Reklama

neděle 26. července 2020

Bašta: Napsal svůj román jako varování, ale dnes je to návod


Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
26. 7. 2020   PrvníZprávy
Tento bonmot se samozřejmě vztahuje ke knize George Orwella 1984 a bohužel přehání jen málo, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro PrvniZpravy.cz.


Globalizace a digitalizace přinesly technické prostředky, které autor před více než sedmdesáti lety geniálně předvídal. Sociální sítě dovolují zavádět do praxe některé jeho hrůzné vize totální ztráty soukromí. Definici ideozločinu pojem "předsudečná nenávist" svou orwellovskou neurčitostí splňuje, ideopolicie se zatím skládá z elfích dobrovolníků, ale oni se časem vypracují z nadšených amatérských práskačů na obávaný policejní orgán. Dotace Evropské komise jejich profesionalizaci zajistí.

Další dvě hesla – Válka je mír a Svoboda je otroctví se od dob vydání knihy nejprve používala spíše na východní straně Železné opony (Severní Korea to ukazuje dodnes), ale v posledním desetiletí se k těmto zásadám vrátila i tzv. liberální (post)demokracie. Před dvěma lety se pak konečně podařilo dát srozumitelný obsah poslednímu totalitnímu sloganu Nevědomost je síla. Jeho tváří i hlasem se stala švédská záškolačka Greta Thunbergová se svým hnutím Pátky pro budoucnost. Pravda, současná pandemie koronaviru ji trochu upozadila tím, že splnila některé její požadavky (např. omezení letecké dopravy). Proto je možné, že časem dopadne stejně jako její ikonická předchůdkyně Naďa Savčenko – také bude vaporizována.

Orwellův termín vaporizace popisoval disciplínu oblíbenou v totalitních režimech všech barev. Znamenala úpravu historie vyzmizíkováním nevhodných osob a událostí. Bouraly se sochy, měnily fotografie, zamlčovaly skutečné historické události a na jejich místo se dosazovaly jiné, většinou vymyšlené. Pro moji generaci je tento princip spojen se Stalinem. Nejprve se stavěním jeho soch a pak s jejich bouráním. Ostatně Praha proslula v obou disciplínách. Nejprve na Letné postavila největší Stalinovu sochu v Evropě, poté technickými problémy s jejím odstraněním. Těsně před odstřelem někdo na podstavec (dnes s metronomem) namaloval vápnem vzkaz: „ Josef, skoč do vody, jdou po tobě“. To jen na okraj k dnešním problémům se sochami, památníky a pány konšely v Praze. Genius loci delá, co může.

George Orwell správně postřehl, že vaporizace patří mezi zásadní nástroje totality. Vygumováním úseků minulosti a osobností s nimi spojenými nám ideologové v pozadí (Velcí bratři a sestry) sdělují, jakou si pro nás vymysleli budoucnost. Tím, že to berou z gruntu od Kryštofa Kolumba, nám dávají najevo, že se vracíme do středověku. Rok 1492, v němž slavný mořeplavec objevil Ameriku, je historiky obecně považován za počátek novověku. V té době evropská civilizace začala dobývat svět a dávat mu současnou podobu.

Po půltisíciletí se dovídáme, že to byla cesta špatným směrem, obtížená mnoha hříchy – průmyslovou revolucí, nacionalismem, kolonialismem, rasismem a bělošskou nadřazeností. Nápravu Velcí bratři a sestry vidí v návratu do středověku, možná do sedmého století. Budoucnost musí být černá.

Nevylučuji, že tohle se jim povede, končí komentář Jaroslav Bašta.

59 komentářů :

 1. No tak to ani náhodou ať si to dělají u nich když jim to jejich lidi dovolí. Nemám zájem o takovou budoucnost.

  OdpovědětVymazat
 2. G. Orwell v románu 84
  celkem věrně popsal kapitalismus!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když už jste tedy ten román evidentně nečetl (Není divu, když byl u nás za komoušů, na rozdíl od kapitalistického Západu, zakázaný. Proč asi???), tak se aspoň neztrapňujte nesmyslným blábolením a o tom románu si zjistěte aspoň základní fakta.

