Reklama

neděle 21. června 2020

Ten střet zájmů, kde se to zastaví


Jiří Jírovec
21. 6. 2020
Je to dobré pro nás, pro Čechy?
Jan Werich chodil za války v NY k zubaři. Ten byl z vývoje ustrašený a na každou zprávu reagoval otázkou: Je to dobré pro nás pro Židy?
Takže: Je vlnobití, které jsme vyvolali v EU kolem Babiše dobré pro nás pro Čechy? Troufám si odpovědět, že nikoli.


Střet zájmů lze definovat jako situaci, kdy je zájem jednotlivce v protikladu se zájmem společnosti. Měřítkem mohou být nejen peníze, ale třeba snaha malé skupiny proslavit se způsobem, který není v zájmu společnosti.

V případě Babiše a Agrofertu jde o to zda jsou grošíky důležitější než naše hodnoty. Ponechme stranou význam posledného slova a připomeňme si jak to všechno začalo:

Babiš je člověk, který pomocí ryze kapitalistických metod vytvořil podnik nezanedbatelného významu. Sám ty metody nevymyslel, jen aplikoval. Lze spekulovat o tom, že Babiš šel do politiky, protože potřeboval změnu v životě. Nebavilo ho podepisovat faktury za 5 tisíc a řídit denodenně chod Agrofertu. Nešel do politiky, aby dále zbohatl, protože nemohl vědět jestli jeho hnutí vůbec uspěje.

I stalo se, že ANO 2011 ve volbách roku 2013 uspělo, bylo těsně druhé za ČSSD a začalo dál získávat na popularitě. V polovině volebního období roku Sobotka zpanikařil. Rozhodl se, možná z vlastní hlouposti možná kvůli neschopným stratégům, jít Babišovi po krku. Na podzim 2015, tedy v době, kdy ČH splnilo pětiletou podmínku fungování, podal Tomáš Kapler trestní oznámení. Z medií prý nabyl přesvědčení, že dotace z EU byla získána podvodem. Zástupci ani policie nemají v pracovní náplni číst (noviny) a tak se nemůžeme divit, že do té doby nekonali.

V květnu 2017 se Sobotka rozhodl, že Babiše zbaví ministerského křesla. Zase mu blbě poradili a tak se na Hradě ztrapnil. Představa, že se Babiš naštve a bouchne dveřmi se ukázala naivní. Babiš dal najevo, že demisi nepodá (podle koaliční smlouvy ho Sobotka nemohl bez jeho souhlasu odvolat), ale pokud se Zemanovi zlíbí a z funkce ho odvolá , předá MF někomu z ANO 2011. Tím padla Sobotkova naděje, že ČSSD dovládne sama a on sám se obětuje a MF povede. To bylo mrzuté,

Mezi tím policie dál pilně šetřila ČH, aby těsně před sněmovními volbami na podzim 2017 požádala o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Sněmovna je 6. 9. 2017 vydala. Načasování policejní akce nebylo nejlepší. Oba jmenovaní byli zvoleni, čímž získali imunitu a policie musela svoji žádost opakovat.

Volební výsledky byly pro ČSSD katastrofální a jen díky hlouposti ODS, která odmítla nabídku na koalici, se ČSSD dostala do vlády. Utnout dvě vedoucí hlavy saně se nepodařilo. Babiš s Faltýnkem byli opětovně vydáni ke stíhání 18.1. 2018.

V té době se objevily demokracii urážející dohady, zda bylo možné vyšetřování ČH objednat. To je nesmysl, protože policie ani zastupitelství nemají objednávková oddělení. Diskuze tím byla uťata, protože si politici netroufli zmínit sloveso iniciovat. Objednat nelze, iniciovat ano.

Ambiciózní plán na mostrproces s celou Babišovou rodinou (ve hře bylo celkem 11 obviněných) se nepodařilo dotáhnout do konce. Nejdřív odpadl Faltýnek. Státní zástupce Šaroch nakonec celé stíhání zastavil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, původní verdikt pražského zástupce Jaroslava Šarocha částečně zrušil.

