Reklama

čtvrtek 16. července 2020

Země bez jediného poctivého média je ztracena


Paul Craig Roberts
16. 7. 2020   paulcraigroberts
Už nějaký čas upozorňuji na to, že namísto médií, na která naši Otcové zakladatelé spoléhali jako na něco, co má naši společnost chránit, mají dnes Spojené státy ministerstvo propagandy, jehož jediným smyslem a účelem je naši společnost zničit. Od několika svých přátel jsem se dověděl o dopisu, zaslaném redaktorkou listu New York Times Bari Weissovou A.G. Sulzberbergerovi, ve kterém tato na další své působení v tomto listu rezignuje. Tito přátelé se mě současně ptají, nejsem-li skutečným autorem dopisu já sám, natolik jim prý styl dopisu mé psaní připomíná.

Samozřejmě jsem dotyčný dopis nepsal. Jde o dopis zcela výjimený, napsaný rukou novinářky ctící zásady a mravní integritu a současně si uvědomující, že právě tyto vlastnosti už nejsou v New York Timesech vítány. Dopis Bary Weissové je lepší, než cokoli co bych dokázal napsat já. Je totiž psán její vlastní osobní zkušeností, do které mohu já dnes už jen nahlédnout.

Jako někdejšímu přidruženému vydavateli a sloupkaři deníku Wall Street Journal a pravidelnému přispěvateli do listů Los Angeles Times, the \New York Times a řady dalších prominentních tiskovin mi už dnes není dovoleno jakýmkoli způsobem se na jejich práci podílet.

Důvodem je to, že poselství, které tyto listy vysílají do společnosti, nemá s pravdou nic společného.

A to je též poznání, ke kterému při práci v New York Timesech dospěla Bari Weissová: „V tisku a zvlášť v tomto listu (míněn New York Times), se prosadil nový společný názor: pravda přestala být výsledkem kolektivního zkoumání, ale stala se věčně platnou ortodoxií známou jen hrstce osvícených, kteří ji rozšiřují dál“.

Zde jsou některé části jejího dopisu:

„Drahý A.E.

S lítostí Vám oznamuji, že rezignuji na další své působení v listu NYT. Nastoupila jsem do něj před třemi lety naplněna vděčností a optimizmem. Přijali jste mě s tím, že do listu uvedu hlasy, které by se jinak na jeho stránkách neobjevily. Hlasy začínajících spisovatelů, centristů, konzervativců a dalších, kteří NewYork Times nikdy nepovažovali za svůj domov. Účel toho byl jasný: Neúspěch listu odhadnout výsledek voleb v r. 2016 byl důsledkem faktu, že list NYT do svého referování nedokázal pojmout všechny, kteří v této zemi žijí. A mým úkolem bylo tento nedostatek odstranit.

Bylo mi ctí být takovéhoto úsilí účastná. Avšak lekce, které po volbách měly toto úsilí podpořit – to je lekce o potřebě pochopit nejen některé Američany, ale Američany všechny, bránit se jednostranným pohledům a podporovat svobodnou výměnu názorů všech lidí, se nenaplnily. A namísto toho se prosadil nový společný názor, podle kterého přestala být pravda výsledkem kolektivního zkoumání, ale stala se věčně platnou ortodoxií známou jen hrstce osvícených, kteří ji rozšiřují dál.

V NYT se příběhy vybírají a vyprávějí tak, aby uspokojily jen úzkou vrstvu čtenářstva, a nikoli tak, aby se široká veřejnost to podstatné o světě dověděla a poté si pak si na věci a události, takto jí podané, udělala svůj vlastní názor. Vždy jsme se učili, že úkolem novinářů je psát první hrubý nástin budoucí historie, avšak v NYT se historie stala pomíjivou záležitostí, která se přeformávavá tak, aby vyhovovala příběhu předem zadanému.

