Reklama

středa 15. července 2020

Evropské komisi jsme překazili bleskový podvod na osiváře

Ivan David
15. 7. 2020
V době karantény COVID-19 byla mezi Evropským parlamentem, Radou a Evropskou komisí uzavřena dohoda, že během největšího náporu pandemie budou projednávány pouze návrhy předpisů, které mají pomoci řešit ekonomické dopady koronaviru. Europarlament a Rada jako spoluzákonodárci vyšli Komisi vstříc a většinu opatření na zmírnění škod umožnili projednat ve zrychleném řízení. V době nejprudšího náporu epidemie se však Komise pokusila spáchat podvod na pěstitelích osiva. 
 
S označením „opatření v rámci boje proti COVID“ nám byl doručen návrh rozhodnutí o uznání rovnocennosti osiva pěstovaného na Ukrajině s osivem pěstovaným v EU. Komise jej deklarovala jako „technickou změnu“ a požadovala zrychlené schválení bez možnosti předkládat pozměňovací návrhy.
 
Po poradě s Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací jsem jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, proti zrychlenému režimu použil veto. Návrh už na první pohled vzbuzoval podezření, že má umožnit do EU dovoz osiva pěstovaného na Ukrajině bez kontrol, zda splňuje požadavky, které právo EU pro osivo stanoví.
Poté, kdy jsem jménem frakce ID uplatnil veto proti zrychlenému řízení na poradě koordinátorů, vyvíjeli pracovníci sekretariátu Zemědělského výboru Evropského parlamentu nátlak na mé spolupracovníky, aby mě přesvědčili ke stažení veta. Úředníci Evropského parlamentu, kteří se podle Služebního řádu mají chovat nestranně a apoliticky, se neúspěšně snažili přesvědčit mé kolegy, že „návrh nijak neuškodí východoevropským zemím ani českým zemědělcům“. Toto krajně neobvyklé chování mě však jen utvrdilo v přesvědčení, že jde o nějakou „křivárnu“. A že v tom zřejmě jde o hodně miliard. Veto jsem tedy odmítl stáhnout.
 
Těsně před prvním projednávání tohoto dokumentu na výboru začala přicházet varování před urychleným schválením jak od celoevropského sdružení osivářů, tak i od od jednotlivých národních asociací.
Při květnovém jednání Zemědělského výboru jsem zopakoval, že jménem frakce ID trvám na řádném projednání návrhu. Tedy na předvolání komisaře pro mezinárodní obchod Philla Hogana k podání vysvětlení. A hlavně na možnosti podávat k návrhu rozhodnutí pozměňovací návrhy. Argumentoval jsem rizikem zavlečení osiva kontaminovaného pylem z geneticky modifikovaných rostlin, jejichž pěstování není na Ukrajině zakázáno. A to ani v těsném sousedství polí, na nichž jsou pěstovány rosliny na osivo. Při jednání výboru jsem byl napaden českou kolegyní z lidovecké frakce Michaelou Šojdrovou s tím, že můj pohled je „subjektivní“.
 
Možnost kontaminace rostlin pěstovaných na osivo pylem z GMO rostlin představuje pro uživatele takového osiva velké riziko ekonomických škod. Většina potravinářských firem odmítá vykupovat zemědělské produkty s GMO. Pokud je při kontrolách kvality vykupovaných komodit najde, uplatňuje vůči pěstitelům tvrdé pokuty. Návrh předložený Komisí by vedl ke zrušení kontrol dováženého osiva. Na společný trh by se EU ve velkém dostalo osivo kontaminované na Ukrajině GMO bez toho, že by se to zemědělec, který by jej koupil, měl šanci dozvědět. Bez zákonem zrušené kontroly státní roslinolékařskou správou nemá zemědělec šanci zjistit, jestli v osivu, které koupil není GMO.
 
