Reklama

čtvrtek 20. srpna 2020

Kde se berou milovníci monarchistických pomníků?

Jiří Proubek
21. 8. 2020  VašeVěc

Je to zvláštní… Již podruhé v tomto týdnu se v Lidových novinách objevil článek, jehož autor se snaží obhájit otáčku dějinného kormidla zpět do feudální minulosti.


Prvním článkem byl výtvor Karla Schwarzenberga, věnovaný jeho válečnickému a politickému idolu, rakouskému maršálovi Radeckému z Radče. Prý je na čase, aby se jeho socha, odstraněná z Malostranského náměstí po vzniku Československé republiky v roce 1918, vrátila zpět na „své“ místo.

Ve svém článku jsem uvedl, proč nevidím jediný důvod, aby se socha rakouského kondotiéra, potlačujícího v 19. století italské národně-osvobozovací hnutí, vrátila na jedno z nejvýznamnějších náměstí v Praze. Nota bene na místo, kde počínaje rokem 1928 až do německé okupace, kdy byla odstraněna (1940), byla umístěna socha významného francouzského historika, slavisty a velkého přítele českého národa Ernesta Denise.

Pokud Radecký prospíval habsburské monarchii, pak Denis svými historickými pracemi o Češích a jejich historii, zejména v pobělohorském období, přispěl v době před I. světovou válkou k tomu, aby francouzské společenské elity vůbec pochopily, že český národ je samostatnou národní a politickou entitou. To bylo důležité i pro ovlivnění francouzských politiků při zahraniční akci T. G. Masaryka, předcházející vznik samostatného československého státu. Naopak, Radecký pro český národ neudělal nic, kromě toho, že vedl mj. také české vojáky v rakouském vojsku na jatka v řadě bitev, které vybojoval v zájmu habsburské dynastie.

Je zvláštní, jakou ideologickou nesnášenlivostí jsou většinou posedlí zastánci symbolů prohnilé habsburské monarchie. To ve svém článku ve čtvrtečních LN (20.8.) skvěle předvádí Ivana Kalinová Kyzourová, podle svého vyjádření historička umění. Snažil jsem se najít o této dámě nějakou informaci prostřednictví internetu. Nebyl jsem úspěšný. Možná, že je to jen má neschopnost pracovat s těmito moderními informačními nástroji. Nevím tedy vůbec, jaký je život a dílo této dámy. Předpokládám, že velkolepé, když se odvažuje napadat stanovisko – memorandum 25 historiků umění, jak sama píše, vesměs docentů, profesorů a vedoucích kateder dějin umění, zveřejněné na stránkách Ústavu dějin umění Akademie věd proti umístění Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Prý to této, pro mě neznámé dámě, jejíž život a dílo je mně zahaleno tajemstvím, připomněla 50. léta. Dámě se nelíbí, že tato elita oboru také tvrdí, že kopie sloupu „je neautentickým, zcela nevěrohodným dílem, pouhou napodobeninou a banální atrakcí, která rušivě vstoupí do prostoru Staroměstského náměstí“. Na jiném místě svého článku Kyzourová píše, že se v případě instalace sloupu jedná o „instalaci repliky sloupu“. Tuto instalaci „repliky“ na Staroměstském náměstí „doporučil Útvar rozvoje hl. m. Prahy i expertní skupina magistrátu atd.“. No, pokud tito všichni pánové a dámy z Magistrátu doporučili instalaci repliky, tak měli zabránit instalaci napodobeniny Mariánského sloupu na jedno z hlavních náměstí města. Sloup není replikou, protože není přesnou kopií původního sloupu. Je vlastně jen hromadou kamení zpracovanou zručným kameníkem, bez jakékoliv historické a umělecké hodnoty.

Nenávistný přístup vůči oponentům

V jiné části svého článku se autorka, za níž nevidím žádnou práci (ale možná, že existuje), vypořádává velmi nenávistně „s odbornými elitami“. Tedy s těmi 25 anebo, jak na jiném místě článku, uvádí 26 historiky umění, tedy docenty, profesory a šéfy kateder... Prý, „jak se má veřejnost orientovat v tom, kdo je kompetentní a kdo si jen uzurpuje mediální prostor díky své funkci a titulu?“ a vrchol, který korunuje její dílko: „Proč platíme Akademii věd, když jeden z jejich ústavů oficiálně zveřejňuje manipulativní politické pamflety pochybné úrovně?“. To je vrchol nechutnosti, co se může v českých médiích na obranu "katolické věci" objevit. Ještě by Kyzourová měla na těch 25 či 26 vysoce kvalifikovaných historiků umění poslat Koniáše anebo jiného inženýra lidských duší.

