Reklama

pondělí 6. července 2020

Kdo si mastí kapsy na úkor spotřebitelů i zemědělců?

Ivan David
6. 7. 2020
Během pandemie COVID-19 vzrostly spotřebitelské ceny masa až o 30%. U hovězího je nejlevnější ořez na guláš s cenami od 150 Kč/kg. Přední začíná na cenách od 175 kč/kg a nejlevnější zadní je za 200 Kč/kg. Zemědělci však nejsou těmi, kdo na růstu spotřebitelských cen vydělává. Naopak chovatelům skotu klesly během pandemie výkupní ceny, které jim platí jatka ,až na 30,70 Kč/kg u krav, a na 55,71 Kč/kg u telat.


Zpracovatelé a zejména obchodní řetězce na obchodu s masem nyní vydělávají více než 300%. Maso je prodáváno spotřebitelům za TROJNÁSOBEK. To je výsledek budování kapitalismu podle požadavků na hospodářskou soutěž dle práva EU. Za první  československé republiky přitom byla marže větší než 30% považována podle tehdejších zákonů za nelegální „šmelinu“. Předválečnou republiku rozhodně nikdo nemůže označit za komunistickou nebo socialistickou zemi. Kdepak asi udělali chybu páni z Bruselu, kteří českým vládám diktovali podmínky ekonomické transformace?

Prvovýrobci masných plemen skotu a drůbeže řadu let trpí přebytkem masa na trhu, který je způsoben povolováním dalších a dalších bezcelních dovozů ze třetích zemí. Před rokem 1994 – tedy před podpisem dohody o Světové obchodní organizaci (WTO) - bylo Evropské společenství (ES -později EU-15) vývozcem hovězího i kuřecího. Stejně jako vepřového, zeleniny nebo ovoce. Polovina vývozů z ES mířila do východní Evropy. Tehdy měla ES vývozní dotace, které byly později přejmenovány a nadále umožňují vyvážet dotované potraviny ze západoevropských zemí nejen do východních zemí.

Dohoda o WTO sama o sobě otevřela trh pro dovozy o tzv. minimální bezcelní kvóty v objemu cca 7 až 10% roční spotřeby. Na ni však navázaly další dohody o liberalizaci obchodu se zeměmi mimo EU. Kvůli nim je dnes EU čistým dovozcem potravin. Do EU jako celku jsou dnes dováženy hovězí a kuřecí v objemu 20 až 25% roční spotřeby. Což je trojnásobný růst oproti roku 1993. Současně jsou však z EU hovězí i kuřecí vyváženy v rozsahu 10 až 13% roční spotřeby. A to ještě statistiky v tunách i v eurech v tomto případě dost zkresluje vstup nových zemí z Východu v roce 2004. Do EU tak vstoupily země jako ČR, které jsou po celou dobu „budování kapitalismu“ čistými dovozci a nyní je to v kolonce „obchod uvnitř EU“. Výjimku tvoří pouze Polsko, které rady z Bruselu odmítlo a dnes je čistým vývozcem. Poláci vyváží ve velkém i do ČR.

Do takto nestabilní situace na trhu celého skotu a živých kuřat přišla pandemie COVID-19, která způsobila pokles odběru zvířat od chovatelů. Na velkých jatkách byl omezen provoz, některé zpracovatelské závody byly zavřeny úplně. Z části kvůli nedostatku obalů dovážených z Číny z části kvůli sanitárním opatřením. Chovatelé u masného skotu i kuřat se kvůli sníženým odběrům dostali do problémů. Musí zvířata déle krmit, ale dostávají za maso méně než před tím. Současně však kvůli menšímu objemu masa na pultech rostly spotřebitelské ceny masa.

Dnes budeme na zemědělském výboru Evropského parlamentu projednávat nedostatečnou pomoc EU zemědělcům, kteří jsou důsledky pandemie COVID-19 těžce poškozeni. Komise vypsala jako intervenční opatření dotaci na soukromé skladování chlazeného masa na dobu 90 dnů. Zvláštní je, že za této situace nepřistoupila k omezení dovozů. „Řešení“, s nímž přišla Komise je účinné podobně, jako když nemocnému AIDS lékař podá Aspirin.

