Reklama

středa 29. července 2020

Mír ve Středomoří jen do konce srpna?

Ivan David
29. 7. 2020
Na základě pověření od vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella odletěla do Ankary jménem EU vyjednávat s Tureckem španělská ministryně zahraničí Gonzalez Layová (na obrázku s Erdoganem). Ačkoli Španělsko v tomto pololetí nepředsedá Evropské radě – předsedající zemí je Německo – byla španělská ministryně přijata tureckým prezidentem jako oficiální zástupce EU. Po jednání turecký prezident Recep Erdogan oznámil, že Turecko do konce srpna zastavuje průzkumy a těžbu ropy a plynu ve výhradních ekonomických zónách Kyperské republiky a kolem řeckých ostrovů.
 
"Dosáhli jsme bodu zlomu, zejména ve věci vrtání ve východním Středomoří. Jednání bylo užitečné pro snížení napětí. Myslím si, že ochota Turecka zastavit vrtání alespoň na měsíc, aby umožnilo dialog s Řeckem a Kyprem, je známkou důvěry.", řekla Layová podle CNN po setkání s Erdoganem na tiskové konferenci v Ankaře. Mě její prohlášení silně připomíná projev britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který při výstupu z letadla po návratu z Mnichovské konference, kde velmoci předaly Hitlerovi československé pohraničí, mával papírem a prohlásil: „vezu mír pro tuto generaci“. Od toho okamžiku neuplynul ani rok a Německo zahájilo 2. světovou válku.
 
Dnes má španělská ministryně jednat v Řecku s premiérem Konstantinosem Mitsotakisem, kterého se bude snažit přesvědčit, aby přistoupil na jednání s Tureckem. Zde považuji za nutné připomenout slova německého ministra zahraničí Heiko Maase, který v den, kdy se Německo ujímalo předsednictví v Evropské radě v Bundestagu prohlásil, že „Řecko se bude muset o své nerostné bohatství podělit s Tureckem“.
 
Z řeckého pohledu není o čem jednat. Hranice mezi oběma zeměmi byly stanoveny po 1. a 2. světové válce. Většina ostrovů v Egejském moři byla přiřčena Řecku v roce 1923 Mírovou smlouvou z Lausanne, která ukončila 1. světovou válku mezi vítěznými západními mocnostmi a poraženou Osmanskou říší. Řecko bojovalo v obou světových válkách na straně vítězných mocností. Ostrov Kastellorizo byl předán Řecku v roce 1947 jako kompenzace za pomoc tamních řeckých partizánů, kteří pomohli z ostrova vyhnat nacisty.
 
Turecký prezident Erdogan před 2 lety oznámil, že odstupuje od smlouvy z Lausanne. Vzápětí Turecko vzneslo územní nároky na řecké ostrovy od svého pobřeží až po Itálii. Čistě z právního hlediska tím Turecko vstoupilo do válečného stavu nejen s Řeckem, ale i s USA, Velkou Británií a Francií. Letos na jaře uzavřel Recep Erdogan smlouvu o rozdělení středomořského šelfu mezi Tureckem a Libyí s mluvčím džihádistických frakcí ovládajících západní část Libye, který sám sebe označuje za „premiéra“ vlády národní shody (GNA) Faíze as-Sarrádžem. Smlouva porcuje podmořský šelf, v němž jsou velké zásoby ropy a plynu mezi obě nesousedící země, jako by Řecko a jeho ostrovy vůbec neexistovaly. Smlouva je v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu.
V červnu jel Sarrádž na jejím základě nabízet do Evropy prodej těžebních licencí. Zájem o koupi libyjských koncesí na těžbu ropy a plynu v pobřežních vodách kolem řeckých ostrovů pro německé firmy projevila spolková kancléřka Angela Merkelová. Otázkou je, proč si německé a turecké firmy nekoupí těžební oprávnění od legálních vlastníků ložisek, jimž jsou Řecko a Kypr? Podobně, jako to udělalo francouzsko-italské konsorcium TOTAL-ENI a americká naftová společnost Exxon Mobil, které v pobřežních vodách Kypru a Řecka těží a řádně za to odvádí těžební poplatky a cla. 
 
