Reklama

pondělí 6. července 2020

Referendum o důvěře. Jak fejky o hlasování ukázaly fiasko opozice


Alina Poťomkinová
7. 7. 2020     5-tv.ru/news
Alexandr Milkevič sdělil, jaké fejky o hlasování ke změnám v Ústavě byly zjištěny během celotýdenní procedury projevu vůle. V sobotu 4. července nabyla účinnosti novelizovaná Ústava RF. Den před tím podepsal prezident Ruska příslušný dekret. A 1. červenec nyní vstoupí do historie jako den, kdy Rusové největším počtem hlasů schválili změny a vyjádřili důvěru státní moci. To, jaké opozice utrpěla fiasko, když se snažila způsobit rozbroje ve společnosti v předvečer a v době všeruského hlasování, 5-tv.ru sdělil předseda komise Občanské komory RF pro rozvoj informační společnosti, média a hromadné komunikace Alexandr Milkevič.


Podotknul, že kromě pokusů bojkotovat hlasování a výzev označit v kolonce "ne" odpůrci změn nebyli s to nic nabídnout. Přičemž fejky, které nabízeli pod záminkou sdělení o narušení procedury, vzbuzovaly při bližším rozboru krajně divný dojem. Ba co víc, samotné lživé zprávy diskreditovaly své vlastní autory.

"Kampaň byla jednoznačně připravená. Jsou to tři proudy: Otevřené Rusko, štáby Navalného a tzv. hnutí Hlas. Vzorně si také rozdělily mezi sebou po dvou tisících fejků na organizaci. Nepřeháním. U Hlasu byla mapa narušení, bylo zjištěno asi 1800 narušení. Začalo se tím probírat - ve vyhledávači dáváš fajfku "Spolehlivý pramen", hned zůstává 28. Díváš se na těchto 28 a z nich pouze pět souvisí s volbami. Z těch se dva potvrdily. A tak to bylo s celým sčítáním", konstatoval Milkevič.

Obyvatele malých měst a vesnic Ruska se pokoušeli přesvědčit, aby nehlasovali, podvodně. Za tímto účelem byly vytvořeny celé internetové stránky údajně o změnách v Ústavě s podobným názvem, jako byl oficiální, ale kde byly poskytovány lživé informace o proceduře. Tak, například, podle slov experta bylo na jednom serveru oznámeno, že je možnost odevzdat hlas do 5. července, a také, že pro hlasování není potřebný občanský průkaz.

"Doplňkově byly rozvíjeny příběhy o tom, že na obvodech nebude potřebný občanský průkaz, proto zda má cenu tam vůbec jít, když je hlasování tak neseriózní. ÚVK se v zesměšňujících fotomontážích měnila na "cirkus" a mluvilo se o tom, že na obvodech nás čekají propisovačky s mizejícím inkoustem. Všechno to působilo ve prospěch zmaření hlasování. Byl ještě dalších oblíbený fejk, který, mimochodem, dosud žije - že po prvním (červenci, pozn. překl.) se budou znovu zavírat (do sebeizolace, pozn. red.)", řekl Milkevič.

Spolu s tímto se vyskytovaly i příklady skutečného podvodu, kdy lidem slibovali zrychlenou proceduru pro získání povolení pobytu v USA, když poskytnou fotografii s hlasovacím lístkem s hlasem proti změnám. Nehledě na velké množství fejků a úsilí odpůrců hlasování, úřady byly s to tomu čelit a projevit vysokou operativnost při práci s informacemi.

"S tím vším bylo třeba se potýkat, hovořit s fakty v rukou o tom, že autoři těchto fejků, jemně řečeno, nemají pravdu. Tady je třeba vzdát hold i regionálním občanským komorám, médiím a systému volebních komisí celkově. Zdá se mi, že úřady se začaly učit pracovat velmi operativně v situaci takového negativního informačního prostředí. Protože hlavním pravidlem je: nemáte víc než tři hodiny na reakci na podobný "vhoz". Tento test na stres jsme zvládli", uzavřel Milkevič.

