Reklama

sobota 11. července 2020

Stíhání kosovských klientů Washingtonu za válečné zločiny

Ted Galen Carpenter11. 7. 2020   CATO

Spojené státy a jejich spojenci z NATO zahájili v roce 1999 vojenský zásah, který pomohl Kosovské osvobozenecké armádě (KLA) vyhrát její separatistickou kampaň proti Srbsku. Američtí činitelé tento zásah ospravedlnili tím, že srbské bezpečnostní síly páchaly všudypřítomné válečné zločiny proti kosovským povstalcům. Američtí podporovatelé KLA také tvrdili, že secesionisté jsou spolehliví demokraté západního stylu, kladoucí ušlechtilý odpor vůči zkorumpovanému a brutálnímu režimu Slobodana Miloševiče, a že Amerika má morální povinnost je podpořit. Joseph Lieberman (D-CT) prohlásil na pro-kosovském pochodu ve Washingtonu DC, že „Spojené státy americké a Kosovská osvobozenecká armáda stojí na stejných lidských hodnotách a principech.“


V té době existovalo mnoho důkazů, že vůdci KLA takovéto hodnoty neztělesňují. Krátce poté, co Kosovo získalo nezávislost, zničily davy podporované KLA srbská náboženská místa a vedly kampaň etnických čistek, která vyhnala tisíce Srbů, stejně jako Romů a dalších menšin. O několik let později se objevil důkaz naprosto barbarského chování během války a po ní. Vyšetřovací zpráva pro Radu Evropy z roku 2010 potvrdila dlouhodobé zvěsti o tom, že se KLA podílela na obchodu s lidskými orgány, včetně zabíjení srbských válečných zajatců za účelem odběru jejich ledvin a dalších orgánů. Hlavním vyšetřovatelem a autorem zprávy byl švýcarský senátor Dick Marty, vysoce respektovaný odborník na lidská práva. Jedním z podezřelých, kteří byli konkrétně jmenováni, byl kosovský premiér Hashim Thaci. Američtí vůdci v administrativě Bushe, Obamy a Trumpa však nadále podporovali bývalé členy KLA, kteří ovládali kosovskou politiku. Tok peněz na zahraniční pomoc z Washingtonu beze změny pokračoval.

Pro Washington bude nyní – nebo by alespoň mělo být – velmi obtížné v této politice pokračovat. Dne 24. června byl Thaci a dalších devět bývalých separatistických vůdců obviněni z řady zločinů proti lidskosti a válečných zločinů mezinárodním žalobcem, vyšetřujícím jejich zločiny proti Srbům a dalším během a po válce v Kosovu za nezávislost proti Srbsku v letech 1998-99. Žalobce specializovaného soudu se sídlem v Haagu uvedl, že Thacis a dalších devět osob „je trestně odpovědný za téměř 100 vražd“, zahrnujících stovky srbských a romských obětí, jakož i politických odpůrců z řad kosovských Albánců. V době své obžaloby se Thaci chystal odletět na jeden z mnoha výletů do Washingtonu, aby konzultoval s americkými představiteli záležitosti ohledně Balkánu.

Tento případ je další ostudnou epizodou, kdy američtí vůdci objali brutální geopolitické klienty a vykreslili je jako oddané demokraty. Čas od času šly Spojené státy za tak odporné klienty do války. Americká podpora Ahmeda Chalabího a jeho iráckému národnímu kongresu sehrála hlavní roli v rozhodnutí Washingtonu vést nedobrovolnou vojenskou křížovou výpravu v této zemi. Nedávno představitelé Obamovy administrativy a mnozí její spojenci v médiích vykreslovali islámské džihádisty v Sýrii jako bojovníky za svobodu, snažící se svrhnout režim Bašára Asada, a proto jsou hodni americké podpory.

Takovéto chronické zkreslování by mělo nejenom vyvolat akutní rozpaky vůdců USA, ale je třeba zásadně přehodnotit americkou zahraniční politiku, aby se předešlo takovým fiaskům v budoucnosti. Dobrým místem pro začátek je odmítnutí vůdců, které Washington pomohl přivést k moci v Kosovu.


