Reklama

neděle 12. července 2020

Hned po revoluci Havel naštval Slováky jednou větou, vzpomíná Čarnogurský. A přidává moment z voleb, kdy zklamal i jeho

Ján Čarnogurský
Rozhovor s Jánem Čarogurským
12. 7. 2020    Parlamentní listy

Někdejší premiér SR, ministr vnitra a ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentuje současnou slovenskou politiku, zastává se aktuálního premiéra Igora Matoviče, vymezuje se proti politické korektnosti a vzpomíná na Václava Havla a Václava Klause. Samotné USA, podle něj, odhalily především hloubku své vlastní krize a jako o strategickém partnerovi by o nich momentálně vůbec nepřemýšlel.Pane Čarnogurský, v českých médiích se zejména s existencí spolku Milion chvilek a s jeho aktivisty v posledních měsících rozebírá historická úloha někdejšího prezidenta Václava Havla v českých, ale vlastně i v československých dějinách. Jaký je váš pohled – cennější o to, že jste se znali osobně…

Václava Havla jsem poznal jako disident. Když jsem byl v Praze na jednom takovém disidentském večírku, kam jsem byl „nominován“ za slovenské disidenty. A stalo se, že ten dům, kde se to setkání konalo, obklíčila StB – a ta nás pak také rozvezla do různých policejních služeben po celé Praze k výslechu.

A tam jsem také lépe poznal Václava Havla, když jsme spolu asi dvakrát po těch výsleších čekali v jedné místnosti, a kde už panovala taková uvolněnější atmosféra, tak jsem teprve zjistil, že Václav Havel byl skutečně rozený dramatik.

Když vyprávěl takové celkem jinak obyčejné epizodky a historky z běžného života, tak on je dokázal tak podat, že jim vtisknul opravdu ten dramatický a mnohdy groteskní étos.

A proti všem dohadům některých dnešních badatelů, Charta 77 byla opravdu takovým spiritus rector celého toho opozičního protikomunistického hnutí až do listopadu 1989.


Ale co Václav Havel jako prezident – tedy jako politik? Jak jste vnímal třeba jeho zájem o tu funkci?


Víte, Václav Havel byl především ve své podstatě více umělec než politik. Naopak já jsem byl rozhodně více politik než umělec – k tomu jsem neměl příliš blízko.

Ale ptáte-li se, zda chtěl být Havel prezidentem – tak to ano, to podle mě chtěl už od samotného začátku. A to české, zejména tedy pražské prostředí okolo něj začalo ihned pracovat na tom, aby se tím prezidentem stal.

My jako slovenská strana jsme proti tomu nic nenamítali. Se mnou dělali rozhovor hned v těch prvních dnech, kdy se mě právě na to ptali, zda má být Havel prezidentem – a já jsem řekl, že ano.


Slovenští disidenti tehdy možná trochu překvapivě podpořili Václava Havla, a nikoliv hrdinu Pražského jara 1968 Alexandra Dubčeka. Jak jste to tehdy vnímal?

Já jsem prostě uznával, že v té konkrétní době na tuto funkci se Havel hodil lépe. Dubček byl, jak jste sám řekl, hrdina 68. roku, ale potom už prakticky nevykonal téměř nic, kromě nějakého dopisu Gustávu Husákovi a převzetí čestného doktorátu, ale na té disidentské práci se vlastně ani nepodílel.

Ale možná tím hlavním důvodem bylo, že Havel byl lépe než Dubček připraven operativně reagovat na nové a nové podněty ze všech stran, které tehdy přicházely prakticky každý den – tak, jak se ta situace měnila.

Smutné bylo to, že v momentě, kdy se Havel obklopil těmi svými spolupracovníky, což je naprosto v pořádku – to mu nelze vyčítat, a začal už úřadovat jako prezident, tak se bohužel čím dál tím více vzdaloval od toho někdejšího disidentského prostředí.Začal jste ho tedy vnímat negativně?