Rovněž dodal, že vysoká účast na hlasování ukázala nejen marnost úsilí odpůrců procedury, ale také vyjádřila důvěru obyvatelstva stávající státní moci. V podstatě se hlasování ke změnám základního zákona země změnilo na referendum o důvěře prezidentovi.

"Nejvyšší úroveň účasti, podpory změn svědčí podle mého názoru o několika věcech. Za prvé, bylo to osobité referendum ohledně toho kurzu, který provádí prezident, vláda, zejména v komplikované celosvětové situaci, která panuje. A možná právě stabilita a silná státní moc je to, co se stává velmi důležitým a cenným na pozadí toho všeho, co vidíme v celém světě. Vidíme obrázky z USA a z Evropy: běsnící davy anarchistů, nesváry ve státní a správní mašinérii, problémy ve zdravotnictví. Všechno to ukázalo, že nadměrná tolerance a hyperdemokracie, či spíše imitační hrátky na ni, nevedou k dobrým koncům", shrnul Milkevič.

Všeruské hlasování ke změnám Ústavy probíhalo od 25. června do 1. července a stalo se novou a kladnou zkušeností pro zemi, jež poprvé uskutečnila podobnou proceduru v podmínkách pandemie. Mnozí experti konstatovali, že týden prováděná akce vážně ovlivnila účast voličů, kteří mohli přijít na okrsek v době, která jim vyhovovala. Podle výsledků 100% zpracovaných protokolů "pro" přijetí změn hlasovalo 77,92% Rusů (téměř 58 milionů osob). Proti - 21,27%. Účast činila 67,97%. Změny nabyly účinnosti 4. července.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

44 komentářů :

 1. Jsem narozený Bulhar. V pěti letech začala studovat rusky za pomoci souseda. Vystudovala ruskou filologii. Vyučovala ruský jazyk. Četl jsem jen ruské knihy, všichni moji přátelé jsou ruští Němci. Miluju a vážím si Putina. Jsem připraven jít za ním bojovat, i když mi už bylo 66 let. Kéž mu Bůh dá zdraví a dlouhý život. Rusko je skvělá země se slavnými lidmi a nejbohatším jazykem na světě. Jdi na to bratři a sestry. Bůh vám pomůže. Vanga řekl, že Rusko bude nejsilnější na světě. Moc tě miluji.
  http://www.novarepublika.cz/2020/07/rusko-zacalo-exportovat-lek-proti.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (23:36):
   ... netušil jsem, že by (rozeným) Bulharům až tak scházel cit pro slovesný rod. Střídáte mužský se ženským jakoby jste byl/-a hermafroditem.
   ---
   A pokud kdos pomůže Rusko, pak to budou jen a pouze jeho vlastní lidé jsouce vedeni vládou kompetentních a morálně integrovaných osobností.
   To o pomoci Boha se jen tak říká. Asi pro útěchu slabších či pocit naděje.

   Vymazat
  2. 9,10
   Holt ne všichni Bulhaři umějí perfektně česky ...a naopak:-)

   Vymazat
  3. Pro 9.10 - Zkus se ucit bulharsky, budes si plest nejen rod.

   Vymazat
 2. Být Putinem, bylo by mi trapně. Hrdost by mi nedovolila chtít se prosadit za doživotního vladaře.
  My naštěstí nejsme jako Rusové a nepěstujeme tu kult osobnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není kult osobnosti, protože je tam silná opozice včetně opozičních médií a opozičních stran, tedy demokracie. Chápeš?
   Rusové, stejně jako každý jiný stát v době války, potřebují jednotné vedení. A že jsou ve válce, o tom žádná!