Velký problém je i to, že vnitrostátní zákony o regulaci cen byly kvůli vstupu do EU „osekány“ v zájmu údajné „hospodářské soutěže“. Český zákon o cenách, který kdysi umožňoval ceny regulovat, po harmonizaci s právem EU prakticky znemožňuje státní zásah např. ve formě moratoria na zvyšování cen během pandemie. Za první republiky to možné bylo. Jenže tehdy nebyla EU.

37 komentářů :

 1. No dnes jsem kupoval maso a brambory v Polsku a pro sebe takové ceny jako u nás nemají. Jednoduše řečeno eu škodí kde se dá je to vidět na případu Slováku kterým vyhrožovali.

  OdpovědětVymazat
 2. Ono je to možná trochu jinak. Od nás se kvalitní mladé hovězí vozí do Turecka a dalších několika států. K nám se dováží z Německa a Polska hovězí z dvacetiletých vydojených krav, o které nemají zájem ani místní ZOO. Virus ale uzavřel hranice a vše se maličko zkomplikovalo. Tak až příště budete vařit guláš 4 hodiny, vzpomeňte.

  OdpovědětVymazat
 3. Toto uz kazdy vi, vedi to i ti zlodeji, proto uz neni na miste s nimi o tom rokovat....na hruby pytel hruba zaplata..... vy klackem na nas, a my vam taky klackem po hlave....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15.33 Tomu se říká diplomatická parita...

   Vymazat
 4. Orbán: Tvrdě na migranty. Chráníš hranice, chráníš zdraví. Maďarsko svou policii nezradí

  To, čeho jsme byli svědky v západní Evropě a Americe, že společnost a politici zradili vlastní policii, to se nesmí ve střední Evropě opakovat,“ řekl maďarský premiér. „Střední Evropa může na sebe být hrdá,“ dodal ještě s tím, že koronakrizi zvládá lépe než Západ.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Orban-Tvrde-na-migranty-Chranis-hranice-chranis-zdravi-Madarsko-svou-policii-nezradi-629711

  OdpovědětVymazat
 5. Germánská klec EU nám vnutí migranty!

  Německé půlroční předsednictví EU začalo 1. července. „Německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl hned druhý den, tento čtvrtek 2. 7., natvrdo v německém Parlamentu, že nám VNUTÍ migranty!!!“ poznamenal k tomu následně lídr SPD Tomio Okamura. „Na tohle není jiná odpověď než czexit. A zcela skandální je, že s německým ministrem zahraničí jednal v Berlíně den předem, tedy tento měsíc 1.7., český ministr zahraničí Petříček (ČSSD) a u nás v ČR není zveřejněn žádný výstup z tohoto jednání! Co nám vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM tají?“ rozčílil se Okamura.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-vladne-EU-Migranty-prijmete-Postarame-se-vzkazalo-i-Cesku-Je-VIDEO-629655

  K předsednictví Německa se pro server Echo24.cz vyjádřil i bývalý europoslanec Ivo Strejček (ODS). "Přestože jde pouze o formální akt, neboť NĚMECKO UŽ CELÁ LÉTA ROZHODUJE O VŠEM, CO SE V EU STANE, na půl roku oficializované nadvlády Německa nad EU je nutné si všímat velmi bedlivě a s mimořádnou ostražitostí," uvedl. Vzpomíná na situaci v roce 2007, kdy se Německo ujalo předsednictví a byl spuštěn proces, jenž skončil Lisabonskou smlouvou.

  „Příběh' Lisabonské smlouvy jako výsledku německého předsednictví v roce 2007 je nutné připomenout jako učebnicový příklad reality, v níž Německo mělo tehdy a má i dnes sílu vnutit zbytku EU svoji vůli," poznamenal Strejček.

  "Není třeba detailně analyzovat program a plán německé politiky na budoucích šest měsíců. Na to se stačí podívat na upravený pracovní plán Evropské komise a dlouhodobě sledovat vnitřní německou politiku. Vcelku přesně pak usoudíme, že Merkelové 'program pro silnější Evropu' bude obrazem německé vnitřní politiky opírajícím se o dávno vyřešenou otázku, zda Evropa bude německá, či Německo evropské (platí to první)," uzavřel.

