Reklama

neděle 12. července 2020

Jaroslav Bašta: Když se ucho utrhlo, aneb pomsta za ricin


Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta a -rp-
12. 7. 2020  PrvníZPrávy

Tento týden se do historie česko – ruských vztahů zapsal zadržením údajného spolupracovníka českých tajných služeb Ivana Safronova, bývalého novináře a poradce šéfa Roskosmosu Dimitrije Rogozina, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Český špion v Rusku byl naposled zatčen před sto lety za občanské války. Tato špionážní aféra si nepochybně zaslouží podrobnější analýzu, byť zatím máme k dispozici kromě několika faktů nepřeberné množství mediálních spekulací kolujících zejména v ruských novinách. Pokusím se s obojím vypořádat.

V úterý 7. 7. ruská média publikovala informaci, že Federální bezpečnostní služba (FSB) zadržela poradce generálního ředitele agentury Roskosmos Dimitrije Rogozina Ivana Safronova pro podezření z vlastizrady. Té se měl dopustit spoluprací s českou tajnou službou, přičemž neopomněly poznamenat, že ve prospěch USA. Následně Safronovův zaměstnavatel Roskosmos vydal prohlášení, že špionážní činnost Safronova se netýkala posledních dvou měsíců, kdy byl u nich bývalý novinář zaměstnán.

To obrátilo pozornost médií na jeho předchozí aktivity. Ivan Safronov od roku 2009 pracoval ve významných ruských novinách Kommersant a měl pověst experta na otázky vojensko – průmyslového komplexu, obrany a bezpečnosti. Tuto specializaci (i pozici v novinách) vlastně zdědil po svém otci Ivanu Safronovovi staršímu, který v roce 2007 tragicky zemřel skokem z okna vlastního domu. Prokuratura tuto událost vyšetřovala pro podezření na vydírání a dohnání k sebevraždě. Samozřejmě bezvýsledně. Jeho kolegové z redakce však věděli, že pracoval na materiálu o dodávkách ruských zbraní do Sýrie, který mohl vyvolat mezinárodní skandál značných rozměrů.

Jablko nepadá daleko od stromu, takže v březnu 2019 Ivan Safronov mladší v Kommersantu publikoval článek o zamýšlených dodávkách ruských stíhaček Su – 35 do Egypta. Objem zakázky měl činit dvě miliardy dolarů. Šéf diplomacie USA Mike Pompeo kvůli tomu vyhrožoval Egyptu americkými sankcemi. Pro mladého žurnalistu to znamenalo konec desetileté kariéry v Kommersantu. V dubnu 2019 napsal článek o blízkém odvolání místopředsedkyně vlády, který se ukázal jako nepravdivý. Odmítl prozradit zdroj své informace a odešel do jiných novin (Vědomosti). Redakce Kommersantu pak v červnu jeho článek z webu stáhla, protože jí hrozilo administrativní řízení za prozrazení státního tajemství. Na Ivana Safronova se po roce usmálo štěstí a získal místo poradce generálního ředitele Ruské vesmírné agentury. Po cestě na vrchol následoval prudký pád.

Dlužno poznamenat, že jeho zatčení vyvolalo vlnu solidarity ruských novinářů, neboť ti jsou přesvědčení, že záminkou pro stíhání je onen více než rok starý článek v Kommersantu. Řekl jsem si, že možná mají pravdu a rozhodl se připojit k jejich mediálním spekulacím. Vycházím přitom z toho, že tento špionský skandál se od všech ostatních liší svoji nebývalou publicitou od samého začátku trestního stíhání pro vlastizradu. Proto předpokládám, že to může být klíčem k objasnění a účelu tohoto případu.

Je nesporné, že Safronovův článek o dodávkách letadel Egyptu poškodil ruské státní zájmy. Kontrarozvědka FSB se proto musí zajímat o to, kdo prozradil tajné informace novináři. Je proto jisté, že Ivana Safronova celý rok sledovali a monitorovali všechny jeho kontakty. Jeho odchod z Kommersantu asi byla jejich práce, zdroj oné kompromitující fake news bych viděl v tomto prostředí. Propuštěný novinář s exkluzivními zdroji informací hledající nové působiště musel samozřejmě vzbudit zájem pracovníků západních tajných služeb působících v Ruské federaci. Konec konců, mají to v popisu práce.

