Reklama

středa 1. července 2020

Lenka Procházková: Pevná víra

Spisovatelka Lenka Procházková
Lenka Procházková
Před téměř deseti lety jsem publikovala v Právu komentář k "případu" Milana Kundery. Protože mi připadá stále aktuální zveřejňuji jej dnes na FB a jsem zvědavá na vaše diskuzní příspěvky.


PEVNÁ VÍRA

(říjen 2008)

Důvody českých politických emigrantů, kteří odolali svodům repatriace a jezdí „domů“ jen na návštěvu, jsou rozmanité. Někteří se o návrat pokoušeli znovu a znovu, až dali přednost třetímu území, té krajině, která už nezklame (například Kryl).

Motiv, proč se po listopadu 1989 nevrátil rodák Milan Kundera, je dnes přezkoumáván pod lupou dohadců, a přitom právě jeho důvod je už dlouho naprosto čitelný prostým okem. Pro spisovatele, který se skvěle zahnízdil ve Francii i v jejím jazyce, by byl návrat do české neuspořádanosti vyrušením a zdržením. Protože to, co každému spisovateli nakonec nejvíc schází, je čas. A vyvolenou zemí je pro něj ta, kde se mu dobře píše.

Psaní je osamělá záležitost. K napsání knihy si nemůžete vzít poradce, nějaký mozkový trust. Máte jen svůj mozek, svou paměť, svou představivost a svůj důvod proč psát.

Karel Čapek psal myslím proto, aby trošku zlepšil svět a aby povzbudil lidi. Milan Kundera měl taky období, kdy chtěl povzbudit zoufalé lidi. Když mu to bylo zakázáno, neumřel na zklamání. Dokázal odjet a dokázal psát dál. Dá se to nazvat odpovědností umělce ke svému talentu.

Způsob, jakým Milan Kundera pozoruje svět, připadá mnohým úžasný. Jiní ho nechápou. Někteří ho nečtou. Další ho začínají číst až dnes. Aby i oni mohli objevit a probrat ten doporučený skrytý motiv někdejšího údajného udání. Mydlinky z praní špinavého prádla vybublaly i ve Frankfurtu. Francie je pobouřena. Němci znovu namočili Grassovy vojenské spodky.

Čest a hodnověrnost autora, který popsal tisíce stran a oslovil milióny čtenářů je ohrožena jedním zažloutlým papírem s úředním hlášením strážmistra. Kolektiv historiků vyhodnotil dokument jako pravý. Hlavním důkazem pravosti je správné pořadové číslo v archívu. Stáří papíru prý taky zkoumali. Nad chybějícím číslem občanského průkazu, které se vypisuje při každé výpovědi, oznámení či svědectví, velkoryse mávli rukou. Chybějící podpis „udavače“ vysvětlují tím, že nešlo o protokol, ale o úřední hlášení policisty. Jejich důkaz je tedy podložen pevnou vírou, že policejní ostatky z padesátých let jsou svaté. Mávají tímto zvetšelým jazykem Jana Nepomuka a vyžadují doznání a pokání.

Nedivím se, že ten žalující jazyk objevili až teď. V roce, který je věnovaný reminiscencím na Pražské jaro, o jehož vývoji a hodnotách se dnešní mladí poprvé dovídají celistvější informace, je veřejná pomluva jednoho z tehdejších protagonistů zřejmým pokusem o znevážení onoho politického pokusu, podle úsloví: ryba smrdí od hlavy. Nejsou to žádné nové praktiky.

V dubnu roku 1970 odvysílala státní televize dokument proti mému otci spisovateli Janu Procházkovi (dalšímu aktérovi Pražského jara), kde tohoto oblíbeného autora představila jako vulgárního donašeče a to pomocí sestříhaných policejních odposlechů z bytu. V dalších dnech mediální lynč pokračoval v rozhlase a v tisku. Mnozí té kamufláži uvěřili a táta dostával desítky rozhořčených dopisů. O rok později na tu pomluvu zemřel. Pohřeb proběhl za policejní asistence a smuteční hosté byli vláčeni k výslechům. Kdybych toto neprožila a kdybych později sama nebyla mnohokrát vyslýchána na StB ale i SNB (protože chartisty se policie snažila kriminalizovat), možná by mě nález našich dnešních pátračů zviklal.

