Reklama

neděle 5. července 2020

Požitek z fotbalového televizního přenosu z roku 1996

Lubomír Man
5. 7. 2020
Kdysi, čímž mám na mysli éru sportovních reportérů jako byli Laufer, Mašlonka, Zelenay, Zikmund, Holubec, Polák a další, bylo sledování sportovních přenosů pro diváky svátkem. Slyšeli krásný český či slovenský jazyk, reportéři mluvili jen když měli co říct, a mlčeli, když vycítili, že teď je na mlčení pravá chvíle.

Ale pak kdosi ve sportovních redakcích znejodpovědnější vymyslel, že takhle je to špatně. Že mluvit se má pořád, že posluchači rozhlasovému či televiznímu se nemá nechat jediná chvilka klidu. Třeba na to, že by si to, co se na hřišti děje, na okamžik prožíl jaksi sám pro sebe. Že by měl čas představit si, že to ne onen skvělý hráč na hřišti, ale on sám, třebaže hluboce uložen do křesla, musí vyřešit zapeklitou situaci, ve které se jeho hrdina právě nachází. A samozřejmě on (v křesle ji vyřeší, protože tam to jde líp, než na hřišti.

Že to takto funguje a že ony okamžiky, kdy se reportér na okamžik odmlčí a dá tak posluchači čas prožít si nerušeně „svůj okamžik sportovní slávy“, si ovšem onen pán nejzodpovědnější, který vymyslel, že při sportovním přenosu se musí mluvit neustále, neuvědomil. Nejspíš proto, že měl málo fantazie. A protože mu bylo jasné, že pro jednoho člověka by bylo obtížné „nezavřít klapačku“ po dobu téměř dvou hodin, vymyslel cosi skutečně geniálního: k vyškolenému reportérovi posadíme bývalého hráče v roli pomyslného odborníka, který začne mluvit v okamžiku, kdy vyškolenému reportérovi dojde dech. Jestli ovšem onen odborník bude v ten okamžik schopen říct něco opravdu rozumného či odborného, bez čeho by se divák pohodlně obešel, to neřešme, hlavně, že se bude brebentit bez odmlk – a to je to, oč tu běží.

A tak se už mnoho roků u nás při sportovních přenosech brebentí a posluchač, pamatující si lepší časy, trpí víc než Ezop.

Ale ne tak docela, představte si, že jen před několika málo dny jsem si znovu prožil cosi svátečně „lauferovského“. Česká televize opakovala finálový zápas fotbalového mistovství Evropy z roku 1996 mezi mužstvy Německa a Česka. U mikrofonu stál jen jeden muž (bez odborníka za zády) - Pavel Čapek – a bylo to jako za první republiky. Nádhera, skvost, věcnost, odbornost, reportáž bez jediného zbytečného slova, s odmlkami tam, kde byly na místě, a se vzrušenějším hlasem, kde se to hodilo.

Bylo to téměř až povznášející, kdyby to ovšem neobnášelo i trpké vědomí oné propasti 26 let, v níž se šlo s reportováním sportovních přenosů nikoli vpřed, ale vzad. A otázku, která s oním trpkým vědomím souvisela: Je tenhle trend cesty od dobrého k horšímu – pozorovatelný u nás nejen ve sportovních přenosech, ale i ve školství, umění, filmu, hudbě – jakousi naší novou povinností v rámci našich současných mezinárodních závazků či svazků, nebo si o ten úpadek koledujeme svou duševní nedostatečností jen my sami? Co myslíte?

55 komentářů :

 1. I jiné věci jsou "vzad", prož by právě reportáže ze sportovních přenosů měly být výjimkou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 100% souhlas, VSECHNO, VSECHNO je horsi nez bylo pred r. 1990.

   Vymazat
  2. Na recnickou otazku odpovidam ano.
   Vsechno je postizeno ‘politickou korektnosti’ v zajmu globalni diktatury. Kreten a uchyl ma prednost, clovek je nepritel. Lez je pravda, a pravda je lez. Vitejte v Apokalypse.

   Vymazat
  3. Dnes se vše musí přizpůsobit tradicím a zvykům velikého bratra z jůesej. Jedině tato kultůůůůra je správná. Jedině tyhle zvyky a obyčeje jsou "nám" nejblíž. Přece by tady nikdo nechtěl zachovávat český patriotismus...
   Ano, je to na zvracení.