V podstatě se domáhá toho, aby tito lidé, když to řeknu slušně, drželi ústa, a neříkali nahlas své názory. Anebo bude zle.

Jak jsme o minulém víkendu viděli při vysvěcení sloupu arcibiskupem Dukou, katolické církvi posloužila tato vcelku banální hromada kamení bez jakékoliv umělecké a historické hodnoty, k oslavě jejího velkého vítězství. Byla to další kompromitace katolické církve v naší zemi, která dělá vše pro to, aby urážela lidi jiných vyznání a nejen je. Čím více se takto snaží dělat jinou politiku, nežli jakou razí papež František, tím méně je aktivních katolických věřících. A to je jen dobře.

Na závěr si dovolím jednu připomínku. V reakci na Schwarzenbergův článek jsem napsal repliku, proč by na Malostranském náměstí neměl stát pomník Radeckého, ale naopak pomník Ernesta Denise, tak vysoce ceněného československými politickými elitami v době první republiky. A poslal jsem svůj článek do LN, nebyl pochopitelně zveřejněn.

Ještě bych Kyzourové, arcibiskupovi Dukovi a těm několika desítkám popletených katolických věřících, kteří přijeli v sobotu na Dukovo představení k Mariánskému sloupu z celé republiky, doporučil, aby alespoň předstírali tolerantnost. Pro nás ostatní, kdo nejsme katolickými věřícími, je výstup Kyzourové a její nenávistná argumentace jen připomínkou toho, jak by se katolická církev chovala, kdyby u nás do kostela každý víkend nechodily jen 2 – 3% české populace, ale třeba 20% tak, jako je to v sousedním Polsku.

Jiří Paroubek

P. S. Věřím, když pošlu v tomto týdnu už svůj druhý článek do lidových novin s replikou vůči argumentaci Schwarzenberga a Kyzourové, že alespoň jeden Lidové noviny zveřejní

30 komentářů :

 1. Myslíte, že jsem přišel dát zemi pokoj? Ne, pravím vám, ale rozdělení! (Evangelium Sv. Lukáše 12,51)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20;27
   Nech si ten katechismus jinam!

   Vymazat
  2. Tu radost ti neudělám !

   Vymazat
  3. 0:14 Jste přesvědčen, že jiným přinášíte radost? Možná, že kdyby jste se zamyslel a méně tlačil na pilu, pak by vaše konání bylo úspěšnější. Zrovna tak to dopadá se sloupem vnucenÿm na Staroměstské náměstí.

   Vymazat
  4. Divide, ei impere, Duka... Pecunia non olet!

   Vymazat
 2. Pane Paroubek,...naše fašistická galérka má blíž k Němcům než ke Slovanům...jsou něco jako protektorátní vlajkaři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fasisticka evropska koalice A. Hitlera slepena z vetsiny statu Evropy vtrhla do Ruska 21. cervna 1941.
   Fasisticka evropska koalice statu NATO kolonizatora USA stoji na hranicich Ruska a ceka na povel, ci false flag, aby Hitlera opakovala. Za Hitlera jsme do koalice nepatrili, ted ano.
   Jenom fasiste maji zajem na revansi a falsovani dejin!!!!

   Vymazat
 3. Toz pane vedócí zádné div toz te opatlané seonisti natahojó monarchistické háv a pripravojó Trojmorí na kazdém pochcaném rohoe toz co na to Svejk ten do teho hodí granát ovidíte.......slonce na ceskoslovenském nebi...p.s.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Paroubku,...vraťte se do vysoké politiky a udělejte v ČSSD pořádek /vyhoďte Petříčka a jemu podobné/ a pak si to můžete klidně rozdat s Babišem.
  Věřím,že vy by jste to dokázal !

  OdpovědětVymazat
 5. Vedel jsem, ze sef kolotoce je vul, ale ze je takovy buvol, to ne. Omlouvam se vsem buvolum.