A třeba by mě nezarazilo, že k objevení dokumentu došlo až v době, kdy všichni aktéři kauzy kromě Kundery jsou již mrtví nebo neschopní relevantního svědectví. Snad by mi ani nepřišlo divné, že pokud dokument ležel v archívech od roku 1950, nepoužili (někdejší hlasatelé pravé víry) tenhle trumf proti Kunderovi už dřív, například v roce 1967, když zahájil Pražské jaro svým statečným projevem na sjezdu spisovatelů. Ale i na starý papír se dá starým strojem napsat novou hlášku zpotvořeným starým jazykem. Kdyby dali historici ten jediný doličný předmět ke zkoumání Kriminalistickému ústavu, kauza by nejspíš k veřejnosti nepronikla. To, že místo toho poskytli informace médiím, může být známkou širšího záměru, ve kterém nejde „jen“ o dehonestaci obrodného procesu. Je-li tomu tak, bude brzy našim dětem nedávná minulost připadat (zásluhou investigativních historiků z ÚSTRu) nesmírně jednoduchá a srozumitelná.

41 komentářů :

 1. Nechci to zlehcovat, ale nic lepsiho me nenapada:
  Kristus pan byl taky nevinnej, a taky ho ukrizovali.

  OdpovědětVymazat
 2. kedysi dávno - 1990 - sa pohrávalo s myšlienkou, že všetky tieto rádoby dokumenty spáliť, nechať tak, lebo potom sa vina otcov preleje na deti - a stalo sa

  OdpovědětVymazat
 3. Současný děj v našem státě opět připomíná časy Švejka. Je zajímavé kolik intelektuálů a umělců všech směrů si přálo návrat kapitalizmu jehož základem je parazitizmus. Už je to tady, už je to tady a když je to tady tak zase pr..er.

  OdpovědětVymazat
 4. Popravdě řečeno, celou věc nějak nechápu. Kauza Kundera není nová, je to jen werichovská vlečka sametové normalizace.
  Le profesér Klaus podobné vjeci řešil použím optiky , jíž chyběly potřebné rozlišovací schopnosti.
  Kdysi dávno jsme s několika známými řešili autorské kvality například právě Kundery, ale i P. Kohouta a dále Škvoreckého. /Tehdy všichni v zahraničí./ Mladistvé eskapády jsme nechávali Stranou, to bychom se nikam nedostali. Nehledě NATO, že každý z nás má nějaké to máslo na hlavě , a s ohledem na režimní pisálky sametové normalizace horké současnosti, by to bylo mlácení prázdné slámy.
  Těch debat za Přemysla Totáče se účastnil i jeden tehdy oficiální redaktor, který tvrdil, že mnohé "chartistické" autorství by v normální literární konkurenci vůbec neobstálo. Měl pravdu, stačí zajít do běžného knihkupectví.
  Nicméně Kunderu, Kohouta i Škvoreckého /ale samozřemě i další/ prověřil čas. A nejsou v oblibě sametových ordnerů. Měli totiž vlastní hlavy a vlastní měřítka na to, jakou literaturu chtějí tvořit, včetně možných omylů.
  U vědomí Kohoutových rudých básní bych si třeba nemohl ani přečíst Katyni ... například.
  Já osobně nezkoumám Kunderovu minulost, protože znám například sudeťáckou přítomnost soukmenovce Šafra. V. Havla už vůbec nemá cenu zkoumat, protože JEHO minulost žádný současný sametový kádrovák zkoumat nebude - tak zní příkaz doby.A bylo by to hodně zajímavé - například VEŠkrnův půlrok v USA v roce 1967. Ale ono v jeho případě úplně stačí to, co se ví i bez estébáckých souborů.
  Prostě a jednoduše: Pokud se začneme hrabat v minuLOSTi donekonečna, tak nebudeme vnímat budoucnost. Právě o to možná někomu jde.
  Ze všech tří jmenovaných mám nejraději literárně Kunderu, přičemž jeho Směšné lásky řadím do pětice svých nejoblíbenějších knížek.
  Asi nepíšu ve smyslu předmětného článku miLENKY P., ale to by bylo jednoduché - řešení Kunderovy minulosti jde mimo mojí osobní pozornost.

