Reklama

čtvrtek 11. června 2020

Tisíc a jeden způsob, jakým EU poškozuje české zemědělce

Ivan David
11. 6. 2020 V režimu videokonferencí byla v Evropském parlamentu obnovena jednání o třech novelách nařízení, která tvoří osu Společné zemědělské politiky EU. Jako stínový zpravodaj frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolení za SPD, pracuji ve skupině k Nařízení o financování, řízení a kontrole Společné zemědělské politiky (FMM). Na vlastní oči tak mám možnost se přesvědčit o mnoha fintách, které Evropská komise vymyslela, aby zachovala znevýhodnění českého zemědělství. 


Jednou z nich je i způsob plnění tzv. „zemědělské rezervy“. Jde o trvale rostoucí balík peněz, který je v Bruselu uložen pro případy řešení krizí v zemědělství. Vznikl před 14 lety při jedné z reforem zemědělské politiky EU. Původně do něj bylo odloženo 500 milionů eur. Postupem času tato suma narostla až na 1,5 miliardy. Během té doby postihla zemědělce řada krizí. Kvůli administrativní komplikovanosti postupů k použití zemědělské rezervy se Komisi nikdy nepodařilo tyto odložené peníze pro zemědělce uvolnit a vyplatit je ke zmírnění škod.

Komise přesto nadále trvá na tom, že i po reformě, o níž právě europarlament jedná, má být rezerva dále zvyšována. Rezervu nedobrovolně vytváří část zemědělců. Družstvům a firmám, které dostávají na dotacích více než 2 tisíce eur je každoročně ze záloh stržena určitá částka, která je odložena do bruselské rezervy. Část peněz, kterou takto zemědělci půjčí Komisi, je jim teoreticky na chvíli vrácena v červenci při vyplácení doplatků dotací. V září je jim ale strženo opět o něco více.

V přepočtu na hektar obhospodařované půdy posílá do rezervy nejvíce ČR. Čeští zemědělci, kteří mají čtvrtinové dotace ve srovnání s Francouzi, Němci, Belgičany nebo Holanďany, přispívají na tvorbu rezervy násobně více než jejich mnohem bohatší západní kolegové. Zdá se, že metoda výpočtu byla záměrně zvolena tak, aby odvody do rezerv nepostihly miliony dobře dotovaných francouzských, německých a holandských farmářů, ale aby ještě více poškodily česká družstva a zemědělské podniky, které zaměstnávají pracovníky na plný úvazek.

V pracovní skupině pro FMM jsem k této věci navrhl dva pozměňovací návrhy. Podle jednoho by byly srážky ze záloh na odvody do rezervy úplně pozastaveny. Zemědělská rezerva by měla být plněna nebo navyšována vždy jen z toho, co se nepodaří vyčerpat na investičních dotacích. Každoročně jde o miliardy, které se kvůli složité administrativě spojené s vyplácením investičních dotací nepodaří vyčerpat. Pro případ, že by první návrh nebyl schválen, jsem předložil pozměňovací návrh, podle něhož by všichni na rezervu přispívali stejně. Bez ohledu na to jestli jde o rodinnou farmu, malé družstvo, nebo obří podnik jako italský Parmalat nebo německý Südmilch.

16 komentářů :

 1. Hřivny stříbra jsme platit kdysi přestali a co? Nic. Byl bych pro, platit dál těmi voly, a že byse jich v mnoha funkcích našlo. Paní Jourovou a pana Teličku bych jim ponechal zcela zdarma.

  OdpovědětSmazat
 2. Dobre, ale aký je spôsob výpočtu? Prečo je to tak? To chýba... A to je práve to, čo nás zaujíma...

  OdpovědětSmazat
 3. Skvělé, pane Davide, konečně někdo rozkreje lživou propagandu EU

  OdpovědětSmazat
 4. Podívejme se jenom na strohá čísla bez rozkrádání, podvodů celého aparátu, který už nelze ani spočítat.
  Z Bruselu máme možnost získat na další období 550miliard Kč (dle kursu). Krásné číslo. Tyto peníze jsou rozpočtovány na 8 let.
  Do Bruselu posíláme ročně přímo asi 40 miliard. Tzn. 8 x 40 = 320 miliard. V dividendách jde na západ cca 260 miliard ročně. Nazpět asi 20 miliard. (Potvrdil to i Paroubek na Primě jako bývalý premiér.)
  Tudíž na západ jde ročně cca 240 miliard.
  Za 8 let to je 8 x 240 = 1 920 miliard.
  Tzn., že z České republiky odchází 1920+ 320 = 2 240 miliard !!!!!!
  Tzn., že do České republiky přichází (z EU ) 550 miliard !!!!!!
  Takže jsme výhodný zlatý důl!
  A pak proč náš dluh stoupá !?!?!

