Reklama

středa 17. června 2020

Zbořil: Mánie stavět pomníky je průvodním zjevem totalitních režimů

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
17. 6. 2020 PrvníZprávy
V našem historickém okénku bychom mohli pohovořit o tom jak se v poslední době u nás oslavuje habsburská éra.


O éře vlády Habsburků se říkalo Doba temna, ale teď se postavil Mariánský sloup na Staroměstském náměstí a bude se stavět i socha Marie Terezie, o které byl nedávno „oslavný“ seriál, i když ožebračila České země o různá území.


Jak vy to vidíte pane Zbořile?

„Marie Terezie neztratila jenom Slezsko, ona chtěla budovat centralizovaný stát, ale měla v zahraničí spoustu nepřátel a nakonec dostala zemi do ekonomické krize, ze které hledal východisko její syn Josef II.. Ale ten princip, který zavedla Marie Terezie ke katolické církvi, kterou podporovala a církev za odměnu podporovala panovnici, ten potom vedl až k zániku rakousko-uherské monarchie. Ty oslavy vlády období Marie Terezie mají takovou zvláštní podobu, seriál ji oslavoval. Marie Terezie ale začala měnit mapu střední Evropy a to neúspěšně, nejenom ztráta Slezska, ale i dělení Polska po dohodě s pruským králem a ruským carem nastartovalo zánik Polska, které pak usilovalo o obnovení své státnosti asi dalších 120 let , takže ta ochota stavět Marii Terezii pomník, kde vypadá jak bylo prezentováno, jako kuželka s malou hlavou, to je možná humor, ale mluví se o instalaci jezdecké sochy rakouského generála původem z Čech na parkovišti, dnes už věnovaném České televizi, na Malostranském náměstí," uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Stavění nových a bourání starých pomníků...

„Ta mánie stavět pomníky zřejmě nezačala jenom v Praze 6 a nepokračuje ve Spojených státech amerických, ale ta je skutečně zvláštním průvodním zjevem totalitních režimů. Kdysi sochy K.H.Borovského, které se začaly stavět na českých a moravských vesnicích a městech asi tak 20 let po jeho smrti tak byly něčím podobným a podobné bylo i úsilí je odstraňovat. Pomníky Mistra Jana Husa téměř zmizely za 2.světové války a kuriózně se jedna z těch soch zachovala v Terezíně ačkoliv to bylo ghetto a byla někde schovaná v podzemí. Já pamatuji, když se likvidovaly sochy T.G.Masaryka a dalších politiků. Kolik bylo jenom těch Gottwaldů…

Je to jakási mánie zdobit se slávou a úspěchy někoho jiného a pak se za to stydět, takže bourání, stavění a opětovné bourání je jakýmsi nejenom českým národním zlozvykem,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


15 komentářů :

 1. Asi setrvačnost z dob teokracie. Něčemu se blbci klanět musejí. Možná se ještě dočkáme zlatého telete.
  Ale s tím bych se ještě vyrovnal. Nesnáším politický místopis. Názvy ulic, náměstí, neřkuli celých měst, po politicích, kteří jsou v aktuálním módním trendu, by si Češi měli jednou pro vždy odpustit. Krom toho, že vypadáme před světem jako parta debilů, vytváříme dopravní chaos.
  Měli by jsme se držet něčeho konstantního. To znamená světových stran, názvů rostlin, zvířat a nerostů, nebo přejít k prostému číslování. Ovšem, pokud to nebude dělat obtíže absolventům našeho školství. Vzhledem k tomu, že školy dávají přednost aktivismu před výukou, budou studenti spíš znát jména představitelů Antify, než názvy nerostů, nebo rostlin.

  OdpovědětVymazat
 2. ?áte pravdu. Proto más zejména poslední ČTYŘI STOLETÍ všude "okokují" kdejaké katolické modly (sochy svatých, kříže a křížky, kapličky...), a jejich "skromná" agitační střediska - kostely, vznosné katedrály, i filiálky "ústavu pro výuku a kontrolu víry" - kláštery, ordinariáty, biskupské stolce, arcibiskup - dominikán z inkvizičního řádu...

  Proti tomu rabovacímu náboženskému souručenství (účastní na peněžních tocích od "sekulárního státu" jako ve středověku) jsou jakékoliv totality nejhůře stejné, než dokázali a dokazují věřící toho jediného Boha. Kéž jim Alláh, budiž jeho jméno nastatisíckrát pochváleno, odpustí.