  Každý VYSTRČIL něco jiného... první zdvižený prostředník, druhý zdvižený malíček a ukazovák... a ten třetí ... holou prdel.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:07 s nadhledem, zcela správně. Není co dodat. JiH

   Vymazat
  2. 8:07 s nadhledem, zcela správně. Není co dodat. JiH

   Vymazat
 5. Kdo je víc? Špion-chodec nebo spisovatel oceněný ve světě?

  https://blisty.cz/art/75768-milan-kundera-na-4-miste-top100-soucasnych-svetovych-myslitelu-2014.html

  OdpovědětVymazat
 6. Želbohu, každá doba je poplatná svým "vítězným ideologiím", které jsou dočasné, na druhé straně existuje trvalá hodnota humanismu. Kdo čte a má rád Karla Čapka, ví o co jde a nemusí být filozof. Nemít vlastní názor a nechat se infikovat vítězi, lze vysvětlit buď nezralosti v mládí, nebo u dospělého jedince rozumem mdlým a v nejhorším případě jde o prodejnou osobu. Poslední kategorie vyniká v kádrování, udavačství i přepisování historie a poklesu kulturních hodnot. Tak si vysvětluji i vznik knihy od J.Nováka. Jsem pokrytec knihu si ze zásady nekoupím, ale přečtu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. OK velmi dobře a stručně okomentováno . Málo lidí má Vaši schopnost - inteligentně reagovat .

   Vymazat
 7. A co chcete třídní boj neustále trvá je třeba aby si ta většina uvědomila kam patří. Kdo nejde s námi jde proti nám a proto to, dělají.

  OdpovědětVymazat
 8. Že jde v případě "hlášení z r. 1950" o falsifikát plyne z
  pravého důvodu,proč na něm není číslo Kunderova občanského průkazu.V době zatčení agenta chodce platily ještě staré
  občanské průkazy,které byly krátce nato občanům vyměňovány za nové.Přitom nebyla vedena evidence odebraných starých OP.
  Takže orgán který vyrobil onen "klíčový dokument" v roce
  Kunderova odchodu do exilu se nemohl dostat ke skutečnému
  číslu Kunderova OP,kterým by se musel prezentovat v té době.
  Neuvedl tam proto raději žádné číslo,i když v té době být
  vyslýchán policii a v protokolu neuvádět identifikaci svědka
  bylo něco naprosto vyloučeného.Zřejmě došlo k tomu,že vyrobený faksifikát právě z tohoto důvodu nebyl využit proti
  Kunderovi po jeho emigraci a jen uložen do jeho svazku,kde
  posloužil k vyvolání trapné kauzy se snahou zastřít skutečné
  informátory STB okolo zatčeného Dvořáčka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. Doporučuji si prostudovat historii Občanských průkazů (od RU císařského nařízení z 19. století...) a nebudete psát hlouposti.
   P.S. Vy asi ne, ale váš otec v roce 1950 sloužil na Ministerstvu vnitra?
   Občanský průkaz ve své první POVÁLEČNÉ verzi nahradil protektorátní KENNKARTE s účinností od 1.1.1949... a všeobecné nošení OP bylo upraveno v roce 1953...
   Sbírka zákonů a nařízení obsahuje zajímavé historické zákony a předpisy. Uvidíte, dáte-li si tu práci.

   Vymazat
  2. 16:29 tak nevím, ale jako patnáctiletý jsem v měsíci svých narozenin, tedy v dubnu 1950, vyzván, došel na místní služebnu SNB (Sboru národní bezpečnosti), kde sloužil jediný "esenbák" (tak se jim říkalo) a proti podpisu, bez cirátů, převzal svůj občanský průkaz, kde byl i otisk palce pravé ruky. Ten mi dovedně onen esenbák pomocí kancelářského razítkovacího polštářku sejmul. Těsně před nástupem do vojenské základní služby, tj. v 19ti letech byl občanský průkaz proti jakémusi potvrzení odevzdáván, po převléknutí do uniformy nahrazen služební vojenskou knížkou, po propuštění "na trvalou dovolenou" nahrazen novým občanským průkazem, tentokrát už bez otisku palce, který platil 10 let. Jako předchozí obsahoval krom osobních dat rodinný stav (svobodný, manželka, děti ...), trvalé bydliště a měl nést i potvrzení od zaměstnavatele. Další občanský průkaz už mohl, krom titulů, nepovinně potvrzovat např. i středoškolské vzdělání ..., to opět s platností 10 let. Ve všech těch případech bylo nutné si pořídit dvě fotografie stanoveného formátu, když ona "občanka" byla vlastně doplňovatelnou knížečkou rozměru málem A6. Zejména v padesátých letech se prokázání totožnosti domáhal kde kdo a to docela zhusta. Razítko zaměstnavatele jsem si nejdřív z lenosti, později záměrně nepořizoval, protože platil argument, že zaměstnán nejsem, když živí mě maminka či manželka. To při kontrolách vždy uspokojilo.