   Vymazat
 2. Ono to začalo už na konci 80.let, kdy jsem slyšel první komentování p.Záruby, kdy komentoval derby Sparta v. Slavie a bylo nad míru jasné, komu "rudý" komentátor fandí. Dnes se vše dělá podle Západu, takže na každý zápas min dva komentátoři, min dva radilové atd. Ono to platí i o komentování, že výborný sportovec nemusí být dobrým "radilem", na tož komentátorem! Naštěstí existují i jiné stanice, kde se mohu dívat na stejný zápas a nemusím poslouchat to tlachání o čem!

  OdpovědětVymazat
 3. tuším že letopočet by měl být 1976

  OdpovědětVymazat
 4. Ono je to 24 let vzad a ne 26 a je pravdou, že " vzad " šlo v ČR téměř vše , sportovní pořady jsou proti ostatnímu zpravodajství ČT pořád ještě " téměř zlaté " .

  OdpovědětVymazat
 5. A to ještě, když se do toho brebentění zejména při mezinárodních sportovních zápasech s nejmenovaným soupeřem přidá politika. Samozřejmě ta jedině správná, ražená a prosazovaná ČT. V tom jsou jedineční např. Záruba(hokej), nebo rádoby lidový kecal Bosák. Mikyska a jeho flitry, Holubec,Polák... sa obracajú v hrobe. Jen pro upřesnění, Laufer, Zikmund, Malina, Mašlonka byli rozhlasoví reportéři, ti museli mluvit. Čím více tim lépe. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen mě udivuje, na co Česká armáda tolik potřebuje francouzské děla. Naposledy Česká armáda bojovala za práva Čechů za "bratra Žižky". Od té doby se jen klaněla cizím "mocnostem" a funguje to pořád i za ministra Metnara a premiéra Babiše. Dle mého ani nebudou Češi, proto se tak chovají. Policii na cestách není vidět, zřejmě hlídá pomník Vlasovců a možná "trochu" bojuje s virem. Když slyším ministra Petříčka, jak se neustále do někoho naváží, ale za "věci co byly", jak se bude chovat za týden, to netuší. Maximálně vymyslí nějaký podraz na kolegy ve vládě.

   Vymazat
 6. Problém je především v tom, že to většinou komentují dva, baví se spolu a kolikrát jim ujde i gólová šance.

  OdpovědětVymazat
 7. Když probíhalo v Praze Mistrovství světa v ledním hokeji roku 1985, dostal jsem od odborů jako mladíček volné lístky na finálovou skupinu s tím, že je to na odpoledne a pak se bude večer hrát finále. Nikdo to nechtěl. Jenže tehdy systém byl jiný než play off a tak v tabulce se to poskládalo po základní části přesně naopak, jak se později ukázalo. Američané, překvapení soutěže, ve finálové skupině už nestačili, Sověti vyhráli v základu vše, Kanada byla třetí a my čtvrtí. Ouředníci Mezinárodního svazu hokeje (nebo jak), počítali, že poslední zápasy - odpoledne třetí a čtvrtý budou hrát o bronz a finále bude večer. Protože hrál opět každý s každým. Jenže. Naši vyhráli nad SSSR ve slavném zápase 2:1, a Kanada přehrála Ameriku, které prostě docházely síly, 3:2. Takže moje lístky od odborů, které "nikdo" předtím nechtěl, najednou měly cenu zlata (jak se ukázalo doslova). Ne, neprodal jsem je, užil jsem si jeden z neslavnějších zápasů naší hokejové historie na vlastní oči, aniž jsem o tom samozřejmě věděl, a objímal se s neznámými lidmi po konci zápasu. Na tohle se nedá zapomenout. Na peníze vždycky. Vlastně předtím jsem byl ještě na onom slavném vítězství 2:1, kdy "konečně" naši hráli neuvěřitelně disciplinovaně a takticky vynikající zápas. Díky ROH! (Pro mladší - Revoluční odborové hnutí, zatím poslední skutečné odbory na našem území)

