Reklama

čtvrtek 6. srpna 2020

Daně v pohybuZbyněk Fiala

6. 8. 2020 VašeVěc

Pokud má právě teď vypuknout zásadní debata o daních, je šance, alespoň z ekonomického pohledu. Český průmysl v červnu padal o polovinu pomaleji než evropský průměr. Jako exportní země jsme však závislí na vývoji v zahraničí. Co když zrovna USA prožívají poslední dny staré éry?

Nejprve ekonomické zprávy. Český průmysl se v červnu opět trochu vzpamatovával a byl na tom o 13,4 procenta lépe než v květnu. Nicméně meziročně to představuje propad skoro o 12 procent, když započteme srovnatelný počet pracovních dnů. Stačí se však podívat na průměr EU27, kde byl meziroční pokles o 20,7 procenta, a hned máme o čem přemýšlet. Jsme na tom o tolik líp? Nebo je jen otázka času, kdy nás partneři strhnou za sebou. Čtyři pětiny českého exportu jsou vázány na EU, to je vleklý extrém, který se může v podobné situaci chovat jako extrémní slabina. A všichni mají zaostřeno na Spojené státy, kde se rýsuje odchod Trumpovy vlády i svým způsobem změna režimu.

Z čerstvých domácích statistických výkazů zjišťujeme, že trochu horší to bylo v automobilovém průmyslu (meziroční pokles o 14,3 procenta). Vedle pandemie jsou tam ještě další druhy nejistoty. Do mladoboleslavské Škody Auto nastoupil nový předseda představenstva Thomas Schäfer, vzděláním strojař výrobář, s předchozí praxí u Daimlera a u VW v Jižní Africe. Z toho plyne, že nevyrůstal na laciném šuntu a zažil si i první velké výzvy v africkém prostředí. Z českého prostředí zaznívají varování, že přišel příliš úspěšného konkurenta VW zaříznout orientací na levnější produkci. Osobně si myslím, že půjde spíše o výrobu dostupného auta na baterky, a pochopitelně i potřebnou infrastrukturu, aby bylo kde jezdit. Bude to tedy otřes, jak se mnozí bojí, ale podle mě (z pohledu občana a uživatele) může jít o otřes k lepšímu. Jiní věštci mohou samozřejmě dojít k jiným závěrům.

Auta v Česku přesto v červnu dopadla lépe než výroba strojů a zařízení (pokles o 22,6 procenta, tam už jsme v souladu s průměrem EU). Daří se pochopitelně výrobě léků (plus 17,7 procenta).

Pohled na tržby z průmyslové činnosti je o něco příznivější, klesly meziročně o 5,8 procenta, z toho z přímého vývozu jen o 3 procenta, výrazně méně než na domácím trhu, kde to bylo skoro o deset procent. Kniha nových zahraničních zakázek je dokonce zaplněna na úrovni stejného měsíce loňského roku! To je super úspěch, i když nevíme, jak se bude zvládat při zpřetrhaných dodavatelských řetězcích. Doma je to se zakázkami slabší, mínus 10,3 procenta.

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-cerven-2020

Konec světa se tedy zatím neděje, uvidíme, co bude na podzim.

V Americe jsou už investoři před listopadem varováni. Pokud bude na konci měsíce schváleno použití první vakcíny proti koronaviru, nastane na trhu mela. Budou už taky známy výsledky prezidentských voleb, které přinesou další zásadní signál. Půjde se pryč od nevýnosných dluhopisů (úroky půjdou nahoru) a od technologických akcií (zranitelných regulací a vyšším zdaněním) a vzroste o zájem o cyklické akcie (šance hospodářské obnovy).

