Reklama

sobota 4. července 2020

Kvaziproroci spasiteli a šilhavá duše

Zdeněk Hosman
4. 7. 2020    zdenekhosman
Blázen: Inkoustové zpitomělí, co jste mleli lárum fárum, žrali stehnás koroptvárum a chcali jste po kostelích (Gil Vicente: Hra o pekelné lodi, 1516).
V roce 1961 téměř šedesátiletý Američan napsal šestaosmdesátiletému psychologovi Carlu Gustavu Jungovi dotaz, zda je někde nějaké místo, kde by uplatnil své znalosti v pomoci světu. Jung necelé čtyři měsíce před úmrtím sdělil, že odpověď není snadná: Není vyloučeno, že Vás klame nevědomí, protože nechce, abyste svou energii použil na vnější účely. Nejprve je třeba uspořádat sám sebe a nesnažit se hledat vlastní nedostatky u svých bližních. Nerýsuje-li se žádná možnost, jak byste mohl světu pomoci, pak to znamená, že byste do pořádku měl uvést vlastní zahradu (C. G. Jung: Briefe III. Walter 1980; překlad Rudolf Starý. In: Bollingenská věž 2/90, časopis pro analytickou psychologii). Jung ve svém učení život člověka obrazně přirovnával k zahradě, pod níž jsou podzemní proudy nevědomí. Pokoušet se udělat pořádek ve vlastní niternosti je jednou ze sociálně nejprospěšnějších činností. Součástí sebepoznání je nahlédnutí do nižší, méněcenné části vlastní bytosti. Jung připomínal, že každý z nás má svůj stín, a čím méně si ho uvědomujeme, tím hustější a černější bývá.

Kvaziproroci spasiteli?


Čas od času se vynořují adepti prorokující zkázu světa i lidí a cítí se povoláni být zachránci. Dnes část finančníků/spekulantů vypisuje prémie v dostizích trojských koní, aby skrze ně mohli ovlivňovat společenské dění podle svých pokrokářských představ (sebechvála v The Guardian).

Napodobeniny zachránců: Klimatická aktivistka, které nejmenovaní zloději ukradli dětství, ale někteří politici spolu s mediálními kolotočáři a s dovolením jejích rodičů ze záškolačky zobchodovali maskota. Kukla (křičí): Já hlásám obrodu světa! Otec Lumek říká Tulákovi: Ještě nezralá. Není k ničemu, co? Kukla: Já něco stvořím! Lumek (mohl by to říci i herec-otec S. Thunberg): Ba, je to starost vychovávat děti. Velká starost, že? (Josef a Karel Čapkové: úryvek dialogu v komedii Ze života hmyzu, 1921).

V roce 2018 se vylíhla Extinction Rebellion (XR), Rebelie proti vyhynutí, mezinárodní hnutí hlásící se ke krajní levici a bojující proti kapitalismu. Český klon XR byl od počátku živený přiznanými financemi z USA, které přetekly přes ústředí rebelie v Londýně. Důležitým prvkem protestů je jejich nelegálnost (např. blokování veřejné dopravy), říká mluvčí Veronika Holcnerová, IT developerka. K otázce, co XR chce, řekla: Je to jednoduché. Nenabízíme řešení, protože nejsme odborníci...snažíme se společnost posunout k řešením, která existují. Na námitku, zda to není alibismus, mluvčí řekla: Je to čistá demokracie... Hm, nelegálnost protestů bez nabídky řešení je čistá demokracie? Ó, jak svůdný je opiát rebelie; spíše chaosu!

Scénka z komedie: Šplhoun Hujer postrčený večerními studenty-poťouchlíky je pověřen kontrolou dodržování nástupu jejich vyučujícího do výuky, zaklepe na dveře kanceláře a po vstupu říká: Soudruhu profesore, za minutu bude zvonit. Pedagog: A co má být? Hujer (ťuká na hodinky): Už začne hodina. Je čas, musíme jít! Jak a co asi odpovídá profesor politologie Fiala, jenž vyhlašuje, že chce být příštím volebním premiantem, když ho úkoluje nejen v politice nedoučený mládežník ze spolku Milion Chvilek (MCh)? V současnosti nevolený spolek vládě ČR tu a tam dělá pouliční opozici a řádně zvoleným, dnes bezradným opozičním partajím „demokratického bloku“ v Parlamentu vymezil roční ultimátum, aby se sjednotily; i českou společnost chce MCh prý sjednocovat, ale dosud netuší, že kolektivní program anti-Babiš je pastí s opačným účinkem.

