Reklama

pondělí 13. července 2020

Ještě horší... Zbořil ke ,,konci" Kalouska

Politolog a historik Zdeněk Zbořil
Rozhovor se Zdeňkem Zbořilem
13. 7. 2020  ParlamentníListy

„Už jsme takových překvapení dávaných do souvislosti s panem exministrem zažili dost…“ Politolog Zdeněk Zbořil reaguje na oznámení předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který se rozhodl v příštích volbách do sněmovny už nekandidovat. „Pro jeho způsoby je lepší, když na ně není vidět, pro občany ČR nikoliv,“ dodává politolog. Ke schválení rekordního schodku státního rozpočtu podotýká: „Helikoptéry asi budou a tři sta volů a hřiven stříbra do Němec, jako za svatého Václava, asi také.“ Politolog přidává i komentář k vyjádření bývalého brněnského zastupitele. „Jarek Nohavica není jen Čech, ale Moravan, nebo ještě lépe Ostravák, který vydrží i vulgarity pana Hollana.“

Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. Řekl to v Otázkách Václava Moravce České televize.

„Už jsme takových překvapení dávaných do souvislosti s panem exministrem zažili dost, abychom byli i nadále pozorní a nedůvěřiví. Pokud jsem četl pozorně, řekl také, že z politiky neodchází a bude usilovat o vytvoření předvolební nebo povolební koalice.
Je to ale asi jen takové prázdninové, jak říkal Václav Havel, letní přemítání. Někteří tomu říkali ‚letní přemílání‘. Tak se nechme překvapit, za pár dní by to zase mohlo být jinak,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

Svá slova pak potvrdil i pro idnes.cz. „Já chci mít při jednáních volné ruce, chci říkat, že v tom žádné osobní politické ambice nemám, moje ambice budou ambice voliče a občana, který si přeje vznik vítězného projektu tradičních politických stran,“ vysvětlil ještě Kalousek. Podle něj v politice vyjednávají lídři, ale rozhodují celé strany, ve kterých je potřeba všechno odpracovat. „To znamená, že chci využít toho, že za ta léta působení v politice znám kde koho a chci s nimi vést neformální rozhovory. Samozřejmě zůstávám v TOP 09, stále zůstávám poslancem, jen máme ve straně nové vedení, které má obrovský potenciál a jsem připraven mu pomáhat. Jen prostě nebudu kandidovat do poslanecké sněmovny,“ dodal ještě Kalousek.

„Nevím čeho se obávat víc. Zda Miroslava Kalouska poslance na očích veřejnosti anebo politického lobbisty (také se někdy říká šíbra) v temném zákulisí české politiky. V té své charakteristice svého politikaření má MK samozřejmě pravdu. Pro jeho způsoby je lepší, když na ně není vidět, pro občany ČR nikoliv,“ podotýká Zbořil.


Kalousek v dolní komoře působí nepřetržitě od roku 1998.


„Jeho kariéra se celá ta léta odehrávala na politickém jevišti před i za oponou. Měl úspěchy i osudové neúspěchy. I on by mohl napsat svou knihu Jak jsem se mýlil v politice. Přímo symbolizoval hlavní rysy české politické kultury v dobrém i špatném, možná i nejšpatnějším slova smyslu. Jeho obdarování ukrajinsko-ruské pilotky Savčenkové dýkou, plédování pro myanmarskou „disidentku“ Su Ťij, aby se jí dostalo Nobelovy ceny míru, a jeho mávání nebo dokonce odívání se do tibetské vlajky věnované na začátku 20. století této zemi dnešními britskými „kolonizátory“ patří k těm veselejším příhodám z jeho politického života. Ty smutnější mu jistě ‚letní‘ komentátoři rádi připomenou. Snad ani PL nemusí nosit sovy do Athén. Čekají nás možná věci mnohem horší,“ komentuje politolog.


Odpovědnost skoro žádná, tak zbývá dost času na klukoviny

Miroslav Kalousek na sebe upozornil i minulé úterý ve sněmovně, kdy jsme byli svědky originální scény. Zatímco nezařazený poslanec Lubomír Volný přednášel svůj projev, k řečnickému pultíku se připlížil Miroslav Kalousek a Volnému ukradl o pultík opřenou ceduli s nápisem „All Lives Matter.“ Poté, co Volný krádež odhalil a pro ceduli si doběhl, zopakoval Kalousek tento svůj kousek ještě dvakrát. Volný chtěl přečíst návrh, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.

