Reklama

neděle 7. června 2020

Turecká armáda dobyla druhé největší naleziště ropy v Libyi

Ivan David
7. 6. 2020
Expediční sbor turecké armády v noci na dnešek dobyl libyjské město Sirte, v jehož okolí se nachází 40% ropných zásob země. Libyjská národní armáda (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar, jehož do funkce ustanovil poslední zvolený parlament, byla podle libanonské agentury Al-Masdar během 2 dnů tureckou armádou zatlačena o 400 km. Tedy na třetinu vzdálenosti mezi Tripolisem a Tobrukem.


Ještě v lednu LNA obléhala Tripolis ze vzdálenosti pouhých 30 km. Džihádistické milice, jejímž mezinárodním mluvčím je samozvaný „premiér vlády národní shody“ Faís al-Sarrádž, se do příchodu turecké armády držely pouze na úzkém pruhu země kolem Tripolisu a přilehlých přístavů. Většinu země sice nadále ovládá LNA, jejíž velitelství sídlí stejně jako libyjský parlament v Tobruku. Situace Haftarových sil se však v posledních týdnech prudce zhoršuje.

V pátek 4. 6. 2020 zahájila turecká armáda v Libyi útočnou operaci „Cesta k vítězství“. Po příjezdu několika námořních konvojů s novou vojenskou technikou a čerstvými posilami z Turecka, a desítek tisíc džihádistů stažených ze Sýrie, Turci prorazili frontu u města Misráta a postoupili hluboko do vnitrozemí ovládaného doposud LNA. Útok připomíná jeden z „pravých háků“, kterými v této oblasti za 2. světové války proslul nacistický Afrikakorps pod velením generála Erwina Rommela.

Kvůli dodržování zákazu vývozu zbraní do Libye přitom ve Středozemním moři „hlídkují“ desítky lodí pod vlajkou EU. Turecké konvoje vojenských lodí doprovázejících obří nákladní lodě plné těžké techniky kolem nich v klidu projíždějí.

Podle Al-Masdar byli Haftarovi vojáci nuceni ustoupit pod tlakem drtivé převahy tureckého letectva. Útok Turků přišel v okamžiku, kdy byl Haftar spolu s předsedou libyjského parlamentu Agelou Salehem na státní návštěvě v sousedním Egyptě. K průlomu fronty došlo právě v době, kdy si Libyjci jednal egyptský prezident Abd al-Sisí.

Haftarově armádě se donedávna dařilo turecké útoky odrážet. Současné kolo války v Libyi zahájilo 2. 4 . 2020 turecké námořnictvo salvou raket vystřelených fregat na pozice LNA. Tím skončilo tříměsíční příměří sjednané OSN mezi Haftarovou armádou a Sarrádžovými džihádistickými milicemi. LNA se podařilo zlikvidovat následnou ofenzivu Sarrádžových džihádistů posílených i islamistické žoldnéře dovezené tureckou armádou ze Sýrie. Haftarovým vojákům se během dubna podařilo zlikvidovat i 2 ofenzivy expedičního sboru turecké armády, který na pomoc Sarrdážovcům vyslal turecký prezident Recep Erdogan.

Poté, kdy LNA vytlačila z jihu země do Čadu islamistické milice Muslimského bratrstva, které je v sousedním Egyptě zakázané jako teroristická organizace, se Haftarovcům podařilo Tripolis odříznout od přísunu vojenského materiálu ze sousedního Tunisu. S pomocí protiletadlových komplexů Pantsír S – 1 ruské výroby se LNA podařilo krátce ovládnout vzdušný prostor nad celou Libyí a pobřežními vodami.

Tureckému námořnictvu se však do Tripolisu podařilo přivést další posily a velké množství techniky. Při mohutném tureckém protiútoku v polovině května padla raketová základna LNA s Pantsíry do rukou džihádistů. Zbytek května byl provázen vzájemnými útoky libyjského a tureckého letectva. Turkům se na svoji stranu podařilo dostat i centrálu NATO v Bruselu. GNA, která je fakticky loutkovou vládou Turecka, začaly dodávat zbraně i přes zákaz Rady bezpečnosti OSN i některé země NATO. Aliance poskytla džihádistům i podporu ve formě informací ze špionážních satelitů.

