Reklama

úterý 21. července 2020

Vítězové a poražení čtyřdenního jednání o Fondu obnovy EU

Ivan David
21. 7. 2020 
Zřízení fondu obnovy EU navrhl během karantény COVID-19 italský premiér Giuseppe Conte. Prezidenti a premiéři členských států EU nad ránem schválili jeho vznik i plán, aby si EU formou prodeje dluhopisů půjčila 750 miliard eur od bank, investičních a penzijních fondů. Pro Itálii však jde o Pyrrhovo vítězství. Conte původně navrhoval, aby si EU půjčila tisíc miliard a rozdala je formou dotací zemím, jejichž ekonomiky poškodily důsledky pandemie. Evropská rada však rozhodla, že mezi všechny státy EU – tedy i ty, kde až zase tolik lidí na COVID nezemřelo – bude na dotacích rozděleno pouze 312 miliard eur. 
 
Postižené země však peníze nebudou moci použít na to, co nutně potřebují k obnově hospodářství nebo na sanace státních rozpočtů, které utrpěly výpadky daňových příjmů kvůli pandemii a karanténě. Tyto dotační peníze budou moci státy použít pouze na projekty. Tak jak je to obvyklé u dotací z rozpočtu EU. Každá země bude muset vypracovat národní plán obnovy, v němž popíše, za co by chtěla peníze utratit. Tento dokument bude muset být schválen Radou ministrů financí (ECOFIN). Holandskému premiéru Marcu Ruttemu se sice nepodařilo vybojovat pro jeho zemi právo veta při schvalování národních plánů obnovy – v závěrech Evropské rady je uvedeno, že ECOFIN o plánech i jednotlivých projektech bude hlasovat kvalifikovanou většinou.
 
Ve skutečnosti je Marc Rutte spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou skutečným vítězem čtyřdenního summitu. Německo spolu s Holandskem a dalšími zeměmi označovanými jako „šetrné“ - tedy Rakouskem, Švédskem, Dánskem a Finskem – mají dost hlasů, aby zablokovaly plán kterékoli země. V závěrečném dokumentu ze summitu je výslovně stanoveno, že státy, které utrpěly škody v důsledku pandemie COVID-19, musí spolu se žádostí o peníze z Fondu obnovy předložit plán ekonomických reforem. Schválení plánu ECOFINem je podmínkou čerpání peněz z fondu.
A to nejen v případě půjček, ale i dotací. Z balíku peněz, který EU získá prodejem dluhopisů, má jít na dotace pouze 390 miliard eur. Zbytek – tedy 360 miliard je určen na půjčky, které ale členské státy a podniky budou muset vrátit. Původní Conteho záměr, aby EU pomohla postiženým zemím, aniž by se státy musely zadlužit, se tedy nepodařilo naplnit. 
 
Jak asi bude v Radě ministrů financí vypadat jednání o dotacích a půjčkách pro Itálii a Španělsko si můžeme snadno představit na tom, čemu bylo při „pomoci EU“ v dluhové krizi 2008 vystaveno Řecko. Po „pomoci EU“ je Řecko ještě zadluženější, jeho ekonomika se kvůli škrtům propadla téměř o polovinu, nezaměstnanost vzrostla na 25%. A řecký stát byl při privatizaci řízené Evropskou komisí okraden o všechny ziskové firmy, jako letiště a přístavy, které pod cenou koupily německé firmy. 
 
Obávám se, že německý ministr financí Olaf Scholz bude podmiňovat schválení dotací a půjček Itálii tím, že italská vláda prodá státní podíly ve velkých průmyslových firmách jejich německým konkurentům. Ferrari je dnes největším konkurentem německého Porsche na trhu rychlých aut. Stejně jako je Alfa Romeo předním konkurentem německého podniku Audi. Jejich slavná historie může být rychle ukončena poté, kdyby italská vláda byla nucena prodat státní podíl v v koncernu FIAT například německému holdingu Volkswagen. Italský národní letecký dopravce Alitalia, který je členem stejné aliance Skyteam jako ČSA, může být velmi rychle „rozchvácen na součástky“ německým konkurentem Lufthansou. Italská vláda může být nátlakem v ECOFINu donucena jej prodat podobně pod cenou, jako byly prodány ČSA. Za cenu jediného leteckého motoru.
 
Půjčky za podmínek, které stanoví ECOFIN, hrozí být zkratkou na cestě, jimiž se slavné italské a francouzské oděvní firmy, které mnoho desetiletí nastavovaly světové módní trendy, stanou jen dceřinými firmami německého oděvního holdingu Hugo Boss. Mohou také znamenat konec práce pro italské a francouzské návrháře s švadleny. Německý koncern, který kdysi začínal jako továrna na uniformy SS, si totiž může ponechat jen módní značky – loga – a výrobu přesunout do Číny.
 