„Nejen Miroslav Kalousek, ale i ostatní jeho kolegyně a kolegové se někdy, jak to máme možnost vidět v přímých přenosech jednání PS, chovají jako malé děti. Času dost, odpovědnost skoro žádná, tak zbývá dost času na klukoviny a – abychom byli korektní – i na holčičkoviny. Pokud vím, účel to splnilo, o návrhu se nejednalo a MK byl, jak říká klasik, zase jednou vítěz,“ uvedl Zbořil.

„Bohumil Hrabal, z jehož textu Obsluhoval jsem anglického krále citujeme, tím uzavírá kapitoly své knihy, které většinou začínají slovy ‚Poslyšte, co se tenkrát stalo!‘ Ano, i v PS se dějí věci neuvěřitelné, ačkoliv by se komisařce Jourové mohlo zdát, že tentokrát jde o projev předsudečné nenávisti vůči lidem všech ras a barev pleti. Asi to ale jako udání na pana Kalouska k Evropskému parlamentu nepůjde,“ dodal.

Sněmovna schválila ve středu rekordní schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. Stalo se tak díky hlasům poslanců ANO, ČSSD a KSČM, kteří Babišovu menšinovou vládu tolerují. V pořadí šlo o třetí navýšení letošního schodku kvůli dopadům epidemie koronaviru.

„ČR se zadlužuje, pravda v době, kdy úroky jsou pro náš stát výhodnější než jindy, ale jde o to, nač se ty finanční prostředky použijí. Zda na investice, a pokud ano, zda na cyklostezky nebo na stavbu jaderných elektráren a kdo o tom kolik a na co bude rozhodovat. Zda a která ministerstva z toho mají radost – MNO, MZV, MZd, MMR nebo MOP, si nemůžeme být příliš jistí. Schválený rozpočet má sílu zákona a teď jde o to, zda se i tento zákon bude nebo nebude dodržovat. Helikoptéry asi budou a tři sta volů a hřiven stříbra do Němec, jako za svatého Václava, asi také,“ podotýká Zbořil.

Výtek při projednávání zaznělo dost. „Tento návrh má minimální šanci dostat nás z krize, ale má obrovskou šanci nás dostat do dluhové pasti,“ prohlásil o vládní předloze předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Šéf opoziční ODS Petr Fiala poukázal na to, že schválením rozpočtové novely by obrazně vzrostlo zadlužení každého obyvatele ze 153 000 korun na 198 000 korun. „Jsou to peníze lidí a firem, které budou muset v budoucnu vydělat a splatit,“ varoval. Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval kabinet za to, že podle něho odmítá škrtat nepotřebné výdaje.

„Proroctví Miroslava Kalouska se už několikrát ukázala jako podivná včetně nákladů na předvolební rozesílání varovných složenek všem potenciálním voličům. Také názor pana předsedy ODS je spíše hodný člověka, kterému se stýská po prvorepublikových kampeličkách. Termín ‚dluhová past‘ je samozřejmě použitelný, ale týká se nejen celé eurozóny, ale dnes už i celé EU. To, co některým zemím pomáhalo koupit si „demokracii na úvěr,“ má své limity a možná by se i opozice mohla zajímat o to, kdo dnes vládne a bude v nejbližších letech vládnout světu financí. A také co od takových garantů dluhů bude možné očekávat. Že se na této úrovni hraje s cinknutými kartami a dluhy se vymáhají i za cenu života, ví každý, kdo s ‚pokerem‘ teprve začíná,“ uvedl Zbořil.

(celý rozhovor najdete ZDE)

34 komentářů :

 1. Patentuji si sochu s kýblem na dosah s propojením na kanalizaci a kdo tam co by čech neblil by mělo být bráno jako muslim který nebyl v mecce.

  OdpovědětVymazat
 2. Kalouskovy složenky asi bude třeba Kalouskovi vracet po vhodném použití v latrínových kýblech a nočníčcích... ale doručovací adresu na ně asi neuvede...

  OdpovědětVymazat
 3. Putinisté a babišisté se neštítí ničeho. Nedávno bývalý obyvatel Bechyně mně tvrdil, že si Míra zažádal o náhradu škody po záplavách, které se jeho baráku ani nedotkly a celá Bechyně se tomu chechtala.
  Protidemokratické síly se nás snaží zbavit těch nejlepších z nás.

  OdpovědětVymazat
 4. Někde poblíž Lán, tam to půjde ven samo.

  OdpovědětVymazat
 5. Kalousek je zcela jiste vetsi vul nezli blahe pameti p profesor Servit jehoz jmeno bylo vyryto a malovano hnedou barvou na vsech (asi3) zachodech v Praze

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejenom v Praze, ale v celé republice a dokonce i na záchodě v New Yorku (byla fotografie v Mladém světě).