Požádal jsem proto o odbornou konzultaci Agrární komoru a Zemědělský svaz. Zajímalo mě, v čím zájmu by bylo urychlené schválení takového dokumentu. Od expertů z oboru mi bylo vysvětleno, že osivářské nadnárodní korporace jako Sygenta nebo Bayer-Monsanto na Ukrajině „za babku“ skoupily tisíce hektarů půdy. Na ní pěstují osivo za podmínek, které odporují předpisům EU. Nejen těm o zákazu GMO, ale i o maximálních limitech herbicidů a pesticidů. A nyní jim jde o to, dostat toto kontaminované osivo na trh v EU. Po poradách s předními českými experty na pěstování osiva jsem v červnu ve stanoveném termínu předložil nejen návrh na zamítnutí rozhodnutí, ale pro jistotu i pozměňovací návrh, který by zachoval fitosanitární kontroly u osiva dováženého z Ukrajiny.
V mezičase přicházela další a další varování od odborných zemědělských sdružení, které upozorňují všechny europoslance, že návrh Komise je podvod, jež by vážně poškodil evropské zemědělce. Evropská asociace pěstitelů kukuřice upozornila, že u návrhu nebylo provedeno připomínkové řízení a že se k němu odborná veřejnost neměla šanci vyjádřit. Evropské sdružení pěstitelů obilovin zase upozornilo, že Komise neprovedla povinné posouzení dopadů. 
 
Na včerejší poradě koordinátorů zástupci všech frakcí jednomyslně rozhodli, že projednávání tohoto dokumentu bude přerušeno. Současně jsme Komisi uložili, aby provedla konzultace s odbornou veřejností a vypracovala studii dopadů na zemědělce.
Předseda výboru německý lidovec Norbert Lins při rekapitulaci dosavadního vývoje této causy uvedl, že zpravodajka dokumentu česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) navrhla schválit návrh rozhodnutí beze změn. Frakce ID a polovina dalších frakcí naopak navrhuje zamítnutí. Držte proto prosím na podzim, kdy se bude hlasovat, palce nejen našim osivářům, ale všem zemědělcům, které by dovozy pančovaného osiva z Ukrajiny mohly poškodit, aby se podařilo prosadit zamítnutí tohoto paskvilu nebo aspoň schválení pozměňovacího návrhu, který by zachoval kontroly dovozů.

31 komentářů :

 1. Tady máte jeden konkrétní důvod, proč přijít k eurovolbám a poslat do "europarlamentu" odborně zdatné lidi, kteří budou hájit české národní zájmy. Umíte si pčedstavit, že by v tom výboru seděl místo dr. Davida nejaký Udavač? (pardon, bukanýr...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jeden z mnoha důvodů. proč jít k volbám a zvolit stranu, která nás z EU dostane.

   Vymazat
 2. Kdyz se muze do EU dovazet palmovy olej z plantazi po vypalenem pralese a primichavat do paliv, tak proc ne pochybne osivo. Samozrejme soudruzi z Bayer nam vysvetli, ze je zcela bezpecne a neni se ceho bat. Stejne jako Roundupu a jinych svinstev. Navic musi nejak zalepit prohrane soudy v USA (strasne me pobavilo, jak Monsanto zacalo prohravat po prodeji Nemcum. Dokud to byla US korporace, tak jim sly soudy na ruku).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čerte, olej, ano ten palmový, je vysoce kvalitní a je nutričně zdravý... a nezamořuje geneticky naše pole...

   Vymazat
  2. Ono vám 19:21 uniklo, že jde o olej z plantáží po vypáleném pralese, byť se jeví být zdravým? I když vám i dalším ona zdravost dřív nebo později přijde setsakramentsky draho?

   Vymazat
  3. Nejsem si jist a nechci šířit fámy, proto prosím, aby se ozval nějaký odborník na vztah mezi palmovým olejem a tromby. Za bráněním našich polí před genově uptaveným osivem děkuji. Kdo ví, zda Amerika nezblbla díky tomu co papá.