Co společného mohou mít uvedené „vzory“? Finančníci/spekulanti nabízejí projekty, do jejichž čel občas vybírají jedince bez odborných i praktických dovedností a životních zkušeností; osoby nevybavené k životním rolím vůdců jsou zákulisně ovladatelnější. Když projekty masivně podporuje reklamokracie s mediokracií i část kulturní fronty, začnou se houfovat stoupenci. Sítěmi svolané masy bývávají soudržné nejen skálopevným přesvědčením, že jsou mravně vyspělejší a povolanější, aby ze své nadřazenosti výkřiky, např. o hloupých voličích, probudili a rozhýbali tzv. demoralizovanou společnost (rozsáhle o jevu v knize Masa a moc; Elias Canetti).

Šilhavá duše


Ve vyhraněné české společnosti (tábory My a Oni) se hledají viníci nespokojenosti se stavem politiky. Ve veřejném mínění moralizátorů, povrchních sudičů, jsou frekventované protichůdné dvojice pojmů dobro – zlo, pravda – lež. Hojně moralizují zbožňovatelé nadvlády nad občany. Friedrich Nietzsche ve své podstatné polemice Genealogie morálky (1887) morálku studoval v historickém vývoji a v kontaktu s lidskou psychikou, s důrazem na roli nevědomí. Zjednodušeně – jedna morálka vzniká u vládnoucí vrstvy (majetní, mocní, vznešení). Panstvo vnímá své vlastnosti jako dobro. V protikladu odlišné vlastnosti obyčejných lidí chápe mocenská elita jako nízké, špatné a nežádoucí. V opačném střehu ti dole vnímají chování elit jako zlo a své vlastnosti posuzují jako dobré (k rozlišení užívá myslitel označení „panská a otrocká“ morálka). V reakcích na morálku se objevuje resentiment. Je komplexem zahrnujícím rozptyl emocí (hněv, nenávist, nepřátelství), spolu s tím pocit nemožnosti si zmíněné emoce odreagovat na osobách i společnosti a rovněž pocit prožívání bezmoci.

Při hledání viníků své vlastní nespokojenosti mívá jedinec klamnou představu, že když o druhém tvrdí, že je zloun, tak on sám je dobrý. Zlo není kategorie hodnocení, nenese význam. Nietzsche píše, že člověk resentimentu není ani upřímný, ani naivní, ani sám k sobě čestný a rovný. Jeho duše šilhá (Genealogie morálky, s. 29; překlad Věra Koubová. OIKOYMENH 2019, 2. opravené vydání). Šilhavé duše jsou opojené řečmi o pravdě, jenže ta se obyčejně nepřekrývá s poslední intelektuální módou ze směrů vanoucích větrů. Odpověď na rozhodování, jak nebýt „šilhající duší“ je, být nestranným.

V perexu text z portugalštiny přeložili Jiří Pelán a Vlasta Dufková.

31 komentářů :

 1. nechapu co tim Karel Capek chtel naznacit ale i velikani se mejlej.
  Lumek o zadnou kuklu nema zajem .Lumek klade svoje vajicka do housenek a po kuklach se ani neobleti.
  Lumek je hnusny parazit vypada skarede se svojim dlouhym zihadlem zkazy pro housenku ze ktere se vylihne jeden z nejkrasnejsich tvoru prirody.
  Zarathustra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtělo by to si ještě jednou přečíst tohle dílo a zkusit porozumět. Zvlášť když se lidské chování v průběhu historie lidstva stále opakuje a můžete ta mít příměrů habaděj. Zvlášť dnes v době komunikačních technologií.

   Vymazat
  2. Proč vlády chtějí a potřebují druhou vlnu koronaviru?

   https://www.youtube.com/watch?v=fPcS40QAx9s&feature=emb_logo


   Budíček ze lži jménem covid-19
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=HZiXJkGrsz8&feature=emb_logo

   Vymazat
  3. Nevím, ale pro mne ve hře Že života hmyzu nebyla podstatná kukla, ale ta smrdící kulička, co jí tlačili hovniválové se slovy "ty naše všecko". Karel Čapek asi tušil kam naše společnost míří.

   Vymazat
 2. 0:45 nemyslíte, že kukla je čímsi ještě nevylíhnutým, nic neznalým ... do čeho možná hned, jistě ale později lze ... ?

