Reklama

čtvrtek 30. července 2020

Erdogan nevydržel nekrást plyn ani jediný den

Ivan David
30. 7. 2020
V pondělí hlásila s velkou slávou zvláštní emisarka EU - španělská ministryně zahraničí Gonzáles Layová, že s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem dohodla měsíční zastavení narušování řeckých a kyperských výsostných vod tureckým vrtnými loděmi, které v Egejském moři kradou ropu a plyn. Zmrazení nelegálních tureckých vrtných aktivit, které slavnostně vyhlásil Erdogan za účelem jednání s Řeckem, však nevydrželo ani jediný den. V úterý večer pronikla podle řeckého webu pronews.gr turecká výzkumná loď Barbaros (na obrázku) východně od města Famagusta do výhradní ekonomické zóny Kyperské republiky. Opět „zkoumá“ kyperská ložiska plynu v oblastech označovaných jako čtverce 2., 3. a 13. V prvních dvou sektorech má přitom těžební práva pronajaté francouzsko-italské konsorcium TOTAL-ENI.
 
Turecký prezident spolu s těžařskou lodí poslal ke Kypru i válečnou korvetu. Chuti mu zřejmě dodala změna postoje USA. Po cvičení, které provedla skupina letadlové lodi Dwight Eisenhower spolu s řeckým letectvem a námořnictvem počátkem týdne, nyní US mariňáci podle libanonské agentury Al-Masdar cvičí spolu s tureckou fregatou Kemalreis. Podle řeckého webu pronews včera zmizelo z webu US State departmentu (ministerstva zahraničí) prohlášení odsuzující „nelegální turecké vrtné operace ve výhradních ekonomických zónách Řecka“.
 
Libanonská agentura upozorňuje, že za změnou přístupu USA k turecko-řeckému sporu o plyn může být snaha Washingtonu opět použít Turecko jako nástroj proti Sýrii. Případně proti jiným ruským zájmům a spojencům. 
 
V Sýrii již týden probíhá ofenziva Syrské arabské armády (SAA), která je věrná prezidentu Bašáru Asadovi, proti džihádistům, staženým pod tureckou ochranu do provinicie Idlíb. Syrská vládní vojska ostřelují z těžkých děl a raketometů islamisty, kterým dodává zbraně turecká tajná služba MIT. Do další skupiny džihádistů u města Homs buší ze vzduchu ruské letectvo. 
 
US ministerstvo financí včera podle nového zákona vyhlásilo na Sýrii další sankce. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že „jejich cílem je přimět syrskou armádu k ukončení brutální války proti syrskému lidu“. Tajné služby mu zřejmě „opomněly“ sdělit, že v řadách džihádistů bojujících v Idlíbu již nejsou Syřané, ale teroristé, které sem turecká tajná služba svezla z celého světa. Syrský prezident Bašár Asad libanonské agentuře sdělil, že Sýrie americkým sankcím vzdoruje již celá desetiletí, a že ani ty nejnovější nezlomí bojeschopnost SAA.
 
Večer se ozval i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. V prohlášení pro tisk uvedl, že syrská ofenziva ohrožuje i turecké vojáky. Jaksi přitom zapomněl dodat, že turecká armáda je na území Sýrie nelegálně. Turci od roku 2018 okupují kurdský kanton Afrin a od roku 2019 část kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii. Podle Dohody ze Soči, kterou zprostředkovalo Rusko mohli turečtí vojáci dočasně vstoupit na 40 dní do Idlíbu, aby si odsud evakuovali džihádisty, které Turecko vyzbrojilo. Tato lhůta však vypršela již před rokem a půl. Libanonská agenura upozorňuje, že Çavuşogluovo prohlášení může být předzvěstí další turecké vojenské invaze do Sýrie.
 
