Reklama

středa 22. července 2020

V okamžiku, kdy premiéři zemí EU podepsali dluhovou dohodu, turecké vojenské námořnictvo vyplulo krást řeckou ropu a plyn

Ivan David
22. 7. 2020
Těsně před půlnocí se mezi řeckým ostrovem Kréta a Kyprem setkaly bojové formace řeckého a tureckého námořnictva. Fregaty a ponorky obou zemí na sebe mířily odjištěnými raketami. V cílech zaměřovačů raket odpalovaných z lodí, ve vzduchu operujících stíhaček i pozemních odpalovacích zařízení byly podle noční zprávy řeckého serveru pronews.gr i vojenské cíle na řecké a turecké pevnině. Řekové míří na několikamilionové přístavní město Izmir a na největší tureckou leteckou základnu v Aksazu. Turci míří na krétský Heraklion, pohraniční oblast Evros, kde se na jaře pokusili o migrační invazi, a rovněž na Kypr.
 
Na samý pokraj horké války se oba členské státy NATO dostaly včera večer, když se 17 tureckých válečných fregat doprovázejících vrtnou loď Oruc Reis pokusilo vplout do řeckých pobřežních vod u ostrova Kréta. Do cesty se jim postavilo 21 řeckých fregat. Torpédy na sebe vzájemně namířily i 4 řecké a 4 turecké ponorky. Řecká armáda již včera vyhlásila MOBILIZACI.
 
Vrtnou loď Oruc Reis vyslal krást k řeckým ostrovům plyn a ropu v doprovodu válečných lodí turecký prezident Recep Erdogan. Turecký konvoj vyplul z přístavu Aksaz několik minut poté, kdy předseda Evropské rady Charles Michel v Bruselu oznámil podpis dluhové dohody. Premiéři členských států EU v ní dali Evropské komisi pravomoc, aby si jménem EU půjčila od bank a investičních a penzijních fondů 750 miliard eur. Z peněz získaných prodejem dluhopisů EU bude nově zřízený Fond obnovy EU rozdělovat členským státům 390 miliard eur na dotacích 360 miliard poskytne jako půjčky.
 
Peníze mají být podle včerejšího rozhodnutí Evropské rady určeny na pomoc zemím, které postihly ekonomické problémy způsobené pandemií COVID-19. Mezi nimi je i Řecko, jehož státní rozpočet utrpěl ztráty kvůli výpadkům příjmů z turistiky. Německo, které v současné době předsedá Radě, spolu s Holandskem do závěrů summitu šéfů států a vlád EU prosadily, že pomoc každé jednotlivé zemi bude muset být schválena kvalifikovanou většinou Rady ministrů financí. Každá země bude muset předložit plán reforem na jejich provádění má dostat dotace nebo půjčky. Plán musí být schválen kvalifikovanou většinou. K dosažení kvalifikované většiny v Radě Německu stačí dohoda s několika menšími zeměmi. Třeba právě s blokem tzv. „šetrných zemí“, které si vynutily, že téměř polovina peněz z Fondu obnovy nebude postiženým zemím vyplácena ve formě dotací, ale půjček.
 
Řecko již má s půjčkami EU tragickou zkušenost z roku 2008. Tehdy musela řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase výměnou za půjčky podepsat Evropské komisi dohodu, která ji opravňovala provádět škrty v řeckém státním rozpočtu a prodávat řecký státní majetek. Kvůli rozpočtovým škrtům klesla řecká ekonomika téměř o polovinu a nezaměstnanost vzrostla až na 25%. Při privatizaci v režii Komise se německé firmy za zlomek hodnoty zmocnily všech ziskových řeckých státních firem jako letišť a přístavů.
 
