Reklama

pátek 24. července 2020

Bašta: Kulturní zločin jménem kaučuk, aneb umění polemiky

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
24. 7. 2020   PrvníZprávy

Polemika jako žánr nebývá v naší době příliš populární. Mohou za to internetové diskuze pod nejrůznějšími články, které se většinou změnily na masáž ega pisatele a snahu zadupat do země oponenta, píše Jaroslav Bašta.


Málokdy se odehrává na stránkách novin či časopisů. Proto mě docela překvapilo, že Jan Schneider veřejně reagoval na můj nedělní komentář o pekelném výprodeji revolucí.

Co mě trochu zaskočilo, byla délka jeho článku, asi třikrát rozsáhlejší než můj komentář. Na základě své dlouholeté zkušenosti soudím, že taková reakce vypovídá jen o dvou možnostech – buď o ideologické motivaci nebo nějakém vnějším popudu. Ani jedno mu nemám za zlé, naopak jsem jako každý autor rád, když mé texty vzbudí ohlas (třeba polemický). Proto na jeho článek rád odpovím.

Výhrady Jana Schneidera vůči mému komentáři bych rozdělil do několika skupin. Ty první (nejčastější) vyplývají z prostého nepochopení mého stručného textu. Výmluvným příkladem je kritika hned na počátku, kde nesouhlasí s mým srovnáním cílů čínské kulturní revoluce s dnešními snahami hnutí BLM v USA, (včetně vnějších projevů), což zcela vylučuje. Jenže vysvětlení se nachází v odstavci následujícím, který však můj oponent z polemiky zcela vypustil.

Následuje jakási historická humorná vložka o tom, jak celý „první svět“ tyl z vykořisťování „třetího světa“ a jako příklad uvádí můj oponent kaučuk, jehož dovozem se i naši předkové dopustili dědičného hříchu kolonialismu, rasismu a průmyslové revoluce. Myslím, že tímto argumentem překonal dokonce i historičku Markétu Křížovou, která obvinila české obrozence z podílu na kolonialismu a práci otroků, neb v Praze popíjeli levnou kávu. Kaučuk se do Evropy začal dovážet z Brazílie v polovině 18. století jako guma na mazání písma. Až po roce 1844, kdy byla vynalezena jeho vulkanizace, se plantáže gumovníků rozšířily v tropech, zejména v Asii, kde přinášejí obživu místním obyvatelům dodnes. 

Můj oponent, Jan Schneider mě zkritizoval za použití termínu neomarxismus v souvislosti s hnutím Black Lives Matter. Jedna ze zakladatelek hnutí Patrisse Cullors se v roce 2015 nechala slyšet, že ona její kolegové jsou školení marxisté. Protože jsou zároveň rasisté, použití termínu neomarxismus má svou dějinnou logiku. Není to tak dávno, kdy tón v americké politice udávali neokonzervativci, což byli původně trockisté, kteří se rozhodli místo revoluce vyvážet demokracii. Docela úspěšně, v USA jí výrazně ubylo. V současné žurnalistice předpona neo- hraje dvojí roli – poukazuje na jistou vnější podobnost a zároveň naznačuje, že jde o antipod původního termínu.

Závěr polemiky mi hodně připomíná stará schémata – kritizuji, píši hororové scénáře, ale nenabízím pozitivní řešení krize. To J.S. vidí pro Evropu i USA v příkladu umírněných ruských muslimů, kteří všem ukáží cestu k mírové budoucnosti. Nu, racionální jádro tato úvaha má. V současném světě existuje jediný příklad dlouhodobého mírového soužití křesťanství a islámu, a to právě v Rusku. Propracovávali se k tomu skoro 500 let. A celá ta staletí měli křesťané navrch, žádný minaret nesměl být vyšší než věž chrámu. Ruský stát přísně kontroluje, kdo a co v mešitách káže. Islámské radikály ke slovu nikdy nepustil a nepouští. Proto ruští muslimové na rozdíl od západoevropských a amerických stále patří mezi umírněné a tolerantní.

Moje poslední výhrada k polemice je zásadní. Ze všech totalitních ideologií dvacátého století byl bezesporu nejhorší nacismus. Rozděloval lidi podle jejich původu na nadlidi a podlidi. Adolf Hitler tento přístup definoval ve své knize Mein Kampf a dotáhl ho do konce Norimberskými zákony. Ve své definici dědičné kolektivní viny se neodvolával ani na Bibli (viz Jan Schneider), ani na dědickou daň, ale jenom na „vědecky“ definovaný rasismus. Tady plně platí, co jsem napsal ve svém nedělním komentáři: „Historie je v tomhle neúprosná – v okamžiku, kdy akceptujeme možnost, že existuje princip dědičné kolektivní viny, můžeme si být jisti, že nové Norimberské zákony už někdo napsal. Nejprve nás připraví o důstojnost, pak o majetek a nakonec o život.“

Obhajovat rasismus poukazem na fakt, že jsme k nám dováželi kaučuk, mi přijde poněkud absurdní.