   Vymazat
  2. 23:52 zakázaný nebyl. Nebyl vydán, nebyl tedy ani v prodeji. O tom kde a jak kdo získal samizdat (Kolín n/R 1984) by zjištěný držitel zřejmě musel vypovídat (mně se to nestalo). Zdá se vám, že dnes a tady, věci spějí k lepšímu? Opírám se o fakta, vy pozorujte trendy.

   Vymazat
  3. 1:35 už jen tou svojí odpovědí se samizdatem jste popsal, o kom ten román je. Černík to nečetl a žvaní. Samozřejmě že Orwell popisuje komunistické režimy.

   Vymazat
  4. 1:35
   "zakázaný nebyl. Nebyl vydán, nebyl tedy ani v prodeji."
   Děkuji, zasmál jsem se. Právě jste krásně předvedl orvellovský "newspeak" :-D

   Samozřejmě, že se domnívám, že po roce 1989 se věci ohledně svobod pohnuly o světelné roky k lepšímu.
   A pokud byste mluvil o trendech směřujících k horšímu, tak byste nepsal o "kapitalismu, ale o současném západním ultralevicovém progresivistickém blouznění.

   Vymazat
  5. Již se ani nedivím, že exhejtman Zimola odešel z ČSSD, být kočírován ministrem Hamáčkem je nesnesitelné. Hamáček neustále stojí v pozadí a jen vyskakuje, když už je něco pos.... S technopárty si nevěděl rady, tak dělá mrtvého brouka. Jsem jen zvědavý, kdy ČSSD odejdou z vlády.

   Vymazat
  6. re:23.52
   Vy jste tu knihu možná četl no nepochopil. Představa typického českého omezence , obdivovatele kapitalizmu je Německo koncem 70 let. No, kapitalizmus je i jinde ve světě, Argentina, Mexiko ,Honduras, Dominikánská republika. A tam to vypadá dost odlišně.

   A to Německo se také mění. Dnes , už ho nikdo nepotřebuje jak výkladní skříň. Penízky končí, žebrota se tam rozmáhá.

   A protože přerozdělování bohatství je v kapitalizmu vysoce selektivní, tak to končí diktaturou mocných a bohatých nad zbytkem společnosti.

   Vymazat
  7. 23.52 Ten román tu vyšel po 89. , velký zájem o něj nebyl , skončil v Levných knihách za pár korun !

   Vymazat
  8. Orwell v něm, stejně jako ve Zvířecí farmě, perfektně popsal, do jakého stadia totalitní zvůle dospěje kapitalismus... totalitní zvůle vyvolených, které tento systém vyprodukuje - pokud to lidé dovolí...

   Vymazat
  9. Každý, kdo to četl ví, že to je futuristicky popsaná totalita - ne jen komunistický režim. A ty, anonyme 5:27 se vyjadřuj o spoludiskutujících slušněji! O komouších je spíš Farma zvířat.

   Vymazat
  10. A co Protokoly Sionských mudrců? Také návod na globalizaci - publikované již 1904/1905, jako varování, carskou ruskou kontrarozvědkou... Geniální údajný podvrh...

   Vymazat
 3. Orwel napsal taky dalsi knihy, Down in London and Paris,
  Kde prodal vse co mel a koupil si vandracke hadry a zil jako povalec bez prace a penez asi pul roku jak v Londyne tak v Parizi. Zajimava kniha, Orwell nelhal v popisu kapitalismu. Taky bojoval v Spanelsku proti fasistum s puskou v ruce , kde byl strelen do krku. Taky o tom napsal neco.
  Co Orwell tvrdil, ze veskere utrpeni bylo zbytecne!!! co videl,

  bylo jen od toho , aby kapitalismus lepe fungoval!!! (lidi se klepali a pracovali!!)

  Brouk Pytlik

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pytlik na scene .chybi nam jen kuku blondyna

   Vymazat
 4. Tady doporucuji se podivat na 1 hodinu s Jakese .Je to hlavne pro zdrave jadro nasi strany jez se zde vyblejvala v obhajobe tohoto bolsevika ktery vse zradil a ani pred smrti si nedal pokoj .
  https://www.youtube.com/watch?v=yZ3twTHXZXw

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy 3:34 se mi jevíte zcela nesrozumitelným. Úmyslně, nebo v rámci osobních možností?

