Reklama

čtvrtek 23. července 2020

Divák už nebude chtít platit? Kauza „Železný a bůhvíproč Ludvík Svoboda”: Stížnost. A krok proti redaktorům ČT


23. 7. 2020   ParlamentníListy

Výrok moderátora Událostí, komentářů Jakuba Železného o Ludvíku Svobodovi na ČT má dohru. Na jeho chování podal stížnost analytik Štěpán Kotrba. Ale nechce jen, aby Rada ČT uznala, že Železný porušil Kodex, chce také, aby byl Kodex zpřísněn a zpřesněn. Varuje, že Kodex jako jediný nástroj udržuje legitimitu ČT. A pokud bude ignorován, může to mít "fatální důsledky pro ochotu diváků nekvalitní službu nadále hradit".

Jak jsme již informovali, moderátor Jakub Železný se z neznámého důvodu v Událostech, komentářích otřel o válečného hrdinu a bývalého prezidenta Československa Ludvíka Svobodu. Došlo k tomu, když se ptal ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka z ANO. Konkrétně řekl: „Nejsou právě tohle ty chvíle, kdy si člověk neumí moc dobře představit, jak pendlujete mezi nábřežím Na Františku a nábřežím, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi...“

Na toto vyjádření reagoval rozhořčeně předseda komunistů Vojtěch Filip. „Už pět dnů dostávám rozhořčené reakce na vystoupení J. Železného ve veřejnoprávní České televizi, že ‚bůhví proč se stále nábřeží jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi‘. Při jeho vzdělání se buď omluví paní prof. Zoe Klusákové a rodině, nebo tento exces bude muset řešit Rada ČT.“ Nyní čtyřiadevadesátiletá Zoe Klusáková-Svobodová se v minulosti mimo jiné podílela na vydání pamětí svého otce Ludvíka Svobody," vzkázal.

A stížnost už je na světě, ovšem nikoliv od Vojtěcha Filipa, ale od analytika Štěpána Kotrby. Ten se odvolává na článek o diskusních pořadech a pluralitě v Kodexu České televize, v němž se nachází tato často zmiňovaná věta: "Moderátoři diskusních pořadů České televize jsou povinni zachovávat nestrannost. Divák by neměl z jejich vystupování v pořadu poznat, jaký k diskutovanému problému nebo diskutujícím zaujímají postoj."

"Dovolím si konstatovat, že Českou televizi platí solidárně koncesionáři s různými, často protichůdnými názory na řadu témat veřejného a politického života. Platí ji komunisté i antikomunisté a Česká televize je povinna, slovy Rady Evropy v preambuli Kodexu, vytvářet svými pořady orientační bod pro všechny členy společnosti a podporovat soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a společenství; zvláště se pak musí vyvarovat jakýchkoli forem kulturní, sexuální, náboženské či rasové diskriminace a společenské segregace," uvádí vysvětlení své stížnosti analytik.

"I proto konstatuje Kodex, že Česká televize vytváří prostor pro pořady představující diskusní konfrontaci idejí, myšlenek a konceptů vztahujících se k důležitým otázkám veřejného zájmu. Dramaturgie diskusních pořadů musí brát na zřetel zkušenost, že téměř na každý problém mohou lidé nahlížet z různých úhlů a že vývoji společnosti je vlastní názorový střet. Česká televize musí dbát, aby hlavní názorové proudy sporu dostaly rovnoměrný prostor k vyjádření a aby moderátoři diskusních pořadů České televize byli povinni zachovávat nestrannost," dodává a připomíná Železného incident z 15. července.

Zmíněný díl Událostí, komentářů ZDE:

Kotrba ve stížnosti dále píše, že osobu Ludvíka Svobody nehodlá ani obhajovat, ani vysvětlovat, ale přesto jmenoval funkce a ocenění, které legionář, generál, ministr národní obrany a prezident zastával a získal, jako např. Hvězdu I. třídy Řádu Bílého lva za vítězství z roku 1946, čtyři Československé válečné kříže nebo medaili Za chrabrost před nepřítelem.