Podle mého názoru lze tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi věřit asi stejně jako Adolfu Hitlerovi. Nedodržel žádnou smlouvu, kterou uzavřel. Minulý týden po intervencích z Berlína, Paříže, Moskvy a Washingotnu nařídil stáhnout od řeckého ostrova Kastellorizo flotilu 34 bojových lodí a těžařskou loď Oruc Reis, která se chystala vrtat v řeckých pobřežních vodách plyn. Druhý den však poslal na moře průzkumnou loď Barbaros (na obrázku), aby vrtala do ložisek ropy a plynu u pobřeží Kypru.
 
Jeho skutečné úmysly ohledně Řecka a Kypru v plné ostrosti osvětluje smlouva o vojenské spolupráci mezi Tureckem a Albánií, kterou v pondělí ratifikoval parlament v Tiraně. Podle této smlouvy má Albánie dát tureckým ponorkám k dispozici novou vojenskou základnu v Durresu, která byla letos dokončena. Jde o krytý přístav v Jaderském moři nacházející se u města Drač. Podle řeckého webu pronews.gr jde o jasný důkaz turecké snahy Řecko vojensky obklíčit. Server připomíná, že další 2 stálé námořní a letecké základny, z nichž turecká armáda může napadat řecké ostrovy, jež si Turecko zřídilo v západní části Libye, kterou ovládají Sarrádžovy džihádisté.
Půjčení ponorkové základy Durres Turecku není ze strany Albánie nějaký „chvilkový rozmar“. Jde o součást strategie tureckého postupu směrem na Západ. Před hlasováním albánská poslankyně Elona Gjebrea uvedla, že albánský parlament od roku 1998 schválil s Tureckem 26 vojenských dohod a protokolů. „Náš strategický partner, Turecko, trvale podporuje Albánii v různých oblastech, včetně vojenských dodávek, v souladu s programem obrany a národní bezpečnosti," uvedla Gjebrea. Podle pronews bude Albánie zásobena velkým množstvím tureckých zbraní a munice a stane se oficiálním satelitem Ankary. I tohle je jedna z cest, kterou Erodgan plní svůj plán Obnovy osmanské říše – Turecka od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu, který vyhlásil na srazu teroristické organizace Šedí vlci před 3 lety.

33 komentářů :

 1. Jako za komunismu – musíte to umět číst: My, t. j. EU a Turecko, jsme malí páni, nemůžeme nic rozhodovat, rozhoduje a rozhodne Rusko. Musíme čekat. Vždycky je nejdůležitější to, co v takových článcích není.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč by se do toho pletlo Rusko, které nemá zájem se ani příliš rozhádat s Tureckem ani se míchat do sporů v NATO a mezi EU a USA. Myslím, že Putin si akorát bude hlídat počínání Turecka v oblasti svých zájmů.

   Vymazat
  2. 11:24 za komunizmu? Kdy a kde to prosím bylo? Ten komunizmus?

   Vymazat
 2. Zprávy jsou čím dál horší. Pozastavení vrtání aspoň na měsíc asi aby nekazil kšefty provozovatelům letovisek? A nejen sultán, ale mír přivážejí skoro ze všech stran ti, kteří už dále nemohou žít a pomáhat své zemi, a tak přijíždějí pomáhat v dalším rozkvětu Evropy, kterou milují nade vše:(

  https://monikapilloni.wordpress.com/2020/07/27/lampedusa-11-tunisanu-zachranenych-na-mori-se-zavazadly-a-s-pudlem-na-voditku/

  OdpovědětVymazat
 3. No může to skončit velice špatně pokud Francie pohrozí svou jadernou sílou tak se bude muset turek stáhnout.