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-06/goldman-says-time-to-think-about-a-shift-in-market-leadership

Soustřeďme se na toho nového prezidenta. Volí se hned první listopadové úterý. Měl by to být Biden, ale může to ještě zazdít. Je zajímavé, jak jsou USA rozděleny. Ve volebních preferencích teď vede Joe Biden podle pravicového (a nejdůkladnějšího) přehledu RealClearPolitics asi o sedm procentních bodů. A podle zcela jiných průzkumů se zhruba stejný podíl Američanů cítí existenčně ohrožen, pokud nebudou pokračovat stávající podpůrné programy nebo pokud by z nějakého důvodu sami nemohli pracovat, buď kvůli karanténě, nebo že přijdou o místo. Další hrozbu představují platební karty, kde jsou lidé krok od mínusu. Spousta menších firem už míří do bankrotu.

Při kongresových jednáních o novém podpůrném programu se Republikáni chovají ve smyslu, že lidem se pracovat nechce, dejme jim míň, vyžeňme je z postele. Naproti tomu Demokraté respektují fakt, že v zamořeném státě ekonomika vázne, zvlášť když se hygiena podceňuje, a trvají na stávající podpoře postižené domácnosti příspěvkem 600 dolarů týdně. Na podpoře v nezaměstnanosti je už několik týdnů zhruba 30 milionů Američanů.

Biden měl před týdnem předstih o skoro deset procentních bodů, ale jeho podpora kolísá. Ohlásil, že se neukáže ani na srpnovém nominačním sjezdu Demokratické strany. Ale jestliže nevyleze ze sklepa, podpora těžko poroste. Prý se snaží se soustředit na nejtěžší úkol, výběr viceprezidenta a hlavních osobností případné vlády. Slíbil, že vedle něj bude stát žena. Progresivisté by tam rádi viděli senátorku Elizabeth Warrenovou, která byla na levém křídle hlavním soupeřem senátora Bernieho Sanderse. Kdyby měla být viceprezidentka i barevná a mít nějaké vládní zkušenosti, je tu bývalá kalifornská nevyšší žalobkyně Kamala Harrisová, směřující více do středu.

Největší rozkmit trhu by způsobilo, kdyby kandidátkou na viceprezidenta byla jmenována Elizabeth Warrenová. Má v šupleti zpracovánu více než stovku konkrétních návrhů zákonů pro vznik sociálního státu evropského střihu. Věnujme se zdanění, tom se půjde do prudké progrese. Ale nejen to, navrhována je třeba daň z majetku.

Warrenová má na svých stránkách uživatelsky přítulnou daňovou kalkulačku, která každému miliardáři snadno ukáže, kolik ho bude taková daň stát (je určena jen pro „superbohaté“). Ti nejmajetnější mohou dokonce sáhnout do jmenovitého seznamu. Tak třeba Bill Gates, který je se svými 106 miliardami podle zmíněných stránek příslušníkem horních 0,0002 procenta Američanů (řekněme horních 500), by jenom na této dani příští rok zaplatil 6,319 miliardy dolarů. Toho si ani nevšimnete, utěšuje ho Warrenová, a pomůže to financovat vzdělávací systém nebo všeobecně dostupnou zdravotní péči. Michael Bloomberg má majetek srovnatelný s polovinou Gatese, a tak by zaplatil jen něco přes tři miliardy dolarů.

Pro federální rozpočet USA, který je jedním ze stavebních kamenů jeho globální moci (je desetkrát větší v poměru HDP než roční rozpočet EU i s novým fondem obnovy) jsou nejdůležitější federální daně. Když se Warrenová v loňských primárkách Demokratické strany rozjížděla, upozorňovala na fakt, že největší společnosti tyto daně prostě neplatí, vůbec žádné. Každá na to nějak přišla, jak to udělat, ale výsledek je ten, že třeba Amazon vykázal roční zisk 10 miliard dolarů, ale nezaplatil nic. Ropná Occidental Petroleum, která roku 2018 ještě vydělávala, vykázala 4,1 miliardy dolarů zisku, a přesto uhrála federální daň ve výši nula.

https://elizabethwarren.com/plans/real-corporate-profits/?

Trik spočívá v dvojím účetnictví. To manažerské, které vykazuje úspěšnost podnikání akcionářům a veřejnosti, se zásadně liší od daňového účetnictví na principu, že nula od nuly pojde. Největší společnosti si to mohou dovolit, je to legální. Ale zadarmo to nebylo, velké peníze nejprve financovaly intenzivní lobbying politiků, aby jim ušili zákony na míru jako roucho vyzdobené výjimkami a rafinovaně skrytými dírami.

