Reklama

čtvrtek 23. července 2020

V českých městech vřele vítají Sudeťáky. Ale proč?

Alena Novotná
23. 7. 2020   ČeskéNárodníListy
Sudeťáci si k nám dělají výlety a lokální politici je vítají s otevřenou náručí. Vlasteneckému politikovi doporučují lekce od přátel Sudetoněmeckého landsmanšaftu.Sakra, třicet let po revoluci a Němci sa tady proháňajů jako za války. Mnozí z vás v první větě rozklíčovali jistou podobu s hláškou z legendárního filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Tak Bolek Polívka v roli Bohuše s nechutí komentuje, jak okolo projíždí na koni skupinka německy mluvících jezdců. A ono se to hodí i do našich dní.


Němci proti Benešovi. Opět


Němci jsou naši silní sousedé. Jsou vládci Evropské unie. To ale neznamená, že budeme zavírat oči před minulostí. Nekompromisní německý vliv, německé zločiny – to vše se zapsalo do historické paměti našeho národa. Musíme se mít na pozoru před tím, když někdo chce naše dějiny přepsat, nebo zahladit německou vinu pohádkami.

Na sociální síti Facebook města Cheb se objevila čistě informativní zpráva. „Místostarosta Miroslav Plevný přivítal dnes v podvečerních hodinách v Chebu členy Panevropské unie, jejíž předsedou je pan Bernd Posselt (o jeho nedávné návštěvě informoval starosta města Jalovec). Cheb se stal jednou ze zastávek na trati Hof, Waldsassen a Františkovy Lázně, kde ve dnech 17. až 19. července probíhají přeshraniční setkání a sněm v Hofu. V Chebu si účastníci prohlédli historická zákoutí včetně náměstí. Tato setkání se uskutečňují v rámci Evropy již po 46.“

K informační zprávě byly přidány fotografie, jak předsedu Posselta, který současně šéfuje skandálně známému Sudetoněmeckému krajanskému sdružení neboli landsmanšaftu, s úctou slavnostně vítají zástupci českého města. Pětasedmdesát let od konce 2. světové války a vyhlášení Benešových dekretů.

A to je to, o co tady jde. Sudetští Němci se nevzdali své kritiky Benešových dekretů, a to znamená, že nesouhlasí se spravedlností, se kterou Československo potrestalo nacisty a jejich pomahače. A kolektivní vina? Ta bývá drsná a nekompromisní. Němečtí nacisté také neměli s českými vlastenci slitování.

Dlužno říci, že sudetští Němci se konečně vzdali majetkových nároků. Sudetoněmecké krajanské sdružení vypustilo ze svých stanov zmínku o snaze získat zpět majetek zkonfiskovaný vysídlencům po druhé světové válce. To je bezesporu krok správným směrem. Až se smíří s Benešovými dekrety, budou naše vztahy definitivně narovnané.

A zatím? Zatím by česká města měla dobře zvážit, jakým způsobem budou vítat sudetoněmecké hosty. Vřelost by se neměla přehánět. Mělo by se vycházet z postoje sudetských Němců k našemu státu a jak si váží naší historie.


Česko-německé vztahy


O kontroverzní návštěvě sudetských Němců v našem pohraničí Sputnik hovořil se známou poslankyní za SPD a kandidátkou na hejtmanku Karlovarského kraje Karlou Maříkovou.

„Je dobré se podívat, kdo je vítal s velkou slávou. Dle příspěvku uveřejněného na facebookovém profilu města Cheb to byli zástupci vedení města a dost poskrovnu občanů. Dle diskuze pod tímto příspěvkem města Cheb uveřejněným na jejich facebookové stránce totiž z této návštěvy nebyla nadšena nejen velká část občanů, ale ani někteří místní politici,“ upozornila poslankyně.

Dobré vztahy máme určitě mít, zvláště se sousedy, ale nesmí se žádná ze stran ponižovat před druhou a musí tyto vztahy být nezištné a rovnocenné, dodává.

„Také bychom se měli poučit z historie, jinak se může stát, že se bude opakovat. Proč to připomínám, pan Bernd Posselt se několikrát vyjádřil k Benešovým dekretů a za zmínku stojí třeba výrok, že Česko by se mělo od této hrozné zátěže oprostit. Je v zájmu nás všech, aby Benešovy dekrety skončily na smetišti dějin. Další výrok, který by měl upozornit na to, abychom byli obezřetní, je třeba z rozhovoru, kde se pan Posselt vyjádřil, že musíme o sobě více vědět, budovat vzájemnou důvěru a jednoho dne mladí lidé na obou stranách řeknou: ‚Co s těmi pitomými dekrety, vždyť je nikdo nepotřebuje.' A já se ptám? Pokud jedna strana po druhé do budoucna nic nebude požadovat, tak proč by měly Benešovy dekrety skončit na smetišti dějin? V současné době dochází čím dál častěji k přepisování historie a hrozí právě to, že jednou mladí lidé nebudou ani vědět, co to jsou Benešovy dekrety, proč vznikly a řeknou si opravdu, že je vůbec nepotřebujeme,“ varuje politička.