  OdpovědětVymazat
 4. Stále nemohu pochopit co jste od parazitického systému čekaly? Prostě jak říkají braťa: Sylnější pes j..e a slabší musí zhynout. Nějaký kapitalizmus s lidskou tváří? Nesmysly na počkání a hovadiny do třech dní. SNB.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to pořád dokola, podrazy, pletichy, plenění. Turecko se chová jako by západním "demokraciím" z oka vypadlo. Proto také mají pro jeho činnost takové pochopení.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten „vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku“, Borrell, je zajímavý týpek. Má kolem sebe skupinu 25 poradců, na každé pšouknutí, dále vede dalších pět eurokomisařů v uskupení Silnější Evropa ve světě. Mezi nimi se nenašel nikdo, kdo by byl schopen s tím Turkem jednat. Nemluvě o tom, že tato slovutná osoba, Borrell, si netroufá sama.
  Nakonec musí najmout někoho, kdo teoreticky nemá nic společného s tím kafkovým Zámkem, španělskou ministryni zahraničí. Dokáže to někdo pochopit? K čemu platíme, ty armády neschopných darmošlapů s honosnými funkcemi a královskými platy? P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A další perla:
   V Bielorusku zatkli ruských štátnych príslušníkov – 33 zamestnancov bojovej skupiny Wagner.


   https://www.armadnymagazin.sk/2020/07/29/v-bielorusku-zatkli-ruskych-statnych-prislusnikov-33-zamestnancov-bojovej-skupiny-wagner-video/

   Kdo je platí?

   Vymazat
  2. Anonymní30. července 2020 11:29
   Globalistické hrátky. Jestli to je kudla do zad Putinovi, aby narušila vztahy mezi Ruskem a Běloruskem, nebo naopak putinovo připomenutí báťuškovi Lukašenkovi, že patří do ruského světa, na to máme malé hlavy. Ale snad to neplatíme my.
   Kdežto to přeplácení nekompetentních eurofunkcionářů, jde z našich peněz, které do EU posíláme. P.K.

   Vymazat
  3. Kurva, dám linky na ruské a běloruské zdroje, aby si diskutující udělali názor na událost v Bělorusku a vy to blokujete! Měl jsem tady už čtyři příspěvky na toto téma, ani jeden jste nezveřejnili, demokrati. A nejen tento příspěvek. Jen co se to netrefí do kurzu administrátora, blokujete to a necháte tady aby tady další šířili hoaxy, vulgarismy a úplné blbosti.

   Vy jste mnohem horší než ta debilní ČT. O vašich praktikách zavírání hub informuju své známé na soc. sítích. Vy jste horší než bolševičtí blázni s duhovými vlajkami, vy jste nebezpeční, protože na první pohled vypadáte normálně. Ale nejste.

   Vymazat
  4. Proč dáváte příspěvek pod články, které s tématem vůbec nesouvisí?
   Proč neuvádíte zdroje?
   Proč se vyžíváte v protiruské propagandě?
   Proč, když už jste takový amerikán, necitujete Rádio Svoboda k této události: ruští žoldnéři pobývaly s vědomím běloruské vlády v hotelových zařízeních a čekali na přelete do Súdánu, kde se měli zapojit do bojů ? Ani stopa po jakékoli protiběloruské podvratné činnosti! Lukašenkovi lidé to vytáhli před prezidentskými volbami jako protiruskou kartu, aby se zalíbil i "europejcům".
   Co si od prosazování blbin do místní diskuze slibujete? Kurva!

   Vymazat
 7. Do konce srpna? Skončí prázdniny, dovolenková sezóna, turisté odjedou. Pak můžou Turci začít. Takhle by riskovali, že proti sobě popudí i potenciální spojence. Vyjádřit uspokojení z odsunu řešení problému po skončení prázdnin může jen omezený kus hovězího.

  OdpovědětVymazat
 8. Víte , ono je to celé nejspis o dost slozitejsi, než se nám to v tuto dobu jevi. Někde jsem narazil na informace, že za spoustu věcí si Řekové můžou sami. V dobe, kdy se povazovali za krále situace ve Středozemí , sami protezovali turecky zivel. Zkusím to najít a dám sem odkaz. Ale všechno by odpovidalo. Vyslechti blba a on už se sám postara o šíření blbosti. A dále by pak platilo - pozdě bycha honiti. /Není řeč o ptakovi./
  Máme neuvěřitelně krátkou pamet. Když jsem si tamto precetl, tak to TED dávalo smysl. Vzpomenete si na Olympijské hry v Recku? Souvisí to spolu.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sluníčko nebo provokatér?

