Reklama

středa 29. července 2020

Přítulné pelešení mezi Evropským soudem lidských práv a levicovými neziskovkami

Evropský soud pro lidská práva - ECtHR
Nicolas Bauer
29. 7. 2020  ReformyCz
S tím, jak se Británie konečně šourá k dlouho slibovanému odchodu z Evropské unie, je ten správný čas zamyslet se nad svým místem v tom pokleslém Evropském soudu pro lidská práva.


Zpráva Evropského centra pro zákon a spravedlnost (ECLJ) 2020, která referuje o vztazích mezi mocnými soudci ECHR a neziskovými organizacemi, se pustila do upozorňování na tento problém.

Za pozornost stojí, že 22 ze 100 soudců, kteří tam od roku 2009 zasedali, jsou kolaboranti sedmi neziskovek aktivních v ECtHR a 18 z nich v přímém konfliktu zájmů soudilo 88 případů s účastí jejich vlastních bývalých neziskovek. Dvanáct soudců je spojených s Open Society Foundation George Sorose, která rovněž financuje i těch ostatních šest v této zprávě zmiňovaných organizací.

Případ Dohled Velkého bratra versus Spojené království je emblematickou ilustrací těchto nepatřičných vztahů v Evropském soudu. Ten pořád ještě visí v rozhodování Velké komory ECtHR, kdy 10 z 16 žádajících neziskovek je financováno od Open Society, zatímco šest neziskovek jedná jako třetí strany. Ze 17 soudců, kteří ve Velké komoře zasedali, jich šest jsou bývalí kolaboranti s žádajícími a intervenujícími neziskovkami.

To je hrubé porušení i těch nejelementárnějších principů justiční etiky a vznáší to otázky o nezávislosti a nestrannosti tohoto soudu.

K podobné situaci došlo v roce 1998 ve Velké Británii v proslulém Pinochetově případě. Po prvním rozhodování ve Sněmovně lordů se ukázalo, že jeden z Lordů zákona byl neplaceným jednatelem Amnesty International Charity Ltd, přičemž Amensty International do tohoto případu intervenovala ve prospěch vydání pana Pinocheta. Po tomto odhalení následoval těžký skandál. Případ šel nakonec opět ke slyšení k jiným soudcům, kteří zvrátili rozhodnutí. Mohli bychom říci, že současná situace v ECHR je 88 krát horší než byla v Pinochetově případě.

Tato situace přilákala politickou pozornost celé Evropy. Bulharský ministr spravedlnosti Danailov Kirilov vyjádřil své obavy, když tvrdil, že bulharský soudce v ECtHR by měl být vyhozen, protože vyřizoval tři případy přednesené neziskovkami, které sám financoval.

Ten soud má však své přátele. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová prohlásila, že její úřad „nemá, co se týče integrity a nezávislosti ECtHR, žádné pochybnosti,“ a že Unijní přistoupení k Evropské konvenci o lidských právech „je pro Komisi prioritou.“

Paní Jourová se skutečností, že „hodnoty“ Sorosových neziskovek jsou „v srdci všech aktivit EU,“ nedělá žádné tajnosti.

Brusel, 27.dubna 2017 - eurokomisařka V. Jourová s G. Sorosem,
europoslanec Polčák je tam do počtu. Příznačné.

Tak co s budoucnosti ECtHR? Reforma je možná – 150 právníků sestavilo pět přesně konkrétních opatření, aby šel tento soud reformovat.

ECtHR by podle jejich názoru měl zajistit, že bude respektovat pravidla, která předepisuje národním soudům ohledně práv na spravedlivý proces; aby od soudců požadoval veřejné prohlášení o zájmech; aby dopředu strany informoval o jménech svých soudců; aby soudcům zavedl povinnost, a ne pouhou možnost, informovat předsedu v případě pochybnosti ohledně jejich objektivní nezávislosti nebo nestrannosti; a aby zavedl účinné postupy ke stahování a k diskvalifikaci soudců.

Také Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) – které ECtHR soudce volí – bude řešit problém petice iniciované ECLJ po oficiálních procedurách, které jakékoliv osobě umožní, aby se zapojila do záležitosti jejich agendy.

To by ale mohlo být k ničemu, pokud se Velká Británie, jak se o tom již diskutuje, z ECtHR stáhne. Jak uvedl bývalý soudce ECtHR Boštjan Zupančič k potenciálnímu odchodu Británie, aby mohla jít svou vlastní cestou: „Pokud se stáhne z Rady Evropy a z ECtHR, tak je to počátek konce tohoto soudu.“


Nicolas Bauer je právníkem a výzkumným členem Evropského centra pro zákon a spravedlnost (ECLJ) ve Starsbourgu ve Francii.

