Reklama

čtvrtek 23. července 2020

Británie si hází klacky pod nohy kvůli strýčkovi Samovi

Finian Cunnigham
23. 7. 2020  ICH, překlad Zvědavec

Britská vláda nyní, v dramatickém obratu, ruší zapojení čínského telekomunikačního gigantu Huawei do modernizace internetové infrastruktury. A Trumpův Bílý dům z toho má škodolibou radost.


Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pochválil rozhodnutí Londýna a označil jej za „ochranu hodnot svobodného světa“. Jaké to mohou být hodnoty? Šikana, zastrašování, podřízenost, budování impéria?

Trumpova administrativa vyvíjela tlak na Brity, aby odstoupili od dřívějších plánů na spolupráci s Huawei ohledně zavádění bezdrátové sítě 5G. Vypadá to, že americké sankce a mediální kampaň, očerňující čínskou technologii coby hrozbu pro národní bezpečnost, zabraly.

Vláda Borise Johnsona v lednu zrušila své předchozí rozhodnutí ohledně partnerství s Huawei. Britští telekomunikační operátoři obdrželi nyní nařízení, že musí přestat používat technologii Huawei a během sedmiletého období odpojit stávající 5G zařízení.

Britská vláda sama připouští, že tento zvrat bude mít za následek zpoždění v modernizaci telekomunikačních služeb - považovaných za životně důležité pro ekonomický rozvoj - a zároveň obrovské navýšení nákladů ve výši 2 miliardy liber (2,5 miliardy dolarů) za konečnou výměnu. Tuto sumu budou muset samozřejmě zaplatit daňoví poplatníci a spotřebitelé.

Tolik o vychvalovaném anglo-americkém „speciálním vztahu“. Dobře, je speciální. Strýček Sam je šéf, organizuje a řídí - a Británie si hází klacky pod nohy.

Mělo by být zřejmé, že celý debakl nemá nic společného s údajnými „obavami o národní bezpečnost“, ale že vše souvisí s komerčními a strategickými výhodami Washingtonu z pozice síly.

Huawei, největší výrobce telekomunikačních zařízení na světě, vytlačuje americkou technologii po celém světě. A Washington se snaží dát tuto společnost na černou listinu, aby poskytl vlastním firmám konkurenční výhodu. Trumpova administrativa obvinila Huawei - bez důkazů - z toho, že „čínské komunistické straně“ nabízí potají prováděné globální sledování.

Američané opravdu potřebovali mít silný žaludek na to, aby přišli s touto konkrétní verzí, když vezmeme v úvahu, že jejich technologičtí giganti umožnili americké národní bezpečnostní agentuře provádět skutečnou globální špionáž, jak odhalil informátor Edward Snowden.

Bitva ohledně technologie a obchodu je pouze součástí většího strategického boje, který Washington považuje za životně důležitý kvůli zachování své údajné globální moci. Americký kapitalismus a moc vnímají svět jako soutěž, v níž vždy jeden získá a druhý ztratí. Všichni, kteří jsou považováni za konkurenty, musí být poraženi nebo ovládnuti, aby americká moc mohla zvítězit coby naprosto dominantní entita.

Za tímto účelem Washington musí nezbytně vypodobňovat svět v rámci termínů polarizující studené války - „my proti nim“ nebo tzv. „spojenci proti nepřátelům“.

Čínští a ruští diplomaté opakovaně poukazují na to, že Washington zřejmě není schopen zbavit se ideologie z dob studené války, týkající se „omezení vlivu“ a „velké mocenské rivality“. Pro americký kapitalismus je myšlenka vzájemného partnerství a spolupráce naprostým prokletím.

Boj s Čínou ohledně telekomunikačního průmyslu je jen jednou z mnoha front v širším strategickém konfliktu Ameriky proti Pekingu.

Washington musí prostě konkurenci zničit drakonickými zásahy, ať už za pomoci propagandy, sankcí nebo obrovského tlaku. Protože širší obraz je o podmaňování si ostatních, aby přijali washingtonský politický, ekonomický a vojenský diktát.

Čína a Rusko jsou země, které nejsou svolné k této podřízené roli, jež vyžaduje Washington. Z toho důvodu dochází k oživování a stupňování studené války. Konec konců, válka je potenciální koncový bod.

V klasickém modu, kdy vždy jeden získá a druhý ztratí, Washington požaduje, aby se jeho údajní spojenci v Evropě stranili čínských telekomunikací a čínského obchodu obecně. Totéž platí pro obchodování s Ruskem, jak ilustruje zastrašování ze strany Ameriky kvůli plynovodu Severní proud 2.

Není náhoda, že když se Británie chystala oznámit své „rozhodnutí“ (tj. rozhodnutí Washingtonu) ohledně Huawei, Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien lobboval u dalších vlád evropských zemí, aby rovněž skoncovaly s plány na spolupráci s touto čínskou firmou, týkající se zavádění G5.