(zdůrazněno redakcí NR)

Související:

32 komentářů :

 1. Babis nas neprodal, patrime k USA a EU, ktere urcuji nas osud. Babis a ostatni lokajove mohou pouze kosmeticky neco ovlivnit a ve spojeni s rebely v EU mohou jedine jeste necemu katastrofalnejsimu zabranit.
  System je nastaven tak, ze rizeni je nad nami, ani Babis na nej nedosahne. Aby neprisli migranti platime vypalne namisto toho jasne rict, tady je nase zeme, zustante tam, kde jste. Budeme ji branit se zbrani v ruce. (To je ovsem neslusne, rici v EU. Tady vidite, k cemu ta EU taky je). Dluhova spirala nas i nase deti zadluzi na mnoho let dopredu, budeme platit uroky tem kdo pujcili. To jsou banky, stale mocnejsi, urcuji uz dlouho hospodarskou politiku vlad a celych zemi.
  Radi pujcuji tem zemim v EU, protoze vedi, ze to neni zadne riziko, protoze nakonec bude rucit za dluznika solidarne EU. Co udelali s Reckem ma byt pro nas vystrahou. V Recku vypuknul zlaty dest po vstupu do EU. Bankovni limit uveru pro Recko padnul. Vzniklo ohromne zadluzeni statu, kteremu EU jen z casti dluh odpustila. Zbytek plati Rekove a s urokem zaplati za ten dluh mozna dvakrat i vic zpatky.
  Tahle pomoc EU podnikum a pul miliardy u nas je socialismus - kazdemu podle jeho potreb v kombinaci s dluhovym kapitalismem. Kapitalismus bez dluhu nemuze existovat. Tak je to nastavene. COVID opatreni nici nase hospodarstvi a prodluzuje krizi s omezovanim. Viru se stejne nikdo nevyhne, ten nezmizi jako zmizel SARS, je to novy, umely druh viru, ktery zamerne vypustili z laboratore na bio zbrane v USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel,Blbiš se projevil jako úplný idiot,který nevyjednal nic jiného,než zadlužení,které povede ke zničení už tak Nefunkčního států jménem Protektorát Čechy,Morava a Slezsko!!!!!

   Vymazat
  2. Ad 9:23 - naprostý souhlas, člověk 9:46 neví vůbec, která bije, ale není sám neschopen potřebného chápání!

   Vymazat
  3. 10,29
   Ty Všeználku:-)

   Vymazat
  4. Není to všeználek ty lumene, jen ty nemáš mozek a chodíš s tím mezi lidi.

   Vymazat
  5. Diskusi co ten NEOMARXISMUS opravdu je tady nebyla

   a snad nikdy ani nebude je to pry zakazano KCP parlamentu.
   Pry Neomarxismus je nova ideologie majitelu velkych penez,kteri slibili,ze kdyz delnici a rolnici rozbiji stat na sracku pak teprve i kapitalisti budou akceptovat strejdu MARXE a znarodni zas vsecko.

   Dostal jsem darem pocitac a nekdo tam vykrad interpunkci.
   Toz tak!

   Vymazat
  6. 14;04
   A co na mém příspěvku není pravda ty ynteligente?

   Vymazat
 2. Dvě poznámky k textu autora ...

  V současné žurnalistice předpona neo- hraje dvojí roli – poukazuje na jistou vnější podobnost a zároveň naznačuje, že jde o antipod původního termínu.
  ... předpona neo- označuje novost, novelizaci toho co uznačuje základ slova, antipod základu slova označuje předpona anti-

  Můj oponent, Jan Schneider mě zkritizoval za použití termínu neomarxismus v souvislosti s hnutím Black Lives Matter. Jedna ze zakladatelek hnutí Patrisse Cullors se v roce 2015 nechala slyšet, že ona její kolegové jsou školení marxisté. Protože jsou zároveň rasisté, použití termínu neomarxismus má svou dějinnou logiku.
  .... to nemá logiku, školený marxista nemusí být s marxistickým smýšlením (viz. naší karierní komunisté bývalého režimu) a při spojení s rasizmem se tito školení marxisté stávají neomarxisty ... to snad ne .. to už úplně, ale úplně, postrádá logiku ..

  Nechme už ten "neomarxismus", který je ve skutečností vývojovou odnoží neo- liberalismu (svobody v blbosti bořící veškerý dějinami utvářený řád) , na pokoji ..