Turci však podle ruské agentury Avia „přikládají pod kotel“ i na Kavkaze. 6 tureckých dronů Bayraktar TB2  se podle dokumentů ruské agentury zúčastnilo ázerbajdžánkého útoku proti Arménii. Avia cituje zdroje ruské vojenské rozvědky GRU, podle nichž Turecko exportuje do Ázerbajdžánu tisíce džihádistů, kteří bojovali v rámci Islámského státu (ISIL) v Sýrii. Turecko počátkem týdne poslalo do Ázerbajdžánu část své armády na společné vojenské cvičení. Letecky byly na místo dopraveny těžké houfnice, obrněné transportéry a protiletecké systémy.

21 komentářů :

 1. S tou ofenzivou v syrském Idlibu bych byl poněkud opatrnější. Ofenziva předpokládá územní postup a ten žádný není. Zatím se pořád dokola bombarduje územi směrem k dálnici, po které občas projede rusko-turecká patrola.
  K dovršení všeho turecké hovado má pořád pod sebou pointy, které by už dávno měli mít Syřané. Jde o místa, ze kterých turecké h@vno podává zprávy o pohybech syrské armády. Zajímalo by mě, kdo jim tam dodává žrádlo, kde berou elektriku, a jak je možné, že tento stav snad po téměř roce v některých případech ještě existuje.
  Jsou to snad ostrovy pozitivní deviace osmanského kradáka?

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych neřekl, že se jedná jen o dzihadisty, protože v Idlibu je i část syrského obyvatelstva, které profituje ze spolupráce s Tureckem. Líp jim platí než Rusové a zřejmě to budou nejen Turecké peníze.

   Turci chtějí být nejvýznamnějšími hráči v energovodech v euro-asijsko-africké zóně a mají k tomu všechny trumfy, protože se tam nachází nejen ruský hub a potrubí, ale také ten blízkovýchodní a kavkazský, včetně terminálů. Rusko dlouhá léta úspěšně blokovalo kaspickou ropu, ale je otázkou dokdy. Kdyby Turci nebyli nenažraní na samotném počátku, mohli udělat s USA deal a už by jim nikdo nemohl v této oblasti konkurovat. Jsem zvědav, jak dopadne NS2, ale naději tomu moc nedávám. NS2 v době C19 bude pro Rusko strašnej propadák a finanční krach.

   Další blbec je Ukrajina, která při rozumnější politice mohla profitovat taky a tyto dva státy, Turecko a Ukrajina, v pozadí s USA si mohli z Ruska udělat pouhou čerpací stanici a zlikvidovat je. Bohužel (nebo bohudík?) nenažranost vede obvykle k pádu.

   Vymazat
  2. Jo, dobrý . Neni to diskuse v uměleckém provedení emerického havlova souboru, ale je to jako pokec v hospodě. Tříbení a sdílení info. Takhle nějak by to mělo vypadat.

   orinoko

   Vymazat
 2. najprv USA s Gréckom, to nesúhlasilo s vykrádaním - tak išli k Turecku - uspeli

  OdpovědětVymazat
 3. Jedna zaJÍMAVOST: V Sýrii poblíž Idlibu se měly údajně spojit nějaké egyptské jednotky s iránskými. To má jasnou logiku, ač se to může zdát divné. Kde jinde zacvičovat reálně vlastní vojáky a připravovat je na nevyhnutelné , než tam , kde se to zatím může dařit v relativně bezpečných podmínkách.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Egypt a vojsko, to nejde moc dohromady. Navíc jsou zainteresovaní v Lybii.

   Vymazat
 4. Proč Řecko ty turecké lodě nepotopí ?

  OdpovědětVymazat
 5. Jedinou nadějí na zastavení Erdogana by bylo Rusko... Jenže to by ruská politika nesměla být bázlivá, sedící na několika židlích současně a zoufale se snažící si to s nikým nerozházet. Jako kdyby to ještě mělo nějaký smysl!