Nyní Řecku hrozí další krádež. Tentokrát ropy a plynu pod mořským dnem kolem jeho ostrovů a kolem Kypru. Na řecká a kyperská naleziště si činí nárok i Turecko spolu s vládou národní shody (GNA) samozvaného libyjského premiéra Faíze al-Sarrádže. Své „nároky“ obě země opírají o vzájemnou dohodu z května letošního roku, kterou si „rozporcovaly“ řecké ostrovy. Jejich dohoda je v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu. Mluvčí džihádistických frakcí sdružených v GNA, který sám sebe označuje jako libyjského premiéra - ačkoli někdy neprošel volbami, již během června nabízel při okružní cestě evropskými zeměmi „libyjské“ licence na těžbu řecké ropy a plynu.
Zájem o získání těchto licencí pro německé firmy projevila spolková kancléřka Angela Merkelová. 
 
Krátce poté spolkový ministr zahraničí Heiko Maas při jednání Bundestagu veřejně vyhlásil, že Řecko se "bude muset s Tureckem podělit o ložiska ropy a plynu". Turecko je největším odběratelem německých zbraní. Německo je zase největším zahraničním investorem v Turecku. Německo doposud v Radě ministrů zahraničí vždy zabránilo uvalení sankcí na Turecko za jeho invazi do kurdských oblastí Afrin a Rojava na severu Sýrie i za turecké útoky na Irák a Kurdistán. Heiko Maas v Radě vetoval i sankce, které Řecko a Kypr požadovaly na Turecko uvalit za krádeže plynu v jejich pobřežních vodách.

38 komentářů :

 1. Už ať to začne , agonii kapitalizmu je zbytečné prodlužovat !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě je brzo, nejprve musí skončit turistická sezóna. Každý válečník potřebuje prachy... a kdyby tam v srpnu zařvali Rusové, Amíci, Britové, Germáni nebo Frantíci, byl by z toho velký kravál, a to by Erdo neustál. V říjnu bude na válčení větší klid...

   Smazat
 2. Jak už to bylo ve Švejkovi o Němcích:"Oni jsou to potvory, že jim v světě není rovno."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aneb, jak pravil nadporučík Lukáš: „Turci se drží dobře,“ odpověděl nadporučík, uváděje ho opět ke stolu, „předseda turecké sněmovny Hali bej a Ali bej přijeli do Vídně. Vrchním velitelem turecké armády dardanelské jmenován maršálek Liman šl. Sanders. Goltz paša přijel z Cařihradu do Berlína a naším císařem byli vyznamenáni Enver paša, viceadmirál Usedon paša a generál Dževad paša. Poměrně hodně vyznamenání za tak krátkou dobu.“

   Smazat
 3. Řecko to může udělat jednoduše. Prodat problematická ložiska Číně a ta by se pak postarala o jejich bezpečnost :-). Do úvahy by mohl připadat také Izrael. NATO a EU Řecko neuchrání a ani to nepředstírají. Hájí zájmy Turecka. Kypr, který je další postižený, je příliš malý.

  OdpovědětSmazat
 4. řadu let EU dle instrukcí Německa likviduje Řecko... Velmi smutné... Otázka je, kdo se za Řecko postaví a podá mu pomocnou ruku... Jestli Putin - protože od ČR a spol. se to dá čekat jen velmi těžko...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin haji ruske zajmy a mezi ne nepatri krvacet kvuli Recku, toho casu navic clena NATO. Muze Recku leda prodat zbrane, ale Rekove by si ani nedovolili vzdorovat USA jako Turecko pri nakupu S400.

   Smazat
  2. cert23. července 2020 0:09
   Souhlasím s Vámi, ačkoliv si jsou Řekové a Rusové blízcí (druhý Řím a třetí Řím), tak politika musí řešit realitu. A tou je nejen členství Řecka v NATO, ale také v případě ruského zásahu, okamžitá podpora Turecka celým Západem, včetně Francie. Bude-li stát Rusko stranou, tak se Západ může rozhádat mezi sebou (Turecko-Francie). P.K.

   Smazat
 5. Západ chystá nový Mnichov. Nového Krakena již stvořil, nyní ho bude vhodně směrovat a těžit z jeho agresí. Kdo je schopen a ochoten zničit jednou vytvořeného Krakena? Kromě Ruska o nikom jiném nevím. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Tady se v plné kráse ukazuje, jak si Německo a Germáni představují Evropskou unii. Jako rozkázat Řecku, aby se podělilo o ropu a plyn s Tureckem? Co to jako je? To je nějaká Mnichovská dohoda 2020?
  Tohle je realpolitika! To nejsou ty navoněný smrky co tečou z ČT a spol. o EU.