„Nemám nic proti budování dobrých vztahů, spíš naopak náš kraj se nachází v pohraničí a mnoho našich občanů do sousedního Německa dojíždí za prací, ale tento postoj pana Posselta ve mně budí dojem, že bychom měli býti obezřetní, aby šlo skutečně pouze o zlepšení komunikace, budování sousedských vztahů a případnou spolupráci,“ říká paní Maříková.

Jaký mají tyto cesty význam? Je to provokace, nebo upevňování sousedských vztahů?

„Určitě je to upevňování vztahů, ale naskýtá se otázka jakých, komu budou ku prospěchu a jsou bezpodmínečné? Proč druhou stranu, která chce budovat a upevňovat s námi vztahy, tak tíží Benešovy dekrety? Další věc je, že o upevňování konkrétních vztahů musí stát i většina veřejnosti. Historie byla jaká byla a netvrdím, že vše bylo ideální, ale měla by být zachována a měla by být poučením pro obě strany. Dokud se nebudeme vzájemně respektovat se vším všudy, pak nejde o upevňování,“ říká poslankyně.


Všichni poslouchejme Bělobrádka


Paní Maříková se oprávněně proti výletu vysoce postavených sudetských Němců do našeho pohraničí ozvala. Byla na to nějaká reakce, třeba od tzv. Sudetoněmeckého krajanského spolku?

„Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, ještě ten den jsem obdržela několik e-mailů od ředitele Sudetoněmecké kanceláře v Praze pana Petera Bartoně, ve kterých mě upozorňuje, až budu chtít příště mluvit nebo psát o panu Posseltovi, tak si mám nejdříve přečíst, co o něm kolega Pavel Bělobrádek řekl ve sněmovně. Nevidím důvod, proč bych se měla řídit panem poslancem Bělobrádkem (KDU-ČSL), se kterým se v této věci vůbec neshodujeme, nejsem jeho žačka ani partajní kolegyně,“ říká paní Maříková.

„Pan ředitel si asi nezjistil, že nejsem členkou KDU-ČSL, ODS ani TOP 09 nebo Pirátů. Pokud něčemu nerozumím, tak si mám prý sjednat termín a pan ředitel mi to rád vysvětlí, má totiž kancelář za Poslaneckou sněmovnou za rohem v Tomášské ulici. V dalším e-mailu mi pan ředitel Bartoň píše, že pan kolega Bělobrádek, jenž byl na vícero Sudetoněmeckých dnech, rád vysvětlí více, co potřebuji vědět. Nebo Daniel Herman a jiní čeští politici,“ dodává.

„Přijde mi tato reakce dost neadekvátní na to, že můj příspěvek byl kritikou radnice města Cheb, a právě některých výroků pana Posselta k Benešovým dekretům. Měla bych se snad obávat říci nebo napsat svůj názor?“ táže se poslankyně za SPD.

To však nebylo vše.

„Došlo mi však, proč třeba na Starém náměstí v mém rodném Ostrově, kde vládne ODS, Ostrováci (kde najdeme některé členy KDU-ČSL) a ANO vítá občany nejdříve nápis v německém jazyce a až poté menším písmem v českém. Pan ředitel mě totiž v jednom z e-mailů upozorňuje, že žiji ve městě Schlackenwerth, česky Ostrov, kde žilo v roce 1930 2573 obyvatel, z toho 2478 byli Němci, a proto bych měla mít památku vyhnanců na paměti, chodím totiž po obci, kde dříve nebyl téměř jediný Čech. To je prý historický závazek. Škoda, že mi pan ředitel také nenapsal, kolik Čechů bylo vyhnáno ze svých domovů v roce 1938 po přijetí Mnichovské dohody, jejímž hlavním bodem bylo odstoupení pohraničí Československé republiky v místech osídlených převážně Němci nacistickému Německu,“ uvedla politička.

„V mém rodném listě stojí, že jsem se narodila v Ostrově, v mém občanském průkazu stojí, že žiji v Ostrově, a ne ve Schlackenwerthu, jak mi pan ředitel píše v přítomném čase. Toto je přesně ten důvod, proč bychom měli být ostražití,“ říká paní Maříková.