"Pro práci moderátora je líčení činů a případných zásluh či zločinů armádního generála Svobody nepodstatné. V kompetenci moderátora není hodnotit, ale provázet hosty diskuzí nad zadaným tématem. Podstatné je, že moderátor Jakub Železný nezachoval nestrannost a zneužil situace k primitivnímu antikomunistickému aktivistickému výstupu, zcela v rozporu se zásadami mediální veřejné služby, v rozporu s ustanoveními části 5 (aktuálně publicistické pořady České televize… musí jít do hloubky věcí, zjišťovat pravé příčiny jevů a popsat rozsah následků…) a bodu 6.5 Kodexu České televize," hodnotí výkon moderátora analytik.

Od Rady ČT Kotrba požaduje, aby se usnesla, že Jakub Železný pochybil a aby doporučila generálnímu řediteli, aby v souladu s povinností mu uložené v závěrečném ustanovení Kodexu ČT o praktickém uplatňování Kodexu (tj. pravidelné vyhodnocování zkušeností s působením Kodexu v praxi) přijal vhodné opatření k jednoznačnému výkladu a závaznosti stávajícího Kodexu pro celou oblast politického zpravodajství a aktuální politické publicistiky tak, aby nemohlo docházet k výmluvám zaměstnanců či generálního ředitele, že "na ně se Kodex nevztahuje".


34 komentářů :

 1. Advokát Filip je "úspěšným" hrobařem KSČM a na něm je vidět, co dokáží prachy, které mu buržousti pohodí !!
  Jakub Železný jako pravomocně odsouzený za znásilnění prostitutky je ten "nevhodnější" pro práci komentátora v protektorátní ČT, kde pokračuje ve znásilňování pravdy a v prosazování zájmů vládnoucí elity USA !!

  OdpovědětVymazat
 2. Také obyvatelstvo ČR a EU potřebuje nějaký Kodex nebo Řád této pomatené společnosti, za základ by se mohl vzít Řád psychiatrických nemocnic (označovaných dříve za léčebny, a ještě dříve za blázince)..

  Ten nový "ústavní řád" (podle EU pravidla právního státu) upravit a místo největšími blázny obsazené justice a dalších "normotvorných orgánů" působících přes média, dosadit ústavní zřízence, kteří by ty největší blázny usměrňovali a případně izolovali od ostatního osazenstva dnešního "blázince" ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapoměl jsem, Západní ústav choromyslných, který se pravidelně se svým bláznovstvím vydáva na pochod směrem Východ už nějaký kodex má ..
   Jmenuje se absurdně Základní listina práv a svobod člověka ...., nebo bláznů ??? ..

   Vymazat
  2. Co vysílá za zprávy ČT24 je hnus, ale moderují je po "demokraticku", to začalo po Velké spacákové revoluci Jana Rumla a dosud tam nikdo pořádek neudělal.
   Proč je platí obyčejní lidé, když se ČT chová jako utržená ze řetězu.

   Vymazat
 3. V ČT je jeden zásadní problém. Moderátoři nemoderují ale pozvaným hostům vnucují své jedině správné názory. V případě hostova odporu dotyčný končí. Mě osobně nezajímají přihlouplé, mnohdy ubohé názory televizních komentátorů, ty už léta znám, ale především pozvaných hostů. A u těch hostů je další problém. Tvrdohlavě odporující a nesouhlasící host má smůlu a už není do televize zván, nebo jen minimálně. A naopak věční stále stejní hosté Kalousek, Fiala, pár dalších politiků debilbloku, Piráti, kteří to tam mají předpacené? No předplacené to nemají, to platíme všichni. Jedním slovem: Prostě hnus velebnosti...M.R.

  OdpovědětVymazat
 4. Ludvík Svoboda, od začátku druhé světové války agent sovětských tajných služeb a trojský kůň KSČ ... - https://www.reflex.cz/clanek/volby-prezidentske-volby-2018/85010/deset-muzu-z-hradu-ludvik-svoboda-agent-sovetskych-tajnych-sluzeb-a-trojsky-kun-kremlu.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hahaha, Reflex, to je mi ale pramen. Mlejnek ml., hahaha to je mi autor. Pomluvy hrdiny 2. odboje a žádná fakta. Dohady novinářských kryplů.