  OdpovědětVymazat
 3. Mate pravdu v tom, ze Rusko dava priklad jak vypada mirove souziti ruznych etnickych skupin a nabozenskych komunit. Je to diametralne jine jak 'clovek cloveku vlkem', provokovat rozpory mezi etniky a nabozenstvimi co dela zapad, aby rozdelil a mohl panovat. V tom se nikdy nepouci, nemuze se zmenit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím že v Rusku namísto užívání umělých pojmů jako neomarxismus nevyprázdnili pojem SPOLUPRÁCE. Mezi lidmi, národy. Přemýšlejte o tom.

   Vymazat
 4. Jestli Schneider cítí vinu za vykořisťování, má plné právo napravit to tak jako jeho vzory líbajíce nohy, a poklekajíce před těmi, kvůli nimž tu svoji hanbu cítí. Ať se přitom laskavě odvolává pouze na ty, kteří tak jako on, kolektivní vinu cítí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Demagogie ..

   Vymazat
  2. 12.52 Ve způsobu argumentace ..

   Vymazat
  3. 13:34
   Demagogická je argumentace Schneidera. Cítíte-li vinu jako on, tak máte důvod se ho zastávat, a taky máte možnost vaši vinu napravovat. Je to však pouze vaše individuální, nikoliv kolektivní vina.

   Vymazat
  4. 10:23 vy jste sečtení diskutovaného textu pana Schneidera neobtěžoval, že?

   Vymazat
 5. Pan Bašta napsal pravdu a všichni víme že to je cílená likvidace a islamizace proti bílým lidem. A ti poskoci NWO si můžou strčit kecy o kaučuku za klobouk.

  OdpovědětVymazat
 6. Státní zástupkyně obvinila pár za obranu svého domova

  http://svobodnenoviny.eu/statni-zastupkyne-obvinila-par-za-obranu-sveho-domova/

  Britská Miss plavek napsala: „Na všech životech záleží“ a odebrali jí titul!

  http://svobodnenoviny.eu/britska-miss-plavek-napsala-na-vsech-zivotech-zalezi-a-odebrali-ji-titul/

  Evropský soud nutí Maďarsko, aby uznalo transgenderového muže a zaplatilo odškodnění

  http://svobodnenoviny.eu/evropsky-soud-nuti-madarsko-aby-uznalo-transgenderoveho-muze-a-zaplatilo-odskodneni/

  Somálský migrant, který znásilnil devítiletou švédskou dívku, nebude deportován

  http://svobodnenoviny.eu/somalsky-migrant-ktery-znasilnil-devitiletou-svedskou-divku-nebude-deportovan/

  Radikální islám musí být zastaven, jinak převezme kontrolu nad Francií, varuje francouzská parlamentní zpráva

  http://svobodnenoviny.eu/radikalni-islam-musi-byt-zastaven-jinak-prevezme-kontrolu-nad-francii-varuje-francouzska-parlamentni-zprava/

  OdpovědětVymazat
 7. Zde se zjevuje jakýs samozvaný soudce, který klepne kladívkem a pronese: DEMAGOGIE. Jak prosté. Pane prosťáčku, to vás velikým neudělá. Slušní lidé svůj názor zdůvodní fakty a nenadnášejí se na obláčku z narcisizmu své "moudrosti". Ušetřete si čas, postavte se před zrcadlo a tam kydejte svá moudra.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane prosťáčku, kde máte ty svá fakta, abyste to mé hodnocení vyvrátil ..
   Hodnotím způsob argumentace příspěvků, názor zdůvodněný fakty je něco jiného ..
   Váš příspěvek je mimo názory k tématu diskuze, jenom vyjadřujete svoje hloupé emoce ..

   Vymazat
  2. 13;07 Víte co dělá potrefená husa ?

   Vymazat
 8. Jedno drobné pozitivum by se BLM mohlo přiznat. Z reklam zmizelo heslo "blek frajdey". A kdyby ty přiblblé reklamy zmizely docela, plakali by jenom obchodníci s teplou vodou, a možná by to uvítal i samotný Schneider.

  OdpovědětVymazat
 9. Termín neomarxismus bych nepoužíval. Mordechai Levy, Engels a Hitler mají společnou nenávist k Slovanům. Filozofickým základem jim je F.Hegel.
  V dnešní době se jedná o trockismus. A to je spíš stav psychiky člověka /posedlost/ , než filosofie,a proto těmito lidmi by se měla zabývat psychiatrie. Tito lidé působí vně etiky a společenské morálky.


  Ve společnosti tito lidé budí nenávist a společnost si postupně začne před trockisty ochraňovat svůj způsob života. V tomto bode trockismus spouští represe do kterých vtahuje množství nestranných lidí, a tyto oběti připisuje oponentům trockismu.