   Vymazat
  2. Nech toho štvaní na mrtvé zbabělče 3.34 - třískáš do klávesnice po třetí hodině ráno - ani chrnět už nemůžeš, jak ti kvasí v útrobách nenávist a závist? A také to svědčí o tom, že do práce nechodíš - tak si v klidu pobírej důchod nebo "dávky" na které ti přispívají všichni, které nenávidíš, a vlez nám na záda. Už to stačilo. Proč se na diskuzích vyblejváš ty? A z čeho? Jsi frustrovanej z toho, že jsi to nikam nedotáhl? Že jsi nic nedokázal, kromě zestárnout a duševně zpráchnivět? Když je někdo trotl, nic neumí, ničemu nerozumí, a za celý život nepřečetl jedinou knihu, stačí plivat na komunisty, aby se cítil být povznesený? Chytří, a inteligentní lidé, nepotřebují na nikoho a na nic plivat, dokážou se správně zorientovat v každé životní situaci - plivou, uráží a nadávají jenom frustráti - frustrovaní z vlastní neschopnosti. Článek je úplně o něčem jiném než tady zvracíš. Všechno už jsi zradil, všechny hodnoty už jsi shodil, a teď tady předvádíš sám sebe? Ušetři slušné lidi svých nenávistných výplodů.

   Vymazat
  3. 8.45 cest a zejtra v sest souhu strana te potrebuje
   J vr.

   Vymazat
  4. Zdrave jadro strany se probralo z opice a sdeluje nam zde sve pocity po opici.S podivem zjistuji ze je zde spousta soudruhu kteri se jiste pripojili k podpisu zvaciho dopisu nasemu drahemu ukrainci s.Iljovi Breznevovi ktery byl sesmolen zdravym jadrem v cele s es Jakesem Milousem ktery to dotahl za vyjimecne zasluhy az na generalniho tajemnika strany
   Cest soudruzi

   Vymazat
  5. 8:01
   Je to výkvět dnešní školní reformy. Chudák budoucnost.

   Vymazat
  6. 8.01 jelikoz redakce nedoporucuje pouzivani narodnich nadavek neda se tudiz reagovat vazeny ..e

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Ponekud dlouhy nic nerikajici blabol asi priozraleho vlastence jez hajluje sve flasce rumu na kuchynskem stole
   Lituji Vaclava ze tohle musi vsechno cist a to jen diky podobnemu blbovi zvanemu zlata prehazovacka z kraje
   jez je vicemene zidovskou comunitou ,vsak vsichni vime o koho kraci ,redakce zada nejmenovat .

   Vymazat
  9. Cože? Ten dementní, oplzlej, sprostej, perverzní blbeček v 19.59 - po dlouhé a dlouhé době opět na scéně? A opět ty samé blbé, bezduché, sprosté, oplzlé, a perverzní žvásty a urážky? Impotentní slizák - nejspíš taky vystrkuješ na ulicích na kolemjdoucí ubohý obsah svýho poklopce? ( Nechci rovnou napsat čuráka!) Jako na všech diskuzích se onanuješ vždy přesně stejným žvástem - beze změn - jako je ten chcíplej obsah tvýho poklopce a mozku. Jsi duševní mrzák. Až na diskuze vlezeš po dlouhém čase znovu ( až ti to bude dovoleno) bude to úplně ten samej, sprostej, perverzní, ubohej žvást - ukázka inteligence usušenýho hada.

   Vymazat
  10. 18:17 a 18:07 Kdo dotyčného (8:45) potřebuje, po tom tobě žádná.
   Zato tebe nepotřebuje nikdo. Ba dokonce zacláníš. Není to blbej pocit bejt zbytečnej a překážet?

   Dobrá zpráva ale je, že by tvůj šokující intelekt někde třeba ocenili. Musíš to zkusit! Neodkladej to! Času je málo a voda stoupá!
   Kapitalismus tě chlape potřebuje!

