Reklama

čtvrtek 11. června 2020

Víc českých potravin na pultech. Je to dobře, nebo špatně?

Ilustrační foto
Libuše Kolářová
11. 6. 2020  blog Bavor V.
V těchto dnech se Poslanecká sněmovna zabývá novelou zákona o potravinách. A to se týká doslova každého. Debaty o postupném vytlačování českých zemědělců z dodávek potravin, o dvojí kvalitě, kdy tytéž výrobky mají horší kvalitu v tuzemských než v zahraničních marketech – prý proto, že český zákazník si žádá levnější zboží, se vedly už měsíce předtím, než se předloha novely dostala do sněmovny. Jako rozbuška teď zapůsobil pozměňovací návrh 25 poslanců různých stran. Navrhují, aby už od příštího roku platila povinnost prodávat minimálně 55 procent potravin české produkce a tento poměr by se pak každoročně navyšoval o pět procent až na výsledných 85 procent v roce 2027.


Mediální prostor začal okamžitě plnit prudký odpor ve smyslu že český zákazník přijde o možnost výběru, potraviny se mu zdraží a bude dostávat českou nekvalitu místo zahraniční kvality. Asi nepřekvapí, když tak argumentují zástupci zahraničních obchodních řetězců, ale podobně vystupují třeba i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza nebo Vladimír Dlouhý z Hospodářské komory ČR. Ten upozorňuje, že omezování dovozu je mezi členskými státy EU zakázáno. Naopak čeští zemědělci se vyjadřují, že by jistotu odbytu pro svou produkci uvítali. Horká diskuse o novele zákona o potravinách ve sněmovně pokračuje. Koronavirová krize navíc vrátila do hry i myšlenky na potravinovou soběstačnost. Mohly by přijít horší katastrofy, které by uzavřely hranice i kamionům s potravinami. Co pak?

Redakce požádala o názor předsedy zemědělských družstev z regionu a zajímala se i o to,jak se k novele zákona o potravinách a pozměňovacímu návrhu staví jihočeští poslanci.


Co si myslí zemědělci?


Jiří Zelenka, předseda představenstva Zemědělského družstva Krásná Hora nad Vltavou

Já se trpce směju, jak se debata ve sněmovně vyvíjí podle mého předpokladu. Ale jinak je to jenom smutné. Doufal jsem, že změna musí projít. Teď už si tím nejsem tak jistý. Například argumenty Asociace soukromých zemědělců, že si lidé mohou české výrobky kupovat na farmářských trzích…

Vždyť vyprodukují všehovšudy tři procenta spotřeby potravin u nás!

Nebo argumenty, že naši zemědělci nevypěstují tolik zeleniny, aby uspokojili trh. A jak jsou pro ně nastaveny dosavadní podmínky?

Proč by se zemědělec zaměřoval například na produkci zeleniny, když dostane dotaci 15 tisíc korun na hektar, pokud půdu pouze zatravní? Naši politici učí zemědělce získávat peníze bez práce; za to,že nebudou nic produkovat.

A je třeba si říct, čí je to zájem. Ať dají dotace na to, aby naší zemědělci potraviny vyráběli! Je zkrátka potřeba změnit politický přístup a hlavně se dobře dívat, kdo hájí zájmy marketů, které jsou v rukou zahraničních řetězců. Jen kdyby se tam začaly pořádně kontrolovat třeba dusičnany… Například Poláci se zaměřili na vlastní produkci potravin a k tomu vybudovali i velké sklady. My jsme sklady zrušili a mrazírny prodali.

České zemědělce kdekdo kritizuje, ale prase, které u nás přibírá kilo denně na váze nebo kráva, která dojí 12 000 litrů ročně, ty se asi u nás špatně nemají.


Milan Zelenka, předseda Zemědělského obchodního družstva Branice

Jsem rád, že se konečně něco děje. Není to ale domyšlené. Je záslužné mít v českých obchodech české zboží,jenže na produkci zemědělců musí navazovat zpracovatelský průmysl a ten u nás chybí. My můžeme vyprodukovat vepřové, ale nejsou řezníci. U mládeže frčí youtubeři, sedět v kanceláři nebo ještě líp home office, vztah k řemeslům se úplně vytratil. Kolik kluků se učí v regionu řezníkem? Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Je třeba připustit, Je třeba připustit, že když prosadíme v obchodě povinné procento českých potravin, regál nebude zasycen takovou nabídkou jako v současné době.

A jestli existuje cesta k potravinové soběstačnosti? To by se muselo začít od píky. Stát by se musel začít zajímat, proč nejsme schopni dostat na pulty konkurenceschopné zboží třeba proti potravinám z Holandska. Jak je možné, že se obchodu vyplatí dovézt půlky vepřového odjinud? Zřejmě je v nich skrytá dotační podpora. Proto bychom u nás měli podporovat svou produkci. Současná zemědělská politika státu mě, mrzí.

Při vzniku Evropské unie chtěly mít všechny státy potravinovou soběstačnost. Proto zakládající členské země zvýšily výrobu. Začaly mít. ale přebytky a tu svou nadprodukci potřebovaly někam prodávat. A tak se naše výroba začala cíleně utlumovat. A objevilo se heslo našich politiků co nemáme, dovezeme. Jenže pandemie koronaviru nám teď ukázala, že když jde do tuhého, kouká každý jen sám na sebe. Státy se v tu chvíli zapouzdřily. Je samozřejmě nesmysl u nás pěstovat banány, ale v mouce, bramborách, mléku a masu bychom soběstační být měli.

