Reklama

neděle 7. června 2020

Šándor o ricinu: Ostuda. Naše ostuda. Naprosto proti logice. Vymysleli jsme si směšný příběh a kolem něj se vyřádila antiruská kampaň

Generálem Andor Šándor
rozhovor s generálem Andorem Šándorem
7. 6. 2020 ParlamentníListy
Kauza „muž s ricinem“ je českou ostudou, která fatálně poznamenala vztahy s Ruskem. Bez ohledu na to, co vykládají někteří politici nebo experti. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora se jedná o ostudu, která se rodila od první chvíle, kdy jsme z anonymního udání, došlého české tajné službě, udělali veřejnou aféru, ve které mohli dát mnozí průchod své rusofobii. Nakonec celá věc neměla pro ČR žádné dobré řešení.
Napsal jste na svém facebooku, že je zjevné, kdo je v kauze „muže s ricinem“ za hlupáka. Tak si to tedy řekněme, kdo je tím hlupákem?

My jsme tu vytvořili nějaký příběh, že tu někdo chce zabít naše komunální politiky. A kolem toho jsme rozvinuli velkou antiruskou kampaň, které bohužel kolidovala i s výročím osvobození Československa od nacismu. Udělali jsme řadu kroků, které ty vztahy s Ruskem nepochybně nijak nezlepšili.

My jsme si sami udělali problém, který jsme měli v rukou, a nevěděli jsme, co s ním. Ale on jednou nějak skončit musel. Takže jsme přišli s řešením, které bylo pro nás jediné možné. A řekli jsme, že pana Končakova obvinil pan Rybakov v rámci nějakých vzájemných vztahů na ambasádě.

Já si nedělám iluze o poměrech mezi diplomaty na ambasádách, na jedné jsem kdysi také sloužil. Ale že by jeden pracovník ambasády poslal tajné službě hostitelské země, která nepochybně tu ambasádu pečlivě sleduje, takové obvinění, to mi přijde jako velmi přitažený příběh. Kdyby se ten pan Rybakov chtěl někoho zbavit, tak to mohl udělat mnohem elegantněji v rámci domácích problémů a netahat do toho mezinárodní vztahy. To mi přijde opravdu jako ze sna.


A teď jsme se problému zbavili tím, že jsme je vypověděli oba, Končakova i Rybakova. A ještě jsme řekli, aby ten příběh ještě vypadal divněji, že ochranka pro komunální politiky bude pokračovat do té doby, než oba odjedou z ČR, přičemž jsme současně připustili, že celá věc je vymyšlená. To už je totální nesmysl. Já myslím, že není potřeba v mezinárodních vztazích úplně ukazovat prstem. Každopádně pachuť této aféry zůstane u nás, my se s tím budeme muset vypořádat.

Tento příběh nemohl dopadnout dobře, protože si BIS, a já nevím proč, naskočila na nějakého anonyma, který vypadal věrohodně. My nevíme, jak ta zpráva vypadala, jak byla věrohodná, ale BIS na ní naskočila. Pak to někdo pustil do médií, Respekt to rozehrál, a viděli jsme řadu vzedmutých vášní, které se pak ukázaly jako náš lapsus.

Přičemž tedy netvrdím, že ruská ambasáda je spolkem jehňátek, vůbec je nechci idealizovat.


Pojďme si to konkretizovat. Kdo na české straně byl podle vás tím největším „hlupákem“, za kým jde největší vina za tento průšvih?

To se dá těžko říct. Pokud se nejednalo o řízený únik z tajných služeb do Respektu, což taky nemůžeme vyloučit, tak je velkým malérem, že to uteklo na veřejnost. Že BIS dostane takovou zprávu, to se může stát. Ale ta věc potom utekla do médií a rozehrála se šíleným způsobem, ve kterém se popřela veškerá logika zpravodajské práce.

Logika zpravodajské práce je samozřejmě pro mnohé skryta, ale existuje. A podle této logiky Rusko nemělo žádný zájem a nic by nezískalo pokusem zabít pražské komunální politiky, kteří vystupují jednoznačně protirusky. Na to samozřejmě mají právo, druhá věc je, zda to této zemi neškodí.