A poslední, přesto důležitý dotaz. Měly by i nadále platit Benešovy dekrety?

„Samozřejmě, že ano. Zrušením Benešových dekretů by došlo k otevření cesty k restitučním a územním požadavkům Sudetských Němců. Připomeňme si rozsudek odvolacího Krajského soudu v Hradci Králové, který potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se majetku domáhá od roku 1992,“ připomněla politička.

„To, proč se stále Benešovy dekrety řeší, je následek našich ministrů zahraničí, kteří nevedou sebevědomou zahraniční politiku a doposud nedokázali na mezinárodním poli nijak významně prosadit a obhájit zájmy České republiky. Dokážete si představit, že by s něčím podobným přišli Němci nebo Rakušané za Polskem? Došlo tam k mnohem většímu odsunu a ztrátě území, ale polská diplomacie by takovou diskuzi vůbec nepřipustila. Škoda, že se tak nediskutuje o vyplacení válečných reparací jako o zrušení Benešových dekretů,“ říká poslankyně za SPD a kandidátka na hejtmanku Karlovarského kraje Karla Maříková.


25 komentářů :

 1. Benešovy dekrety by mohly být zrušeny pouze poté, co Německo zruší 2. světovou válku a navrátí život všem 380 tisícům našich zavražděných občanů a navrátí hospodářství naší země na předválečnou úroveň (byli jsme osmí na světě!).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:44
   Benešovy dekrety mohou být zrušeny pokračujícím a stupňujícím se protičeským působením českých politiků, které si tento národ tak vytrvale volí. Na mnoha občanech zřejmě staletí poroby zanechala následky až na genetické úrovni, takže neumí být spokojeni jinak, než v roli služebnictva cizáků.

   Smazat
 2. V současnosti velmi aktuální komentování postojů některých představitelů nejen komunální politiky.Uvedený mistostarosta(r.1965)a jeho nadřízený by se měli vrátit ke studiu historie.Popisovaná servilnost představitelů města je vice než ostudná a po zásluze bude určitě veřejností odsouzena.

  OdpovědětSmazat
 3. Právo má nějakou logiku, takže ať zaplatí Němci reparace. Zdaleka si Němci neodpracovali své dřívější zločiny ze středověku, z 1.světové a z 2.světové. Jestli tak neučiní jejich smůla, jako národ přestanou existovat, plakat nebudu.

  Hitler nejvíce poškodil právě Německý národ (který je již zcela bezzubý a nesvéprávný, je pod pantoflem kancléřského paktu - viz na příkaz zvenčí si navezou cizí kulturu, včetně band teroristů) a mnozí z davu v německém národě Hitlera stále obdivují. A Landsmanšaft ten pokračuje v stejném duchu, v likvidaci vlastního národa.

  Jsou to hloupí zločinci (Landsmanšaft), kteří nevidí za horizont, svět se totiž mění a možná pro německý národ v něm nebude místo. Tito zločinci navíc také neví kdy přestat a tak to dovedou do situace až nezbude Bohu než jim našima rukama setnou hlavu a to nejen obrazně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:58 Ať si Němci strčí své reparace kamsi, nejsme na prodej. I když si to někteří politici myslí. Nezapomeňte u voleb, kdo nás prodává, nebo chce dál prodávat.Já si nepřeju spolky s Posseltem a KDU to nezapomenu.

   Smazat
 4. Bohužel,po převratu v listopadu 1989 byl národ omámen,přál si na Hradě syna z kolaborantské rodiny.Ten si přivedl "poradce Kchárla" a za nimi také Bakala.Politiku ovládli kolaboranti a šejdíři za podpory politických stran a také národa.Bohužel je mezi námi mnoho kolaborantů a udavačů.Jen se nám podařilo zbavit se chomoutu Moskvy,hned jsme si navlékli Německý,Americký a ten nejtěžší - unijní.Rusi nenávidíme a tulíme se k Němcům,vrahům našich 300.000 občanů.

  OdpovědětSmazat
 5. Zpochybňování Benešových dekretů by měl být trestný čin !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9,26
   Souhlasím!A za prolomení těchto dekretů měl Havel a spol.viset!!!!!!!!