   Vymazat
 6. Víte velice mne zaráží skutečnost, že mnoho velice chytrých lidí považuje Kalouska pomalu za genia. Není ani tak moc chytrý, ale je zdatný manipulátor. To je můj názor. Vůbec o většině úspěšných politiků si myslím, že jinak než manipulací by se neuživili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7,24
   A spousta(mimochodem i jeho vlastní příbuzenstvo) ho považuje za genitála...prosím neplést tyto pojmy!.-D

   Vymazat
 7. Kdy už ten zkurvy..n konečně chcípne jako prašivý pes? Ta kreatůra se naškodila už dost na to aby se věčně smažilv pekle. Prý křesťan! Ve skutečnosti zmr..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8,12
   Doufám,že on i Šláfendrek se připojí k udavači Havlovi!!!!

   Vymazat
 8. No jo to se jednoho zbavíme a kolik dalších takových sedí v parlamentu. Jen to nedávají tak najevo jako tenhle komediant a západní zaprodanec.

  OdpovědětVymazat
 9. Ach jo. To bych rád věděl, co by noviny psaly, kdyby nebylo Kalouska.

  OdpovědětVymazat
 10. S peklem bude problém. Voní nechtěj Kaldu ani tam!!?

  OdpovědětVymazat
 11. Pokud mluví pan Kalousek, tak jeho řeč má hlavu a patu, je radost poslouchat jeho komenty. Celkem chápu,že některé kobliháře chytá amok, pokud poukáže na Babiše, jako na zloděje dotací.Pravdivé argumenty pana Kalouska se dají vyvrátit velice těžko.
  Je velká škoda, že nebude kandidovat dál, tak chytrých lidí je v parliku opravdu málo! Stačí srovnání s Okamurou, stejné hloupé bláboly neustále dokola již po několik let,bez jediné nové myšlenky a takový nýmand se tlačí do vlády!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi mi ale duše prostá. Kalda - Tulamor z Bechyně, pouliční rváč, vrah parašutistů a oblíbenec lžiTelevize ti imponuje? Zrovna Mirda z rodiny příbramských a bechyňských gangsterů. No, to máš ale vkus na lidi, fuj fuj.
   Demagogicky a sprostě vnucoval důchodcům "dluhové složenky", že je z toho bral psotník, v televizi lže a napadá, až se z něj kouří a nebít české KurvaVize, tak by si v politice ani neškrt.
   Vysvětli nám, ty jeden hobbypolitologu, jak Babiš "krade"?! To mne moc zajímá, co jsi od gangstera Mirdy pochytil.

   Vymazat
  2. 9,04
   F73 a A52,alias Indická kachna promluvila ústy blbofetky Novotného!

   Vymazat
  3. Anonymní14. července 2020 9:04
   AB je v konfliktu zájmů, což je nedemokratické a neudržitelné. Kalousek to rád kritizuje, neboť tím snadno získává body. Kdyby se rozhovořil o svém programu, obdivovatelé by se rychle vytráceli.
   T.O. má jasný program, který obhajuje několik let. Je v té obhajobě důvěryhodný. Že se Vám nelíbí, že není kam vítr, tam plášť, je Váš problém. P.K.

   Vymazat
  4. Pokud je A.Babiš ve sřetu zájmů, protože kdysi ovládal Agrofert a Agrofert bere dotace, jak nazvat stav, kdy Lejnová, která je hlavičkou celé EU a její manžel provozu svůj byznys živený dotacemi EU. To je co?

   Vymazat
  5. Vlastimil Čech14. července 2020 16:25
   EU na zákonnost vůbec příliš nehledí. Ale kde není žalobce, tam není soudce. Ani ten AB to nekritizuje. P.K.

   Vymazat
 12. Nepodceňujte Míru, určitě má něco zalubem. Vypadá to, že TOPka spadne do druhé ligy a sázím své sombrero, že si založí novou stranu. Tak tu milá dítka nejásejte...

  OdpovědětVymazat
 13. O Kalouskovi škoda mluvit, jakmile jeho xicht vidím na obrazovce, okamžitě přepínám, stejně tak při promítání jeho kumpánů, jako je Langšádlová, Šláfenberg, Feni, Filaja, Stan Jura a konečně i ta Pekáčová. Ano jsou už tak profláknutí, že těžko za nimi někdo uroní slzu. Jsou to prostě kazisvěti.

  OdpovědětVymazat
 14. Incident s transparentem je ostuda předsedajícího. Buď je použití transparentu přípustné a pak měl Kalouska varovat a následně vykázat z jednání. Nebo není a měl "umravnit" poslance Volného.

