Reklama

pátek 3. července 2020

Byli M. Gorbačov, B. Jelcin a V. Havel – naivní „dobroseři“? aneb K počátkům dnešního štvaní proti Rusku

Stříhání drátů "železné opony" - doba naivních představ
Jiří Vaško
3. 7. 2020


Alespoň podle jednoho výroku významného amerického politika Henryho Kissingera
zřejmě ano: „Vlci a ovce se dohodli na odzbrojení a pak ovce na znamení toho, že konají v dobré víře, poslaly hlídací psy pryč. A vlci je pak snědli.“ Tento výrok se totiž netýká jen odzbrojení, ale politiky vůbec a důsledky takové ovčí politiky lze pociťovat dodnes, a to nejen v Rusku nebo Česku.Michail Gorbačov, otec tehdy populární tzv. perestrojky, se zasloužil o rozpad SSSR a tehdejšího sovětského impéria a otevřel Rusko západnímu světu v čele s USA. Učinil tak na základě dohod s prezidentem USA Ronaldem Reaganem z let 1986 a 1987 a posléze s Georgem Bushem st. z roku 1989, kdy na Maltě oznámil konec „studené války“.

Když se M. Gorbačova část nespokojených ruských politiků pokusila v srpnu 1991 svrhnout, a byl pro Západ už ne zcela udržitelný, vystřídal ho s pomocí tanků Boris Jelcin. Ten pak pokračoval v Gorbačovově politice otevřenosti a přátelství k Západu ještě usilovněji. Navíc často v opilosti „rozdával“ ruský národní majetek oligarchům, kteří se ho rovněž potichu připravovali předat Západu za příslovečnou „hubičku“.

Oba ruští státníci tak činili mj. na základě příslibů o zachování bezpečnosti Ruské federace a nepřibližování NATO k ruským hranicím a výhodnosti této otevřenosti a přátelství i pro Rusko. A oba prezidenti, zvláště pak M. Gorbačov, jejichž naivita byla posilována osvědčenou písničkou „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“, udělováním různých metálů včetně Nobelovy ceny míru a přátelským plácáním po zádech, jim věřili a uvěřili.

Tyto přísliby a dohody byly však jen slovní a následný vývoj ukázal, že zejména USA je neměly v úmyslu nikdy dodržet. A také nedodržely a nadále nedodržují. Sovětský svaz byl kromě Ruska vlky rozebrán a ruské ovce téměř snědeny.

Také Václav Havel otevřel Západu tehdejší Československo. I on byl v cizině chválen a sbíral nejrůznější medaile a ocenění. Rovněž on věřil slibům a na slovo poslouchal své západní přátele včetně podpory „humanitárního bombardování“ Srbska, i když doma ho mnoho lidí mj. proto rádo nemělo. A než se Československo nadálo, západní vlci ho rozebrali a téměř sežrali.

Čeština je velmi nápaditý a originální jazyk. A tak se v poslední době se u nás ujal dosti výmluvný název „dobroseři“. Označují se tak lidé, kteří jakoby šíří dobro, dost často ale - jak se ukazuje - v neprospěch svého státu. A současně nasírali a nadále nasírají své spoluobčany.

Byli takovými „dobrosery“ i M. Gorbačov, B. Jelcin nebo V. Havel? Nebo jimi jsou i jejich političtí pohrobci? Zdá se, že s uplývajícím časem je to otázka k zamyšlení….

Západním vlkům v rozebrání Ruska a snědení jeho důvěřivých oveček zabránil

Vladimír Putin. Vrátil jí nové „hlídací psy“, začal ji znovu stavět na nohy, posilovat její  sebevědomí a za podpory širokých vrstev obyvatelstva upevňovat i její mezinárodní prestiž a vliv. Tuto podporu potvrdilo i současné referendum o změnách v ústavě v RF.

USA a celý Západ to zjevně zaskočilo a dodnes se z této změny nemohou vzpamatovat. A právě z tohoto neskrývaného zklamání a vzteku zřejmě pramení jejich neskrývaná nenávist a rusofobie. Dalším důvodem je i návrat Ruska do vrcholné geopolitické hry, které jim kříží plány na ovládnutí světa, od nichž američtí vlci zjevně nehodlají ustoupit.

