Reklama

pátek 3. července 2020

Francie vystoupí z NATO, aby odhalila tureckou dvojí hru

Francouzská fregata Le Courbet
Nicolas Barotte a -rp-
2. 7. 2020 LeFigaro a PrvníZprávy

Po incidentu týkajícího se Le Courbet ve Středozemním moři a třech tureckých fregat pokračoval konfrontační tón i v rámci zasedání NATO.


Francie prohlásila, že jde o selhání. NATO, které nevyřešilo spor mezi Paříží a Ankarou. Ministerstvo obrany oznámilo v úterý „dočasné“ stažení prostředků poskytnutých pro operaci Sea Guardian ve Středozemním moři.

Více než dva týdny po vážné nehodě zahrnující francouzskou fregatu, Le Courbet illuminée se nic nevyřešilo.

„Je jasným politickým gestem upozornit na nejednoznačnost operace proti obchodování s lidmi prováděné s obchodníky s lidmi,“ obviňuje Ankaru francouzské ministerstvo.

Dvojitá hra a agresivní chování Turecka jsou Paříží vehementně odsouzeny. 10. června se Le Courbet pokusil prohlédnout tureckou nákladní loď podezřelou z přepravy zbraní do Libye v rozporu s embargem OSN. Nákladní loď byla doprovázena třemi tureckými fregaty, které byly spojené s operací NATO, loď se odmítla podrobit.

„Nejedná se o jednorázovou událost,“ uvedlo ministerstvo s odvoláním na seznam podobných porušení ze strany jiných tureckých plavidel, která mají zakrytá jména a tají cíl cesty Libyi. Ankara vojensky podporuje vládu národní jednoty Fayeze El-Sarraje proti jednotkám generála Haftara, podporované Ruskem. Emmanuel Macron v pondělí odsoudil „historickou a trestní odpovědnost“ Turecka. Ankara naopak odsoudila „destruktivní“ chování Paříže.

Vzhledem k této vnitřní krizi se NATO dosud rozhodlo mlčet. Zpráva o incidentu Courbet zadaná generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem se zjevně nesnažila urazit tureckého spojence. Pokud neexistují „prostředky a čas“, vyšetřování není „vyčerpávající“, říkají na ministerstvu. Zpráva „není přesvědčivá“, ujistil v úterý ráno turecký velvyslanec ve Francii Ismail Hakki Musa, kterého vyslýchali senátoři výboru pro obranu. Pod pečetí tajemství nebyla zpráva zveřejněna.

Tváří v tvář francouzským obviňováním se Ankara rozhodla postrašit kategorickou hrozbou. „Bez Turecka nebude NATO!“ varoval Ismail Hakki Musa. „Nebudete moci zacházet s Íránem, Irákem, Sýrií, Středomoří na jihu, Kavkazem, Libyí, Egyptem,“ trval na svém.


20 komentářů :

 1. Naprosto zavádějící nadpis!
  Kdysi Francie byla velmocí a za vedení CH d.G. vykázala velení NATO z Francie. Ano to by dnes Makaron nedokázal.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 2. Kdysi by Francie dokázala Natu čelit. Dnes je to jen hloupý nadpis článku. Obsah je naprosto jiný.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 3. sympatický scenár: po rozpade USA v NATO nakoniec ostane len Turecko, s ruskými zbraňami....

  OdpovědětSmazat
 4. Francie vystoupí z NATO? Sice nevěřím, ale ona už jednou za de Gaulla z této organizace vystoupila. Pak byla mnoho let pouze přidruženým členen. Tak, že by to nebylo nic nového pod sluncem. A Turci? Jsou přes tisíc let pořád stejní. U nich nikdy k žádné změně nedojde... M.R.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to je nepotřebné uskupení které je třeba rozpustit. Je třeba aby konečně byly turecku zaraženy větry. O žádnou novodobou osmanskou říši nestojíme.

  OdpovědětSmazat
 6. Je to pecka - ale neškodilo by se podívat na češtinu toho překladu.

  OdpovědětSmazat
 7. Byla časy, za de Gaulleho, kdy Francie byla nezávislá, suverénní velmoc - a nebyla v NATO. Taky tehdy existovala, proti němu, OAS - Organizace Tajné Armády. Dnes je Francie bez de Gaulleho, bez OAS a v zádeli pod náplavou barbarů.