  Ale proč jsem to psal. Než jsem odešel na zápas s Kanadou, na skutečné finále, požádal jsem svého tátu, technického "antitalenta" (pravda je pravda) na rozdíl ode mne, aby mi nahrál rozhlasovou reportáž. Ale i on to celé zvládl.
  Bohužel jsem zapomněl jména obou komentátorů a nemíním je "pomluvit" nesprávným jménem, ale ten komentář, který jsem si náhodou pustil zhruba po týdnu, byl fantastický.
  Česky mluvící reportér byl spíše věcný, ale "fandil" samozřejmě jak se dalo, ale Slovenský komentátor byl rychlopalba a planoucí nadšenec první třídy. Komentář mne tak zaujal, že jsem si to s magnetofonem vzal do práce a během ní jsem poslouchal "přímý přenos". Dokonce se - bylo to při odpolední směně - utvořila skupinky poslouchajících a fandila. Teprve po otočení kazety pochopili, o co jde, ale poslouchali se mnou dál.
  Nikdy nezapomenu jak jeden z komentátorů popisoval gól Jiřího Lály: " - Jirka Lála - Jirka Lála - JIRKA LÁLA! - GÓÓÓÓL! Komentář byl samozřejmě plně vlastenecký (tehdy(, ale bylo v něm také jen to, co bylo důležité a věcné, stejně jako to "přenesené" napětí i občas to nadšení, které na stadionu v Holešovicích vládlo.
  Mimochodem. Pořídil jsem nakonec celkem asi dvanáct kopií celého záznamu a každý kdo ho měl, si ho prý pouštěl sem tam, jen tak pro radost. Bohužel, kazety časem zmizeli po letech a já nemám tu možnost si to znova poslechnout. Jo, a zápas našich s Američany (11:2) viděl můj táta se strejdou na mé lístky.
  Život je někdy bláznivá loďka na rozbouřeném moři, ač se zdá, že to je na pohled i "omak" klidné a je jen slabý vánek. Díky ještě jednou osudu za nečekaný a navíc dvojitý báječný zážitek.
  Ten úpadek je podle mne dán nejen tím, že povětšinou hrajeme už přece jen spíše druhé housle, ale tím, že odborníci se jen tváří, že jsou odborníky. Znal jsem jednoho fotbalového reprezentanta, který ani nevěděl, že Československo získalo celkem dvě stříbrné medaile na MS v kopané, on myslel, že ani jednu medaili. A občas se jeden čas objevoval se zasvěcenými komentáři i na obrazovce.
  Jinak mívám občas pocit, že se dívám na úplně jiný zápas, než který komentátoři právě popisují. A to včetně faulů, ofsajdů a bůh suď čeho ještě, včetně někdy i jmen hráčů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten "rychlopalný" Slovák byl nejspíš Gabriel řečený Gabo Zelenay, Tuná Gabo Zelenay, hlásíme se vám z 18. majstrovstva sveta,v druhej rade sedíme, všetko dobre vidíme!

   Vymazat
 8. Ano potvrzuji.To ještě byla reportéři sportu na vysoké úrovni.
  Měl jsem možnost sledovat Karola Poláka,kapacita,dokázal vystihnout děj zápasu i to co chce slyšet posluchač,tel.divák.Také musím přidat,uměl překrásně zpívat a to mu pomáhalo libozvučně komentovat.Už nám jen komentuje z nebe,snad je to 3-4 roky co opustil tento svět.

  OdpovědětVymazat
 9. Chodil jsem dřívě hodně na hokej, dokud nezavedli reklamu, hned po přerušení hry, kdy místo povzbuzování huláká reproduktor informace, které nikoho nezajímají:"Kupujte pračky, elektroniku, nábytek ... atd.". Do poslední chvíle, když už stál rozhodčí před vhozením buly, pořád řev nesmyslných informací, celá atmosféra zápasu zničená. Vzpomínám, když celý stadion povzbuzoval, všechno bylo pryč. Položil jsem si otázku, proč tam chodím? Hodně let jsem tam nebyl - vyřízeno!

  OdpovědětVymazat
 10. Měli ty pitomce, co se po nocích v podstatě okupovali televizi a prohlašovali to za stávku a prosili národ o podporu, vyházet z oken. Od té doby je nemůžu ani cítit a na frňáka jsem alergickej absolutně. Jenomže ten idiot je všude, dá to tedy trochu práce, najít si jinou stanici. V horším případě vypnu zvuk nebo to přepnu na Spektrum.
  Ale autorovi bych doporučil k potěše ducha "hodit voko" na placený Sport 1 nebo 2. Tam fotbaly komentují mladí kluci a mně to skutečně zní jako kdysi!!!!! M.T.

