Reklama

pátek 7. srpna 2020

Hirošima 6.srpna 1945 v 8 hodin a 16 minut – záblesk na nebi jasnější než tisíc sluncí


Vladimír Esentier 

7. 8. 2020

Je to právě 75 let. Na události svržení atomových bomb jsou v zásadě dva protipólní názory:


a) nejedná se o válečný zločin, ale nutnost snížení amerických ztrát ve válce s Japonskem 

b) jednalo se o z vojenského hlediska o nepotřebný útok, byla to politická demonstrace síly v počínající studené válce, chladný vojenskovědecký pokus na sídelním celku a jeho obyvatelích, a jako takový má charakter nepotrestaného válečného zločinu.

Současná prozápadní orientace naší země a propaganda se kloní k ospravedlnění útoku, tedy k názoru a), kdežto vojenskohistorická fakta ukazují spíše na variantu b).

Podívejme se tedy do minulosti, jak se situace vyvíjela a každý může přijmout svou verzi událostí.

Koncem roku 1942 byl spuštěn přísně tajný projekt Manhattan, jehož cílem bylo vyvinout vojensky použitelnou jadernou výbušninu a předejít tak nacistické Německo, které mělo také teoretické předpoklady na projektu jaderného štěpení pracovat. Později se prokázalo, že tam chyběla na rozdíl od USA mimo jiné i rozhodující politická podpora. Možným nosičem na cíl v té době bylo výhradně letectvo, proto se dosud používají pojmy „bomba“, „A-bomba“, „atomová puma“.

Válka v Evropě skončila v květnu 1945 zdrcující porážkou Německa a rozhodujícím vojenským vítězstvím SSSR, čehož si v té době spojenci (USA, VB) byli plně vědomi a tu obrovskou sílu museli respektovat. V té době BOMBA ještě NEBYLA ! Ale práce na ní už finišovaly. Dne 4.7.1945 (Den nezávislosti) bylo rozhodnuto o použití jaderné zbraně na Japonsko, přestože zbraň ještě neexistovala, ale byla už reálná naděje, že bude vyrobena.

K tomu účelu byla asi 2 měsíce předtím (již v květnu 1945) vytvořena přísně tajná speciální útočná a monitorovací skupina dislokovaná na základně na ostrově Tinian v Tichém oceánu, sestávající z 15 bombardérů B-29, které byly odlehčeny pro lety v letové hladině 12 km (mimo výškový dosah japonských stíhaček, které v průběhu května 1945 ještě mohly částečně účinně zasahovat) a intenzivně nacvičovala přiblížení k cíli, bombardování maketami pum těžkých 4,5 tuny a únik z prostoru shozu (Konstrukce pumy už v té době počítala se vzdušným výbuchem realizovaným pomalým shozem na padáku, aby se bombardéry mohly dostatečně vzdálit. Puma měla vícenásobně jištěnou iniciace a mohutný systémem autodestrukce pro případ technického selhání, a tedy spolehlivého následného utajení celé technologie nové zbraně v případě poruchy - nevýbuchu).

To, že se jedná o chladnokrevně plánovaný vojensko-vědecký pokus, který měl poskytnout řadu velmi cenných informací pro vojenské plánování nejefektivnějšího použití zbraně v budoucnu, tedy informací o rozsahu a pásmech ničení, účinek na budovy, infrastrukturu, techniku a živou sílu, ale i monitorování účinku a vývoje nemoci z ozáření na lidech, které následovalo ihned po obsazení atomových cílů Japonska, dokazuje fakt výběru čtyř japonských města: Kokura, Hirošima, Niigata a Kjóto. Starobylé město Kjóto bylo ze seznamu vyjmuto na přímý zásah tehdejšího válečného ministra USA Henry L. Stimsona, který Kjóto poznal, strávil tam kdysi své líbánky a měl k němu nostalgický vztah. Kjóto bylo nahrazeno v seznamu městem Nagasaki. Tato města (tyto cíle) neměly v té fázi války už prakticky vojenský význam, pomohli je vybrat odborníci projektu Manhattan s ohledem na velikost, zástavbu a konfiguraci terénu, byly vyjmuty z leteckého válečného bombardování (podobně jako v Evropě např. pro masívní použití zápalných pum na Drážďany), jen pro to, aby bylo možné přesněji zachytit výsledky útoku nezkreslené předchozím ničením!