Jedna prastará moudrost praví, že „je lepší mít v čele ovcí lva než ovci v čele lvů“. A náš velký klasik a bojovník proti fašismu Karel Čapek (1890-1938) k tomu dodává: „Nezáleží na tom, že vůl je vůl, chyba je, dělá-li se z něho lev.“44 komentářů :

 1. Zeman na jedné z posledních návštěv Ruska navštívil Gorbačova. O čem asi ti dva vlastenci spolu mluvili?

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý článek, až na jedno. Václav Havel, né že uvěřil slibům USA, ten měl celou naši republiku od začátku hluboko v pr.... , šlo mu především o vlastní prospěch a o nic jiného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby mu šlo o vlastní prospěch , neobětoval by se do funkce prezidenta, ale psal by knihy a byl by zajištěný.

   Vymazat
  2. Hahahahahahaha, psal knihy, to nejde válím se hahaha, ty vole hahaaaaa.....idiot.

   Vymazat
  3. 18:50 Vy nešťastníku, to nemáte instrukce, CO máte psát? Tohle už není ani k smíchu...
   V.H. se "obětoval" do funkce prezidenta. Pane Bože, a pak se znova obětoval. A tomuto žvástu už věříte jenom vy.

   Vymazat
  4. Pro 18:50 Kde se nyní hraje nějaká hra V. Havla? Kdy se naposledy nějaká hrála? A s jakým úspěchem? Kdo si objednal film "Havel" a kdo ho platí? Je okolo toho nějak podezřelé ticho. A s tou obětí.... Musel nechat zavřít poslance Parlamentu a právě o ten jeden jediný hlas ta "oběť" vyšla. jak demokratické, pravda? A zajištěný byl. Pravda. První co udělal tak "zrestituoval" vše, co jeho kolaborantské famílii zabavil Beneš hned po válce. Ono je někdy opravdu lepší držet čuňu.

   Vymazat
  5. Pro 18:50: Ono to vydávání knih asi tolik peněz nepřináší. Z Havlových her byla úspěšná asi jen ta první, Zahradní slavnost. Jinak se myslím jeho díla nehrajou, v zahraničí teď minimálně, v Čechách vůbec. Asi neměl Havel potenciál napsat něco slavného. V porovnání s takovým Milanem Kunderou byl Havel dost slabý autor, snad i proto neměl Kunderu rád a prý úspěšně bránil tomu, aby M. Kundera obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Havlova příchylnost k Američanům se dá ještě jakž takž pochopit. Ale jeho poklonkování Němcům bylo a je nepřijatelné, proti tomu se český národ měl postavit včas. Je otázkou, zda dnes je nebo není pozdě. Zpětně je historickou roli V. Havla asi potřeba hodnotit jako v převažující míře zápornou.

   Vymazat
  6. Havel se do funkce vzdy noveho statniho utvaru vylozene cpal. Prisahal na dve ruzne republiky. Jako mel spoustu milenek a Olze neustale lhal. a chlastal. I ona ho podvadela. Z amoralnich Havlu udelali ikony. A Cesi jim to zerou doted.

   Vymazat
 3. Ti " západní vlci " v případě naší země i SSSR jsou židé, kteří zcela ovládají USA a tím i " celý obdivovaný Západ ".

  OdpovědětVymazat
 4. RUSKO FIRST AMERIKA-USA-FUCK DO PRDELE!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Nejsem politog, jen pivní kibic, ale za akci Rejkjavik, kde se Gorbi dohodnul s Reganem, jsem vděčný ještě dnes. I když už tam měl Regan za ušima a Gorbi byl naivnější a pod tlakem, ale jiná cesta asi nebyla. Prohru Ruska má na triku Jelcin a za náš výprodej si můžeme my sami. Taky jsem byl velmi naivní, nenapadlo mě, kam až dokážeme klesnout. Horší je, že dnes už to nová generace bere jako samozřejmost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:20 Jak, že si za náš výprodej můžeme my sami? Vy máte pocit, že na tom nesete nějakou vinu vy sám, osobně? Já tedy ne. I my jsme přeci měli "svého Jelcina", není-liž pravda? Lidi mohou v případě potřeby maximálně zacinkat klíči. Pak už jen čumět.