  OdpovědětVymazat
 11. Je to pravda. Poslouchat ty odborníky, typu Karoch a pod. to je dílo. Po každé střele vysvětlení, působící dojmem, že hráč prováděl složitý výpočet dráhy jejího letu a pod.. Výrazy jako tajming /česky načasování/ přispívají k osvětě mezi námi laiky, jinak bychom byli v kélu.

  OdpovědětVymazat
 12. Nějak těch komentátorů přibývá, brzy jich bude víc za mikrofonem než hráčů na hřišti.

  OdpovědětVymazat
 13. Tí tzv. spolukomentátori pôsobia tak rušivo a zbytočne, že nejaké tie športové prenosy počúvam už bez zvuku. Pripadá mi to ako vysielanie pre nevidomých.

  OdpovědětVymazat
 14. Stará védská moudrost praví:"Obroda nemůže nikdy přijít ze západu, tedy z míst, kde slunce zapadá, ale přijde z východu, kde slunce vychází." A zde je odpověď na otázku položenou v závěru článku. Tím, že jsme se přihlásili k západním myšlenkovým směrům a proudům, jsem neoddělitelnou součástí EU a NATO, hlásáme, že demokracie vzešlá na západě, je to nejlepší, co lidstvo mohlo potkat, pak se nedivme, že úpadek musí zcela zákonitě následovat. Je to jen velmi stručně řečeno, ale podstata zůstává stejná. Západní svět, kam patříme, ať už se nám to líbí nebo ne, protože sami jsme se tak rozhodli a jak to tak vypadá, nehodláme na tom jako společnost nic, ale vůbec nic měnit, je odsouzen k pomalému zániku v době na nastupujícího Světla, které védismus označuje jako Den Svaroga. Kdo chce, může si podrobnosti k tomuto tématu dohledat na internetu. Upozornění! Védismus není náboženství a nemá nic společného s křesťanstvím.
  Honza Havířov

  OdpovědětVymazat
 15. Toz máte plnó pravdo zmenil se vzor a vyvojové model nastópil oniversalní berufsidiot tzv.postmoderné sódroh vyborné toz zrejme poslední kumulace padlého andela aneb padni komo padni ....slonce v srdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 16. Jasně, že to bylo svátkem, protože v ČST běželo něco kloudného jednou za rok. Dnes je nabídka nekonečněkrát bohatší nejen na ČT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z té bídy normalizované Část se dodnes stále opakuje většina seriálů. Prozraď laskavě co považuješ za bohatší nabídku.

   Vymazat
  2. On asi myslí kvantitu a ne kvalitu.

   Vymazat
  3. To je nabídka k pláči samý dementní akční hrdinové co nemají s realitou absolutně nic společného. Hlavně ne TV ale reklamosračkomet to je to pravé pro konzumní společnost a proto je tolik kanálů. Zpravodajství které hlásá to samé tu „jedinou správnou pravdu" ze světa neřeknou skoro nic. Většina pořadů stojí za starou bačkoru a než se dívat na reklamy to radši nic.

   Vymazat
  4. Unknown 5. července 2020 22:26
   Mám kabelovku, spoustu kanálů a vybrat si něco PRO RADOST A POTĚŠENÍ?
   Máte pravdu je to vše na konzum a já pochopil, proč to dříve bylo svátkem. Prostě čeho je moc, toho je moc a navíc sportovci jsou nám prezentováni spíše jako "hvězdy z Blesku" než jako naši sportovci, co za nás pro naši radost, zní to skoro blbě, vypustí duši. Až na pár čestných výjimek. Sportovec se dnes nehodnotí z hlediska médií podle toho co umí na hřišti, ale kolik bere do peněženky. A jestli je to "šoumen".
   Řekl bych, že ze sportu se stalo jednotvárné a jednolité "šedivé" divadlo, bez ohledu na stále větší počet zobrazovacích bodů a barev v TV přijímači. Mnohem lepší než pořád sledovat např. Barcelonu v televizi ve všech zápasech, je jít třeba na zápas SK Vrchní dolní Kolešov B a nejlépe přímo na hřiště jako hráč. Tam si toho sportu i jako divák můžeme užít víc ...

   Dneska, když se najde dostatek sponzorů - všimněte si, že nepíši diváků - budou klidně vysílat speciální program o sexuálním životě kamenů, rostlin a nebo lupů ve vlasech.