   Smazat
 6. Proč by reprezentanti politických stran ve městech i vesnicích voleni voliči nevítali potomky našich odvěkých nepřátel, soupeřů a protivníků, když na ně, jako na majitel téměř celé naší ekonomiky a "nadřízeného" v rámci EU denně dřou za ponižující mzdy v roli koloniálních polootroků?!
  Vždyť jsou jen obrazem poměrů ve státě a ukázkou poníženecké politiky "naší" Babišovy vlády a moci jeho strany a 5.kolony v parlamentu a senátu!!
  Tahle debilní vláda a většina debilů v posranecké sněmovně i sernátu nedávno trapně deklarovala podporu židovskému státu Izreal a všem židům, ale aby se starala o vlastní stát a národ s něčím podobným, je ani nenapadne a divíte se tomu všemu, když sám "lidem tolik milovaný" a přímou volbou zvolený P-resident vykládá kdesi v Americe při zasedání nejvlivnější světové židovské organizace ..."jsem žid...", tedy on asi není ani Čech, stejně, jako ten matěj, co zadlužit stát a jeho obyvatele na desítky let dopředu u majitelů bank ze "stejné obce", považuje za štěstí !!!
  Vnitřní i vnější politiku dělají kádry, které jsme si vychovali a které tam do funkcí volíme a kteřé dělají politiku, nikterak koncepčně definovanou s přihlédnutím k zájmům národa a státu, ale naprosto živelně podle svých momentálních osobních zájmů, ovlivněných tlakem z USA, EU a korupcí, na kterých oba tyto politické subjekty stojí...
  Co jsme si tu vypěstovali, to nám roste a už teď přináší už ne první velmi hořké plody a do té finální sklizně je ještě hodně daleko...

  OdpovědětSmazat
 7. Obávám se že nás čekají ještě horší věci zrušení Benešových dekretů a placení odškodného. Proti Český politici na tom pracují.

  OdpovědětSmazat
 8. Je to ostuda. Češi opět zrazují svou vlast. K tomu není co říci než to, že je třeba s nimi zatočit. Co voliči? To chtějí ve svých městech takové zrádce ve funkcích. Kdž vidím Posselta v bratrském objetí s Bělobrádky, Herrmany, Maláčovými, Čižínskýmy a jinou zaprodaneckou chamradí, je mi zle. Mije dva dědy zabili Němci, ne jacísi nacisté. Naši vnuci se už budou učit úplně jiné věci, než se staly. Lidstvo je nepoučitelné a zase si to náramně vyžere.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:48 Český národ jakoby ztratil historickou paměť. Tomu, kdo ho chtěl zničit se znovu klaní, a ten kdo mu v nejtěžší chvíli pomohl je ostrakizován. Hrdost se vytrácí a převládají patolízalové.

   Smazat
 9. Proč neobnovit tradici ? Navrhuji, každý rok poslat kancléřce 300 volů. Určitě by nedalo moc práce je vyhledat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jednoduché - parlament + senát

   Smazat
  2. Vážený, Babišův svého času ministr války jim tam poslal rovnou celou brigádu těch volů a spousta volů tu na ně dělá a další tisíce volů i krav v přeneseném smyslu tam denně dojíždí, aby byli řádněji a efektivněji zapřažení, než jim zdejší kapitálisti a stát umožňuje...
   Je to tragedie, co tu založil abtailung Luxovců, Klausovců se Zemanovci a k dokonalosti dovedl ten vskutku vybroušený diamant českého národa hochštapler Babiš...

   Smazat
 10. Přečtěte si ústavu I. republiky, kolik měly národnostní menšiny práv a výsad jako nikde v Evropě.
  Po nástupu Hitlera k moci sudeťáci řvali: My chceme domů. Přidali se k Němcům, vyhnali české obyvatelstvo z pohraničních území.Zradili tak svoji zemi Československo.
  Svým potomkům promítněte film Ukradená hranice, aby měli alespoň trochu představu, o co šlo a jak se to dělo.
  Pak návrat domů sudeťákům umožnily velmoci Francie, VB, USA a Rusko po válce odsunem. Kdo se za války choval slušně a mohli se za něho zaručit sousedé, tak ten odsunut nemusel být. Všichni chtěli už žít po těch německých zvěrstvech I. a II. sv. války v klidu a míru.
  Ať si Němci sypou popel na hlavu a všem se omlouvají po několik generací a splatí válečné reparace.

  OdpovědětSmazat
 11. Pridat do ustavy: Benesovy dekrety jsou nedilnou soucasti ceskeho pravniho radu.

  OdpovědětSmazat
 12. Použiji z veřejně dostupného článku pana Kašuky:

  Naši politici každý rok s velkým humbukem bojují o státní rozpočet, a řeší, aby byl pokud možno co nejmenší schodek, přesto se náš státní dluh pomalu, ale jistě zvětšuje.

  nemecko-nam-stale-jeste-dluzi-valecne-reparace
  Pravicové strany hledají všechny možné i nemožné úspory především v sociálních oblastech a šidí důchodce, nemocné a tělesně postižené tak, že někteří z nich skončí doslova na ulici. Jiní, zase když je potká těžká nemoc, případně když přijdou o práci, mají před důchodem, a nikdo je už nechce zaměstnat, řeší situaci sebevraždou.