Překlad Messin


Foto v záhlaví zleva doprava:
Hašim Tači - dnešní prezident tzv. Republiky Kosovo, obžalovaný z vražd, válečných zločinů a poprav zajatců pro získání lidských orgánů,
Bernard Kouchner - původně šéf “Lékařů bez hranic“, první protektor okupovaného Kosova,
Mike Jackson - velitel britských okupačních sil na Kosovu,
Agim Čeku - generál UČK, jeden albánských z válečných zločinců,
Wes Clark - tehdejší velitel sil NATO v Evropě

39 komentářů :

 1. Hezká fotečka, mezi těmi řezníky sionisticko(Kouschner a Clark)-musulmanského souručenství už chybí jen Krvavá Madla...
  Doktoři bez hranic, muslimští teroristi a anglosaští generálové si velice dobře rozumí i dnes.

  OdpovědětVymazat
 2. Bohužel, pro svět jsou Srbové rození genetičtí zabijáci, kteří napadají okolní národy a kteří terorizovali ubohé Albánce na Kosovu. Pak se hrdinní Albánci vzedmuli a stoleté jho svrhli. Rusové jsou taktéž genetičtí zabijáci, kteří vtrhli na ukrajinský Krym, Ukrajince a Tatary povraždili a Krym momentálně dočasně okupují.

  Ukrajinský tisk tvrdí, že tam žijící Rusové nemají na jejich Krymu co dělat a až ten Krym dostanou zpět, očistí ho podle etnického klíče, což je vzor humanity a demokracie.

  Těmto dvěma vládám, ukrajinské a kosovské, svět tleská a podporuje je. Zvlášť humanistům typu Biden, Clinton, Clark, Albright... jelikož globalizace, digitalizace, multikulturalita, progresivní liberalismus, humanismus, demokracie, svoboda, pravda a láska jsou podstatou lidského bytí a smysl existence lidského druhu na světě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, "svět" to není, jsouto jen zločinci převážně ze západního"kulturního" okruhu a na ně napojení lotři z okupovaných území.

   Vymazat
  2. Jj, upozorňování na to byl také důvod, pro který mnoha lidem a webům bylo milovníky pravdylásky nadáno do šiřitelů dezinformací. V naší orwellovské realitě. Pravdou a láskou se ohánějí šiřitelé lží a nenávisti, humanitou podporovatelé bombardování, multikulturalismem rasisté, .....

   Vymazat
  3. Uč se vygume, přečti si něco o rabím Lévy a jeho tajemství života, a pokud máš v hlavě aspoň kousek nevygumovaného mozku, tak se naučíš dívat na svět jinak, protože "všechno je jinak".

   Vymazat
  4. 7:55
   Vy se zastáváte těch Srbu co mají na svědomí vyvolání válku v Jugo se 150 000 lidských životu.?? Podporu náletu musí dát každý slušný člověk, válka byla tímto ukončena podstatně dříve a tím zachráněno mnoho lid. životu, nebo nemám pravdu??

   Vymazat
  5. Pro neználka 10:50:

   Jak jsi na přišel na to, že válku začali Srbové?
   Jen opakuješ propagandu zločinecké aliance NATO, a to bez důkazů.

   Válku začali Slovinci ve Slovinsku (poprava bezbranných rekrutů jugoslávské armády na hranicích s Rakouskem přímo před objektivy rakouských novinářů),
   Chorvaté v Chorvatsku (nájezd na vesnici Borovo Selo),
   muslimští džihádisté a Chorvaté v Bosně (vraždy Srbů v den referenda - Sarajevo, nájezd na pohraniční vesnice na Drině, útoky na kolony jugoslávské armády opouštějící Bosnu – Sarajevo, Tuzla, Glogova atd.) a nakonec vraždění albánské UČK spolu s albánskou armádou na Kosovu. Měl by sis o tom něco přečíst, než začneš plácat nesmysly.

   Vymazat
 3. Co jen to ti klucí v těch prackách drží ? Srdce, játra, nebo ledvinu ? Jen víc takových foteček a s popiskou - lidská prasata a zrůdy.

  OdpovědětVymazat
 4. Před 25 lety zavraždili srbští vlastenci v Srebrenici více než 8000 mužů, chlapců, ale i žen a dětí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč tu lžeš, anonymní trole? Proč píšeš o věcech, o kterých nic nevíš?

   Před 25 lety byli v okolí Srebrenice těžké boje. Jednotky bosenských Srbů bojovaly s kolonou zločinců, kteří kolem Srebrenice od roku 1991 do roku 1995 povraždili tisíce Srbů. Vraždili lidi jen proto že to byli Srbové.

