Reklama

středa 1. července 2020

Nekonečná válka


Vasilij Něstěrenko: "Obrana Sevastopolu"
Rostislav Iščenko 
1. 7. 2020  YT

22. června začala nejstrašnější válka v dějinách naší země. Zvítězili jsme v ní. To ale neznamená, že válka proti Rusku skončila. Ve skutečnosti byla Velká Vlastenecká jen epizodou mnohasetleté války Západu proti Rusku.


Realizaci snu spojeného Západu o světovládě vždycky překážely dvě věci – roztříštěnost Západu samotného a existence Ruska. Počínaje koncem 18. století si Západ plně uvědomil svoji vojensko-technickou převahu nejen nad africkými kmeny, ale i nad běžnými státy Asie. Po zahájení podrobení Indie lákala Západ bohatství Číny, Siamu, Persie. Turecká bariéra, překážející obchodu, byla protržena už koncem 17. století, takže nešlo o přístup k trhům. Na mysli měli vojensko-politické porobení Asie s jejím následným vyloupením (stejně jak před tím vyloupili Ameriku).

Území vnitřní Afriky zůstávala pro Evropany nepřístupná až do druhé poloviny 19. století. Aby mohli vzdorovat nemocem, nebezpečnému hmyzu a divokým kmenům, bylo nezbytné posílat tam velké vojenské expedice. Nezbytné množství vojsk ale nebylo, na takovou vzdálenost od hlavních základen a chudobě místních kmenů, možné uživit. Proto se Evropané do konce 19. století omezovali v Africe na kolonizaci úzkého pobřežního pásu. Pro vedení úspěšného byznysu s místními vůdci trhu s otroky postačily pevnosti s nevelkými posádkami, zásobované po moři, které mohly v krizové situaci počítat nejen s vlastními silami, ale i s děly evropských eskader.

Nejlákavějším a, jak se zdálo, nejdostupnějším kouskem byla Asie (připomínám, že Kolumbus rovněž plul do Indie a Číny, a Ameriku objevil náhodou cestou). S Asií ale vznikly stejné problémy jako s Afrikou, třebaže v jiném formátu. V Africe překážela úspěšnému postupu Evropanů absence řádných států a chudoba místních kmenů, neschopných uživit početné evropské ozbrojené síly. Dobytí Asie bránila početnost obyvatelstva, dávná znalost střelných zbraní místními, ozbrojenými silami (třebaže dost předpotopních, ale čítajících i děla) jakož i schopnost místních států budovat jednu armádu za druhou, v počtech desítek i stovek tisíc mužů.

„Úspěšné“ pokoření Indie, jehož se zúčastnily tři evropské mocnosti (předtím než konkurenty vytlačila Británie), trvalo dvě století. Evropané přitom měli jednoduše štěstí, že začali dobývání Hindustánu ve chvíli, kdy se říše Velkých Mogulů rozdrobila na množství navzájem nepřátelských státečků, které proti sobě s chutí bojovaly na straně evropských armád. V ostatních místech ale byly státy celistvé a armády silné. Evropě prostě nestačily zdroje k úspěšnému vybojování a stabilní okupaci těchto států, jejichž dodávky bylo možné zajistit mořskou cestou.

Bylo nezbytné prorazit do Asie cestu po souši, po které by se mohla vojska a náklady pohybovat bez omezení. Tato cesta do Asie ale procházela Ruskem. Od té doby, od počátku 19. století, vede Západ proti Rusku permanentní válku. Západu vadí jeho odvěká rozrůzněnost a vnitřní sváry. Ale, jakmile se sjednotí, začíná útočit na Rusko.

Prvním bylo Napoleonovo tažení. Ptáte se, proč ne polská okupace Moskvy v době Smuty (1598-1618)? To proto, že Polsko bojovalo jen o hegemonii ve Východní Evropě (ono se o ni urputně snaží i dnes). Konflikt s Polskem, při veškeré své serióznosti, byl jen vyjasňováním vztahů na regionální úrovni, komplikovaným dynastickým soupeřením. S Napoleonem se ale na Rusko valila celá Evropa (kromě pro Francii nedostupné Británie a v předvečer války v roce 1812 prozíravě Ruskem rozdrceného Švédska).

