Reklama

úterý 28. července 2020

Trump poslal Řekům na pomoc letadlovou loď Dwight Eisenhower

Ivan David
28. 7. 2020
Do východního Středomoří opět dorazila část 6. námořní flotily USA. Skupina vojenských plavidel vedená letadlovou lodí Dwight Eisenhower provádí společně s řeckým letectvem a námořnictvem vojenské cvičení s ostrými střelbami. Palubní letouny F-18 v součinnosti s řeckými stíhačkami útočí raketami a laserem naváděnými bombami na polygon v pohoří Karavia. Podle zprávy libanonské agentury Al-Masdar cvičí američtí a řečtí piloti i spolupráci při vzdušeném boji. 
 
Ruská agentura Sputnik považuje mimořádné řecko-americké cvičení za Trumpův projev podpory Řecku, do jehož pobřežních vod se minulý týden pokusila vniknout turecká vojenská flotila doprovázející vrtnou loď, vyslanou krást řeckou ropu a plyn. Ve výhradních ekonomických zónách kolem Kypru a řeckých ostrovů v Egejském moři, kde turecké vrtné lodi již 3 roky kradou uhlovodíky, má zakoupené řádné těžební licence největší americká ropná firma Exxon Mobil.
 
Řecko i Turecko jsou na rozdíl od Kypru členy NATO. V roce 1974 spolu obě země bojovaly na Kypru, který se pokusila obsadit turecká armáda. Kypřanům přišli na pomoc Řekové, kteří tureckou invazi zastavili v severní – směrem k Turecku otočené části ostrova. Konflikt mezi dvěma členy NATO ukončil příjezd lodí 6. flotily US NAVY, které obě znepřátelené strany od sebe „rozehnal“. 
 
Kypr je dodnes rozděleným ostrovem. Na většině území ostrova působí Kyperská republika, která je členem EU. Severní část okupuje turecká armáda, která část ostrova spravuje prostřednictvím loutkové vlády tzv. Severokyperské republiky, kterou uznává pouze Turecko. 
 
Turecký prezident Recep Erdogan z příjezdu amerických vojenských lodí zřejmě velkou radost neměl. Do otevřeného konfliktu s USA si však zřejmě netroufá. Ale protože před domácím publikem nutně potřebuje vypadat jako „velký dobyvatel“, fofrem vyslal tureckou armádu na cvičení do Azerbajdžánu. Do této islámské země pod Kavkazem odletěla skupina tureckých stíhaček a transportních letadel C-130 Hercules vezoucí obrněné transportéry, samohybné houfnice a minomenty.
 
Azerbajdžán 12. 7. 2020 vojensky napadl sousední Arménii. Při pohraničních střetech bylo zabito 12 arménských a 9 azerbajdžánských vojáků. Desítky dalších byly zraněny. Turecká armáda Azerbajdžán dlouhodobě vyzbrojuje. Obě země spolu několikrát bojovaly o území Náhorního Karabachu. Naposledy po rozpadu SSSR v letech 1991 až 1994. Rusko pomohlo dodáním výzbroje Arménům ubránit se útokům lépe vybavených Azerbajdžánců. Rusko spolu s Iránem zprostředkovaly mírová jednání, která válku v roce 1994 ukončila vznikem samostatné republiky Náhorní Karabach.

35 komentářů :

 1. Jo jo, 150 tisíc tun US diplomacie s doprovodem je i pro turka dost výmluvným argumentem, aby pochopil, že řecké ropné produkty stejně tak voní i Trumpovi. Až za oceánem.
  Ba podle tonáže té vyslané diplomacie i mnohem svůdněji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pomoc Řecku posílá Trump, protože NATO je neschopná chcíplá mršina.

   Vymazat
  2. 9:51
   Zase omílaná ropa, dnes je Amík naprosto soběstačný v těžbě a nemá duvod ani zájem tahat od někud ropu. Myslel jsem že jste chytřejší Opluštil!!
   Co sputnik, už netáhne??