Zdá se, že Německo, Francie, Španělsko a Švédsko, kromě jiných členů EU, pokročily v plánech na spolupráci s Huawei. Dosud se jim daří rázně vyvracet údajné obavy Washingtonu ohledně národní bezpečnosti.

Nedaří se to však Británii a dalším zemím, tvořícím alianci zpravodajských služeb (FVEY), kterou řídí USA: Austrálie, Nový Zéland a Kanada. Není překvapením, že spolkly propagandu o „národní bezpečnosti“ a zaslepenost proti Číně i s navijákem.

Británie je skutečně tak podřízená Washingtonu, že se dokonce zdá, že vláda v Londýně je ochotna poškodit svou vlastní ekonomiku a blahobyt obyvatelstva, jen aby si podlézáním zajistila přízeň strýčka Sama.

„Svobodný svět“? Ano, svoboda být vazalem.


UK Shoots Self In Foot for Uncle Sam vyšel 16.7.2020 na ICH. Překlad v ceně 302 Kč Zvědavec.

29 komentářů :

 1. Lokajové prostě musí stát v lati, když páníček hvízdne.

  OdpovědětVymazat
 2. Kdysi, jako naivní mladíček, jsem si myslel, že politika má různé motivy pro své politické "důvody" činů. Ale dneska vím, že za vším, opravdu za vším, v politice hledej ne ženu, ale peníze! Ženu tam vždy montují převážně jen "slabí politici", kteří jsou pak často "pod pantoflem", a samozřejmě pochlebující historici, kteří velmi často jinak marně hledají, co by "lidského" mohli o "slavné" osobnosti napsat.
  Nechtělo se mi tomu dlouho věřit, když mi to táta vysvětloval, ale také operace tajných služeb MUSÍ být tady u nás na "civilizovaném zapadlém a zapadajícím západě" ziskové. Pro skutečného zadavatele.
  Když jsem se například nedávno zběžně podíval do životopisu jediného pravého Alláhova proroka Muhammada, tak druhá část jeho života, kdy úspěšně šířil Islám, byla naplněna bojem mečem a ohněm na účet otrokářství, okrádání káfirů - nevěřících, daní pro "polootroky". Křesťanství si počínalo ve své dlouhé historii prakticky hodně často stejně. Než "vypilovali" své metody. Jednotliví králové, císaři a další a další, vždycky "hledali" především zdroj peněz, aby jich pak měli třeba po válce ještě více, jak si mysleli. Ale to se povedlo jen některým..
  Takže mne chování Američanů, kteří stejný postup ohledně toho samého, jako toho co "provedla" Velká Británie, vyžadují ode všech (spojenců)! I od nás. Takže "výsměch" na adresu Anglie, ani z Anglie, není vůbec na místě. Nakonec se to samé nejspíš stane také u nás.

  OdpovědětVymazat
 3. USA je světový terorista č.1 !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale byli na Měsíci:
   https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/109939376_10213246581798413_2294006228227816547_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=bhTImBb1eA8AX8Jv0c6&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&tp=14&oh=27b511cff6169c156506563c75dfbafa&oe=5F4130CA

   Vymazat
  2. Chyba, chybi tam : Uz vice nez 70 let! Take ma vysledky: pres 30 milionu MRTVYCH - a to nejlepsi na svete, DEMOKRACIE, tomu tleska a chvali to! Neni to hnusny svet?Delal tohle SSSR? Vychodni blok ovsem musel poslouchat, treba Cina, Albanie, Jugoslavie a Rumunsko poslouchalo jak hodinky! (Co nejdou.)

   Vymazat
  3. 22,15
   Na Měsíci před kamerama,jinak byli leda v prd@li!!!!.-D

   Vymazat
 4. Jojo, amiokupant je zloděj a vrah No. 1. a kdo má mozek, ví!

  OdpovědětVymazat
 5. Jo jo moc dobře vím jak to je s tím „svobodným" světem je hromada blbých frází pro hloupé. Ty šílení američané si myslí že je celý svět bude poslouchat. Ale ono to tak nebude KLDR je poslala do háje že s nimi nebudou už jednat. A Čína se s nimi nemaže taky.

  Jednání s USA nemají smysl, prohlásili na Ministerstvu zahraničí KLDR

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020070412173543-jednani-s-usa-nemaji-smysl-prohlasili-na-ministerstvu-zahranici-kldr/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je moc fajn, že fandíte zrovna těm severokorejským totalitním psychopatům. Inu, svůj k svému.