Mohou přijít horší katastrofy, například přírodní. Bez banánů a kiwi se pak asi obejdeme. .

U zemědělství se pohybují od malinka a myslím, že dřívější“ národní plánování, kdy každý zemědělský podnik měl za úkol vysadit i nějakou cibuli, nebylo od věci. Stát pak věděl, že když to nasčítá, má pokrytou spotřebu cibule. Ale dnes? Zemědělec na Znojemsku se rozhodne, že vypěstuje papriky. Je celý šťastný, když mu je nezničí kroupy nebo sucho, a když je má sklízet, tak mu nepřijdou zaměstnanci. Navíc se od odběratele dozví, že jeho papriky nechce, protože je dostal o deset korun levněji z Polska. To je skutečný případ, kdy zemědělec nakonec vyvezl svoje papriky na kompost. Ještěže se v našem družstvu zabýváme hlavně dojným skotem a specializované plodiny nemáme. Určitě by nám nedělalo problém pěstovat brambory, ale copak víme, jestli je prodáme a za kolik? Na to taky musíte mít skladovou kapacitu a techniku. To jsou milionové náklady. Ty mají smysl jen při určitém odbytu. Stát by mohl vyhlásit dotační politiku na podporu zemědělců, ale musí to něco přinést. I dotace na stroje by měly být výhradně na české výrobky. Proč nebýt hrdý na to, že jezdí česká technika? Proč takhle zemědělskou politiku nestavět? Vždyť tu vždycky bude i vedlejší trh s tím, co nedokážeme vypěstovat sami. Proč ale vozit krávy do Německa a zpět nakupovat balíčkové maso, tedy výrobek s přidanou hodnotou? Nebo proč k nám vozit argentinské hovězí? Je snad české hovězí horší? Jenže když se začneme takhle chovat, asi se znelíbíme ostatním státům. Přesto se to podle mého názoru řešit musí.

A štve mě to i kvůli našim zaměstnancům, kteří vidí, že vloží do naší výroby úsilí, práci a pak máme problém naši produkci prodat.


Pavel Novotný, předseda Zemědělského družstva Bernartice

Z debaty ve sněmovně jsem rozpačitý. Zaznívají tam argumenty, které neodpovídají realitě například že lze zlepšit zásobování obyvatelstva českými potravinami pomocí farmářských trhů.

To těžko, když soukromí zemědělci vyprodukují tři až čtyři procenta naši spotřeby. To zkrátka není racionální. Byli bychom rádi, aby výstup byl ve prospěch českého zemědělství.


Co říkají jihočeští poslanci?


Ondřej Veselý, ČSSD:

Pokud jde o české potraviny, tak jsem zastáncem jejich „protekce“. Nicméně jsem přesvědčen, že povinné květy problém nevyřeší, potraviny pro občany razantně zdraží a navíc z obchodů zmizí část zboží které se u nás neprodukuje. Cestou podle mého je razantně podpořit českou produkci – pracovně tomu říkám brambory místo řepky, podpořit její protekci proti stejnému zboží ze zahraničí.


Miloslav Rozner, SPD:

Od dob dohody České republiky s EU je možné k nám dovážet a v supermarketech prodávat jako „potraviny“ i věci, které jsou svým složením jiné než ty, které se prodávají ve stejných obalech na západ od nás Jako oficiální důvod pro zrušení našich přísných potravinářských norem bylo uvedeno, že národní normy odporují principům volného trhu, přesněji společného trhu ES/EU Před koncem roku 1991 nebylo možné zákazníkům jako salám prodávat výrobek, v němž nebylo maso Hnutí SPD prosazuje znovuzavedení závazných státních norem, regulujících kvalitu“ základních potravin Vlastní normy nám však“nechce současná EU povolit, aby k nám mohla dál dovážet i nekvalitní potraviny.

Takže je nutné ukončit stávající formu evropské integrace (EU) a diktát Bruselu – a změnit to na úzkou spolupráci suverénních států.


Karel Tureček, ANO:

Je potřeba témata dvojí kvality potravin a povinných kvót oddělovat. Dvojí kvalita u potravin je něco, co e zcela nepřípustné a je jasné, že nechceme být spotřebitelé druhého řádu. V tomto ohledu již byly učiněny některé kroky, ale další je nutné učinit, aby takováto praxe byla znemožněna K tomu má sloužit předkládaná novela zákona o potravinách

Druhou záležitostí jsou kvóty na prodej českých potravin. Zavedení kvót bylo předloženo formou poslaneckého pozměňovacího návrhu k novele zákona o potravinách. Tento návrh bude projednán během právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny. Je obecná politická shoda, že návrh bude vrácen do druhého čtení, aby bylo možné opravit jisté nejasnosti.

Předpokládám, že bude vyňato tropické ovoce, protože to naši zemědělci nejsou schopni na trh dodávat, nebo speciální zdravotní výživa, ke které domácí produkce nedokáže nabídnout alternativu. Zemědělcům je potřeba pomoci, aby mohli realizovat domácí produkci, ale na druhou stranu to nesmí ohrozit druhové spektrum prodávaných potravin. Jsem přesvědčen, že komodity, které jsou naši zemědělci schopni vyrobit, musí být podporovány všemi možnými prostředky, a toto je jedna z možných legislativních podpor.