Z České republiky udělal v tomto jednání premiér Andrej Babiš druhého největšího losera. Naše příspěvky do rozpočtu EU v letech 2021 až 2027 vzrostou minimálně o 40%. Ze současného odvodu ve výši 1% hrubého národního důchodu (HND) budeme ze státního rozpočtu posílat do Bruselu 1,4% HND. Evropská rada zároveň rozhodla o drastických škrtech ve strukturálních fondech a ve Společné zemědělské politice. ČR tedy v příštích 7 letech bude mnohem více do rozpočtu EU platit než z něj dostane zpět ve formě dotací. Češi se čtvrtinovými platy ve srovnání s Německem se stanou čistými plátci do rozpočtu EU.
 
Premiér Andrej Babiš na summit odjížděl s tím, že podle rozhodnutí většiny Sněmovny (ANO+ČSSD+KSČM) nemá dělat potíže. Nepožadoval téměř nic. Jen možnost, aby si vláda ČR mohla sama zvolit, na co půjdou peníze přidělené nám z jednotlivých fondů. Dostal však ještě méně. Vláda může přesunout na jiný účel pouze 25% přídělu z Evropského sociálního fondu. U ostatních fondů musí utrácet za to, co určí Brusel. Třetinu peněz, které nám Brusel pošle, budeme muset utratit za nesmyslné projekty Zeleného údělu. Tedy na dobíječky elektromobilů nebo na budování fotovoltaických a větrných elektráren. Na své si z 20% podílu, který je vyhrazen na projekty digitalizace, přijde německý telekomunikační gigant T-mobile nebo firma 02 nejbohatšího českého miliardáře Petra Kellenera. Za peníze z EU u nás postaví mobilní sítě 5G. Uživatelé mobilních telefonů je později zaplatí formou digitální daně, která má být podle nočního rozhodnutí premiérů placena rovnou do pokladny EU.
 
Druhým největším vítězem jsou Polsko a Maďarsko, jejichž premiéři si dokázali vyvzdorovat, že odebíraní dotací z důvodu“nedodržování principů právního státu“ bude možné pouze na základě jednomyslného souhlasu Rady. Evropská komise navrhovala, aby stát mohl být za porušování „evropských hodnot“ potrestán odebráním dotací rozhodnutím kvalifikované většiny zemí. Závěrečný akt ze summitu sice poprvé stanoví podmínku pro čerpání dotací v dodržování evropských hodnot, které ale nejsou žádným právním předpisem závazně definovány. Současně však odkazuje na článek 2 Smlouvy o EU a o fungování EU, který ukládá možnost sankcionovat stát na základě jednomyslné dohody v Radě. Žalovaný nehlasuje, ale stačí mu jediný spojenec, který vetuje potrestání. Takto Poláci kryjí záda Maďarsku a Maďaři Polsku. Dokud budou v obou zemích vládnout premiéři ze stran, které jsou vůči Bruselu „vzpurné“, mají jistotu, že jim nikdo nic nesebere. Výstižně to popsal maďarský premiér Viktor Orbán na společné tiskové konferenci s Mateuszem Morawieckim. "Úspěch vyjednávání ukazuje, že pokud budeme spolupracovat, žádný soupeř nad námi nemůže vyhrát," řekl Orbán maďarskému deníku Origo.hu.
 
Premiéři Polska a Maďarska si před odjezdem na summit nechali od svých parlamentů zakázat hlasovat pro něco, co by jejich země připravilo o peníze. Návrh tohoto zákazu samozřejmě předložili a odhlasovali jejich poslanci. Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki se vrací domů jako vítězové. Tak dlouho dělali potíže a do poslední chvíle hrozili vetem, až jim ostatní ustoupili nejen v možnosti je sankcionovat. Poláci a Maďaři získali také rekordní balíky peněz. Podle polského deníku Rzeczpospolita může Polsko z Fondu obnovy čerpat přes 67 miliard eur. Česká republika, která má ve srovnání s Polskem čtvrtinu obyvatel, však z Fondu obnovy může získat pouze 8,7 miliardy eur na dotacích. Půjčit by si ČR mohla pouze 2,5 miliardy. „Potížisté“ Poláci tedy získali o polovinu více peněz než Češi, jejichž premiér jel do Bruselu „nedělat problémy“.
 
Vítězem je i rakouský kancléř Sebastian Kurz, který byl po celé 4 dny jednání spolu s holandským Marcem Ruttem považován za největšího potížistu právě skončeného summitu. Kurz pro Rakousko vybojoval v přepočtu na obyvatele největší slevu na odvodech do bruselské pokladny. Rakušané, jejichž platy jsou trojnásobné ve srovnání s českými, dostali slevu ve na odvodech ve výši 565 milionů eur. Největší slevu v absolutním vyjádření získalo Německo, které právě Evropské Radě předsedá. Na odvodech do pokladny EU ušetří 3,6 miliardy eur. Holandský potížista Rutte hrozbami veta získal slevy ve výši 1,9 miliardy eur. Švédové, kteří jsou součástí „šetrného bloku“ si mohou nechat rovnou miliardu eur a Dánové 322 milionů eur. Česká republika, která se rovněž stane čistým plátcem, jako by patřila mezi nejbohatší země EU, žádnou slevu na odvodech nedostane.
 