   Vymazat
  2. Z odpovědi 23:50 vyplývá, že anonym nerozumí přečtenému. Bylo by dobré, kdyby ve svém okolí oslovil někoho gramotného, aby si text přečetl a pokusil se jej anonymovi 23:50 vysvětlit. Bylo by to užitečné.
   Poslat imperiální supervelmoc do zádele a ustát to si přece zaslouží spíš pochvalu než odsudek. Totalita sem, totalita tam.

   Vymazat
  3. 23,50
   Obvykle se stářím přichází moudrost....u tebe havlopussynko přišlo stáří samo.-))))

   Vymazat
  4. 23:50 Fandím každému kdo pošle diktátory z usa k čertu. Každý národ má právo na sebeurčení.

   6:10: 23:50 ten článek ani nečetl napsal jste to přesně.

   Vymazat
 6. Existuje dokument o tom, jak USA více jak 200 let terorizuje a masakruje svět a toto je jeden z důkazů. Za vším zlem hledej USA

  OdpovědětVymazat
 7. Okamura: Babiš zradil. Česko zaplatí hostinu EU! A Klaus ml.? Pozor

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Okamura-Babis-zradil-Cesko-zaplati-hostinu-EU-A-Klaus-ml-Pozor-631443

  OdpovědětVymazat
 8. A co vy tady z toho máte, že tak usilovně bojujete za zájmy jakési čínské firmy někde v británii?

  OdpovědětVymazat
 9. Strčte si G5 do prdele a Hujahej hned za tím. Hujahej žádný blahobit Britům nepřinese a Čechům už vůbec ne. O co se to tady vlastně pokoušíte? Proč to děláte a co z toho máte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Blahobite, hlavně Hujahej, ale žádná myšlenka a o co se tady vlastně pokoušíte, proč to děláte a co z toho máte? No teda!!!

   Vymazat
 10. Globální sledování? Zatím jediný, koho chytili se staženými kalhotami byli Američané. Tak že podle sebe soudím tebe.

  OdpovědětVymazat
 11. Všichni kdo si myslí, že Čína se doslova posere z USA a Británie jsou směšní. Opakuje se situace před opiovými válkami, kdy Británie chtěla zboží z Číny (textilie, porcelán, stříbro, negrit, zlato, plodiny, vzácné dřevo...), ale neměla sama co nabídnou, jen drogy pěstované v Indii, tak šla rabovat válečně a tenkrát se jim to povedlo. Jenže dnes jsou karty rozdány jinak. Británie je z hlediska světové ekonomiky celkem nepodstatná a z hlediska vojenského už bezvýznamná země. Ani ve spojení s USA nemají potřebnou sílu na zničení Číny. Ta má dnes skoro 1,5 miliardy lidí, což je obrovský domácí trh, nemluvě o vývozu produkce do celého světa. Dnes Čína dokonce nepotřebuje ani Evropu s 0,5 miliardou lidí. Dokáže si vyrobit naprosto všechno, kdežto tzv. západ pomalu a jistě ztrácí technologickou převahu nemluvě o schopnosti vůbec vyrábět (ani blbé roušky si nedokáže vyrobit). My jsme ukázková země, ale i USA v tomto směru. Čína opravdu dnes západ nepotřebuje. Bude je sice bolet ztráta trhů, ale dokáže je hravě nahradit, navíc obrovskou spotřebu má vnitřní a hned vedle Rusko, Indii, Pakystán, Indonesii, Malajsii,Filipíny otevřenou celou Afriku a celou latinskou Ameriku. Tvrzení jak západní firmy odejdou a zkrachuje je nesmysl. Většina zahraničních podniků je ve spoluvlastnictví Číny. Tudíž mohou odejít, ale technologie zůstanou, protože to Čína nedovolí, prostě odkoupí zahraniční balíček. Dále kromě Německa mají všechny země západu pasivní saldo s Čínou včetně USA i ČR. Nejlepší americky vývozní artikl byl tříděný odpad. Ten Čína zasekla jako první. I kdyby Čína nechala odvézt technologie zpět do USA neni vyhráno, protože dnes USA nemají kvalifikovanou pro tyto výroby pracovní sílu, infrastrukturu a jsou to energeticky a ekologicky dost náročné výroby. Stejně jako u nás i v USA se žádné nové mohutné zdroje energií nebudují. Přikladem může být doslova bankrot jaderných technologií v USA. Proto ta zoufalá snaha někde zkušebně postavit jadernou elektrárnu i ČR by byla dobrá. Jenže opět chybí zkušení odborníci. Jsou v důchodu a mladí nemají praxi. Čína dnes nezávisí ani na potravinových dodávkách z USA a Evropy a dokonce ani na surovinách. Koho tedy bude víc bolet tohle blbnutí? USA a jejich kolonie které definitivně ztratí 1,5 milardový trh nebo Čínu, která ztratí bratru 0,7 miliardový trh který jede na dluh? Navíc vojensky si dnes na Čínu nikdo netroufne a Čína historicky válčit nepotřebuje stejně jako Rusko. A pokud Číne nebude západní svět splácet dluhy a půjčky prostě dojde k znárodnění západního majetku v Číně a pro ostatní se stane západ doslova bankrotářem. Dnes už Čína neni rýžový otloukánek a kdo si to neuvědomí, ten zůstane stát opodál a bude se jen koukat, jak tento vlak odjíždí a on půjde po kolejích pěšky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Postavení Číny v dnešním světě nejlépe ilustroval zoufalý deficit toaletního papíru v obchodech v USA, když v době koronaviru najednou přestaly připlouvat kontejnerové lodě z Číny :-)