23 komentářů :

 1. Přínosný článek. Jenom musím opravit text u té fotky. Nějaký Polčák, by tam maximálně Sorošovi líbal boty. Ten chlapec vlevo, je naděje světa, sorošův synek. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jako Polčák vypadá. A který syn Sorose to je, Alexandr nebo Jonathan ?

   Vymazat
  2. Anonymní29. července 2020 22:29
   Já Vám klidně můžu říct, jak vypadá Polčák. Ale asi pro Vás bude lepší, když si jeho jméno vygooglíte a získáte asi padesát fotek. A který sorošův syn to je? To mě moc nezajímá, neznám ani jednoho. Ale pamatuji si tuto fotku před pár měsíci, už nevím kde, možná zde na NR a byl u ní text, že to je sorošův syn. Možná tam bylo i jeho jméno. Tak googlite, když Vás to zajímá. P.K.

   Vymazat
  3. Anonymní29. července 2020 22:29
   Omlovám se s tím Polčákem. Zafixoval jsem si Váš text „ako Polčák vypadá?“, ale Vy jste napsal „jako Polčák vypadá“. Takže ano, jsou si podobní. P.K.

   Vymazat
 2. Vrána k vráně sedá....

  OdpovědětVymazat
 3. Ano, jenomže takové soudy pak nemohou být objektivní, nezávislé, spravedlivé, a nezkorumpovatelné. To prostě nejde - a jde to napříč celým světovým justičním spektrem. Pokud by měly být "soudy" skutečně spravedlivé, musel by rozhodovat v causách na základě vyhodnocení předložených, relevantních a ověřených důkazů nějaký mechanizmus - počítač. Ten by to vyhodnotil spravedlivě, a bez podjatosti. Jinak to prostě nejde. Jenomže to by přišly tisíce šmejdů v taláru a statisíce šmejdů s právnickým vzděláním o práci - nic takového by nebylo zapotřebí, a také by se nestalo, aby jeden měl právní názor takový, druhý má právní názor makový, a pak se mezi tím hledá příměr bez ohledu na skutečnosti. A další věc - velice významná! Odpadla by úplně ta směšná "procesní náležitost" - procesní postupy, které jsou vždycky významnější, než causa samotná. Když se něco napíše do pravého horního rohu namísto do levého - je to špatně, když podání, které smí a může ( podle přiblblého zákona?) učinit jen "člověk s právnickým vzděláním" a učiní ho někdo s jiným druhem vzdělání, je rovnou posouzeno, jako že to není podání "řádné" bez ohledu na závažnost kauzy. Je vyžadováno podání "řádné" nebo může být věc soudem rovnou zamítnuta. (Kvůli tomu, kdo sepsal podání prosím!!!!) Tam, kde je to otázka života a smrti, nastane smrt? Pro jejich blbé " procesní náležitosti?" Kdo tyhle zhovadilosti vymyslel, byl zhovadilec a lump prvního stupně, je to jen věc zaměstnávání statisíců právnických vyhryzů a justičních šmejdů s vysokým platem, ale pro práva občanů to nemá význam žádný. Těchto zhovadilostí by justici zbavil právě počítač. A občanům napříč světovým spektrem by zajistil skutečně průchod práva a spravedlnost. Takto jsou to jen vyprázdněné žvásty, všechno se zneužívá všemi směry, cokoliv řeknete, je vzápětí použito proti vám - a vůbec - justice je pokroucená a zpotvořená. Lepší je, když lidé řeší své spory mimosoudně - ovšem nadnárodní soudy?? Ale - co s tím? Co se s tím dá dělat? Jen nadávat na PC - nic víc.

  OdpovědětVymazat
 4. Ta terminologie mě vždy dojme - "levicové ´neziskovky´" placené oligarchy.
  Každá lopata u výrobního pásu, žijící od výplaty k výplatě, je s těmi "neziskovkami" i s jejich donátory v dokonale harmonickém souznění a doslova by za ně dýchala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tedy "levicove"sorosovske neziskovky jsou uplny nesmysl.

   Vymazat
  2. 8:26

   Také mi to tak přijde, ale když všude čtu takové do očí bijící protimluvy jako výše zmíněné "levicové neziskovky", "neomarxisté", nebo "vyvážení demokracie", tak už nevím kde to jsem a jestli slova nezískala třeba opačný význam. Asi budu muset znovu nahlédnout do slovníku spisovné češtiny.

