Reklama

neděle 28. června 2020

Spravedlnost přichází s dvacetiletým zpožděním

Jaroslav Bašta
28. 6. 2020    prvnizpravy
Nestává se často, aby úřadující prezident státu byl obviněn z účasti na válečných zločinech a vraždách stovky lidí. V případě Hashima Thaçiho stojícího v čele nejmladšího evropského státu Kosova se to stalo tento týden. Trestných činů se měl dopustit společně s desítkou dalších obžalovaných v letech 1999 – 2000 v době válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Válka tehdy vedla k několikatýdennímu bombardování Jugoslávie a ve svých důsledcích ke vzniku nezávislého Kosova v roce 2008.Válečné zločiny spáchané během bezmála deseti let války v bývalé Jugoslávii vyšetřoval již od roku 1991 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii se sídlem v nizozemském Haagu (ICTY). V době, která se týká aktivit H. Thaçiho, stála v jeho čele bývalá švýcarská generální prokurátorka Carla Del Ponte (činná 1999 – 2007). Jak posléze vyplynulo, marně se snažila vyšetřovat a stíhat také válečné zločiny spáchané Kosovary (kosovskými Albánci) a jejich Kosovskou osvobozeneckou armádou (UÇK).

Proto v roce 2007 rezignovala na svou funkci a po svém odchodu vydala knihu Lov, která popisuje obchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům hned po skončení války v roce 1999. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého Kosova a jeho společníci v albánském hlavním městě Tiraně. Kosovo, Albánie a Mezinárodní trestní tribunál tehdy všechna obvinění Carly Del Ponte odmítly jako neopodstatněná. Del Ponte to tehdy vysvětlovala tím, že většinu důkazů o kosovarských válečných zločinech měly Američané, kteří svého válečného spojence (UÇK) chránili.

Dnes zřejmě změnili názor a spravedlnost (či ICTY) po dvaceti letech trochu slevila ze zásad politiky dvojího metru. Když se ohlédneme na národnost stíhaných válečných zločinců v konfliktu, jehož se zúčastnili Srbové, Chorvati, Bosenští muslimové a Kosovaři, zjistíme, že mezinárodní justice postupovala velmi výběrově. Válečných zločinů se totiž stejnou měrou dopouštěly všechny zůčastněné strany, jak už to v občanské válce bývá. ICTY však původně stíhala a soudila jenom Srby. Po čase došlo na Chorvaty, a pak dlouho trvalo než začala stíhat Bosenské muslimy. Kosovaři zůstali nedotknutelní přes dvacet let.

Žalobu vůči prezidentovi Thaçimu musí ještě potvrdit soudce ICTY, snad k tomu najde dostatek odvahy. Pak by z výchovných důvodů bylo dobré oprášit návrh Carly Del Ponte z roku 1999, kdy chtěla pro válečné zločiny stíhat piloty NATO, kteří několik týdnů bombardovali Jugoslávii a hlavně jejich nadřízené, kteří jim k tomu dali rozkazy. V době, která kácí sochy lidí za fiktivní zločiny staré 500 let (Kryštof Kolumbus) není nic nemožného.

38 komentářů :

 1. Kapitalisti se ze všeho vylžou !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jen kapitalisti,oni jsou to přímo imperialisti jak je již před více jak sto lety demaskoval nějaký Uljanov a jehož kryptogramu Lenin,se politici a novináři u nás bojí, v ramci korektnosti,jak čert kříže

   Smazat
  2. Já nevím, ale vzpomínám si, že na zločinném bombardování Jugoslávie se podílela i naše vláda ČSSD ( premiér Zeman), když nejdříve souhlasila s napadením Jugoslávie a následně povolila přelety bombardéru přes naše území !!

   Smazat
  3. USA prestáva byť svetovým policajtom – piloti NATO môžu byť stíhaní pre vojnové zločiny v Juhoslávii

   https://www.armadnymagazin.sk/2020/06/29/usa-prestava-byt-svetovym-policajtom-piloti-nato-mozu-byt-stihani-pre-vojnove-zlociny-v-juhoslavii/

   Nějak se zapomnělo na pány generály a politiky, jak je asi presidentu Zemanovi?