   Vymazat
 9. Kreml, Trump i Talibán odmítli zprávy NYT, že Rusko platilo skupině za zabíjení amerických vojáků

  http://svobodnenoviny.eu/kreml-trump-i-taliban-odmitli-zpravy-nyt-ze-rusko-platilo-skupine-za-zabijeni-americkych-vojaku/

  OdpovědětVymazat
 10. Pani Prochazkova, duvodum proc se mnozi z ceske emigrace nevratili rozumim velmi dobre.
  Kdyz je jejich duse adoptovana jinou zemi a jinou kulturou, tak navrat do Ceska je nemozny. Jina zeme to nedovoli a za tyden v Cesku, kazdy specha domu.

  OdpovědětVymazat
 11. NEVIM, proc Cesi jsou vzdy necemu poplatni a napr. Americane vubec nicemu poplatni nejsou.
  Prekrocite hranice do Canady a lide jsou vice SESNEROVANI psychicky nez Americane.
  A prekrocite hranice do Mexica a vsichni jsou bud revolucionari, nebo musikanti.
  V Nemecku zase vsichni stoji stale v pozoru a jsou ustraseni.
  Anglie uz neexistuje, protoze Londyn ma vice barevnych nez Nairobi a Francie je enclava severni Afriky.
  Takze emigrace je v dnesnich dnech slozitejsi nez byla v roce 68-69.
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gott mit uns, to je hrůza!!!!

   Vymazat
  2. 22:54 - Ano Mugabe, je to hruza !
   Nevytahnes paty z hloupakova - zakrnis a je z tebe Mugabe.

   Vymazat
 12. Nejsem spisovatel, neumím posoudit, kdy se spisovatelovi lépe píše v zahraničí, než doma. Nejspíš nikdy, ale když nemůže psát doma, tak může pokračovat v zahraničí. I spisovatel je občan a stát na něm vykonává svou moc. Čím je člověk významnější názorotvůrce, tím větší tlak, na něj moc vyvíjí. A on buď vzdoruje, nebo podléhá, nebo se přetvařuje. My, kteří jsme nezažili srovnatelné tlaky, nemůžeme soudit. Soudit se může pouze on sám. A Kundera se odsoudil k doživotní emigraci. Pro čtenáře jeho knížek, by to snad nemělo být až tak podstatné. P.K.

  OdpovědětVymazat
 13. K panu Kunderovi. Je všeobecně známo, že spisovatel zrovna nemusel Havla a nepovažoval ho za sobě rovného. A v tom to všechno tkví. Žije ve Francii a do Čech se mu nechce, jeho věc. Já za ním nepojedu. A k tatínkovi spisovateli Procházkovi. Pamatuji na jeho proslavenou větu v ČST: Cenzura skončila! Hurááááá... M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud vím, ta Kundera jako vedoucí katedry scenaristiky a dramaturgie pražské FAMU nedoporučil Václava HAvla k přijetí na tuto vysokou školu pro jeho naprostý NETALENT. Odtud nenávist Havla a jeho kamarily k světovému spisovateli.

   Vymazat
  2. Tak to se dozvídám úplně nove. Všechny veci mají nějakou kauzalitu, kterou se někdo později snaží transformovat. Kundera měl ovšem pravdu. Kdyby viděl Odchazeni, tak by ho nejspíš omyvali. Já osobně jsem to nevidel, ale fungovala prevence: asi bych se poblil.
   Havel byl především zvanil a nakonec to byl zase on, kdo odobril nálety západu na Kaddafiho. Vlastně to byl válečný stvac, který ke Goebbelsove praxi neměl daleko. Vzpomínám si , že k McCOKAINovi z emericke Arizony prohlasil, že to je chlapík , který by pro emeriku mohl udělat mnoho dobreho. Například vyvolat světovou valku.
   Veskrnu jsem znal osobne. Hlupák to nebyl, ale zato blbec dokonaly. Jesitny, nerudny, sebestredny.
   I ty jeho proslulé sametove projevy už jsou jen makulaturou doby. Oproti oblude ho měl Pan Bůh rad, a tak ho k sobě povolal, aby měl svého pobocnika. A zaroven měl s kým hulit kulomet miru.