Jednání tří mocností (SSSR, USA, VB) o poválečném uspořádání Evropy (Postupimská konference 17.6.-2.8.1945) bylo prezidentem USA Trumanem oddalováno s nadějí, že získá potřebný čas a provedený úspěšný test bude umožňovat lepší pozici v jednání. (Existuje Trumanův výrok: „Jestliže vybuchne bomba, bude to, myslím, samozřejmě na tyto hochy obušek.“).

Test se uskutečnil během konference dne 16.7.1945 na polygonu v poušti Nového Mexika (ihned telegram Trumanovi do Postupimi). Po vyhodnocení bylo zjištěno, že výbuch asi 100x překonal původní odhady (zpráva Trumanovi 21.7.1945). Dne 24.7. pak Churchill s Trumanem jako by mimochodem informovali Stalina o zbrani ohromné destrukční síly (ale nepadl ani náznak termínu „atomová bomba“). Stalin nijak nereagoval a vznikl tak dojem, že nepochopil význam informace. Po jednání to Molotov komentoval: „Stoupají na ceně.“ Stalin se zasmál: „Ať stoupají. Bude potřeba promluvit s Kurčatovem (hlavní osobnost jaderného výzkumu SSSR) o urychlení naší práce.“

V době bezprostředně předcházející svržení pum již byla japonská protivzdušná obrana v podstatě zničena, a letectvo USA zcela kontrolovalo vzdušný prostor, města a průmysl mimo vybrané atomové cíle byly těžce poškozeny a rozvráceny bombardováním (např. Tokio – 80.000 mrtvých po konvenčním náletu – srovnatelné s pozdějšími obětmi v Hirošimě), námořní síly Japonska byly do značné míry zničeny už dříve, ale pevninská obrana byla odhodlaná klást poměrně tuhý odpor. Japonsko bylo v té situaci i bez atomového bombardování zralé na kapitulaci. To nebyli ochotni akceptovat pouze fanatičtí militanti se samurajskou tradicí, kteří by ale nekapitulovali ani po atomových útocích a volili by raději smrt v beznadějném boji.

Podle Jaltské dohody, v níž Stalin slíbil spojencům vstoupit do války s Japonskem do tří měsíců od ukončení bojů v Evropě, začala Rudá armáda 9. srpna 1945 ničit japonskou kuantugskou armádu (přes milion mužů), hlavní sílu Japonského císařství dislokovanou na pevnině. Sovětská vojska, postupovala rozhodně, účinně a velmi rychle. O útoku, který byl delší dobu plánován, byli spojenci (USA) informováni předem . Už 17. července 1945 řekl Truman na postupimské konferenci, že akce spojenců ve válce proti Japonsku nevyžadují aktivní pomoc Británie a prohlásil, že „USA očekávají pomoc od Sovětského svazu“.

Problém byl také v hodnocení a vnímání vlastních ztrát spojenci. Např. 1. dubna 1945 se Američané vylodili na Okinawě čímž začal útok na japonské ostrovy. Bitva trvala až do 21. června a na americké straně si vyžádala 12 513 mrtvých což byly dosud největší ztráty USA v této válce. Ve srovnání s těžkými boji 2.sv. války v Evropě, kdy ztráty vojáků Rudé armády i Wehrmachtu dosahovaly v jednotlivých operacích mnoho desítek až stovek tisíc na obou stranách, a dokazuje to nesouměřitelnost rozsahu a tíže bojů západních spojenců s významnými válečnými střety na sovětsko-německé frontě v Evropě. Pro USA ani pro VB to prostě nebyla Velká vlastenecká válka – boj o přežití.

I z toho hlediska lze také nazírat na zdůvodnění útoků, podobně jako na mnohem pozdější výrok Madelen Albrightové z května 1996, že půl milionu mrtvých Iráckých dětí (embargo) stálo za to, aby američtí chlapci nemuseli znovu rukovat do Iráku.Autor RNDr. Ing. Esentier Vladimír je specialista Národní domobrany na ochranu před ZHN

26 komentářů :

 1. Pokud by tato celosvětová prasárna byla na bedrech SSSR, tak by snad ČT samou horlivou angažovaností vybuchla. Naopak, všude je naprostý klid, jako by se vlastně nic nestalo. Avšak včera jsem na nezaujaté, vyvážené, pravdivé ČT zachytil první vlaštovku, ohledně 21. srpna 1968. Byl to pořad o komunismem utýraném herci, Ivanu Palůchovi. A to bylo teprve šestého srpna, no máme se , jako již tradičně na co těšit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak - na Čt 24 - mimořádně nechutná půldruhahodinová relace.

