Reklama

čtvrtek 25. června 2020

Uniklý dokument odhaluje tajný plán Turecka napadnout Řecko

Ministr obrany Hulusi Akar  24. května 2020 na turecké  fregatě
Barbaros posílá varování zprávu Řecku.
O
kolo stojí nejvyšší velitelé. Banner nad nimi zní: „Kdo ovládá moře, vládne světu,“ 
Abdullah Bozkurt
25.6.2020 SvobodnéNoviny a NordicMonitor
Uniklý turecký vojenský dokument odhalil existenci tajných tureckých plánů na invazi do Řecka a Arménie. Plán invaze do Řecka je zvláště nepochopitelný vzhledem k tomu, že obě země jsou členy aliance NATO a údajně spojenci, ale není to nijak překvapivé vzhledem k eskalaci tureckých provokativních kroků proti evropskému sousedovi, které probíhaly v poslední době.


Dokumenty byly zveřejněny a znovu publikovány ve zprávě Nordic Monitor. Dokument, který je prezentací v PowerPoint a připravený pro turecký generální štáb, byl objeven ve spisu, který byl použit v soudním řízení vycházejícím z vyšetřování role generálního štábu v neúspěšném převratu proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Pokus o převrat byl proveden v červenci 2016 a zúčastnily se ho některé prvky tureckých ozbrojených sil.

Serdar Coşkun, státní zástupce, který případ vyšetřuje, nařídil, aby všechny e-maily vyměňované mezi důstojníky v tureckém velitelství generálních štábů z předchozích dvou měsíců byly shromážděny k vyšetřování v srpnu 2016. Tři policisté skončili obžalováním a e-maily byly v rámci obžaloby převedeny na 17. nejvyšší trestní soud v Ankaře. Tato prezentace byla jedním z dokumentů, které byly předány.

Prezentace je datována 13. června 2014 a nese název „Směrnice o plánování operace tureckých ozbrojených sil Çaka Bey". Uvádí také seznam plánovaných ofenzív vůči Řecku a data, kdy byly poprvé vyvinuty. Dokument však neobsahuje žádné podrobnosti o invazních plánech, vzhledem k tomu, že jsou označeny jako utajované a podle tureckých vojenských postupů nemohou být z bezpečnostních důvodů odeslány e-mailem. Potvrzuje to však existenci tureckých plánů na invazi.

Çaka Bey byl tureckým námořním velitelem jedenáctého století, který dobyl několik řeckých ostrovů v Egejském moři, jakož i část řeckého pevninského území podél pobřeží Egejského moře během éry Byzantské říše. Çaka Bey je v Turecku považován za národního hrdinu a je označován za zakladatele tureckého námořnictva.

Zdá se, že prezentace byla vypracována jako součást pohotovostního plánu, který se vyvíjel v souvislosti se syrskou válkou. Turecký generální štáb v té době plánoval přesunout síly na syrskou hranici a chtěl zajistit, aby to neohrozilo jejich schopnost zahájit útoky proti jiným sousedům, jako je Řecko.

V uniklých plánech je rovněž zahrnut dopis generálporučíka Uğura Tarçına, náčelníka komunikace generálního štábu z března 2017, ve kterém varoval právní oddělení generálního štábu, že korespondence, která byla předána k vyšetřování, zahrnuje tajné dokumenty týkající se národní bezpečnosti, které by neměly být sdíleny s neoprávněnými osobami. To naznačuje, že generální štáb se snažil zajistit, aby se existence plánů na invazi nedosáhla na veřejnost. Zdá se však, že turecké státní zástupce jeho varování ignorovalo.

Dokument také odkazuje na operaci Altay, což je plán útoku proti Arménii, který byl již dříve znám.

Turecko má dlouhodobě negativní vztah s Řeckem, který se nadále zhoršuje. Erdogan v únoru otevřel stavidla nové vlně nelegálních migrantů na řecké hranici, která vedla k nočním bitvám mezi migranty – často podporovanými tureckou policií – a řeckými bezpečnostními silami, posílenými personálem z několika dalších členských států Evropské unie.

Turecké ozbrojené síly však také prováděly provokativní kroky narušováním řeckých teritoriálních vod a zasíláním stíhacích letadel do jeho vzdušného prostoru.

Jak bude NATO reagovat, pokud dva z jeho členů půjdou do totální války, teprve uvidíme.


19 komentářů :

 1. Osman NEPATŘÍ DO EVROPY!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bacha, Turecko je severněji, než židovský stát Izrael... od Evropy se nedistancující...

   Smazat
  2. Ale on to neví.

   Smazat
  3. 10,00
   Tak znova.....TUREK V EVROPĚ NEMÁ CO DĚLAT!