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud Trump v listopadu vyhraje volby rozpustí VÁLEČNÉ NATO a ukončí všechny válečné operace ve světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl. To republikáni nikdy neudělají. Trump by jednohlasně letěl z úřadu.

   Smazat
 9. Už aby NATO šlo do řiti-nic jiného si nepřejí normální lidé ve Světě!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. NATO se stává zbytečnou organizací! NATO mělo smysl , když byl jako hrozba SSSR, dnes nemá NATO skutečného nepřítele! NATO "cvičí" u ruských hranic a ty řecké jsou nechráněné! K čemu je nám potom takové NATO platné? Proč ho platíme? S Ruskem se válčit nedá, to by byl konec světa , takže je NATO zbytečná a politicky absurdní organizace! A proč je Turecko členem NATO, když není schopno plnit ani základní ustanovení NATO !

  OdpovědětSmazat
 11. NATO je horsi nez wermacht. A staty NATO se nemeckemu fasismu dost priblizily, jeden z nich je i lepsi.

  OdpovědětSmazat
 12. Je to jen puppets pro USA slouha a dodavtel financi pro corporace ktere chrli zbrane .Nic jineho se v USA prakticky nevyrabi .Zaroven je to odberatel vseho toho valecneho smejdu ,neni zajem o mir kdo by vydelaval .Mate tuseni jak ohromna tato industry je?

  OdpovědětSmazat
 13. Nadpis článku je, bohužel, hrubě zavádějící. Francie nevystupuje z NATO, ale (pouze) stahuje svoje vojenské lodi z akce, kterou na základě rezoluce OSN, zajišťuje NATO ve Středozemním moři.
  Pochybuji také, že v popisovaném konfliktu šlo na turecké straně o tři fregaty. Fregata není natolik kocábkou, aby zrovna tři doprovázely jedinou nákladní loď. Leda, že jich Turci mají desítky. Jinde jsou popisovány jiné lodní třídy. Francouzská fregata sedí. Celý ten publikovaný překlad asi ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:41
   Naprostý souhlas. Snažil jsem se o to samé, ale nepovedlo se mi to zveřejnit.
   Václav

   Smazat
 14. První zprávy jako vždy hysterické. V originálu se piše ( the guardian - tiskový orgán francouzské KS ) že francie ukončí členství v misi ( teď to nevím po našemu ) I´OTAN ( což je mise EU/NATO, zabraňující dovozu těžkých zbraní do Libye. ( kromě Tureckých )
  Koloděj

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ach jo, kdo by si myslel, že "média" nemusí říkat pravdu? :) :) Popravdě jsem tomu taky moc nevěřil, ale neměl jsem čas a ani možná chuť si to zjišťovat. Díky za info.

   Smazat
 15. 17:58 většina republikánů jsou zločinci- soudy probíhají...
  Trump rozpustí NATO! Americký zpravodajský důstojník celou pravdu o tom, co se děje! Spojenectví lehkých sil Spojených států...
  https://www.youtube.com/watch?v=JiIm81f6obw
  Pokračují provokace Donalda Trumpa, nejen jeho politických odpůrců, ale i odpůrců lidstva. Je možné, že budoucnost nejen nás, ale i dalších vyspělých zemí závisí na jeho vítězství.

  OdpovědětSmazat
 16. Když chtěl Kennedy převést FED pod kontrolu státu, zastřelili ho. Omezí-li Trump jakýmkoli způsoben zbrojní průmysl, skončí stejně. Zboží se musí prodávat, proto je třeba vytvořit příhodné podmínky: uměle vyvolané válečné konflikty - etnické války v Africe a jinde, šíření svobody, demokracie a humanity bombardováním civilistů, ..., hledání nepřítele za každou cenu. Mír je pro zbrojní průmysl nepřijatelný. Co by s tím miliardovým šrotem dělali? Je určen jen k vraždění a destrukci, mírové využití nemá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. onedlho v usa vyhlásia stanné právo, volby nebudú a Trump ostane prezident

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.