  OdpovědětVymazat
 6. Bohužel jedná velká Šupárna. Babis nikdy proti temto sprostotam nepujde.Jednak se na nich sám podílí a jednak má tolik másla na hlavě, že se bojí otevřít i ústa.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane Davide, otevíráte nám občanům oči. Když vidím ceny potravin u nás v řetězcích, tedy i potravin, které se vyrábíme doma a když Vy uvádíte výkupní ceny, které dostávají zemědělci, nelze než zuřit. Vydělávají na situaci lidé, kteří nepřidávají k cenám žádnou přidanou hodnotu, avšak zisky jim bezpracně plynou. Tak tedy otevíráte otázku K čemu je nám dobrá EU? K diktatuře, kterou jak ukazujete nastolila, zejména pro ty nejslabší. To nám tzv. poslanci jako je Vondra a jeho milenka neřeknou......

  OdpovědětVymazat
 8. Když prý podle Davida mají všechny řetězce u nás údajně tak obrovské marže tak jak je možné, že z ČR odešly díky špatným hospodářským výsledkům, resp ztrátám, obří mezinárodní řetězce jako Carrefour, Interspar, Edeka, Delvita, Julius Meinl...???

  Jinak zisky v řádu miliard mají u nás jen 2 řetězce - Kaufland a Lidl. Ostatní měly za rok 2018 zisk jen pár set milionů, což je při obratu 20 až 55 miliard opravdu směšné.

  Pan David by měl omezit troubení levicové propagandy, propagandy Agrofertu a jiných velkovýrobců, bušení na strunu závisti a používat fakta, čísla a zdravý rozum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakta, čísla a zdravý rozum bys měl používat především ty, pravicový trumpeto.
   Zapomněl jsi na to, že většina řetězců, které od nás odešly, neměly v pořádku logistiku a nechtěli zvyšovat náklady. Raději výhodně svou síť prodaly. Ve výčtu "odešlých" jsi zapomněl na španělský SYP. Typický případ.

   A ti ostatní, kteří vykazují zisk "jen pár set milionů" strkají prachy do všelijakých poradenských firem, PR agentur, advokátních kanceláří, projektových agentur atd.atd. atd. kde mají jejich
   akcionáři vlastnický záskok. Takže vykazují "jen stamiliony". Mimochodem, nikdo z nich tu nedaní!!!!

   Vymazat
  2. David několikrát prohlásil, že Babiše nemusí. Tak nám napiš, jakou že propagandu Agrofertu "troubí". Moc by mne to zajímalo, a ještě dodej, čím že to David "buší na strunu závisti". Pomlouvat a házet bláto na slušného a charakterního člověka ze stínu anonymity je lehké. Tak se předveď.

   Vymazat
  3. Je to typický vůl tenhle 16:36, který může mít jen dva kořeny. A buď je tenhle kořen takový magor nebo prostě je kořen za to placenej. Těžko říci, co je větší ostuda.
   Absolutně nechápe, co je skutečně pravice a levice. A co je dneska na politické scéně za frašku a hry na pouhá slova. Jestli si myslí, že se proveze dál, jako dosud, pak by se měl pořádně koukat kolem sebe, co se děje v okolních státech. I v tom Rakousku. Ať se to někomu líbí nebo ne, období, kdy skutečně šlo na všechno kašlat prostě končí. Postoj určí na které straně národa kdo stojí.
   Díky, ostudo státu, protože přece jen doufám, že nepocházíte z tohoto národa.

   Vymazat
  4. 16.36 je troll.

   Vymazat
 9. Všechny ty možnosti regulace trhu, kterými disponoval stát nejen za První republiky, ale už za Rakouska-Uherska, by bylo vhodné přehledně připomenout. I současným živnostníkům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč? Aby se ještě více naštvali? Jediným regulátorem je EU a ta tancuje jak Berlín píská a "staré" země přizvukují. Naše republika žádné možnosti regulace nemá.

   Vymazat
 10. Došel jsem k závěru, co to je demokracie. Bohatí mohou vše a ostatní musí držet "hubu".
  Spadli jsme z bláta ne do louže, ale di pořádných sraček.