Jan Zahradník, ODS:

Podporu českých zemědělců považuji za důležitou věc a problematice našeho zemědělství se dlouhodobě věnuji. České potraviny podporuji nejenom tím, že jim s mojí paní dáváme při nákupech přednost, ale podporoval jsem je i jako jihočeský hejtman. Například jsem se podílel na vytvoření a šíření hesla Chutná hezky jihočesky, pod kterým jsou jihočeské regionální potraviny propagovány. Stávající návrh na zavedení povinné kvóty na zastoupení českých potravin nepovažuji za dobrý. Sleduji, jak se vyvíjí jeho projednávání ve sněmovně a doufám, že projde návrh na jeho vrácení do druhého čtení a že bude možné o způsobu podpory českého zemědělství a o naší potravinové soběstačnosti ještě dále jednat. Tento způsob, který zavádí do naší ekonomiky protekcionismus, podpořit nemohu. Na závěr přijměte prosím moje ujištění, že nejsem nikým zlobbován. Mojí prioritou je hájit zájmy českých spotřebitelů a českých zemědělců.


Lukáš Kolářík, Česká pirátská strana:

Vnímám, že tak, jak je to dnes nastaveno, to není v pořádku. Předložený návrh ale nepodporuji. Zemědělcům ve skutečnosti nepomůže a naprosto nepřijatelným způsobem zasahuje do svobody jak prodejců, tak spotřebitelů. Navíc je návrh špatně napsaný, protože je nevymahatelný. Také panují pochyby, že by bylo reálné 85 % českých potravin vůbec zajistit. Potravinovou soběstačnost země a konkurenceschopnost našich zemědělců nezajistíme kvótami v obchodech, ale změnou dotační politiky státu, která je dnes nastavená špatně. Dalším krokem musí být snížení byrokracie a usnadnění přístupu našich zemědělců na trh.

Také by mělo dojít ke zjednodušení značení potravin, aby bylo na první pohled jasné, že se jedná o český produkt. Roztříštěnost jednotlivých „značek kvality“ tomu vůbec nepomáhá. Současně s tím je nutné lepší informování spotřebitelů, aby české potraviny začali sami po obchodech vyžadovat. Já osobně se snažím přednostně kupovat pouze české potraviny, které nepocházejí z velkých agrokoncernů. Tím podporují malé zemědělce.


Vojtech Filip, KSČM:

Řešení je v podstatě možné jak v zákoně o potravinách, tak v zákoně o velké tržní síle a diskuse se vede na téma, o jak velkém podílu domácích potravin se má na pultech obchodů jednat. Nejde přitom o nějaké omezování trhu, ale o to, jaké nároky budeme klást na výrobce, prodejce a nutnost dálkové dopravy. Procentní vyjádření je mezi 60″ až 80 % českých potravin.

Náš stínový ministr zemědělství Pavel Kováčik navrhl 65% s tím, že je to cíl dosažitelný již v nejbližší době, jen znamená pro příští rok změnu osevních plánů a zvýšení produkce některých druhů v živočišné výrobě. Zejména jde o vepřové maso, které je z domácí produkce nyní silně pod polovinou. Zákon o potravinách pro nedohodu zejména v koalici se vrací do druhého čtení a bude snad dokončen na červnové schůzi Poslanecké sněmovny. Uvidíme, co s ním udělá Senát. Ale platit by mohl od podzimu letošního roku, aby nový hospodářský rok v zemědělství byl již zachycen.


František Vácha, TOP 09:

Určitě jsem já i náš klub proti dvojí kvalitě potravin. Připadá mi to krajně nedůstojné a výmluvy výrobců, že nám to takto chutná, a proto to tak vyrábějí, jsou někdy až trapné. Představa potravinové soběstačnosti je však chiméra, která nás může přivést k mnohem nižší kvalitě a přitom o hodně vyšší ceně. Tak to prostě je a protiargumenty jsou jen zbožná přání. Jakékoliv nepromyšlené zásahy do konkurence na trhu potravin s cílem nějaké soběstačnosti zvýší jich cenu, ne však jejich kvalitu..

Co bychom měli podporovat, jsou výrobci kvalitních potravin. A to jsou právě rodinné farmy nebo lokální producenti kvalitních českých potravin. Na co bychom se měli zaměřit, je dostupnost produktů těchto producentů na českém trhu, což znamená i jejich dostupnou cenu Je jasné, že bez rodinných farem a lokálních producentů bude dále devastovaný český venkov. Podle mne ale pozměňovací návrh toto nesplňuje, jeho realizace by naopak vedla k výraznému zdražení potravin. Navíc by v řadě oblastí a regionů nebyla realizovatelná. Proto připravujeme vlastní pozměňovací návrhy, které výše uvedené zohlední, a to i pro občany s různým typem potravinových alergií, žáky ve školách a pacienty v nemocnicích Chceme v rámci tohoto zákona diskutovat i o tzv. potravinovém koši.