   Vymazat
 5. 3.34
  Moc by mě zajímalo co je to " ZDRAVÉ JÁDRO STRANY ". Ti 85 let staří soudruzi, tak to su klidný, si taky klidný?
  Jinak Jakeš byl ostudou strany, ty jeho projevy byla jedna velká sranda! No, ale ostatní soudruzi taky toho rozumu moc nepobrali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdrave jadro strany se vylejva zde ,abys rozumel co tim myslim viz noveho jazykozpytce 801 a 845- pablba
   Je videt jejich uroven ci neznalost kdyz obhajuji primitiva, ktery zradil svou partaj vzdy a zradil i narod Primitivum se holt libi ze neuhnul a ze ze sve bludy omilal az do zcepeneni .Budiz mu v pekle dusno

   Vymazat
  2. Vy jste však ostudou lidstva.

   Vymazat
  3. Pane kolego, poněkud jste zaostal. Morálně dokonalí disidenti kreativně udělali z Jakeše blba. Co říkáte Havlovu projevu na Václaváku? Byla to lež lží?

   Vymazat
  4. Vy 9:03 víte jen to, co vám bylo s nějakým úmyslem naservírováno. Kdybyste slyšel onen "projev" (spíš odpověď na otázky) z Červeného Hrádku celý, porovnal ho s tehdejší realitou a faktem, že směřoval k určité skladbě posluchačů, když to byl právě Jakeš, který za svou politickou kariéru nikdy nezpanštěl, pak byste, zvlášť po třicetileté zkušenosti, nebýt zabedněnec, kušoval.

   Vymazat
  5. A hlavně a především,vy bývalí - jistě příkladní a dbalí - soudruzi, pan Jakeš nikdy NERKRADL! NEROZKRADL ŽÁDNOU TOVÁRNU - NEUKRADL NIC! - To je -co? To vaše blbé žvanění a žvatlání ve smyslu "urazit za každou cenu" je blbější, než kdy žvatlal Hurvínek. Jak je vidět, rozkradení republiky polistopadovými šmejdy vám nevadí - nípete se v projevech. Ubožáci - co jiného? Když už vám čouhá úmrtní list z kapes, ještě honem honem někoho poplivat a urazit, abyste si zpestřili trénování skoků do rakve?

   Vymazat
  6. Blbe 14.51 my co se nam Jakes & spol nelibi a jak komuniste tak nekomuniste mame k tomu duvod co si myslime Nam Jakes Husak a dalsi smejdi personalne ublizili proverkami vyhazovanim z prace a dalsimi persekucemi za pomoci idiotu "ocelove jadro strany" cili dusevnich chudaku podobneho zpusobu mysleni jako ty . Dedecek zaplakal ale zapomnel podotknout ze vyhodil 600 000 komunistu ze strany a tim z prace a na jare nasledovaly dalsi proverky nekomunistu ale o tom asi moc nevis Proto nam nadivo polib ..

   Vymazat
  7. Sugu 19.51, šmejdi si nic jiného nezasloužili, potřebovali odstavit k lopatě, aby poznali jak chutná skutečný život ..
   U některých to ale nepomohlo, blby zůstali ..

   Vymazat
 6. Už by mohlo lidem dojít, že novou historii v ČR píší Pepkové vyskočové s šefem Koudelkou -Flanderkou podle not US centrální ynteligentní služby (cia), která pracuje pro Velkého bratra ..
  A že ve Světě jsou všude ti Flanderkové a Pepkové vyskočové, hlavně ve vládách, justici, pracující pro Centrální ministerstvo pravdy Velkého bratra, které také využívá mimovládní organizace Pepků vyskočů šefa Sorose -Flanderky ..

  Dokud lidé budou brát ty Pepky vážně, tak se Velkého bratra nezbaví, blázni mají být jenom k posměchu ..
  A že jich máme plno, nejčerstvěji nějaký Železný, ale i Kalousek, Kolářové, ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No.., a nesmí se zapomenout na celými dějinami potující komedianty, šašky, blázny a další svoloč, která v "temném" Středověku byla pro pobavení a posměch ..
   Dnes to jsou VIP vážené autority "kulturní scény", které hloupým lidem nahrazují "středověkou" autoritu Boha ..
   Ta dnešní lidská společnost je skutečný blázinec ..