  OdpovědětVymazat
 3. V článku popsané příčiny stavu Západního světa a jeho kulturní úrovně by se daly zjednodušit na jedinou nejvíce formující skutečnost..

  Západní svět je ovládán jednoduchostí (nebo hanlivěji cizím slovem primitivností) kulturního prostředí vytvořeného liberální bezmorální kulturní revolucí započatou v 60. letech minulého století ..
  Lidé žijící a rodící se v uvedeném kulturním postrevolučním "postmoderním" prostředí bez morálky vidí většinově reálný svět přes svoji postmoderní kulturou vytvořenou jednoduchost a nejsou schopni ho pochopit, to je také příčinou autorem uváděného resertimentu ..
  Dnešní lidé jsou většinově jednoduše materialisticky konzumně orientovaní bez morálky, retardovaní v duševním vývoji s nemožností dosáhnout lidské mravní dospělosti s chápáním rozporů a složitosti reálného světa ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK - hezky a srozumitelně jste to popsal.

   Vymazat
  2. Vůbec se nejedná o Západní svět, ale o lidskou společnost jako takovou, která se v průběhu věků moc nemění, mění se jen technologie.

   Vymazat
 4. studoval jsem na průmyslovce (1954-1958) a tam jsem se naučil a dověděl všechno co i dnes k životu potřebuji. Čeština s její Literaturou, Dějepis a Občanská výchova byly tehdy předměty, které v nás formovaly kladné morální hodnoty. Tehdy učili převážně zkušení kantoři, kteří ještě nebyli indoktrinovaní budováním šťastných zítřků. Učitelka na průmyslovce to byl vyjímečný jev.
  Dnes to do mladých hlav sypou učitelky pouze o několik let starší než jejich žactvo ( mnohdy potřebují asistenta) , většinou memorují u tabule bludy, které jim do hlav natlačili na pedagogických fakultách a říkaá se tomu výchovný proces. Morální hodnoty a slušnost se nezmiňují (svoboda jednotlivce je povýšena nade vše) a podle toho taky vypadá vyjadřování těch mladých když spolu komunikují. ( pánové se oslovují ...vole... u děvčat je zase často slyšet ..ty (!)... a podobné.) Stud vymizel, setřel se rozdíl mezi vhodným a nepřípustným. Národ se už brodí bahnem demoralizace. Nápravou může být pouze nějaká šoková událost, aby si uvědomili svoje individuální kvality. pokud jim ještě nějaké zbudou v boji za následné přežití.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No-Slávku 10.46 - kluci a chlapi si říkali "vole" snad vždycky, možná kromě první republiky, ale aby si holky běžně říkaly "ty píčo" to zde nebylo nikdy!!! Ale i padesátileté ženštiny už do řeči - když něco vyprávějí - říkají například "vole to je strašný" nebo "vole představ si" nebo .." teda vole, já se poseru!"... to je prosím mluvnice dnešních žen. Řekl bych, že úplně nejvíc a především se zkazily ženy a děvčata. Asi díky bulváru - ten předvádí a vychvaluje jenom ženské krávy. Ty pak mluví pitomě a sprostě, předvádí svoje ubohosti a potetovaný hnáty, nosí tak krátké "kraťasy" že kratší už to nejde, ukazujou veřejně prdel - to tady opravdu nikdy nebylo. Ženský svět začíná být doslova hnusný! Nevaří, vařit neumějí, neuklízí, uklízet nechtějí, neumějí vyžehlit, zkrátka hnus. Proto taky tolik mládenců je raději single, než aby si zahnojili život s nějakou takovou krávou. Proto taky hodně kluků pořád žije u rodičů.

   Vymazat
  2. Před rokem jsem byl na dovolené a náhodou jsem tam byl s učitelem(asi40). Z něj sršeli "demo" ptákoviny, že jsem se nestačil divit. Mladým chybí moc věcí, hlavně skromnost a respekt ke starším lidem. Jen jsem si říkal, kdy mu to chování jeho dítě vrátí, a jsem přesvědčený, že to bude brzy.