   Vymazat
  2. 23:47
   Já nevím, jak vy, ale já jsem například naletěl na hru s Kuponovou knížkou. Tou cestou se podařilo panu Koženému vypumpovat ohromnou část našeho majetku, osvědčily se i prazvláštní restituce. Potom to jelo jako po másle (Nomura...). Takových Kožených více... A dodnes se nic nezměnilo. Dav se baví hrou elit na "urputný" pravolevý boj s jejich vzájemným okopáváním kotníků a sem tam nám (lůze) předhodí odsouzení hodného viníka, obvykle pro elity už neperspektivního (Ráth,Nečas..).
   Cítím spoluvinu, protože už to vím a zatím nevím jak to zastavit. Promiňte, ale změna jednoho papaláše nic nezmění, na jeho pád číhá dalších deset vykuků a možná i horších. Máte-li recept, tak poraďte.

   Vymazat
  3. Cesi si za sve zradce nemohou, ani za ovladnuti americkymi zidaky namisto kremelskych imperialnich gerontu. Jsme maly statecek, ktery bude vzdy jenom mickem ve hre velmoci. Cesi si mohou jenom za svou pitomost, nechat se lehce zmanipulovat v 1948 i o plysaku.

   Vymazat
  4. 9:41
   Český jazyk je nad tvoje síly, muslimoODPADE!!!!!!!

   Vymazat
  5. 8:09 Jestli jste naletěl na kuponovou knížku, tak už taky musíte mít mládí dávno za sebou. Tak snad víte, že veškeré bohatství světa vlastní jedno procento lidí. Toto není žádné tajemství, můžete si to na Google dohledat. Takže vážený pane, jediné, co můžete udělat je zaujmout nějaký filozofický názor a postoj ke svému životu. Tedy v určité rovině si určujete a prožíváte svoje soukromí. Nějak vychováte potomky. Jinak nemáte vliv na nic. Mocní tohoto světa si jej dirigují po svém. A ovládají ho skrze své nedozírné majetky a finance. My jsme pro ně jen bezmocná lůza. Mravenci, jejichž množství na Zemi budou taky určovat. Takže pane, řadový příslušník malé země je jen bezmocná nula, která nemá nejmenší šanci cokoli ovlivnit. OPRAVDU si nemusíte NIC vyčítat.

   Vymazat
 6. S Havlem to byla naprostá šaškárna. Jak to funguje můžeme krásně vidět na případu Venezuely a tamního šaška Guaidó. Stejně jako Guaidó i Havla si vytipovala CIA. Když se ještě za komunismu Havel o své "historické" roli dozvěděl, ptal se, co má jako dělat? Oni mu řekli, že nic, stačí aby se učil anglicky.

  S Gorbačovem to je stále trochu záhada. Opravdu může být člověk takový idiot, že z jednoho ze dvou nejmocnějších mužů planety, skončí v reklamě na pizzu svého protivníka?

  https://www.youtube.com/watch?v=fgm14D1jHUw

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gorbačov to vše dělal plánovaně ve spolupráci s dalšími. Ale to by zabralo hodně místa, prakticky několik knih. Jen mu neměli dávat tu medaili za rekordní sběr úrody jako "kombajnérovi", možná by byl pak klid. Tady se odrazil do Komsomolu, do politiky.
   Naivní byl jen v tom, že nepochopil, že byl jen šachovou figurkou, která předcházela konečnému tahu s Jelcinem.
   Jen tak mimochodem, tu reklamu jsem viděl a rozhodně na jejím základě bych si nekoupil nejen tu pizzu, ale vůbec cokoliv. Ale to už jsem byl proočkován proti reklamám všude kolem nás. Dnes je naprosto ignoruji a pokud si něco nešťastnou náhodou z reklamy pamatuji, nekoupím to. Nemůžu si pomoci. :)

   Vymazat
  2. 19:27 Pustila jsem si to. To je opravdu strašné. Co od takového člověka čekat? Byl to fakt blbec. Naivita je v podstatě blbost.

   Vymazat
  3. Gorbacov veril, ze kdyz preda klice zapadu, ze bude svetovy mir a ze Rusko sice odevzda svou suverenitu zapadu, ale za to dostane spolupraci a lepsi zivotni uroven ve zmene ke kapitalismu. Dostali houby a nechali se vykrast. Jenom umoznili zapadu porcovani a okradani medveda, ktery se na Rusku sanoval za Clintona. Ztraty pro Rusko byly vyssi jak za 2. svet. valky! Gorby byl nebetycny a duverivy hlupak, verici nenapsanym slibum a Jelcin, kdyz videl dusledky Perestrojky se uchlastal. Je zazrak, co se Putinovi podarilo! Proto ta zuriva nenavist zapadu k Rusku z USA a z jeho vazalu!