   Vymazat
  2. Češi byli vždycky světoví, už v r. 1989 si zvolili za presidenta "dramatika z kulturní scény" a začali ho uctívat jako modlu a autoritu zlatého telete rovnou Bohu ..

   Vymazat
  3. To se - anonyme 13.33 - svým velice slušným a inteligentním projevem trefujete do lidí nadaných, hudebně vzdělaných, kteří mají na rozdíl od vás talent? I v tom temném středověku byli někteří lidé talentovaní, a ti potom dokázali pobavit a rozesmát svoje obecenstvo, zvaly si je i hlavy pomazané, a šlechta do svých soukromých divadel. Chcete tvrdit, že V.A.Mozart, J.S.Bach, a další a další řady talentů,(včetně muzikantů hrajících dechovku, a jiné hudební žánry, a herců, z nichž někteří jsou vynikající umělci) kterým nedosahujete ani ke tkaničkám do bot, se svým intelektem houpacího koně ( soudě dle vaší verbální sprostoty) byli "svoloč a šaškové?" Ano? Tak proč jsou divadelní představení vždy vyprodána? Proč jsou náměstí, koupaliště, a jiné prostory vždy narvané lidmi, když hrají venku nějaká hudební tělesa? Hudebníci, kteří harcují často přes půl republiky, s úmyslem pobavit účastníky, zbavit je útrap a starostí, a alespoň na chvíli jim přivodit dobrou náladu, než zase zalezou do svých zatuchlých kotců ke svým PC a svým nadávkám a zapšklým projevům nenávisti!? Nenávidíte celý svět? Nebo jste jenom vzteklej, že oni jsou mladí, nebo relativně mladí, zatímco vy máte mládí za sebou? Mladí lidé nejsou ve svých verbálních projevech nikdy tak nenávistní, zatuchlí, závistiví a zlí - lidská společnost přestane být blázinec, až jej tihle zatuchlí, sprostí a nenávistní starci navždy opustí. Bohužel - je to smutné, ale je to tak.

   Vymazat
  4. Anonyme 15.04, nepochopil jste ..
   Ať si umělci dělají svoje umění na které možná někteří mají talent, ale ať se proboha nepletou do věcí veřejných a politiky, tam uplatňují jen svůj intelekt houpacích koní ..
   Pochopil jste pane?, ty invektivy Vám odpouštím ..

   Vymazat
 7. Jednou se odvoláváte na Marxe, potom Lenina, Stalina dnes na Orwela, jak se zrovna hodí daným žvanilum v určité době, kdo nebo co se opráší zítra ??
  A ty slovní obraty dneška, všichni jsou neomarxisti a co řeknou je předsudečná nenávist, halt taková je dnes doba.
  Jinak, na rozdíl od socialismu, ten kapitál funguje třeba i s potížema do dnes. Nikdo zatím nevymyslel nic lepšího, možná utopistický komunismus!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý hlupáčku 9:15, lidé přemýšlejí a k tomu potřebují informace ze všech stran. Nech na lidech, aby si vybrali a udělali si názor sami. Na ty tvoje komoušké manýry zakazování, nálepkování, cenzurování a škatulkování nejsme zvědaví.

   Vymazat
  2. Kapitalizmus je antihumánní systém. Co to je za morálku, když o všech lidech rozhodují jen bohatí? Kde je ta vysněná demokracie.

   Vymazat
  3. Anonymní 28. července 2020 16:26
   To máte pravdu, že lidé přemýšlejí, ale opice napadající stále komunisty nepřemýšlejí, mají jeden někým? vsugerovaný názor, že za všechno špatné můžou komunisté ..

