Reklama

pátek 24. července 2020

Odpovídá Lorenz Knorr, německý antifašista

Lorenz Knorr
24. 7. 2020  ČeskéNárodníListy

Po válce došlo k vysídlení většiny takzvaných sudetských Němců. Já ale tento pojem nepoužívám rád…
Proč? Jste přece Němec a chebský rodák. Proč se nepovažujete za sudetského Němce?


Protože jde o umělé označení, z kterého udělali nacisté politický pojem. Pokud si vzpomínám, tak ještě před rokem 1936 toto označení nehrálo zásadní roli. Ale na olympiádě, která se konala v roce 1936 v Německu, prohlásil Goebbels na adresu Němců, kteří přijeli z Československa: Vy nejste žádní občané Československé republiky německého jazyka – což bylo tehdy oficiální označení – vy jste sudetští Němci! V tomto pojmu je totiž obsažen nárok na pohraniční území, osídlená tehdy hlavně Němci. Takže já dodnes tvrdím: byl jsem německy hovořícím občanem Československé republiky!

Že života Lorence Knorra

Lorenz Knorr se narodil dne 18. července 1921 v Chebu v rodině aktivisty dělnického hnutí. Rodina měla staré socialistické kořeny, už Knorrův dědeček působil za Rakouska-Uherska v socialistickém hnutí. V domě Knorrových v Chebu se před rokem 1938 scházeli k poradám činitelé německé sociální demokracie a odborů, ale i komunisté z Čech, Bavorska a Saska.

Po absolvování obecné a měšťanské školy se Lorenz Knorr učil (od roku 1935) v Chebu sazečem a knihtiskařem. Od roku 1936 byl předsedou Mladých knihtiskařů okresu Cheb a předsedou chebské organizace Socialistické mládeže. Po absolvování tříleté odborné školy studoval soukromě kaligrafii.

Od roku 1936 se aktivně účastnil protifašistického boje, a to především jako člen ochranných oddílů Německé sociálně demokratické strany (DSAP) a jako přepravce antifašistických tiskovin přes zelenou hranici z ČSR do Bavorska. Po obsazení pohraničí nacisty v roce 1938 působil v Chebu v odbojové skupině socialistické mládeže, byl vězněn a vyslýchán gestapem. Třiatřicetičlenná odbojová skupina, ve které Knorr působil jak jeden z vedoucích činitelů, prováděla i diverzní akce. V aktivní odbojové činnosti Lorenz Knorr pokračoval také během druhé světové války, kdy byl vojákem wehrmachtu.

Po propuštění z britského zajetí se vrátil ilegálně přes zelenou hranici do Chebu. Vzhledem k tomu, že jak on tak jeho rodiče měli v poválečné ČSR statut antifašistů, mohli v Chebu zůstat, ale rozhodli se dobrovolně vysídlit do západního Německa, kde se už dříve ocitla většina německého obyvatelstva z ČSR, podrobená odsunu na základě Postupimské dohody vítězných mocností…

* * *

Pozn. red. Nové republiky: Tento kratičký text uveřejnily České národní listy jako připomenutí ostatním obyvatelům Chebu, že není Němec jako Němec. Připomíná německé antifašisty z Chebu, zatímco dnešní vedení radnice jde na ruku přímému následovníku německého nacizmu, jediné zahraniční organizované síle, které usiluje o naši uzemní dezintegraci a ohrožuje majetkové poměry v republice - Sudetoněmeckému landsmanschaftu.

19 komentářů :

 1. Přesně tak, zdaleka ne každý německý krajan byl nácek, a fašista už vůbec ne. Díky za to, že jste aspoň tento kousek rozhovoru otiskli.

  OdpovědětVymazat
 2. To je počteníčko, co pane B. Posselte?

  Hlavně aby negativně neovlivnilo nálady v sudetoněmeckém landsmaschaftu.

  Stále je záhadou, proč už 30 let mlčí tuzemští historici k slovním i písemným útokům na presidenta Edvarda Beneše, které vychází z opakovaných tvrzení sudedoněmeckého landsmanschaftu, ale třeba i Karla Schwarzenberka o tom, že druhý československý president spáchal válečný zločin, když připravil po válce dekrety o odsunu Němců, Maďarů a zrádců
  z Československé republiky a do nich tvrzeně promítl princip jejich kolektivní viny a přesvědčují současníky v ČR, aby se dekretů zbavili.