Nerozumím tomu, jak jste mohl dovolit, aby se tento druh psaní stal v NYT běžnou praxí. Jak jste za ním mohl stát a zároveň mě v soukromí chválit za mou odvahu. To už jsme na tom skutečně tak špatně, že psát pravdu vyžaduje odvahu? Jistě, proč riskovat, když si zaměstnání zajistíme nejbezpečněji tak, že tisíckrát napíšeme, že Donald Trump je nebezpečím pro zemi i svět.

Vždy jsem se utěšovala, a utěšuji se tak i dnes, že ty nejlepší ideje ze všech se nakonec přece jen prosadí. Ale neprosadí se jen samy sebou, potřebují svůj hlas a potřebují být vyslyšeny. A především je musí podpořit lidé, ochotní podle nich žít."

Upřímně

Bari


Tolik k dopisu Bari Weissové, ke kterému bych si dovolil dodat už jen toto: Země bez svobodných, čestných a poctivých médií pro něž je pravda hodnotou nejvyšší, nemůže přežít.

Což současně naznačuje, proč přežít nemohou Spojené státy.

Vybral a přeložil Lubomír Man

7 komentářů :

 1. Ale pane Robertsi nebuďte takový pesimista to tady máme neustále jen jednu „správnou" pravdu. Kdo má mozek tak jím na jejich slinty neskočí. Mainstream nečtu neposlouchám od roku 2005 a jsem v pohodě a vím co se děje vím koho volit vím kdo je nepřítel.

  OdpovědětSmazat
 2. „Nová levice je mnohem nebezpečnější než současní komunisté.“ Zahradníková posílá tvrdý vzkaz novodobým antikomunistům

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020071612228358-nova-levice-je-mnohem-nebezpecnejsi-nez-soucasni-komuniste-zahradnikova-posila-tvrdy-vzkaz/

  OdpovědětSmazat
 3. Toto by si měli přečíst všichni novináři mainstreamu.

  OdpovědětSmazat
 4. Nepohodlných dopisovateľov sa vždy zbavia. Potižistov nepotrebujú. Nemôžeme si písať čo chceme. Hocikde človeka zablokujú aj za solídne vyjadrovanie stačí mať iný názor a chlapci z ministerstva pravdy ťa zastavia a odstavia a napadnú aj tvoj počítač.
  NAKA nespí NAK bdie a pozerá sa.
  https://aragonit11.blogspot.com/2020/07/uz-v-roce-1992-byl-schvalen-program-jak.html

  OdpovědětSmazat
 5. V súčasnom modeli „demokracie“ je naivné očakávať, že médiá (samé od seba) „vstúpia do seba“ a len tak zo dňa na deň začnú byť „slobodnými, čestnými a poctivými“. Sú jedným z najsilnejších mocenských nástrojov, bez ústavného definovania v systéme riadenia spoločnosti, a je známe že silná moc nemá ďaleko k zneužitiu, a že sa sama vzdá svojej moci...

  Médiá sa každému pokusu o ich legislatívnu demokratizáciu vehementne bránia falošnými nárekmi o „nasadzovaní náhubkov“ a o „obmedzovaní slobody tlače“, doteraz veľmi úspešne, lebo "SLOBODA SLOVA"...

  Takže namiesto apelov a výziev na adresu médií je nevyhnutné ÚSTAVOU zadefinovať jasné pravidlá aj SLOBODY DISKUSIE! Každé médium zaoberajúce sa politikou by si mohlo písať čo považuje za vhodné (sloboda slova!), ale ústavne by malo mať povinnosť zverejňovať aj príspevky poslancov parlamentu (zástupcov vládnuceho ľudu!) z celého politického spektra!

  Priestor na tieto príspevky poslancov si bude parlament „kupovať“ u média (niečo ako politická reklamná plocha) a súčasne bude parlament dozerať na pomerné využívanie tejto plochy v pomere percentuálneho zastúpenia politických síl v parlamente...

  Viac na stránke http://www.demokracianahlas.sk/dokument/

  OdpovědětSmazat
 6. Našemu mainstreamu nevěřím ani pozdrav "dobrý den"!

  OdpovědětSmazat
 7. Já si dovolím oponovat, země bez lidí je ztracena.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.