   Orinoko

   Vymazat
  3. Jen maličkost. Havel neměl maturitu a přesto mu komunisti nebránili jít na vysokou školu. Považovali ho za talent. Až odborníci zjistili, že je naprostý blb. Stejně se v tom věku oddával zcela jiným aktivitám a na studium by neměl čas...

   Vymazat
 14. 13:04 Mozna nemel Havel talent, ale kdyz chtel jit na FAMU , tak mu nemel byt zamezen pristup.
  T.j. typicky autoritarske a komunisticke , rozhodovat o zivote druhych lidi. Psat posudky a kadrovat.

  Doba Socialsmu, byla doba absolutni temna a znicila mnoho taletu.
  Je dobre , ze je pryc.
  Pamatujete si napriklad , ze nikdo nesmel zmenit povolani bez vystupniho razitka v obcance ?
  Pamatujete si, ze nikdo nesmel jet na kafe do Vidne ?

  Zde mate informaci pani Prochazkova !
  Stara ceska emigrace z roku 1948 se nesnasela se straniky (KSC) z 50-tych let.
  Kdo se z nich dostal na zapad v roce 68-69, tak skysnul ve Vidni, protoze mel Kainovo znameni a nesmel dal.
  Nejprisnejsi v dodrzovani tohoto pravidla byla Jizni Africa, ktera mela svoje informatory v Praze.
  h.
  (Dnes uz je to stejne vsechno jedno. Svet bude mit rasove problemy a ne ideologiske.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, milý blbe, reálie od tvého úprku z československého pekla se radikálně měnily. To ty nemůžeš pamatovat.


   Podstatné je, že Havel, netalentovaný pisálek, nesnášel talentovaného Kunderu, který jeho netalent okamžitě poznal. A pokračovalo to tím, že Kundera na Čechy zanevřel, když si netalentovaného povrchního pozera zvolili za prezidenta.

   Vymazat
  2. My valasi a Hurvinci si velice cenime Vaseho boje proti komunismu jehoz jste se Pane osobne zucastnil s (temer) kulometem ci pancerovkou v boji o Smichov
   Udajne jste pry organisoval i zpojizdneni tanku T 34 a stazeni ho s jeho podstavce temer jakozto vykupitel prasecniku blahe pameti s . hudebnik a naterac havloid Kocabstein.
   Jednou bude jiste napsano vice o Vasem boji proti rezimu a jiste bude vzpomenuto i na dobu Vasi skolni cinnosti ve skole zvlastniho zarazeni ,kde jste pry protezoval Pavlika ,nas spolecny vzor z onech krasnych letech 1950 a dalsi leta Preji pevnou ruku v psani knihy kterou se udajne chystate vydat

   Vymazat
 15. Osobně považuji všechny ty historky o údajném udavačství M. Kundery, jeho vztahu k Havlovi, k ženám atd. za pouhou šlichtu, kterou se krmí růžovoučká prasátka milující bulvár. Pamatuji si ten nechutný pohled na blahem hýkajícího redaktora ČT jménem Źelezný, který se kdysi na obrazovce veřejnoprávní televize snažil z hosta vyrazit právě výše uvedenou špínu o M. Kunderovi. Snažil se opravdu zarputile. Tenhle ubožák a jemu podobní si vůbec neuvědomují, že jsou jen lejno, nechutné a odpuzující. Milan Kundera je opravdový gigant světové literatury. Nechť je mu dopřáno ještě mnoho klidných a spokojených dní...

  OdpovědětVymazat
 16. 22:17 - Ty "EISTEINE", Kundera byl asi "soudruh", jinak by nemohl nikomu nic zamezovat.
  Zde vubec nejde o to, byl-li Havel umelecky nadany, nebo nebyl. O tom rozhodne prodej vztupenek.
  Zde jde o svobodu rozhodovani. Nebot umeni jednoho, je pro druheho neprijemna vec..

  -------------------------------------------------------

  Kunderovi je uz urcite 92 let t.zn., ze vazby na tuto planetu a jeji problemy uz nema a urcite se stydi za 50-ta leta.

  Pani Prochazkova, protoze jsem American, tak vas ujistuji, ze kdyby jste se chtela pridat treba ke kosmonautum v NASA, tak bych Vas nikdy v nicem nebrzdil a pomohl bych Vam vypsat
  Application form.
  My u nas jsme prejici ! My jsme lepsi !
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, opět předvádíš svou emigrantskou opezenosta zpozdilost. Máš-li školy zadarmo, a FAMU zadarmo byla a byla drahá provozně, tak omezíš počet studentů na mimořádně talentované. A Havel talentovaný nebyl. Hotovo, tečka.