Dá se říct, že po čase ano, mezitím jsem byl spíše zdrženlivý. Ale povím vám pár detailů, na kterých je dobře vidět, že Havel byl umělec, a ne politik.

Když jako čerstvě zvolený prezident přicestoval v roce 1990 na Slovensko, tak si dokázal okamžitě znepřátelit desetitisíce Slováků, protože se o tehdy největším slovenském i československém panelovém sídlišti Petržalka nechal slyšet, že tam ti lidé žijí doslova jako králíci v kotcích.

Nebo další věc. Potom totiž začala kampaň před volbami v roce 1990 a Václav Havel zde začal vystupovat jako sympatizant a podporovatel VPN (Verejnosť proti násiliu – tehdejší slovenská politická strana – ekvivalent českého Občanského fóra). Proti tomu jsme my jako KDH (Křesťansko demokratické hnutí) samozřejmě protestovali, protože přece není demokratické, aby prezident takto vytvářel propagandu jedné politické straně.

A to byly takové jeho tradiční přešlapy.

Například si ještě vzpomínám, když jsme byli jednou na společné večeři v Bratislavě, tak tam venku na náměstí SNP protestovala slovenská krajní pravice – to byla taková obdoba vašich republikánů Miroslava Sládka. A Václav Havel se vydal schválně cestou těsně okolo nich, takže auta už se téměř dotýkala těch lidí na chodníku – a ti lidé samozřejmě na Havla všemožně křičeli, no zkrátka byli jasně proti němu a dávali mu to patřičně najevo.

A byl z toho ve finále malér pro Slovensko, že Slováci se takhle dokážou chovat k milovanému prezidentovi...

(celý rozhovor najdete ZDE)

40 komentářů :

 1. Havel vyčuraný a všehoschopný alkoholik, který po celý svůj život vždy škodil "obyčejným" lidem - státu.
  Světlana Merkulová
  globál kapitalistický lágr ,ráj pro bohaté , 1989 nám havlofašisti všechno rozkradli ,zadlužili a podle plánů západních zasr*anů zlikvidovali potravinovou soběstačnost z armády čr udělali okupanty v poušti , mají obnovovat soběstačnost ...sázet zeleninu,obilí, místo toho podporují podnikatele, ............zavřít zbytečné hospody, hotely a obnovit chov dobytka, skotu, sázet stromy proti suchu, vytvářet pracovní místa v zemědělství kam přejdou třeba herci a umělci ....žádné státní dotace na havloidní herecké šmuky , a praha? ta se směje nám ostatním hloupým vesničanům ,není jediný důvod tu pražskou havlistickou povýšenou špínu jakkoliv podporovat , na mnohých hospodách měli nápisy kdo volí prezidentem zemana zákaz vstupu.......slušní pražáci musí žít mezi tou prohitlerovskou klerofašistickou špínou europráskačů a vítačů islámských teroristů , at se místo státních dotací podnikatelé zabalí do tibetstké vlajky i s tím hnojem hřibem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Havel byl užitečný idiot (hloupý a nemorální), naprostý souhlas. Nastrčená figurka k rozbití Československa, řízená zvenčí. A od mládí byl připravován na tuto úlohu samotnou Komunistickou stranou, která byla definitivně po smrti Stalina obsazena zrádci národa. Po smrti Stalina byla totiž ve všech ústavách socialistického bloku ukotvena vedoucí úloha komunistické strány. Do té doby měli legitimitu, protože plnili vůli lidu a lid jim tu legitimitu dal. Protože došlo ke zradě a tu legitimitu ztratili byli nuceni si moc násilím vložit do ústavy a to byl i jejich konec, protože když měli moc jistou mohli se na vše vykašlat a nikdo jim nemohl odporovat a řešili jenom kariérní postup a kohokoliv schopného dusili, aby nebyla vidět jejich neschopnost. Do té doby byli schůze komunistické strany veřejné a kdokoliv mohl mluvit k věci a stranu kritizovat. První věcí po převratu bylo, že schůze Komunistické strany se stali zavřené a lid byl informován o nařízeních (už nemohl účastnit budování a řízení společnosti - odstavení lidé, postupně přešli do stavu, kdo nekrade okrádá rodinu). To byl začátek řízeného rozpadu socialistického bloku a u nás končil zvolením vlastizrádce Havla, za plné podpory Komunistické strany, která se stala slohou západu již od od roku 1968, ale zpočátku to nebylo zřejmé (socialistický blok zajišťoval svými zdroji západ, tím že obchodoval v dolarech i když mohl v Rublech - západ se nyní bez socialistického bloku rozpadá, pár let si sice zachránil vydrancováním socialistických zemí,ale teď je to zcela zřejmé. Svět zatím drží pohromadě díky Rusku a naštěstí Rusko jako stát posiluje svoji pozici posílením ústavy navzdory zločineckým snahám všech lumpů světa).