Napoleon si nekladl za cíl úplné zničení Ruska. Potřeboval mu způsobit zdrcující vojenskou porážku a donutit ho připojit se k protianglickému spojenectví. Rusko se mělo vrátit k důslednému plnění kontinentální blokády, ale ruská armáda, doplněná francouzským kontingentem a vojsky Napoleonových spojenců, měla uskutečnit stejné Indické tažení, které 12 let předtím zastavila smrt cara Pavla I. (zabitého v důsledku britských intrik).

Následovala Krymská válka, v níž sjednocená Evropa bojovala nikoli za zájmy Turecka, a ne o ruiny Sevastopolu, ale jasně si vytyčila úkol prolomit ruskou bariéru na cestě do Asie. Mimochodem, v Krymské válce se Evropa poprvé úplně sjednotila: Británie, Francie a Sardinie (z níž vyrostla dnešní Itálie) se intervence bezprostředně účastnily, Rakousko a Prusko vyhrožovaly válkou soustředěním svých vojsk na hranicích, a tím na sebe poutaly 2/3 ruské armády.

Poté se Berlínský kongres (za účasti sjednocené Evropy) postaral o maximální nivelaci výsledků vítězné Rusko-turecké války v letech 1877-78.

První světová válka z této řady vyčnívá jen zdánlivě. Spojenci (Británie a Francie, a pak k nim přidružené USA) si dali za cíl nejen zahnat do ohrady přidrzlé Německo, požadující svůj podíl v koloniích, ale kalkulovali s vyčerpáním Ruska ve válce. Oni nejen doufali, ale i dělali vše proto, aby se ruské impérium zhroutilo v předvečer vítězství.

Hitlerovo tažení, nikoli náhodou, srovnávají s tažením Napoleona. Jestliže armádu francouzského císaře z poloviny představovaly kontingenty spojenců, tak říšský kancléř na tom byl zhruba podobně. Kolem dvou milionů lidí – občanů jiných evropských států – doplnilo wehrmacht a vojska SS. Přibližně stejný počet poslali do pole spojenci Německa (Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Finsko a Itálie). Zdůrazňuji, že sovětští kolaboranti, bojující za Říši v řadách „armády“ generála Vlasova, 15. kozáckého jezdeckého sboru SS von Pannwitze, „Ruského sboru“ bývalého bělogvardějského generála Štejfona, sboru Krasnova, brigády Kaminského, schutzmanschaft batalionů, formací Ukrajinské povstalecké armády (UPA), pobaltských nacionalistů, ani kavkazských a asiatských „legií“ se sem nepočítají. Jde o 3,5 až 4 miliony občanů evropských států, zúčastněných v Hitlerově tažení na SSSR. A to už nepočítám poctivou práci celého evropského průmyslu pro Říši. To bylo tažení sjednocené Evropy.Nepočítáme-li záměr zlikvidovat ruskou státnost, okupovat území do Uralu včetně, a fyzicky zlikvidovat mezi polovinou až dvěma třetinami obyvatelstva, vytyčil si führer stejné cíle jako Bonaparte. Průlomem přes Kavkaz a Írán udeřit na Brity v Indii a tam si podat ruce s Japonci. Rozdělení zájmových sfér s Japonskem mělo procházet Uralským hřebenem, řekou Ural, Kaspickým mořem a dál po íránsko-indické hranici. Hitlerem vedená sjednocená Evropa se měla po prolomení ruské bariéry semknout s Asií. Lze předpokládat, že spory o právo na prvotní loupež asijského bohatství by rychle vedly ke smrtelné srážce Německa s Japonskem. Oba dravci byli ale na štěstí zničeni dřív, než stačili realizovat svoje dalekosáhlé plány.

