Reklama

neděle 19. července 2020

Plán obnovy stále není, prezidenti a premiéři se dosud nedohodli

Ivan David
19. 7. 2020
Jednání o plánu obnovy EU - tzv. Recovery fondu - stále pokračují. Ve hře jsou různé varianty, které všechny ale společně znamenají zadlužení Evropy. Samy o sobě dnes dluhy příliš neděsí, jde o to, na co mají peníze jít.
 
 Pouze nemnozí, například náš premiér, souhlasí v podstatě bez podmínek s tím, aby dvě třetiny ze 750 miliard šly na Green deal, digitalizaci a 5G sítě, či abychom penězi našich daňových poplatníků ručili za dluhy zemí, kde mají lidé vyšší životní úroveň než u nás.
 
Tzv. „šetrné či lakomé země“, mezi které patří Rakousko, Holandsko, Dánsko a Švédsko, částečně i Finsko, trvají na přísné kontrole takto vydaných peněz, aby neskončily v korupčních projektech. Holandský premiér Marc Rutte, stejně jako německá kancléřka Merkelová, prosazují, aby státy, které si půjčí, musely předat kontrolu nad svým státním rozpočtem a majetkem Evropské komisi a věřitelským zemím. Pravděpodobně jde o „rozkradení“ Itálie a Španělska po vzoru Řecka. Podle vlastních slov s předáním moci bankám nesouhlasí rakouský kancléř Sebastian Kurz.
 
Komise prosazuje, aby čerpání půjček i dotací bylo podmíněno tzv. dodržováním principu právního státu. EU však nemá žádné směrnice ani nařízení, které by problematiku právního státu upravovalo. Požadavky na právní stát jsou zakotveny v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, což je ale dokument Rady Evropy, nikoli EU. Členem Rady Evropy je i Rusko.
 
Rada Evropy proti Maďarsku ani Polsku pro porušování principů právního státu nikdy nevedla žádné řízení. Ale EU se neúspěšně pokusila obě země zbavit hlasovacích práv.
Maďarský premiér Orbán hrozí, že bude návrh Recovery fondu vetovat, pokud by Komise měla mít pravomoc takto svévolně zemím odebírat dotace.
 
Celkem se při jednáních ukazuje, komu jde o vlastní občany a solidaritu a komu především o prospěch a zisk na něčí úkor.

29 komentářů :

 1. Trpká pravda. Doufám, že se nedohodnou. Pokud ano, dál budeme stavět chodníky za miliony, které by naši dlaždiči dělali za statisíce, dál budeme budovat cyklostezky na nesmyslných trasách, rozhledny v údolích a lavičky Václava Havla. Dál tu budou běsnit politické neziskovky a obskurní think tanky. A to jen proto, že se premiér obává ztráty svých podniků. O to v současnosti jde. Zprivatizovat jej na kost. To chystá opozice. A proto bude držet basu s EU i kdyby měli lidé v jeho vlastní zemi žrát trávu, kterou budou mít sice na vlastní louce, ale na dluh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve sve podstate je to pozitivni zprava, protoze nadeje (ze se akorat dohodnou na terminu dalsiho jednani a mezitim se priblizi podzimni volby do zastupitelstev) je to posledni, co jeste zbyva.

   Co se tyka urceni penez, tak spousta z nich pujde na "gree deal", coz znamena utlum uhelnych elektraren (na tom nic spatneho neni, aspon pro obyvatele Horniho Jiretina), ale bohuzel, nepujde z toho financovat stavba jaderek.

   1/2 vsak zmizi v jiznich statech EU a to je megapruser!

   Vymazat
  2. 15:59 nevkusně podsouváte svoje dojmy namísto toho, abyste pracoval s fakty. Je to hloupé a není tov daných souvislostech, slušné.

   Vymazat
  3. 10,10
   A co je na tom nePRAVDA????

   Vymazat
  4. Ad anonymní 10:10 -je to právě Váš koment, který žádné fakty neobsahuje, kromě odsudku. 15:59 - jasně formuluje svůj názor, který rovněž zastávám.

   Vymazat
  5. 11:34, 12:32 pravdou je to, že vaše tvrzení, která vydáváte za pravdu, jsou pouze vaší domněnkou, kterou nedovedete doložit. Tomu se říkávalo pomluva.