  Recep Erdogan na shromáždění Islámské strany spravedlnosti a rozvoje uvedl:
  „Turecká hranice začíná v mém srdci u Vídně, Jaderského moře, Východního Turkestánu, čínské autonomní oblasti Sin-ťiang a severu Černého moře.“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Turecko-zacina-u-Vidne-zasnil-se-Erdogan-Nebo-snad-pohrozil-jako-Hitler-Kdyby-to-rekl-Putin-568114

  OdpovědětSmazat
 7. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. V tomto případě si křivý našel křivého. Osman a germán, jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Na oba dva by si EU měla dávat velký pozor. Jsou schopni se spojit a napáchat strašlivé škody.

  OdpovědětSmazat
 8. Nič nové pod slnkom. Turecko i Nemecko sú vyčúranci. Zabudli dosť skoro na svoju minulosť a túžia po ďalšom výprasku.

  OdpovědětSmazat
 9. Co chcete od systému který má parazitizmus v genech. Teď už půjde do tuhého, zdrojů ubývá. Starý negramotný blbec.

  OdpovědětSmazat
 10. Rozpad NATO v přímém přenosu pokračuje....

  OdpovědětSmazat
 11. Nemyslí, že některá z těchto dvou zemí vyeskaluje tohle nedorozumění v otevřený konflik.Turek ještě rád se stáhne a bublina splaskne.
  Německo muže být velký investor v Turecku, ale SUPERBY, tak jak puvodně mysleli se vyrábět v Turecku nebudou!

  OdpovědětSmazat
 12. A proč by Turecko nekradlo, když má tu možnost. Nezapomínejme, že řecké území považují za své a stejně tak chtějí krást všude, kde ve středomoří na ropu a plyn natrefí. Oni vědí, že EU nezasáhne. Kdo kdy viděl gynekoložku, aby dala pokyn na vojenský protiúder? Ona se v Germanii starala o to, aby se změnila konstrukce Leopardů 2A7 změnila tak, aby tam mohly sloužit těhotné vojákyně a zároveň zavedla nejen těhotenské uniformy, ale i červené lodičky pro vojáky transvestity. Tohle určitě nemohlo ujít pozornosti někoho jako Erdogan. A nejen ze středomoří bude krást, ale i v Černém moři. Troufají si i na Krym. Ale tam nevím, jestli se jim to povede. Ačkoliv kdoví. Možná že v případě Krymu by se celičká Jevropa postavila opět jak jeden muž za zájmy velkého sultána a svedla lítý boj s použitím všech dostupných lidských sil a finančních prostředků východní Jevropy.

  OdpovědětSmazat
 13. V TV to bohužel neuvidíme a tak jakoby se nic nedělo.

  OdpovědětSmazat
 14. Máš rád Turky? Máš rád ty psy pohanský? Viď!! Že nemáš!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak moment ... turek neni pohan ale islamista ... neplest si prosim dojmy a pojmy ...