Co se dělo dál? Jakmile bylo jasné, že je Německo poraženo, a Japonsko čekal jen krátký čas odporu, začali bývalí spojenci proti SSSR ihned studenou válku. Pouze studenou proto, že se báli porážky ve válce horké. SSSR padl, zůstalo Rusko, ale válka proti němu neskončila, jen se změnila ze studené v hybridní. Úkol je stejný: Prolomit ruskou bariéru a získat přímý přístup k bohatství Asie. Po Velké Vlastenecké válce se sjednocená Evropa změnila v jednotný Západ (jehož části jako Austrálie, Japonsko a Jižní Korea se podivnou shodou okolností nacházejí na Dálném Východě), se nic jiného nezměnilo.

Teď je sjednocený Západ v úpadku, některé jeho části začínají hledat sblížení s Ruskem. Tak tomu bylo i dřív. Ale, sotva krize končila, Západ si hned vzpomněl na svoji „jednotu“ a na stálého nepřítele.

Kdysi Ruskou samo sebou přikrylo Západ před mongolským vpádem. Teď už více než dvě stě let Rusko samo sebou zakrývá Asii před agresivní Evropou. Všechny tyto armády nájezdníků, rozptýlené v ruských rovinách, nešly na Moskvu (to byl jen nejbližší cíl). Ony šly k „poslednímu moři“, k Východnímu oceánu. A přijdou znovu, stačí jen, aby se Západ jakž takž vzpamatoval z krize. Ve studené nebo horké, v hybridní nebo informační podobě, ale určitě se budou snažit přijít. Bez průlomu ruské bariéry není možné globální impérium Západu, a bez směřování ke globálnímu impériu není možný ani Západ.

Proto, když označujeme 22. červen za Den paměti a smutku, musíme si uvědomit, že to není jen památka na padlé, ale i připomenutí si nebezpečí, které odjakživa vychází ze Západu. Jakékoli dohody, jakékoli přísahy a sliby bude Západ dodržovat, jen pokud bude cítit svou slabost, ale pak se bude zase chovat postaru. A dalšího Hitlera Západ najde vždycky…


Překlad: st.hroch 200628

54 komentářů :

 1. Dobrá propaganda pro Rusy. Ale proč ji cpete Čechům?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je historie, to není propaganda.

   Vymazat
  2. 13:43
   Kdyby nás Rus neozvobodil, tak ty svoje kecy nenapíšeš!

   Vymazat
  3. Třebas proto, že jsme se také zapojili. Za I. SV v řadách rakousko-uherské armády a pak legie. Pravdou ale je, že asi 10 - 12 tisíc Čechů a Slováků bojovalo za občanské války v řadách Rudé armády a za II. SV jsme tam měli celý armádní sbor. Ale dneska by nás zase naši staronoví kamarádi se starými cíli chtěli nastrčit do drang nach osten. A hned do prvních řad. Viz svinstva okolo soch, pomníků hrdlořezům apod. Je třeba si věci připomenout. Hlavně ty konce.

   Vymazat
  4. Stale se Cesi utikaji k ochrane u Rusu, bohuzel jen kdyz jim tece voda do zadku.
   Upozornil bych na mystifikaci nasich Legii. Staly na strane Bilych gard a bojovaly proti bolsevikum, pozdejsim vitezum revoluce. Delame z nich hrdiny a zamlcujeme, ze se zmocnily ruskeho zlateho pokladu a vozily ho v obrnenem vlaku, kdyz ovladly magistralu. Byli to hrdinove nebo zlodeji? Aby si tu otazku nikdo nekladl, tak se to zamlcuje. Poklad odevzdaly az kdyz musely jako podminku nalodeni ve Vladivostoku. Bylo treba spousta povozu na jeho odvoz. Jo, Cesi jsou na falsovani dejin odjakziva machri. Prazske povstani byl zlocinny cin, majici za nasledek mnoho zivotu a zniceni Prahy! Zadny vliv na ukonceni valky nemelo, vse jsou pohadky! Nemci stejne dosli az do US zajeti u Plzne.