   Vymazat
  2. 22;54
   Kdybys byl starej jako Metuzalem, tak blbej budeš stejně, jako při výskytu 😃😃😃😃😃😃..... mozek nenalezen

   Vymazat
 17. Nevim toho moc o Havlovi, ale tim, ze ma zasluhy na prevratu v roce 1989, tak ma misto v dejinach republiky a zna ho svet.
  Takze byl-li ctizadostivy, tak zastinil vsechny umelce, a to ze mu Soros pomohl je pro svet druhorada zalezitost.
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, napiš, prosím tě, čím že Havel zastínil "ostatní umělce". Rád bych se zasmál.

   Vymazat
  2. 23;02
   Když víš 💩nepiš!!!!!

   Vymazat
 18. 23:44 - T.j. prece jasne ! PREVRATEM v Listopadu 89.
  K uvolneni z despoticke tyranie Komunistu a otevrenim hranic. T.j. vice nez umeni !

  Pani Prochazkova, to vse je vsak uz davna historie.
  Chtel bych se vam zminit o necem dalko vaznejsmi, a to jsou nase volby a nasmerovani Ameriky po volbach v Listopadu 2020.
  Predkladam k posouzeni to, co se stalo.
  President Trump a jeho lide pozvedli ekonomii k prosperite a prakticky znicili nezamestnanost !
  Behem dvou mesicu kvuli Corona virusu, je na tom vsak Amerika spatne ! Je velka nezamestnanost a silne rasove napeti, maskavane protesty proti autoritam.
  Nekdo VYHLASIL VALKU proti belochum, presne podle scenare toho, co jsem zazil v JAR.
  V pripade, ze my Trumpovi stoupenci nevyhrame volby, tak vase cast Evropy bude zavalena nezadoucimi barbary, proti vasi vuli a na zaklade projevu Globalistu prijde k novym pozadavkum na Rusko, ktere Putin nikdy neprijme.
  Je zde hrozba valky.
  Agenda presidenta Trumpa a jeho efort je o 180 stupnu opacny, nez je agenda Globalistu. To jsou dva nesmiritelne tabory.

  Vy jako popularni a uznavana spisovatelka v Cesku, by jste to mela sledovat a informovat Cechy. Officialnim mediim nelze verit ani - dobry den.
  (Hadka mezi Angelou Merker a nasim presidentem mi udelala radost. V Nemecku o ni nikdo nevi !)
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0,24
   Je nejvyšší čas,aby ti místní bažinogang stejně sterejch expertů na všechno zaplatil dovolenou v Bermudském trojúhelníku.....Češi pochopí proč zrovna tam,TY ROZHODNĚ NE!.-DDDD

   Vymazat
 19. 0:24
  Vážený HL mám pro vás jedinou odpověď, podle jednoho minulého panovníka, eto vaše dělo. Stejně nemáte moc na výběr, vašeho nejlepšího prezidenta
  JFK jste si zabili,ale to se u vás stává. Tak vzhůru hlavu a neškemrejte

  OdpovědětVymazat
 20. Nepochybuji o tom, že k onomu inkriminovanému udání skutečně došlo. Důvodem ale nebyla politická uvědomělost, ale obyčejná, přízemní žárlivost. Základní instinkt.... A také proto to Kunderovi odpůrci v minulosti nepoužili.

  OdpovědětVymazat
 21. Tak jako je doktorum v blazinci nadavano od mentalne postizenych , tak je me zde , na tomto desinformacnim portalu nadavano take ! (6:17 & 6:18)
  Ano, ja vim, ze jsem doktorem nasi bile civilizace a moje vznesene poslani je ozdravit spravnymi nazory i vas s udivujicim poctem primatu..

  ------------------------------------------------------

  Pani Prochazkova , jeden z mojich znamych byl v diplomatickych sluzbach a setkal se s Putinem .
  Tak vam napisi co rikal, pod vasim pristim clankem.
  Tak nashle priste.
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:41
   Ve kterým blázinci v emerice to ten ynteligentni diplomat vyhlašoval??? 😃😃😃😃

   Vymazat
 22. 12:11 - vzdyt jsem tam byl a nic se tam nedelo.
  Ja se tam toulal v touze videt UFO a kde nic, tu nic.
  Praha je na exoty daleko bohatsi..
  h.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.