   Smazat
 15. Stále se posiluje moje podezření, že se opravdu vytváří Chalífát Evropská Islámská provincie Turecka.
  Možná, že Němci jsou pečliví, ale jen ve vojenských záležitostech (nedejte se splést onou frau), možná jsou důkladní, ale vždy jen v tom, že důkladně blbnou, možná jsou pečliví, ale jen v počítání obětí svých mírumilovných "postupů", možná jsou pedanti, ale ve zradě kohokoliv, kdo se jim "nelíbí".
  Němci, teda ti normální a obyčejní, by měli v zájmu sebezáchovného pudu položit nejen frau Merkel naléhavou otázku, kdy a proč přestoupila na Islámskou víru. A ptát se svých politiků, proč neustále zrazují zájmy vlastního národa. Národa, který byl za posledních sto dvacet let již nejméně dvakrát vtažen do války, které mu nikdy nepřinesly nic dobrého, jen mrtvé a velké ztráty. Měli by se ptát, proč němečtí politici otevřeně nepromluví o skutečných podmínkách kapitulace (za podmínky urychlené obnovy "výkladní skříně "západu"" bývalého Západního Německa) před USA a Velkou Británií, tedy dvou zemí, které Německo právě do těchto válek vždy "vlákaly" na vařenou nudli. Měli by položit otázky, které by měli osvětlit skutečné pozadí finančního řízení Německa.
  Proto si myslím, že za velkého divadelního spektáklu Velká Británie vystoupila z EU, aby si pro budoucí konflikty "zase jednou" uvolnila ruce. Stejně jako to dělala za válek s Napoleonem, stejně jako se snažila minimálně zúčastnit První i Druhé světové války. Stejně, jako vždy bojovala cizíma rukama, pokud to jen trošinku šlo. Proto se "zhoršují" vztahy mezi EU a USA, aby se "konečně" "jen vinou EU" přeformátovala situace kolem Středozemního moře a pak, aby se vyrazilo "opět" zase jednou na "východ". Byla to pouhá náhoda, že byli zlikvidováni nejexemplárněji právě "neposlušní" nejvíce potenciální spojenci Ruska, Srbsko a Řecko? A že se, jakoby ve jménu civilizace světa "Ariel", zasévají "nepozorovaně" písečná zrnka do vztahů mezi Slovanskými zeměmi?
  Opravdu samé náhody v tomhle světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:01-možná jen omluvu pro Němce otázkou. Vedou Němce Němci, vedou nás Češi? Jinak souhlas.

   Smazat
  2. Maly komentar.
   Ja vzdy ctu se zajmem prognozy pro rok:
   2030, 2050, 2080!! atd ktere staty budou ekonomicky nejsilnejsi!!
   Mnohe se velice lisi jak vidi budouci svet a je tezke usoudit kdo je poctivy!! v prognozach
   Ja jsem nasel jednu prognostiku ktere temer verim:

   Nejsilnejsi zeme(economicky) poradi 2050:

   Cina, Indie, USA, Turecko!!!!, Brazilie, Nemecko, Rusko, Japonsko.

   Dnes se nedeje nic bez pozehnani Globalistu!!!

   A tudiz Turci co by "vyvoleny narod" ktery ma sjednotit muslimske zeme to je od Kazachstanu do Turecka a mozna celou Arabii v Jediny Block!!
   ve velkou OSMANII!!! a tim by Tucko bylo ekonomicky na 4 posici ve svete v roce 2050 .
   Turci skutecne jsou jedina sila ktera muze vytvorit silny stat (uz historicky) a Globalisti vzdy nenavideli Recko , rekove vzdy pozadovali pro sebe maximalni svobodu !! kterou jim Globalisti nechteji dat. Ovsem Arabove Turky nesnaseji. Arabove a Rekove nemaji tak moc problemy.
   A tak ma smysl co se deje s reckou naftou a ze ji muzou Turci si brat zadarmo a s pozehnanim EU !!
   At zije velka svobodna Osmanie!! Neni mi jasne co udelaji s Israelem. Ale uz jednou Evropa osvobozovala Recko od Turecka lord Byron atd..
   Co udela Markelova ??? ja ji to nezavidim.

   Brouk Pytlik

   Smazat
 16. Kdo souhlasí s islamizací je vlastizrádce. VOJENSKÉ SOUDY rozhodují rychle a správně- trest smrti je denně používán!
  https://www.email.cz/download/k/M0jMfcrj_0RdNcfZ9LRqIpvQeL8uDHfoEESp7BvPk2PRpkUwLXLnhH7twPeKecyDpwXYD4o/ATT00031.mp4
  https://www.arfa.cz/valka-imigrantu-v-ulicich-vidne-zuri-tvrde-boje-vykriky-allahu-akhbar-delbuchy-lahve-kameny-vyhlasen-nouzovy-stav-desitky-ranenych-i-mezi-policisty/

  OdpovědětSmazat
 17. Jak může OSN ve světě dělat pořádek, když ani NATO, prý záruka míru a suverenity se neumí zasadit o pořádek v EU. Jak může útočit státy NATO proti sobě. Kde je potom záruka bezpečnosti ve světě. OSN nemá žádné NATO, proto může pouze přihlížet co bohatí a mocní předvádí NATO je potřeba také zrušit, nebo vyjmout z podřízenosti USA a podřídit jej OSN!!!!