Na tiskové konferenci oznámil, že "v případě premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotační expertky Jany Mayerové bylo stíhání zastaveno nezákonně a předčasně a věc se musí došetřit."

Lze spekulovat, že si Pavel Zeman pouze koupil čas. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říct, že případný soud není v zájmu nikoho. Zeman tedy v příhodný okamžik dokáže, že je nad věcí a s drobnými výtkami potvrdí Šarochovo rozhodnutí.

Připomeňme, že ve hře zvané ČH je 50 milionů, což jsou v podstatě drobné. Je to jedna pětina ceny parkůrového koně, kterého koupil miliardář Kellner své dceři. Kolik asi stálo pětileté vyšetřování udání? Ty peníze nešly do něčí kapsy jako úplatek nebo nepřiměřený zisk. Lze předpokládat, že skončily u malých firem, které ČH stavěly. A navíc, tato částka již byla dobrovolně vrácena.

Ptát se musíme na to, jakou morální škodu způsobují naší republice žalobníčci, kteří se zapojili do boje proti Babišovi. Jejich chování je naprosto odporné, protože hází bláto na ČR. Oni by tak moc chtěli být čestní, ale nemohou. Babiš je k tomu nutí.. Bylo by zajímavé vědět kolik států na sebe žaluje u EU.

EU naznačuje, že nejde ani tak o Babiše, ale o systém, který žádosti o přidělení dotací schvaluje. Zajímavá je i zpráva o tom, že (podle EU) by měl Agrofert vrátit i jiné, tedy české dotace. Součet evropských a českých dotací Agrofertu je nižší než cena dvou parkůrových koní.

Těm, kteří žalují a dokonce Unii vyhrožují žalobou, když její orgány postupují příliš pomalu, nemůžete věřit ani dobrý den. Chtěli by vládnout a tak jim nejde o dotace, ani o střet zájmů, ale o vysoké preference ANO 2011.

Svěřenský fond nemění vlastnictví podniku, toliko odděluje vlastníka od jeho přímého řízení. Podle jakýchsi géniů z EU, prý zůstává majitel ve střetu zájmů, když má zájem na tom, aby jeho podnik ve svěřenském fondu prosperoval.

Prý existují tři možná řešení:

1) Babiš odejde z politiky. To může znamenat "kádrové" posílení Agrofertu a ještě větší příliv dotací.

2) Babiš Agrofert prodá a zůstane v politice. Tím padne hlavní cíl, totiž odstranění Babiše. Čapí hnízdo mělo být popravou jeho hnutí. Vzpomeňte na počet původně vyšetřovaných! Lze očekávat, že okamžitě příjdou obvinění, že Babiš nahrává z titulu své pozice novému majiteli a je dále ve střetu zájmů. Bývalý kanadský ministr financí Paul Martin vlastnil největší loděnice v Kanadě. Střet zájmů (loděnice dostávaly státní zakázky) vyřešil tím, že je prodal synovi.

3) Agrofert nebude dostávat žádné dotace. Odstranění Babiše se nebude konat a navíc vznikne právně složitá situace. Agrofert má na plošné dotace nárok. Pokud jde o ostatní dotace, nikdo mu nemůže zakázat, aby o ně žádal.

Kdysi se o statistice říkalo, že to je děvka, kterou je možné souložit ze všech stran. Teď to platí o střetu zájmů. Nejsou ve střetu zájmů právníci nebo lékaři mezi poslanci, když hlasují o oblastech svého působení? Stejné platí pro podnikající poslance, jichž je ve Sněmovně celá řada.

Poslanci mají povinnost deklarovat svůj majetek. Informace o stavu konta a obrazech na stěně obýváku je naprosto nepodstatná. Důležité je vědět v čem poslanci podnikají a spekulují, protože rozhodují o velkých penězích.

28 komentářů :

 1. Koukám, že někomu voní i Burešova lejna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O jakých lejnech píšeš, synku? Babiš/Bureš je pro nás menší zlo z nabídky. Snad bys nechtěl vládu Pirátů, ODS a KDU? Nechtěl. Dobrá, tak nepiš blbiny, prosimtě.