  Pominu-li v tomto článku totální neschopnost kříženou s absolutní bezcitností většiny našich politiků, a diletantství, díky kterému dovedli naší zemi do stavu, kdy nám již nic nepatří, a musíme poslouchat cizáky z Bruselu, zůstává otázkou, proč si neřeknou našemu německému sousedovi o peníze, které naší zemi již 69 let dluží.

  Jedná se o celých 360 miliard prvorepublikových korun, jenž určil mezinárodní soud jako válečné reparace, které mělo Německo zaplatit Československu za materiální a duchovní škody, které byli způsobeny německými nacisty našemu národu v době okupace během Druhé světové války.

  Tato nemalá částka, samozřejmě navýšená o inflaci a nezbytné úroky z prodlení, by se mohla nakonec vyšplhat do takové výše, že by mohla zaplatit celý náš státní dluh, nebo investována do výstavby nových národních podniků, přinést našemu státu a jeho občanům dlouhodobé zisky a prosperitu.

  To, že naše nároky na válečné reparace vůči Německu stále platí, potvrdil prof. JUDr. Václav Pavlíček, DrSc., ve svém článku Minulost je třeba uzavřít skutečnou tečkou. Na otázku redaktora J. Kovaříka, zda ČR může kdykoliv položit na stůl otázku neuhrazených reparačních nároků, odpověděl prof. V. Pavlíček, DrSc.: „Ano, pokud záležitost nebude právně ukončena. Mírová smlouva, kterou mohla být za reparacemi učiněna tečka, uzavřena nebyla.“ (Právo, 1.10.2004).

  Výroky našich politiků a některých Němci uplacených právníků, tvrdících, že podepsáním Česko-německé deklarace v roce 1997 se ČR i SRN zavázaly, že nebudou vznášet proti sobě majetkové nároky, a proto nemůžeme požadovat na SRN válečné reparace, je, jak vyplývá z výše uvedeného, pouze účelová, právně zcela irelevantní lež.

  Proto, Vám všem radím, aby, jste tuto kauzu otevřeli v jediné možné chvíli, kdy jsou politici ochotní něco udělat pro občany této země (tedy před parlamentními volbami), a podle toho co Vám odpoví, se rozmysleli, komu dáte, nebo nedáte ve volbách své hlasy.

  Ladislav Kašuka.

  OdpovědětSmazat
 13. Není náhodou omyl ve jméně toho starosty ? Možná že jo, asi se jmenuje Pleva.

  OdpovědětSmazat
 14. Frickové, váš domov je v Mer-Khelostánu,do Čech rypák nestrkejte, nebo si zopakujem Postoloprty a vaše Heim ins Reich vám vytetujem krumpáčem na záda!!!!!!
  P. S. Doufám, že tohle redakce zveřejní, aby ten senila z Reichenbergu klepla vzteky Pepka😆!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Bělobrádek plánuje v únoru 2021 v lázních Klimkovice besedu na téma Benešových dekretů. Údajně má být hostem i Posselt, který se přijede do Klimkovic léčit a za KDU zlínský hejtman Čunek...

  OdpovědětSmazat
 16. Javel nás prodal za marky, tenhle ksindl to dělá za eura. Kdyby gestapo opět hledalo tlumočníky, tak na některých městských úřadech mají spolehlivé kádrové rezervy.

  OdpovědětSmazat
 17. V roce 1948 velká a méně vzdělaná VĚTŠINA ublížila menšině.
  Po roce 1989 velmi vzdělaná, informovaná /podle Klause schopná, spíše všehoschopná/ malá menšina plánovitě začala nekompromisně ničit vše a takřka všechny. Bohužel si to mnoho zmasírovaných lidí dodnes neuvědomuje.
  StBácký dobytek Babiš nás v Bruselu také prodal. http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=254907
  Česká republika hlásí největší zadlužení v historii, a to takové, že ho nebude moci nikdy splatit. Krachující německý projekt Evropské unie si díky uměle vytvořené krizi kolem neexistující pandemie koronaviru zachránil krk cizími penězi – dočasně. Protože ve skutečnosti je to past

  OdpovědětSmazat
 18. 19:24
  Souhlas s jedním dodatkem. Německý projekt zachránil... +JEN DOČASNĚ+...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.