  OdpovědětSmazat
 18. Tohle mi tak nevadi, T a R byly odveky rivalove, ale vadilo mi, kdyz Syrii vykradaly USA a kdyz Libyi vykradaly USA a Irak vykradaly USA. Nikdy tyto staty mezi sebou nesouperily a hlavne, NENAVIDIM, kdyz vyspele zeme okradaji rozvojove zeme, a nebo je okupuji, jak ted dela i nevyspela Ceska republika.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:12 Mně to zase vadí a moc. Protože Turci jsou nejsilnější armádou a Erdogán neustále testuje kam až ho EU pustí. Asi to není náhoda, že mi připomíná Hitlera.Tenkrát taky nad Dolfim mávli rukou a probudili se až bylo pozdě.

   Smazat
 19. Jj...v pristim dile Lithium, germanizovany srbove a češi, ČR a tak. Po Kosovu nic neni nemozne. Treba vznikne i narod Krusnohorcu, po vzoru na Cernohorce.

  OdpovědětSmazat
 20. No a pak můžou blbě mektat že eu a nato je záruka míru to opravdu ne. Řecko to má prodat Rusku nebo Číně a vypéct skopčáky a turky.

  OdpovědětSmazat
 21. Odmítáme se klanět černochům! Nový nápad „sluníčkářů“ rozzuřil Fialu

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020072212253384-odmitame-se-klanet-cernochum-novy-napad-slunickaru-rozzuril-fialu/

  OdpovědětSmazat
 22. Zřejmě krade demokraticky.

  OdpovědětSmazat
 23. Big brother zase šprajcuje
  https://pravyprostor.cz/eurolid-eurostat-eurodane/
  Fungují na game over (totalita) a covidem 19 agend je to groteskně na ultraviolet kdy se sebevyvolení určili.
  https://ulozto.cz/file/9ahZCJEv4cMd/ultraviolet-prodlouzena-verze-film-cely-komplet-mp4

  OdpovědětSmazat
 24. Povolny je skryty antisemita neb dobre vi a musi vedet kdo kde koho vede a jeho narazky jsou pruhledne a mel by byt exemlarne potrestan ,eventuelne obesen ci otraven jak jest zvykem v democtatickem zrizeni Bibistanu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. hohohu 2:45, vy tvrdíte, že máte certifikát stvrzující váš nadprůměrný IQ. Využijte ho prosím ve prospěch obsahové i sémantické kvality svých textů.
   Diakritiku ignorujete proto, že českým jazykem opovrhujete? Ptám se.

   Smazat
  2. Anonymní 23. července 2020 10:57
   Je to plně "důvěryhodný" certifikát z Plzně. Nebo její alternativa v JAR či USA.

   Smazat
  3. sugu, považuji se za antisionistu, tedy proti víře v jedinečnost a vládnutí židů nad Světem. Ze stejného pohledu jsem proti Germánům, muslimům a všem -izmům, tedy i proti velmocenským zájmům Ruska, USA a v budoucnu možná Číny.

   Narážky dělám průhledné vědomě, aby si je uvědomili lidé a popřemýšleli o nich. Jsem pacifista, nikoho nezabiji ani k tomu nenavádím, jen nechci aby nám vládli tyto -izmy.

   Je-li trestný antisemitismus, proč ne ty ostatní!

   Smazat
 25. EU je zřízeno jen na legální rozkrádání Evropy a NATO jen aby mohlo diktovat a též rozkrádat pod záštítou zřízení demokracie ve státech kde je přírodní bohatství.Ani jedno zřízení neochrání žádný stát pokud s toho nebude mít velký zisk.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.