   Vymazat
  2. Nějaký Dvořák nemá k dispozici dostatečný počet mozkových buněk k tomu, aby se zmohl na věcnou diskusi. Tak tu jen zasmrdí. Autor článku má samozřejmě naprostou pravdu. Normálnímu občanovi se ti podlí bonzáci v podobě některých europoslanců prostě hnusí. Jsou opravdu odpudiví svým pokrytectvím a prolhaností. Marně přemýšlím, kde se berou lidé, kteří si mohou hlasivky zauzlovat na téma údajného střetu zájmů českého premiéra a tleskají politikům, kteří si drze osvojují roli soudu, který jediný může prohlásit, zda Babiš je či není ve střetu zájmu a porušuje příslušný zákon. Zmínění politici moc dobře vědí, že by u soudu se žalobou neuspěli, protože premiér očividně zákon dodržuje. Z tohoto důvodu lžou, mlží, pomlouvají. Nejsou ničím jiným než slizkým hnusem, který může volit jen podobní...

   Vymazat
  3. 20:46 Jste si spletl stránky tady nejsou voliči demožumpy a pyjátů. Můžou si lhát a vymýšlet stejně to Babiš opět vyhraje pokud bude pro Českou zem.

   Vymazat
  4. Koukám, že závist nám tu jen bují.

   Vymazat
  5. Dotacemi EU se pripravuje jenom velka rozkradacka v zemich EU, ktera houby pomuze tem, kde je treba, ale jenom zlodejum. EU nas srazi ze spoluprace s Ruskem a Cinou, ackoliv nahrazuji USA, ktere se potapi v dluzich a obcanske revoluci. EU je proti Cine a Rusku, tudiz musime odejit, ziskat svou suverenitu z Bruselu zpatky, abychom mohli pracovat ve vlastnim zajmu! Vystoupit z NATO, protoze problemy s Afrikou ani Araby nemame, tam jsme za USA za nase penize. Vsichni zoldaci domu, budeme je potrebovat k ochrane hranic pred invazi smazek.

   Vymazat
  6. Prestante Babise proklinat, podivejte se na jeho vysledky prace pro nas i za pandemie. Jsme nejlepsi v Evrope! Zavideji nam ho, chteji tam hlupaka, kejvala, Eurohujera, kteremu jsou zajmy zeme az 5 tou prioritou. Nemame za Babise lepsi alternativu, uvedomte si to konecne! Nejsem jeho stoupenec, rikam jaka je realita. Volte SPD. Tim problemy s EU nezmizi, Okamura usiluje o vystoupeni z EU a to musi byt nas cil! I z teroristicke armady NATO, slouzici zajmum USA!

   Vymazat
 2. Babiš a Šrasbuurg? Nic nového. Jen bylo potvrzeno, že všichni politici, či spíše politruci kteří se v Česku prodrali k moci po r. 1989 tak učinili proto, aby si nakradli. Však také po r. 1989 až do nástupu Babiše nakradli si za 11 bilionů Kč. Babiše byl a je první přední český politik, který vystoupil do politiky až poté, co zbohatl a tedy ne proto, aby znohatl. A nyní samozřejmě musí snášet nenávist stovek štrasburských zlodějů a zločinců (Dr. Davidovi se omlouvám!), byť s hodnostmi politickými. Ale jak jinak v kapitalismu, režimu, který v zatímní historické době je tím nejzločinnějším systémem. A nemůže nebýt, nebyl by to pak kapitalismus, který je založen na lži, podvodu a kradení.

  OdpovědětVymazat
 3. Dvořák Jiří z 20:46 je argumentačně skutečně na výši, nadto se vyjadřuje nad jiné ušlechtile. Tak nějak na úrovni těch, kteří se strefují do Babiše. Po téhle smršti proti Babišovi jsem přešel do klanu na jeho podporu. Ne kvůli němu, ale kvůli té, už nesnesitelné, protibabišovské zhovadilosti!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiše jsem nevolil. Vím, že se umí pohybovat na hraně zákonů vytvořenými dřívějšími vládami. Protože si dovolil škrtit nastavené penězovody, tak je škodná celého demobloku. Jinak podléhá světovému globalismu a to zadlužování neschvaluji !!!