Jan Kubík, ANO:

S bojem proti dvojí kvalitě samozřejmě souhlasím. Pokud nakupujeme potraviny ve stejném obalu a za téměř stejné ceny jako jinde v EU, tak bychom je měli mít i stejně kvalitní. Nemůžeme být popelnice Evropy. Také se mi líbí podpora českých a lokálních výrobců a jsem připraven podpořit každý rozumný návrh. U návrhů, které nyní projednáváme, si budu muset ještě některé věci zjistit a věřím, že to budeme projednávat na jednání poslaneckého klubu, kde se k tomu vyjádří naši odborníci na zemědělství. Jde mi zejména o to, zda jsme vůbec schopni nějaké kvóty plnit, zda na to máme výrobní kapacitu a jestli zbývající prostor pro ostatní potraviny vystačí na zboží, které rádi kupujeme, ale nejsme schopni ho v ČR produkovat. Nechtěl bych, aby ve finále došlo k zúžení výběru potravin či zdražení. Toto se musí velmi dobře zvážit.41 komentářů :

 1. Ale vždyť to je jasný trend. Negrům se budeme omlouvat za to že jsme běloši, na kolenou je prosit o odpuštění a líbat jim boty. Sice jsme nebyli koloniální zemí, žádné černé tu nemáme, ale co naplat Ušáci to dělají, tudíž to je trendy a nemůžeme za nimi zaostávat. Hezky to říkala dětská říkanka za starých časů, "v Americe u vody stojí Socha svobody a z té sochy svobody skákaj lidi do vody" takže bychom měli taky začít skákat, třeba z Mariánského sloupu abychom byli trendy. Líbat boty můžeme třeba Tvarůžkové, té by se to určitě líbilo. Ale opatrně abychom to někde nepřeťápli nedostatkem servility. A těm kteří nám sem "prý" vozí místo jídla sračky, místo potravin bychom měli být vděční, že máme banány levnější než brambory i ta cena cibule je pěkně výživná, všechno trendově nasyceno roudupem a to je prosím všechno v ceně, a že k tomu patří i ta svoboda a demokracie, no to už ani nepřipomínám. No prostě nekup to, ó my se už 30 let máme, řekl bych přímo supernadstandartně.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 2. LÍP UŽ BYLO,NAŠE OVOCE A ZELENINA SE NEDÁ SROVNAT S DRAHÝM ODPADEM Z DOVOZU!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No - to teda hloupě přeháníte anonyme 8.08. Já v tom rozdíl nevidím, leda že dnes je drahé všechno ovoce a zelenina, bez ohledu na to, odkud pochází, ale je velice kvalitní. Angrešt jako angrešt.Vždycky jsem obdivoval ty úžasné trhy v některých městech cizích zemí. Obrovské plochy plné lidí a pulty s tak úžasnou nabídkou, že přechází zrak. To tady nebude nikdy. A když budou Čecháčci hodně řvát a bučet a plivat ( jako na všechno) nebude k mání nic. Prostě nic. Nikdo už nic nepěstuje ani na své zahradě - říkají, že by se jim to nevyplatilo ( ta dřina a tak dále) a pracovat manuálně už nechce nikdo. Jo zasázet si z nudy kytičky, pár keříků, a sekat trávu, a pak pořádat "garden party", žvatlat s přáteli pod pergolou a grilovat, je něco jiného, než zrýt půdu, prohnojit, osázet a okopávat a plít. A bývalí soudruzi, kteří zase nejvíc žvaní a nadávají, už by měli zalézt a nechat toho. Abychom nakonec nechcípli hlady. Už tak toho právě tito lidé zkazili spoustu svým zhovadilým jekotem po náměstích v roce 1989, řvaním a zvoněním klíčů - posrali co mohli, a furt krafou a nadávají. Už by to někdy mohlo skončit - ne?

   Vymazat
  2. Nechápu, co tu anonym 16:09 vyblábolil. 1500 zemědělských podniků s větší rozlohou polností dodává na náš trh téměř 90% kvalitních potravin. Kontrolují je státní a nezávislé kontrolní orgány (hygiena, vetelina, orgány EU atd. atd.) Ale zahraniční řetězce sem vozí nekvalitní zahraniční potraviny. Nikdo, mimo dobře vybavené špičkové analytické laboratoře není schopen kontrolovat kvalitu potravin. Tržiště jsou dobré divadlo, ale nezaručují ani sortiment ani kvalitu potravin. A motáte do jednoho uzlu bývalé komunisty, antikomunisty, slušné lidi i gaunery. Kdybyste nemyslel na ideologii a šel po logice věci, tak byste konečně byste objevit něco podstatného.
   Malý nedovzdělaný a stále brblající človíček jste jen a jen vy.
   A mimochodem - Češi nejsou Čecháčci

   Vymazat
  3. No tak - to jsem jenom rád anonyme 21.40 - hluboce se kaji a omlouvám se za svůj pošetilý názor, zatímco vy jste u logiky věci od á až do zet. Ale pak se ptám - o čem je vlastně ten článek? Jestliže tisíc pět set zemědělských "podniků" ( soukromé -či JZD - či jinak státní) dodávají na náš trh devadesát procent českých potravin, které jsou přísně kontrolovány, tak o čem se bavíme? Proč potom potřebujeme další jedovaté a hnusné potraviny ze "západních řetězců"? To myslíte že sem dodávají těch zbývajících deset procent? Tak je nikdo nekoupí a je to - ne? Tak o čem se vlastně bavíme a proč všichni nadávají? Asi už špatně chápu jak články, tak už vůbec ne smysluplné diskuze. Sorry.

   Vymazat
  4. Měl by ses kát víc než co předvádíš. Psanému textu jsi neporozuměl.