   Vymazat
  4. 3.53 Tak co vám brání odejít s celou rodinou do pralesa, nepracovat, A ŽÍT Z TOHO CO VÁM PRALES SÁM DÁ?
   Nevím zda a kdy jste chodil do školy, ale my už v padesátých letech minulého století věděli, že Evropa byla pokrytá ledovci, pak postupně tundrou, lesy... a první zemědělci potřebovali, zelení divte se, pole. Už v neolitu proto používali tzv. ŽĎÁŘENÍ A KLUČENÍ. Pokud se důsledně s celou rodinou nestravujete spadlými šiškami, suchým/čerstvým listím a bylinami divoce rostoucími v pralesním porostu a těly přirozeně v pánu zesnulých zvířátek...Je váš názor TĚŽCE POKRYTECKÝM. Samozřejmě, můžete vykupovat pro vlastní stravování kafilérní tuk místo olejů z řepky, ze slunečnice, z palem, z konopí, a z dalších olejnin... PST, PROZRADÍM VÁM TAJEMSTVÍ. To všechno vyrostlo na polích obdělaných lidmi.

   Obdobné hlášky jako vaše byly jistě slyšet od sběračsko-loveckých tlup protolidí...

   V jednom dětském filmu je hláška starého náčelníka osady HAVRANŮ vypovězencům: "PAMATUJ, HAVRANPÍRKO, JEDINĚ PŮDA TĚ UŽIVÍ"... a výrostek s kámošem a jeho ženou vyklučili a vyžďářili kus půdy ležící ladem... půdu zryli pritivním nářadím... a zaseli obilí, sklidili úrodu, pak si upekli chléb a odložili si OSIVO PRO DALŠÍ SKLIZEŇ NAPŘESROK. Naučili se, že budou-li na půdě PRACOVAT, PŮDA UŽIVÍ JE I JEJICH DĚTI.

   Mnohem později kdesi v Indii dostali od nějakého krále (či jak mu tam tehdy nadávali) osivo i Cikáni... ti ale zpívali, tančili, osivo sežrali... a šli drze žebrat ke králi o další milodary, že pro Cikány něco jako práce není, ti že mají jenom zpívat, tančit a dělat cikáňata. Král byl moudrý a nechal línou verbež budižkničemů vyhnat vojáky do pryč... a kdo neuposlechl, nebo zkusil nařízení sabotovat, byl recyklován - třeba se v příštím životě narodil pavoukem, který také žere co mu samo pod kusadla příjde.

   Proto byla Evropa jednou z bašt tvůrčí práce, rozvoje zemědělství, řemesel a průmyslu - stala se kulturní krajinou Evropského bělocha tvořivého.

   3.53 Příjde draho jak? Že díky výnosům z plantáží organizovaných bělochy Afričanům a Cikánům z dvaceti dětí přežívá devatenáct místo dřívějších cca dvou? Že produktivita práce umožňuje rozkvět parazitismu? Že našim dětem a vnoučatům chodí přemnožení Dalité děkovat s přemnoženými "jinokontinentálci" s heslem: KDYŽ JSTE MĚ NECHALI VYRŮST, TAK MI TEĎ SLUŽTE, BÍLÉ ...NĚ! BLM BLM BLM!

   Vymazat
 3. Proč se hned Vrecionová a Śojdrová vyjádřuji k něčemu, čemu nerozumí a jsou pohodlné si něco o věci zjistit. Hájí zájmy nás nebo lehce podléhají tlaku? K čemu je nám takový zástupce.
  Děkuji pane Davide, že nás informujete. V ČTv ani ČRo se nic nedovíme o vypečené EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidovci byli prodejní vždy. A ODS zase šla na ruku jen těm, kdo jim dobře zaplatí. Což zrovna čeští osiváři nejsou...

   Vymazat
 4. Rozklad zemí pomocí koupených zrádců, např. šojdrová, jourová, blbky jdou snadno ovlivnit! Slepice tupé!