Libanonská agentura od poloviny května označuje současnou část bojů jako 2. válku NATO proti Libyi. V zemi se válčí od leteckých útoků NATO proti libyjské armádě v roce 2011, které vedly k porážce bývalého prezidenta Muammara Kaddáfího v bojích s džihádistickými povstalci. Po zavraždění bývalého prezidenta islamisty se Libye na mnoho let prodala do občanské války, v níž proti sobě bojovala řada kmenových milic. Zlom nastal v roce 2014, kdy s ruskou podporou začala od východu z Tobruku džihádisty ze země vytlačovat LNA vedená generálem Haftarem.
,
Haftarově armádě se postupně podařilo ovládnout většinu Libye. Iniciativu ztratila až v posledních týdnech. Zřejmě v důsledku přerušení dodávek zbraní a munice z Ruska. Ke zhoršení vztahů mezi Haftarem a Ruskem došlo v lednu, kdy se USA a Rusko snažily společně přimět Sarrádžovce a Haftarovce k ukončení války. V té době se GNA držela jen na úzkém pruhu země kolem Tripolisu na západě země a v nouzi byla ochotná přistoupit na dodržování příměří sjednané OSN. Během ledna lodě zemí NATO po krátkou dobu zadržovaly i turecké nákladní lodě vezoucí zbraně do GNA.
V lednu byl maršál Haftar na jednání v Moskvě, kde se jej Rusové snažili přimět k zastavení války stejně jako Západ Sarrádžovce. Haftar jehož armáda právě úspěšně dokončovala vytlačování Muslinkých bratří z jihu země ,odmítl přistoupit na okamžité zastavení palby na všech frontách. Příměří s GNA jeho vojáci dodržovali, na jihu však několik dní po Haftarově odletu z Moskvy vyčistili od islamistů ropná pole na hranici s Čadem.

Den poté Haftarovi vypověděla smlouvu ruská žoldnéřská firma Wagner. Jde o soukromou armádou, kterou řídí bývalý veterán ruských SPECNAS – ruskou obdobu americké firmy Blackwater. Wagnerovci jako žoldnéři bývají nasazování do extrémně nebezpečných bojových akcí v cizině, kde se z různých důvodů nechce oficiálně angažovat ruský stát. Žoldnéři jsou však vyzbrojeni i těžkou technikou jako tanky T-72 nebo raketovými komplexy. Firma oficiálně existuje jako bezpečnostní agentura na střežení ropovodů a infrastruktury. Veřejnosti o sobě neposkytuje žádné informace.
Její činnost by však nebyla myslitelná bez posvěcení z Kremlu. Na rozdíl od doby prezidenta Borise Jelcina, kdy v Rusku bylo za peníze k mání cokoli, jsou dnes vojenské zásoby pod přísnou kontrolou. Bez souhlasu z nejvyšších míst by Wagnerovci nemohli získávat munici, náhradní díly a moderní zbraně a vybavení. V Libyi Wagnerovci donedávna plnili funkci Haftarovy osobní gardy. Jejich stažení skočilo před 7 dny.

Před necelými 3 týdny LNA po měsíci těžkých bojů ztratila klíčovou raketovou základnu na západě země. Podle Al-Masdar ji Libyjci bránili do posledního muže a náboje. Problém zřejmě nastal v tom, že Rusové přestali Haftarovi dodávat rakety do komplexů Pantsír, čímž LNA ztratila kontrolu nad vzdušným prostorem.

Nyní se situace v Libyi vyvíjí podobně jako po stažení ruského letectva z kurdské oblasti Afrin na severu Sýrie. Libyjci stejně jako Kurdové v roce 2018 bojují statečně, ale bez vzdušného krytí jsou masakrováni masivními nálety tureckého letectva. Je příznačné a přízračné zároveň, že několik dní před nejnovějším tureckou ofenzivou Turecko a Rusko oznámily prodej dalších raketových komplexů S – 400 Ankaře. První souprava byla Turecku prodána právě během turecká agrese do Kurdských oblastí na Severu Sýrie. A turecké okupace části Sýrie s níž nesouhlasil prezident Bašár Asad.
Erdogan s pomocí USA i Ruska nadále pokračuje v plnění svého plánu na obnovu Osmanské říše. EU mu nijak nebrání v tom, aby ji postupně obkličoval na padal 2 členské země Řecko a Kypr.