  Volný i Kalousek dělají vlastní politiku. Česká společnost nepochybně ráda slyší o negrech, kteří jsou agresivní, loupí, jsou kriminálníci a nějakého zabitého není škoda. To všechno se hodí do krámu těm, kteří nechtějí znečistit naši poctivě pracující bílou populaci. Top 09 zatím předstírá, že je pro pomoc uprchlíkům, protože Pekarová nemůže nebo nechce jít proti Schwarzenbergovi.

  Předsedající se brání použít svého práva a poslance vykázat. Zmůže se jen na opakované prosby, aby se poslanci nechovali jako spratkové, když někdo hovoří.

  Sněmovna by měla řešit jiné věci než (podle mého názoru) nepřípadný výrok prezidenta Zemana. Namátkou: Lichvu, exekuce, obchod s chudobou, bytovou krizi a změnu daňového systému.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si myslím, že předseda schůze je jelimanem a stejně se zachoval....Neznalost jednacího řádu neomlouvá.

   Vymazat
  2. Pane Jírovče souhlasím s vámi. Když vidím co všechno musí Parlament projednávat, tak se nedivím, že na závažné problémy nezbývá čas. Např. komfort slepic v klecích, či uvolnění 60ti vojáků na pomoc hygienikům. Pamatuj si sněhovou kalamitu v Praze za totáče, tenkrát bez zvláštního zákona, pomáhali vojáci (a bylo jich určitě 10x víc) s náklaďáky automaticky. Pak nevím na co máme armádu, je-li ještě naše, tak nám má v nouzi pomáhat. Navíc nerozumím, proč musí poslanci do všeho kecat, to nejde ďělat rozumné věci věcí automaticky ?

   Vymazat
 15. Skvěle Slované jediná záchrana nás Českých Slovanů je Rusko

  „Daniil Kvjat má můj mimořádný respekt a obdiv.“ Harabin se vyjádřil k rasismu a pochválil ruského pilota F1

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020071412216241-daniil-kvjat-ma-muj-mimoradny-respekt-a-obdiv-harabin-se-vyjadril-k-rasismu-a-pochvalil-ruskeho/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:34
   Což takle pokusit se o záchranu sami. Zatím se jen pindá a kouká, kdo nás má zachránit. Žádná záchrana nebude zadarmo,potom zjistíme, že jsme vlezli z louže pod okap.

   Vymazat
 16. Pane Jírovče, prosím o který nepřípadný výrok prezidenta se jedná ? Prosím konkretizujte.

  OdpovědětVymazat
 17. Kalousek je bezesporu bezskrupulózní gauner a nadšený úderník a hrdina kapitálistické práce v zájmu sionistických majitelů světového finančního systému...
  Se vším co Zbořil zmínil lze bez výhrad souhlasit, jen těch 300 volech odvedených Němcům se mýlil...
  My jich ve skutečnosti odvedli už celou brigádu a i s vybavením za min. války Stropnického z ANO, ale ten proces ničení a přeměna v žoldácký expediční sbor pro ryze intervenční úkoly kdysi vskutku lidové a národní armády byl nastartován už v dobách záhy po tom puči kdy na na postu nám. min. obrany už tenkrát řádil Kalousek a "milovník" Nečas, takže i na této tragické a na dlouhou dobu národ deklasující lumpárně se Kalousek podílel a nutno přiznat že velmi úspěšně...Kalousek tomuhle národu nadělal víc škod, než svého času "Dr. Emil Hácha, co Hitlerův byl brácha"...

  OdpovědětVymazat
 18. 11:50
  Srovnávat Dr. Háchu s odhadem jménem Kraďousek může může pouze mdlá mysl....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Hácha to dělal z donucení (do zrazování národa, likvidaci státnost a posluhování skopčákovi) a ta svině Kalousek z přesvědčení, to je mezi nimi jediný rozdíl...ty jedna "mldá mysli"...

   Vymazat
  2. 17:42
   Dr. Hácha rozkládal státní majetek, chtěl tady migranty a lhal vědomě i když nemusel?!!!! Slovo mdlá mysl sedí!!!!

   Vymazat
  3. 19:34-Ty troubo jeden, on sloužil do roztrhání těla a to nikoli toho svého, aby vyhověl svému páníčkovi, víš o tom hovno a naši fotři věděli, proč a zač po válce zašili a tak čekám, co konkrétně ty uděláš pro to, aby ten kripl Kalousek šel za své činy pykat ??!!

   Vymazat
 19. Bude velmi hezké sledovat jak teď bude bečet pravdoláskařské stádo nemyslících havloidních ovcí nad Mirďou. Topka jde ke dnu-to to ale trvalo.

  A ty méně ubečené ovce pak budou volit Trikolóru-teda aspoň napoprvé.
  Ty mladší asi piráty, takže si moc nepomůžeme ani v jednom případě.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.