   Vymazat
  3. No Slávku, studoval jsem průmyslovku ve stejném období, jako ty. I když se někomu může zdát tvůj článek přehnaný, mohu jej jen potvrdit. Padesátá léta a přesto pan prof. Havel (neztotožňovat s V.H.), když suploval, tak nám četl z knížek Karla Čapka. Moje maturitní otázka z češtiny: Karolina Světlá. Politika se tou dobou na průmce nenosila. Po odborné stránce ale naprosto perfektní. Žil jsem ze znalostí tam získaných celý můj odborný život. Mimo to jsme absolvovali "dílny" a tím jsme byli tak napůl vyučeni ve strojařských řemeslech. Jak se to vše pak hodilo, když jsem jezdil řešit nejrůznější poruchy po světě. A mé znalosti z té doby byly též oceňovány zahraničními kolegy. No a ti naši hrdinové tou dobou. Pod lavicí jsme četli Karla Maye, kde hrdinové byli čestní chlapi. Pokud měl člověk štěstí a pohyboval se mezi slušnými lidmi, mohu říci, že jsem i na základě toho, co mi tehdejší školy daly, prožil hezký a smysluplný život.

   Vymazat
 5. No tak to je každý fanatismus je strašný a liberální a zelení fanatici chtějí celou Evropu zničit a vyměnit obyvatelstvo. Dlouho si chrochtali blahem tak zakusí islámský středověk a my musíme zachránit naši zem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co když se zaměňují "zelení fanatici" a "zelení politici", co vymýšlí nesmysly, aby se uplatnili? Příroda skutečně jde zatím do zkázy, nutno toto zastavit.

   Vymazat
  2. 14:17 Mám rád přírodu ale nemůžu souhlasit se zeleným údělem to ani náhodou. Viděl jste třeba bordel v Asii nebo prostě v jižních zemích. Tak tam by měli rádoby zelení začít.

   Vymazat
 6. Bezva, nestačí obdivovat karoserii, či rychlost. Je nutné zvednout haubnu a podívat se na motor.

  OdpovědětVymazat
 7. Ukamenování nevěrnice

  https://navratdoreality.cz/ukamenovani-nevernice-11276.html

  OdpovědětVymazat
 8. Ještě pár slov k titulku článku ke kvaziprorokům spasitelům a šilhavosti duší ..

  Dá se říci že kvaziproroci spasitelé vyjadřují ducha doby a její morálku která někam dospěla ..
  Dnes se mluví o tom, že tito kvaziproroci vytvářejí "nová falešná náboženství" -ideologie blbosti ..
  To které ideologie a náboženství jsou falešné a které pravé a proč tomu tak je, je na delší rozbor, pravost se pozná podle jimi stanovených norem lidského chování -morálky ..
  Duševno a duše člověka oproti duchovnu a "duchu doby" je úplně něco jiného, duševno člověka je dáno sebekontrolující individuálitou člověka a jeho životním vývojem k určitému stupni mravnosti vycházející z niterného duševna člověka nezávisle na vnějším "duchu doby" ..

  Duch dnešní zblblé doby, formované falešným náboženstvím liberalismu -individualismu bez jakýchkoliv mravních omezení, způsobuje "šilhavost duše" slabých "jednoduchých" duchu doby se přizpůsobujících lidí tvořících masu, se kterou se dobře manipuluje ..


  OdpovědětVymazat
 9. Já bych řek´ trochu blábol:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11.53
   nečti jen slova, snaž se pochopit jejich obsah. Někdo formuluje těžce a jiný zase málo slovy vystihne složitost toho co chtěl vyjádřit. Každý názor je cenný.

   Vymazat
 10. Uchylne mensiny, indoktrinovane idioty a placene loutkovodici urcuji co je spravne a co by melo byt umlaceno, zapaleno, demontovano. Proc? Protoze mlcici vetsina je mrtva vetsina a tak taky dopadne. Namisto rozbit tem kretenum ovar prihlizime a naslouchame odpadu, ktery se na tom prizivuje. Policie ani exekutiva na to nereaguje, protoze vse co je protiruske je zadouci a bohulibe. Buh jsou USA. A my tuhle pakaz volime, ktera se prikryva americkou vlajkou a nosi tricka s napisem BLM , nebo podobiznou Che ci Pattona. Jeste nevi, ze je na miste WLM a ze bili maji na kahanku a tedy i oni! Odpad clouma mrtvymi a vi, ze ti jsou uz davno mrtvi, ze nereknou, tak dost! Zahranicni politiku delaji prazsti starostove namisto v Cerninskem palaci a silenec z Reporyji asi bude ministrem zahranici, protoze je nejaktivnejsi. Akademicky blb jinak profesor Fiala ODS chce se stat prezidentem, brankar Hasek taky. Rozhodnuti padne na lede, kdo pusti min golu, vyhraje. Cechistan se plazi k pristim volbam, srazen pandemii, ktera na rozkaz shora ochromila nas zivot a hospodarstvi, zadelala na krizi leta dopredu. Mlcime, media kejvaji, parlament taky a lide si rikaji., bezte uz konecne vsichni do rite co nas vedete, vzdyt vsechno je jinak, nez rikate!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. 14:23 "Většinu vyšších duševních schopností musíme věnovat obhájení své vnější existence, a to díky momentálně velmi složitému způsobu života, takže se nezadržitelně blížíme k hranici vyčerpání duševních sil a tím i k šílenství, které se jednou stane obecným majetkem lidstva." V tomto duchu (přesnou citaci nemám po ruce) se vyjádřil ke stavu současné společnosti Buddha.