   Svoboda v JZD v Hroznatíně nebyl kopáč, ale dělal v účtárně. Prostě Mlejnek je blb a šplíchač špíny.

   Vymazat
  2. A VB a USA nemají tajné agenty?

   Vymazat
 5. Samozřejmě se nevyřeší vůbec nic a blbeček Železný se nikomu omlouvat nebude. Naopak, počítám, že povýší. Žijeme přece v "Právním státě". Viz. analfabet Novotný.

  OdpovědětVymazat
 6. Je to všechno poněkud nepružné, chtělo by to vysílání zpoplatnit a to tak, že kdo si to předplatí individuálně, ten si toho bude moci užívat a to stejně, jako u těch kanálů komerčních...
  Platit povinně ten posledních dvacet let věru "kanál" je lumpárna, která přivedla právě ČT do toho dnešního stavu, kdy pracuje za peníze platičů proti nim.
  Kdo je v pozadí toho zneužívání je právě vidno na to smradovi Železném...Stačí si ho krapet prokádrovat a dát informace do souvislostí..

  OdpovědětVymazat
 7. Zpráva vypadá zmateně. Na PL se také dá dočíst, že i Filip si stěžuje
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Filip-pozene-Zelezneho-pred-Radu-CT-Padla-silna-slova-631372
  Chcete naznačit, že Kotrba s Filipem závodí, kdo si bude stěžovat dříve? Jeden je pořád komunista a druhý je bývalý komunista a také snad současný nebo bývalý sociální demokrat. Filipa jako právníka a funkcionáře strany nemohl nikdo propustit ze zaměstnání a dát mu podřadnou práci, proto se nezbavil legitimace člena. Statisíce bývalých komunistů žádnou ochranu neměli, a proto ze strany tiše odešli. Jen padlý na hlavu by se pro cizí lidi obětoval, o což nikdo nestál, protože spoléhali, že jim pomůže Havel, Klaus a Zeman. Čiperný Kotrba vlezl rychle do socdem. Udělat to přibližně do roku 1995, je to omluvitelné, protože jeho strana byla nečitelná. Později bylo více a více jasné, že socdem bude lidem více a více škodit. Na Svobodu měl Kotrba myslet už před 30 léty.

  OdpovědětVymazat
 8. Netřeba zjednodušovat problém na jednu osobu, problém poklesu úrovně je komplexní. Zdá se mi výše koncesionářského poplatku za pavlačovou úroveň nesolidní.

  OdpovědětVymazat
 9. "Bože, ako hlboko sme klesli."

  OdpovědětVymazat
 10. Moderátor Jakub Železný je "magor", je úplně stejný jako jako "papá" až si zjistíte o této rodině podrobnosti, nebudete se vůbec divit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebojte, tyhle paraziti rychle zjistí odkud fouká příznivý vítr a naskáčou jako blechy do nového kožichu.
   Starej už to zjistil a skočil do kožichu Trikolóry. Mladej hloupější už sice cítí, že mu hoří koudel u zadku, ale stalinistická brigadýrka ve službách havloidů ještě nese tučný prachy.

   Vymazat
 11. Železný tam nemá dávno co dělat. Jeho tatík se za něj jistě stydí a měl by se k němu vyjádřit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tam jich vétšina nema co délat.Je to horší nez Zelenkovska Čst.

   Vymazat
 12. Ten magor Železný nepatří nejen do ČT, ale vůbec do slušné společnosti!

  OdpovědětVymazat
 13. Problém tu je a již dlouho,je obtížné dobrat se podstaty.Pokud existuje Kodex a ten se nedodržuje, tak to bude asi tim,že "ryba smrdí od hlavy" Vyměnit GŘ a je řada problémů v Č T vyřešena ,vždyť zhypnotizovani moderátoři dnes a denně ukazují, že koho chleba jí, toho píseň "kdákájí"

  OdpovědětVymazat
 14. Problém tu je a již dlouho,je obtížné dobrat se podstaty.Pokud existuje Kodex a ten se nedodržuje, tak to bude asi tim,že "ryba smrdí od hlavy" Vyměnit GŘ a je řada problémů v Č T vyřešena ,vždyť zhypnotizovani moderátoři dnes a denně ukazují, že koho chleba jí, toho píseň "kdákájí"

  OdpovědětVymazat
 15. Železný je vlastizrádný hajzl.