  A přitom první podnět k vymístění Němců ze střední Evropy vyšel z úst Poláka, tehdejšího ministra zahraničních věcí exilové polské vlády v Londýne A. Zaleskiho, který se tak vyslovil již v prosinci 1939, tedy krátce po 1.9.1939 a vizionářsky naznačil řešení ve smyslu: ... aby byl ve střední Evropě do budoucny klid, musí Němci ze střední Evropy zmizet.
  A v tomto smyslu přesvědčila polská ex. vláda i W. Churchilla, který v Postupimi v srpnu 1945 souhlasil s provedením transferu Němců do okupovaných zón poválečného Německa, načež tak bylo realizování. Nejen v ČSR.

  OdpovědětVymazat
 3. Co prohlásil Goebbels, není podstatné,podstatné je co udělal Hitler, on je nazval Němci a připojil i s územím k říši a podle toho se odvíjí další události.Navíc si musí uvědomit, že vlastně bojovali proti Československu. takže odplata musela přijít.

  OdpovědětVymazat
 4. Jakov Kedmi, bývalý šéf izraelské vojenské speciální služby NATIV: "Lidé se mylně domnívají, že Rudá armáda spolu se spojenci osvobodila ve 2. světové válce evropské státy od nacismu a fašismu. Není to pravda. Státy Evropy byly osvobozeny od německé okupace. Fašismus a nacismus v Evropě zůstal".

  OdpovědětVymazat
 5. To je právě největší problém DEMOKRACIE, že menšina parazitů vždy vládne většině a vytvoří si podmínky pro zákonné oblbování. Starý negramotný blbec.

  OdpovědětVymazat
 6. Až bude dokončen přechod Německa ze spolkové republiky na islámský chalífát, tak i těm sudeťákům spadne hřebínek, už nyní si dovolují připomínat nacistické manýry jen vůči nám a to proto, že máme mezi sebou debílky a volíme si křiváckou reprezentaci z těch individuí, co se cpou do politiky kvůli nahrabání si a proto ohýbají slouhovsky hřbet jen aby jim občas odpadl nějaký drobek od německého stolu, viz Babiš a celý debilblok...
  Je to jen a jen naše chyba, v první řadě je potřeba udělat si mezi sebou pořádek.
  "Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů"... a protože je většina z nás z hovna, tak je tu taková žumpa s takovými exkrementy, jako třeba ten Novotný z Rypákova u Prahy, nebo nově ten protekční floutek Železný, co nebýt Rudé armády, a lidí, jako L.Svoboda, tak by vyletěl komínem a to právě rukama těch, kterým tak leze za zadku...
  Takový zmetek nemá v žádné TV co dělat, natož v té "veřejně nesvéprávné", co si lidi jsou povinni platit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,01
   Pravda,bohužel!

   Vymazat
  2. 9:01 Souhlas pane a ještě k tomu připočtěte pyjáty. K článku i u skopčáků se najdou slušní lidé.

   Vymazat
 7. 9:01 + 10:55
  Taky si myslím, že to soudruzi v Německu přepískli. Je to jejich věc, ale výsledek se bude týkat celé Evropy, tudíž i nás. Krom migrantů, mi nesedí jejich akční Antifa a neustálá chuť jejich říše vládnout jiným.

  OdpovědětVymazat
 8. Chlapci máte pravdu, ale ještě to chce, pokud se nedostaneme do ČT, aby nás svolal někdo na náměstí a pak taky na Letnou!!

  OdpovědětVymazat
 9. Stojí za povšimnutí, že proti německému nacizmu a fašismu obecně, bojovala levice tj. ta ještě levicová Sociální demokracie a Komunisté. Tuto levici ovšem nelze srovnávat s tím, co je levicí nazýváno dnes, kdy jde o záměrné posunování ní pojmů. To, aby zločinná povaha kapitaliasmu byla zakryta problematikou genderismu, sexuálních, rasových, národnostních a různých dalších rozdílů. Proto i pokřik o předsudečné a "nenávisti" vůbec, fake news a podobně.

