Reklama

středa 22. července 2020

Do Berlína se nepojede...


Luděk Ševčík
22. 7. 2020
Okresní soud v Semilech rozhodl o zrušení verdiktu Pozemkového úřadu v Semilech , čímž se otevírá možnost získání majetku dědicům Karla Walderode . Ponechme nyní stranou kvalitu a nestrannost soudce, který verdikt vynesl. Daleko zajímavější je na tomto a podobných vydávaní zkonfiskovaného majetku jiná věc.Totiž zkonfiskovaný majetek, který je nyní vydáván soudy, byl svého času zahrnut do reparací ze strany Německa za škody způsobené ČSR za dobu okupace. A o jeho hodnotu byly Německu reparace sníženy. Ve své podstatě by tedy po každém vydání zkonfiskovaného majetku měl vyrazit někdo do Německa pro adekvátní finanční náhradu. Ministerstva se přou o to, kde vzít peníze a přitom do Berlína to není tak daleko. Bude toho vydaného majetku už za pěkných pár desítek miliard, takže o naše potřebné by bylo postaráno. Jenže se nikam nepojede.

Německo se totiž v roce 1992 Smlouvou o dobrém sousedství a přátelské spolupráci a na ní navazující Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji vyvázalo ze závazků. V bodě IV této deklarace se totiž konstatuje: "Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti." Polopaticky tedy: Český stát se zřekl možnosti žádat po Německu reparace. Není pak s podivem, že po podpisu těchto smluv se objevil kolotoč žalob německých občanů na vrácení zkonfiskovaného majetku. Německu již nic nehrozilo. A „naše“ soudy vydávají majetek, který byl náplastí na škody způsobené Němci bez jakékoliv náhrady a ještě je to nazýváno spravedlivostí. Ještě horší je, že se těmito smlouvami i v dnešní době jejich protagonisté chlubí. Drzost, nebo hloupost?        

10 komentářů :

 1. Na základě t= česko německé deklarace se nemají "vznášet další požadavky" ! Ale my o reparace žádat nemusíme, reparace byly jednou stanoveny a nijak se nezměnily, pouze je skopčáci neplatěj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vojto, velmi se mýlíš. Otázka reparací byla uzavřena již v 80. letech dohodou mezi BRD a ČSSR. Součástí reparací byl i majetek sudeťáků, který tu museli nechat v roce 1945.

   Vymazat
  2. Řekl bych , že se velmi mýlí anonymní 6:39. V 80letech nebyly reparace ani řešeny natož vyřešeny. Teprve až v v česko-německé deklaraci z roku 1997 je uvedeno:"Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti." Nejsem si jist, že to znamená odmítnutí reparací schválených Pařížskou dohodou.

   Vymazat
 2. je to tak - podobne bolo vyplatené odsunutým Magyarom - čiastka činila tuším 100 mil. kčs - nič nedostali len tí, ktorí boli odsúdení za páchanie zločinov, tak stratili nárok na odškodnenie aj ich dedičia,

  OdpovědětVymazat
 3. „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ George Orwell. Na tomto i dalších příkladech je vidět, kdo ovládá přítomnost skrze propagandu a tzv. volené zastupitele. Tak se ti "ovladači" jenom přirozeně snaží změnit minulost jak jejjím přepisováním, tak anulací např. Benešových dekretů. A naši místní pomahači (našlo by se mnohem výstižnější nazvání) také vlastně napomáhají likvidovat naši budoucnost. A jaký je jejich motiv, jestli hloupost, idealizmus a nebo hmotný/osobný prospěch to je asi individuální...

  OdpovědětVymazat
 4. Mezi soudci v ČR se najde vždy dost vlastizrádných hajzlů a kolaborantů se sudeťáky a to je nebezpečné.

  OdpovědětVymazat
 5. No drzost určitě ale hloupost určitě ne spíš vychcanost a lokajství.

  OdpovědětVymazat
 6. Měli bysme se bavit o konkretních lidech. Např. v kauze Opočno jsou to Michal POLÁK - Semily a Jan RUTSCH - H.Kr. A další jména přibývají.

  OdpovědětVymazat
 7. Soudy to provedly včas, ještě bude třeba zajistit dotace na obnovu nejlépe od státu. Doufám, že si naší štědrosti všimnou i další šlechtické rody. (Např. Lichtensteini).

  OdpovědětVymazat
 8. Mezi soudci, politiky a právníky nejen v ČR se najde vždy dost vlastizrádných hajzlů a kolaborantů. Svět je ve skryté válce. Platí válečné zákony a výše uvedená činnost je oceňována doživotím nebo popravou. Masmédia to stále skrývají.
  Zatčení a popravy dalších slavných lidí. Níže jsou uvedena nová jména těch, kteří byli zatčeni nebo popraveni.
  https://www.sfagi.gr/syllipseis-kai-ekteleseis-eponymon-i-toyrkia-kai-o-mitsotakis/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.