   Vymazat
  2. " Zde považuji za nutné připomenout slova německého ministra zahraničí Heiko Maase, který v den, kdy se Německo ujímalo předsednictví v Evropské radě v Bundestagu prohlásil, že „Řecko se bude muset o své nerostné bohatství podělit s Tureckem“."......
   30.9.1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, která byla výsledkem západoevropské a zejména Britské zahraniční politiky appeasementu. Byla to politika slabošského ustupování zlu a tím vlastně i politikou posilování zla. V čele ""demokratických"" zemí stály impotentní loutky vyhřívající se na výsluní svého postavení a moci. Jimi vyjednané postoupení území Československého pohraničního prstence částečně obývaného Německy mluvícími Čechoslováky, mělo být kompenzací tvrdosti Versailské smlouvy. Je, bylo a bude v celku nelogické tvrzení, že odejmutí území jednoho státu, může kompenzovat vlastní agresivitu viníka, agresora. Situace okolo Turecka a myšlenková impotence a arogance marionet v čele EU a členských států vede ke stejné politice jako v 30.letech. Politika ústupků vůči Turecku povede ke stejným koncům. Turecko je od počátku Arabského jara už jen agresorem s velmocenskými ambicemi pro něž musí nutně zajistit zdrojovou základnu. Retrospektivně je evidentní, že Turecko skáče z místa na místo a rozkopává funkční země v sousedství ve své agresivní potřebě tyto zdroje zajistit. Turecko musí být zkroceno. Ale kým? EU ani NATO se toho nebudou chtít ujmout. Mají jiné zadání. Turecko potřebují jako nástroj a nástupiště proti RF z jižního směru. Malé a slabé Řecko a Kypr jsou v jejich očích postradatelné. Cíle syndikátu jsou totiž po staletí stejné. Nerostné bohatství syndikátu na území Ruska. Oni jsou přeci majitelé světa.

   Vymazat
  3. Sluníčko na nebi, car v návi, a blbec jsi ty, když h@vno víš, ale jasno máš jak v epicentru vodíkového osudí. Bavit se můžeme o tom, jestli nejde o hoaxiální kejbl, ale to až teprve teď.


   https://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=1601

   orinoko

   Vymazat
  4. To je v podstatě správně viděno i řečeno. Ale podceňuje to význam Číny, Iránu, Pakistánu, ale i Indie, kdyby tam teď nevládli evidentní paka.
   Čína sama moc zdrojů nemá, myslitelné jsou dost daleko, a padlé Rusko by ohrožovalo i ji. Vůbec nechápu postoj Saudské Arábie, která raději válčí vedle sebe s Araby namísto, aby se připravovala na Muslimské bratrstvo a Šedé čuňase. A ve hře je také izražid a jeho domovina. Ta může existovat jen ve statu quo. Při dominaci otomana a gauče jí nepomůže ani archa patri archy.

   orinoko

   Vymazat
 9. https://www.email.cz/download/k/Znouslu4Q6OjFPzVsWKH1SbrDfCRcHV9t9tLOEiQmRo_jQKsGSXJItPmVShf8uE02v5tQF8/10000000_2127651637498775_5797146654830231552_n.mp4 film- Pryč z EU

  OdpovědětVymazat
 10. Poslat "vyjednávat" k muslimovi ženu ???