   Vymazat
  2. Putin se MŮŽE ucházet o post prezidenta. Tedy aby byl vladař dle vašeho soudu, musel by splnit následující podmínky: 1) ucházet se o zvolení 2) být zvolen 3) zemřít v 86 letech nebo dříve, jinak by nebyl doživotním. Klíčové jsou ty první dvě. Ale náš mainstream nás dnem i nocí ujišťuje, jak Putinovi rapidně klesají preference, jak jde politicky ke dnu, jak opozice sílí, takže byste měl tuto změnu uvítat. Navalnyj to Putinovi ve volbách natře rozdílem třídy a bude vládnout doživotně on. Ale těch změn je v Ústavě RF daleko více a tato není nejpodstatnější. A když už jsme u těch voleb, v Rusku přišlo 68%. Nevíte kolik lidí šlo v ČR volit do parlamentu? Prezidenta? nikde to nebylo 68%. A Senát okolo 13%! A jak se pane ohánějí podporou lidu!

   Vymazat
  3. Proč tady manipuluješ a překrucuješ? Evidentně jsi tu "Ústavu" nečetl.I když odhlédnu od toho, že to referendum nebylo zdaleka jen o prezidentovi Ruska, ale o podstatnějších věcech, tak NIKDE není napsáno, že V.V. Putin získává automaticky tuto funkci na další období. Jen má právo se o ní ZNOVU ucházet. A zda bude zvolen, rozhodnou jen a jen voliči

   Vymazat
  4. Pokud je politik oblíbený,a je v přímé volbě opakovaně voliči zvolen,nejedná se o žádný kult osobnosti.To že referendem občané RF rozhodli o zrušení pravidla,že prezident RF může být zvolen jen na dvě následující období a pokud jedno volební období vynechá, může být znovu zvolen,je přece v naprostém pořádku.Platí to pro všechny budoucí prezidenty a voliči v přímých volbách rozhodnou koho si zvolí.Není na tom nic nedemokratického.Pokud voliči rozhodnou,že Putin je dobrý prezident,tak ho zvolí znovu.

   Vymazat
  5. 23:45 Tak to je opravdu strašlivá představa, že vy byste byl Putinem!!! Blbost by vám naštěstí neumožnila nic.

   Člověče poproste někoho, ať vám udělá mustr toho, co máte psát. Vy totiž vyvoláváte dojem, že každý, kdo tu má jiný názor je zákonitě idiot. A nebo raději mlčte! Napořád.... Bude to tak lepší pro obě strany.

   Vymazat
  6. 23:45 až na ty lavičky pro toho, který se nechal volit tolikrát, kolikrát to jen šlo, i když k úspěchu bylo nutné zavřít jistého poslance, že? Pokud si vzpomínám, tak se, podle svých slov, na nejbližší dobu a pro jednou obětoval, aby pak se věnoval tvorbě. Restituovat nic nechtěl a po luxusu netoužil. Však taky vdovu zanechal v chudobě.

   Vymazat
  7. Kult osobnosti uspešne buduju v Nemecku Merkelová je vo funkcii bez prerušenia už 15 rokov a nič nenaznačuje že by chcela vypadnúť asi planuje sedeť na kancelarskom kresle pokial nezdochne a Nemecko vratane vas aj nas nezlikviduje uplne.

   Vymazat
  8. Ono nejde ani tak o Putina, jako na něj napojenou bandu oligarchů. Bez Putina by skončili jako Chodorkivskij, tak ho tam budou držet ještě dvacet let po smrti. Volby jsou jen komedie, bůhví proč je vůbec pořádaj, mohli si ty prachy rozkrást.

   Vymazat
  9. nepěstujeme kult osobnosti? Havel a letiště, Havel a lavičky,Havel a jeho pravdoláskaři. Tady se naše média snaží vytvořit kult osobnosti nezpochybnitelně

   Vymazat
  10. Anonyme 6:25, zprav nás o těch oligarších, kteří jsou kolem Putina. Po těch jeho čistkách je většina v zahraničí a penězovody mají skříplé. Pouč nás, jak je to okolo Putina dnes. Dej linky, dej odkazy... Buď tak laskav. Díky.