   Vymazat
 2. Proč ztrácíte čas rozhovory s prolhanými živočichy?
  Václav Klaus - Ten, kdo neuvažoval o ničem jiném, než o samostatném Slovensku, byl primárně Ján Čarnogurský. To je naprosto evidentní. Mimo jakoukoliv pochybnost.
  Možná jako varování, jiný smysl to nemá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbosť,Čarnogurský blúznil o nejakej samostatnej hviezdičke v budúcnosti,vtedy bol proti rozdeleniu.Za rozdelenie bola od začiatku vtedajšia sns a hzds sa pridala až keď bolo jasné že na rozdelenie sa česi pripravujú už dva roky a dávajú neprijatelné podmienky slováom.Carnogurský a kdh boli a zostali podvraťáci.

   Vymazat
 3. 20:47
  absolutní souhlas !

  OdpovědětVymazat
 4. 22:48 buď si nemáte co pamatovat, nebo si nic nepamatujete. Ján Čarnogurský boural socializmus co to šlo, ale ke snahám Slováků o samostatný stát říkal, že k tomu zdaleka ještě není čas, že tá stolička v OSN počká ... V té náladě byla na Slovensku jiná formulace těžko přípustná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ján Čarnogurský pochopil, že výpalné vyražené z Čechů při rozchodu zastaví/omezí stálý tok zdrojů z Čech na Slovensko... tak doporučoval nespěchat.

   Jinou věcí je, že Čechy teď odírají a ničí jiní "čistí přijemci".

   Vymazat
  2. Oba rošťáci, jak Klaus, tak Mečiar to v Brně, jen na nás hráli. Už dopředu to měli jasné. Nám nedošlo, že dva kohouti na jednom hnojišti nemohou být. I stalo se... Mělo to jenom jednu chybičku, k roztržení státu nestačilo divadelní usnesení parlamentu, chybělo to hlavní - referendum občanů. Dnes už je to celkem jedno, ale už na začátku,jak je vidět chyběla demokracie. Proto i další vývoj tomu odpovídal.

   Vymazat
  3. 0:37 - myslíte, jako že Češi nás budou chvilku sponzorovat v naději, že zůstane společný stát a po tom je pošleme do p.... a "urobíme si Švajčiársko"? Není nad politiky, kteří to myslí upřímné.

   Vymazat
 5. Pro ty, co obviňují SLováky se snahy rozdělit Československo. Dodnes věřím, že celou akci zorganizovali "užiteční idioti" řízení zvenku a nebo zblblí velikášstvím (Klaus i Mečiar, případně další dosaďte si sami kdo hrál jakou roli) a my jako mlčící většina jsme tomu nezabránili. A kdyby se někomu zdálo, že si vymýšlím tak proč nebylo referendum. Stačila prostá otázka a pravidlo, že pokud alespoň jedna strana řekne rozdělit, tak to znamená rozdělit ale také že "vinník" je jasný. Proto zásadně odmítám řeči o tom, kdo je vinen. A já byl v té době ne Slovensku, já brečel i mole manželka též a můj bratr byl šťastný... Tož tak to bylo, a ne nějaký Čarnogurský. Toho si vážím především za jeho vyrovnané názory, není to vlez prd.lek a to i přesto, že v době jeho politické kariéry jsem ho neměl rád. Čtěte pozorně, co říká protože má v mnohém pravdu