   Vymazat
 2. Žádná dohoda nebude, jen se určí, kdo za může a nedostane.
  Proč být v EU? Raději vystoupit, ale co se stane s těmi "papaláši" co nic neumí, jen "řídit".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud 17:53 ve vypínání uhelných elektráren vidíte jen přínos, zřejmě si bez potíží můžete dovolit stále dražší energie. Pak bych hádal, že máte bohaté příjmy, které většinou vynáší nijak užitečná, nebo dokonce žádná patrná práce.

   Vymazat
 3. Babiš v tom sice vypadá jako vůl, ale neviděl bych to, až tak černě. Předpokládám jakousi dělbu rolí. Na každý jednotlivý případ zvlášt.
  Zároven už na tomto konkrétním je zřetelné jádro potížistů, k nimž jsme ovšem řazeni také.
  Jedné věci je třeba velmi!! Tlačit všemi možnými prostředky na rozklad eurosojuzu jako takového. Do budoucna už žádné komise s debily typu leyno a doura. Blbá je ovšem celá komise-komitét.

  OdpovědětVymazat
 4. Všichni politici musí vyslat signál domů pro své voliče a pak se to schválí. I Orbán se vyjádřil, že není vyhnutí.

  OdpovědětVymazat
 5. Doufám, že se nedohodnou a nebudeme se dále zadlužovat. Pro zkrachované Řecko je ozdravné návrat k drachmě a pro Italii k liře. Jinak se situace bude jen zhoršovat a řešení jen oddalovat k bolestnějšímu utahování opasků.

  OdpovědětVymazat
 6. Pokud premiér Babiš souhlasí bez podmínek s tím, že náš stát bude ručit i za dluhy jiných států, měli bychom požadovat, aby se především on zaručil za jejich splacení majetkem svým a své rodiny. Totéž by se mělo týkat všech členů jeho vlády, poslanců a senátorů PČR, atd.

  OdpovědětVymazat
 7. Babiš si natřásá peříčka na téma, že mu přihodili pár stříbrných, ale už veřejnosti nějak zapomíná sdělit, kolik že to budou naše děti a vnuci splácet a za kolik miliard ručit. Novináři se také na tohle neptají, což nemůže znamenat nic jiného, než že se chystá na občánky pěkný podraz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufejme, že to nebude viset jen na Babišovi, který nyní prokázal, že uvažuje jen jako majitel firmy. Jsou jiní předsedové vlád, kteří navrhovaný fond mohou zablokovat. Důvody mohou být různé. Úspěchem pro nás bude, když zřízení fondu neodsouhlasí. A bude úplně jedno z jakých důvodů.
   V opačném případě by to pro náš stát byla katastrofa!

   Vymazat
  2. Bohužel, drtivá porážka České republiky. Naše deseti milionová země dostane něco přes 35 miliard euro a pětimilionové Slovensko dostane 40 miliard euro.

   Vymazat
 8. Jistě až to odklepnou, tak jejich už definitivně. K čemu bude "naše" vláda a "náš" parlament, když už nyní v podstatě o ničem důležitém nerozhodují. Po přijetí onoho projektu budeme ručit za cizí dluhy, tak proč se vůbec starat o to jaký máme deficit. Teoreticky platí, že to někdo zatáhne, ovšem za cenu toho, že poslední ztratíme poslední zbytky státní suverenity. Už zbývá jenom přijmout demokratický diktát ohledně migrantů a na to se opět půjde přes peníze. Osud vlastního národa zdejší politiky ve většině případů nezajímá, neboť je to pro ně šance jak se dostat k lizu. Ať už formou rozkrádání dotací, či bruselského platu.

  OdpovědětVymazat
 9. Já už koukám na mapu, kudy nejblíž do Ruska a na podmínky přijetí.Tohle spěje k válce!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:25
   👍👍👍👍

   Vymazat
  2. Nejrychlejší je to z Terminálu 1 letiště Václava Havla a přijmou vás hned poté, co 10x odříkáte Putináš, jenž jsi na nebesích. S čímž nemá žádný kremlobot problém. :o)

   Vymazat
 10. Myslím si, že použijí plán "C" = dohodnou nový termín, kdy se dohodnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se dohodli se na polodohodě. "C" se nekoná, má to logiku, chtějí prázdniny.