   Muslimové okolo Srebrenice vyloupili a vykradli přes 100 srbských vesnic, usedlostí a samot. Když bosenským džihádistům pod velením Nasera Oriće teklo do bot, zbaběle utekli před trestem a chtěli se probít z obklíčení. Počet jejich padlých kvalifikované západní zdroje uvádějí kolem 2.200 mrtvých. Ti jsou uváděni jako „nevinní popravení mužové a chlapci“. O ženách a dětech ani slova, protože je vojska generála Mladiće vyvezla v pořádku ze Srebrenice do muslimské zóny v Tuzle

   Prezident Clinton si předtím od muslimského vedení Bosny vyžádal řádově 5.000 muslimských obětí, aby mohlo NATO pod velením USA vojensky intervenovat. Proto se neustále omílá, že ve Srebrenici byla genocida a že tam Srbové povraždili 8.000 nevinných a bezbranných. Srebrenica-Potočare je ale typický vojenský hřbitov! Jsou tam pochování výhradně muži. Snad jen jedna žena, ale její hrob se mi tam nepodařilo vypátrat.

   Světová veřejnost je již 25 let záměrně manipulována, fakta jsou zkreslována v neprospěch Srbů a ve prospěch bosenských džihádistů.

   Jestli v okolí Srebrenice probíhaly popravy, pak to byl spravedlivý soud nad zločinci. Jestli v okolí Srebrenice probíhaly popravy, tak počet obětí poprav je řádově 1.500. I to je hodně, i to je zločin. Kdo popravy nařídil haagský soud (ICTY) nezajímalo, nepátral po pachatelích. Soudcům bylo nařízeno odsuzovat Srby. Vrah Orić dostal formální trest, generál Mladić doživotí.

   Trolové po celém světě mají vždy v červenci propagandistické orgie. CNN a další média nakloněná zločinnému gangu Clinton-Clintonka-Albrightová každoročně troubí do světa „svou pravdu“ čili fake-news. A jen blbeček po letech jim to žere, anonymní trole!

   Vymazat
  2. 8:31 Že tě to baví tady takhle lhát víš že ti to tady nikdo nesežere. Hold kopeš tady za ty co tě platí.

   Vymazat
  3. Už za to padaly tresty, padnou i na druhé straně?
   Nevím. Co vím jistě, tresty nedostanou vědomě dmychající nesváry do regionu politici, mající z toho prospěch. Tehdy prohrála idea Jugoslávie a musí si "kolečko" oběhnout znovu!

   Vymazat
  4. 9:04
   Vy to nevíte ?

   Vymazat
  5. 8.31 čumi na ČT a papouškuje jejich (a americkou )propagandu.Jako véril ZHN v Iraku,zlemu Kaddafimu,útoku v Tonkinskem zalivu atd.

   Vymazat
  6. Mikeši, on to ví, protože se o to zajímá a nepřežvykuje to mainstreamové seno cpané vám hlupákům denně už třicet let do tlamy...
   Jestli tě to opravdu zajímá, ověř si fakta od lidí, kteří tam v tu dobu žili, nebo mají k Jugoslávii vazby.
   O válce v Jugoslávii vydal několik faktografických knih, které se zabývají i Srebrenicí známý profesor Rajko Doleček, který to má vše v knihách řádně zadokumentované a dá se to porovnat i s ostatními autory ze Západu, nepracujícími na zakázku "světových pravdo-láskařských struktur", jako naše z Brusele řízená ČT.
   Svět je daleko složitější a jinačejší, než hlásá BBC a CNN...REURES, AFP, AP, řízené a vlastněné sionisty, stejně, jako ČT...

   Vymazat
  7. Omluva a Oprava: To o prof.Dolečkovi patří nikoli Mikešovi, ale tomu v 8,31...

   Vymazat
  8. O událostech ve Srebrenici vyšla spousta literatury a knih, jen jsou stahovány bz trhu.

   Vymazat
  9. 9.04
   Jak to, vy nevíte !!??

   Vymazat
  10. Knihy dr. Dolečka, popisujíc jmenované události v bývalé Jugoslávii a vyfutrované odkazy na západní prameny nepustila cenzura ani do sítě veřejných knihoven!!! Takovou máme demokracii.

   Vymazat
  11. 11:30-Jo, ale existuje jedno nakladatelství, které je snad má k dispozici. Má název "PARA BELLUM".
   Svého času byly v prodeji na dnes už zrušené střelnici AWIW Brno.
   Já ty knihy pořídil tam.

   Vymazat
  12. U pana Václava Hajného?

   Vymazat
  13. Jo, tam jsem to pořídil...