32 komentářů :

 1. Zajímavá hra velmocí

  OdpovědětVymazat
 2. USA a Západ mají krátkou paměť, zapomínají co pro ně znamenal Vietnam, a nedávno Afganistán, Irák, i Sýrie ..
  Turci zase zapoměli co pro ně znamenalo v 1.sv.válce angažování se na straně Německa ..

  OdpovědětVymazat
 3. Tak jsem se dlouho bál o náš vojenský expediční sbor, kam se vrtne z Afghanistánu. Už do toho zapadá i nákup uniforem a pouštní maskování české (!) vojenské techniky. Budeme zřejmě hlídat ropná pole pro západní země NATO. Poslat české vojáky na ruskou frontu by bylo moc riskantní, mohli by zběhnout :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Turecko má příliš mnoho hladových krků a zemědělstvím a turistikou je neuživí. V posledních letech se mu zalíbila role prostředníka a překupníka plynu (i toho ruského) a ropy, třeba té kradené v Sýrii. Tam mají utrum, musejí "rozpracovat" další naleziště. Ta u Kypru to je běh na dlouhé trati a investičně náročný. Obsazení fungujících ropných polí je pro Erdogana naprosto geniální tah. Turecko bude prodávat libyjskou ropu do EU, kam je to blízko a ještě tak přinutí NATO, aby Turecku pomohlo v konfliktu s Řeckem, s dalším členem této přátelské organizace. NATO samozřejmě pomůže, ropa od Turků bude mít naprostou prioritu :-)

  OdpovědětVymazat
 5. A samozřejmě bude nutné změnit stav věcí: jde o bohatství patřcíí Africe a především Libyi. Snaha Turecka a podobně řady kapitalistických imperialistických států se válkami zmocnit a rozkrást přírodní bohatství druhých států musí snad už jednou skončit. Jen proto jsou války, jen proto umírají nevinní lidé. Co na to OSN a Rada bezpečnosti? K čemu byli a jsou dobré tyto nefunkční instituce, kde jsou modré přilby? Budou státy, co rozvrátili Libyi platit ji reparace - tedy Francie a NATO? Pořád dokola, imperialistická diktatura kapitálu si udělá zálusk na bohatství jiného národa, vtrhne do té země, zplundruje ji a vykrade - my Češi jsme to zažili několikrát! - a pak se tváří "my nic, my muzikanti". Viníci 2. světové války a smrti 60 milionů občanů, jak byli potrestáni ?- Snad ten cirkusový proces v Norimberku v režii právě viníků nemůže být prohlášen za spravedlnost. Tam měli sedět politici ostatních států, kteří válku vyvolali - Británie, Francie, Itálie, Maďarska....... po boku těch nacistů a esesáckých vrahů. I jmenovaní byli masovými vrahy svými pakty s Němci, za Mnichov, za podporu Hitlera a spol., za koncentráky, genocidu Židů a Slovanů.... A tak i dnes největší zločinci na Světě, vedoucí teroristické války proti slabším mají uniknout spravedlnosti? K čemu je OSN? Pro srandu králíkům?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:25..výbornej příspěvek a nejen o Líbyi..

   Vymazat
  2. Na území Libye je ještě větší bohatství než ropa a plyn, obzvláště pro budoucí časy celého Severoafrického regionu.
   Jsou to v jejím vnitrozemí obrovská ložiska podzemní vody s Kaddafim vybudovanou infrastrukturou pro její získávání a distribuci..

   Vymazat
 6. Libyjci mají smůlu , nejdřív jim západní kapitalisti zničili stát a zavraždili Kadáfiho , nyní západní kapitalisti podporují Turecko !

  OdpovědětVymazat
 7. To co se děje je velice špatné i pro Evropu je škoda že se Haftar rozešel s Ruskem teď ho čeká porážka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Egyptu nebude lhostejné co se odehrává za jeho humny, Haftar už má dojednané spojenectví a nečeká ho porážka ..
   Haftar se s Ruskem nerozešel, Rusové jenom uplatňují vysokou školu svojí strategie ..