  OdpovědětVymazat
 12. Být (nebo bít?) Koudelka - Michal, nebo Zdeněk, to je asi jedno. Nomen Omen.

  https://www.prozeny.cz/clanek/cesky-jazyk-nebo-ceski-jazik-vyskrtneme-z-abecedy-ypsilon-65257

  Chlavně bít tobrá Čech, nychtwárrr? :(

  OdpovědětVymazat
 13. Jung je v základech chybný, protože nepřesáhl biblickou doktrínu zotročení světa, na které je západ postaven.

  Bůh stvořil dokonalý svět k rozvoji duše, kde základní princip je svobodná vůle, která umožňuje dělat rozhodnutí morální (tvořit a radovat se s Bohem) nebo nemorální (ostatním bořit bábovičky - svět zkoušet ničit nebo dokazovat Bohu, že je nedokonalý nebo, že se mu něco nepovedlo).

  Lidská psychika je schopná pojmout omezené množství informací a vědomí zpracovávat informace nějakou omezenou rychlostí a tak řízení života je postaveno na mnoha automatech (nevědomí). Vědomí (řidič) pouze udržuje správný směr v korytě božího záměru (na silnici).

  Za normálních okolností funguje vše správně a mezi vědomím a nevědomím nevznikají žádné rozpory. Pokud, ale řidič se rozhodne sjet ze silnice začne auto ničit nebo auto má poruchu, pak nevědomí mu to dá najevo. Jenže místo, aby řidič situaci začal řešit a zaměřil pozornost na problém a přesunul vědomí na některou nevědomou část a provedl korekce řízení nebo nějakou opravu, tak zprávy nevědomí ignoruje.

  Typickým příkladem jsou psychopati, kteří dokázali vědomě potlačit svědomí (jako Hitler, který vyhlásil, že svědomí německý národ nebude omezovat, to pouze podřadné rasy mají podle něj něco tak primitivního jako svědomí). U psychopatů je známé, že potřebují nějaké stimuly, aby přehlušili zprávy z nevědomí a tak musí pravidelně páchat násilí, to je jejich droga na které jsou závislí, aby nějak na chvíli vybili napětí mezi vědomím a nevědomím.

  Klíčovým poznáním je, že morálka je stejná pro vědomí i nevědomí. Takže když chcete někoho poznat stačí ho opít a uvidíte jaký je, protože ve stavu opilosti nebude mít možnost vědomě předstírat jinou morálku.

  Efektivní pojmy k práci na seberozvoji jsou:
  boha-centrismus -duše se snaží jednat v zájmu všech bytostí a raduje se ze stvořeného s ostatními a spolupracuje s ostatními dušemi na rozvoji ve všech směrech

  ja-centrismus - duše se snaží o osobní úspěch bez ohledu na okolí, nechápe, že ty úspěchy nejsou jeho, ale Boha a snaží se všechny okolo zotročit k plnění svých přání