Na obrázcích můžete vidět skutečné vítěze tohoto summitu. Německou kancléřku Angelu Merkelovou, holandského premiéra Marca Rutteho s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a duo unijních „vyvrhelů“ maďarského premiéra Viktora Obrána a předsedu polské vlády Mateusze Morawieckého. My všichni ostatní zaplatíme jejich hostinu formou nových ekologických daní, které zdraží všechno zboží v obchodech.

52 komentářů :

 1. noviczech
  ...Německo vyhrálo, ale celá Evropa má jeden velký problém a to je nadvýroba! Německá vláda totiž uvažuje, jak v automobilovém průmyslu zkrátit pracovní týden na čtyřdenní.
  Už dnes mají 35 hodinový týden. Ale kdo doplatí za zkrácený týden peníze? Stát nechce, zaměstnavatel se brání, ...budou toto doplácet "hlupáci evropy"???

  OdpovědětSmazat
 2. Vsichni jsou vitezove, zadni porazeni. Divadelko na rozhazovani penez skoncilo vseobecnou spokojenosti dutolebych, kteri lidem v EU do nuse prihodili dalsi zatez, kterou bude splacet i dalsi generace.

  OdpovědětSmazat
 3. Pani Prochazkova ,
  podle toho co ctu v nasich finnancnich prehledech, tak POLSKO, ma nejsilnejsi a nejzdravejsi ekonomii ze vsech evropskych zemi.
  Oni predehnali i Svycarsko a Nemecko ve svem ekonomickem rustu.
  (Neumim si to vysvetlit).
  U nas se take pise o tom, ze maji silnejsi a pocetnejsi armadu, nez ma Nemecko.
  h.

  OdpovědětSmazat
 4. Chtěli jste kapitalistický "demokratický" počinek? Máte neofeudalismus a zadlužení generací! Nádavkem přijmou "obohacovači a islám!

  OdpovědětSmazat
 5. Jak se to říká po 89',nechci (dotaci) slevu zadarmo, on se v novinách bude psát jinak, Babiš dokazal získat 8,7 miliard eur,a něco z toho dostane spodina, a ti zhora budou zas víc bohatý(viz kupónovka), ale tehdy se dělil státní majetek, a tady de o majetek budoucí, či prosperitu.
  Už pomalu slyším to chrochtani u koryt. 😀

  OdpovědětSmazat
 6. Volkswagenu patří Porsche, Lamborghini, a dokonce i Bugatti. Co by asi tak dělal s Ferrari? Vždyť pokrývá všechny segmenty trhu se supersporty a dokonce i hypercars. To je nějaká divoká kombinace. Ale to, že Babiš vyjednal starou belu, to jste trefili. Sice je s EU jedna ruka, ale vyjednavač je slabej.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ferrari =fiat

   Smazat
  2. Co by dělal a s Ferari? Stačí, když ho nechá u ledu, aby nekonkurovalo

   Smazat
  3. Anonymní21. července 2020 19:21
   Babiš „Sice je s EU jedna ruka, ale vyjednavač je slabej.“
   To budou dvě strany jedné mince. Aby jeho firmy prosperovaly, musí být s EU jedna ruka, to je však možné, jenom když bude poškozovat naši zem. Eufemisticky řečeno, když „je slabej vyjednavač“. P.K.

   Smazat
 7. Tak se chlubí Babiš, že to pro Čechy vyjednal nejlépe jak mohl. Proto získá ČR z fondu v přepočtu na počet obyvatel méně než Polsko. A 1/3 půjde na výrobu elekrických aut. Ty se budou vzhledem k 1/4 mzdám oproti Německu v lepším případě vyvážet do úspěšnějších zemí. A pro Čechy se bude nabízet ekologická alternativa (hromadná doprava). Také jejich dosluhující auta na benzín a naftu si nebudou moci brzy dovolit. Však je zdanění těchto paliv brzy přesvědčí, aby svá auta dali na vrakoviště. Ještě budou Andrejovi děkovat jak je přivedl k rozumu. Počty provozovaných aut v ČR dramaticky klesnou. Tak i elektrárny budou stačit s dodávkami elektřiny a nebude nutné jejich kapacity navyšovat v souvislosti s používaným počtem elektromobilů. Ty ostatně budou jen pro bohaté a těch bude poskrovnu.

  OdpovědětSmazat
 8. Hurá tunelu - VYHRÁLI PARAZITI z NEZISKOVEK, NĚMECKÉ KORPORACE a BANKSTEŘI

  - proč vyhrály německé korporace? Protože Německo a jeho lokajové zablokují návrhy, které by byly velkou konkurencí pro německé podniky. Peníze se vydají ideálně třeba na dodavatele německých podniků a podobné věci, které budou Němcům vyhovovat.
  Kdybychom např. my chtěli pomáhat našim zbrojním podnikům v krizi, tak nám to zablokují, protože naše zbrojní podniky jsou konkurencí těch západních (německých). EU není o soutěži, ale o PODVODNÉM ZVÝHODNĚNÍ ZÁPADU a vysávání kolonií, jako jsou banánistány ČR a SK.