   Smazat
  4. Pane Bašto, ač Vás rád čtu, protože to má hlavu a patu, tady se v lepším případě mýlíte, nebo, omlouvám se, v horším případě proto má čeština krásný výraz uzdisráčství. Ona totiž ta spravedlnost nepřišla ani po dvaceti letech. (pokud Vám nadpis vytvořila redakce, tak se omlouvám) To pouze předehnali nějakého kosovského pohůnka před nelegitimní orgán. Před opravdový soud, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, musí stanout, ne jenom naše Madla, ale i představitelé US a Evropských států, kteří tu hrůzu způsobyli. Také někdo musel těm psychopatům poskytnout mobilní ordinace, techniku, doktory, pomocný personál atd.,atd. Tomu, že nějaký Albánec člověku vyřízne srdce a hodí ho přes plot zoufalému čekateli na transplantaci, věří snad jen děvčata z ČT, Langšádlová a od narození lehkou idiocií stižen Schwarzenberg. Až tedy ta spravedlnost opravdu přijde, dejte mi vědět.

   Smazat
  5. Mnohé naznačuje právě přiložená fotografie. Kosovo a mnoho věcí s ním spojených jsou totiž spojeny s Demokratickou stranou, prezidentem Clintonem a jeho blízkými. Je tedy za určitých okolností možné zaútočit proti demokratům právě za zločiny, spáchané UCK v bývalém Srbsku. Diskuse o lidských orgánech, které byly (zaživa?) amputovány zdravým lidem může být docela "výživná". Je pravděpodobné, že se do toho zaplatly i špičky Demokratů. Stávající prezident Trump bude potřebovat velmi mnoho argumentů, aby přesvědčil amerického voliče, že si zaslouží být prezidentem po další 4 roky. Takže se obětuje jedna figurka, ale Kosovo zůstane zachováno.

   Smazat
 2. Tak tomuhle pánovi to patří ale stíhat mrtvé lidi za fiktivní zločiny je nesmysl jako celý zdegenerovaný západ

  OdpovědětSmazat
 3. Kdy dojde na Albrichtovou, Clintona, Obamu a Bushe jr? To byli ti nejvetsi zlocinci a zijou si, jako by se nic nedelo. TOT soucasna, demokraticka, kapitalisticka spravedlivost.Zase sproti se soudi, ZRALOCI NE.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:11
   Proč by k tomu došlo, protože se včas vecpal ulici do hlavy problém rasizmu. Davy se radují a vydovádějí, nic se sice nevyřeší, ale na čas bude pokoj. U nás se taky neřeší mafie, ale dostali jsme "čapí hnízdo" a taky to zafungkvalo, stejně jako BLT. Kdy konečně lidé pochopí ty režie a prokouknou režiséry. Jinak si nemylím, že premiér je zrovna neposkvrněný panic, ale hlavní režizér skutečně není.

   Smazat
 4. Bylo by spravedlivý, kdyby se na krvavou madlu taky vařila voda!

  OdpovědětSmazat
 5. Co tajil Tomáš Zdechovský? Generál Blaško upozornil na to, co dělal lidovec na začátku migrační krize

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020062812150781-co-tajil-tomas-zdechovsky-general-blasko-upozornil-na-to-co-delal-lidovec-na-zacatku-migracni-krize/

  OdpovědětSmazat
 6. Doufám, že ho zavřou a bába si bude sypat popel na hlavu. Dělám si legraci, je mi jasné, že takhle to nedopadne. Bohužel!