To by jim Warrenová netrpěla. Proto by měli být investoři na konci listopadu a dál hodně ve střehu, reagují na to investiční poradci. Varují před legislativní smrští nápravy systému, který byl od 80. let orientován výhradně na snižování daní pro bohaté a největší korporace a ořezávání veřejných služeb a sociální sítě.

Česko by něco takového taky potřebovalo, ale napřed by musela vylézt nějaká ta Warrenová. Babišovy pokusy radikálně sáhnout do dílčích prvků systému, jako je poslední balónek s představou zrušení superhrubé daně a převod iluzorní sazby 15 procent, kterou oblboval voliče Mirek Topolánek, na skutečnost, naráží na komplexnost problému. Jedná se rozhodně o správný krok, ale musely by následovat další, kterými se doplní rozpočtová bilance o vypadlých 90 miliard korun. Progresivisté v Americe tuto komplexitu naznačili, když do programu Green New Deal, tedy zdánlivě jen klimatického, zařadili také prudké zvýšení minimální mzdy, vyšší progresivitu daní, všeobecnou zdravotní péči a právo na práci.

Vypadá to jako bramboračka, Warrenová to má promyšlenější, ale je to ilustrace potřeb společnosti na prahu velkých změn. Rozhodně bychom měli být ve střehu také, abychom nespadli černé díry minulosti.

Babišovo jedno číslo možná nic neřeší, ale někde se musí začít. Dobrým začátkem je i paušální daň pro živnostníky. Je velmi důležité, že se téma daní znovu začíná probírat podrobněji a odpovědněji. Je to pochopitelně bitva s velkými kluky, některým ublíží, jiným pomůže. To je politika.

Možná, že čekáme, až se to začne důrazněji měnit venku. Pak to budeme chvíli brzdit, jako za Jakeše. Nakonec to k nám přesto dojde, ale bez návaznosti na logický vývoj, jako čirá opičina a paskvil. Pak se můžeme těšit na změnu znovu.14 komentářů :

 1. Souhlasím musí se začít se zvyšováním životní úrovně Čechů. 30 let tu všelijaký kraďouskové na lidi kašlali. Nejhorší je že se musíme zajímat o volby v usa. Pokud to dopadne špatně a bidet vyhraje tak si nenechat nic vnucovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo veřejně nesdělí společnosti, že otázka výše příjmů je odvislá od kurzu Kč k euru a tím i k dolaru !! Svinstvo zlodějských "demokratů" je to, že nehorázně podsekli kurz koruny, aby okradli střádající a umožnili existenci zaostalých výrob, které na Evropském trhu uspějí pouze cenou !! Pokud by reálně byl kurz 15 Kč/ euro tak by srovnání příjmů bylo radikálně jiné !!

   Smazat
  2. Opět tu hraje jakousi roli slib, pry snižovani dani!

   To je lež! Kaźda vlada,kterou zvolime bude MUSET po krchu,ktery už klepe na dveře, zvyšit daně.pod "snižovacimi sliby" se skrýva snižovani dani velkym společnostem,které se vyvlikaji s úspěchem ze zdaněni a neplati ani zlomek toho co by měli.
   Přeci jsou pry obratnějši a sinějši a proto maji v solidarnim statě nest v této oblasti VĚTŠI odpovědnost a ne krast dvě třetiny našich mezd,abychom neměli na viry ani na penze!

   Smazat
 2. Utrpení uprchlíků. Možný nástupce Merkelové: Byl jsem v Řecku. Státy EU musí začít pomáhat

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Utrpeni-uprchliku-Mozny-nastupce-Merkelove-Byl-jsem-v-Recku-Staty-EU-musi-zacit-pomahat-632842

  OdpovědětSmazat
 3. Nejsem ekonom, ale když lidé dostanou víc peněz, budou víc utrácet a je po rozpočtových "propadech", možná opak bude pravdou.