  Kde jsou ty časy, když Gromyko na tureckou hrozbu uzavření Bosporu prohlásil, že pokud Turecko průliv uzavře, SSSR si hned vedle udělá druhý. Dnešní ruská politika se podobná králi z Pyšné princezny. Když chce velký vladař (a Gosudar) někoho pustit na svobodu, potají mu pošle pilník. I Severní Korea, která se s Ruskem co do síly nemůže měřit, má víc kuráže. Kim je sice možná magor, ale když už to každý ví, raději jej nikdo nedráždí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Putin je rozvážný šachista, nedělá unáhlená rozhodnutí.Čas ukáže...
   Francie požádala o pomoc NATO, ale není jasné, zda má NATO zájem pomoci této zemi pokračovat v krádeži libyjské ropy. https://dailytimes.com.pk/627354/france-wants-talks-over-aggressive-turkish-posture-in-libya/

   Vymazat
  2. Promin, ale to je neuveritelne hloupy nazor.
   Rusko ma delat arbitra mezi dvema staty NATO a
   vinika vojensky potrestat? Vetsi preslap Ruska by
   si americti jestrabi nemohli prali. Vis co by se strhlo ve Washingtonu, v Bruselu, co by rozpoutali
   i dalsi slouhove v Britanii, v Nizozemi, ale i v Nemecku? Rusko, agresor, potrestat,... a co by si
   s touto podporou dovolil sultan? Rusku naopak
   doufa, ze hlavne ti mali clenove agresivniho spolku pochopi, ze proti vetsim se jich nikdo nezastane.
   Ze nebezpeci "Mnichova" je stale aktualni. Ono ani
   v EU nenajdou zastani. Treba pak zacnou durazne pozadovat opetovne dodrzovani mezinarodniho prava,
   se kterym si zapad a predevsim Spojene staty stale
   vice vytiraji pr..del.

   Vymazat
  3. 17:25
   Všeho do času, on se Rus nasere a tomu ksindlu z Instambulu ani ten pedofilní Alláh nepomůže!!!! 👎👎👎

   Vymazat
  4. 18,42
   Co rici? Velmi inteligentní pohled na zalezitost. Kez by takto narustala obec premyslivych.
   Nemůžeme na Rusy donekonečna nakládat věci , které musíme řešit MY sami.

   Orinoko

   Vymazat
  5. 17:25, poslání pilníku, za který si dotyčný i zaplatí, považuju za nejlepší způsob intervence. Nic lepšího nemůže být.

   Vymazat
  6. 18:42 Jo tak to jste popsal dobře kdyby se opět vrátilo mezinárodní právo. Ale gangstery z usa může zastavit jenom Rusko nebo Čína.

   Vymazat
  7. 17:25
   Vy si asi pletete politiku s hospodskou rvačkkou. Politika je umění nemožného a pokud to špatně dopadne končí to krveproliváním a válkou. Ani Rusku s Čínou nejsou na tom tak, aby byli jasnými vítězi a neutrpěli vážné ztraty - případně (konečná matky ZEMĚ).

   Vymazat
  8. Tak jste mi to nandali a poklepali si vzájemně na rameno, jak všemu rozumíte. Rusko určitě nemá dělat arbitra mezi dvěma členy NATO. Ale vyzbrojovat člena NATO, nového skoro-Hitlera a člověka prokazatelně proradného, jehož slovu nelze věřit, to Rusko může... Samozřejmě, Rusko může co chce, o tom žádná. Skoro jako v tom vtipu, s kým má Rusko hranice (s kým chce). A moje maličkost, ať dovolíte či ne, si o tom může taky myslet co chce. Třeba, že se ten geniální tah s prodejem S400 Turecku podobá hypotetickému prodeji Kaťuší Finsku a T34 do Itálie, pochopitelně za Velké vlastenecké války. První co Erdogan udělá, jakmile S400 bude mít, začne vyjednávat s USA, co mu za přístup k S400 dají. To byl můj prvotní odhad, ještě než se obchod zrealizoval. Vsadím se, že už teď S400 zkoumají američtí inženýři. Z Ruska samozřejmě slyšíme, jak je to pojištěné a určitě na nic nepřijdou. No, co taky mají říct, když už teď, z bývalého kámoše je, už ani ne skrytý, nepřítel.

