka ještě předtím, než došlo k odstranění sochy Koněva. JASNÁ IMBECILITA nedostudovaných politruků z BIS. Tím pádem to rádoby zdůvodnění, že služba měla povinnost konat, je spláchnuto do záchoda. Tajná služba nemůže být úkolována anonymy a pokud vedoucí BIS jsou takoví idioti, že to nedokáží vyhodnotit, tak by měli být nahrazeni kompetentními lidmi.

  To je to samé, jako by člověk podal na policii oznámení, že viděl v okně odstřelovače, co plánuje útok na banku, protože v okně viděl odraz světla a nějakou osobu. A policie by toho oznamovatele pak šikanovala a pokutovala za to, že jí poslal fake news, protože v jeho mailu bylo hodně pravdivých faktů, třeba že o několik ulic dál je skutečně banka a svědci v určitou hodinu skutečně potvrdili, že se světlo odráží od okne v tom domě. :-) Takže bylo nutně důkladně prověřit, jestli osoba v okně neplánuje vyloupit banku.

  Když nějakou práci řídí idiot, bude výsledek jako u této služby zvané Bláboly Imbecilita Slaboduchost (Slouhovství) (= BIS). :)

  OdpovědětVymazat
 13. Když si vzpomenu, jak idiotská mi připadala sovětská propaganda produkovaná bezprostředně po 21. srpnu 1968 Radiem Vltava a tiskovinou Tribuna, jak jsem si představoval, že by se s věcí vypořádal "západ", tak teď vidím, jaký jsem byl pitomec.
  Ti dnešní propagandisté si buď nedají tu práci, nebo to ani nedovedou, nebo jsou přesvědčeni, že manipulují s naprostými omezenci. Argumentace k bombardování Srbska, napadení Iráku, vpádu do Libye, novičok, ricin... Kam se hrabe Radio Vltava a Tribuna v rukou sovětských politruků. Kam se hrabe "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti" od Bilaka.
  Já blbec přecházel už tehdy patrné přešlapy radia Svobodná Evropa a upínal se k BBC i Deutsche Welle. Kde ale jsou dnes? Jsme za pitomce, kteří nestojí ani za to, aby byli manipulováni důstojně.

  OdpovědětVymazat
 14. <toz pane redaktore vono to celé BIST postrádá smysel asi potrebojó ricin abe se veprázdnele a konecne procitle kde je jejich misto a kemo slózijó té psi deky.......slonve v srdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 15. 22:49...lepší bych to nenapsal !..každej den jsem poslouchal "Hlas Ameriky", v 89 byl na Národní třídě..se študákama s letáky pak jezdil po fabrikách...a dneska bych se propad hambou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můj bratranec z Ostravy mi řekl před smrtí, že by si nafackoval za to, že chodil na shromáždění OF na náměstí LM a ještě k tomu tam vodil oba syny.

   Já jsem se také těšil na změny. Poslouchal jsem také RFE a chodil na místní shromáždění občanů, která se objevily dva týdny po Praze také u nás. Na jedné schůzi našli komunistu, který ochotně vystupoval ze strany. Po převratu začal podnikat. Nedařilo se mu a pak jej našli v lese oběšeného, prý dost vysoko. Mne vyléčili před Vánocemi, opustil jsem povinně dobrovolně funkci a musel jsem řešit, co budu dělat dále. Začal jsem nosit montérky a začal jsem si zavazovat spousty lidí kolem sebe různými službami. Nikdy mne nenapadlo volit někoho jiného než komunisty. Začal jsem se starat sám o sebe. Sladkými řečmi mne nikdo neokouzlí.

   Vymazat
 16. Probuzení do reality bolí, Dnes chápu radost z osvobození a příklon k levici po válce, taky si tehdy slušní lidé nemohli představit politické procesy a následné šibenice.

  OdpovědětVymazat
 17. S ricinem udělali soudruzi v BIS někde chybu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.