   Vymazat
 2. V něčem má autor pravdu, ale argument o pozemní cestě je nesmyslný. Až do rozšíření železnic i v Asii koncem 19. století bylo snazší cestovat na velké vzdálenosti plachetnicemi po moři než po souši. Evropané by do Indie nechtěli cestovat po zemi.

  OdpovědětVymazat
 3. Iščenko je fenomenálny hĺbkou svojho analytického myslenia

  OdpovědětVymazat
 4. Rostislav Iščenko to vystihl vcelku dobře, druhá světová vyla válkou Evropy a v článku sa najdou skoro všichny státy Evropy. Buďto bojovali v řadách wermachtu, nebo v jemu zpřátelených národních jednotkách proti SSSR a nebo "poctivě pracovali" na výrobě výzbroje pro Východní frontu. A zase, jako mnohokrát odtáhli z SSSR/Ruska s dlouhým nosem a nakopnutým pozadím. Pak přijede do Evropy "Ruský kozák", udělá tam pořádek a nám se to nelíííbííí! Inu nemáme si začínat. Obávám se, že se někteří pokoušejí opakovat historii a nerad bych zažil, jak by pak do svých živočichopisů psali "od narození jsem měl rád vše ruské", nebo "od narození miluji rýži"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:11 s tím "poctivě pracovali" se jděte už jednou vycpat! Češi nepracovali "poctivě", ale otrocky! Hloupě opakujete pomluvy. Můj otec celou válku, ne bez rizika, při pomoci lékařů prosimuloval co invalida, souseda popravili za sabotáž válečné výroby. Nemálo lidí žilo po úkrytech, aby se vyhnuli nebo i sběhli z totálního nasazení v Říši. A kolik jich bylo po kriminálech a koncentrácích, kde mnozí nepřežili. O tom vy, hlavo vymytá současnou propagandou, o tom vy nic!

   Vymazat
  2. Pro 05:44, jistě máte pravdu, že byli lidi kteří odporovali a nechci soudit ani ty, co se podvolili. Skutečnost ovšem je, že Protektorát Böhmen und Mähren vyrobil dle některých zdrojů asi 40% tanků a 60% nákladních aut, hlavně na Východní frontu. To jsou fakta a rád se nechám poučit, že to bylo jinak, méně. Naši současní přátelé nás tehdá nechali to dělat a některé podniky zničili až na konci války, z cela jiných důvodů, než zabránit válečné výrobě. Na druhé straně chápu, že doba byla extrémně těžká a zaplať Pánbů jsem nic podobného nezažil. Bohužel, protože se nechceme poučit z historie, tak nám hrozí její opakování. A o tom to je, že Rusko není náš nepřítel, má obrovské zásluhy na naší holé existenci a zabránění holokaustu Slovanů. Jsou ovšem tací, co buď z hlouposti, nebo za jidášský groš štvou lidi proti sobě a v cizí prospěch. Trochu do toho vidím a jsem si jist, že v případě konfliktu by se nikdo neschoval, ani u nás ani za tou louží (i ty zodolněné domy boháčů nepomůžou, až nebude co jíst).

   Vymazat
  3. A ten kdo za komancu kradl tim bojoval proti totalite. K tomu odporu proti Nemcum, bych doprucil, precist si kroniky nekterych obci. Napr. Nesvacilka na Morave: Nikdo nebyl u partizanu, nikdo neudaval Nemcum. Vetsina sedlaku, se diky stabilnim vykupnim cenam vyplatila z dluhu. To zni jako tvrdy odpor. Pred praci v Reichu spolehlive ochranilo poceti potomka, proto se take populace Bohmen und Mahren behem valky na rozdil od ostatnich evropskych statu zvysila...

   Vymazat
  4. 14:11 s tím "poctivě pracovali" se jděte už jednou vycpat! Češi nepracovali "poctivě", ale otrocky! Hloupě opakujete pomluvy. Můj otec celou válku, ne bez rizika, za pomoci lékařů prosimuloval co invalida, souseda popravili za sabotáž válečné výroby. Nemálo lidí žilo po úkrytech, aby se vyhnuli nebo i sběhli z totálního nasazení v Říši. A kolik jich bylo po kriminálech a koncentrácích, kde mnozí nepřežili. O tom vy, o tom vy nic!