   Vymazat
 8. 3:34: Já jsem jedno video na yotube s panem Jakešem viděl - viděl jsem mimo jiné člověka, který zažíval konec svého života v bytě v činžáků, v žádném luxusu. Slyšel jsem co říká. Možná že se jednalo o někoho, kdo nepodával takový intelektuální výkon jak J. P. Sartre. Viděl jsem ale člověka, který se celý život snažil něco udělat pro lidi a NEKRADL - takový jsem alespoň získal dojem. Jestli vědomě někomu zlobně uškodil, nevím, myslím že ne. Kdybychom dneska měli takové lidí mezi těmi, kdo jsou zodpovědní za tento stát, tak by bylo dobře. Podpis: Prosťaček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostacku - v tom pripade byl Jakes bridil ve srovnami s Adolfem, ktereho volilo 98 % lidi a vsichni nemci za nim stali .To Jakes si holt musel pockat na oslavne kecy az posmrti ,pred tim byl jen nenaviden a k smichu .A to nejen nekomunisty ale i komunisty .Ke komu se radis ty prostacku??

   Vymazat
  2. a kde ho mel dozivat ? Kdyby byl u moci nadale uzival by si ten zbytek zivota na Borech kam on a Husak radi posilali opozicniky jen proto ze rekli ze nesouhlasi s Husakovym nazorem a nebudou poslusne spolupracovat. Vzdyt on se tim ani v tom hodinovem videu se slovenskou TV ani netaji .Byl to bolsevicky tupec ktery znicil spolu s ostatnimi tupci dobrou myslenku ,jako jejich ucitele v Moskve ,Berline Warsave .Jen Nikolaj mel jiny nazor a tak ho CIA nechala od spolupracovnku oddelat .protoze se soudruzi v Praze bali o krky prekotne souhlasili i se Sorosem ktery Havloida instaloval dle planu velkeho zlocince Vice ctete a neblbnete
   a zejtra v sest

   Vymazat
  3. Blbečkové, za Jakeše se stavěly králíkárny k mání cca za 30 000 Kčs dnes jsou k mání za 3 - 5 milionů. Ty podnikové pak čmajznul Bakala a celý vysmátý dožije ve své vile v Ženevě. Tak se pokuste oživit svou mozkovou kůru. Nebyl a nejsem v KSČ, ale nemám rád lež.

   Vymazat
  4. Má vůbec smysl oponovat na diskuzích šmejdům, kteří cítí jen potřebu urážet, a nadávat a neušetří ani zesnulé? Co vám konkretně pan Jakeš udělal? Ukradl vám něco? Měli jste práci, levné bydlení, zajištěnou lékařskou a zubařskou péči bezplatně - co máte teď? S bezzubými hubami, nebo s hubami plnými ošklivých, neforemných a překážejících zubních protéz ( které platí pojišťovna - kvalitní protézy samozřejmě ne) skřehotáte denně to samé - urážky, nadávky, pošklebky - je mi vás líto.Jste lidi bez radosti, bez optimizmu, bez zájmu, duševně vypatlaní. No - když vám to tak stačí....

   Vymazat
 9. „Cenzura. Nová totalita.“ Ovčáček okomentoval zrušení kanálu Tomia Okamury na YouTube

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020072612274256-cenzura-nova-totalita-ovcacek-okomentoval-zruseni-kanalu-tomia-okamury-na-youtube/

  OdpovědětVymazat
 10. Západ „1984“ prezentoval, jako vizi socialistické cesty. Nevím, jak to zamýšlel Orwell, ale ukázalo se to, jako realita kapitalistické cesty. Možná to je univerzální vývoj. Pokud se jakoukoliv cestou zkoncentruje moc, potom to vede k těm výsledkům. Koncentrace moci je pro lidstvo zhoubná, neboť do centra té moci, se na 99% (možná 100%) dostanou temné síly, nikoliv andělé. A jejich cílem je moc sama o sobě. Nějaké životní podmínky obyvatel, perspektiva rozvoje, jsou pro ně podružné.
  Rozbití absolutní moci, bude možné pouze zevnitř, jejími možnými vnitřními rozpory. Ale jak při tom bude kopat, bych nechtěl prožívat. Ale ta moc ještě není absolutní, je tu stále nějak vzdorující Rusko, nabízející jinou alternativu. Je v našem zájmu směřovat k absolutní moci? P.K.

  OdpovědětVymazat
 11. G.Orwell nepopisuje "komunistickou totalitu", Vy chytráci, ale cestu lidstva k dystopii Velkého bratra, kam ho dovede jeho hloupost podřizování se řádu společnosti s vládou debilního práva ..
  To jsou ty dnešní "právní státy", EU, OSN, tvořící základ budování NWO -Nového světového řádu Velkého bratra ..