   Smazat
  2. Dodatek: Devótní propaganda tentokrát zahalena rádoby populárně vědecky. Výsledek krajně cynický na způsob konference ve Wannsee.

   Smazat
 2. zkratka a dobre bylo to "humanitarni
  bombardovani" za Pearl Harbor! jak rekla zminovana krvava madla a vasek lahvac o jugoslavii!

  OdpovědětSmazat
 3. Podařilo se jím zastrašit hodně lidí a podpořit pro kapitalisticky smýšlející lidi o možném zvratu režimu. To že SSSR poté předvedl také atomovku, jen zastavilo možný útok na pro socialistické státy. Ovšem parazité jsou nepřekonatelní.

  OdpovědětSmazat
 4. Jako žena jsem nikdy nepochopila ten cynismus se kterým Američané ospravedlňovali svůj čin. Hanba jim navždy. Tolik obětí: Žen, dětí. Kolik obětí bylo z řad vojáků? Kdyby svět fungoval podle těch všech krásných řečí, které hlásají ti největší gauneři byl by ráj na zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Japonci se ženám a dětem za války chovali mnohem hůř. V tomto ohledu je argument založený na poměru padlých vojáků a civilistů v Hirošimě/Nagasaki absurdní.

   Stejný argument zkoušeli uplatnit hlavní nacističtí váleční zločinci v Norimberku, když při projednávání leteckého teroru proti bělehradu se hájili tím, že jejich nepřátelé dělali totéž proti městům v německu. Odpověď dostali ihned: vy Němci jste s tím začali jako první!

   Víte vy vůbec, že japonci se dopouštěli genocidy a používali i chemické zbraně, tedy zbraně hromadného ničení? Mám za to že nee.

   Nakonec, ona dichotomie, popsaná autorem článku v bodech a) a b) je falešná. Bez ohledu na to, kolik lidí takovou dichotomii hledá. Jaderný útok na Japonsko byl obojí. Chladnokrevný test schopnosti a demonstrace moci, stejně jako pokus o urychlené ukončení války.

   Smazat
  2. Tak to není unknowne! Zapomněl jste, že USA si potřebovali odzkoušet účinky atomové bomby na obyvatelstvu, co to s lidmi udělá a jaké to bude mít důsledky. Svoje léčivé a jedovaté dryáky zkoušejí na dobrovolnících, vězních, nebo si vyberou nějaký Africký stát,zkorumpujou jeho prašivou vládu dolary, a ta potom dovolí zkoušet jejich svinstvo na obyvatelích (AIDS, EBOLA a další) Ale účinek atomové bomby v praxi neměli kde vyzkoušet - tak vybrali tato Japonská města - válka, a "chování Japonců" jim posloužilo jako záminka a důvod- někde jsem četl, že Pearl Harbour si napadli sami, a svedli to na Japonce. Nic nového v dějinách - Císař Nero dal zapálit Řím,a obvinil z toho křesťany aby je mohl házet lvům, Němci si zapálili Říšský sněm, svedli to na Dimitrovova a začal lov na komunisty, pak nechali postřílet pár svých vojáků od jejich kámošů oblečených do polských uniforem, a napadli Polsko, USA nechala vybuchnout "dvojčata" obětovali tři tisíce lidí, aby mohli napadnout Afhganistan a Irák - politika je jedno jediné, obrovské páchnoucí prašivé svinstvo, všechno jsou lži, dezinformace a manipulace s lidmi- k tomu účelu slouží media, film, divadlo. Ta obětovaná města v Japonsku bylo odporné svinstvo - a přesto celý svět leze USA do zadku - že by se taky všichni báli atomových bomb?

   Smazat
  3. Jste líný číst, anonyme? Přečtěte si znovu poslední odstavec mého příspěvku z 18:56. No schválně: co asi znamenají slova "chladnokrevný test schopnosti a demonstrace moci"? Přemýšlejte, namáhejte hlavičku a především - nepište nic o tom, že jsem na něco zapoměl. Nezapoměl! Určitě ne, na Japonskou agresi proti Číně, Nankingský masakr a na všechna genocidia a zločiny proti lidskosti, které Japonci páchali kamkoli přišli. Japonské stesky a nářky mě nedojímají, jako mě nedojímají stížnosti Němců ohledně Odsunu nebo o "orgiích pomsty v Prusku".