Těžko říci, kdo je na české straně největší viník. Chápu, že pan premiér to nějakým způsobem musel dohrát. Když si vzpomenu na jeho první vyjádření, když řekl, že nikdo nesmí v České republice dělat takové věci, pokud je to pravda, tak pro mě už tehdy bylo zřejmé, že o validitě té informace vážně pochybuje. A teď to musel nějakým způsobem dohrát.

Ono to asi už ani jinak dohrát nešlo. Z naší strany. Zásadní otázkou je, jak na toto naše dohrání zareagují Rusové, jak celá ta aféra poznamená vzájemné vztahy. Klíč ke zjištění, jak moc se vzájemné vztahy poškodily, bude v tom, kteří dva čeští diplomaté budou v reakci vypovězeni z Ruska. Že budou dva je jasné, tak se to v mezinárodních vztazích dělá, ale je otázka, kteří to budou. Jestli to budou nějací zastánci protiputinovské opozice, nebo lidé vnímaní ruskou stranou tak, že nadměrně vyvíjejí špionážní aktivity. Nebo to bude někdo, kdo deklarovaně na ambasádě zastupuje zpravodajské služby. Z toho poznáme, jak vážně byly vzájemné vztahy poškozené.

Opravdu bych se teď ale zdržel toho, abych ukazoval na největšího viníka na české straně. Těch chyb se stala celá řada. Celkově lze říci, že reakce na ten anonym byla přestřelená. Hlavně tím, že se to dostalo do Respektu a začalo si žít svým životem.

43 komentářů :

 1. Stydím se jako občan této republiky za šmejdy čučkaře, šmejdy novináře a šmejdy politiky...Babiš tomu kejvá a Zeman k tomu mlčí !

  OdpovědětVymazat
 2. Toz pane Sándor to je taková kravina, ze za Rakóska be to mohle vemeslet enem ve Vídni nad modrém Donejem a v dnesné dobe to nese degerativné rysy anglosaskéjo mosko tak to bode ase Londýn po pandémii a realizoval to ceské estébák....toz Fanda tropí hlóposti slonce v srdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle vše je důsledkem naší připosrané justece. Kdyby jednala dle zákonů, byli by ti kteří to mají na svědomí potrestáni. Ale vláda, parlament a hlavně justice selhali. Vlastně neselhali, jen plnili nám neznáme zákony. Neschopnost státu potrestat viníky se nám jendou opravku vymstí. Ale to ty i...ty ve vladě asi nezajímá.

  OdpovědětVymazat
 4. Naprosté selhání státních orgánů a justice. Vinicí takové mezinárodní ostudy (účelově připravené ) by mněli být potrestáni!!!!!
  Václav

  OdpovědětVymazat
 5. Prostě a jednoduše se musí přiživovat nenávist k Rusku. Mohlo by se stát, že by se mohli také obnovit i obchodní vztahy a to přece nepotřebujeme, ne? Radši všechno budeme prodávat za hubičku němčourům a i kteří pro ně nebudou dělat tady, budou radostně jezdit pracovat tamtéž. Navíc si budeme kupovat to prušácké, bavorácké a jiného "původu" ryze dojčlandského harampádí za super světové ceny.

  OdpovědětVymazat
 6. Nová republika je vlastně takový trhací kalendář, co se někomu nehodí, tak se vytrhne.
  Václav Vodrážka Plzeň

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Dvořák..dobře, že vyhazujete trolly, kteří účelově nesmyslnými bláboly nebo vulgaritami dokážou znechutit ostatním účastníkům diskuzi ..díky!

   Vymazat
  2. Stále hledáme kandidáty na příští volbu prezidenta republiky. Já bych věděl. Je to Andor Šándor. Ten to má v hlavě srovnané a má velký přehled o domácí i zahraniční politice.

   Vymazat
  3. Pane Dvořák, díky odstraňování některých zoufalců, je diskuse na NR, zajímavá, věcná a má úroveň. Díky. Tomáš Jedno, Brno.

   Vymazat
  4. Vážený 6.03 on pan Šándor nebyl vždy takový, jako zrovna(!) teď. Aby vás pak ve funkci prezidenta nemile nepřekvapil...