   Vymazat
  5. 20:36
   Možná vám nemohu oponovat, protože jste-li mladší ročník, tak nemůžete srovnávat. Po čem se mi nestýská jsou politické adorace režimu, proslavené pod prapory Jambora a Brože. Byla jedna výjímka, myslím, že se jmenoval Tosek (?), ten náhle zmizel a šla šeptanda, že to byl špion (?). Nabídka byla opravdu široká zábava od Čechova s Werichem po přenosy z divadel, od Respiria po Pražské jaro, od Historie filmu po Vesmíru okna dokořán, od dechovek po San Remo, o množství sportovních přenosů není třeba mluvit. Přes problémy s cenzurou se podařilo našim chytřejším televizákům ladacos propašovat a my diváci jsme za to byli vděčni. Pravdu o lidech v ČsT odhalila Ruská invaze, klobouk dolů za ten 1/2 roku, než ji znormalizovali. Potom už dostala pouta a zase jsme bojovali za mír a za úrodu. Doznívání úrovně z 60tých let bylo ještě dlouho oporou kulturních pořádů vlastní televizní produkce. Nezlobte se, ale opravdu nelze srovnávat nesrovnatelné. Nebylo náhodou, že i filmová produkce té doby sklízehla Oskary. Omlouvám se, ale musím bránit ČsT a současně poděkovat všem lidem, kteří se na její produkci podíleli.

   Vymazat
  6. 2:56 Máte pravdu sportovci,komedianti, umělci a další takový kteří mají propagovat režim co je královsky platí. Sport už není co byl peníze mu vládnou máš prachy tak si koupíš nejlepší hráče. A na pořady typu top stár bych se nedíval ani v horečce.

   Vymazat
 17. přesně,kvantita je,ale vlastně je to vše divné,vymizel klubismus,jen a jen penízky ,,,par srdcařů,kteří jsou pro smích a ti dementi na zapadě ještě před zapasy klekaji,,at jdou nekde!

  OdpovědětVymazat
 18. Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vaclav-Klaus-spustil-kanonadu-Osekat-vydaje-na-obranu-neplatit-politickym-neziskovkam-EU-nefungovala-byl-jsem-stastny-Milion-chvilek-Zadny-program-629602

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown.22:52
   Klaus spustil předvolební kampaň na prezidenta.Tento zloděj,podvodník.lhář,mafián,by chtěl být ještě prezidentem.Spýš také prosazoval,snížení pomoci lidem,OSVČ,firmám a také řekl,ať si nikdo nemyslí,že bude mít mzdu jak před koronavirem,snad Vám došlo,že myslel dělnické mzdy.

   Vymazat
  2. Souhlas, Lukáši.

   Vymazat
 19. „Plány EU pro novou generaci zničí české hospodářství.“ Klaus mladší instruoval Babiše pro hlasování

  „Facebookové hádky o tom, kdo je větší vlastenec a víc nesnáší Evropskou unii, jsou zbytečné a českým občanům nic nepřinesou. Namísto toho by měla být věnována pozornost plánům “EU pro novou generaci”. Unie chce pod tímto názvem zavést společné daně a dluh, za který by ručily i členské státy mimo eurozónu. Z tohoto dluhu pak bude financovat zelenou revoluci, která zničí tradiční český průmysl a firmy, které ve světě nahradí Američani a Číňané,“ citovala sociální síť Trikolory slova svého předsedy Václava Klause mladšího.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020070512180704-plany-eu-pro-novou-generaci-znici-ceske-hospodarstvi-klaus-mladsi-instruoval-babise-pro-hlasovani/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klausova volební kampaň začíná být dost ujetá, když přirovnává nemožnost odchodu z EU k nemožnosti odchodu z protektorátu r.41:

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Klaus-ml-Odejit-ted-z-EU-Asi-jako-odejit-z-Protektoratu-v-roce-41-Je-tu-plan-629654

   Tohle mu nevadí (nebo se ho to netýká...):
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-vladne-EU-Migranty-prijmete-Postarame-se-vzkazalo-i-Cesku-Je-VIDEO-629655

   Vymazat
 20. Nezapomenutelný komentář při sjezdu Ledecé Vichnarem a sjezdovou odbormicí:...a vyjíždí Ledecká a hned první chyba a další, opět velký oblouk, špatně ji jedou lyže, žádné fandění, spíše obava, že by to mohlo dobře dopadnout. atd. Nakonec údiv obou, že vyhrála! Měla vůbec vyhrát? Nesebrala někomu něco dohodnutého a neudělala Ledecká někomu čáru přes rozpočet? Těm komentátorům zcela jistě. Každopádně na okecání neúspěchu byli připraveni perfektně, úspěchem zcela zaskočeni, ačkoli měla celý závod rozjetý perfektně a dobré umístění se dalo čekat...! I ty Vichnare... Čapek? Poslední Mohykán na špičkové úrovni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to tam Záruba vzal už Vichnara jr., jestli je po tatínkovi, tak potěš koště!