  /znak podvolení

  OdpovědětVymazat
 11. My si taky za všechno můžeme sami. Například nechali jsme tak zchudnout matičku měst Prahu, že jí strachy padají mosty, nemá na provoz MHD, tak ač neradi musí košelé zdražit jízdenky. Určitě očekává náš magistrát samou chválu za revitalizaci soch. Této stěžejní akcí určitě věnoval mnoho hodin svého času a podařilo se mu uvolnit i něco neplánovaných financí. Pražané jsou "nadšení" odstraněním sochy maršála Koněva, který nás osvobodil a bude nahrazen sochou jiného maršála Radeckého, který zachránil Vídeň, věrnost Rakousku již zdůrazňuje Mariánský sloup a bude ještě zřetelnější po odhalení sochy Marie Terezie. Přitom díky pandemii nebude krejcárků nazbyt...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:21
   Kamaráde, tady se řeší globalisti a ne lokalisti.
   Ahoj příště.

   Vymazat
  2. Rovnou doporučuji sochu SS-Obergruppeführera Reinhadta Heydricha. Mohl by mít na vodítku toho chlapce z Řeporyj v růžových trenkách a jointem v hubě.

   Vymazat
  3. 0,49
   Výborný nápad,to se bude místním zasTUPITELŮM v Řepákově zamlouvat!.-D

   Vymazat
  4. 0.49 - den choval budoucího "českého" presidenta.

   Vymazat
 12. Jak jinak mohou Globalisti pospojovat Moslimsky svet v Globalni spolecnost nez bez pomoci Turecka. Turecko je primo idealni nastroj k splneni tohoto narocneho ukolu. Cela Afrika (temer je muslimska). Superbanky nemohou investovat penize do malych rodine vlastnenych podniku. Ty musi mit Mega-firmy ci system retezovych firem (chains) aby mohli investovat a ovladat!!!

  Znamy strateg Von Klausevitz miloval Osmanskou risi!!! a tak schopnost organizovat a protlacit a udrzet system k moci je, a Erdogan ma dobrou moznost. S mensi podporou ..nevim nevim.
  Turecko zvedlo populaci 1965 -2020 z 30 milion na 84 miliony a rado by pohltilo Turecky mluvici zeme ..Kazachstan a ...
  Pana Davida docela obdivuji pro jeho znalosti situace.

  Brouk Pytlik

  OdpovědětVymazat
 13. Toz z teho toreckého adolfa najdó enem lebko v Haga sofija a nad tim bode vlát rodá vlajka se srpem a kladivem potem bode konecne klid vod teho imbecila....slonce v srdci P.S.

  OdpovědětVymazat
 14. Sultán Erdogan je horší Hitlera! Už nyní útočí v Syrii, Iráku, Lybii, a válka proti Řecku a Kypru vypukne každou chvíli. Ta paní ze Španělska by si měla být vědoma faktu že Turecký diktátor doufá i v obnovení chakifátu Al-andalus.
  Odkaz na Rusko-musulmanskou válku přikládám níže. Nebýt Britů kteří ostatně jako první zřídili koncentrační tábory pro bílé Bůry po r. 1900 v dnešní JAR, pak by Turek od 19. st. neohrožoval Evropu a chrám Svaté sofie by nebyl opět mešitou.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusko-tureck%C3%A1_v%C3%A1lka_(1877%E2%80%931878)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0,42
   A proto by se s nimi mělo začít okamžitě zacházet jako s odpadem.....likvidovat!

   Vymazat
  2. Je třeba provokovat a Turecko dřív lehne, ale ekonomicky.

   Vymazat
 15. Celý tým lidí s Prezidentem Trumpem připravoval akci na osvobození lidstva 35 až 40 let. Vše co řekl, doposud splnil. A v budoucnu dle mého názoru určitě také splní. Zlikvidoval podzemní města, laboratoře a tunely po celém světě, postavil se kabale čelem. Odtajnil mnoho patentů a ukázal na pravé viníky, kteří provozovali pedofilii a hlavně obchod s orgány dětí. Eliminoval celý finanční systém zotročení lidstva a podařilo se mu odstavit VATIKÁN, anglickou KRÁLOVNU a díky tomu znárodnit FED.
  Dojde i na Erdogana a jeho spoluviníky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrýýýýýýýý! Co to šňupeš? To je síla!!! Nemáš ještě?

   Vymazat
  2. 18:19 Nutno upozornit Vatikán, aby připravil svatořečení Donalda.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.