Jaroslav Bašta: Ricinový bumerang

Když sleduji časovou osu, vzchází mi, že k rozhodnutí zatknout českého špiona došlo na jaře letošního roku. Ruské tajné služby musely odpovědět na zhoršení vztahů s Českou republikou, zejména pak na tzv. ricinovou aféru. Problém mohl být v tom, že zatčení a obvinění novináře by vyvolalo jen malou a spíše negativní publicitu. Proto bylo třeba Ivana Safronova povýšit do viditelnější pozice, což post Rogozinova poradce plně splňoval. To, že jeho údajný český řídící důstojník nebyl také zatčen, se asi dá vysvětlit jeho diplomatickým statutem. Z tohoto hlediska je úplně jedno, jak nakonec dopadne soud o vlastizradě. Okamžitým publikováním informace o zatčení se naplnil účel celé operace.

Napříště bude ruská odpověď na obviňování z nelegálních aktivit ruských tajných služeb v České republice odmítána poukazem na zatčeného českého špiona v Moskvě a české neschopnosti dokázat totéž v Praze. Obávám se, že další odveta za ricinovou aféru ještě přijde, končí komentář Jaroslav Bašta.


13 komentářů :

 1. Přesně tak ještě něco určitě přijde za ty nacistické blbečky. Rusko je velmoc a nenechá se okopávat od západních sluhů z Česka.

  OdpovědětVymazat
 2. Po skandalech a provokacich Ruska (Konev, prejmenovani namesti pred ruskou ambasadou, pomnik Vlasovcum, vypovezeni ruskych diplomatu v kauze ricin, kauza Safronov) se MZ divi, ze Rusove s nimi nemaji zajem rokovat. Ta luza, co vsechno tohle vyrabi a financuje jednou dostane od Cechu zaslouzenou odmenu.

  OdpovědětVymazat
 3. Rusové nejsou papíroví čertíci, co na zmačknutí vyskočí z krabičky. Dokázali to už několikrát Berlínu, Bruselu, Washingtonu i Londýnu, Ankaře i jiným. Jednají s rozmyslem a tak, aby to vyhovovalo jim. Připraví si půdu pro odpověď a mají promyšleno několik tahů dopředu. Nyní nejde zdaleka o jednání, jak tvrdí naše média a naši politici. Peskov řekl, že Moskva nepředpokládá v dohledné době žádná jednání na vysoké ani nejvyšší úrovni. To znamená, že se s námi nebude bavit nejen prezident, ale ani ministři nebo velvyslanec. Maximálně nějaký subalterní úředník. Ten bude žádat vysvětlení na dodržování smlouvy o pomnících, pomníky nacistům, provokaci s ricinem a nyní i s tím špiónem. A FSB určitě má nezvratné důkazy. Že taháme za sakra krátký konec svědčí řada okolností. Premiér, ministr vnitra i MZV odmítli věc komentovat, řeporyjské čuně se odmlčelo, o Hřibovi a Kolářovi není slyšet slova. Ještě před čtrnácti dny jich bylo všude plno. A nikdo z našich "přátel" se nám nehrne na pomoc. Kde jsou ta velkohubá prohlášení, že si můžeme dělat co chceme a Rusko bude muset akorát tak držet pec? Kde jsou ty kecy o suverenitě? Ukazuje se, že jsme v kause Safonova dělali pošťáky pro americké tajné služby. Ale odneseme to my! Američani ne. Ti si prostě koupili informace od nás. Oni nešpionovali. A to není všechno. Ruská média citují ruské činitele, kteří poukazují na to, že naší vládou dotovaná "nezisková" organizace Člověk v tísni podnikala aktivní akce na ovlivňování hlasování o úpravách ruské Ústavy, že na území států sousedících s Ruskem (konkrétně Ázerbájdžánu) i na našem území tato organizace školí aktivisty mající za úkol rozvracet státní zřízení Ruska, vyvolávat nepokoje a zásobuje je penězi i materiály. A také vysoce hodnotili československou rozvědku a kontrarozvědku před r. 1989 včetně příkladů. poukázali na to, že její likvidace patřila mezi úplně první kroky polistopadových politiků. I to, jaký sbor amatérů a diletantů se z ní stal dneska. osobně si myslím, že Rusové využili Safonova k několika službám. Jestliže ho sledují od r. 2012, tak jistě zajistili, že informace, které předával byly řádně "upraveny" a nyní i k tomu, aby si vychutnali nás. Ale to je moje spekulace. Podstatou je fakt, že pracoval pro nepřítele za peníze. A na to je v Rusku dvacet let natvrdo v pracovní kolonii. Po skandálním vyhoštění dvou ruských diplomatů a jeho diletantském "vysvětlení nám pan Petříček sdělil, že ČR pokládá celou věc za uzavřenou. Opět dělal účet bez hostinského. Rusko zjevně jeho stanovisko nesdílí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Váš komentář sdílím. Obdivuji srozumitelné, erudované a kultivované vyjádření. Opravdu víte, o čem píšete a nejste nikým ovlivňován.