  OdpovědětSmazat
 7. Nejlepší na tom všem je, že se ukazuje kreténismus našich politiků, v čele s Havlovým humanitárním bombardováním a patolízalským uznáním Kosova. Tito politici před ten soud měli jít také. Havel tomu unikl ale jenom do pekla a to si teda moc nepomohl, nejvíce si pomohla chytrá Dáša. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 8. NATO se stalo zločinným spolčením řízeným US imperiálními zájmy. Proč si J.Bašta myslí, že všechny strany konfliktu se dopouštěly zločinů STEJNOU měrou, to ví asi jen on sám. Kolik náletů na civilní cíle provedli Srbové ? Kdo ukradl komu území ? Kdo prováděl genocidu a etnické čistky - nebyli to náhodou hlavně teroristi z UCK a před nimi chorvatské síly ? Tzv. Západ (včetně českých slouhů) si většinově velmi pospíšil s uznáním nejprve Chorvatska, a později i Kosova vyrvaného silou (s podporou ČR) Srbsku. Dnes mají US agresoři v Kosovu velkou vojenskou základnu a US firmy (a politici jako Krvavá Madla) dobrý kšeft. Ani to jim nestačí, dále pasou po úplném ovládnutí Srbska, jak jinak než vydíráním. Balkán jako součást evropské sanační zóny a nástupní prostor pro rozleptání Evropy islamizací. Kdo ještě zbývá - Maďaři ? PF

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protoze potrebuji oblbnout Srby a tim ovladnout Srbsko, tak obetuji Thaciha, ale samozrejme ne Kosovo se zakladnou a proto se deje to co se deje.

   Smazat
  2. Možná, že kdyby Srbové z Krajiny nebombardovali pobřeží, nikdo by to tam nepřišel čistit. Zrovna Češi, kteří vyhnali německé krajany, by pro operaci Oluja měli mít pochopení.

   Smazat
  3. 0:216 - máš pravdu - momentálně lanařej Srby do žaláře národů (eurosojuz) a až je tam dostanou tak s nima bude konec - vnutěj jím tam africkou faunu stejně jako nám

   Smazat
  4. 23:30, nikdo není úplně nevinný, obzvlášť ne v občanské válce. I kdyby byla už roky podněcována ze zahraničí s úmyslem rozvrátit stát, vždy se najdou černé ovce a chybné kroky, které se neměly přihodit. Bašta přece netrvdí, že území Srbska, Kosova, Vojvodiny a Republiky Srpske bylo bombardováno srbskými vzdušnými silami. Stejně tak netvrdí, že s orgány obchodovali Srbové (i když v kšeftu na národnosti nezáleží).

   Smazat
  5. Pro Anonymní29. června 2020 7:09
   Chorvati zabarikadovaly dustojniky Jugoslavske armady spolu s jejich rodinama v kasarne. Vypli vodu, proud a odstrelovaly je. Tehdy neegzistovalo samostatne chorvatsko...tudiz to byl teroristickej akt. V tech dnech byl zrovna italskej premier na navsteve chorvatska a rekl Tuđmanovy ze je blazen ze to provedl 3. Nejsilnejsi armade Evropy a ze se nedivi ze je Jugoslavska armada vybombardovala. Nemluv, nevis, domnivas se, nemas nikoho kdo tam byl, ctes co je ti steceno pod nos.

   Smazat
 9. Naša staři by řekla - Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.


  OdpovědětSmazat
 10. A co podíl našeho noblesně posraného feudála? Nebyl to on, kdo na základě US "doporučení" překotně, mezi dvěma promptními návštěvami hajzlu, Kosovo ze strany ČR uznal?
  O Havlovi je už zbytečné mluvit. Ten, ať by provedl cokoliv, zůstává pro pražskou kavárnu a pár procent obyvatelstva prototypem dokonalosti, morálky.

  OdpovědětSmazat
 11. Je vidět, že euroatlantičtí demokratičtí politici si vždy najdou vhodného spojence. Vraha, zloděje, podvodníka. Jaký pán, takový kmán.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo, ale kdo je bude do budoucna podporovat ty vrahy, zloděje a podvodníky? Málokdo si to uvědomuje, ale USA se stanou banánovými státy, pokud velmi krutě a tvrdě nepotlačí jejich dnešní vývoj.

   Smazat
 12. Ta fotka s Albright, jak jí vychází z hlavy čtyři zahnuté rohy, je povedená. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Karlovo číro, také nebylo špatné. P.K.

   Smazat
 13. https://ceskoaktualne.cz/2015/12/zpravy-ze-sveta/muslim-priznava-hlavnim-cilem-je-islamizace-evropy/#
  kdučsl a celý demoblok to podporují=vlastizrádci !