  Ta posedlost u některých lidí haněním komunismu, resp.socialismu není normální, je to lékařská diagnosa ..

  OdpovědětVymazat
 12. K tomu není moc co dodat. Jen doplním. Orwell trefil desetiminutovky nenávisti - Milion českých prdu, a rozdělení Světa - Euroasie, Eastasie a Oceanie. K tomu není com dodat.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
 13. Romány Georga Orwella (mimochodem jmenoval se vlastně Eric Arthur Blair) jsou jeho představou o povětšinou chmurné budoucnosti a jako každé umělecké dílo vznikalo ve své době a za určitých podmínek. Dneska se nechce ani věřit, že podobné vize panovaly zejména o "západním" světě, který z - jak lidé snadno zapomínají - krutých podmínek života pro pracující (jako ilustrační příklad lze uvést "noční" směnné noclehárny, kdy lidé spali v řadách vedle sebe zavěšeni ve stoje o lano, přes které "přehodili" ruce (škoda, že sem nejde dát foto), to byla realita třeba v Londýně atd), se musel bezpodmínečně "vypořádat" s konkurencí v podobě Sovětského svazu. A aby se nikdo neplet, tehdy byl docela velký zájem se tam do SSSR odstěhovat za prací! Teprve tehdy se začaly podmínky života zaměstnanců na "západě" lepšit, prostě vynuceně. Hrozilo, že se svět rozdělí na zóny, které budou mezi sebou bojovat.
  V Sovětském svazu, za podmínek izolace a sankcí ne nepodobným dnešním proti Rusku, se kráčelo ve výstavbě dopředu, ale někdy za cenu chyb. Rovněž bylo mnoho vnitřních nepřátel, dnes bychom je označili za členy "neziskovek a páté kolony". Nejedno svědectví např. amerických inženýrů popisuje sabotáže, diverze a další záškodnictví proti Sovětskému svazu a to i za "přihlížení" některých vysoce postavených představitelů moci. Mnoho z těchto "přihlížečů" bylo odsouzeno v letech 1936 až 1938.
  V Evropě a Japonsku probíhaly přípravy k válce, což bylo viditelné delší dobu. A tato válka měnila všechny dosavadní představy o světě a životě. Především styl "práce s masami" v nacistickém Německu. Z toho všeho Orwell vycházel a podle toho mohl také popisovat, co si představuje o budoucnosti. Psal je již nemocný a připoutaný na lůžko. Jen bylo jeho dílo prostě a jednoduše zneužito jednoznačnou interpretací, která však nepochybně neodpovídala záměrům autora. On vystupoval proti všem totalitám a viděl ji na obou stranách.
  Jeho představy se tedy nemohly lišit od toho, co bylo známo a jediný stát, který tehdy dokázal provádět podobné "praktiky" bylo nacistické Německo. Rovněž oznamování "vítězství" připomíná způsob propagandy Goebbelse. Nesmíme zapomenout, že před Druhou světovou válkou také hrozilo reálné nebezpečí výrazného vzestupu fašistů i v samotné Anglii i v USA.

  OdpovědětVymazat
 14. O Orwellově knize jsem slyšel už před převratem, kdy se mluvilo o tom, že kniha popisuje, jak jsou komunisté špatní. Nedostal jsem ji k přečtení. Ke čtení jsem se dostal dlouho po převratu až jsem dokonale poznal, co nový režim znamená. Knihu jsem nedočetl, protože stránky obsahuji jen hnus a divím se tomu, že čestného člověka tehdy mohla zajímat.