   Vymazat
  3. Amík není soběstačný. Přes kontrolu plynu a ropy chce Amík diktovat světu svou politiku, vazalství, koloniální podřízenost. Chce blokovat Rusko, Venezuelu, Írán a další "neposlušné" země. Koni 18:06 - přemýšlej, než něco napíšeš!

   Vymazat
  4. Pro nevzdělaného trola 21:31:
   Proč se asi říká petro dolar, nikoliv břidlico dolar?

   Vymazat
  5. 18:06 21:31
   Soběstačnost není argument, o tu nejde, jde o ovládnutí trhu s ropou. Ještě větší váhu má i Trojmoří, do kterého se Řecko docela hodí. V každém případě se hodí manifestace síly a trochu poškádlit RF(Putina), EU(Merkel).

   Vymazat
  6. 21:31 Amík není soběstačný, stačí pár tlačítek na klávesnici a bute vidět, že je. Jak se projevuje třeba dnes ta podřízenost a blokace Ruska, Venezuely a dalších, já nic takového nezaznamenal, máte pravdu, trochu nastudujte něco o tom problému, ať nejste za ola!!

   Vymazat
  7. Rusko je druhý největší vývozce ropy do USA. Rusko potřebuje dolar a Američani ropu. Jinak obchodní a ekonomické vztahy mezi USA a Ruskem nejsou řadu let nijak výrazně narušeny a drží se stále na přibližně stejné úrovni. Nebojte, oni si neublíží.

   Vymazat
 2. Hloupý, zdivočelý Erdogan je Hitlerem dnešních dnů, je manévrován těmi stejnými silami v pozadí a se stejnými cíly od kterých on se odkloní a bude sledovat své cíle a to mu zlomí vaz stejně, jako to zlomilo vaz svého času tomu Šekelgruberovic Dolfkovi...a pak nastane rozpad Turecka, které zanikne...

  OdpovědětVymazat
 3. Lež jako věž,že Trump podpoří Řecko,jen se tam nasáčkovali,aby měli přehled o situaci na moři a ve vzduchu.Přeci stačí pohrozit Erdoganovi,jednat o sklidnění situace a ne vyslat tam armádu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lukáši jasan, zadarmo to nebude.

   Vymazat
  2. A místo Erdogana bude plyn těžit Trump.

   Vymazat
  3. No, ten jo. Ten by nevytěžil ani písek z pískoviště, natož ropu. Ale mohl by o těžbě ropy něco tweetnout, ať se zasmějem, jako když se pustil do farmakologie.

   Vymazat
 4. Kde to pohoří Karavia vlastně je? Našel jsem jen Caravia Beach na Kosu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý!
   Nejdřív jsem se dostal do Španělska a pak dokonce na Krym.
   http://www.tageo.com/index-e-gr-v-13-d-m1202496.htm
   Je to tak na severovýchod od Athén na pobřeží.

   https://www.google.com/maps/place/40°45'00.0"N+22°46'01.2"E/@40.5780596,22.9008514,153991m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d40.75!4d22.76

   Vymazat
 5. To měl Trupeta udělat hned v počátku,jak ten slimák s turbanem otevřel stavidla odpadu z palmy na vražednou misi Evropou!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 10:36
   Erdogan jen pomohl a provedl důvod,aby se tam mohla roztáhnout USA armáda,než tam přijde Rusko.O žádnou pomoc se nejedná.

   Vymazat
  2. Re Lukáš:
   Trefa, ušatí nikdy nic nedělají z nezištných důvodů, to snad nikdy ve své historii neuměly. Jde o to nedopustit, aby Rus zvýšil svoji angažovanost, ať už politickou, diplomatickou nebo vojenskou, ve Středomořské oblasti. Sýrie je poučila, letadlová loď + doprovodný ansámbl jsou zdviženým prstem ve stylu: toto je naše hřiště, sem prsty nestrkat ...