   Vymazat
  5. Já mám za možného kandidáta na presidenta Alenu Vitáskovou.

   Vymazat
 7. Stručný souhrn událostí publikovaný Ministerstvem cizích zájmů a BIS (= Bláboly Imbecilita Slouhovství):

  14.3. přiletěl ruský agent s ricinem v kufříku zlikvidovat 3 komunální politiky, mimo jiné za velmi rozporuplnou demontáž sochy Koněva
  3.4. demontována socha Koněva

  ... moment, cože? Dál asi není třeba pokračovat.

  Návrh na korekci úvodní věty:
  Stručný souhrn událostí publikovaný oddělením dětské tvorby v Ministerstvu cizích zájmů a BIS (= Bláboly Imbecilita Slouhovství) :)

  OdpovědětVymazat
 8. Produktem lidského odpadu, je jen lidský odpad. Proč si četbou tohoto odpadu kazit den? Snad jen proto, abychom věděli, kdo je kdo. Věděli a pamatovali si.

  OdpovědětVymazat
 9. na cechy musi byt tvrdy bic jiak to nepujde,uz KarelIV,rekl, ze tu nasel lid zbidaceli a panstvo zlodejske a spupne a vidim ze by to chtelo noveho karla IV,cesi si kali sami pod sebe,deje se tu protiruska cilena propaganda

  OdpovědětVymazat
 10. Proč asi Koudelka jezdi do USA pro odměny, od CIA.Prostě to dostal nařizeno od nich, aby rozehrál tuto špinavou hru. Je na místě se ptát, pro koho ze to tento čučkař pracuje a hdo ho platí.

  OdpovědětVymazat
 11. Případ hodný úrovně mateřské školky, že se vyskytne několik infantilních pánů je smůla, ale když reprezentují naší repubiku, tak to potřebuje nápravu. Nejde jen o hlavní aktéry, ale i o profesionály, kteří měli ostudě zabránit. Věřím, že toto téma probere parlament a bude konec taškařic s kufříky, sochami a mutikárami.

  OdpovědětVymazat
 12. Vyhoštěný ruský diplomat Končakov před cestou domů promluvil k Čechům:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ricinovy-agent-Koncakov-pred-cestou-domu-promluvil-k-Cechum-626579

  Je jasné, že dobře chápe, že většina Čechů nejsou svině...

  OdpovědětVymazat
 13. Tak slouhové slouhů tady vládnou a pak to tak vypadá nýmand koudelka a všichni zúčastněni měli být potrestáni. Jenomže by musel být Český premiér a ministr vnitra.

  OdpovědětVymazat
 14. Je to vše velmi jednoduché.Všechny tyto opakující se trapné protiruské akce inscenuje a řídí SSA za oceánem a její kolonie "Česko" prostřednictvím pokorných pucfleků typu Babiše,jen ohne hřbet a provádí!Prostě 52.hvězdička na pruhovaném praporu!(51.je "hrdý Albion".)

  OdpovědětVymazat
 15. BIS, to už nejsou jenom čučkaři, ale přímo další americká ideologická centrála, pobočka CIA.

  OdpovědětVymazat
 16. Babis Salto Mortale:
  https://www.protiproud.cz/politika/5149-operace-ricin-na-ruske-ambasade-se-asi-valeji-smichy-nam-usmev-brzy-ztuhne-jsme-opet-pred-invazi-1968-brusel-jiz-startuje-ekonomicke-tanky-z-premiera-bruslarem-s-teroristy-se-nevyjednava-smrtici-chyba-ab.htm

  OdpovědětVymazat
 17. Měli jsme čas na to se s tím srovnat od té doby co to vypuklo. V podstatě si platíme bandu kašparů nad jejichž mentální úrovní může člověk jenom žasnout. Nejlepší na tom ovšem je, že si ještě rozdají odměny, jak se jim tu kravinu podařilo zakrýt,protože nepochopili, že pro většinu světa jsou za blbce. Kundra, stačí vynechat jedno písmeno a máme pravé příjmení jejich zdroje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neurážejte sympatický orgán.