   Vymazat
 5. Eurobabiš má své hlasy pro liberální frakci i v příštích volbách jisté. Proč? Protože jinak Kalousek. Člověk se musí naivitě koblih smát. Babišovci dělají pro unii víc, než všechny ostatní naše strany dohromady.

  OdpovědětVymazat
 6. https://www.casopis-sifra.cz/muz-ktery-nechtel-dluhy-v-roce-1989-byl-zavrazden-mocny-banker-ktery-odmital-euro-a-chtel-aby-byly-po-rozpadu-sssr-oddluzeny-staty-vychodniho-bloku-vcetne-ceska/
  http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=254934 EU zadlužila nenarozené.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak jako ryba smrdí od hlavy, tak EU smrdí od Bruselu a ten zase od perverzních organizací a zájmových skupin všeho druhu.
  Normálním lidem se z toho zvedá žaludek, ale bohužel, jsou mezi námi i tací, co se cítí jak moucha na hovně.

  OdpovědětVymazat
 8. Všechny naše strany pracují pro unii, protože jinak jsou k ho.... Celou tu EU řídí z pověření RR Soroš. Proletáři všech zení to posraly a paraziti z celého světa se spojily. SNB.

  OdpovědětVymazat
 9. Obecně soudy v diktatuře kapitálu jsou obrazem této diktatury. Představa o právu, pravdě a spravedlnosti u těchto soudů je zcela iluzorní. I soudci jsou jen lidé a dovedou počítat peníze a slyšet jejich cinkot vyjasní jejich tváře a rozšíří zorničky. V tomto ohledu dnešní soudy dalece předběhly vše, co jsme znali z dob pokusu o budování socíku.

  OdpovědětVymazat
 10. Soudě podle fotografie, tolik lásky a pravdy nebylo ani na Starém bělidle.

  OdpovědětVymazat
 11. Bylo, nebylo. Kdysi dávno za časů totáče, kdy ještě evoluce nezplodila neziskovky, ale juž tenkrát intuice ROH umožnila svým členům zaplatit mimořádnou známku za 10 Kčs ve prospěch chudé Biafry kdesi v Africe. Tenkrát šel drb, že místo potravin pro hladové děti se do Afriky vezly naše zbraně. Kde byla pravda dodnes nevím. Dobrou noc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Biafre si muzete neco precist.A budete čumét,ze skutečne existuje,je opravdu v Africe a je vazne katastroficky chuda,bohatym Zapadem rozbita.Lidem jako vy je ovšem u zadku.Hlavne ze mate banany.

   Vymazat
  2. Pane Bagoune asi jste nepochopil myšlenku. Nebylo záměrem nepomáhat dětem v Africe, ale upozornit na to, že dobrá myšlenka byla asi zneužita. Jinak přemýšlejte, kolik válek se vedlo a vede v Africe a kudy a odkud se tam neustále v berou zbraně. Humanitární pomoc se tam vozí a děti tam dál umírají od hladu. Tak nepřemýšlejte o zadku, ale o lepším řešení. Nejde-li to, tak s vámi nebudu marnit čas. Hezký den.

   Vymazat
 12. Celá eu je sorosova a liberál Babiš jejich slouha on opravdu není Orbán.

  OdpovědětVymazat
 13. https://megazpravy.cz/jordansky-poslanec-allah-stvoril-araby-jako-pany-sveta/
  https://www.euportal.cz/Articles/42824-orban-kdyz-se-divam-na-zapad-tak-nevim-zda-se-mam-smat-nebo-plakat.aspx

  OdpovědětVymazat
 14. Vaše neochota pomáhat je skutečně velice tristní. Fandím neziskovým organizacím a vždy budu stát na jejich straně, stejně tak na straně pana Sorose. Nechápu, kde se ve vás bere tolik zloby k tomuto člověku, vždyť on by si zasloužil svatozář. Jste zřejmě zlí lidé, jinak to nevidím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak hloupý snad nejsi. Soros a jeho "neziskovky" rozvracejí celé státy, vozí do Evropy migranty, vnucují homosexualizmus a jiné zvrácené -ismy a pod. To ti nestačí k odsouzení a zatracení? Snad jim na ty jejich ohavnosti nepřispíváš?!

   Vymazat
 15. Soros je opravdu dokonalý investor, stojí to méně než vojenské základny, pracuje pod vlajkou lidumila a za méně peněz mu to přináší větší zisk.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.