  OdpovědětVymazat
 5. Děkujeme pane doktore Davide, že hájíte zájmy Čechů, kteří si nepřejí být zaplaveni herbicidy a glyfosáty. Šojdrovou a Vrecionovou bych však denodenně chtěla tímto svinstvem krmit!!! AŤ ty dvě sprosté báby, příživnice, okamžitě přestanou reprezentovat Českou republiku v Evropské Unii, stejně tak jako donašeči Peksa a spol.. Nebýt Vás pane doktore Davide, tak se nedozvíme jaké podvody se dějí na občanech v Evropě a také jací hlupáci a podvodníci, viz. výše, nás v EU reprezentují. A. Liebmanová

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrá práce! Současně se opětovně ukázalo, jak úplatná, podlá a nezodpovědná sebranka zastává v EU nejvýznamnější funkce. Otřesné, varovné a poučné.

  OdpovědětVymazat
 7. Je to komické i tragické současně. Právě Brusel tlačí na pilu proti zalesňování "nepůvodními" druhy dřevin, i když se o některých dá mluvit, jako o původních. Např. modřín se u nás pěstuje několik staletí. Desítky let zde roste i jedle obrovská. Přesto Bruselu i našim "ekologům" strašně vadí. A nyní by sem klidně pustili GMO.
  Skutečně, svět se zbláznil. Lidi vždycky kradli a krást budou. Ale aby se najednou dostal k veslu na většině planety lidský odpad, to asi dějiny lidstva nepamatují.

  OdpovědětVymazat
 8. Celý postup "schvalování" tohoto dokumentu musí vyvolat vážné pochybnosti. Nelze věřit tomu, že to někdo zorganizoval ze svatého nadšení a přesvědčení, že jako dělá správnou a dobrou věc. Zapracovat do půdy osivo absolutně bez kontroly může jenom zločinec. Tohle přece nemůže zůstat bez reakce členů vlád a parlamentu. Za co jého by měly padat hlavy, než za takový podvod a zločinné jednání. Copak se Šojdrová s Vrecionovou už úplně zbláznily, nebo je jim už všechno jedno? A nebo je to ještě jinak...?

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrá práce pane Davide.

  OdpovědětVymazat
 10. Bouře vítězí a zvítězí. Zatčení a popravy slavných jmen po celém světě , zprávy z Řecka. https://www.sfagi.gr/syllipseis-kai-ekteleseis-eponymon-se-olon-ton-kosmo-onomata/
  Než začnete číst tento článek, ale také nová jména z nového seznamu „zatčení a popravy příjmení“ , musíme vám říci, že byste měli přestat věřit tomu, co vám v televizi říká. Klika lidí, která zahrnuje vrahy, satanisty, pedofily, * pedovory a další, kteří lidstvo mučili od starověku! Téměř všechny z nich byly zatčeny a mnoho bylo popraveno! Všichni jsou pod dohledem americké tajné služby a federální policie několik let. Dívali se na všechno, odkud šli, s nimiž se setkali, co dělali, ale také jejich účty a další, samozřejmě, že mnozí, kteří byli zatčeni, poskytovali informace o ostatních. Když bylo mnoho z nich zatčeno nebo popraveno a televize stále ukazuje své pozůstalé nebo dokonce prostřednictvím technologie, videa s upravenou grafikou, je velmi snadné klamat širokou veřejnost.
  https://www.sfagi.gr/syllipseis-kai-ekteleseis-eponymon-i-toyrkia-kai-o-mitsotakis/

  OdpovědětVymazat
 11. Novodobá Milada Horáková - Alena Vitásková
  Prohnilý režim se jí snažil zlikvidovat. Dva její kolegové to zaplatili životem. Ona přežila s podlomeným zdravím!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-CT-se-vydovadela-Lhali-jako-kdyz-tiskne-Svobodna-Vitaskova-se-bude-branit-630630

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi obdivuji paní Vitaskovou. Doufam, že bude kandidovat v presidentskych volbach. Muj hlas pro ni,je jistý.