  OdpovědětVymazat
 11. Téma netypické, reakce podle toho vypadají. Je draho? Tak to nekupujte? Ať si to nabouchají do osobních. Někteří naši producenti už mají na háku tzv. řetězce. Úřad oznámí , a na určené místo přijede rovnou producent. Kdo chce , může nakoupit. Moraváci to se svojí klasickou sezonní produkcí dělají běžně. Chrámy konzumu? Místa bez rozumu! Pro něco musím tam, ale jinak ty krabice mám na háku.
  Jsme tlustí. Nežerte ten z@sr@ný kapík tak divoce. Trochu nadhledu. Podívejte , jak je miLenka P. tenká. Žerete kýble kukuruzy s metrákem hranolků? Chlastáte colu po hekťákách? Tak to máte po ptákách.
  V poledne doporučuji slanečka s bazalkou.
  Večer klystýr s četbou Kuchařky poustevníků.
  A ráno? Stačí si přečíst, co nám přinesl medyjální troll oficiálně od Ďourové, a máte po chutenství.
  Ale už se musím rozloučit, vychladl by mi bizoní stejk.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
 12. Pan doktor David se tváří, jako bychom 40 let ani tady nežili. Má strach hodnotit dobu, kdy jsme žili z toho, co vyprodukovala naše družstva a státní statky. Stydí se přiznat ke zločinům, na kterých se jako socan podílel. To není nejlepší způsob, jak dělat další politickou kariéru. Jsem zvědav, jestli nebudu zcenzurován.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pomluvy normálně nepouštím do diskuze, ale vy jste opravdu povedený lhář plný zášti.To se ti to lže a hází špína z přítmí anonymity, co?!

   Ivan David žádný strach nemá, což bylo vidět už, když byl ministrem zdravotnictví v Zemanově vládě a opakovaně hlasoval proti agresi NATO v Jugoslávii a stejně vystupoval i proti lékové mafii. Co jste udělal vy?!

   David vystupuje odvážně a principiálně i v evropském parlamentu. A co vy? Kecy, lhaní, pomluvy, trollení, jen žádný podpis, že ano?!

   Vymazat
  2. Žil jsem tady 40 (a více) let. Žil jsme z toho co naše zemědělství vyprodukovalo. A nejen já. Ale 15 miliónů mých spoluobčanů. Vychovával jsem tehdy malé děti. Měl jsem mnoho připomínek ke kde čemu. Ale zrovna k zemědělství a jeho produktům ne. A ani si nevzpomínám, že by nějako masové protesty byly. Pravda - jedli jsme prakticky vždy pouze sezónní produkty. Tedy to, co se právě urodilo a dozrálo. nebyly celoročně melouny nebo maliny apod. Ale to mi jaksi nepřišlo nijak zásadní. protože si to nekupuji ani nyní, kdy jsou toho plné pulty. Nebyl tady "Mekáč" nebo plukovník z Kentucky. Ale třeba smažený sýr byl typickou stravou studentů, kteří měli (a mají) vysoko do hrantu. Dnes je dražší než řízek z masa. Jestli máte nějakou povědomost, že se pan MUDr. David dopustil nějakých zločinů nebo se na nějakých podílel, je vaší občanskou a zákonnou povinností to oznámit orgánům činným v trestním řízení. tedy na policii. Jestliže nemáte konkrétní poznatky v tomto směru, pak jste s právě dopustil zločinu křivého nařčení a sám jste zločinec. Nevím, jestli nebudete zcenzurován, ale váš sprostý a lživý výlev ukazuje, jakým stylem si vy budujete kariéru. Buď uveďte čím se pan David provinil, nebo jste gauner.

   Vymazat
  3. Pánové, máme tady znovu zavedený kapitalismus. Proč to není verze provozovaná v Německu a Rakousku? Nepodvedli tak socani lidi, kteří byli zvyklí na sociální jistoty? Tedy aspoň takové jistoty, jaké známe ze zmíněných zemí. Kolika lidem u nás ublížili? Měli souhlas od každého? Myslíte si, že nikoho nepodvedli?

   danny, já jsem kariéru skončil 13.12.1989 ve 14:15.

   Vymazat
  4. Ale pane Dvořáku 19:51, onen názor, proti kterému se tak vehementně stavíte je nepochybně motivován přesvědčením, že MUDr. David uvítal pád komunistického režimu, plně ho podpořil a s principy současné demokracie, že se plně ztotožňuje. Z takového zorného úhlu vnímat odvahu, ani všechny ty kladné stránky aktivit MUDr. Davida, snad ani vnímat nemůže.