   A na Donbase čekají etničtí Rusové s ruskými pasy na ruskou pomoc už déle než trvala 2. světová válka. Tedy, oni ji dostávají, ale takovou polovičatou, ne jako od suverénní velmoci, a o tom byla moje poznámka. V Sýrii už, podle vyjádření Gosudara, bylo dosaženo vítězství mnohokrát, tak čím to, že se tam neustále bojuje? A Izrael si tam bombarduje co chce a o tom, že dodané S300 hrozivě mlčí, se už přestalo i mluvit. Jakož i o důstojnících v sestřeleném letadle. S300 bude patrně nafukovací. O Sýrii by se dalo psát dlouho, třeba o ztracených amerických Tomahawcích, čemuž sami Rusové říkají na internetu "dogovoreňak". Ale to by znamenalo, že tam Rusko hraje trochu divnou a špinavou hru, přesně v duchu "zaplacení si pilníku", což jeden z diskutujících shledává úplně v pořádku. No, pokud by pilník prodával jeden ze spoluvlastníků vězení, mně osobně by z toho bylo spíš na zvracení.

   A teď Vy, vážený Orinoko. Vaše příspěvky rád čtu na Outsider Media. Toho Erdogana zastavte tedy Vy sám, přesně jak navrhujete, bude to velmi záslužné. Budeme-li ale mluvit vážně, také si myslím, že od Ruska nelze pomoc čekat. Nejen proto, že blbové jako Hřib, Novotný a Kolář u nás dělají zahraniční politiku a kazí naše vzájemné vztahy, ale taky proto, že Rusko má problémy samo se sebou. To moc dobře ví zrádce a polopodpindosník Lukašenko, a právě proto se poslední dobou chová, jak se chová.

   A mimochodem, tu kritiku Ruska, nebo spíš jeho zahraniční politiky, jsem opsal z ruského internetu - tedy kromě té Pyšné princezny. A nebyla to vůbec žádná pátá kolona. Jenom i někteří Rusové mají pocit, že s jejich zahraniční politikou "što-to ně tak". No, počkáme a uvidíme...

   Vymazat
 6. Egypt poslal armádu do Sýrie, oblasť Ildib.

  OdpovědětVymazat
 7. Každá sranda něco stojí. A válka je hodně drahá sranda. Dříve, či později se Erdoganovo válčení promítne na Turecké ekonomice a jeho popularita začne rychle uvadat.

  OdpovědětVymazat
 8. Pro nás by z toho všeho mělo vyplynout poučení, že NATO, potažmo celý západ, si s námi elegantně vytřou prdel stejně, jako si jí vytírají s Řeckem. Výdaje do zbrojení, pokud nebudou vázány primárně na domácí zbrojovky, jsou pouze výpalným. S každým dalším nákupem západní techniky se stáváme ještě více otroky.

  OdpovědětVymazat
 9. Když Hitlera nikdo nezastavil včas, tak to dopadlo katastrofou.

  OdpovědětVymazat
 10. Oni si toho Erdogana hýčkají tak, jako si kdysi hýčkali Hitlera. Zřejmě se zase čeká až jeho choutky naberou ten správný směr a pak to teprve začne. Turecko má velkou armádu a strategickou polohu, s tím se západ přít v žádném případě nebude,takže Řecko prostě bude mít smůlu. Bude kolem toho zajisté spousta pokryteckých keců, které známe už z dob Mnichova. Zase někdo bude muset přinést oběť na oltář míru, zase někdo, někoho, zradí a my si pořád budeme myslet, že nás už to potkat nemůže. Nemáme tu ropu, plyn, suroviny a pod.. Máme tu jenom tzv. Sudety a za hranicemi revanšisty, nyní drahé krajany, jak je láskyplně nazývají příslušníci zdejší páté kolony. Takže zatím dobrý.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.