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Paroubek si nedokáže Kyzourovou prolustrovat. Existuje celosvětová databáze článků, knih a hudebnin. Každý ji může bez poplatků využít. V této databázi lze zjistit, zda publikace existuje a v které knihovně po celém světě lze publikaci najít. Databáze je na internetu tady
  http://www.worldcat.org
  Dole na stránce lze nastavit češtinu. Zadáním pro vyhledávání je jméno autora a/nebo název díla na prvním řádku stránky. Výsledek vyhledávání je souhrn položek, které obsahují některé detaily (jazyk, vydavatel a o co jde - kniha, článek, ...).
  Prokliknutím názvu dostanete seznam knihoven, kde je dílo uloženo. U knihy lze takto zjistit, jaký je mezi knihovnami o knihu zájem. U článků je to problematické, protože zjistíte, kolik knihoven časopis kupuje.

  Autorku Ivanu Kalinovou Kyzourovou lze hledat jako Ivanu Kalinovou nebo Ivanu Kyzourovou. První píše o TOS Kuřím a druhá je vyhozena šéfka odboru Pražského hradu. Tato osoba toho o církevních památkách napsala dost.

  Češi rádi hledali v Cibulkových seznamech. Tato databáze je užitečná k prozkoumání toho, kdo co napsal a jaký je to věhlasný vědec. Je užitečné si prověřit co a s kým napsal Zeman, který se rád chválí svými knihami. V Česku česky vydají cokoliv. Teprve publikace v angličtině je něco.

  Paroubková plodnost je popsána tady
  https://www.worldcat.org/search?q=au%3AJir%CC%8Ci%CC%81+Paroubek&fq=&dblist=638&qt=first_page
  Něco koupily i zahraniční knihovny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výborně 23:01, tak vy jste našel, nebo se kdesi dozvěděl o jisté databázi. Tam jste, snad, cosi vyčetl, ale místo k článku jste se vyjádřil k panu Paroubkovi. Dokonce, kde se vzal, tu se vzal v kontextu se objevil i Miloš Zeman. Popravdě, klasifikujete se sám. Jen tak dál!

   Vymazat
  2. 0:06
   Buďte rád, že jsem vás naučil zadarmo lustrovat a prověřovat různé podvodníky, kteří se chlubí svou pracovitostí. Paroubek a Zeman jsou pouze příklady ilustrující využití databáze. Zatím jste zkoušel asi jen hledat v databázi spolupracovníků StB, viďte. V této databázi najdete, kdy, kde a co kdo publikoval.

   Vymazat
  3. 9,11
   Je s podivem,že udavač Havel v nich NENÍ,JAK DEMOKRATICKÉ!!!!!.-)

   Vymazat
  4. 9:11 od vás, jak to vypadá, se lze učit leda podpásovky. Než bych od vás cokoli bral, rád si poradím sám. Ostatně, onu databázi, kterou zmiňujete a mnohé další už delší dobu nejen znám, ale i využívám.
   Přiznám, že tu estébáckou, jak ji zmiňujete ani ne, když skutečně zajímaví tam nejsou a ti troubové co vyplňovali cestovní blok služební cesty do kapitalistické ciziny "poctivě", ti jsou zajímaví leda tím, že onu vykradenou databázi plní. Což vy, při své pokřivené prostotě, nejspíš netušíte.

   Vymazat
 7. Propagandistická ofenziva je v plném proudu. Na Bílé hoře chtějí benediktýnky vztyčit ke 400. letému výročí bitvy obří kříž.

  OdpovědětVymazat
 8. Vcera jsem videl fotky nasi Prahy a doslova sem sel zase do kolen z ty krasy. Neco takovyho nema a nebude nikdy mit ve svete obdoby.
  Jak to nasi genialni predkove dokazali a bez inteligentu nevim.
  Bydlel jsem kdysi v Celetny a chodil denne do hospody U rakvi /roh Dlouhy ul./.A opilecka stezka nas pak vedla pres namesti do Blatnicky, ke Lvickum ,Bystrice,az k Vaze rano.
  Na Staromestkym namesti snad nejkrasnejsim na svete, s citlivosti a uctou k celemu tvaru a rozloze namesti byl umistenej pomnik J.Husa,ale tak aby neprekazel. Tedy organicky zaclenenej , zkratka pomnik byl samozrejmost a nevadil ani trochu.
  .Pana Stecha na ne.Ten by to umel vysvetlit perfektne.
  Ten dabelskej sloup ale vsecko znicil.
  Od radnce neni videt ten uzasnej Tyn a naopak zhovadilej sloup zaclani pohled k radnici .Zaclani vsude jako okupant..
  Protoze hlavni a nejdulezitejsi na kazdym namesti je ten Prostor co tvori tu ojedinelou krasu naseho
  /a kazdyho /namesti. Prostor. Od zdola od dlazby az do nebe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Profesor V.V.Štech byl skutečně PAN KĚDO!