  - proč vyhráli paraziti z neziskovek? Protože Německo a spol. nechají část peněz vytunelovat a přidělí je těmto parazitům na dovoz migrantů a "léky" pro migranty ap.

  - proč vyhráli banksteři? Protože spousta peněz na skutečnou obnovu země, např. v Itálii, nebude schválena jako dotace, ale Itálie si ji bude muset půjčit a pak vrátit bankám. Určitě na "maličký" úrok. :-)

  Západ, v tomto případě EU, už dokáže tunelovat dokonce i peníze určené pro pomoc po virové epidemii. Co k tomu dodat?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dodatek:
   - těmi "léky" jsem myslel hlavně nákup roušek pro migranty ap. Takže oficiálně se řekne, že neziskovka pomáhá řešit epidemii mezi migranty, nakoupí se nějaké roušky, ale zbytek peněz se vytuneluje na platy neziskovkářů a dovoz migrantů. Klasika.

   - zapomněl jsem, že EU v čele s Německem bude taky tlačit projekty spojené s tím "Green dealem", ale to je v článku.

   - no a jestli nám chtějí zrušit potravinovou soběstačnost a vozit nám sem ochucené plasty místo jídla, tak to je na výstřel z Aurory. :-) Tyhle špinavé nenažrané post-nacistické hovada v čele s německými politruky by Žižka mlátil hlava nehlava.

   Smazat
  2. co mi to připomíná , aha už vím - no vypadá to asi jako - novodobej Marschaluv plán

   Smazat
  3. Rudý škorpión21. července 2020 19:29
   „- proč vyhráli banksteři? Protože spousta peněz na skutečnou obnovu země, např. v Itálii, nebude schválena jako dotace, ale Itálie si ji bude muset půjčit a pak vrátit bankám. Určitě na "maličký" úrok.“

   V liberalismu vítězí držitelé peněz. A banksteři jsou jejich předvoj, ti neprodělávají nikdy. Ty peníze si půjčí celá EU a to by bylo, aby se v EU nenašlo nic, na čem by se banksteři nezahojili. Jaké šachy s těmi penězi, navíc EU zahraje, to je další krok. Dluh splatíme všichni a EU toho ještě využije k přeměně ekonomik evropských států. Protože EU je Německo, tak z toho vyjdou posílené a zbavené konkurence, německé firmy. Andrej se se svými německými chemičkami může svézt také, když bude hodný. P.K.

   Smazat
 9. Kdo by to řekl, že sedmdesát let po Hitlerovi bude Německo ekonomickým, politickým a podle režimní propagandy i morálním hegemonem v Evropě? Kde udělaly vítězné velmoci chybu?

  OdpovědětSmazat
 10. Germáni už hrozí, že nepřipustí českou potravinovou soběstačnost!

  https://www.euportal.cz/Articles/42884-to-je-neskutecne-evropska-unie-nam-de-facto-chce-zabranit-v-nasi-potravinove-sobestacnosti-dalsi-duvod-proc-vystoupit-z-eu-.aspx

  Když vlezete do takové Normy, tam je 95% německých potravin. Dokonce to nemá ani české obaly, jenom přelepky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žižka by ty post-nacistické hovada mlátil hlava nehlava.

   A jestli se tam Babiš trapně ohýbal a dělal onuci, tak to je na demisi, vy NESCHOPNÁ AGROFERTNÍ NULO. Ano, demožumpa je ještě horší a nechci jí pomáhat, ale proč se Babiš nespojil s Polskem a Maďarskem? Mohl si vymoci něco podobného, ať mi netvrdí, že ne. Jestli Babiš dělal trapnou onuci a nechal fakticky okrást republiku o miliardy (dokonce kvůli tomu, že řeší jeho střet zájmů, což je jenom jeho problém), tak je to hňup a lidi by měli žádat rozpuštění parlamentu, protože to podpořila většina sněmovny - konkrétně šmejdové z ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP09, KDU, Starostové a Piráti.

   Ať to liberální političtí zloději platí z vlastní kapsy, co přihráli EU!!
   Ať to liberální političtí zloději platí z vlastní kapsy, co přihráli EU!!

   Smazat
  2. Škorpione, neskutečný blábol. Naše politická výstroj a odhodlání obecného lidu i informační výbava je zcela rozdílná o té "velkopolské" a "uherské"! Chování národů vždy koreluje s jejich historickým chováním. A AB se vygeneroval jako náš nejsilnější politik. Jiný na něho zatím nemá.