   Vymazat
 5. Zaplať pán Bůh za současného prezidenta, obrannou doktrínu a samozřejmě za Ruský lid. Nic jiného nebrání evropským teploušům vydat se po X-té na východ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ziju na buzerantskem prolhanem zapade uz 50 let. Dnes jsem napsal do NZZ, ze lzou a ze klesli na uroven bulvaru. Cely zapad, media i politici jsou ovladani emerickymi Zidy.

   Vymazat
 6. Nejstrašnější válka začala mnohem dřív v Polsku. Ano, tam, co si náckové a komouši podávali ruce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:43 - Hle, propagandista promluvil. Polák s Hitlerem se proti Rusku paktoval od r. 1934 a dostal, co si zasloužil!

   Vymazat
  2. 14;43
   Omyl havlopusyynko, začala když Pšonek podepsali s Fricem dohodu na počátku 30.let a těšil se na okupaci Ruska.... a nás ten ksindl okupoval dřív, než fūrer, tak drž tlamu!!!!

   Vymazat
  3. 14:43
   Tam, co si náckové a komouši podávali ruce - že by ve tvých vlhkých snech? :)

   Vymazat
  4. tak to je pravda - z časti - v Poľsku bol zárodok 2. svetovej - a začal v auguste čiastočnou mobilizáciou, s tým, že po vyhlásení vojny v 1941 proti CCCP ktorú plánovalo VB a Francúzko, by Poľsko zdržiavalo Nemecko, aby nemohlo - malo zmluvu - ísť na pomoc CCCP, útok mal začať na Krym a na ropné polia - ako bonus by Poľsko dostalo Prusko a oblasť dnešného Kaliningradu, časť Pobaltských štátov, Ukrainu, a Bieloruska - ta tak ...

   Vymazat
  5. Jak náckové, tak komouši moc dobře věděli, že i když si jeden den podávali ruce, tak jsou pořád nepřátelé. SSSR se chtěl domluvit na společném postupu proti Třetí říši už od jejího vzniku, leč západ byl proti a vsadil na podporu a appeasement. Nebýt západní pasivity, tolerance a tiché podpory, nebylo by obsazení Porýní, nebyl by anšlus, Mnichov, 15. březen, ani útok na pšonsko. Druhá světová má tři viníky, jednoho vyloženě aktivního /německo/ a minimálně dva pasivní /Británie a Francie/ Od půli třicátých let bylo jasné, co Němci chystají, ale protože se ostentativně chystali na východ, bylo jim to tiše přáno. Dnešní eurodějiny jsou jen manipulativní blábol, kdo se o historii zajímá, ten eurodějiny sotva přijme.

   Vymazat
  6. 7:19
   Absolutní souhlas...napsáno krátce a výstižně !

   Vymazat
  7. Ted Psonci zase se lisaji k USA, predtim k Hitlerovi. Vedi houby o dejinach, USaci je kopnou pri nejblizsi prilezitosti jako Kurdy do rite, jakmile to bude pro ne vyhodne. Polak nevi, ze je Slovan, on jim byt nechce, chce znicit Rusko, ubozak! Patolizalsky se lisa ke kazdemu, o kterem se domniva, ze diky jemu neco ziska. Polsko neni zadny stat, v historii je vzdy zavisle na nekom. Pro Nemce jsou Polaci zlodeji, blbci a prodejne devky. Je jenom jeden Polak, ktery jim neukrad zadne auto - papez Wojtyla. Den po obsazeni Sudet obsadili Polaci Cesky tesin a vyhnali do nekolika hodin obyvatelstvo! Sakra o tom Cesi nevedi?

   Vymazat
 7. "Rusko má pouze dva spojence: svoji armádu a svoje loďstvo". Alexandr III.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V USA zase rikaji: Nemame zadne spojence, jenom vazaly, kteri pro nas pracuji a za nas bojuji. Pro nase nepratele jsme nebezpecni, pro nase pratele smrtelne nebezpecni. ( Ti krepiruji za kolonizatora).