   Vymazat
  11. ne, proto povinně milujeme (aspoň úředně) Havla a jeho partu, komiku

   Vymazat
  12. Anonymní7. července 2020 6:25

   můžete sem vložit něco konkrétního? protože takto je to jen žvást.podobný tomu o prej miliardáři Putinovi, výstavných vilách Meveděva (já mám pořád pocit, že když je třeba někoho odrovnat, objeví se fotky stále stejné budovy, která je vilou k odstřelu určeného)

   Vymazat
  13. Re (23:45):
   Není ani tak důležité to, jak dlouho člověk vládne, jako je (vele)důležité, jak vládne!!
   Sotva kdo by vyčítal Karlu IV, že vládl příliš dlouho, když vládl skvěle. A podobně, neslyšel jsem kdy opodstatněnou výtku na účet délky 20letého prezidentování TGM.
   To, co tedy píšete o (zástupném) problému Putinova prezidentství, je jen účelový blábol.

   Vymazat
  14. 6.25
   Naprosto přesně vyjádřeno!!

   Vymazat
  15. 0:00
   Vy jste komik,v Rusku je silná opozice???
   Buď je pozabíjena, tak jako Němcov a spousta dalších, nebo hnijí v kriminálech, vy opozice!!!

   Vymazat
  16. Trollíku 9:45, co to tu píšeš za hlouposti? Jaká pozabíjená opozice? Němcova zabili musulmani za to, že uráží korán. Kde v tom příběhu máš Putina?

   A co je ta tvoje "spousta dalších"? Mně stačí sledovat "Dožď" a ruské nezávislé weby, abych věděl, že v Rusku je větší svoboda slova než u nás.

   Trollíku, neměl bys podceňovat přípravu, brífing, letučku či jak to nazýváte u vás ve firmě!

   Vymazat
  17. 9:45 blbínku,napřed pořádně sleduj dění a pak se vyjadřuj.

   Vymazat
 3. Myslím, že Putin je hrdý až dost a má důvod a s ním celé Rusko. Tady nejde ani tak o hrdost, ale o budoucnost Ruska a to je ten pravý důvod. Rusové nejsou hloupí byť se nám to ti největší prosťáčci snaží namluvit. Na takového státníka bych byla také pyšná a vlastně i jsem.

  OdpovědětVymazat
 4. Ruský národ dal podporou nové ústavy najevo, že nepoleze do zadku západu kam je táhli Gorbačov s Jelcinem a podpořil Putinovu snahu vrátit Rusku velmocenské postavení SSSR.

  OdpovědětVymazat
 5. Teď je třeba zametat se silnou pátou kolonou, kterou tam umožnil hloupý Gorbačov a opilec Jelcin. I povyměňovat gubernátory, kteří nejsou v souladu. Práce jak na kostele, ale báťuška Putin to zmákne. Držme palce.

  OdpovědětVymazat
 6. Šlo především o změny, které výrazně zvyšují suverenitu Ruska. Vůbec nešlo o to, zda bude nebo nebude dále vládnout V.V. Putin. Není vůbec ještě jisté, zda bude chtít.
  A jen tak mimochodem tzv. "demokratická" a pravidelná výměna politických lídru je jen klasický podvod stejně jako podvod s celou tzv. zastupitelskou demokracií.
  Je to jen systém, který zavedli Globalisté za účelem prosazování svých zájmů. Tímto způsobem bezstrukturního řízení se tak zbavují schopných politiků, jež nepracují na SYSTÉM ale na lidi a jejich zájmy !

  Střídání prezidentů je způsob odstraňování těch, kteří chtějí pracovat ve prospěch lidí a nikoli ve prospěch zákulisního SYSTÉMU. Proto se ta finta a podvod ve smyslu "dvakrát a dost" zavedl z vyšších úrovní globálního řízení. Za jedno ani dvě období toho nemá žádný politik šanci mnoho stihnout udělat. Proto se zavedlo to střídání, aby nevládli prezidenti, ale SYSTÉM !
  Odstranit politika, který to dělá dobře a lidé ho opět chtějí je proti zájmům země a jejich občanů. Je to jen v zájmu vnějších sil.
  Proč lidé chodí třeba léta stále ke stejnému lékaři, je-li to odborník a má dobrý přístup k pacientům ? Protože se osvědčil a jsou spokojeni. Také ho nevymění po dvou sezonách. Měníme jen když za nic nestojí.