   Smazat
  3. 13:13
   Vygeneroval se na základě peněz a reklamy a hloupé pomoci demožumpy nebo amatérů z Chvilek, kteří mu fakticky nahání hlasy, protože vytvářejí dojem, že on je ten dobrý Čech, kterého se ti zlí žumpaři snaží sesadit. Ve skutečnosti je to podvodná šaráda a oni jsou spokojeni s tím, že tam není SPD nebo nějaký vlastenec. Takže Babiš jim ve skutečnosti moc nevadí a mlaskají blahem, jak vespolek Čechy OKRADLI.

   Smazat
  4. 19:52 - je to možná tak, jak píšete, ale stejně platí, co jsem napsal 13:13

   Smazat
 11. Jak jinak ? Budou volby snad se lidem konečně v těch hlavách co nosí na krku rozsvítí a daji hlas SPD .Na druhou stranu budou mít odborníky do vlády? Dokážou sestavit koalici?ANO je zatim silné,ale Probruselské co se týče dotací.Zlatý ORBÁN.

  OdpovědětSmazat
 12. Dotaz na všechny čtenáře tohoto článku:
  Už víte, koho budete (ne)volit v krajských, senátních a parlamentních volbách?

  OdpovědětSmazat
 13. A je vymalováno nabídka nás prachsproste prodal za všimne. Lidi vzpamatujte se, už někde sedět s rukama v klíně!!!

  OdpovědětSmazat
 14. Myslím, že ten článek je sepsaný podrobně podle eurologiky. Ovšem logika reálného stavu ekonomiky je jiná. Především, čím větší dotace, tím větší bor.el. Dále, jde o dluhové peníze, ne o reálné ekonomické hodnoty. Tyto dále utrpějí. A nejvíc se to pozná na základních potravinách. Spotřební koše jsou hausnumera už dlouho. Spíš se to pozná na tom, co lidi jedí. Už teď školy vykrmují žactvo neskutečnými blafy, nejsou to jídla, která býávala do nedávna ještě notmální. A tak to bude i v hospodách, i doma. Horní tzv, 1 % však bude jíst nadále kvalitně. Takže budou hospody pro jedny a pro druhé. A tak se to pozná. Na nabídce a na cenách. Nůžky se dál budou rozevírat. Pokud bycho žili v komunismu, poznat by se to dost dobře nedalo, blafy by žrali všichni. Ale to, že je tu ono 1 % je pro něco i dobré: pro srovnání. Myslím, že to neskončí v hospodách, ale budou růst i uzavřené osady pro 1 %. Taky se to pozná třeba na autech. Těžko může mít 1 % jiné silnioce, bude to vidět i v tomto. Nastává bída a boháči to nebudou mít jednoduché. Budou se sice skrývat, ale úplně se skrýt nebudou moci. A hněv 99 % poroste. Nad nějakými dluhovými papírky z ECB se nemusíme trápit. Poroste bída i bohatství. Sice v USA jsou ty rozdíly ještě daleko větší, ale nasr.nost taky. Jedině snad ne jen lidem nasadit náhubky, ale vypíchat jim oči by pomohlo. Dají-li jim něco na omezení inteligence, taky to jen tak nepůjde. Civilizace je velice složitý stroj a myslím, že Gatesům a podobným sv.ním nic nepomůže v úspěchu. Nakonec ty dotace jen pomoho nabutit hněv, nelze jinak. Proto není třeba naříkat, kdo chce kam, pomožme mu tam.

  OdpovědětSmazat
 15. Vše je zařízeno tak, že žádná změna v prospěch většiny není v žádném případě možná. Volte koho chcete, bude v koalici a tak nemůže sliby splnit. Starý negramotný blbec.

  OdpovědětSmazat
 16. V hudbě zaniká…

  Fiskální pakty. Kdo z vás zavzpomíná
  jak Řeky těžké břímě zavalí?
  Prý jsou ti líní – jejich je to vina
  Z Německa nebyl nikdy kavalír

  „Je třeba šetřit“, zněla tehdy hesla
  bohatí hýří, platí chudáci
  Evropská spása se v tom duchu nesla
  že jeden nemá, druhý utrácí

  „Na dluh žít není vůbec zodpovědné“
  krmili nás tím vždy hned od rána
  Najednou zázrak – opona se zvedne
  s podivem nezní deska ohraná

  Kdo chtěli škrtit sociálně slabé
  najednou s obřím dluhem souhlasí
  To chce říct za „á“ – a pak dodat za „bé“
  že dnes je venku jiné počasí

  Finanční trhy Komisi prý dají
  ohromnou sumu – správní lichváři
  Do pekel cesta přirovná se k ráji
  takto se stále mýtus vytváří

  Bilion euro málem sranda stojí
  nikdo se krom pár bláznů nesměje
  Evropa tímto skončí brzy v loji
  řítí se, kde jsou silné peřeje

  Občané EU? Skončí v exekuci
  Propouští v službách, dále bez místa
  v dopravě budou – i sportovní kluci
  Doba je nyní značně nejistá

  Nezaměstnanost vtrhla do médií
  ekonomika se nám nehýbá
  Po pádu na dno se již pouze svíjí
  za ní je cítit vůně nelibá