  Západní civilizace od malička vychovává děti já-centricky a zaplní jim psychiku já-centrickými vzorci a tak dochází neustále ke zdánlivému konfliktu vědomí a nevědomí, který viděl Jung, ale to je konflikt morální, jakmile ho duše vyřeší zdraví se dostaví a rozpory mezi nevědomým a vědomím zmizí. Změna morálky je dlouhodobý proces, který zahrnuje postupnou opravu všech já-centrických vzorců v psychice. S tím, že je možné, že nějaké já-cenrické vzorce si duše nese již při narození. Jedinou známou od počátku boha-centrickou duší je Ježíš Kristus (oslovoval okolí svými myšlenkami oproštěnými od já-centrismu již od malička).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svědomí... Obvykle se vyžaduje po ostatních, zejména po konkurentech.
   Ubozí plagiátoři, například Hitler a jeho Němci, jenom otrocky napodobili praxi jiného, již mnoho tisíciletí úspěšného národa. Národa, který první pochopil, že se stane nesmzničitelným, když při zachování příkladné národní kohezity diverzifikuje svůj genofond do VZÁJJEMNĚ SPOLUPRACUJÍCÍCH diaspor po celém světě. Ve všech válkách tak sice mají postižené porážkou, ale i těžící z vítězství... atd, atd. Těch výhod, včetně ovládnutí finančnictví většiny světa a jeho prostřednictvím bezrizikového ovládnutí VŠEHO - Globálně... V JHVH BOHULIBÉM podnikání jsou ovšem něco jako SVĚDOMÍ, VDĚČNOST, SLUŠNOST snadno odstranitelné překážky. Podívejte třeba na veleúspěšnou paní Allbrightovou...

   Ale úspěch a svědomí jsou oxymorony - pokud se o svědomí jenom cynicky krásně a dojemně nekáže stádům... Žvanění je nejlevnějším výrobním prostředkem mnohých "úspěšných kazatelů svědomí".
   MLUVENÍM RÝŽI NEVYSÁZÍŠ, NESKLIDÍŠ, ANI NENAVAŘÍŠ, ALE NARÝŽUJEŠ A PORUČÍŠ SI MENU O DVOU STECH CHODECH...

   Vymazat
 14. 19:04 jak je od nepaměti v nabídce, tak jste si to zjednodušil. Udělal si to lehké. Opřel se o Pána Boha (otce Všemohoucího). Rozumím tomu správně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne nerozumíš tomu ani za mák, přečti si to ještě jednou pečlivě a pozorně a celé.

   Doplnění:
   Bůh používám co termín pro kořen existence nemá nic společného s falešnými Bohy, vytvářenými k pasení oveček. Zakrýt Boha je nemožné a není možné bez tohoto kořenu vysvětlit a popsat existenci (s výjimkou několika pomatenců a trochu většího množství vědomých lhářů s názorem "samo sa to" - pouze rozpadne, ale rozvíjet se to nebude). Je všudypřítomný a mluví s námi jazykem životních okolností a tak ho nelze zakrýt, parazitům tedy nezbylo než ho pomluvit a nahradit falešnou představou (falešným bohem), každá parazitická skupina má svého pro své před veřejností skryté cíle. Například Puškin chtěl, aby se při překladu z arabštiny překládal Allah slovem Bůh, aby zůstal jednoznačný termín pro kořen existence a nebyl termín mlžen a nahrazován místní představou (dělá to pak dojem, že nemáme společného Boha, společný kořen, ale každý svého).

   Vymazat
 15. jednoducho - všetky heslá, ktoré nás mali upriamiť na budovanie sveta sa minuli, zmätený národ sa upína raz tu, raz tam, a hľa - politici - čo nám doteraz určovali vývoj v spoločnosti, boli vyradení a nastúpili novodobí šamani - národ zhlúpol, doslova, a stačí veriť, netreba vedieť. Preto máme mladých v čele, vyznávačov nových ideí, ale myslieť, to nevedia, ale čo nechápu, absolútne - je klásť otázky

  OdpovědětVymazat
 16. Zaregistroval jsem v minulých dnech šílenství kolem odsouzení a popravy M.Horákové. Všechno možné, jen té pravdy málo. Právě dnes je svátek související s upálením Jana Husa katolickou církví, protože jí kritizoval za mravní úpadek, něco jako Horáková. Jaké měla Horáková štěstí, že jí neupálili tak krutě, J.Hus musel strašlivě trpět ale jí popravili obvyklým způsobem. A je zajímavé, že proti katolické církvi nikdo nepíše odsuzující články.. Naopak, katolická církev byla obdarována tzv. restitucemi, prostě majetek, který nikdy nevlastnila se jí "vrátil"....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...A ještě zhyzdili Staroměstské náměstí v Praze replikou pobělohorského "Mariánského sloupu" - ještě chybí tančící pravotočivá svastika UMĚLCE, malíře Adolfa Hitlera...

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.