   Vymazat
  2. 10:01 Mě je 13, nevím že se jedná o orgán, všichni spolužáci o tom mluví jako o nadávce. Vy víte k čemu je ten orgán dobrý ???

   Vymazat
 18. Velké zklamáni v Babišovi,nechal se ukecat protiruskou kampani,je to ubohost české republiky a je to na odchod od vlády ministra Petřička,ten by tam neměl co dělat

  OdpovědětVymazat
 19. Dneska nemůžete věřit nikomu. On vlastně ten Ondřej Kundra je jednoznačně ruský agent a respekt Patří Putinovi. Vždyť to vše nakonec nahrálo Rusku a z našich politiků udělal trapné a neschopné pitomce. Kundra, dobrá práce pro Rusa, dostaneš matrjošku na cenu Ferdy Peroutky zapomeň! M.R.

  OdpovědětVymazat
 20. Všichni rozesírající cizí země kvůli bordelu v jejich vlastní zemi by automaticky měli obdržet Persona non grata!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-tady-Co-tu-delate-Americane-v-Praze-demonstrovali-sel-kolem-cesky-docent-A-bylo-veselo-626590

  A může někdo vysvětlit, proč nedemonstrují, když je zavražděn člověk světlé pleti?

  OdpovědětVymazat
 21. Pro 6"03. Myslím,že PAN Šandor to má opravdu spočítané a nikdy by se k tomu nesnížil. Proč by měl být otloukánkem pro 281 tupců a dalším desítkám či stovkám deb-lních novinářů. O komunálních politicích formátu Hřib,Novotný Dvořák atd. ani nemluvím.

  OdpovědětVymazat
 22. Normálně myslící lidé samozřejmě od samotného začátku "ricinové aféry" věděli, že se jedná o naprosto debilní provokaci. Překvapivé bylo pouze to množství hysterických rusofobů a prodejných děvek, co se živí jako "politici" nebo "novináři". Osobně už mám jen pocity neuvěřitelné trapnosti a studu, protože ta zdegenerovaná individua mluví česky a já si z nějakého důvodu nedokáži odmítnout pocit spoluodpovědnosti za to jejich šílené řádění. Vrcholné zoufalství se mě zmocnilo, když jsem viděl v televizní diskusi vystoupení předsedy Senátu Vystrčila, který s vyšinutým výrazem v obličeji vykřikoval něco o tom, že se nebude před nikým hrbit, což měl být nezpochybnitelný argument pro uskutečnění jeho zahraniční cesty na Tchajwan. Pubertální, bláznivý, zakomplexovaný nýmand byl zvolen do druhé nejvyšší ústavní funkce lidmi, kteří sami sebe označují za pojistku demokracie. Panebože, proč se v české politice uplatňují převážně jen hloupá, nevzdělaná a prodejná hovádka...

  OdpovědětVymazat
 23. Každý snad vidí…

  Ochranu mají Novotný, Hřib – co my?
  Platíme na ni. Kdo z nás prachy tahá?
  Čtyři sta tisíc denně na kondomy
  za to že s Ruskem vede válku Praha?
  Ve vztazích dávno není rovnováha
  Za louží sice Koudelku dost chválí
  doma si ale počká na metály
  čučkařská práce pro lidi je drahá
  Petříček místo sebe Rusy sbalí
  Každý snad vidí, že je „BISka“ nahá

  Kundra nás žádnou bombou neohromí
  dezinformovat nikdy nezaváhá
  Na Rusy v článcích sešle blesky hromy
  to, co mu upřít nelze, to je snaha
  Končakov zmizí. Dělali z něj vraha
  My už jsme tady zvyklí na skandály
  ta naše tajná služba tedy válí:
  Z ostudy kabát, minimální váha
  chybí jí mozek, navíc nemá svaly
  Každý snad vidí, že je „BISka“ nahá

  Petříček hluchý, slepý je i chromý
  našemu státu vskutku nepomáhá
  Myslí, že Rusko fušeřinou zlomí?
  Ten zkazí všechno, na co jenom sahá
  Šafr je z něho na vrcholu blaha
  Občané cítí, jak moc na ně kálí
  ministr, který menší je než malý
  Řídí ho Poche – to jednoho zmáhá
  vědomí, jak nám nehorázně lhali
  Každý snad vidí, že je „BISka“ nahá