  OdpovědětVymazat
 16. Neznám nikoho, kdo by dobrovolně za čs. rozhlas a čs televizi to výpalné platil.

  OdpovědětVymazat
 17. Fracek Železný se nemá co otírat o pana generála Svobodu. Nebýt jeho tak ani by se nenarodil. Co dokázal prospěchářský Železníček, že si troufá plivat na člověka hodně vysoko nad ním? Za otcovo pochybení jsme zaplatili miliardy z našich daní.
  Ať si zamete před vlastním prahem a drží ústa. Je v TV již příliš dlouho, měl by se poohlédnout po něčem jiném a nekádrovat.

  OdpovědětVymazat
 18. Z ČT ta jednostranná zaujatost a neprofesionalita jenom prýští. Měli by si uvědomit, že nevysílají pouze pro ,,Prahu", ale i pro inteligentní lidi.

  OdpovědětVymazat
 19. Pan Železný by měl být z ČT neprodleně vymrštěn na dlažbu. Své tlachy by tak mohl plkat v nějaké komerční Tv a ne je, za poplatek, poskytovat bezbranným koncesionářům ČT. Nějaké konstatování, že pochybyl je nedostatečné, on nepochybyl, on splnil čísi úkol a nebylo to poprvé. Platit za urážky národního hrdiny, to je vrchol tzv. vyváženého zpravodajství ČT.

  OdpovědětVymazat
 20. ČT je nereformovatelná. Má pravdivě a kompetentně informovat občany. Opak je pravdou. Vyvolávání strachu a paniky je trestný čin. Bohužel justice je zkorumpovaná a taktéž nefunkční. Jediné řešení je kompletně rozpustit. Ponechat vrátnici a ostrahu, aby nedošlo k rozkradení jak je u nás zvykem. Nová výběrová řízení na vše od ředitele a rady až po kulisáky. Druhá možnost zrušit a vše rozprodat. Na co nám jsou desítky tel. programů o ničem. SKUTEČNÉ dění ve světě i u nás není povoleno. Soukupa na Barandově který se snažil upozorňovat na nepravosti a neodbornosti policie i justice někdo řádně vystrašil. Otočil o 180 stup. a mele dle not jako ostatní.

  OdpovědětVymazat
 21. Železný je vlastizrádný hajzl a tohoto hajzla drží a pověřují další hajzlové ve vedení ČT a z ASPEN bakalovy stáje.

  OdpovědětVymazat

 22. Železný je vlastizrádný hajzl a tohoto hajzla drží a pověřují další hajzlové ve vedení ČT a z ASPEN bakalovy stáje.

  OdpovědětVymazat
 23. Pan Štěpán Kotrba je výborný člověk, děkuji mu! Pane Kotrbo, nedávno jste se zmiňoval o svých zdravotních obtížích, buďte na sebe prosím opatrný. Jinak na poště jsem se zeptal úřednice, zda mohu přestat platit poplatek za ČT (někdo tomu říká výpalné), ona mi odpověděla, že chodí teď častěji(?) na to kontroly a že případná pokuta obnáší několik tisíc korun. Napište, občané, co si myslíte o možnosti poplatek televizní přestat platit. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, kdo má alespoň trochu sebeúcty a zbytek dobrého vkusu, tak tv přístroj už dávno nevlastní a obejde se bez toho ideologického zasviňování svého soukromí a stupidní zábavy a pakultury převážně z HollýÚdu a jeho filiálek, neplatí to výpalné a pro získání přehledu o dění si vystačí se svým "personálním pičítačem".

   Vymazat
  2. 9,22
   Proč,přírodopisné a historické filmy na Prima Zoom jsou koukatelné.

   Vymazat
 24. 9:52-kvůli pár snesitelným filmům od CNN nebudu platít miliardy podjebávajícím parazitům v ČT s tím jejich Dvořákem v čele, je to otázka principu a důslednosti. Bez toho se nikam, než jen do prdele, nedostaneme...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12,05
   A kdo mluví o placení NEčeské havlovize?!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.