Reklama

neděle 12. července 2020

Generální tajemník OSN a německé předsednictví Evropské rady pískají k Libyi podle tureckých not

Ivan David
12. 7. 2020

Generální tajemník OSN Antonio Gutierrez a spolkový ministr zahraničí Heiko Maas, který vystupoval za Německo, jež v současné době předsedá Evropské Radě, ve společném prohlášení vyzvali k vytvoření demilitarizované zóny kolem libyjského města Sirte. V „nediplomatické“ řeči jde o požadavek na stažení vojáků Libyjské národní armády (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, kteří brání město před útoky turecké armády a džihádistů z vlády národní shody (GNA) samozvaného premiéra Faíze al-Sarrádže.
Město Sirte a za ním umístěná vojenská základna Al-Joufra tvoří bránu k druhým největším nalezištím ropy v Libyi. O jejich dobytí se v červnu pokusil turecký expediční sbor spolu se Sarrádžovými džihádisty. Turecký prezident Recep Erdogan již vyjádřil zájem zřídit v Joufře stálou tureckou vojenskou základnu. Již dříve podepsalo Rusko s Haftarovou LNA dohodu o pronájmu této základny ruskému letectvu.
V současné době Turecko připravuje další pokus o dobytí Sirte. Transportními letouny C-130 Hercules a konvoji doprovázenými bojovými loděmi denně přisouvá do Tripolisu vojenské posily. Kromě vojáků pravidelné turecké armády bylo do západní Libye přivezeno více než 12 tisíc džihádistů ze Sýrie a Iráku. Velká část z nich jsou veteráni Islámského státu (ISIL). Na řadu z nich jsou vydány mezinárodní zatykače za spáchání válečných zločinů. V posledních dnech k libyjskému pobřeží připlulo 8 tureckých válečných fregat. Na bojové pozice v Libyi přilétlo dalších 17 tureckých stíhaček.
A v této situaci generální tajemník OSN a ministr zahraničí země, která předsedá EU, požaduji vytvoření demilitarizované zóny. Prakticky se tak opakuje situace před tureckou invazí do kurdského kantonu Rojava v severní Sýrii. Loni na podzim přinutily USA a Rusko na základě požadavků Turecka kurdské milice YPG/YPJ, které v pozemních bojích výrazně přispěly k porážce ISIL, aby se stáhly z pohraniční zóny. V oblasti měla vzniknout demilitarizovaná zóna. Několik dní poté do volného prostoru zaútočila turecká armáda a po invazi obsadila další část Sýrie. Již více než 2 roky Turecko nelegálně okupuje též kurdskou provincii Afrin v severní Sýrii.
„To, co provádí velmoci je skutečně neuvěřitelné. Všichni mlčky přihlížejí tureckým provokacím kolem řeckých ostrovů v Egejském moři, kyperských pobřežních vodách, Sýrii a Libyi. Země jako USA, Německo, společně s EU a OSN, zavírají oči a dávají území Ankaře.“, konstatoval řecký web pentapostagma.gr. Turecký prezident i představitelé turecké armády opakovaně deklarovali zájem na obsazení libyjských ropných polí.

15 komentářů :