  OdpovědětVymazat
 6. První odstavec vystihuje dokonale pana Havla.Dá se také souhlasit,že byl dramatik, ale taky politik s velkém P.Vy nikající člověk a spolu s ním celá tehdejší Charta měli obrovský vliv na ukončení 40 let trvající tragedie, vládnuti komunistu!
  Pne Havle, nikdy nezapomeneme!! Díky!!

  20:47
  Poněkud pomatený názor! Vojáci mají sázet zeleninu, obilí.....?? No a ten závěr - PROHITLEROVŠTÍ KLEROFAšISTI a další perla VÍTAČI ISLÁMSKÝCH TERORISTU TIBETSKÁ VLAJKA TAKY VADÍ - myslím, že lékařské ordinace pro slabomyslné mají otevřeno non stop, tak si tam dojďěte, než si ublížíte!!

  OdpovědětVymazat
 7. 30 let Temna, všechny tyto sseresovy politické loutky, zavřít do lomu a zabavit majetky celým rodinám !!!
  Takhle zkurvit fungující nezadluzeny stát může jen hawloidni ssuddetacky kolaboranty tečka

  OdpovědětVymazat
 8. Moc „děkuji" všem disidentům do jakého „ráje" nás dostali v čele s nacamraným vencou flaškou.

  OdpovědětVymazat
 9. Transgenderová ideologie má „zhoubný dopad“ na společnost, tvrdí studie

  http://svobodnenoviny.eu/transgenderova-ideologie-ma-zhoubny-dopad-na-spolecnost-tvrdi-studie/

  Černošská revoluce pokračuje. Francie má přejmenovávat ulice po Afričanech

  http://svobodnenoviny.eu/cernosska-revoluce-pokracuje-francie-ma-prejmenovavat-ulice-po-africanech/

  Nový arcibiskup tvrdí: „Ježíš byl černoch“

  http://svobodnenoviny.eu/predni-anglikansky-arcibiskup-tvrdi-jezis-byl-cernoch/

  OdpovědětVymazat
 10. Havla měli soudy za prolomení Benešových dekretů a za vlastizradu odsoudit k trestu smrti!! ;!

  OdpovědětVymazat
 11. Stotožňujem sa s Petrom Cibulkom(Vašku, si prase).
  Čarnogurský je absolútne nečitateľný človek. On za komunistov "disident", brat komunistický káder a druhý brat emigrovaný v Kanade. Tak čo si má človek myslieť....

  OdpovědětVymazat
 12. Havel byl jednoduchej kulisák a humanitní ochlasta uctívaný SSA. Ti mu až tak nedůvěřovali, podmínkou jeho prezidentování byl dohled kancléře Trautumberka. Světovej učitel byl Klaus a odborník na odklánění státního majetku...Havlovi šlo o to, aby "privatizace" u nás, ve smyslu rozkradení a devastace, se zúčastnil pouze západní kapitál. Proto se oba Vendové moc nemuseli!
  Kdosi chytrý a skutečně vzdělaný řekl: Přesvědč 2 generace a získáš celý stát. Toto se již 30 let plně uplatňuje v našem naprosto zdecimovaném školství. Čučkaři z BISKY to jistí. USA jim předává diplomy jako Havloj za ničení naší svobodné suverenity v americkém zájmu . Další důležitou součástí je devastující snížení průmyslu případně jeho předání do cizích korporací, totéž platí o bankovnictví a pojišťovnictví, veškeré energetiky, plynárenství a ropného průmyslu - splněno. Nejdůležitější však nastalo likvidací soběstačného zemědělství a prodej vody. KDUČSL s exministrem Luxem se přičinilo zrušením ČSN na potraviny. Od té doby nastala divoká "privatizace" potravinářského průmyslu. Výsledkem jsou polochemické ,navoněné, nabarvené, nachucené a pěkně zabalené potraviny jež více škodí než prospívají nám lidem. O západním zdravotnictví kdo chce vědět pravdu tak ví.