   Vymazat
 7. Ten článek je nesmyslný, Gorbačov byl agent Mossadu a měl za úkol zničit SSSR a Rusko a předat země jako ČR do amerických rukou. A ono to nešlo samo a tak tomu musel pomoci se zorganizováním studenta Šmída, tak to bylo, tak nedělejte zde z nás naivky a hlupáky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:19 když evidentně nejste schopen rozpoznat podstatné od nepodstatného, nikdo z vás naivku dělat nemusí. Naivka jste.

   Vymazat
  2. Klídek, toho pána (29:19) zblbnul mág VK s konceptuálním viděním.

   Vymazat
 8. Gorbačov s námi sehrál druhý Mnichov, prodal nás jako staré děvky Američanům, znovu o nás a bez nás. Tak, jako po válce bylo jen otázkou času, kdy se k moci dostanou komunisté, zrovna tak bylo po Gorbačovově Mnichovské zradě jen otázkou času, kdy se to překlopí zde, a kdyby to nešlo po dobrém, tak to šlo pak po zlém. At´ nemá nikdo výčitky, že tady zvonil klíčema a nyní toho lituje, těch alternativ zde bylo nachystáno několik, nakonec zabrala ta se Šmídem. Putin by měl otevřít archiv, jak to zde bylo v listopadu 1989.

  OdpovědětVymazat
 9. Gorbačov měl pouze dvě možnosti:
  1. Prodat socialismus a užívat si v ústraní...
  2. Nebo zemřít i s rodinou- kap. demokratůra.
  Jelcin všehoschopný alkoholik ...
  Havel vyčuraný a všehoschopný alkoholik, který po celý svůj život vždy škodil "obyčejným" lidem - státu .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Havel byl polozid, opilec a zhyraly devkar. Jeho disidentstvi a tresty byly jenom 'na oko', aby byl pak jako zaruceny odpurce rezimu dosazen na prezidenta. Cely komunisticky parlament jeho volbu schvalil!!!! Trasli se strachem pred zuctovanim. Zadne se nekonalo, nebylo treba se strany noveho kolonizatora. Ten rad vyuziva zradce vydiranim ku svemu prospechu. Ti co komunistum pomahali znarodnovat a vyvlastnovat se bez problemu tohoto majetku naroda i podnikatelu o plysaku zmocnili, vytvorili mafii, ovladajici media i poltiku.

   Vymazat
 10. Ať to myslel Gorbačov jakkoliv, faktem zůstává jedno. Každý jeho krok v nejvyšší funkci směřoval k rozbití vlastního státu. Obklopil se lidmi, kteří stejně jako on měli již "bohaté" vztahy se "západem" a dokonce tam velmi často absolovali studentské stáže. Gorbačov ještě jako celkem bezvýznamný politik, nedlouho před počátkem změn, navštívil Velkou Británii a setkal se s Margaret Thatcherovou, která již pak "věděla", kdo bude příští generální tajemník ÚV KSSS. Prohlásila, že je to jejich člověk. Dokonce prý tam přivezl mapy s vojenskými údaji, přísně tajnými, nakonec se to sice prý ukázalo jako "dobře míněný padělek a nesmysl", ale tady šlo o to gesto.
  Takže, kdo zradí svou zemi, ať si kdo chce co říká, je prostě zrádce, vlastizrádce a rozhodně ne dobroser.
  Jestli někdo ještě chová iluze, že šlo tehdy o "spontánní" akci a jakési hnutí, tak se neuvěřitelně plete. A to platí jak o Gorbačovovi (i ten Reykjavík byl připraven dokonale!), tak samozřejmě třeba o Lechu Wałęsovi, natož o Václavu Havlovi. Nástup Jelcina byl také připraven předem a to byla operace definitivního konce Svazu v jakékoli podobě. A o to šlo. O Havlovi se mi ani nechce psát, z toho se mi jen dělá špatně. Jen tak pro zajímavost. Gorbačov byl také takový "skvělý" zemědělec jako "náš daragoj" Nikita Sergejevič Chruščov, který se proslavil i svou nesmyslnou avantýrou s kukuřicí a celinami.
  To "dobro" bylo jen zástěrkou, cílů bylo dosaženo naprosto dokonale. Přesně podle plánů. Rozhodně neměli ni žádní z nich na jakékoli straně na mysli blaho, či dobro lidí všech, ale jen některých a to těch, kteří si byli a i dnes jsou, tak rovni navzájem jako podle pravítka.
  Takže správná odpověď je HNUSOSEŘI. Tady je tedy snad nové sprosté slovo českého jazyka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že s Ruskem se něco udělat muselo, ale Gorbi naletěl na vidle, otevřel vrata a Jelcin udělal průvan. Jinak odtržení a samostatnost byl stálý sen řady národů ve Svazu dávno před Gorbím. Jen si vzpomeňte na Pobaltí, kdysi hanzovní města, Ukrajinu, Gruzii, Arménii...až po naftové těžaře. Násím je už nešlo udržet pohromadě.