   Vymazat
  14. Pane Václave, řeknu vám úpřimně, že když sem si přečet anonyma8:31 s jeho proslovem: "SRBŠTÍ VLASTENCI", nevěděl jsem co si mám o jeho úmyslech myslet, zvláště když pak po tomhle úvodu pokračoval s povinnou bolševickou komixovou literaturou o "srebrenickém masakru" s osmitisíci muži, chlapci, žen dětí, homosexualů, transvestitů, pedofilů, negrů, asiatů, indiánů, prasat, slepic, rožního statku, potkanů, myší, psů, koček, much, komárů a jejich blech... O rozházených muslimských motlitebních koberečků ani nemluvě. K tomu jeden muezín, kterého bezohledně svrhli SRBŠTÍ VLASTENCI z věže minaretu. Skutečně jsem nevěděl jestli tohle má být provokace, nebo "jenom" prosba k věcné diskuzi. A to jste svým příspěvkem právě udělal. Víc k tomuhle není co dodat.

   Vymazat
  15. 9:52
   Ale no tak, snad se nestydíte za ty kterým věříte ? Nestyďte se a prozraďte mně, kde jste tu informaci sebral.

   Vymazat
  16. Já tam nebyl, ale samy "mírové sbory" přiznaly, že se davy civilistů chtěly u nich schovat, ale nepustili je ( nepletu-li se šlo o Dány ). Potom nastal masakr. Nezlobte se, ale je jedno kdo koho. Válka v Jugoslávii byla organizovaná zvenku a tam je hlavní vína.

   Vymazat
  17. Pletete se, byli to Holanďani.., a budou za to brzo potrestáni, neb jejich armáda čítá okolo 48 tisíc mužů a žen (jak jinak,že?) ve zbrani, ale mají tam už více, než půlmilionovou armádu Turků a spoustu dalších mohamedánů, takže je jen otázkou času, kdy to začne i tam...

   Vymazat
 5. 8:31 výborně!!!! Takové "mozkové kapacity", které jim to sežerou i s navijákem a pak to bezostyšně troubí dál, západní propaganda potřebuje. Jinak pindosi jsou stejní jako ti řezníci, proto si tak vzájemně notují, tedy NATOují:)

  OdpovědětVymazat
 6. Citát:
  Joseph Lieberman (D-CT) prohlásil na pro-kosovském pochodu ve Washingtonu DC, že „Spojené státy americké a Kosovská osvobozenecká armáda stojí na stejných lidských hodnotách a principech.“

  Tady je vidět, že nám ani nelžou. O to je to horší. Skutečně Amerika jedná podle stejných "not". Jenže už po celém světě. A může se stát, že tak bude jednat i u sebe "doma".
  Nejspíš "Kosovce" "předali" soudu proto, že se jedná o mocenský boj v americké politické scéně. Podle mne i tohle, stejně jako události na Ukrajině s Bidenem a další budou využity v předvolebním boji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak- nejde o žádnou spravedlivost a "boží mlýny", je to projev vnitřního mocenského boje ve SS, kdy parta sionistických šmejdů okolo dem.strany Clinton-Albrightová-Obama gangu je usilovně kopána do tlustých zadnic za to předvolební černošsko-maloměšťácké rabování a strhávání pomníků od party Trumpetových Chasidů.
   Je to vyjádření faktu, že Trumpeta troubí k útoku, zavřením té čůzy od lolitaexpresu a Thačiho označením za válečného zločince vytváří informační pole před pres.volbami...Jinak se nic nemění...
   A i ten konflikt Babiš vs. demoblok je jen vyjádřením toho samého mocenského boje o který jde v těchto dnech v USA a to boje mezi Trumpetovsko-chasidskou skupinou zastoupenou u nás tandemem Babiš-Zeman a Chazarskou sionistickou-Clinton-Obama klanu z okolí dem. strany u nás zastoupenou demoblokem s nevládkami, hajloidy, pražskou kavárnou s ASPENem a Albrightovou v čele...
   Co se odehrává v USA a kdo v tom zvítězí bude mít velmi vážné nás nejen na situaci u nás, ale v celé Evropě a jedno je jisté, že to bude stát za hovno bez ohledu na vítěze...

   Vymazat
 7. „Spojené státy americké a Kosovská osvobozenecká armáda stojí na stejných lidských hodnotách a principech.“
  v tom se nemílil

  OdpovědětVymazat
 8. Copak copak, cenzura probíhá v plném proudu, nějak tady nevidím své příspěvky o Srbsku.
  Dvořáku pokud tady mate svuj názor, tak se ptám proč tady není muj??? Máte snad strach z prvdy ????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VY nemáte žádný názor. Vy jen lžete a prudíte. Ve slušné společnosti čtenářů Nové republiky pomluvy a lhaní nemají místo. Ostatně, bavit se s idiotem víc jak minutu znamená, že se baví idioti dva.