   Vymazat
 21. Na článku a hlavně na diskusi je krásně vidět, jak rozežraná společnost degeneruje, jak si ničeho neváží, vše je jí málo.

  Zatímco za komunistů na ČST mohli sledovat jednou za rok nějaký kloudný sportovní přenos, navíc na vypouklé 60cm černobílé televizi v mizerné kvalitě, dnes mají okamžitě k dispozici jakýkoli sportovní přenos. Mohou sledovat Ligu mistrů, Premier League, NBA, NHL, Super Bowl, UFC, Tour de France, horská kola, šipky, snooker.... naprosto všechno podle osobního gusta, kdykoliv, nonstop, v neomezeném množství. Navíc na dvoumetrových plochých televizorech v rozlišení 4K.

  A přesto je to, jak vidno, mnohým málo, přesto budou neustále nadávat, stěžovat si, kritizovat, pomlouvat a naprosto absurdně vzpomínat na staré, údajně zlaté časy.

  Přijde to neuvěřitelné jen mě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za komunistů: fotbal, hokej, basket, volejbal, gymnystika, lehká atletika, krasobruslení(u vypouklé televize se tlačilo 20 lidí a fandilo Romanovým, formule 1(komentovaná nezapomenutelným Pecháčkem) motorismus silniční terénní. Veškerá mistrovství světa ve všem možném, to vše se do té vyboulé televize vešlo. No pravda, šipky a suprbouly nebyly. Blbě žvaníš a to co vyjmenováváš je všechno na ČT? nemám na to abych si připlácel na fotbalovou ligu O2. Proto si přeci platím ČT ne? Jsem ČT věrný a věř, že toho sportu oproti době minulé tam tolik není.

   Vymazat
  2. Za 30 roků se vývoj technologií poněkud posunul. Neuvěřitelné, že 7:56? S tou degenerací máte ale pravdu, ale týká se komentátorů, i sportu samotného. Je to dnes o politice, a penězích, nikoliv o sportu. Takže, staré časy, které zřejmě nepamatujete, byly opravdu zlaté.

   Vymazat
  3. Co nám je platné mít 30 rozhlasových stanic a 50 TV programů, když na všech stejně vychvalují západ a pomlouvají východ. Skutečné zprávy musíme vyhledávat na jiných vebech. Za sportovní přenosy se musí připlácet další 4 TV kanály. Zlaté staré 4 TV :

   Vymazat
  4. Clieb a hry? To je všetko? Serem ti na ne.

   Vymazat
  5. Pro uzel této nitě:
   Kanál zůstane kanálem, i kdyby byl "jen" sportovním.
   Myslíte, že barevný obraz, vyšší rozlišení, větší obrazovka zlepší kvalitu sportu, nemluvě o filmech, seriálech a mnohém dalším? Ani o fous! Nuda zůstane nudou, špatná hra nebude o nic lepší, jen je na ní lépe vidět, a politika už samozřejmě se nezlepší lepším směrem ani o drtínek.
   A co z toho, že můžete sledovat, jako já, víc jak deset sportovních kanálů (jaké příhodné české pojmenování, kanál, ne?) všeho možného?
   Komentáře, i když jim rozumím v cizí řeči, nestojí za nic, stejnou úroveň mají ty "novátorské" postupy současných "českých komentátorů".
   Já to popíši jinak:
   když každý rok se udělují třeba Oscary, znamená to, že všechny Oscary dostali ti, co si to doopravdy zasloužili a že všechna díla, oceněná Oscarem jsou na skutečně vysoké kulturní úrovni? Že stojí i za to se na ně podívat? Copak jsou bestsellery knihy dnešních nositelů Nobelových cen za literaturu? A znáte vůbec nějaké, abyste při tom nemusel vyhledávat na internetu? Nebo si myslíte, že nejlepší je vždy ten o kterém se nejvíce píše (hlavně v bulvárním tisku)? Nebo proč v dnešním Sportu, sportovních novinách, dnes najdete minimum informací o "spodním" proudu českého sportu a "pro zvýšení prodeje" se tam povětšinou řeší problémy stejným způsobem jako v Blesku a ... dalších zmetcích novinářského řemesla?