   Vymazat
 4. Ať si EU strčí dotace do ... kapsy. Dnes už chápu Brity.
  Stvořili jsme molocha, který nejdřív vybere penízky od členských zemí a jako první si strhne na své platy a reži. (Určitě to není málo.) Zbytek rozděluje mezi své bližní a nebližním jen jsou-li poslušní (jinak si ani neškrtnou). Dnes už se EU vůbec nesnaží zakrýt diktát, kterým čím dál víc zasahuje do vnitřního chodu jednotlivých států. Místo unie se sama ustanovila federaci, nebo spíš se korunovala na císařství. Bylo by opravdu načase tuto hru opustit. Je to škoda, protože chytře vedená integrace mohla být - vin vin - pro všechny. Není naší ostudou, že náš premier jede na koberec do Bruselu, jako před papeźský koncil ve středověku. Jestli někdo dělá ostudu, tak jsou to jen naši prodejní quislingové, kteří asi ani nejsou Češi.

  OdpovědětVymazat
 5. Vážím si věcnosti, znalosti a nadhledu, se kterým pan Jírovec vystupuje. V tom by si ho mnozí měli vzít za vzor. Především, když už se vyjadřovat, tak se znalostí věci, bez předsudků a slušně. Rozumí se, padni komu padni. Aby bylo schvalování panem Dvořákem bezpochyby zbytečné. JiH

  OdpovědětVymazat
 6. Babiše jsem taky nevolil, ale v současné době je menší zlo !

  OdpovědětVymazat
 7. Premiére, běžte naproti zrušení Benešových dekrétů a postupně oslabujte odpor proti přijímání migrantů a dostanete k dotacím pro Agrofert nádavkem nějakou evropskou cenu nebo aspoň pohlazení od madam Merkel...

  OdpovědětVymazat
 8. Bureš to hraje dobře. Zdánlivým bojem proti EK vzbudil u mnohých voličů zdání, že když ho budou volit, tak to “nandali kavárně a EU”. Jenže on vůbec není protiunijní politik a ani ta kočkovaná na tom nic nezmění. Je zajímavé, že koblihy nevnímají jasné signály typu komisařka Jourová a frakce ALDE. Drtivě vyhraje volby a czexit se odkládá až na rok 2028 v nejlepším případě.

  OdpovědětVymazat
 9. nepripomina vam EK v Bruselu ktera vynasi soudy na zaklade bonzovani ceskych euposlancu koncil v kostnici.

  OdpovědětVymazat
 10. 3:30
  Kámo, jdi se vycpat, vypni se a běž se vyspat. Brou.

  OdpovědětVymazat
 11. Jediným kritériem pro určení možného střetu zájmů A. Babiše je to, zda by měl nárok na dotace z EU i v případě, že by nebyl ve vládě. V čem spočívá konkrétní důvod střetu zájmů, kde a co A. Babiš mohl přímo ovlivnit ve svůj prospěch, a přitom by to navíc bylo proti zájmu ČR? Kdy a kdo schvaloval podmínky dotací, jak porušil Agrofert podmínky čerpání? I kdyby se A. Babiš chtěl zbavit Agrofertu, zase to nebude stačit. Kdo určí, komu může Agrofert prodat nebo dokonce za jakou cenu? Může firmu prodat příbuznému, známému, jen do českých rukou nebo do SRN, nebo i do Ruska, do Číny, neprůhlednému investičnímu fondu, formálnímu kupci, který mu firmu za dohodnutých podmínek zpátky v budoucnu prodá? Transparency International by se měl zajímat o celý korupční systém přidělování dotací v EU, ale i o střet zájmů poslanců při schvalování zákonů, z kterých mají prospěch (např. solární elektrárny, církevní restituce, nastavení daní a další zákony). Hysterii „Antibabiš“ může zastavit jen to, když bude veřejnost požadovat stejné informace od institucí a lidí, kteří celou kampaň vedou (ČT, ČRo a jejich pracovníci pod vedením novinářů placených Z. Bakalou, někteří politici a umělci). Inkvizice, udavačství z přesvědčení a McCarthismus skončil až v době, když začal ohrožovat samotné jeho iniciátory a podporovatele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sam vidite, ze reseni ve svazku EU neni. Proto odejit, vzit si zpatky pravomoci z Bruselu. Nenechat o nasem osudu rozhodovat cizaky v EU parlamentu! Lide musi na barikady a tohle ukoncit. Dejte bacha na luzu vse nicici, ktera bude financovana proti vam a bude vase usili diskreditovat!