  OdpovědětSmazat
 5. No jo tak to chodí v diktatuře eu chudí mají být ještě chudší hlavně když se západní země budou mít lépe.

  OdpovědětSmazat
 6. Americký státní dluh dosáhl rekordní výše

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020061112061298-americky-statni-dluh-dosahl-rekordni-vyse/

  OdpovědětSmazat
 7. Cesko plati nejvic. Pozoruhodne.
  Diky za rozumne navrhy.
  Czexit by byl lacinejsi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Czexit by byl lacinější, jenomže my si jej v současné situaci nemůžeme dovolit. 30 let jsme bohužel západ sponzorovali. Kdo by se za nás v případě potřeby postavil, naši političtí kejvalové? Rusko, Čína? Slavní a "osvědčení" spojenci, kteří mají svých starostí dost? My musíme čekat jak se to celosvětově vyvrbí a děje se toho opravdu hodně. Kdo chce vědět více, tak se podívá na Tadesco.org, právě dneska tam je pod bodem 3) odkaz na knihu. Nepíší tam o všem v plném rozsahu, no ale i tak to je síla a kdo o tom ještě nic neslyšel, pro toho to bude opravdu silná káva. Pro toho kdo sleduje dlouhodobě internet, to není až takové překvapení, spíše to potvrzuje to, co už věděl. Je jasné že ti kteří nic nevědí, nebo spíše nechtějí vědět, nemohou neustále strkat hlavu do písku, to mají potom nekryté pozadí...
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. 11:17 můžete upřesnit váš odkaz? Nemohu to najít.Dík

   Smazat
 8. Summit V4, Lednice:
  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020061112063406-summit-v4-na-zamku-v-lednici-vysledek-vyvolava-dvoji-dojem-nazor/

  OdpovědětSmazat
 9. O diskriminaci českých zemědělců při parcelaci dotací EU toho bylo za 20 roků napsáno mnoho. Také jsme prožili i mnoho přemetů, kdy, kde a za so se dotace vyplácejí, včetně toho, že se vyplácí za neobdělávanou půdu. Nicméně zřejmě ten systém má někde díry, kterými peníze unikají, neb vím, že mnozí "zemědělci" po r. 1989 si dokázali na dotacích z EU vydělat na pěkné statky o více než 50 ha orné půdy - a přitom jediné, čemu rozuměli, byly počítače a vyhledávání kdy, kde a jak o dotace žádat, jak neplatit daně, jak si užívat renty z EU, jak fixlovat zaměstnávání - dnes např. výhodné pro rodinné důchodce na práci na dohodu.... Myslím, že celý systém dotací je potřebné zrušit a dát práci i cenám zemědělských (ale i jiných) výrobků jejich skutečnou cenu. Jednou žijeme v diktatuře kapitálu a tak by se měly peníze otáčet tržním způsobem. Jinak ta zločinnost kapitalismu se jen prohlubuje.

  OdpovědětSmazat
 10. Samozřejmě pravdivé konstatování o naší podřízené posici. Ale jak jinak by EU na nás vydělávala??

  OdpovědětSmazat
 11. To Evropská Unie vyprodala naši půdu? Čeští nenažraní šmejdi, jakmile se v "privatizaci" zmocnili půdy, hned ji vyprodávali - západním šmejdům na možnost vyvážet sem odpad, na postavení bakelitových placek -na ledacos, z čeho byly money. Jo - všichni souhlasili, že žrádlo se prostě doveze, a tak dále. Kdo teda teď po spoustě letech, když nám už nepatří ani voda, tady ječí - a proč? Že jsme čeští ubožáčkové, nenažranečkové, a za všivý prachy vydloubeme oči i vlastní mámě - za to taky může EU?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.