   1/ zemědělská družstva (nikoli JZD) či akciové společnosti - to je těch 1500 podniků, co na nás trh dodává 90% českých zemědělských produktů, jsou přece soukromé podniky se svými soukromými vlastníky. Nikoli "jinak státní"!
   2/ dodává 90% českých produktů - z toho ovšem neplyne, že tu většinu potravin na našem trhu dodávají české firmy. Převaha u nás prodávaných potravin pochází ze zahraničí - sice nižší kvality, ale zato dotovaných. A to je přece fajn, když se to líbí Kalouskovi a ODS ekonomům, že!

   Vymazat
 3. Jak je to s cenou ? Na našich pultech lze koupit 1/2 kg rajčat za 40 Kč. Poprvé musím pochválit "veřejnoprávní" za včerejší reportáž z nákupu v Německu, která ukázala, že 1 kg rajčat tam reportér nakoupil v přepočtu za 28 Kč. I když si odmyslím porovnání příjmů, tak nemám slov. Promiňte stejně nevěřím na zveřejněnou míru inflace, která neodpovídá robustnímu zdražení potravin. Soudruzi statistici někde udělí chybu, možná že ze spotřebního koše vyřadili potraviny. Nejde jen o rajčata, ale vysvětlit proč a hlavně nelhat. Lidi to určitě zajímá a dotýká se víc než hry Senátu s Taiwanem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Drobná oprava, to bylo v Dánsku, nejdražší zemi EU s průměrným příjmem 80tis/měs. Co dodat?

   Vymazat
  2. Dík Aaa, nechci lhát mou pozornost vzbudila až cena. ������

   Vymazat
  3. A až budou volby, koho budete volit?
   ODS? KDÚ-ČSL? Piráty? Stan? ...

   Vymazat
 4. Jsem jednoznačně pro obnovení Českého zemědělství kdo to odmítá sluhové eu kteří by rádi skopčácký superstát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To asi určitě unknowne 10.22 - ale kde potom sehnat dobrovolníky, které tam zaženete na práci? Nikdo z našich později narozených blbečků už makat nechce, (dráty v uších a internet v mobilu) v zemědělství už vůbec ne, a pár fanatiků to nezachrání. Ani případné veřejně prospěšné práce. Anebo že by šli příkladem bývalí soudruzi, kteří nadávají nejvíc, na všechno a na všechny? Že by se dali odehnat od počítačů, kde dřepí pořád, a šli makat na pole? Dovolte abych se zasmál. Nebo si sem navozíme černochy? Ono je něco jiného žvanit jako v knajpách poslední kategorie, a skutečně konat. To druhé je mnohem složitější, a když dojde na lámání chleba, skutek utek.

   Vymazat
  2. 16:15 To je naprosto jednoduché teď bude krize a moc lidí ztratí práci globalizace končí a tak bude dost pracovních sil. A pokud slušně zaplatí tak nebude problém. Jo a jinak žádné černochy do republiky nemáme zájem o západní „radosti". A kde jsou ti soudruzi ve vymaštěných fašistických liberálních dutých makovicích. Tak pane kavárno asi tak.

   Vymazat
  3. Jo - jo - kdo má ještě dnes zdravý rozum a uvažuje logicky, je hned "kavárna" - to jsme dopadli teda! Znáte ještě jiné nadávky, které by se hodili pro lidi s odlišným názorem, než máte vy, unknowne ve 23.03?