   Připomínám jeden zásadní fakt: zbraň hromadného ničení nemá vůbec žádný odstrašující účinek, dokud není použita. Alespoň jednou. Ta zbraň, pakliže byla vyrobena, musela být použita. To je zákonitost! Princip se silou přírodního zákona. Proti tomu nelze protestovat ani moralisovat. A můžeme být ledva rádi, že to bylo proti Japonsku 1945, ne proti Sojuzu 1955, nebo proti Československu.

   Krom toho, anonyme, jste pokrytec, jestliže váš použití jaderné zbraně sýří, zatímco techniky strategického bombardování vyvinuté v Evropě a použité proti Japonsku nezmíníte. Ve srovnání se ztrátami, které nadělalo konvenční bombardování, jsou ztráty způsobené těmi dvěmi Bombami pouhé drobné.

   A nakonec, věříte-li tomu, že Pearl Harbour byl napaden pod falešnou vlajkou, pak nejste jenom lenoch a pokrytec, ale také hlupák. Víc nemám, co bych k prosinci 41 a srpnu 45 dodal.

   Smazat
 5. I v Americe si tento týden dovolí prohlásit, že "US lídři věděli, že jsme nemuseli shodit atomovky na Japonsko, abychom vyhráli válku. Ale stejně jsme to udělali.."

  A že dokonce nejvyšší generálové jako Eisenhower a jiní to potvrdili.

  https://www.latimes.com/opinion/story/2020-08-05/hiroshima-anniversary-japan-atomic-bombs

  OdpovědětSmazat
 6. Vrah o morálce káže,aneb osvobozování masakry a vraždami pod vlajkou amiokupantů😡🤮🤮🤮

  OdpovědětSmazat
 7. Japonsko si neodpočinulo. Odmítlo zaplatit výpalné=Fukušima.
  http://www.novarepublika.cz/2016/11/fukusima-otravila-cely-tichy-ocean-ale.html
  Hromadné odumírání lachtanů, ptáků, hvězdných ryb a až 1 000 dalších druhů z Kalifornie na Aljašku; Studie Dr. Sternglass ukazuje na nízké dávkování Fukushimského záření jako kořenovou příčinu,biomagnifikaci a bioakumulaci nahoru potravinový řetězec + video.

  OdpovědětSmazat
 8. A co výbuch v Bejrůtu? Je velmi podivné, jak perfektní záběry výbuchu existují. Časem se dozvíme, že je v tom někdo až po uši namočený.
  Rusko to ale není, vláda Libanonu po 6 let nic pro vyřešení problému nic neudělala. Teď to bude házet ....
  Ryba vždy smrdí od hlavy.
  Pěkný weekend ....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:27 nemyslíte, že i v Bejrútu je instalováno dost kamer na to, aby řada z nich takový výbuch docela dobře zachytila? Stalo se tak i při výbuchu paneláku na Slovensku, tuším v Košicích. Nepamatujete, že se s tím i tady opakujete?

   Smazat
 9. Vždycky mě dojme jak "Napoleoni" z proprděného křesla přesně vědí jak nejlépe ukončovat války.
  Ti samí "Napoleoni", jejich rodiče se místo odporu zmohli jen na to vyrábět pro Hitlera zbraně v českých zbrojovkách.
  Ti samí Napoleoni, kteří se nejvíc vztekají když nám dnes někdo z teplého gauče stejně drze vykládá jak špatně jsme po válce zachovali k naší německé menšině...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:46 vám nedošlo, že i za Protektorátu museli být lidé (i s dětmi) z něčeho živi a to nejen z výdělku, ale i tím, že získali přídělové lístky na potraviny a další potřeby. Vy nevíte, že kdo (krom dětí, starých a úplných invalidů) se neprokázal platnou "Pracovní knížkou, Arbaitsbuch/em" potvzujícím zaměstnání uznané Úřadem, šel do vazby a to bez diskuze? Jestliže tedy pracoval ve zbrojním průmyslu, nebo tam byl přidělen, nebo byl poslán na práci do Reichu, měl dělat co? Píšu to tady po několikáté, na vlastní oči jsem viděl, jak si Gestapo přijelo pro souseda, vím, že ani ne za tři týdny manželce došel papírový pytel s jeho svršky a sdělením v Němčině, že byl odsouzen k trestu smrti za sabotování válečné výroby a že trest byl vykonán. Tak se tady, možná že opakovaně, tak se tady v pohodlí a bezpečí, tak se tady nic neznajíc, tak se tady pohoršujte. Frajere.