   Smazat
 2. Když po Sýrii jezdily stovky terénních automobilů z amerických bazarů, s upravenými korbami, kde byl přidán kanón, tak si všichni kladli otázku - jak se k nim tyto auta z USA dostaly? Kdo jim je dal? Bylo to přes prostředníka? Pro pobavení byl i tehdy uváděn příklad, kdy si jeden americký podnikatel všiml své vlastní a stále fungující firmy na dveřích i s funkčním číslem mobilu.
  Dnes se najednou dočítám, že Turecko přesunuje tyto teroristy IS ze Sýrie do Tripolisu!
  Podle dostupných informací na netu si Turecko vyskakuje z jednoho jediného důvodu - má podporu USA.
  Tak jakpak se asi ty auta z amerických vrakáčů do té Sýrie tehdy dostaly, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:41
   To se přece ví, to není Top sekret, prodej zbraní je ten nejlepší kšeft.

   Smazat
 3. Řecko je kolébkou civilizace, Turek leda svých záchodů 😡

  OdpovědětSmazat
 4. To byl tak tajný plán, až unikl :-))) Skutečně tajný materiál je ten, který nikdy neunikne - jako třeba smlouvy Hitlera s Velkou Británií nebo spis Rudolfa Hesse tamtéž.... "Demokratům v Londýně neunikne ani tečka!

  OdpovědětSmazat
 5. Dá se říct, že NATO existuje už jen v myslích českých protektorátních poskoků. Ať se podíváte, kam se podíváte, každý brání jen a pouze svoje zájmy. USA, Francie, Turecko, Německo, Británie atd.
  Jenom ušmudlaný český protektorátní poskok brání jako pitbul cizácké zájmy. Ať už to jsou zájmy USA, Bruselu, Vatikánu, ale především Germánů, každá cizí zadnice je jim rajskou zahradou. Ale zájmy naší země a našeho národa to je pro ně nejprudší jed, který je za každou cenu zničit a zlikvidovat!

  OdpovědětSmazat
 6. Kanónenfutr a pokladnička. Tak nás vidí v NATO!

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020062412135482-kanonenfutr-a-pokladnicka-tak-nas-vidi-v-nato/

  OdpovědětSmazat
 7. To že dvě země v NATO mezi sebou válčili jste věděli a mají nepřetržitý napjatý vztah, tak co jste si vlastně od vstupu do toho spolku čekaly.

  OdpovědětSmazat
 8. Celé NATO je evidentně na hov... Kdyby jsme jej náhodou někdy potřebovali, tak dopadneme jako v roce 1938 v Mnichově. Kdo zradí jednou zradí vždycky. Takže bych raději být českým politikem spoléhal na vlastní, dobře vyzbrojenou armádu a vlastní domobranu místo lezení do zadků cizákům a přicmrdování v cizích misích. Nakonec ani už na naší vojenské technice nenajdete českou vlajku jako dřív. Snad ještě na půjčených gripenech. No a proč nemá naše armáda na novou výzbroj? Holenku to bambálování v Iráku, Afghanistánu, Jugoslávii, Mali a na Pobaltí něco stojí a nikdo nám jej nezaplatí. Takže 30 let ročně pěkných pár miliard korunek doslova spláchnutých do hajzlu. Proto pak naše armáda kupuje starý šrot za cenu nové výzbroje a má počty vojáků jako nějaká Horní Volta v Africe. No hlavně, že se naši politici mohou lísat k emerickému páníčkovi.

  OdpovědětSmazat
 9. Někdy se mi zdá, že středověké manýry Recepta, které stále nabývají na síle, mají organický původ a žádnou terapii. A.Š.

  OdpovědětSmazat
 10. Napadení Arménie by znamenalo válku s Ruskem. Kdyby věřili ,že Rusko nic neudělá, už by Jerevan napadli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:57
   Za genocidu Arménů měl být osman srovnání se zemí stejně, jako po Punských válkách Kartágo....a byl by pokoj!!!!!

   Smazat
 11. Mohamedáni se za 500 let nezměnili. Evropané se jim vždy museli tvrdě bránit. Přiblblí generálové z NATA si stále myslí, když budou ve spolku tak nic nehrozí. Opak je pravdou.
  Zrušit nefunkční a velmi nákladné SPOLKY !!!

  OdpovědětSmazat
 12. Jaka Byzantska řiše? Dit Vizantion bylo male městecko vedle Konstantinopole. Maximalne si řikaly Romei. Řecko? Jake Řecko? Dit Řeku bylo zacatkem 19.st sotva 300 000 a jen ve mestech. Jestli se nepletu...tak se imaginarni Řecko rošiřovalo 18x, za poslednich 200let, co jim vladly anglo-saxonsky panovnici.
  Diť se podivejte na Řeckou vlajku, jste slepy?
  Vaši spojenci Anglani vam zase připravujou mejdan.

  OdpovědětSmazat
 13. Ten nápis na setkání posádky fregaty s ministrem je amerického původu. Admirál Alfred Thayer MAHAN už v devatenáctém století definoval, podle čeho fungovava Británie, když ještě byla skutečné velkou a úspěšnými výboji a koloniální exploatací rostla.
  KDO VLÁDNE MOŘÍM, VLÁDNE SVĚTU. A.T.Mahan
  Protože v USA nejsou všichni blbci, chápou to a mají nejsilnější válečné loďstvo světa.
  Malý Jeruzalém může na Vltavě nasadit dva hasičské čluny, policejní "schnellboot", a Řeporyjské vlajkové necky velkoadmirála Pavla NOVOTNÉHO...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.