   Vymazat
 8. Nebejt sovětskýho vojáka, kterej vyhrál nad hitlerovským německem, tak tady z nás většina asi neni!

  OdpovědětVymazat
 9. Já si myslím, že loupeživost se neváže jen k "Západu", ale že je to vlastnost spojená s člověkem jako takovým. Člověk je totiž tvor líný a vždy kouká, jak se mít co nejlépe bez vynaložení přílišného úsilí, tedy nejlépe na cizí účet. Podmínkou je pociťování nedostatku, nebo vidiny zvýšení svého blahobytu. Druhou podmínkou je jen pocit převahy, tedy že se lze obohatit bez utrpění ztráty. A to vede k neustálým výpadům všech proti všem. Západ si své prožral a cizí, na které měl, již vyloupil. A tak se poohlíží po těch, na které dosud neměl dost odvahy, nebo na nichž si vylámal zuby. Lenost a z ní plynoucí chtivost cizího je ten problém.
  Na druhou stranu je to právě lenost, která přiměla člověka k duševnímu rozvoji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten popis člověka se nehodí na každého, jinak by civilizace skončila už za krále klacka.

   Vymazat
 10. Brilantní shrnutí...

  OdpovědětVymazat
 11. Tohle nám měli ze SSSR dávat od ledna 1968... Vztahy se mohly vyvinout kapánek "úplně jinak". Ale to trockisté Chruščov, ani po něm čistokrevný Ukrajinec Brežněv, nedopustili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chruscov byl taky Chochol (Ukrajinec). Demontoval pamatku Stalina a stal se kultem sam. Prolhany a lstivy, rafinovany az na pudu. Dnesni problemy Ruska se zapadem zpusobil on, kdyz dal Krym pod spravu Ukrajiny!

   Vymazat
 12. Rostislav Isčenko to výstižně shrnul - palec nahoru!

  OdpovědětVymazat
 13. zasa sme na zlej strane -

  OdpovědětVymazat
 14. Díky za vystavení, stručné a vcelku věcné, pro mě osobně i fakticky správně popsané.

  OdpovědětVymazat
 15. JUDr. Jiří Vyvadil: "Zbavme se konečně už těch naivních představ, jak ten kdysi toužebně vymodlený Západ je skvělý, čistý a spravedlivý. Není a nikdy nebyl. Jeho kořeny jsou krvavé a násilné."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejenom to. Zapad vytlacil Slovany z uzemi Nemecka a z Rujany. Porobil je nebo zmasakroval. Nase dejiny jsou plne zrad ze zapadu, pohrdanim Slovany, dnes nas vykoristuji a krmi horsimi potravinami jak na zapade. Kdyz uz konecne nasi politici pochopi, ze jsme pro zapad pouze slouhy ? Jako za Rakouska, proforma mame sice stat, ale jsme kolonii USA a EU. Zoldneri bojuji v NATO za zajmy USA za nase penize. Media nas krmi US mainstreamem a tahaji sem jejich dekadenci BLM, LGBT. Doted USA destabilizovaly cely svet, ted se to preneslo i k nim jako vysledek jejich nevedomosti, ztraty reality, prolhanosti.

   Vymazat
 16. Je dobře, že si Rusové povětšinou o Západu nedělají iluze (a nepropadají beznaději).
  To na rozdíl od mnoha "velikánů" zdejší havlérky a jí nakloněné mediální a kulturní partičky.

  OdpovědětVymazat
 17. No našli si Poláky, banderovce a pobaltský fašisty ty nejvíc plivou na Rusko jed a místní náckové se přidávají. Teď už žádné fašistické vojska po Ruské zemi jezdit nebudou. Nemají šanci můžou být jen zničeni a poté okupováni navždy.