   Vymazat
  2. 14:22, vysokou školu strategie? Spíš to vypadá na počínající prohru. Spousta peněz a Vagneři a i tak žádný zvláštní zisk. Turci jsou na to mnohem lépe.

   Vymazat
  3. 16:11 Turci jsou na tom mnohem lépe? Směšné! Stačí, aby do Turecka přestala létat letadla s ruskými turisty a tureckého sultána svrhnou. Už jednou měl namále, ale tehdy ho chtěla svrhnout proamerická pátá kolona, ale Putin mu dal echo.

   Vymazat
  4. 16.11
   Haftar ovládá celou východní a vnitrozemskou Libyi ...
   Turci mají už historicky silnou tureckou komunitu v Misrátě na západním pobřeží východně od Tripolisu, která také sehrála velkou úlohu v rozbití země. Proto Turci můžou být v tomto malém regionu úspěšní, jinde nemají šanci, Haftarova armáda je tvořena převážně bývalými Kaddafiho vojáky a sympatizanty ..

   Vymazat
  5. 16:44, tohle už nezabere a koneckonců během Covid-19 i tak k tomu dojde.

   19:07, Haftar může dobýt celou Saharu a i tak mu to bude k ničemu. Na Sahaře nic není.

   Vymazat
 8. Z jiného "soudku" (6. června, 20:23)....

  "Po několika dnech hanebného ústupu, LNA konečně nabrala sílu a zahájila protiútok, vyhnala Turky a PNS ze Sirte a nutila je, aby ustoupily z města..."

  https://colonelcassad.livejournal.com/5926113.html

  OdpovědětVymazat
 9. Nejak se nam ten Turek rozezral , aby za chvilku nebyl az u Vidne....

  OdpovědětVymazat
 10. Ropa pod územím štátu je dostatočným dôvodom, aby vojská štátov NATO zahájili humanitárne bombardovanie toho štátu. Česy a slováci , aj všetci ovčania NATO sú určite hrdí na to, ako perfektne vojsko NATO ničí nepriateľov, ktorí nás ohrozujú.

  OdpovědětVymazat
 11. Turci jsou šikulky. To samé se jim povedlo spolu s USA v Sýrii. Holt kdo umí umí, kdo neumí čumí. Čumí jako veš na pleš a zbydou jim oči pro pláč. Držím Turkům palce, mají skvělej tah na branku - good luck Reçep!

  OdpovědětVymazat
 12. Vivat, opět další osvobozená nafta, zbavená pout může jít k svobodným volbám.

  OdpovědětVymazat
 13. 14:06 No nevím zda je na místě fandit HitlErdoganovi, to už tady jednou bylo, vznikla II. světová válka a Anglosasy vypiplaný Hitler se jim nakonec trošinku vymknul z rukou, plánoval tisíciletou Třetí říši a nadvládu nad celým světem. Jak je vidět ani nemusí moc pršet a i tak je úroda pitomců slušná. Jak říká Pjakin éto děbil, dále říká, že HitlErdogan naprosto neomylně a zdatně pracuje na svém zničení a Pjakin není žádnej anonym, pitomec ani děbil.
  Hej hou rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dědo, asi jsi Anonyma 14.06 nepochopil
   A toho Pjakina neber tak vážně, je jen o něco lepší než Marný na Tadescu

   Vymazat
 14. Vyborny clanek a nektere zajimave komentare. To si na Seznamu neprectu.

  OdpovědětVymazat
 15. Čemu se stále divíte? Proč vás to tolik rozčiluje? Vždyť jste určitě chodily do školy a v dějepise jste probíraly historii starých říší, kolonializmus a kapitalizmus. Přece jste věděly o válce mezi přáteli v NATO. Proto tam většina národa chtěla vstoupit aby se neopakoval 68, který se fakticky už ani opakovat nemohl. V 89 tenhle zločinný režim chtěla většina národa. O co usiluješ to se i stane. Také pozdě bycha honit. Běda mužům kterým ženy vládnou.