   Přijde to neuvěřitelné jenom mně?

   Vymazat
  6. 16:54

   Dnes máte miliardu možností jak trávit váš život, jak pracovní tak volný čas. Můžete sportovat, chodit do divadel, na koncerty, do kina, číst literaturu faktu i krásnou dle vašich preferencí, sledovat seriály, filmy, sportovní přenosy v televizi na našich a zahraničních kanálech, filmy atd atd atd.

   Jenomže s lidmi jako vy je to těžké, když vás evidentně nebaví život už z principu.
   Chyby nehledejte v žádných komentátorech, ale hlavně v sobě, ve vašem přístupu k životu, ve vaší neschopnosti radovat se.

   Vymazat
  7. 19:03 on o koze a ty o voze. Nechápavě kroutím hlavou nad tvou zabedněností.

   Vymazat
  8. 19:41
   Když nechápete tak nepište o zabedněnosti jiných, hlupáku.

   Vymazat
 22. Nejutlachanější a navíc rozeřvanej je snad Záruba, toho vypínám, protože nemám ze zápasu, když on komnetuje nic! Jako další příklad užvaněnosti můžu uvést komentátora posledního fotbalového zápasu Plzeň - SPARTA, kdy v průběhu zápasu začal převyprávět průběh zápasu předchozího, naprosto rušil a jemu to bylo jedno, žvanil a žvanil. Fakt, kdyby vedle mne seděl dostal by facku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak Záruba, na něm je vidět(slyšet), že hokej nikdy nehrál, proto každé MS s jeho komentářem, mám beze zvuku. A to ho dávají za vzor, to jsme klesli hodně hluboko! Nyní naštěstí s tou prašivinou se moc neukazuje!

   Vymazat
 23. Všechno jde dopředu i komentování sp. pořadu. Před válkou se taky říkalo touš místo puk, vše se mění, tak i komentování sportu.
  Je zarážející jak jsou někteří lidé zkostnatělí a vše staré vychvalují, neříkám že bylo vše špatné, ale vývoj jde vždy v každém století dopředu, tomu nikdo nezabrání, tak i dnes!

  OdpovědětVymazat
 24. Tento vzkaz jsem poslal do ČT(odpověď následuje): "Sledoval jsem několik sportovních přenosů hokeje u přítelkyně. Jinak mě Česká televize nezajímá. Je to můj názor, ale již jsem si ho ověřil u několika přátel a jejich je stejný. Doporučuji ,aby p.Záruba již hokej nekomentoval. Alespoň já nejsem zvědavý na jeho komentáře o hře a popisování situací,řekl bych to i jinak, od komentátora potřebuji jen jména hráčů. Vrcholem jeho „komentování“ bylo, jak přirovnal akci ruského útoku a jeho zastavení k „Zastavení nočních vlků“. Až bude komentovat naši hru s USA, doufám, že až půjdou hráči USA na střídačku, tak to přirovná k úprku US army z Vietnamu. To je neuvěřitelné a naprosto ubohé, snad to byl od něj pokus o vtip. Příště ho vyšlete na Olšanský hřbitov, bude jistě komentovat vzpomínku na padlé ruské vojáky ke spokojenosti ČT. Politika se pletla (politikové) do sportu již mnohokrát , ale alespoň ČT by si to mohla odpustit. S pozdravem.."
  Odpověďěli mě takto: "z pověření generálního ředitele České televize Petra Dvořáka reaguji na Váš e-mail, v němž vyjadřujete nespokojenost s komentováním Roberta Záruby.

  Komentátor z definice své profese má zaujímat stanoviska a obhajovat své náhledy – a to nejen na téma sportovních výsledků. V žánru přímého přenosu zkrátka komentátor zastává určitý postoj „objektivního pozorovatele a glosátora událostí“, konfrontuje své postřehy vycházející z určitých hodnot, které definuje kodex ČT, s názory diváků. Bylo to tak vždycky a je to součást profese v každé zemi, snad kromě Běloruska, Číny. A samozřejmě to platí i pro sportovní komentátory veřejnoprávních médií, viz glosy na nesportovní témata jako součást komentáře Dona Cherryho ve veřejnoprávní CBC, Steva Bowera v BBC, Lasseho Granqvista v SVT, Anetra Miertaranty v YLE (nyní už soukromá TV4) atd.
  S pozdravem

  Miroslava Pevná

  Manažerka Diváckého centra", myslím, že není co dodat.