  Napravit škody? Brzy budou nové
  Zadlužení je z čeho uhradí?
  Za chvíli zhasne logo neonové
  Na přídi prázdno – těsno na zádi

  Zdravotní péči mnohý nedostává
  Budeme řešit, kde spát a co jíst
  Když není práce, chybí i ta strava
  ti, kteří štvali, budou za kořist
  Je vskutku trapné, jak Rakušan plesá
  podobně jako z TOPky Markéta
  Vynesou dluh jak řemen na nebesa
  Splácení přitom bude na léta

  Na léta tučná, časy blahobytné
  je tady ale přece nasnadě
  že pošlá kráva nejspíš dříve škytne
  než bude rozmach opět na řadě

  Každý z nás cítí, že je něco špatné
  cítí to v kostech, také na kůži
  Pozlátko v tunách keců nezezlátne
  nebude boháč, kdo se zadluží

  Z šarády této jediná věc plyne:
  V podpalubí je dávno panika
  Jenomže v hudbě, jež se z přídě line
  (tam ještě tančí) zcela zaniká…

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.S.: soudružka Pekarová-Adamová aspiruje na příčku nejhloupějšího předsedy ze všech českých politických stran, předstihla už i Petra Fialu z ODS, ale ten má dva body k dobru (profesůru a kámoše Nácka z Řypákova)

   Smazat
 17. Jsem strašlivě naštvaný, tak drzý podvod na občanech ČR nelze odpustit. Všechna ta hovada, co se na něm podepsala, nikdy nesmíme zapomenout... Nejhorší je ta jistota, že nás mají za naprosto debilní existence, která si zaslouží být ždímána, okrádána a urážena. Babiš se projevil jako neschopný a prolhaný šašek, ovšem představitelé demobloku a Piráti jsou ještě horší, takže výběr se pro volby v nejbližších letech zúžil na jednu nebo dvě strany...

  OdpovědětSmazat
 18. Opravdu je tady někdo tak naivní, že si myslí, že Poláci mají snad nějaké "zvláštní vyjednávací" fluidum?

  Naprostý nesmysl, jen jsou historicky výrazně proti-ruští, což se banksterům dnes opět hodí. Proto dostali něco navrch.

  Nic jiného v tom nehledejte, Evropa se právě ocitla na trajektorii směřující k budoucí ekonomické bezvýznamnosti, za 20 let to možná pochopí i Němci a Francouzi... Ti Němci, co projeli už dvě války a přesto byli dvakrát zafinancování bankstery, z jediného důvodu, aby se ještě víc zničili v další válce s Ruskem. Merkelová samozřejmě kráčí přesně v tomto historickém německém duchu, opět hlavně Německo ničí celou Evropu.

  Vždy si kladu dotaz, zda jsou opravdu tak bez fantazie, že si Němci nikdy nedokáží domyslet, komu jejich "poslušná výkonnost" slouží, nebo zda jsou tak hloupí, že to prostě jen nevidí. Brit je vždycky obětuje, dnes stačí juknout na ekonomické prognózy G7 v r.2050.

  Němci, Italové, Francouzi, přehlídka naprosté hlouposti. Kdyby nebylo US a britských banksterů, dávno by tyto země byly naprosto mimo hru, přesto si mylně myslí, že oni dělají věci správně, fakt nejlepší vtip posledních dvou století .-) .

  OdpovědětSmazat
 19. Vyjednávat měli "chytrolíni" Filaja s Kalouskem. To by pak dluhy nesplatili ani naši vnuci. Nezbývá než z EU vystoupit a spojit se se spolehlivými partnery. Myslím, že spojení s Čínou či Ruskem by bylo výhodnější než s USA, které vládnou a diktují EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně. Ale tady nejde o Čínu a Rusko. Vždyť my jsme se mohli spojit s Polskem a Maďarskem! V4 existuje, tak bysme ji dál prohlubovali. A zapojili Rakousko. Co myslíte, že by udělal Putin? No samozřejmě že by té situace využil, kristepane. A směšný Babiš, místo aby jednal, tak tam přijede jako stafáž dělat lokaje... Nenalíval tam těm Němcům a Holanďanům koňak nebo tak něco? To by na něj sedělo, role, kterou zvládne, protože jinak je to neschopný mamlas. Je mi líto, že to říkám, protože demožumpa by dopadla ještě hůře. Ale SRAB Babiš se nedokázal postavit Merkelbábě. Zřejmě proto, že je vydíratelný a má zájmy v Německu. To není lídr, to je opravdu akorát nalévač koňaku nebo vrátný na veřejném hajzlu.

   Ať ty miliardy dorovná z kapsy Agrofertu, o které nás připravil, BLB jeden neschopný vydíratelný.