   Vymazat
 11. Princip právního státu ...
  Koncept právního státu byl vymyšlen liberasty pro idioty, aby podle "vznešených" právních abstraktních konstrukcí v ústavě mohly být státy bezproblémově ovládány právními institucemi ... Ústavním soudnictvím a justicí, obsazenými zkorumpovanými na lidu nezávislými poskoky mezinárodních liberálních parazitů ..

  Rusko se nyní novelizací ústavy zbavilo tohoto svinstva zvaného právní stát ..
  Československo se bez tohoto svinstva obešlo od svěho založení i když při založení čs. republiky v r. 1918 tam bylo s ním počítáno, ale ústavní soud s "kontrolní" soudní mocí nebyly zrealizovány, o komunistech se není třeba zmiňovat, to nebyli ústavní blbci ..

  Kdy konečně politici pochopí, že by měl být ustaven normální konstituční stát vycházející ze suverenity lidu s normální demokratickou kontrolní funkcí lidu a nikoliv s kontrolou poskoky justice podle jejich zprzněného debilního práva ..

  OdpovědětVymazat
 12. Brusel si Babiše hýčká. Masmediálně to sice vypadá, že není v Bruselu příliš oblíben (čeští žalobníčci na tom spolupracují), ale opak je pravdou. Babiš je Bruselem vydíratelný, a proto Bruselu absolutně nevadí jeho soukromé kšeftíčky s evrodotacemí. Pro Brusel je daleko důležitější, že v klíčových otázkách se mohou spolehnout na jeho ANO! Babiš není žádný Orbán nebo nizozemský Rutte. Babiš přesně ví, odkud vítr fouká :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 21:28 - snadný a poněkud podivný závěr. Vidíte u nás lepšího politika k jednání v EU? Pokud myslíte, že třeba Bartoš nebo Fiala,.., tak ty si Merkelová namaže na chleba.

   Vymazat
  2. Což ovšem nic nemění na tom, že Babiš je v EU jako ryba ve vodě. Občas vydá jen nějaké to rádobypevné stanovisko směřující k jeho voličům. A jestli je to ten nejschopnější, nu, budiž.

   Vymazat
 13. Věřím, že se ani nedohodnou, neboť nastávající krize vytvoří neřešitelné ek. problémy. Vlády jednotlivých států budou mít dost starostí doma. Nikdo nebude mít zájem ještě živit nenažranou Bruselskou hydru.
  Všiměte si úvodní fotografie v rouškách. Mamá Hitler Merklová byla dávno odstavena a bručí ve vazbě. USA a Řecké veby uvádějí, že již byla odsouzena a popravena

  OdpovědětVymazat
 14. Též si přeji aby se nedohodli a eu se rozpadla to by bylo nejlepší pro Českou zem tak by jsme se zbavili diktátorů.

  OdpovědětVymazat
 15. Tato komedie s názvem "Plán obnovy EU" je ve skutečnosti spojena s tím, že Británie za sebou zabouchne dveře bez plateb (bez dohody s EU) a že jsou proto ohroženy tučné prebendy celého byrokratického aparátu v Bruselu! Dovedete si někdo představit, že by si snížili své platy? :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Horší bude co si u nás pod plánem obnovy představujeme. Doufám, že se na něj nenapojí tuneláři a představa investic do současného automobilového průmyslu je výrobou neprodejných aut na sklad. Krom obnovy doslouživších jaderných bloků pokládàm investice do stavby dalších JE za dobrodružství s ohromným zadlužením. Budoucnost mají investice do špičkových produktů s min. spotřebou energie a materiálů (nanofiltry) a jejich derivátů. I když to není vidět na první pohled, ale je u nás i hodně špičkových týmů schopných vývoje v oboru aplikace softwafe, testů materiálů, molekulární biologie a řady výzkumů AV i VŠ. Jen pro ně zajistit financování a management pro rychlé zavedení do výroby nebo alespoň zajištění patentu.
  Budoucnost této země není v těžbě surovin, ale mozků. Tam bude třeba investovat. Začátek je v kvalitním školství i s návratem matematiky.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.