  OdpovědětSmazat
 14. Tedy i takové zločiny se dají omluvit slovem "demokracie". Až dosud a jsem zvědav zda vůbec dojde k odsouzení těchto zločinců. Jejich zločiny jsou srovnatelné se zločiny Hitlera, který nakonec pochopil, že je konec, zatímco "přátelé" USA to nepochopili a jako kouřovou clonu zde vydloubali "komunistku" Horákovou a největší zločinci jsou komunisti. Čekají nás kruté časy a za pravdu se bude upalovat jako v dobách Jana Husa.

  OdpovědětSmazat
 15. U týhle amikurvy mně štve, že přežila holokaust😡😡😡😡😡!!!!!
  A to mám Židy v úctě!

  OdpovědětSmazat
 16. Od samého počátku bylo jasné, kdo je v té špinavé válce proti Srbsku a za rozbití Jugoslávie hlavním zločinným aktérem, kdo potřeboval plnit heslo imperialismu "rozděl a panuj". "Demokracie", no směšnější slovo pro balkánskou válku nelze vyslovit. Takže vitěziili za podpory diktatury kapitálu váleční zločinci a tak tomu zůstalo. Myslím, že se najde dostatek padělků a lhářů, kteří válečné zločince hodné Norimberského procesu zase vyviní. Prostě tak už je založen kapitalistických svět: války, podvody, zlodějiny, kucikování, to je jejich život. Bez zločinu kapitalismus umírá!

  OdpovědětSmazat
 17. Lidi neblněte! Maximálně bude obětováno pár bezvýznamných troubů. Určitě ne Madla, to je přeci Američanka, nebo někdo jiný ze západní Evropy. To by to na tom světě pěkně vypadalo, kdyby si ho někteří nemohli tvarovat dle svých představ. Stíhat a trestat se mohou jenom Slovani a černí diktátoři. Takže klídek, nakonec byste ještě zašili Erdogana, který se promenáduje v Lybii.

  OdpovědětSmazat
 18. havla -ruzyněho venci kamárád, byl jeho hostem na Hradě , oslavován novinářskou sebrankou.. není už co řešit.

  OdpovědětSmazat
 19. Řekni mi s kým se přátelíš ať vím kdo jsi.

  OdpovědětSmazat
 20. Pane Bašto! Vždy si rád přečtu Vaše příspěvky. Ale myslím, že I v tomto případě stejně tak jako jiní dobře víte, že spravedlnost pro násilníky pracující v zájmu Západu příchází?, pokud tedy přijde, pozdě. Jako vždy až poté, co země Velkého Bratra dosáhla svých "zájmů". Přesně v duchu známých citací CIA "je to ha*zl, ale je to náš ha*zl". Nejhorší na tom všem je ten absolutní cynismus a arogance světového četníka, se kterými tato mocnost vstupuje do mezinárodní politiky.

  OdpovědětSmazat
 21. Iran vydal zatykac na Trumpa:
  https://www.aljazeera.com/news/2020/06/iran-issues-arrest-warrant-trump-asks-interpol-200629104710662.html

  OdpovědětSmazat
 22. Madla zvana Matylda je den ode dne krasnejsi.Skoda ze je na te foto s tim reznikem (vypada jak ten mayor z NY NY co ma tu malinkatou afroamericanku jez mu je do pasu(to se to rymuje )Dal bych si ji nad postel do ramu cerneho aby byla jako ziva.Take mne napada jak nem ta velici spolecnost zestarla nevidim nikoho pod petasedumdesat a soude dle sebe tak je jiz cas na odejiti na odpocinek ci lepe do kriminalu za tu jejich celozivotni lopotu a ty miliony mrtvych co hrdinne napachali v zajmu democracie a spravedlnosti
  .Frantisek Marenka vr

  OdpovědětSmazat
 23. Jestli ta paní přijede v srpnu do Prahy na Sörösův kongres, tak se přítulové přetrhnout. Žel pionýři s mávátky už nejsou na skladě.

  OdpovědětSmazat
 24. 18:51 Snad by pionýry mohl nahradit Kalousek s Tibetským praporem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.