  OdpovědětVymazat
 10. Možná zajímavý projev Eduarda Beneše. při odsunu Němců.

  https://www.youtube.com/watch?v=FThvJ81NWtI&feature=youtu.be

  OdpovědětVymazat
 11. Ilustrativní je film Ukradená hranice.
  Když se za německy mluvícího občana Československa zaručili sousedé o jeho bezúhonnosti, tak odsunut nebyl. Zvláště na vesnici se lidé velmi dobře znali. Ve smíšených rodinách se mohli a nemuseli přidat k Němcům, k německé národnosti. Často německy mluvící manželky zůstaly československými občankami. Pak měly ovšem nižší příděly potravin,byly nasazeny na nucené práce,...

  Německá zvěrstva II.sv.v. nelze jen tak odčinit a nelze na ně zapomenout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12;01
   A vidíte, v očích vlastizrádců typu Havel a spol. fašisté a jejíž dnešní nástupci omluvu zaslouží, vždyť se tak moc nestalo 😡😡😡😡
   Všechny tyhle stvůry by měli jít makat do kamenolomu a dostat 50g chleba a 100ml vody na den!

   Vymazat
  2. Ještě jedna myšlenka: všichni Němci, kteří páchali zvěrstva za II. sv. války, nebyli členy NSDAP - tedy nacisté.
   Jen lékař psychiatr dokáže vysvětlit, co udělá 5 let života pod terorem, ve stresu a strachu o život svůj a svých blízkých, v koncentračních táborech, v podvýživě, ve válečných bojích, kdy vidíte kolem sebe umírající, mrtvoly blízkých, známých i neznámých. A to zcela zbytečně kvůli hegemonistickým psychopatům.
   Tak, ač nerad, pochopíte konaní některých psychicky zlomených lidí, kterým třeba Němci vyvraždili celou rodinu, při odsunu Němců.
   Mnozí, kteří přežili německé zrůdnosti, nemohli ani slyšet němčinu.
   Je třeba vše posuzovat v nejširším kontextu.
   Nelze omluvit německé zrůdnosti, excesy při odsunu lze vysvětlit.
   Kolik soucitu a ohleduplnosti v sobě člověk má, když mu umučí a vyvraždí celou rodinu?

   Vymazat
 12. Víc se mluví o utrpení odsouvaných Němců než o utrpení Čechů, kteří museli opustit obsazená území a o vraždách českých pohraničníků a policajtů, kteří byli při obsazování našeho území Němci sadisticky ubiti. Mám to v širší rodině, takže to není výmysl. Samozřejmě, že naprosto neschvaluji krutosti, které někteří při odsunu prováděli. Ale byla jiná doba, lidi měli v živé paměti Lidice, Ležáky, hrůzy, které se děly v Rusku, Francii a jiných zemích. Kdo teď o tom mluví, že některé děti z vypálených obcí se vůbec nenašly, jakým způsobem byli vražděni židi, Slovani, ale i němečtí odpůrci fašizmu. Nikdo o tom nemluví, jen se litují Němci, opravujeme jejich hroby - ale památku těch, kteří nám umožnili žít na české půdě - zesměšňujeme a snižujeme zásluhy statisíců vojáků sovětských států, kteří se o to zasloužili (včetně Francouzů a dalších národností). Takže nebuďme jednostranní a nezapomínejme, kdo tu hrůzu zavinil. Kdo seje vítr, sklízí bouři.

  OdpovědětVymazat
 13. Bohužel lidi kteří mají s tou dobou zkušenosti ubývá a do ČT je nepustí a tak se úspěšně formátuje mladá generace proti vlastnímu historickým kořenům .., 89 bylo zneužití naděje národa jedinci, kteří byli dobře placeni předem a pak tancovali podle toho kdo je platil ..,

  OdpovědětVymazat
 14. Doporučuji úžasnou knihu MUDr. Františka Koukolíka - Češi: Proč jsme kdo jsme – a jak dál?

  Je tam jasně řečeno, co je pro národ důležité si udržet a rozvíjet, aby prosperoval a nezanikl. Přečíst by to měl každý, komu záleží na vlasti a jeho potomcích.
  Bohužel jen úvod:
  https://ulozto.cz/file/wwEVbSY4NFKl/frantisek-koukolik-cesi-proc-jsme-kdo-jsme-a-jak-dal-pdf

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.