   Smazat
  2. 1:19
   Tak je mi líto, když si myslíte, že od štěstí a úspěchů nás odděluje jen Agrofert a Babiš. Kdyby se tu 30 let nevyprodával za babku náš stát, tak se takle blbě nebavíme. Ubezpečují vás, že až nebude Babiš premiérem, tak to bude stejné. Ti co to tu rozprodali vám předhodili Babiše, aby byl klid a už se dál nepátralo. Já osobně se mu divím, je za vodou a zbytečně si kazí život, já být na jeho místě se na to vy...

   Smazat
  3. 11:47
   Nic takového, že od štěstí nás odděluje jen Babiš, jsem netvrdil, dokonce jsem naznačil pravý opak. Takže to je jen váš výmysl.

   Smazat
 20. Níže jsou uvedena nová jména těch, kteří byli zatčeni nebo popraveni.
  https://www.sfagi.gr/syllipseis-kai-ekteleseis-eponymon-i-toyrkia-kai-o-mitsotakis/
  Mnoho z nich bylo samozřejmě popraveno a na svých místech postavili záchranáře nebo klony, jen aby nepropadali lidem. Tyto, samozřejmě, oblékly „dobří“, Bílé Klobouky, jak mnozí z vás slyšeli! Sdílejte tento příběh se svou rodinou, přáteli a kolegy a šířte slovo. Zbavte je jejich tajemství odhalením jejich skryté historie, aby to všichni lidé mohli vědět a pochopili, o co se jedná.
  Proto Khazové usilovně pracovali na získávání a kontrole médií a veřejného vzdělávání, včetně vysokých škol a univerzit, aby se ujistili, že lidé se nikdy nedozví o svém tajném nelidském satanismu. Pokud se lidský svět o tom dozví, sjednotí se a napadne je ze všech stran a na všech úrovních. Počátkem listopadu se vše zlomí. Coronavirus navždy odejde, ale stejně to bude asi těžké. Kdo se nyní probudí - přijímá informace bude připraven a lehčeji vše zvládne. Ti kdož zůstanou "neprobuzeni" můžou tak zůstat nadále, ale budou to mít velmi, velmi těžké.

  OdpovědětSmazat
 21. Brzy už budeme chodit s košíkem plným peněz pro bochník chleba.

  OdpovědětSmazat
 22. Formanty zdebilizují na cokoliv
  https://www.youtube.com/watch?v=Jl5CuCmePBw

  OdpovědětSmazat
 23. Takže je to jako s přístupovými podmínkami ke vstupu do EU. Odhlasovali a podepsali co jim na stůl hodili a ani to tenkrát nečetli. Hlavně aby nás do té EU vzali! Nyní hlavně abychom nebyli za potížisty a Merkel se nezlobila. Takže zase vyjednali hovno, ale doma opět dělají ramena jak se bili jako lvové. Ale do klece jatí leda o ty mříže. Bože proč náš stát vždy zastupují sračkáři a prospěcháři.

  OdpovědětSmazat
 24. Peníze problém nejsou, ty se mohou natisknout a také se natisknou.
  S vyšším množstvím peněz přijdou vyšší ceny a tím znehodnocení úspor, vyšší daně a s tím nižší reálné výdělky.
  Dluh není podstatný, podstatné jsou splátky úroků a "papírový" závazek jako pojistka proti odchodu ze zóny vlivu a poroby do komfortní zóny vlastní suverenity. Obecně se veškeré dotační peníze dají považovat za úplatky elitám jednotlivých států za provádění politiky v zájmu korporací a silných států EU. Jaká hodnota z každé dotační koruny je účelně proinvestována? Jedná se o 30, 40, nebo 50 haléřů? Zbytek skončí v kapsách "prací neumazaných" .....
  Historie se točí v kruhu jako káča a my stále nechápeme a nechápeme. Ani v době letu do kosmu nejsme schopni pochopit, co je pro stát dobré a co ne. A politici? Těch ochotných skutečně něco udělat pro stát, pro občany je poskrovnu. Měli bychom jim alespoň začít strhávat předvolební plakáty na kterých lžou a dát jim tak najevo, že nás tento politický model už hodně štve.
  Poslouchat plky o obnově ekonomiky nalitím hromady peněz do politikům "spřátelených firem" je zdrcující. Bohužel se jedná o současnou realitu.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 25. ŽMYKAT SA DÁ LEN DOVTEDY, POKIAL ZO ŽMÝKAJÚCEHO NIEČO KVAPKÁ, TAM KDE NIČ NIE JE NEBERIE ANI ČERT ...Všetci lídri len potvrdili že EU má nasmerované k jéj rozpadu, čoskoro tu budú sociálne nepokoje ľudí ktorým už niet čo zobrať, a je jedno v ktorej krajine to začne .......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:30!
   Už niet čo zobrat?

   A co lidské zdroje? Náhradní orgány, otrocká dřina, krutost v žoldu (podřež vlastní děti), vlastní život (dlouhé, bolestné a kruté umírání, jako kojenců v satanském doupěti). Až vám vykvetou pandí oči pod víčky, pochopíte, co všechno lze úplným žebrákům ještě "ZOBRAŤ".
   Ďuro Trulo

   Smazat
 26. Vyhraje ta země, která ten svůj dluh nikdy nesplatí. Bohužel, to nebude případ Česka. To platiti bude!