   Vymazat
 5. Jako heslo na shromáždění lidu na Letné (j jedno jestli na 1. máje nebo chvilkařů) nebo na volební plakát by to šlo. Dobře by se vyjímalo vedle "Co je české, to je hezké" apod. Jenže kdyby se to nechytilo, nastoupila by hesla typu "Nekupujte u.... Oni nám toto a tamto". I to už zde bylo. Je to pouhé plácání motivované blížícími se volbami a pokračující inflací. Každý, kdo chodí nakupovat zjistil, že potraviny razantně zdražily a zdražují. A tak si někdo vzpomněl na potravinovou soběstačnost. Jak je to dlouho, co naši se naši demokratičtí politici vysmívali Rusku, když ohlásilo, že je ve strategických potravinách soběstačné? A část z nich v tom dokonce viděla další útok na jednotu EU a atlantické spojenectví. Soběstační být nemůžeme. To si papaláši EU dobře pohlídali. Základem je, že nejsme a nebudeme konkurenceschopní. Naši zemědělci mají dotace. Ale jen 25% oproti zemědělcům ze "starých" zemí EU. I když vyrábějí levněji (u nás převládá z dob socialistického zemědělství velkovýroba), tak nedosáhnou takového snížení nákladů, které vyrovnalo dotace oněch "zasloužilých". Dále je propracovaný systém kvót a omezení, které dále zvýhodňují naše západní kamarády. Týkají se téměř všech komodit. Ty likvidují nejen jednotlivé zemědělce, ale celá odvětví. Tak jsme přišli o cukrovarnictví, omezili pěstování řady tradičních plodin. nejen obilovin. Ale i třeba chmele. Jabloňové i meruňkové sady zpustly, stáda krav i vepřů jsme vybili. A tak by se dalo pokračovat. A pokud bychom snad v něčem vynikli, na co EU zapomněla, hned nastoupí nová omezení a kvóty. Naposledy u vína. Bránit se nemáme jak. Nemůžeme zavést cla, která by situaci pomohla vyrovnat ani zakázat dovozy dotované produkce, nic. Rusko využilo sankcí k tomu, že protisankce zaměřilo na oblast zemědělství. Zaprvé tím zasáhlo EU na nejcitlivějším místě a za druhé vyřešilo právě soběstačnost v potravinách. Navíc se silným sociálním dopadem, protože zemědělská výroba je přes všechnu mechanizaci a automatizaci stále závislá na nekvalifikované práci. Takže se pozvedla úroveň zemědělských oblastí Ruska. A vláda RF tento trend podporuje (pronájem zemědělské půdy na 99 let, přičemž podmínkou je právě zemědělské využití). V Rusku je navíc půda z historických důvodů majetkem státu, který ji producentům pronajímá. A tak nehrozí nebezpečí její výprodeje zahraničnímu kapitálu (jako se stalo např. na Ukrajině). Co se týče dvojí kvality potravin, tak paní Jourová se kasala, jak s tímto nešvarem zatočí. Jak to dopadlo víme. Tak se pro jistotu dala k unijním politrukům a bude hlásat jedinou unijní pravdu a kdo bude naslouchat rozvracečům, tak zatočí s ním. Jak se můžete dočíst třeba na dnešních Novinkách. A tak je celá rozprava v Parlamentu o této otázce pouhým plácáním bez jakékoliv možnosti dojít k jiným závěrům, než že to není možné. Toho se ovšem chytí naši unionisté a využijí to jako argument pro ještě větší utužení nerozborné jednoty EU. Celá hurá akce skončí na pohledu do peněženek. Kolik by musela stát zelenina z české produkce, aby se její pěstování českému zemědělci vyplatilo? Museli bychom zaplatit nejen jeho náklady a zisk, ale i rozdíl mezi dotacemi s "evropským" zemědělcem. Ať si každý odpoví na otázku, kterou z paprik by si koupil, kdyby na pultě ležela španělská za 25,- Kč a vedle ta samá za 100,-, ale česká. Celý systém zemědělské (a nejen zemědělské) politiky EU je z našeho hlediska diskriminační a slouží k obohacení nadnárodních společností se sídlem v Berlíně, Paříži apod. Ostatně proto nás i do EU brali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže řešení existuje. Nenechat si do toho camrat, postupně se vybavit a pak poslat EU někam. Žádné vyjednávání, prostě přestat platit a respektovat naše zájmy. Ale to se nestane, při pohledu na ty darmožrouty, kteří z tohoto stavu dobře žijí a na stav společnosti, ta se již nevzchopí. To není jako šít roušky.

   Vymazat
 6. Vystoupeni z EU urychli obnovemi ceskeho zemedelstvi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,46
   Výborný nápad,ale dokud bude v Čechách PROTEKTORÁTNÍ VLÁDA a Andy a spol.budou sloužit fašoEU…..jsme v PRDELI!.-/
   P.S.Díky redakci za zveřejnění drsného faktu.

   Vymazat
  2. Opravdu věříte, že nám v tom pomůže rakouská Raiffesenbank , nebo rakouská Česká spořitelna, nebo...

   Vymazat
  3. To jsou zase přitroublé žvásty - vy všichni tady! A kde seberete půdu, kterou jsme mazaně vyprodali, na černozem natahali bakelitové placky,postavili sklady, taháme dálnice? Půda v ČR už skoro není státní žádná - jak jako ji bude stát znovu vyvlastňovat? Agitačky budou jezdit po vesnicích a nahánět lidi do jé zé dé? Jaký na to má vliv EU - že jsme si tady prodali a nechali rozkrást i nos mezi očima? Ani ta voda není naše, tak kruci - co pořád žvaníte? Jste naštvaní, že alespoň nějaké žrádlo v obchoďácích je? A co vaši mladí doma - hrnou se do obdělávání půdy a sázení zeleniny a bramborů? To je k neuvěření - tyhle žvásty pořád!

   Vymazat
  4. 16:20
   Co tím cancem chtěli říct?!

   Vymazat
  5. Pro 16:20 Přesně! Na poli už nechce dělat nikdo. Už ani Ukrajinci ne. Ještě tak Rumuni. A drobní sedláčci to neutáhnou ani s traktory. A maso a mléko? Už můj děda říkal: "Když máš krávu, tak jsi uvázaný u žlabu vedle ní". I přes velkou mechanizaci je to dřina. Velkopěstitelům se vyplatí pěstovat to co nepotřebuje moc starání a dá se to dobře prodat. Nejlépe řepku. Dříve stál za každou vesnicí kravín a vepřín a pole okolo živilo a zaměstnávalo místní. Ale jak píšete. Přišly restituce, družstva byla rozkulačena a majitelů, povětšinou dědiců původních sedláků bylo najednou mnoho. A tak pole prodali a peníze si rozdělili. A tak jsou kravínů sklady stavebnin nebo prostě spadly. Trosky jsou vidět dodnes. tedy revolucionářům je třeba položit otázu:1) kde by se mělo pěstovat to naše soběstačné zemědělství 2) kdo bude to zemědělství budovat? A bude vymalováno.

   Vymazat
  6. No konečně - ještě jeden rozumnej člověk, kterej uvažuje logicky a nemlátí do klávesnice nepříčetně jenom nějaké emoce! Žvanit a konat je vždycky velkej rozdíl. Díky danny 23.10 - a ještě jednou díky! Jsem rád, že přece jen ještě někdo není úplně vymaštěnej.

   Vymazat
 7. Další Koněv půjde pryč? Praha si nedá pokoj

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020061012057523-dalsi-konev-pujde-pryc-praha-si-neda-pokoj/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už se dali i do Churchilla. Ale to asi neprojde.