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlas, proto se také zjev komoušské totality a Ruské servilnosti Koněv odstranil!!!
  Na stejné místo by patřil pomník opravdovým Českým vlastencum, jako byli bratři MAŠÍNOVÉ, tím by se částečně smazala ta obrovská 40let trvající ostuda s Koněvem!! Nebo jiná alternativa, pomník pana Václava Havla, jednoho z nejvýznamějších mužu našich dějin. .
  Píšu si s panem Novotným, tak navrhnu tyto dvě alternativy,které postoupí dál a doufám, že některá bude uspěšná! Tady nejde o totalitní režim, ale vzdání pocty opravdovým vlastencum!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebýt tohoto přispěvatele, člověk by se ani nezasmál.

   Vymazat
  2. Díky pane Dvořák, že jste to nechal. Akt zoufalství, naprosté hlouposti a bezradnosti. Už opravdu neví jak by na sebe upozornil. Jednou chválí komunistické básníky pak na ně zase nadává. Opravdu hloupoučká a trapňoučká provokace. No s Novotným si určitě rozumí...

   Vymazat
  3. 10,08
   F73 A52......další vypisovat nebudu!

   Vymazat
  4. 10.08 Když postavíte takového patriota především místo svaté cizoložnice na kandelábr na Staromáku, nebudete muset vracet NAŠEHO OSVOBODITELE, MARŠÁLA SSSR KONĚVA na jeho právem zasloužené místo...
   A co se vašich (zřejmě kolegů) vrahů, lupičů, prostě banditů Mašínových týče, pokuste se je uplatnit na Slovensku. Ti mají takový zvyk adorovat bandity, jako třeba Jánošík, Nikola Šuhaj loupežník... ale Mašínocic táta nebyl gardista, dokonce bojoval proti Němcům a tím i jejich prvním vojenským spojencům v poli - proti Slovákům.
   Ve kterém lihovaru hodláte odhalit pomník Václava HAVLA? Doufám že součástí bude i výstava lahvic a lahviček...
   S pozdravem KEJHAT ...

   Vymazat
  5. Indický běžče, máte za 1 s hvězdičkou. Vynikající parodie na soudobé blbce. Včetně toho, jak "SE" Koněv odstranil. Že mu to ale trvalo, ne (v perexu máme taky "... teď SE postavil Mariánský sloup ...", prevít. Že mu to trvalo než SE do toho dal, že?)?

   Vymazat
  6. I za odstranění sochy Koněva můžou oni tři slavní Japonci.
   Jmenují se: Ono Se To, Samo Se To a Musí Se To.
   Měli by jsme asi vyhlásit Japonsku válku ...

   Vymazat
  7. Pane Indický běžče, spolu s konšelem a možná i s Mírou a Mirunou usedněte na multikáru a hurá na Kreml. Neodmítněte Štětinu, kdyby se vám nabídnul, totiž umí to s raftem a hodil by se k překonání Dněpru i Donu. Návrat není nutný.

   Vymazat
 4. Rovný rovného si hledá, není divu, že dnešní Temno nalézá zalíbení v minulém. Díky bohu, nebo žel bohu chybí Marie Terezie.

  OdpovědětVymazat
 5. No jo novodobá „šlechta" bude hlásat příslušnost k západu jakýmkoliv způsobem a demonstrovat že tam patří taky.

  OdpovědětVymazat
 6. Frontex: Nelegální migrace do Evropy v květnu dramaticky vzrostla

  http://svobodnenoviny.eu/frontex-nelegalni-migrace-do-evropy-v-kvetnu-dramaticky-vzrostla/

  OdpovědětVymazat
 7. Hysterička sype svůj popel na cizí hlavy?
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesi-i-vy-muzete-za-otroctvi-pripustte-si-to-Sedeli-v-kavarnach-diky-drine-jinych-rika-historicka-o-predcich-627652

  OdpovědětVymazat
 8. Prosím uzákonit jen budování soch Svobody buď realistické pěkně tvarované ženské, povolit i jinotaje jako Zvon Svobody, pro inovátory i futuristické ženské svařené z odpadu Sběren. Zákazat sochání politiků pod tvrdým trestem. Z tohoto pohledu chápu Islám, že zakazuje zpodobnění. Ušetříme tak peníze, energii i nervy.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.