  Nyní nastala poslední fáze zotročení států a lidí: ZADLUŽIT nesplatitelnými úvěry, což na pokyn CABALY probíhá. K tomu slouží světové divadlo každodenně přenášené všemi sdělovacími prostředky- Coronavirus 19. Strach přináší zoufalství. Zoufalí a zfanatizovaní lidé poslušně dělají zoufalé věci. Gojímové vykonávají příkazy, z čehož mají profit. Jenom si neuvědomují, že po splnění "úkolu" budou jako nepotřební svědci odejiti. Soukromý FED a MMF už budou jenom upravovat úrokové sazby státům dle poslušnosti a soukromý dolar bude zachráněn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tož, prehrali sme studenú vojnu. Z nášho majetku sa stala vojenská korisť a z nás otroci.

   Vymazat
  2. 18:25
   To si stěžujete nebo jste rád.??
   Proč jste otrok, já nikoho kolem sebe jako otroka nevidím, asi jenom vy.

   Vymazat
  3. 17:16
   Že jste si stejně nestěžoval na Husáka, to byl šíbr. Na změnu režimu si stěžují pouze bejvalí komouši, politruci, STBÁCI, milicionáři a další rudí zmetci, kteří tímto přišli o své výhody, moc dobře pane Havle.
   Váš článek je jen rudá agitka, nic víc, ubohé.

   Vymazat
  4. 11,06
   Za prolomení Benešových dekretů měl udavač viset....a Šláfendrek hned vedle něj!!!!

   Vymazat
  5. Pro 11"02 Jste opravdu slepec nebo jen blbec???

   Vymazat
  6. 8:20
   Ne jen rozumě uvažující duchodce, který v životě něco zažil a prožil a opravdu jsem nikdy otrok nebyl a ani ve svém okolí žádné neznam, jak se projevuje takový otrok??!Napište!!

   Vymazat
 13. Dnes mi vadí, že "sametová" byl z venku řízený proces.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:07
   Prosím a kým??? Konspirujte, přehánějte!!!
   Revoluce byla logickým vyustěním dlouhodobých problému neschopných komunistu!!!!!!
   Nic víc za tím nehledejte.

   Vymazat
  2. 11,00
   Ten tvůj výSTUP je skutečně NElogický!!!!

   Vymazat
 14. Všechny převraty ve světě řídily USA s její věčnou a zločinnou podvraťáckou CIA, která měla za úkol konspirovat, uklízet nepohodlné a podporovat rozvrat států, které nedělali to co si přáli USA. Dokument o tom jak USA více jak 200 let masakruje a terorizuje svět zcela jednoznačně potvrzuje, že USA jsou kazimirové s expanzivními choutky v zájmu USA a jeho nohsledů.

  OdpovědětVymazat
 15. Fuj Havel, stokrát fuj a pořád to je málo. Jeho jméno bude v naší společnosti smrdět ještě hodně dlouho. Záložák.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jeho lavičky jsou kouzelné a skoro zadarmo.

   Vymazat
  2. 0,26
   Tohle """zadarmo""""by se mi každý měsíc hodilo do kešeni!.-D

   Vymazat
 16. No tak Havel mluvil o bydlení lidí = "králíků v kotcích" nejen ve slovenské Petržalce, ale stejně tak na pražském velkosídlišti Lhotka. Tam se prý občané na pana prezidenta Havla z toho důvodu doopravdy rozzlobili, debatní místnost opustili a pan prezident Havel tam zůstal prý hačat sám jako kůl v plotě. Není vyloučeno, že po ránu měl v sobě ještě zbytkový alkohol, a tak "básnil" zcela nerozumně. Elitář se nezapřel. Předseda parlamentu (dříve autor oslavné básně o Gottwaldovi), se vyjádřil, že z věd ekonomických V. Havel žel neuměl ale lauter nic, horší bylo, že jakožto dlouholetý prezident republiky se z ekonomie nesnažil prý naučit ani základní minimum. A dozor škodlivého huhňavého neumětela Karla Československou republiku ničil.