   Vymazat
  2. Bohové musejí být šílení. Kádrování či pandemie předsudečné nenávisti už je tady. Vono to nestačilo s tankem a Koněvem, Winstone raději uteč, tady žijí blbci.

   Vymazat
 8. Mám dojem, že vláda nedělá nic, co je v zájmu země. Jenom podporuje svobodu kapitálu, dělat si, co se mu zlíbí. Také tento výstřel mi přijde pouze jako líbivě vypadající (blíží se volby), ale praktická realizace, bude-li nějaká, nejspíš opět posílí velké producenty, oproti menším a středním. Ale ještě pravděpodobnější, je vývoj do ztracena.
  Pro nějakou cestu k národní ekonomice (podpora malých a středních firem se známým vlastníkem, platící u nás daně) je však třeba koordinační funkce státu. Jinak to možné není. EU však systematicky omezuje kompetence států, ve prospěch kapitálu a neziskovek. Tím se moc odklání od volených orgánů, což je likvidace demokracie. Jak řekl pan Dlouhý, za současného liberalismu, nesmí vláda posilovat národní ekonomiku, nebo chránit svůj trh. Národní politici, se neodváží proti tomu jednat, nejspíš z toho privátně profitují. Volme SPD. Bez referenda a bez odvolatelnosti politiků, půjdou všechny zákony, stále jenom na ruku kapitálu a neziskovkám. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. Je zábavné sledovat politiky stran Demobloku, Pirátů, ANO a ČSSD jak se dušují, že jsou proti dvojí kvalitě potravin a ochranu našich zemědělců. V europarlamentu, ale hlasují přesně naopak. Proti dvojí kvalitě potravin se dlouhodobě staví pouze SPD a KSČM, což ukrutně slabé.... Obdobně to je i s dotacemi pro zemědělce které měly být po 10 letech EU pro nás stejné jako ve starých zemích (opak je bohužel pravdou)….

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostá pravda.EU nikdy nedovolí rovnost dotací.
   Kapitalistický elitářský grétomodel budoucnosti ,démonikrati budou určovat co smíte jíst ...demokratický hmyz a mořské červíky
   EU slíbila vymýtit do roku 2030 obezitu! Cukr, maso, vejce a mléko už nebudete smět jíst! https://www.youtube.com/watch?v=SR0BdNeWfFQ

   Vymazat
  2. Asi je to těžký 12.42 - musíte všichni taky trochu myslet při těch vzrušených debatách tady. Dvojí kvalita potravin být musí. VIP a nadlidi žerou něco jiného, a zbytek - lůza - by to asi sotva běžně zaplatila. Dokud je existenční minimum něco přes tři tisíce měsíčně, jaké potraviny byste za to chtěli? Kdo by platil miliony za výživu muklů ve věznicích, lidí ve špitálech a důchoďácích? Kvalitnější potraviny by taky byly dražší - už vidím, jak nadšeně platíte za kostku másla stovku, za jogurt tři pětky a tak dále! Naopak - potraviny, na které je zavedena sleva - zmizí vždycky nejdřív - tak proč? Vy kvalitníci! A jsou lidi, kteří se živí z kontejnerů - to jste si nevšimli? Musel by totiž být úplně jiný řád - aby si byli občané rovni! Rovnost občanů, rovnost potravin. To má logiku. A to se vám přece nelíbilo - ne? Kvůli tomu se řvalo, a hulákalo na náměstích - ne? Každý chtěl mít možnost být podnikatel, boháč a hlava pomazaná - tak teď to máme. A hlavy pomazané se ládujou kvalitními potravinami - a tak pořád dokola, dokolečka.

   Vymazat
  3. Anonymní11. června 2020 16:29
   „Rovnost občanů, rovnost potravin. To má logiku.“
   S tím bych souhlasil, ale zbytek Vašeho příspěvku šlapete vedle. Nejde o to, že máme proti západu třetinové platy a tak nemáme na kvalitu. Jde o to, že ta kvalita se jim prodává levněji, než nám naše druhá kvalita. Západ nás vykrádá a naši politici jsou s tím srozuměni, za slušný bakšiš.
   Nezveličujte pořád to zvonění klíčema. Tato kulisa nezpůsobila ty změny. Jenom je přikryla, jako koronavirus kryje současné změny k horšímu. P.K.

   Vymazat
 10. Vzpomínám jak jedna dáma pracující v zemědělském soukromém podniku kdysi dostala květiny k narozeninám od soukromého odběratele. Poděkovala s připomínkou, že by ráda viděla, když zemědělci prodávají bramrory po 5,- Kč za kilo, aby nebyly na trhu či v obchodě za 12,- Kč za kilo. Na to jí odpověděl odběratel. Paninko, rád bych brambory prodával za 8,- Kč, což jsem dělal do té doby než mi mafie propíchala všechny pneumatiky a teď je poslušně prodávám za 12,- Kč. Pokud se vážně uvažuje o české produkci potravin, nemělo by se zapomínat, ani na nestoudné jednání mafiánů.

  OdpovědětVymazat
 11. Chyba je i u našich spotřebitelů. Moc dobře si pamatuji, jak naše zelenina i ovoce ležely na pultech a lidé kupovali zelené velké jablka z dovozu, jedno za 15Kč. Tak to pokračovalo, o naše výpěstky nebyl zájem i když cena byla nižší. Nedivím se zemědělcům, že se vrhli na to , co se dá prodat. Cizí jablka se prodávala a naše Němci dávali do šamponů, mýdel nebo džusů a dráž nám je takhle prodali.