  OdpovědětVymazat
 15. 0:51 Měl jste smůlu, v různých podnicích vznikaly neveřejné kluby čtenářů, které najust normalizaci šířily libri prohibiti. Někdy to byly opisy na stroji přes kopíráky, jindy modráky od ormigu a vrcholem technické úrovně byly kopie na flopydisku + PC386 + jehličková tiskárna. Takovou cestou nás navštívil v pracovní době i Orwell. Myslím si, že kopii bylo tenkrát víc a čtených, než dnes legálně vydaných knih. Navíc se nenašel žádný bonzák. Děkuji všem neznámým co se na těchto edicích podíleli a nestavěli se na obdiv, jako stateční bojovníci proti režimu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Příteli 13:56, mám dotazy. Existuje ještě ten podnik, který vás nechal číst Orwella? Co vyrábí? Zůstane ten zisk v ČR? Jak vás platí? Je to třetina toho, co dostane zaměstnanec v Německu? Pochlubte se, jak jste byl tehdy blbý!!!

   Vymazat
  2. 15:03 Je mi líto, že pro někoho vzniknul dojem, že vedení podniku bylo nápomocno ve vyhledávání libri prohibiti. Sami jsme si našli prostor.
   Vedení samozřejmě nemělo přehled, ale část zaměstnanců cca jedno patro byli absolventi stejného smyšlení a věku. Jako důkaz ideové nedokonalosti šéfů, vám snad stačí, že v knihovně ROH jsme tenkrát
   legálně vypůjčili Tankový prapor, který jsme už nevrátili. Vím, že nešlo o nic ohromného, ale nás to opravdu těšilo, trochu přečůrat normalizaci. Díky různým školením, na nové systémy a jazyky, se řada sortvéraků z různých podniků i měst kamarádila, Touto neoficiální sítí se šířily nejen odborné poznatky jak řešit programové kyksy tak i politické vtipy etc. Podnik už dávno neexistuje, jeho produktem byla dnes by se to nazvalo digitalizace rezortu.Zisky zůstávaly v naší zemi. Měli jsme vÿhodu, že po celé zemi platila stejná klasifikace jak výrobků, prací, normativů, takže co se udělalo a ověřilo na jednom místě pak fungovalo i jinde. Životnost i s upgrady byla cca 15 let. Dnes to mají hoši horší, každá jednotka si vytvořila svůj systém a asi je problém s jejich propojením. Navíc se to zbytečně prodražilo.
   Doufám že jsem odpověděl na váš dotaz a přeji hezký den.

   Vymazat
 16. Orwell netušil, co v knize 1984 předpověděl. Od geopolitiky, přelévání a zdůvodňování válek až ke kontrole jednotlivých občanů a poskytnutí úlevy "prolétům" v podobě fotbalu a pornografie.

  Vědí o nás kde a poblíž koho jsme, protože telefony jsou chytřejší než my. Přesvědčují nás, abychom platili kartou. To je fígl na druhou, protože se vytahuje asi 3% z tržby obchodníků, kteří nejsou tak blbí aby provizi společnostem, které vydávají karty, nepřirazili k cenám.

  Máme chytrou karanténu, která nemůže fungovat, když lidé kartou neplatí.

  Tato karanténa vyžaduje souhlas s tím, že poskytovatelé služeb data na několik hodin uvolní, tedy se souhlasem občana. Nemluví se o tom, že data zůstanou v úložištích a mohou být kdykoli použita pro neveřejnou kontrolu lidí. Je-li možné označit telefon člověka infikovaného virem, je stejně možné označit infikovanost nežádoucí myšlenkou.

  Neuvědomujeme si, v úložištích jsou naše emaily. To, že je email "zadarmo" má svůj důvod. Stejně tak jako vyhodnocování palců dolů či nahoru. To vše je součást kontroly občanů.

  Máme technologie pro identifikaci obličejů a k tomu facebook a instagram, kam lidi ochotně posílají svoje fotografie.

  StB byla slaboučký odvar proti současným možnostem tajných služeb, které mají přístup k neuvěřitelnému množství informací.

  I na NR se musíme přihlásit přes Google, chceme li neanonymně vstoupit do diskuze. Proč?

  Blogy na Aktuálně.cz umožňují vstup do diskuse jen přes facebook, ale navíc znemožňují číst diskusi pod články.

  Každý klik má vyčíslitelnou penežní hodnotu a navíc lze předpokládat, že se výborně identifikovatelné příspěvku zůstanou v paměti.

  1984 není snadná kniha na čtení. Pro poučení stačí Zvířecí farma.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.