   Vymazat
  5. Minulý režim byl normalizační,kariéristický, souhlasící s okupací, nedemokratický a proto také ekonomicky nevýkonný. Popíral levicovost, z které původně vyšel - zavedl kastování lidí, vytvořil vrstvu privilegovaných, zavedl nepotismus, dopustil se zablokování sociálních výtahů, které byly jen pro kariéristy s křivým charakterem a ne pro schopné a talentované. Vše to jsem prožil už jako dospělý mladík, tak vím, o čem píši. Jsem z generace, která zažila "prověrky", tady ničení charakterů a osudů lidí, pronásledování za názory. Minulý režim mohl pokračovat jen když se opíral o násilí a na to dojel.
   I já, stejně jako David a Dvořák jsem uvítal jeho pád. To, co následovalo byla jen a jen naše chyba. Nebyli jsme připraveni na rychlé rozkradení země a její proměnu v kolonii., nebyli jsme schopni šlápnout sviním na krk a urazit jim tlapy.

   Vymazat
  6. Pamatuji také prověrky. Když byl někdo potrestán, šel skoro na stejné místo se stejným platem bez šéfovských pravomocí. Po sametovém převratu lidi trestali tak, že je vyhodili. Bylo obtížné najít stejně kvalifikovanou práci jako za komunistů. Když jsem po převratu poznal, co to znamená, když se dostanou k moci gauneři demokraté, oceňuji normalizaci. Nekonal se chaos a já mohl nabírat odborné zkušenosti, ke kterým se teď čerstvý absolvent vysoké školy nedostane. V době normalizace jsem nebyl odměněn žádnou šéfovskou funkci. Dostal jsem se však k práci na projektech, o kterých se nyní mladému inženýrovi ani nesní. Začátek demokracie byl pro mne otřesný. Myslel jsem si, že si musím nadpracovat, a proto jsem nehleděl na čas strávený odbornou práci v zaměstnání a doma. Doslechl jsem se, že se mi ti, co začali podnik řídit, postranně smějí, protože už nikdy ničeho v tom podniku dosáhnout nemohu. Nic podobného komunisti nedělali. Nedivte se, že trvám na zpytování svědomí těch, kteří udělali hvězdnou kariéru, i když je jako jelimánky nakonec vykopali.

   Pane Dvořáku, myslel jsem si, že moji poslední poznámku už nepustíte. Neznám ve svém okolí rudého dědečka, který vykřikuje, že bude volit SPD. Naopak znám celé zástupy těch, kteří čekají jakési vyrovnání s nedávnou minulostí. Zdravím!

   Vymazat
  7. Ale jděte 8:07. Já si to celé prožil a o ekonomické nevýkonnosti vím jen tolik, že byl nedostatek pracovních sil, krom dolů, hutí a textilního průmyslu žádný tlak na intenzitu práce ..., že nebylo dost mnohých surovin ani prostředků na investice a náročnější vybavení zejména z oblasti "tvrdých" měn.
   Rostla ovšem vzdělanost, praktické znalosti a šířily se dovednosti v celém hospodářství i v zemědělství. S tím kastováním a nepotizmem jste až trapný. Naopak, rovnost a rovnostářství byla mnohdy až nezdravé. Prověrky se týkaly komunistů, pokud nestraníků, tak těch v řídících funkcích. Já se, co příznived toho „Jara“ sice octnul tak nějak „pod deklem“, nejspíš ale jen proto, aby si všelijak vylekaní nezadali. Netrvalo ani rok a i to přešlo. S jistotou tvrdím: Kdo uměl, uměl. Kdo mířil výš, než na kolik měl, trpěl, nebo aby se prosadil, podrážel. Takových je vždycky dost a takový je taky jejich úděl!
   Přeháníte a dramatizujete. Tak jak se negativní lidské vlastnosti projevovali tenkrát, projevují se i dnes. Dnes ovšem o to víc o co mají nejen větší prostor, ale i větší úspěšnost. Jestli na to máte, tak to pochopíte. Když ne, je mi Vás líto. Mějte se.

   Vymazat
 13. Dobře, že jste uveřejnili některé vykupní ceny masa. Aspoň se veřejnost dozví, kdo na zdražení vydělává. Tak nejen že dotujeme cenu elektřiny chudé západní Evropě, teď po jejich karanténě jatek, budeme chudým Němcům dotovat maso. Opravdu ČR asi není stát Čechů.