  OdpovědětSmazat
 4. Nebude jednoduché vrátit se k permanentnímu růstu, bude následovat tzv. Gatesova depopulace, tedy redukce počtu obyvatel planety. O to v podstatě dnes jde. Bohatí jsou za vodou. Mají dost na to aby si žili i na méně lidnaté planetě. Tvrdí, že na Zemi postačuje k jejímu fungování 1 mld. lidí. A když vidíme co se děje v USA, tak je to skutečně "First America" , která určuje směr depopulace na planetě. A jak se ukazuje z džungle informací musíme se smířit s odbouráváním lidských práv a demokracie. Budou rozhodovat globální hráči, nikoliv lidmi volení lídři. Budou rozhodovat Jourové, a podobné "veličiny".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Docela by mne zajímalo, jakou může mít majitel akcií Microsoftu motivaci, aby něco depopuloval. Vy si zřejmě pana Gatese a jemu podobné představujete tak, že celý den sedí někde za oknem, koušou si nehty a přemýšlí, jak by vám zničili život. :-)))

   Smazat
  2. Celá pravda, že vám nebude řečeno v systémových médiíc.
   https://www.sfagi.gr/koronoios-oli-i-alitheia-poy-den-tha-sas-poyne-sta-systimika-mme-covid-19/
   Tento virus byl vytvořen zločinci, „hlubokým stavem“ nebo Deep State a známým Billem Gatesem v laboratořích pro biologické zbraně ve Wuhan (Čína), které patřily George Sorosovi (George Soros) od 2015.

   Smazat
  3. V ramci vstupu do politikyjsem se zminila,že jeden "vlastenecky"web

   je hnizdem neomarxismu,ale dozvidam se z podzemnich zdroju pana Krtečka,ktereho ted pry budou pronasledovat misto pana Havla,že neni sam a pry už jeho ARMY těch webů objevila vice.
   Ještě vam popiši jakè přispevky naprosto nevinné ti neomarxisti mažou a zneužili tu svobodu slova přišerně.Napsala jsem třeba etudu ze života
   jak to nemela kamaradka lehke.

   "No tak na př.si vzala jednoho.Ten chtěl ale poledni klid jako ve školce.
   Šli bruslit na Landrovku,udělal si výron.
   Chtěla mu koupit džiny,udělat mu radost,ale jeho čislo nedělali.dala mu jointa,udělalo se mu špatně.
   Jednou se sex podařil a vzbudil se na ARU.
   Dělat mladýho je dnes děsna dřina."

   No a panu Krtečkovi jsem napsala.
   "Držte se tedy politiky,když jinak nedate.nebudete li moc mluvit tak ty volby vyhrajete.
   Hlavně moc nemluvte,vyhybejte se globálnimu oteplováni či euroskepticismu.
   Možna bude stačit napadnou novináře a virtuálni realitu.Škoda,že ODS se uzavřela do sebe (jsem opakuji pro všechny jejich volička).jakmile ČSSD ty volby vyhraje ,budou se zas pekelně divit a skladat vinu na voliče!
   Ted s novou poradkyni pana Hamačka,nyni jeho ženou je vysledek voleb pro ně 35 nebo 40 % celkem realisticky odhad.
   Nakonec to asi byla ona co mu poradila udělat generalni cenzuru a tak se zbavit dotěrnych voličů.
   Za všim hledej ženu!"

   No a i za tuto uplně nevinou glosu, mi mazli a pěkne mě nasmolili a tak jsem přisla s tou novou ideologii Antineomarxismu což je dnes novinka a přednaši o ni i tady dole pan profesor Robejšek v članku
   "Čtyři mýty o globalizaci"a to neni už žadna sranda!

   Smazat
  4. 17:00 výše příjmů v ČR je z podstatné části závislá na přidané hodnotě produkce, vždy snižované o díl výnosů plynoucí k vlastníkům situovaným zejména v zahraničí. Takovým vlastníkem, ke své škodě, například, předseda vlády Babiš není. Je zajímavé, že i tak, kdekomu vadí. Čím to?