  Skutečná svoboda je nechat politika vládnout třeba neomezeně či doživotně, pokud ho voliči znovu chtějí ! Bránit lidem znovu volit koho si přejí, je ve skutečnosti těžce nedemokratické.

  OdpovědětVymazat
 7. Hlavný význam ústavných zmien v RF je v tom, že Putin nastavil nové pravidlá, ktoré znemožňujú jeho nástupcovi odkloniť sa od terajšieho kurzu. V budúcnosti nebude možné odovzdať Japonsku Kurilské ostrovy, ani žiadnu časť Ruskej federácie. Podľa novej ústavy sa nemôže stať niečo také, ako v Česku, na Slovensku alebo na Ukrajine, aby sa prezidentom alebo ministrom mohol stať človek, ktorý mal iné občianstvo, alebo povolenie k pobytu mimo RF (Kiska, Porošenko, ...). Od budúcich parlamentných volieb sa prečistí aj zloženie Štátnej dumy na základe nových kritérií. A hlavná vec, RF sa stáva skutočne suverénnym štátom (priorita Ústavy RF nad zahraničnými zákonmi a medzinárodnými zmluvami). Pozri aj: https://blog.hlavnespravy.sk/21316/uz-vam-povedal-zapredany-fake-mainstream-o-upravach-ustavy-v-rusku-ze-putin-chce-byt-dozivotny-diktator-a-rusko-poslusne-nosite-dalej/

  OdpovědětVymazat
 8. Rusové by byli hloupí, kdyby nezměnili tu proceduru volby a nechali si odstavit takové světové eso jako je Putin. Kde takového dalšího najdeš?

  OdpovědětVymazat
 9. 8:15
  Máte pravdu, u nás je ta pátá kolona taktéž rozšířena, zrovna vy jste příklad, tak co s váma? Kriminál na pár let za podporu Ruska by bylo nejlepší řešení a pokud ani to nepomuže tak jedině postavit ke zdi, tak jak se to zrádcum stává!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi kterej? Podpora Ruska je stejně přirozená jako podpora nekolaborujících politiků v ČR (Foldyna, Okamura, David...). Zatímco zrůdy jako Šláfenberk, Štětina-Plavec, Hřib, Novotný...) které jsou zapsány jako zdegenerovaný odpad obyvatelstva nehodící se ani na skládku nebezpečných odpadů. Tož tak.

   Vymazat
  2. Až pojedeš přes Moravu písni: putinzachranaslovanu@seznam.cz, rád ti OSOBNĚ sdělím nějaké argumenty.

   Vymazat
  3. 9,53
   Už máš zase tři promile havlopussynko nebo seš takhle inteligentní po Novotným???!!!!

   Vymazat
  4. Nevím kdo, ale možná podobní hošani, jako 8:15, když nemohou poskytnout kriminál na pár let, tak aspoň cenzurujou a když i to náhodou nejde, tak aspoň znemožní komentář. Např. k článku režiséra Jiřího Svobody. Ověřte si to empirie je matkou moudrosti.

   Vymazat
 10. „Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Na-pumpu-si-chodi-varit-vlastni-h-vna-Strihali-si-rozkrok-a-behali-s-cernym-ohanbim-aby-se-dostali-do-spitalu-Cerstve-zazitky-s-migranty-v-Nemecku-o-nichz-se-mlci-a-mlcet-bude-629709

  OdpovědětVymazat
 11. Hm 9:53, tak ke zdi postavit říkáte. Ke zdi! Za obdiv demokracie v USA, za obdiv "americkáho způsobu života" nestavěli "ke zdi" ani komunisti za ČSSR. Kdyby, tak to už bych tu nebyl. Takhle tu jsem a za svou hloupost se stydím.