   Vymazat
  2. Preferuji cestu bez barikád a násilí. Revoluce vždy odskákali slušní lidé a ti z druzí si výsledky přivlastnili. Dnes už víme, že ani Švédská cesta není ta pravá, tak po rozvodu s EU si budeme muset najít svou cestu.

   Vymazat
 12. Sledujete? Je to přesně jak jsem psal! V době "koronaviru" vynášeli všichni na diskuzích pana Babiše a další do nebes jako bohy -až to bylo směšné.( Ze strachu o život???) Psal jsem, že jakmile toto skončí, bude zase ta samá smečka na diskuzích na Babiše sprostě nadávat - stejně jako předtím - a za tento názor jsem sklidil množství urážek a pošklebků - pokud vůbec byl "schválen" protože často nebyl - přece si redakce nepohněvá diskutující smečku! A MĚL JSEM PRAVDU! Skončilo to, a ještě s rouškama na ksichtech už Babišovi sprostě nadávají a uráží. Jsou vůbec tihle lidi ještě normální? Já myslím, že ti, co sedí dlouhodobě denně u PC, už normální být nemohou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:45
   Šetřete obdivem, pravá sranda nastane, až pojedeme na dálnici 5G ve svých trabantech a přitom budeme mýtné platit pro pár vyvolených s rychlými auty. Jako obvykle, zdravotní dopady zatím vynechávám, protože nejsou potvrzeny, ani vyvráceny. Se zvýšenou cenou to je jistota.

   Vymazat
 13. noviczech
  ... "Oni by tak moc chtěli být čestní, ale nemohou. Babiš je k tomu nutí."
  Pane Jírovec, přesně jste to vystihnul, nejsem velký příznivec pana Babiše, ale smekám před ním klobouk, protože určitě něco umí a sežeňte lepšího, nenajdete, pan prezident Zeman (chybuje každý) a pan Babiš. Asi ti skoro jako jediní, nám neudělají ostudu ve světě. A doufám, že nám dorostou i z jiných politických stran další, KSČ a SPD. No uvidíme...!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Kapital potrebuje vymenit Babise za holou zadnici, potrebujici tlumocniky vsude na jednani, neumetela, nezkuseneho hlupaka a kejvala. Eurohujera, s nadsenim prijimajiciho rozhodnuti EK i kdyz jsou proti zajmum Ceska!!! Jako Drahose.
  Proto ta nekoncici stvanice na Babise, proto ty zaloby Piratu na Babise do Bruselu.
  Blbci, neustale poukazujici na Babisovy zlodejny ignoruji zlodejny vsech, kteri nejsou v polititce. Tisice chlivek je rizeny a financovany temi, kdo nejsou schopni prosazovat legalne sve zajmy ve volbach a viteznych politickych stranach. Za zlodeju vlad ODS a CSSD jejich zajmy korupcnici u moci ty jejich zlodejny podporovali. Za Babise uz to nejde a proto musi byt odejit! V tom to je!

  OdpovědětVymazat
 15. Kdyby tu byl Baťa, tak jde naše pánská jízda bonznout i jeho. Je v tom jen predsudečná závist. Pane Jírovče, mám podezření, že božstvu na Olympu t.č. v Bruselu nejde tolik o Babiše, ani o střet zájmů, ani o dotace, natož o spravedlivost, ale potřeba manifestovat moc a náš premiér se jim hodí.