  Sehraná fraška páchne z velké dáli
  Kufřík a ricin symboly se staly
  Ubohé stoky, které schází vláha
  Novičok došel. Důkaz nepředali
  Každý snad vidí, že je „BISka“ nahá

  OdpovědětVymazat
 24. Andor Šándor nezmínil, že se do hry vložil i generální tajemník NATO Stoltenberg. V rozhovoru pro ČT se vyjádřil, že není možné, aby Rusko ohrožovalo české politiky, kteří nuseli dostat policejní ochranu.

  Kdo způsobil, že sám tajemník byl dočista zmaten?

  Tak se může stát, že nějaký novinář může zahájit světovou válku, když generální tajemník ztratí trpělivost a naše bdělé tajné služby neprokouknou lest.

  Lze spekulovat o tom, že v celé věci má prsty Hrad, který přišel na nápad, jak se zbavit neschopného plukovníka. To přece není jen na vyhazov, ale na aplikaci tak zvaného von Schwarzburgova řešení: „Máte revolver?“ „Mám.“„Dobře! Na vašem místě jistě bych věděl, co s ním dělat, neboť co zde vidím... atd“

  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Jírovče, napište humoristický článek, abychom se zasmáli. Andor byl tak schopný náčelník, že nedokázal domyslet, co to znamená podporovat průhledné lži. Na internetu lze zjisti, že oba nesmiřitelně rozhádaní Rusové spolu docela vycházení.

   Vymazat
 25. Míru blbosti nelze vážit nejen v tomto případě na analytických vahách, ale snad dobytčí váhy by mohly stačit. Nevím, proč musí takový ouřad od viz vědačů zesměšňovat národ. Vím, že to mnozí berou jako švejkovinu, chvála bohu aspoň za to. A prezident jim to pořád říká: jednou řež, ale dvakrát měř. Zemane, Zemane, ty se jedou proslavíš jako prorok, ale o to se moc nesnaž, je u nás dost blbců, kteří pravdu kamenují - ale nic nového, byli už tací, co kamenovali za pravdu i byt TGM. V Praze strhli sochu Koněva, v Londýně zhanobili sochu Churchilla, masového vraha v britských koloniích a také sochu dalšího otrokáře, který před smrtí se chtěl ze svých zločinů vykoupit charitou. Skončil v moři a pokud není z nerezi, co z něj zbude? Musím ale nyní vážně vyslovit poklonu Vídeňákům, Berliňákům, Londýňanům a dalším mimo USA, kteří vyšli do ulic bojovat za práva černých. Copak asi provedenou miliony úchylek u nás - dají aspoň těch 500 povolených demonstrantů na obranu rovnosti, svornosti, bratrství ras, náboženství, nebo zase zabojují za diktaturu kapitálu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám rád, když si někdo vybíjí svoje problémy na sochách, ať je to Churchil, Koněv a historické postavy tamních dějin. Nikdo z nich nebyl dokonalý, jako každý člověk. Nepůjdu demonstrovat za práva černochů v nejdemokratičtější zemi světa a nepůjdu ani jednou demonstrovat za práva našich černých spoluobčanů až zjistí, že mají už málo...

   Vymazat
  2. Pane 15:45. Prosím sdělte obratem, kde žijete. Zatím o demokracii my v Česku a na Zemi sníme od dob starého Řecka a vy se skrýváte kdesi v nějaké neznámé "nejdemokratičtější Zemi". Moc vám to přeji, my žijeme v Česku v naprosté nevědomosti o té vaší zemi. U nás vládne diktatura peněz = kapitálu a ta jak víme se s demokracií slučuje jako voda s ohněm. Děkuji.

   Vymazat
 26. Celý svět ovládli psychopaté a vedou ho do propasti. Nikdo je nezastaví, a lidí ochotně nebo z vlastní blbosti jim v tom pomáhají. Z kriminálníka se udělá pomalu nevinnost sama, a na jeho památku se ničí a rabuje. Kdo to spustil se raduje nebo již bojí? Kdo ví.