  OdpovědětVymazat
 18. "Já třetí noc už bdím
  a stále z dálky týž šelest děsí mne,
  týž tajný shon.
  V mé ruce puška žhne,
  jak v době války
  a v hrudi bije rozhoupaný zvon."
  (Arkadij Gajdar)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za občanské války v sedmnácti velel pluku Rudé armády. Padl v říjnu 1941.

   Vymazat
 19. v me hrudi bije zvon
  znammeni ze je to on
  tou noci plizi se
  jak kontrarevoluce
  My vsak tu bdime jen
  saska si lestime olejem
  na nas i hydra neprijde
  my zaslapnem ji
  s treskotemn a vreskotem

  Fucik- po prokizdce Prahou sgestapem

  OdpovědětVymazat
 20. Vas soudruh Iscenko, to ma vsechno poletene a vy pouze papuskujete stare zname reci.

  Exanzivni jednani Bolseviku, vyvoz jejich revoluce, tzv. Bavorska Sovetska republika - 1919 & Spartakovci !
  Ta byla pricina vzniku Nacistu a stala se katalizatorem valky.
  S dejinami se neda nic delat, nez se poucit.

  A 22 - 24 cervna ma svatek a festival Fors Fortuna. (Bohyne penez a zlata.)
  Kdyz budete umet spravny ritual tak zbohatnete.
  Z ritualu Bolseviku nezbohatnete, ale stihne vas reumatismus..
  h.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mlčeti zlato,Neználku z močálu!

   Vymazat
  2. 3,16
   Tebe Fortuna obohatila tím,že ti odepřela mozek,ale dala ti do vínku vychloubačnost!.-DDD

   Vymazat
  3. Ze zlata zblbnete. Nebo vas zavrazdi, aby se ho zmocnili.

   Vymazat
 21. Autora článku bych poopravil. Píše: "... už nepočítám poctivou práci celého evropského průmyslu pro Říši." Přesnějším by bylo: "v mnoha případech i otrockou práci ...". Nebo pan Iščenko neví, že poctivě, nikoli zadarmo pracovali kupříkladu Švédové, mohli Španělé a Portugalci, krom Maďarů, Rumunů ..., byly další státy okupovány a tak s obyvatelstvem víc nebo méně vstřícným. Češi až tak vstřícní nebyli, což Němci dobře věděli.

  OdpovědětVymazat
 22. neviem - ale keď prišli nedávno ruské vojská do Sýrie tak ich vítali - čím to ?

  OdpovědětVymazat
 23. Desítky let jsme byli západem přesvědčováni, že konfrontační politika západu vůči Rusku je vedena snahou boje proti komunismu. Ale komunismus byl v Rusku pouze několik desítek let. Bezděky se nabízí otázka, proč bylo Rusko napadáno před revolucí, a proč západ připravuje válku nyní?
  Rusko poslalo armádu do Evropy vždy až po předcházející agresi. Důvodů, proč se Rusové nechovali dobyvačně vůči evropanům je zřejmě víc, přičemž "mírumilovnost" Rusů bude asi tím posledním v řadě. Rusko je obrovská zem s desítkami různých národností a z toho vyplývající nesnášenlivosti. Vždycky je snazší přesvědčit blbce, že za jejich mizérii může někdo od sousedů, než si přiznat, že si za ní můžou sami.
  Je až zarážející, kolik lidí a jak smadno podlehlo tomuto primitivně jednoduchému pohledu na historii. A občas narážím i na relativně vzdělané a inteligentní lidi, kteří přijali názor, že konfrontace s Ruskem je bojem proti komunismu, aniž by si uvědomovali, že v Rusku již třicet let komunismus nevládne. Stejně, jako tam nevládl v době Napoleona , kdy svět nic nevěděl o ropě, nebo za I. světové války.
  Už jsem se setkal i s mistikou, jako hlavním důvodem snah o ovládnutí Ruska. Tak nevím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky šlo o území, a zdroje, to je jasné snad každému, a dobyvatelé se tím nikdy nijak netajili.

   Vymazat
  2. A dodejme, že kromě té chuti Západu na území a zdroje, je tady pro Západ velký problém, kterého by se chtěli zbavit: Putin...