  OdpovědětVymazat
 12. Rusové mají to, co si rozhodli. Jejich věc. Nám je do toho akorát tak drp. Oni budou žít podle nových not, které si schválili. Tak ať si to užijou ve zdraví. P.S. My si taky svobodně rozhodli vstoupit do EU, taky jsme si rozhodli o své budoucnosti...Nevím, čí je lepší...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:39
   My naivně a částečně z blbosti a neznaznalostij rozhodli o pokračování protektorátu Böhmen und Mähren😡😡😡

   Vymazat
  2. Vím jen jedno. Naše rozhodnutí bylo zdaleka více zmanipulováno.

   Vymazat
  3. 14:39
   Konečně někdo s kým si rozumím, díky.

   Vymazat
 13. Rusko je o krok blíž ke své suverenitě. Díky dříčovi Putinovi, neboť nic nepadá samo z nebe. Samozřejmě je k tomu nutno přidat hrdost ruského národa, na svou existenci.
  My, na podobně schopného pronárodního politika, zatím čekáme. Bohužel, ani není jisté, zda je u nás dost občanů, kteří by takového politika volili. Výplachy mozků mainstreamovými médii nepolevují a tak mnozí velebí EU, jako naší spásu. Povinně přijímáme zákony, které si EK vymýšlí jak na běžícím pásu a které nás vykrádají a připravují o zbývající prvky naší národní suverenity.
  Naši politici nám to předkládají, jako projev naší pokročilosti a příslušnosti k Západu. Přičemž neplatí ani jedno. Nejde o pokročilost, ale o likvidaci naší kultury a ekonomiky a nejde o příslušnost k Západu, ale o plnou podřízenost Západu, tedy těm, kteří Západu vládnou. P.K.

  OdpovědětVymazat
 14. Proč se kdo hádá o Putina?
  Nejlepší výsledky dosahovaly státy za těch, kteří mohli prosazovat dlouhodobé tendence v rozvoji země. Po První sv. válce byl Německu vnucen parlamentní systém, kde se v průměru prakticky každý rok měnily vlády až do příchodu Hitlera. To znemožňovalo nějaký systémový rozvoj poválečného Německa. I proto jej hodně Němců "bralo".

  Je věc Rusů koho si zvolí a Rusku by nepomohlo v přijetí "námi" jejich voleb za plně demokratické, ani kdyby ke každému voliči dovolili postavit dva "správné občany" "demokratických" zemí.
  Čas ukáže, zda, jestli a jak to dokáží využít, ale prostě jim přeji vše nejlepší, aby se zařídili podle svého přání. Kéž by to šlo i u nás ...

  OdpovědětVymazat
 15. Jak jsem Rusko nenavidel za socialismu, ted ho mam rad. Neni to nahoda, ze ma nejlepsi politiku na svete, prece jen hodne z SSSR v nem prebyva. A PUTIN? Chova se jako vzdy, jako komunista, protoze myslenky komunismu ma stale v sobe. Neni nahoda, ze nejlepe hodnoceny politik v CZ je take byvaly komunista.
  Jedno se mi na Rusku nelibi: nechteli mi dat statni obcanstvi, pritom mi rodice i prarodice se v Rusku narodili (coby Cesi). Jsou to darebaci ti Rusove, chteji, abych zase delal zkousky z RUSTINY. Nikdy, stacil mne jeden reparat z rustiny kvuli gramatice (a po nem jsem byl v ruske gramatice nejlepsi ve tride!).

  OdpovědětVymazat
 16. Ja na CT slysel neco jineho, od polskeho zpravodaje v Moskve :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trochu bych to upravil. Bylo to na Goebbelsově české TV, nebyl to zpravodaj, ale dezinformátor a nebyl v Moskvě, ale nanejvýš v Mostě. Tomu by asi odpovídala úroveň jeho plků. :)

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.