 1. Celé záležitosti něco chybí... aha... Což takhle poslat za Němce do Libye hitlerjunGEN.
  Na moři probíhají současně dvě cvičení - jedno erdy nakopnutého , a to druhé egyptské.
  Egypt tvrdí, že pokud erda bezkulečník dobyde Sirtu, tak zaútočí. To bych krajně nedoporučoval. Proč to dobývat zpět, když je možnost to místo rovnou bránit a nenechat ho roztřískat. Mám v dobré paměti, jak erda vyšinutý jasnozřivě prohlásil, že měsíc červen bude koncem pro syrského Asada, protože už ho opustili i Rusové. Tak nějak podobně staví do haptáku i Haftára, ačkoli erda sám už je bez Itálie. Té právě teď zaslal nasmlouvanou ropu Haftár.
  Ta dělící čára je dneska opravdu výmluvná. Nordická rasa skáče podle toho, jak Trump a erda hydroceFALUS pískají. Takové ponížení. Škoda, že to nemůžou komentorovat Dr. Goebbels a Herr Hitler.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
 2. Rád bych doufal, že český sralbotka Metnar úhledně zváží situaci , a do Libye pošle český army expediční sbor, složený z těch největších místních emi hulibrků, aby na straně islámského teroristy ukázal co umí pěkně po emericku, popřípadě, aby tam po emericku i vychcípal.
  Co jiného s degeneráty, když chtějí válku s Ruskem , tak ať si ji užijí cvičně prozatím v africacorps.
  Alespoň nebudou pořád ležet u compu , nýbrž nám obludé ukáží, zač je toho loket.
  Česká armáda do Libye!! A do erdovy první linie. Hned vedle světových teroristů.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navrhujte povolat do služby Romy od 18 do 60 let a poslat do Libye? Pravda, nevznikly by významné ekonomické ztráty a na dobytém území by mohl vzniknout Romostát, kde by si Romové vládli a pracovali sami na sebe podle svých zvyklostí a tradic... bez otravných Gádžů... Když mohl vzniknout Izrael, proč ne i Romostát...

   Vymazat
  2. 20;05
   Výborný nápad 👍

   Vymazat
 3. Heiko se stává naším "přítelem", ještě je snad v záloze Orbán. Doufám, že Turek aspoň naštval Macrona. Čeká nás velmi zajímavý podzim.

  OdpovědětVymazat
 4. No snad se ukáže kdo je vládcem Libyje a zda se ho někdo zastane.

  OdpovědětVymazat
 5. Německo má v Turecku své zájmy, především tam mají jejich firmy spoustu továren. Nedá se proto předpokládat, že by chtěli jejich postavení ohrozit. Jednají prostě ve svém zájmu.

  OdpovědětVymazat
 6. Někde u Benghází, tuším Tobrúk s to místo zove, už jeden hřbitov našich i jiných vojáku je a pokud ho nevyplenili isiláci hned po utýrání Kaddáfího, můžou ho naši chrabří rekové ve službách nadnárodní židovské finanční mafie rozšířit, aby se zas zapsali do dějin světa na frontě, "kde se opět bojuje za Prahu", za Prahu Hřibů, Kolářů a Novotných, a přitom s Tureckem a Německem vytváří koridor pro volný průchod afrických imigrantů do jižní Itálie a tak pomohli dobré věci EU, Kalergiho EU.....

  OdpovědětVymazat
 7. Už dlouho vyskakovat nebudou. EU se rozpadne, NATO bude zrušeno a Německo bude muset vyplácet válečné reparace.
  https://www.email.cz/download/k/Znouslu4Q6OjFPzVsWKH1SbrDfCRcHV9t9tLOEiQmRo_jQKsGSXJItPmVShf8uE02v5tQF8/10000000_2127651637498775_5797146654830231552_n.mp4 film- Pryč z EU

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:23 Tak to by bylo to nejlepší co by nás mohlo potkat.

   Vymazat
  2. Nedelejte si nadeje. To by musela padnout Kabala nejdriv.

   Vymazat
 8. 20:23
  Kamaráde, stává se, že přání bývá otcem myšlenky. Ale ve hře je moc zájmů. Myslím si, že je to běh na dlouhou trať. Dnes díky nesmyslnému tlaku EU, pod taktovkou Německa, se pomalu řadí opozice. Maďarsko, Řecko, Polsko, Rakousko, Francie, Norsko (možná i my) začínají mít pocit, že EU není to pravé ořechové.

  OdpovědětVymazat
 9. Turecko je v NATO, Cesko taky. Tak co se divite? Vrana vrane oci nevyklove. Nemci a Turci v historii byli obvykle spojenci. Kdo to nevi at si precte historii valek na Balkane a male Asii. Galipoli a porazka spojencu, Atatürk, jehoz dedictvi likviduje sultan Erdogan a snazi se ovladnut Muslimske zeme v okoli, dostat se k surovinam. Turecko na to ale nema a brzy se to projevi. Mozna ho podpori bohaty zapad, ovsem zadarmo to nebude!

  OdpovědětVymazat
 10. Kvázy Osmanský bojovníci budou v skutečnosti operátoři IDF ...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.