   Vymazat
  3. Rusko dokazuje jako mnohonarodnosni stat, ze je mozne spolu zit v miru. To zapad nikdy nedokazal. Nejvetsi rana pro zapad je potvrzeni Putina a moznost omezit diverzi zapadu, zbavit se jejich 5. kolony v Rusku!

   Vymazat
  4. Rusko dokazuje jako mnohonarodnosni stat, ze je mozne spolu zit v miru. To zapad nikdy nedokazal. Nejvetsi rana pro zapad je potvrzeni Putina a moznost omezit diverzi zapadu, zbavit se jejich 5. kolony v Rusku!

   Vymazat
 24. Autore 8:36 a 16:05 „a nechci soudit ani ty, co se podvolili.“ je napsáno! No aby! Vedle Kennkarty (osobního průkazu) se každý musel prokazovat pracovní knížkou (Arbeitsbuch) s fotografií a otiskem palce. Pokud neměl některý z taxativně stanovených důvodů, musel pracovat tam, kde mu to bylo povoleno (!), nebo tam, kam mu bylo uloženo. Pokud tuto podmínku neplnil, byl z toho nejméně pracovní tábor (viz Lety, kde je bourán či zbourán onen prasečák). Při splnění všech povinností, tedy trvalého bydliště a výkonu práce jak pod kontrolou orgánů Protektorátu (v mezích možností někdy benevolentní) požadovala Říše, vzniknul domácnosti nárok vystavit „kmenový list“. Teprve na jeho základě byly vydávány potravinové lístky, šatenky, tabačenky atd., pro jednotlivce. Pokud tedy kdo nepracoval, neměl přístup k potravinám atd., což mohlo, a také mnohdy dopadalo i na děti.
  A vida, Češi, až na výjimky, ti Češi se podvolili! Styďme se! Vezměte laskavé v úvahu, jaké množství lidí nebylo napráskáno i přesto, že režim pracoval především s konfidenty. Vezměte v úvahu, kolik lidí proto, že to či ono neprásklo, skončilo v kriminálu, v koncentráku nebo přišlo o život, kolik policistů, pokud cokoli tolerovali, šlo přímo a bez odchylek před vojenský soud.
  Vaše čísla o objemu produkce českého a moravského průmyslu jsou přemrštěná, když daleko přesahují jeho kapacity i potom, kdy sem byly přemístěny technologie z německého území a byly nasazeny pracovní síly vězněných (a navíc vytvořeny pobočky koncentráků). To prosím také laskavě započítejte, ti vězni a vězenkyně se totiž také podvolili!
  K oněm zemědělcům: Jejich odvodová povinnost byla stanovena z výměry zemědělské půdy a počtu evidovaných hospodářských zvířat s odečtem na tzv. samozásobitelství, to v přídělové normě. Žádný na splacení dluhů nevydělal prostřednictvím odvodové povinnosti, kdy platby kryly prostou reprodukci s mírnou výhodou bonitních půd, velkých hospodářství s mechanizací a pžípadné místní nadúrody. Bohatli „šmelináři“, kteří zneužívali potravinovou nouzi k černému obchodu, kde ovšem podstatná část zisku padla na politické (!) krytí. Ani čistě německé orgány nebyly tak zcela neúplatné.
  A nakonec si uvědomte, kolik majetku na území Protektorátu bylo v německých rukou, kolik ho do německých rukou padlo administrativně a kolik árizací. Vezměte v úvahu, že všechny výrobní podniky, dokonce i větší živnosti, se ocitly pod německou správou. Jak to chodilo za Reichu ve fabrice, kam jsem v roce 1953 nastoupil, mi mnozí co tam tu dobu prožili rádi a podrobně vyprávěli. V takové shodě, že nelze nevěřit. Kolik bylo popravených a kolik odsouzených, za zahájenou stávku jsem mimo to mohl číst na pamětní desce na nádvoří. Ta se nezachovala, kronika ano. V pozůstalém areálu hospodaří zahraniční firma. Hádejte odkud?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.