   Smazat
 5. Zakopaný zadek sovětského tanku vidí všichni. Kdo si ale vzpomene na masakr ze Životic?

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020080612315132-zakopany-zadek-sovetskeho-tanku-vidi-vsichni-kdo-si-ale-vzpomene-na-masakr-ze-zivotic/

  OdpovědětSmazat
 6. Hezký článek, ale s některými závěry naprosto nesouhlasí. Po volbách v USA bude pěkně horko. Když vyhraje Trump demokraté vítěztví zpochybní, jak už se o to pokusili po minulých s ruskou stopou. Tentokrát to půjde na dřeň. Pokud vyhraje přestárlý Biden republikáni a bílí udělají totéž.Půjde jim o podstatu přežití. Navíc USA rozehráli velice nebezpečnou rasovou nenávist a obchodní válku s Čínou i Ruskem. A tohle už jen tak hezkými sliby a falešným keep smailing nenapraví. Už jim nikdo nevěří. Jsou nedůvěryhodným obchodním i politickým partnerem. Navíc jsou švorc a dluhy kam se podíváš. I Proklamované vracení jejich tzv. firem ze zahraničí se nebude konat. Nemají pro to v USA kvalifikované levné lidi ani zdroje a navíc jim Čína i jiní neumožní odvézt technologie, když většina zahraničních podniků je se spoluúčastí čínského státu. Myslím, že USA čeká velký sešup v životní úrovni, možná i občanská válka.
  Oblíbená tvrzení o depolulaci planety je také velice riskantní podnik. Jednak nemoci nedělají rozdíl mezi bohatým nebo chudým, vyvoleným a nevyvoleným, jednak při ztrátě kvalifikovaných výrobních sil a skutečných praktických učenců ne žvanilů a univerzitních teoretiků jde celá civilizace rychle do kopru. Ti co by přežili by na nějaká pravidla tzv elity kašlali a tzv elita by byla prostě zmasakrována, okradena přeživší zdecimovanou populací. Tohle nikdy nikdo v celé historii neukočíroval. Jsou tady i pohádky o českém průmyslu. Jakém??? Co z něho zůstalo v českých rukách? Ty zahraniční montovny a výrobny s malou přidanou hodnotou nás opravdu v krizi nezachrání. A vyjádření toho fricka ke Škoda auto jasně ukazuje o co zahraničí jde. Jen levný pracovní trh a pro domácí druhořadý brak i ve výrobcích ne jen žrádle. Dnes Praha brečí nad úbytkem turistů. Bohužel Praha si založila živnost na zahraničním předraženém turismu (Češi jí nebyli dost dobří) a úřednických peněz ze všech možných úřadů a ředitelství firem. Dnes se v Praze vlastně nic užitečného nevyrábí. To je dědictví už od Klause, Dyby, Ježka, Dlouhého a podobných co kecali o tom, že stát nemá nic vlastnit, nic vyrábět a spravovat jen daně. Trh se postará. Když nic nevlastníš, nic nevyrábíš tak nemáš světu co nabídnout. Zvláště v krizové situaci. Šmelením a vzájemným okrádáním se bohatý stát neudělá. A pseudoumělci a parazitičtí kecalové na pole taky makat nepůjdou. To už tady zkoušejí odborníci 30 let a kde nic tu nic. Dovezení negři na nás taky makat nebudou. Ti nejdou za prací, ale snadným pohodlným životem.

  OdpovědětSmazat
 7. 12:13 Hezké,moc hezké a SUPER.

  OdpovědětSmazat
 8. 12:13 Siuhlas. Cíl je zřejmý,zabrat poslední zemědělskou půdu pro velkosklady a zajistit pro ně dopravní infrastrukturu. V Praze stavět jen kanceláře a když sem tam nějaké bytovky, tak ani omylem pro lidi, ale na kšeft. To vše za nesmyslné náklady, dle daňovÿch poradců, obsahující studijní pobyty, reklamy a sponzorství neziskovek atp.. Pak si povídejme pohádku o přidané hodnotě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.