  OdpovědětVymazat
 25. Musím se zastat Petra Vichnara. Jeho komentář nebyl nepřející. Ledecká neměla papírově velké šance na medaili v superobřím slalomu a najednou měla výborné mezičasy. Oba komentátoři, Vichnar a Rezková, mluvili o chybách s obavou v hlase "jaká škoda, že se tady nechala vynést," protože věděli, že se chyb projeví až na dalším mezičase. Komentátoři mají určitý styl, který nemohou rychle změnit.

  Závod, který trvá asi 80 vteřin to neumožňuje. Proto upozorňují na to, jak se chyby projeví na dalších mezičasech a v cíli. Tím jsou pro diváka zajímavé. Názor (6:27) že Ledecká možná "sebrala někomu něco dohodnutého a udělala někomu čáru přes rozpočet," je mírně řečeno debilní. V takovém závodě jedou všichni naplno, předem se nedá nic dohodnout. Tři medailisty dělily 11 setin vteřiny. Druhou závodnici jistě mrzelo, že Ledecká nebyla o setinu pomalejší.
  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná že debilní v případě Ledecké to je. Ale je všeobecně známo, že vypadne li někde špičkový tenista v prvním kole, má za to mnohdy od sázkových kanceláí tolik jako kdyby vyhrál celý turnaj. Po zkušenostech s norskými astmatičkami, ruskými dopingáři... se prostě takovéto myšlenky vkrádají. No třeba by mohla i Koukalová vyprávět, proč ji opustily svaly a z čeho měla bulimii. Dnes veškerý sport ovládá sázkařská mafie, hlavně ta čínská. Pak se svezou i nevinní, vis ledecká. A jinak toho předem poraženeckého komentování Vichnarem a tou znalkyní si musel všimnout i blb. Nakonec to kritizoval i tisk. P.S Vážený pane Jírovec, divil by jste se, co všechno se dá ve sportu dohodnout a ovlivnit! I ve sjezdu, tam stačí jednou zahranit...

   Vymazat
  2. Pane Jírovec, je hezké že se toho ,,ustrašeného, s obavou v hlase" Vichnara zastal alespoň někdo. Dokonce druhý den ho za tu jeho ,,obavu" sepsuli i v denících. Myslím, že vy jste sportu za svůj život moc nedal...Komentátor musí i fandit povzbuzovat na dálku sporovce, rozvášnit fanoušky a ne mít obavu a rozechvělý hlas. To se vší úctou ať jde jinak do eledrp. No zřejmě jsme se každý díval na jiného Vichnara.

   Vymazat
 26. Německo vládne EU: Migranty přijmete! Postaráme se, vzkázalo i Česku. Je VIDEO

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-vladne-EU-Migranty-prijmete-Postarame-se-vzkazalo-i-Cesku-Je-VIDEO-629655

  OdpovědětVymazat
 27. Vážený pane Mane! Napsal jste skvělý článek na téma svérázného stylu komentování sportovních přenosů. Diskuse, jak už to obvykle bývá, si "žije" vlastním životem. Ale chtěl bych se vrátit k tomu a k těm, kteří právem poukazují na nepatřičnost toho, čím dnešní komentátoři zaplevelují televizní příběhy, ať již jsou o společnosti nebo o sportu. O vytváření jakéhosi jiného příběhu, příběhu který neodpovídá realitě toho co se děje, příběhu který v lepším případě má dokresovat a dramatizovat podívanou, v tom horším ale manipulovat diváky. Je zřejmé, že řada diskutujích tuto skutečnost pochopila přesně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy a ta "řada diskutujících" jste nepochopili, že televizní sport tu není pro sport samotný, ale především pro zábavu diváků.
   Skutečně si nedovedu představit, že by třeba při přenosu z Tour de France komentátor celou dobu jen opakoval kdo je v zrovna v čele. A vy ve skutečnosti také ne. Nikdo by se na to nedíval.

   Vymazat
 28. Co nám je platné mít 30 rozhlasových stanic a 50 TV programů, když na všech stejně vychvalují západ a pomlouvají východ. Skutečné zprávy musíme vyhledávat na jiných vebech. Za sportovní přenosy se musí připlácet další 4 TV kanály. Zlaté staré 4 TV na nichž bylo vše a SLEDOVATELNÉ !!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.