  OdpovědětVymazat
 12. U6 jsem to psal dřív a jinede:
  Dokud se nezměmní systém hospodaření na půdě, nic se nezmění.
  Dokud se nezmění systém dotací pro zemědělce, nic se nezmění.
  Dokud nezmizí podpora bioplynkám, solárním panelům a obchodním centrům na úkor zemědělské půdy, nic se nezmění. atd.

  OdpovědětVymazat
 13. Ovšem stačí "maličkost" stejné dotace našim zemědělcům, a to i s doplatkem od roku 2013, kdy měly být ze slavné, nebo raději slevné, EU tyto dotace srovnány na odpovídající úroveň tzv. západních zemí!!! Pokud bude ještě uzavřena Mírová smlouva s Německem, které tak výhodně obchoduje s Čínou a zaplatí nám konečně válečné reparace určené mu Mezinárodním tribunálem po ukončení 2. svět. války, tak bude zase dobře...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý člověk má jíst potraviny z oblasti kde žije. Třešně nebo broskve v lednu prostě ve střední Evropě nezrají a není možné je zralé dodat z jižní polokoule. Proto se ovoce a zelenina dováží nezralé-tedy nechutné a bez vitamínů navíc chemicky ošetřené, přibarvené - načančané!

   Vymazat
  2. Stačí nákup helikoptér ze společného měšce a potom opravdu na dotaci potravin nezbyde. Zrovna tak, nesmyslné snížení daní, jako u piva či hotelů do měšce taky nepřidá. Čili i bez dotací z EU by šlo výrobu a spotřebu podpořit a to už vůbec nehovořím o rošťárnách typu nekalé podpory solárbaronů, které snad jen z hlouposti, zavinili v Parlamentu.

   Vymazat
  3. Tak nevím - vždycky jsem myslel, anonyme 22.51 - že například třešně zrají na stromech, a to stejně tady v ČR jako ve Španělsku a jinde na jihu. Proč by měly být některé nechutné? Chcete říci, že tam jsou jiné třešňové stromy? A že se naši obchodníci snaží dovézt je i v únoru, ( asi si pamatují, jak se ječelo, že v prosinci a lednu nejsou banány!!! - vy si to nepamatujete?) teda -když je dovezou, jsou proto špatní? Když dovezou jižní ovoce a zeleninu, co na našich trzích není vůbec - je to špatně? Proč pořád naši "občané" zejména ti dříve narození, musí pořád všem a na všechno jen nadávat? Co je to za lidi, kteří cítí hlavně potřebu na všechno nadávat? Vás někdo nutí, abyste to dovážené ovoce a zeleninu kupoval? NE! A na všem je uvedena země původu. Já žiju hlavně mezi mladými lidmi -těm je srdečně fuk, odkud je jaké ovoce a zelenina, prostě na to mají chuť, tak si to koupí. Co by zkoumali, odkud jsou třešně? Nikdy jsem nikoho neslyšel nadávat na potraviny. Jdou se třeba nacpat do Mekáče hamburgerem, a vůbec nestudujou, co je uvnitř - to všechno tady páchají lidi dříve narození. Od nich je veškerá řevnivost, zloba, nenávist, závist, škodolibost, nepřejícnost.... něco jsem vynechal?

   Vymazat
  4. Ad 18:36: Vůbec nechápeš, co co jde. Dovážené potraviny jsou méně kvalitní, včetně tvých "jižních" třešní, které jsou trhané před uzráním a "zrají" během dlouhého transportu k nám. Jsou 4-6 x víc stříkané a jejich dovoz ničí naše sadaře. Už toto zjištění by ti mělo stačit. Ale to ne, ty musíš pomlouvat starší generaci, které není tak pitomá jako dnešní mladí, protože zažila dva systémy, dvojí pohled na kvalitu potravin a zažila ještě velkou snahu o kvalitní domácí zemědělskou a zpracovatelskou produkci. Tvoje štvaní proti starší generaci je jen bohapustý trolling smradů z neziskovek, které jsou živeny proto, aby poškozovaly naše národní zájmy. Fuj, je mi ze tebe špatně

   Vymazat
 14. 18:36 Žijete mezi mladými lidmi, nic neřešíte a koupíte si na co máte chuť. Možná žijete s rodiči a máte vše velmi jednoduché. Jednou zestárnete, budete mít rodinu a váš pohled se změní. Tady jde o to, mít vlastní potraviny a nebýt závislý na dovozu. Nelikvidovat vlastní sady jak se teď děje a dovážet. Dovážet můžete, ale je velice důležité a strategické mít vlastní. V případě nedostatku nebo vojenského konfliktu, ceny vyletí nahoru a dopadne to jako s rouškami. Máte strašně jednoduchý život, nic neřešit, vše je OK a žít ze dne na den. Budoucnost vás nezajímá. Aby jste se jednou neprobudil a vše bude jinak.

  OdpovědětVymazat
 15. 18:36
  Poprvé začínám chápat pojem "předsudečná nenávist". Myslel jsem si, že jde jen o záměrný konstrukt, který má lidí navzájem znepřátelit. Konečně se vám povedlo, mě přesvědčit, že jsem mimo mísu. Opravdu váš soud byl od srdce, máte-li nějaké.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.