   Vymazat
  2. Zajímalo by mě, co budou USA dělat, když jim začínají ve velkém prchat zahraniční specialisté, které k sobě v minulosti nalákaly z celého světa zejména za dolar, když jeho budoucnost je s otazníkem a bezpečí v ulicích si dnes nikdo za něj nekoupí. Díky BLM jsou stejně místa všech specialistů v ústavech i profesorů na vysokých školách v ohrožení, protože podle BLM budou nahrazeni přednostně afroameričany. Líbání bot jim už nestačí :-)

   Vymazat
 12. Odpovědi
  1. 9,34
   Ovešm """"myslí si"""",že má Císařovi nové šaty!.-)

   Vymazat
 13. Je to přesně tak, Čína je neopominutelný světový hráč jak v politice tak ekonomice a nejen to i úrovni technologické. Kradení duševního vlastnictví už není záležitostí Číny, ale právě USA. Vždyť ve výzkumných ústavech USA mají největší zastoupení Číňané a naopak v Číně Američana ve výzkumu nepotkáš. A Čína už vůbec nepotřebuje drobečka, jakým je ČR.

  OdpovědětVymazat
 14. Anglická koruna bohatla z prodeje otroků do Ameriky. První otroky, které tam Angličané vyvezli to byli jejich vlastní sousedé, bílí otroci - Skotové a Irové! Až po těchto bílých otrocích se začalo obchodovat i s černochy z Afriky. To jenom pro info, kdyby se někdo divil, proč Irové chtějí zpátky severní Irsko, které Anglie anektovala a proč Skotové nesouhlasí s Brexitem a budou chtít samostatnost. Velká Británie už dávno není velká, ale stále žije podle římského hesla "Divide et Impera" (rozděl a panuj, bohužel ho uplatnili i v případě porevolučního Československa) a z toho, co si stihli naloupit po celém světě. Konec Anglie se přibližuje nejenom proto, že podle proroctví půjde pod vodu, ale protože jejich klíčový "krmelec" v Honkongu jim Čína sebrala a indičtí maharádžové a ruští oligarchové již stačit nebudou :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... prvními otroky (nebo první otroci), které tam Angličané vyvezli, to byli jejich vlastní sousedé ....

   Vymazat
 15. Já Brity začínám litovat, vylezli sice z EU, ale rovnou pod taktovku USA a ty se potácejí s mnoha problémy. Doma mají plno migrantů a jejich nogo zón. Pamatuji, jak před pár lety byli nepřístupní pro Evropany z východu a dnes tam mají převahu z Afriky a Asie. Vždyť primátor Londýna je Arab a premiér měl dědečka Turka. Jedině královna se snaží držet glanz, ale potomstvo nic moc. Navíc nezvládají ani pandemii a zdá se mi, že Skotsko jenom číhá na příležitost, kdy se odtrhne. Jak to všechno zvládne kdysi hrdý Albion uvidíme brzy.

  OdpovědětVymazat
 16. https://megazpravy.cz/muslimove-vyhaneji-brity-bezte-pryc-tady-nemate-co-delat/
  Briti sú už cudzincami vo vlastnej krajine. Do niektorých častí svojich miest majú vstup zakázaný. Moslimskí prisťahovalci ich totiž vyháňajú. Briti sa preto radšej sťahujú preč a tak niektoré mestá pripomínajú skôr Afriku a Áziu než Európu.
  https://www.arfa.cz/fanaticky-dav-extremni-levice-antifa-zautocil-na-policejni-kone-v-londyne-desiva-videa-z-ruznych-uhlu-policista-v-krvi-na-zemi-dav-jasa-a-hazi-po-konich-kola-kameny-a-lahve/
  Dluh Británie už je větší než celá její ekonomika. /blog/334/uk-economy/uk-national-debt/

  OdpovědětVymazat
 17. Kdysi měli kolouši heslo "Dohnat a předehnat..". Vono se to snad povede, protože vše je relativní a my sice klesáme, ale pomaleji. Nakonec budeme rádi, že žijeme v tom našem zaneřáděném ďolíčku.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.