   Vymazat
  2. Až na tu Horákovou dobrý

   Vymazat
 12. My víme,že EK je banda hajzlů a sluhů nadnárodních hajzlů i tak děkuji za potvrzení mého názoru.

  OdpovědětVymazat
 13. Skvělá práce. Jen to chce udělat i další nezbytný krok a to nalézt skutečné viníky návrhu podvodu a tvrdě je potrestat. Je ale jasné, že systém ES tyto postupy prostě umožňuje a záleží jen na iniciativě jednotlivců, zda projde či ne. Někdo to prostě zkusil a když to nejde takto jednoduše, určitě si to dokáže zařídit i s jasnou politickou podporou.

  OdpovědětVymazat
 14. A o kolika takových podvodů ze strany EU i z dřívějška ještě nevíme????
  Děkuji pane Davide a přeji hodně sil do dalších bojů s těmi zrádci!

  OdpovědětVymazat
 15. No, ony ty dámy, tedy Šojdrová s Vrecionovou, ve slepé důvěře snaživých nevědoucích, ani jinak hlasovat nemohou. Kde by na to vzaly? Co byste chtěli od nich a jejich voličů?

  OdpovědětVymazat
 16. A jak hlasují Sorosem placené europoslankyně Charanzová a Dlabajová z hnutí ANO ? Pan Babiš u nás vlastní velkou, snad i největší osivářskou firmu Oseva, tak by měl mít zájem bránit české osivo před pančovaným dovozem z Ukrajiny. Lidovci (pí.Šojdrová), kteří vždy měli ministra zemědělství, však podporují osivo ze zahraničí. Tento příklad ukazuje důležitost kvalitních europoslanců jako je pan doktor David. A ukazuje také, komu slouží nikým nevolená Evropská komise !!!!

  OdpovědětVymazat
 17. No a čemu se divíte to je podstata kapitalismu za co nejméně vyrobit a za co nejvíce prodat.

  OdpovědětVymazat
 18. Pane dr.Davide děkujeme. Jak se něco štejchne o Monsato,pryč od toho.

  OdpovědětVymazat
 19. Další podplacenou "dámou" je Šilerová ...
  http://www.skrytapravda.cz/ekonomika/3383-schillerova-pry-poslouchala-pozorne-klause-na-vlastni-usi

  OdpovědětVymazat
 20. Malý dodatek k palmovému oleji. Nejen že pochází z plantáží po zničených pralesech, ale obsahuje vysoké množství chlordihyhroxypropanolu.Jde o karcinogen a při smažení z něj vzniká epichlorhydrin, což je velice reaktivní svinstvo, samozřejmě taky karcinogen a mutagen.

  OdpovědětVymazat
 21. Vážený pane doktore a poslanče EP, právě jste popsal zcela ilustrativní příklad, který názorně ukazuje, jak funguje a proč vlastně existuje EU. Jediným důvodem existence EU je, aby prostřednictvím jejích pseudozastupitelských pseudoorgánů mohly být členským státům vnucovány předpisy, které jsou výhodné a potřebné pouze a jen pro nadnárodní korporace, jež, fungujíce v rámci ekonomického systému liberálního kapitalizmu, potřebují trvale růst, k čemuž akutně potřebují stále se zvětšující teritorium, jež jim ty předpisy umožňují stále dokonaleji vytěžovat. Čili EU je pouze a jen prostředek nadnárodních korporací, který jim v rámci liberálního kapitalizmu umožňuje trvalý růst. Bez ohledu na cokoli a na kohokoli...
  Viki L.

  OdpovědětVymazat
 22. Je zajimave , proc jsi si poslanci sojdrova a vrecionova nenechaji danou problematiku objasnit lidmi , kteri tomu
  rozumi? Koho zajmy tedy haji ? Top 09 jsou trvali skodici zajmu CR !

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.