  OdpovědětVymazat
 17. https://www.youtube.com/watch?v=yaB7m8CoF-Y&feature=emb_logo

  Ozralec byl instalovan za pomoci Sorose -spolupracovnika nemcu v Budapsti Detailni vypraveni o instalaci ozraly bohuzel UTUBE vymazal

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:52
   Divné, soudruzi zvolili pana Havla jako prezidenta na příkaz Soroše?? To jako když se tenkrát někdo setkal s Havlem, tak měl obrovský vliv, že se stal prezidentem, pokud vím, tak se setkal s desítkami lidí z celého světa.Nějak celej snímek pokulhává za realitou, další z mnoha blábolu které chtějí poškodit pana Havla. Pokud chcete lhát, tak rozumě s Mírou, tohle je přece blábol blábolu!
   Musíte si zvykat, že LEŽ bude na UTUBE mazána,konečně!!

   Vymazat
  2. 10,49
   Vždyť byl udavač s komunistama jedna ruka,tak si ty pindy nech pro Novotnýho!!!!Setkání s udavačem bylo skutečně Best off Best,většího DEMENTA A OŽRALU jsme na Hygienické stanici NIKDY NEMĚLI!!!!!.-DDD

   Vymazat
  3. 11:09
   Ty se starej na prosektuře o mrtvoly, a o pana Havla se se nestarej, tomu ty troubo nesaháš ani k těm jeho krátkým kalhotám, F-333. AMIOHAVLOOKUPANTE.

   Vymazat
  4. 11:00
   Ty se starej o vnuky, který mít nikdy nebudeš, nejsou lidi 😀A to, že z udavače Havla tenkrát na Hygienické stanici táhnul chlast je holá skutečnost, havlopussynko havlopussynky👎s F73, A52, F100 a F800.
   P. S. Redakci děkuji za zveřejnění odpovědi 👍

   Vymazat
 18. No dle mého názoru byl Havel stejný umělec jako Černý. Fuj. Takže toho genia slovenského nevím čím tak oslovil. Asi jsou z podobného vrhu.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 19. Pro rozdělení republiky jsem měl svoji vlastní teorii, teorii neználka. Myslel jsem si, že to byla hlavně snaha Mečiara, protože se bál, že vychcaní Čehúni mu rozkradou i Slovensko a na tamější, leč pomalejší "šíbry" nic nezbude. Pak jsem se setkal s pánem, byl to profesor politologie z Bratislavy. Tomu jsem svoji teorii přednesl a on se jen smutně usmál a řekl, že rozdělení nevymyslel ani Klaus, ani Mečiar, na to prý byli malí páni, ale že to bylo naplánováno "shora" a oni jen realizovali příkaz, pokud se chtěli ve funkcích udržet. To bylo pro mne velké překvapení - tehdy jsem o nějaké geopolitice neměl ani šajna. Stále mi to od té doby vrtá hlavou. Myslíte si, že ten politolog mohl mít pravdu?

  OdpovědětVymazat
 20. Slováci neměli rádi pana Klause, nechtěli jeho ekonomické reformy, ani tam jeho ODS neuspěla,také proto jsme se rozdělili. I V. Havel vystupoval proti mafiánskému kapitalismu.Nejde mi do hlavy, proč měla ODS neustále takovou podporu u voličů, přitom ekonomický růst za jejich vlád stagnoval,zdražovalo se,životní úroveň se u většiny lidí nezvedala, spíše naopak se utahovaly opasky..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obyčajní ľudia sú v pohode len politici z nás robia volov

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.