  OdpovědětSmazat
 27. Hlavně to vyhráli skopčáci aby zůstalo jejich diktátorské impérium.

  OdpovědětSmazat
 28. Přiznejme si to, co tu v diskusi nezaznělo. Co jsme si zvolili, to máme. Vím, vlastní blbost se nepřiznává snadno, ale přiznávat to u voleb pokaždé za 30 let se mi zdá už hodně ujeté. Co takhle přestat volit tradiční strany, tedy ty, které tu fungují těch třicet let. A přihodit k nim piráty a udavače.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. koníku 11:11!!

   Tu črtyřku jsem překlepl záměrně. Přestat volit tradiční strany?! A koho volit piráty, realisty Robejška z římského klubu, nebo snad SPD? Probuďte se, ti všichni jsou rezerva a již jsou dneska nastrkávání místo tradičních grázlů ve svetrech. A záložní rezerva se již dotváří. Páníškové, globální predátoři a majitelé zemičky jsou vždy o dvě století napřed, protože jim vždy žereme jejich kydy (víry, náboženství, ideologie, hesla, vlajky) a fungujeme dle jejich iniciace (Lenin a Trockij toho příkladem).
   Přečtěte si o příběhu anglických panovníků (Tudorovců) a ruských carů (Rurikovců, Romanovců). Vždy to byla kukačtí vejce v hnízdě!!

   Něco přehlednějšího z dohledatelných dějin na začátek::
   http://www.nwoo.org/2020/08/03/anglie-ma-noveho-krale-joseph-gregory-hallett-a-co-to-znamena-pro-nas-a-pro-zbytek-sveta-1-cast/
   Přeji veselé čtení a silnou kognitivní disonanci všem gojům.
   Ďuro Trulo

   Smazat
 29. Měl jsem dojem, že původní vyrovnání dluhu mělo být do konce roku 2029. Nyní posun do 31.12.2058. To znamená, že eventuální vystoupení z EU se odkládá na cca 4Olet. Bezva. Mohli ale dát splacení do konce století. Nikomu by to přece nevadilo, né?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:00 EU neví, co bude za rok, natož za čtyři dekády. Proto si dovolím malé proroctví: "Brusele, Brusele, do roka a do dne půjdeš do ....!"

   Smazat
  2. A 17:20!!
   EU nic neví, to je pouhá stupidní instituce, plná debilních a ochotných úředníků (ti budou první na ráně, ikdyž mohou pouze za vlastní blbost).
   Ani politici a jejich vládci (nosatí páníškové) toho moc nevědí. Černá šlechta něco ví, ale poslouchá na slovo GP a majitele zeměkuličky, jinak se střihají špagáty a marionety padají do hlediště k potěše davu gojímů.
   Černá šlechta není rasistický ani etnický pojem, nýbrž historické zařazení, o němž ví jen pár zasvěcených. Vaše prognóza dvou let není v žádné korelaci se staletými procesy, které vedou k plánovaným cílům bez zásahu skutečné moci. Jenže jak říká HÁJEK z PROTIPROUDU, žádný plán nikdy nevyjde a nebo Pjakin "vsiegdá najďotsja laitinant Vánja, kotoryj pondnjot pobeditělnoje známja" (omlouvám se nemám klávesy s azbukou).
   Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučký

   Smazat
 30. Česko prohrálo, Babiš vyhrál. To je celé. Babiš je doma Jánošík, ale v Bruselu se otočí jak na obrtlíku, protože ho mají pod palcem (hlavně v Německu).

  OdpovědětSmazat
 31. Česko má jednu jedinou kliku, že má totiž příliš málo měnového zlata, které je povinně vkládáno za zlatých rezerv ECB. Rusnok (ČNB) ho dnes už nikde za rozumnou cenu nesežene :-)

  OdpovědětSmazat
 32. Tato komedie s názvem "Plán obnovy EU" je ve skutečnosti spojena s tím, že Británie za sebou zabouchne dveře bez plateb (bez dohody s EU) a že jsou proto ohroženy tučné prebendy celého byrokratického aparátu v Bruselu! Dovedete si někdo představit, že by si snížili své platy? Krycí název akce byl proto "Koronavirus" :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:58 Británie věděla, k čemu spěje EU, proto zdrhla, aby nemusela nést žádnou zodpovědnost a zachovat si svou svobodu manévrovat. Ještě k tomu získala možnost vyvázat se z plateb do Bruselu. Dnes je červenec a každému blbovi je jasné, že už nic platit do kasy EU nebude!

   Smazat
 33. Zajímají mne náklady na celý moloch v Bruselu. Pane doktore Davide, jako náš emisar to možná dokážete zjistit. ( Budovy + mzdy + režie +...). Zatím se mi to nepodařilo vypátrat. Díky.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.