   Vymazat
 6. Že by šli Američané proti Turkovi? To se mi jeví jako utopické. USA na straně dnes politicky a ekonomicky bezvýznamného a zadluženého Řecka? Co by jim z toho káplo? Jedině, že nakupují od Řeků nějakou tu ropu. Ale Američani ropu, kromě Ruska, nikde jinde nekupují oni ji kradou. M.R.

  OdpovědětVymazat
 7. No nic je to dobře protože turek musí být zastaven. Jinak má velkou armádu ale s Řeckem by to neměli jednoduchý ti mají dobrou zem na obranu.

  OdpovědětVymazat
 8. USA = Maják svobody? Ani omylem. Obyčejný Američan se bojí říct nahlas svůj názor, vyšlo najevo

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/USA-Majak-svobody-Ani-omylem-Obycejny-American-se-boji-rict-nahlas-svuj-nazor-vyslo-najevo-631911

  OdpovědětVymazat
 9. Zdá se že to režisér nezvládá. Původní světová komedie se zvrhává ve frašku z které nemůže vzniknout nic dobrého. Už vznik toho tureckého Kypru byla pro Evropu chyba. SNB.

  OdpovědětVymazat
 10. 11:56 pouc nas prosim, obcan ktorej zeme se nebojí říct nahlas svůj názor.

  OdpovědětVymazat
 11. Co Řekům poslala EU ? Pouze sprosté gesto !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslala imigranty a Řekové se nechtějí kulturně obohatit, jsou nevděční.

   Vymazat
 12. https://gloria.tv/post/SfntP9jJmTBq3bJ6vJkAbTL7pg Tento projev vejde do dějin - něco podobného jsme ještě neslyšeli,
  https://www.arfa.cz/jsou-to-pijavice-rusime-neziskovky-udelaly-si-z-dovozu-migrantu-kseft-oznamilo-recko-a-snizilo-pocet-dovozcu-migrantu-ze-287-na-18-skrty-budou-pokracovat-potrefeni-jiz-bezi-zalovat-do-bru/#.XvecLG0za70

  OdpovědětVymazat
 13. Tak něco pro místní milovníky pana Havla.
  Zhlédl jsem film o panu Havlovi. Dnes jsem se dočetl, že na film chodí nejvíce diváku nyní promítaných filmu v kinech, ani se nedivím, skvělý film, o skvělém člověku, vřele doporučuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. BYl jsme, děkuji, sračka. Tys nebyl, ty jsi "četl" a "vřele doporučuješ". Chybí ti soudnost? Jsi hloupý? Nebo placený"?

   Vymazat
  2. 18:15 Je reprezentantem části národa, proč jsme tam, kde jsme. Horší je, že většina mládeže ani nečte i když se to v záklace naučila. Stáda ovcí také nečtou a k jejich ovládání stačí jeden vlčák.

   Vymazat
 14. NATO proti NATO? Ne, jenom ztrestat sultana. Ten uz ma stazene pulky.
  Ignorace problemu Recka a Italie s narustem migrantu, naopak jejich import skrze EU rozbije EU. Evropane nechteji Kalifat!

  OdpovědětVymazat
 15. NATO proti NATO? Ne, jenom ztrestat sultana. Ten uz ma stazene pulky.
  Ignorace problemu Recka a Italie s narustem migrantu, naopak jejich import skrze EU rozbije EU. Evropane nechteji Kalifat!

  OdpovědětVymazat
 16. Dwight Eisenhower, neměli jeho předkové otroky? Možná by se měla letadlová loď přejmenovat třeba po někom, kdo udělal v JAR pořádek a zavedl demokracii. ...to já jen tak k pobavení.:)

  OdpovědětVymazat
 17. Amici jdu pomoci Řecku -ha, ha- , Mnichov 2 už byl podepsán! USA,Německo , Turecko ,taky bez ostatních národu . Ti tří jsou prolhané zlodějské národy !

  OdpovědětVymazat
 18. Jenom aby si náhodou nepopletli Středozemní moře s Černým a Řecké ostrovy s Krymem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.