   Smazat
 10. noviczech
  ...a tak, až přijede zástupce atomového vraždění v úterý do Prahy, doufám, že se mu zbytek českých kolaborantů nacpe do konečníku a on si je veme s sebou do vlasti! Ale to se samozřejmě nestane, neboť vrahové světa mají v plánu ještě Rusko a Čínu, takže naši zem potrebuji! KDY SE CELÉMU ČESKÉMU NÁRODU ROZSVÍTÍ ABY POZNAL......??!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. 9.srpna 1945.
  Sovětská a mongolská vojska zahájila bojovou činnost proti japonské Kuantungské armádě.
  Japonský ministerský předseda prohlásil : „Dnes ráno vstoupil Sovětský svaz do války. To nás definitivně uvádí do bezvýchodného postavení a činí nemožným další pokračování ve válce.“

  Během 23 dnů byla Kuantungská armáda rozdrcena. Zajato bylo 593.000 japonských vojáků a 148 generálů.

  OdpovědětSmazat
 12. Nejsem tak úplně přesvědčen, jako zdejší kolegové. Kdybych byl americkým tátou synka, který by se měl vylodit u Tokia, tak po zkušenostech z bojů o ostrovy bych asi A bombu schválil. Naopak, kdybych žil v Hirošimě tak bych asi dodnes nedokázal odpustit. Hlavní viník je válka a všichni co jí nezastavili už na začátku. Dnes mi mrazí, když slyším, že Hirošima byla jako pokusné město do atomového výbuchu uchráněna před bombardováním, aby výsledek byl nezkreslený. Poskytnutá zdravotní péče byla vlastně výzkum a jako pokusní králíčci tam byly i děti. Tajemstvím není, že to byla prezentace síly v Postupimi. Nechci být soudcem, neznám to kdyby. Kdyby atomovka nebyla použita, kolik by bylo mrtvých na obou stranách. Nebo kdyby atomovku zvládli a použili Němci. Jediné plus, že dodnes nebyla atomovka použita v boji, ale současné větší mínus je že její razantnější potomci jsou dnes ve výzbroji mnoha armád. Naďěje na odzbrojení je fuč, svět je čím dál drsnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek sám i Vy 21:32 přehlížíte, že rychlý postup Rudé armády hrozil, že ta obsadí nejen celou Koreu, Vietnam atd. ale i významnou část Japonska, což je patrné na dnes sporných Kurilských ostrovech. Jak jinak tomu mohly USA zabránit než nasazením jaderné zbraně? Válečným zločinem?

   Smazat
  2. 23:49 Máte pravdu, akorát je tam ještě jeden detail, domorodců se nikdo neptal. I když potom svinstvu co prováděli Japonci Číňanům, by se asi proti nim spojili třeba s čertem. Fakt je, že už před koncem války se dělil medvěd a nejen v Evropě.

   Smazat
 13. Amerika není špatná, ale u moci se tam už 200 let drží zlo! A zlo je tam koncentrované, protože ameriku osídlili zločinci od počátku. Chudáci Indiáni, chudák svět. Amerika potřebuje zažít to co dělala světu a zdá se, že se to daří.

  OdpovědětSmazat
 14. Kdo s čím zachází, tak tím také schází ...
  USA si ten válečný velezločin jejich loutkovodičů ještě odskáče ..

  OdpovědětSmazat
 15. Tak to je ještě jiný zločin usa tradičně válčí proti civilistům a posílaly B-29 bombardovat Japonská města. Pokud měly tříštivé bomby tak moc efektivní nebyly. Pak někoho napadlo dát zápalné pumy a v Tokiu zemřelo mnoho lidí. Atomovka byla jen na strašení SSSR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen tak pro pořádek první zápalné pumy použili Briti na Řeky.

   Smazat
 16. Jestliže cílem útoku byli civilisti, pak se nepochybně jedná o válečný zločin, nota bene o státní terorismus. Neexistuje ani stín pochybnosti.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.