  OdpovědětVymazat
 16. Toz najvyssi cas na torecké prevrat v Konstantinopoli...toz na zdraví p.s.

  OdpovědětVymazat
 17. Rusové zklamali, je to škoda a pro všechna hnutí bojující proti džihádistům jasný signál, že z Ruska se pomoci nedočkají. Holt Rusko už není Sovětský svaz, nemá tu sílu a tak je nucen politikařit např. směrem k Turecku či NATO. Má co dělat aby ubránil své vlastní území.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusové nemohou zachraňovat celý svět. Museli se s Tureckem nějak dohodnout ohledně Sýrie a Blízkého východu atd. Nemohou ještě řešit Libyi, to je realita.

   Vymazat
 18. Proč musel zemřít Kadáfí a Libye? https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs

  OdpovědětVymazat
 19. Všimněte si činnosti EU, USSA a NATO

  - opět na straně muslimů a džihádistů
  - opět si nechce pálit prsty s vlastní válkou, radši využije na boj muslimy a džihádisty
  - opět porušuje své zákony a nechává muslimy a džihádisty řádit a prakticky válčit se členem NATO
  - opět se chce přiživit na krádeži ropy
  - když jde o nějaké zlodějské a mocenské zájmy, NAJEDNOU TO JDE na moři HLÍDKOVAT a BLOKOVAT lodě - zatímco u migrantů to "záhadně" NEJDE.

  Tady máte vývoj západu jako na dlani
  - islamizace
  - vlastní zákony a nadřazenost pro muslimy
  - podpora zlodějský vojenských akcí v cizině
  - džihádisté budou státem chráněni, aby mohli být využiti v kořistnických válkách
  - zbytek armády ČR bude na misích podporovat džihádisty
  - stále větší ožebračování Evropanů, aby se financovaly vojska džihádistů a jejich rodiny a napojené neziskovky a úředníci a paraziti
  - po dokončení islamizace využití džihádistů proti Rusku

  OdpovědětVymazat
 20. Do mozaiky:

  https://t.me/s/warjournal

  OdpovědětVymazat
 21. V Lybiji bojuje a drancuje kde kdo a OSN se jen dívá, k čemu vůbec existuje tato organizace.To znamená,kdyby někdo napadl česko ,tak nám nikdo nepomůže a vtrhne tady kde kdo a budou si dělat co chtěji,prostě to nechápu

  OdpovědětVymazat
 22. Nikoliv, podle dostupnych informaci GNA spolu s tureckymi zoldneri pouze kratce vstoupily na okraje mesta Sirte, odkud byly v sobotu vytlaceni. Behem nedelnich boju se podarilo Sirte udrzet a letecke utoky Haftarovy LNA zpusobily tureckym zoldnerum a GNA vazne ztraty. Egypt vyslal velky konvoj tanku na hranici s Lybii, kyere by mely podporit Haftarovu LNA pokud nebude dnes od 6:00 dodrzovano v Lybii primeri. Zdroj: twitter #LNA2019M a souvisejici

  OdpovědětVymazat
 23. Stažení Wagnerovy armády je zklamání, ale důvody mít. Putin nedělá nic jen tak. Jaké jsou možné důvody stažení Rusů? 1) Možná Lybii vyměnili za bezpečnost pro Sýrii, tedy tu část pod kontrolou Asada. 2) Možná Putin nechce tahat kaštany z ohně za EU a NATO. Erdogan bude moct vhazovat migranty rovnou do Itálie a papeži na dvůr. Potom se dá čekat změna vlády v Itálii. Rusofobní vlády v EU začnou padat a s těmi novými politiky, jako je Salvini se Putin lépe dohodne. Putin jede dle leninského hesla: "Čím hůře, tím lépe!" Kdyby pomáhal udržovat nad vodou současný establishment EU, odměnou by dostal jen další urážky a sankce. 3) Rusové můžou chtít šetřit síly za koronaviru a začínající světové hospodářské krize 4) Erdogan umně využívá sporů mezi USA - RF, kdy jedněm hrozí, že se přidá k druhým a naopak. Být dobré vztahy USA-RF, zamáčkly by ho velmoci jako obtížnou veš.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.