  OdpovědětVymazat
 27. ReGULacE je nutná. NATO musí mít člověk GULE.
  To si opravdu nekdo mysli, ze si český patlama v českém parlamentu říká , co si mysli? Udělal to Rath. A šel brucet, přestože v tom jel take. To je největší vada této demo-struktury. Myslel , že může oboje. Nemuze. Buďto může žrát a nesmí přitom mlaskat , anebo může mlaskat , ale nesmí moc prdet.
  Vážení , my Češi i Moravaci právě teď tancujeme na špičce nože. Sakum prdum vsichni.
  Trochu optimismu do dnešních dnu. Rusové na Covid 19 reaguji po svém českou verzi humoru.
  Soše koně dali rousku. Prý - my vime, že nás chceš chranit.
  A dale? Putin přišel do hospody. Ač sám vůbec nepije. Celé hospodě objednal pivo. Po zjištění , že ricin v Praze je jen Jelcin na suchu , tak mu prý vyschlo v hrdle.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
 28. Pořád se hledá a hledá jak toho Babiše odstranit, srazit dolů. Naši v kavárně, naši v Bruselu, pořád útočí a útočí, nic se nedaří. Že by teď po nasazení kufříku podle instrukcí do BIS se to konečně podařilo? Nedokážete si vážení diskutující představit, že to je ten hlavní účel? Aby se Babiš musel otevřeně postavit proti Rusku? Tím mu srazíme preference. Jsem rád, že to nebudu řešit. Já vždy volím SPD. Děda Vašek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže SPD volby nevyhraje a s kým udělá koalici? Tedy lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Netříštěme své hlasy, pokud nechceme rovnou volit opopolitruky. A SPD? Nic proti ní nemám, ale už vyrukovala aspoň s nějakým návrhem do diskuse na nějaké to referendum? Třeba o neutralitě Česka? Představte si, že by nám ji garantovalo Rusko a Čína, myslíte, že by garance mohlo odmítnout Německo, nebo USA - do jaké role by se pak tyto státy pasovaly? No a když Rakousko + Česko , myslím, že by se přidalo Maďarsko a Slovensko. A že by Poláci na sobě nechali jako v r. 1938 roli válečných paličů? To by mohlo být už jako debata zajímavé!
   VOLÍM ANO I KDYŽ MÁ CO ZLEPŠOVAT, STEJNĚ, JAKO SPD. NEVOLÍM NIKOHO Z OPOPOLITIKŮ, NEB JDE O KARIÉRNÍ POLITIKY. Prosím znáte někdo údaje, kolik roků ten který rozvraceč státu a národa už tráví roků ve Valdštejně a okolí na rentě, kterou mu platí pracující? Vidíte a další referendum: poslanecký a senátorský mandát maximálně na 2 období!!! Účast na zasedání parlamentu pod 80 % = zrušení mandátu. Když se podíváte při interpelacích do sálu, snadno poslance spočítáte na svých prstech. A přitom z nich většina vyskakuje jako Kašpárci,"kde jsou ministři". Jo a referendum o povinném psychiatrickém vyšetření kandidátů do voleb do parlamentu a senátu. Málo Čechů už věří, že tam zasedají lidé, kteří nepotřebují podporu psychiatra, tak aspoň by mohli vždy před vystoupením ukázat glejt, že mají všech 5 až 10 pohromadě.

   Vymazat
 29. Ostuda tohoto státu je vláda a parlament. Pardon i justice

  OdpovědětVymazat
 30. Ubohost České republiky se dostává již na samý vrchol. Je zoufalé sledovat neskutečnou shrbenost ve vztahu k západním zemím které nás stále považují za opice seskočené se stromů. Snaha zalíbit se formou štěkání na východní velmoci je trapná. Stejně tak ukázka pubertálního trucu předsedy senátu zajistí pohrdání jak ze západu tak z východu. Chování sebevědomého státu a národa vypadá zcela jinak. Jednat jako rovný s rovným nikdy nemůže hlasitě štěkající ratlík za plotem

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.