   Vymazat
  2. 22:05 - naprostý souhlas! Mně se líbí "vlastizrádci".

   Vymazat
  3. Když jste psal o Pobaltí, tak vám něco prozradím. V Sovětském svazu to byly republiky, kde se dalo vždy sehnat téměř všechno na rozdíl od ostatních částí SSSR včetně Moskvy. Odtržení pobaltských republik probíhalo v atmosféře vědomí vlastní "převahy". Tady se budoval za SSSR průmysl, podobně jako v Československu po roce 1945 na Slovensku, moderní a se žádoucí produkcí. Odtud také pocházely radiové přijímače známé i u nás velmi solidní kvalitou a dobrou funkcí, odolností. Po osamostatnění však přestávaly postupně fungovat spojení i obchodu hlavně směrem na Petrohrad a dál do Ruska. Orientace na západ, stejně jako u nás logicky nezafungovala, ten vyrábí nebo vyráběl ještě tehdy dost i šmejdů sám, a dnes v Pobaltských státech prakticky není průmysl. Orientace na zemědělskou výrobu také nemá perspektivu vzhledem k sousedství s dalším a mnohem větším zemědělským exportérem - Polskem a konec konců i s Běloruskem. Počet obyvatel, hlavně mladých, kteří odchází za výdělkem do zahraničí, výrazně poklesl. Připočtete-li k tomu návrat na piedestal místních fašistů a známé postoje k Rusku a rusofobii, nelze se divit, že i tady Rusko zareagovalo a obešlo transport svého zboží mimo tyto země. Nedávno tento "zákeřný" obchvat dokončilo. Takže zrezne i další hrdost a pevný pilíř těchto zemí - železniční nákladní doprava.
   Situace na Ukrajině nepotřebuje ani komentáře.
   Gruzie, kdysi jeden z nejbohatších svazových států Sovětského svazu, který právě svou ekonomickou sílu získal až za sovětů (i s velkou zásluhou L.P. Beriji!). Je třeba komentovat stav tamního hospodářství? A rovněž pro uměle přiživovanou rusofobii si sami zavírají trhy Ruska a spolupráci.
   Tam, kde neustále živí rusofobii a vystupují aktivně proti Rusku, se také - z nepochopitelných důvodů - snižuje výrazně turistický ruch. Kdo pojede na dovolenou třeba do Pobaltí na pobřeží studeného Baltu od nás, místo k teplému Středozemnímu moři? Tam jezdili především občané bývalého SSSR na různé třeba i humoristické tradiční festivaly. Proč se nechat urážet a nejet raději do Jaltu, na Krym k Černému moři?
   Všechny země, které vystoupily ze Sovětského svazu výrazně zchudli, stali se hospodářsky více zranitelnějšími, jednostranněji zaměřenými.
   Opakuji Gorbi nenaletěl. To vše bylo záměrné a připravené. Naletěl jen v tom, že nepočítal s Jelcinem.

   Vymazat
  4. 1708:
   Píšete o železniční dopravě v Pobaltí. Před pár lety jsem si fotil soupravy City elefant na cestě ke společnosti Lietuvos Geželenkas.Alenevím, zda obchod neprovozovali nakonec Němci.

   Vymazat
  5. 10:07
   Myslel jsem to obrazně. Nákladní provoz opravdu výrazně poklesl.