   Vymazat
  2. Jasné,stručné shrnutí faktů a na víc ... pravdivé,díky

   Vymazat
 4. Rusové hrát šachy umí.

  OdpovědětVymazat
 5. Dokonale se náš - už víme za co - dekorovaný CIA velitel čehosi - zdiskreditoval ve skutečně velké hře (on je odpovědný navenek za vše i kdyby rozvědka za "ricin" konkrétně nemohla). Rusové opět ukázali, jak se má hrát. Zatímco u nás "spěchali" se vším a chtěli to mít hned teď i v osobních zájmech, přes evidentně "cizí" zadání, oni si na odpovědi počkali. Přesně načasované, profesionálně připravené, nezpochybnitelné, nevyvratitelné. A teď srovnejte ten "náš" amatérský spolek, co ještě navíc pracuje v cizích službách, aniž dokáže ve skutečnosti získat informace pro svůj vlastní stát! Zabírá to zdroje a čas ta práce pro cizí a ne pro naše účely! Tady je ta největší ostuda pro náš stát. Naše rozvědka se nepochybně zapsala do análů historie tajných služeb, tentokrát však hodně "komicky".
  Ale jestliže společnost, ve které žijeme "preferuje" lež a "růžové brýle", falešnou tolerantnost nejen o světě, ale i o sobě samé, nelze se divit, že počínání "našich" ouředníků je takové, jaké je.
  Kdyby Chruščov neuvolnil cestu pro takové jako byl Gorbačov a spol., mohli by Američané se svou skutečnou a pokud chtějí nespornou profesionalitou dělat co chtěli, ale nemohli by vyhrát studenou válku. Protože tak bylo výrazně napomoženo rozkladu společnosti nejen v SSSR. Ostatně, mám čím dál tím neodbytnější pocit, že stav studené války je ve skutečnosti normální a obvyklý stav mezinárodních vztahů mezi "horkými" válkami. Tato válka kdysi v neznámé daleké "kmenové" minulosti začala, přesouvala svoje hlavní bojiště po mapě světa, ale nikdy nezmizela a zřejmě zdaleka jen tak neskončí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. biska pracuje pro pana kinga. tak at si ji taky pan king platí. proč bychom to měli platit my danoví poplatníci. a totéž platí pro státní zastupitelství.

   Vymazat
 6. Pro toho nejvyššího troubu z BIS platí:
  Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane Bašto, nejsou už utržené obě uši ?

  OdpovědětVymazat
 8. Už se těším, az budeme Československá Ruská republika. Kam pujdou tyhle zkorumpované loutky? Do teplaků za Makrelou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:29
   Já se netěším, protože nechci být ani OstMarka, ani Gubernie, chci samostatnost a neutralitu. Má to jeden háček, pořádek si musíme umět udělat sami a nečekat, že nám to tu někdo cizí uklidí.

   Vymazat
 9. Jeden, mnou uznávaný politik, kdysi pravil něco o ČUČKAŘÍCH a asi věděl moc dobře o čem mluví. Záložák.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.