  OdpovědětVymazat
 16. Nesmělý dotaz: Nebyl náhodou ve střetu zájmů Tomáš Baťa, když byl již od r. 1908 zastupitelem ve Zlíně a od r. 1923 dvakrát jeho starostou? A nebyl ve středu zájmů např. Josef Sousedík, slavný vynálezce, zakladatel a majitel věhlasných elektrotechnických závodů ve Vsetíně, když byl současně starostou města?
  Jinak myslím, že konečným cílem vůbec není odstranění A. Babiše z politiky, ale postupný rozklad koncernu Agrofert a ovládnutí jeho hlavních, zejména zahraničních podniků. Je třeba si uvědomit, že ČR je v německé vlivové sféře, tedy v podřízeném, ba koloniálním postavení vůči Německu, takže je logické, že německé korporace usilují o ovládnutí českého hospodářského prostoru, a je naprosto nemyslitelné, aby naopak české korporace ovládaly byť jen jeden segment hospodářského prostoru německého. Jenže tak to dnes je. Agrofert má podniky i v zahraničí a v Německu ovládá podstatnou část trhu snad s umělými hnojivy či s čím vlastně. Takže je třeba A. Babiše i co nejvíce z jeho spolupracovníků a rodinných příslušníků co nejvíce očernit, znevěrohodnit, aby ten stín pověsti "podvodníků" padnul na celý AGF a aby se pro dodavatele i odběratele Agrofertu (zejména v Německu) stalo časem morálně nepřijatelné, aby s takovým podezřelým podnikem spolupracovali. AGF se dostane do ekonomických potíží a bude muset své podniky, zejména zahraniční, odprodávat (a každý z těch podniků je dost velký a silný na to, aby stálo za to jej od AGF oddělit a ovládnout!). Cílem je tedy - dle mého soudu - rozklad AGF a jeho vytlačení z Německa. Mám obavu, že AGF a Ing. Babiš jednou dopadnou podobně jako AG Slušovice a doc. Ing. Čuba. Ostatně i proti tomu se v r. 1990 našlo dost závistivců a udavačů, kteří svými "spravedlivými" útoky na tento zemědělskoprůmyslový komplex tento veleúspěšný podnik zcela rozložili a zlikvidovali. Samozřejmě v zájmu zahraničních korporací, které se zbavily obrovsky silného konkurenta na českém trhu, a v zájmu českých ziskuchtivých a všehoschopných, kteří byli ochotni k čemukoli, jen aby se dostali aspoň k jednomu malému podničku odtrženému z tohoto obřího agrokombinátu. Inu historie se nám občas opakuje :-(
  Viki L.

  OdpovědětVymazat
 17. Viki, souhlas a kdyby u mas očerňování Babiše neprošlo, tak určitě pěstuje slepice v klecích a z dlouhé chvíle trhá mouchám křidélka.

  OdpovědětVymazat
 18. Honba na Babiše měla a bude mít mnoho ještě podob. Ta honba má za cíl Babiše vypudit z politiky, neb to je přece "zločin", když člověk, který svým umem a pracovitostí zbohatl - ne rozkradením státního majetku, jako tomu bylo u "podnikatelů"- politiků - před příchodem Babiše, tedy jeho předchůdců, kteří dnes nejvíce křičí "chyťte zloděje". Jedinou záhadou je proč si člověk místo pohodlného života a voděnní maňásku ala Kalousů, Stanňourů, Fialových, Pospíšiliků.... volí nepohodlí a práci pod svým jménem přímo v politice - navíc meri politiky většinou se zločineckou anamnézou. Dnes podobně je honěná i paní Schillerová. Ta ne pro své jmění, ale pro svůj rozum. Není to urážka všech těch dnešních českých hochštaplérů, když se objeví žena, která všechny ty politické bačkory strčí do "kapsičky". Prostě kdo má více rozumu, než Pepek Vyskoč, tak ten musí z českého politického kola ven.A kdo to diriguje? No přece diktatura oligarchů nemá zapotřebí nějakých Babišů nebo Schillerových,to ještě tak, aby největší zloději nakonec u nás museli platit daně!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.