   Vymazat
 9. Že niekoho stíhajú, neznamená, že budu súdiť. Že budú súdiť, neznamená, že zavrú. A keď zavrú... Na koľko?
  Môžu mu vlepiť pár rokov fešáckeho kriminálu a šlus, odsedel, nikto naň nesmie siahnuť. A potom môže ďalej spravovať Kosovo. Alebo i Albánsko. Národný hrdina, odtrpel svoje.
  Môžu odstíhať a súdom uznať nevinným. A cestu má všade voľnú, veď nemožno dva razy súdiť za to isté. Ak je považnovaný za cenný káder, použiteľný mimo Kosovo.
  No a tretia možnosť. Krvavá Madla svoj podiel dostala. Podiel. Čo cenné tam zostalo a Thaci na tom sedí? A pľuha zaťatá, nedá a nedá. V takom prípade je jasné, že je to medzinárodný terorista, genocidálny maniak a osobne odprevádzal kamaráta aby šiel boeingom bachnúť do dvojičiek. Treba ho zavrieť, kľúč musí hlasno zarinčať pri prielete kanálovou mrežou. Potom prípadne potichu otráviť. Aby náhodou... A vôbec, sr... sa s nim roky ako s Hessom... A možno začať deliť! Ak už nie je podelené a toto je len formalita.

  RChPz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. RCHPz-Dobrá připomínka-on ten Thaci udělal ve své době co bylo třeba pro Clinton-Albright gang a teď už ho nepotřebují a kdyby měl vypovídat v rámci Trumpetovy předvolební kampaně na tu cynickou ježibabu od demokratů, tak mu do vazby v Haagu nepošle ve vánočce pilník, aby se dostal ven, ale utrejch, po kterým by zcepeněl...
   Bude to zajímavé, ale nic z toho nebude, je to jen takové prdnutí do lesa, co s faktickou situací ve světě a EU nepohne a ani lístkem na stromě, o žádný obrat se nejedná...
   Jsou to jen takové tanečky k oblbnutí hlupáků, vrána vráně oči nevyklove a ty dvě židovské chasidská a chazarsko-sionistická už vůbec ne, ty svorně klovou do góje seč jim síly stačí...

   Vymazat
  2. Kolik vydělal Clinton nevím, ale Albright docela dost na telekomunikacích.

   Vymazat
  3. Ešte na doplnenie a rozvedenie témy. Dokiaľ Thaci dýcha je "asset." Momentálne zrejme americký. Že sa Brusel a Washington sem - tam porafú nie je tajomstvo. Brusel sem - tam potrebuje páku na Washington a ekonomickú nemá. Ak Thaci sadne, bude hovoriť. Nemusí o starých veciach. Camp Bond Steel. EÚ nekontrolované letecké spojenie smer AfPak. A kto má pod palcom distribúciu troch deviatok a iného značkového tovaru z oblasti? Albánci. Pravda, dačo ide cez Turecko. Turecko... Neusádzajú sa v Albánsku "migranti?" Ak prichádzajú via Turecko, Thaci musí mať dohodu s Erdoganom. Už len aby ich domáci nie "kŕŕk" obrať zakopať, ako zvyk káže. Erdogan patrí k Moslimskému bratstvu. Organizácia ktorá má korene kdesi v povstaní Máhdiho a má vplyv. Ak je tak, Thaciho súčasné postavenie ho predurčuje na slušnú pozíciu i tam. Môže to byť signál bratovi Erdoganovi, že v Kosove sa hrá na cudzom pieskovisku a už ale-fakt-dožral. Plus vojna medzi talianskýmí a francúzskymi naftovými spoločnosťami v Líbyi, kde Erdogan najprv kopal akože za talianov a teraz jasne za seba... A taliani Brusel v po "korone" tiež nebárs... Nuž, partia sa hrá na troch kontinentoch, hráči, pravidlá i figúrky sa menia za chodu a postihnúť všetky nuancie je rozsahom skôr na knihu ako príspevok.

   RChPz

   Vymazat
 10. Joseph Lieberman (D-CT
  Jeho prohlášení je naprosto jasným přiznáním morální zkaženosti USA.

  OdpovědětVymazat
 11. 18:31
  Phe, na morálku se už dávno nehraje.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.