   Vymazat
 11. Ne byli to hajzlové a vlastizrádci!!!
  Václav

  OdpovědětVymazat
 12. Jedno je pravda. Gorbačovem drtivá většina Rusů pohrdá. Západní "kamarádi" se mu odvděčili tím, že ho nechali hrát v reklamě na pizzu. Viděl jsem ji a bylo to otřesné. Jelcin byl vysmívaný šašek, který na státní návštěvě v Berlíně zjevně ožralý jako dobytek v přímém přenosu z ničeho nic vytrhnul dirigentovi taktovku a dirigoval orchestr. Při návratu z USA se zlil tak, že nebyl schopen v Irsku vystoupit z letounu a absolvovat oficiální státní návštěvu. I to před kamerami. Opět zlitý jako prelát veřejně před kamerami osahával asistentky. Při setkání prezidentů SNS ožralý spadl mezi reflektory... To se to hodovalo! 90. léta byla pro Rusko více zničující než válka s Německem. Jenže to už je naštěstí pryč. Kamarádíčci Jelcina a spol. si nyní hrají na opozici - Gajdar, Primakov,...Ale Rusové si pamatují a tak dostanou okolo 3%. A teď končí i nejkřiklavější excesy v Ústavě nadiktované americkými poradci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane, pochopil jste! Spousta jeste ne. Ta spousta zase zpusobi, ze spadneme zase do nejake prdele a zaplatime za to zbytkem stribra co mame, abychom dale slouzili zapadu, kam tece vetsina toho, co vytvorime. Jsme kolonii, ale nebudeme rvat Czechs Live Matter. Lithium prodal Socan a je ve vlade, on a kreteni v opozici nam skodi nejvic. Babise zenou jako Trumpa pred sebou a delaji mu to nejhorsi. Potrebuji tam neschopneho jako kretena Bohouse, aby si mohli delat co potrebuji. Diky lidem jako vy, co prohlidli, to nejde uplne do rite.

   Vymazat
  2. Nesmíme ale čekat, až nás z té "riti" opět někdo vytáhne. Žádejme důrazně na všech úrovních změnu volebního zákona a zahrnutí závazného referenda včetně povinné účasti!

   Vymazat
 13. Moc pěkně napsáno RF se stává skvělým státem a my jsme zůstali v tom západním bahně. A musíme bojovat aby nás nevyhladili islámem a nezlikvidovali naši státnost. Pro mě je gorbačov pěkná s...ě a venca flaška se konečně dostal ke svému majetku.

  OdpovědětVymazat
 14. Ano,to jsou ty duševní vzory demobloku,chvilek,sluníček,kavárenských a héééreček....

  OdpovědětVymazat
 15. Rozsoudit systémy RF & USA mi nepřísluší, soudcem bude zvládnutí pandemie.

  OdpovědětVymazat
 16. Úvahy o roli Gorbatčova v souvislosti s NATO jsou zde a zejména v komentářích zde, hrubě zjednodušovány. Těm slibům předcházela velká a rozpracovaná diplomatická předehra(i dohra) téměř ukázková pro ty, kteří se zajímají o diplomacii. Roli v tom hráli i poradci z obou stran, situace (třeba i Schewarnadze), i to, v jaké situaci byl Gorbi doma (již tehdá moc silný nebyl).
  Je tom spousta zajímavých článků, stačí vygooglovat pod heslem:

  nationalinterest.org gorbatschow busch promises.
  I úloha Gorbiho v perestrojce není zdaleka jen jeho činnost. K jeho povyšování hrál velkou roli Andropov. Něco o tom je ruské knize Kto prigatovil rozval sovjetskovo sojuza(pokud vím zatím jen v ruštině).Z této knihy jsem zjednodušeně usoudil, že, velmi zjednodušeně, rozvratu velmi pomohli mnozí sovětští funkcionáři, kterým bylo líto to, že i když mají vysoké funkce, nemají takové majetky a možnosti, jako jejich protějšky na západě. Čili vše se točí kolem majetků a peněz, v tom prvním případě o majetky a moc v měřítku světovém v tom druhém o majetky a moc osobní.

  OdpovědětVymazat
 17. Dnes se vytváří nová zlezena opona ale provizorní mezí BSEC a pro zabránění stavby Tureckého produ mechanika izolace Ruska státu BSEC od Evropy.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.