  Příklad - církevní inkvizice , ruská společnost v době VŘSR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:45 rád bych se dočkal vysvětlení, na čem je založeno vaše tvrzení, že Engels (stejně jako Hitler) nenáviděl(!) Slovany. Objevuje se, že i Karel Marx.

   Vymazat
  2. Naročnickaja N. 2010

   Vymazat
 10. Pokud jsme se díky popřevratovému vedení v ČR někomu zaprodali, pak zločinné diktatuře kapitálu. Pokud něčemu holdují česká media a ta státní obzvláště, je goebbelsovština. Pokud bychom měli správného fýrera, bude polovina Čechů oddanými nacisty a budou z nich stejně kvalitní Himmlerové,Heydrichové, Mengelové, Moravcové.... Máme kliku, ale nejspíše na přechodnou dobu, že máme Zemana a Babiše, kteří modu nacistického vyznání, který realizuje EU/NATO, nefandí.
  Nevím, jak pisatel svrchu si vzpomenul na trockismus - s určitostí lze říci, že mimo tento termín neví o tomto -ismu vůbec nic. My nespějeme k humanitě, k životu, o kterém kázal Ježíš, natož Marx a Engels. My spějeme k rehabilitaci nacismu, oslavě koncventráků a holokaustům, a my jako Češi k vyhynutí po krátkém pobytu v "rezervaci" zvané Osvětim. Neomatxismus neexistuje, marxismus pak jen na papíře, první pokus o budování lidské společností v Evropě selhal a byl kontrarevolucí 1989 nahrazen zločineckou diktaturou peněz = kapitálu. Za peníze si pořídíte armádu, policii, soudy a ty vaše antinacistické smýšlení usměrní. Tak nezapomeňte, až budete zvedat pravici a křičet heil, že to nebudou srandičky jako s nošením roušek při Covid-19.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:28
   ten pokus, o kterém píšete, ten neselhal. Selhali lidé. Ano, je to tak, všichni jsme to, v čem jsme žili, brali jako samozřejmost, byť průvodní jevy nebyly samozřejmostí.Asi nemá cenu to zde vypisovat, nakonec už se s výdobytky havlismu setkali všichni. Dneska je život na úvěr, zloba a nenávist mezi lidmi průvodním jevem, strach z budoucnosti normou a idiocie mládeže vychované v nenávisti k Rusku potřebou. Představa , že děti si hrály venku až do večera něco z říše sci-fi. Ale, máme banány. Tak proč si stěžovat, ŽE? že se většinou nedají , ostatně jako většina dovozových (bohužel) potravin jíst, to nepopírá naši rrrrrozvinutou demokracii, to by řekl havel.

   Vymazat
 11. TELE VIZE!!!!! Je to vize pro telata???? Nebo je tím myšleno dívat se do dálky????? A když ano, tak pouze trubkovým viděním!!!! A co když to všechno, co jste kdy slyšeli, byli jste naučeni z povinnosti je JENOM LEŽ!!!!! To čemu říkáme hloupý, odpovídá spánku!!!! To co nazýváme spánkem je hypnóza. Co znamená být zhypnotizován = podvědomí!!!!! Lidstvo bylo a je, aby nepoznalo čeho je vlastně článkem, hypnotizováno do nevědomého stavu bytí. (otroci)

  To co prožíváme se mění a to velmi rychle. Speciálně v dnešních dnech. A to bude všem trvat tak dlouho (někomu navždy), dokud z nevědomí nebude uvědomění!!!!! Když něco znáte a nikdy nepoužijete, znalost Vám byla k ničemu!!!!! Když něco víte a vědomosti k ničemu nepoužijete, byly Vám k ničemu a je to promrhaný čas na Hotelu Země!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Zdá se, že někteří diskutující to panu Baštovi odkývali, aniž si článek pana Schreibera pořádně přečetli. Jiní zas cosi vykřikují, aniž by byli schopni svůj pokřik podložit argumenty. Objevil se i znalec Trockismu. Kde tu znalost věrohodného výkladu nabral, je mi záhadou. Od Stalina?

  OdpovědětVymazat
 13. Vážím si p. Baštu i p.Schnaidera. Ale v současné polemice dávám víc za pravdu p.S. Neomarxismus a podobné neo.---k hovadinám dnešní politické i kulturní reality, jsou dnes jen snahou kapitálu dehonestovat skutečný marxismus a znemožnit, aby v rámci současné a budoucí krize kapitalismu lidé nehledali inspiraci v letech minulých!

  OdpovědětVymazat
 14. 11:35
  tady někdo v příspěvku použil nádherný výraz "SPOLUPRÁCE" mezi národy i lidma...a tomu by mohl rozumět každý slušný člověk!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.