  OdpovědětVymazat
 14. Jen bych rád od pana Davida četl článek o tom, jak EU kontroluje nepovolenou "produkci" i u soukromníků pro samozásobování navíc a co se případně chystá do budoucna v oblasti této "kontroly", jestli se "tam" o něčem nemluví.
  Někteří mají velká ramena a že si všechno budou pěstovat a chovat sami. Sice na venkově nebydlím, ale zprávičky co mám nejsou jednoznačné a jsou mnohdy matoucí.

  OdpovědětVymazat
 15. Miliardářů je tady jak pitomců v senátu, ale nikdo nezaloží čistě český řetězec s českým, slovenským, polským, prostě slovanským, kvalitním zbožím. Stačí hlídat kvalitu, podporovat naše výrobce! Západ nás má za blbce a póvl a ojebává nás. EUtopie zakazuje i zvýšení platů u nás! Pryč od nich lídly s kauflandama do prdele, šidí na všem. Dovezou to, co už u nich nikdo nechce, zvadlou a malou zeleninu, šizené jidlo i cigára, vše.Ovce beeee, vstávejte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě 21:06, ono založit řetězec je brnkačka, na kterou vystačíte s tím, co má kdo ve spořitelně.
   Ti zavedení vás mezi sebe pustí bez tlaku své dominance. Vy je samozřejmě zničíte svými cenami, vysokou úrovní personálu, vybaveností prodejen, kulturou prodeje, širokým a vysoce kvalitním sortimentem i pokrytím všech regionů, města i venkova. To vše dáte patřičně na vědomí reklamou, která výpravností, vtipem, aktuálností i pravdivostí vymaže všechny konkurenční pokusy.
   V případě konkurzu na generálního ředitele takového podnikatelského záměru se rozhodně přihlaste. Když vysypete i prasátko, jistě uspějete.

   Vymazat
 16. Podívejte se na Pjakina z 28.6. Parazité si vytvořily zákony, soudní systém a teď už jen sklízí plody. S tímhle po dobrém nepohnem. Za třicet let nemáme naplněnou ústavu - referendum.

  OdpovědětVymazat
 17. Žijeme v takovém právním a morálním bordelu, že už se snad hlouběji spadnout nedá. Bohužel padáme ještě NÍŽ.

  MaP 502 Nájemní vrazi ve službách českých politiků. Jan Mička ve službách gangu Aleny Schillerové!

  https://www.youtube.com/watch?v=ak9paR_UYsU
  Babišové, Schillerové, Rusňákové a Faltýnkové jsou propojené mafiánské rodiny, které pod rouškou ANO ovládli stát a státní finance, tj. peníze nás všech. Tunelování státního rozpočtu formou dotací a koronavirových opatření a s podporou mainstreamových médií nabírá na intenzitě!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud 21:59 věříte blábolům natolik obskurních projevů pod MaP, nebo je dokonce podporujete, jste jedincem, který by neměl být svéprávný. V tom stavu jste nebezpečný nejen společensky, ale i sám sobě. Pod hladinou se samozřejmě odehrává spousta věcí, ale v tak průhledně primitivní rovině, jak je popisuje onen komik v MaP, to samozřejmě možné není. To jsou fantasmagorie.

   Vymazat
  2. Mafiánská ODSka se ne a ne dostat k lizu, tak musí vymýšlet hrůzostrašné pohádky o ANO. Babiše nemusím, nevolím ho, ale pro mne je stále lepší než ta sebranka gaunerů z DemoBloku.

   Vymazat
 18. Kdyby měly řetězce marži 300%, tak by měly při 50 miliardovém obratu zisk 37.5 miliardy. Skutečnost je ovšem zisk od pouhých 170 milionů (Albert) po 5 miliard (Lidl) čili od 0.3% až 10%. Pan David by měl přestat lhát a vymýšlet si, nebo tento do očí bijící nesoulad nějak vysvětlit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedáš pokoj trolle?!
   Přirážku 300 procent mají řetězce jen na něco. Píšeš blbosti. A někdo ti tu vysvětloval, jak prachy ulejvaj, aby nemuseli danit ani u sebe doma.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.