   Vymazat
 9. Jsem staropražák, netrpím žádnou ideologickou pomatenosti a šel jsem se podívat na Staromák. Velmi slušně řečeno, sloup tam trčí jako vykřičník, nebo zdvižený prst a ať jsem to tam obcházel ze všech stran oku to nelahodilo. Škoda práce a snad škoda dobrých úmyslů, které předpokládám, výsledkem je fiasko. Je to jen můj názor a nikomu ho nenutím. Kdyby to šlo, tak bych navrhnul nějaké vhodnější místo, třeba nádvoří u Strahovského kláštera. Mám prosbu, přestaňme už blbnout s pomníky je to asi infekce z USA a k nám se nehodí.

  OdpovědětVymazat
 10. Ten sloup tam stojí jak špatně nahoněnej č...k v Brně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vono ten Zlomený harfy tón v Plzni, co má být fontánou, by taky potřeboval tabulku s vysvětlením co to je.

   Vymazat
 11. Vehementní propagace Rakousko-Uherska a katolické církve povede k podobnému typu popularity jaké se těšil Svaz československo-sovětského přátelství nebo Liga proti bolševismu. Je to názor, protlačovaný shora, který připomíná zákaz operety Cikánský baron ( název obsahuje rasistické a zákonem zapovězené pojmy).

  OdpovědětVymazat
 12. Stesk po Rakousku-Uhersku je racionálně vzato stokrát nesmyslnější, než stesk po pobytu v děloze. Není za ním nic jiného, než čirá blbost.

  OdpovědětVymazat
 13. Kyzourová byla do roku 2016 ředitelkou odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky. Neslavně se z funkce musela odporoučet, což jí ovšem nebrání prohlašovat se za oběť šikany. Na hysterické a panoptikální výlevy je tedy specialista. Ostatně to dokazuje její neomalená ochota stavět svoji ješitnost a chabě podložený názor nad stanovisko skutečně všeobecně uznávaných veličin v oboru...Trapná osůbka, která dostane publicitu jen proto, že upřímně nenávidí "ty na Hradě"...

  OdpovědětVymazat
 14. Zas už ty bláboly o sloupu? Kdy to skončí? Copak s tím nemůžete dát pokoj? To je to tak důležitý? Snad je v ČR daleko víc průserů jinde - ne? Co například ten milion lidí v exekucích? Ti chudáci důchodci, které jakási prasata okrádají o prachy z ubohých důchodů, a přitom jde jen o "princip"! Co s bezdomovci? Co s miliony vajglů, jimiž jsou zasrané ulice? Co psí hovna, která jsou všude? Co ty zhovadile vysoké nájmy za bydlení? Co to neustálé zdražování? Kdy konečně tady skončí stav, že politická verbež, a další a další berou jako "mzdu" měsíčně tolik, co obyčejným pracujícím musí stačit půl roku? Co s těmi hnusně počmáranými a posprejovanými fasádami budov ve městech, zničenými nádražními budovami a podobně? To se za třicet let nenašel frája, který zařídí, aby to všechno bylo uklizené a "vrácené do původního stavu"? To nikoho nesere, ale z pomníku - sloupu se můžou posrat! A co říká pan Paroubek (sám proti "sloupu" brojí až nepříčetně!) na to sousoší, kde dva chlapi chčijou na nakašírované ČR - pohoda? To nikoho nesere? Začínáme být tak neskutečně blbí, že nemá smysl s lidmi cokoliv probírat. Nač referenda - s takovým trapným "materiálem"!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:02 Hrr na kuřáky, za jejich daně by se mohly ulice nejen zametat, ale i šampónovat. Ale téma je o "lásce" k monarchům, tak nestřílejte bokem.

   Vymazat
  2. Sloup je dalsim dukazem snahy a usili nas podrobit jejich totalitni zvuli.
   Proto tam stoji aby byl vsem na znameni kdo muze vsecko. I okupovat nase namesti.
   Proto si ten sloup nestavi nede v jejich klasterech atd.Je to zvule znasilneni.

   Vymazat
 15. Nechápu, proč vám vadí, že různí autoři volí různá temata. To, která zrovna teď, zrovna vy preferujete, je vaše právo a vaše věc. Maketa Mariánského sloupu na Staromáku mi vadí tím, jakou představuje symboliku. Taky v jejím stínu se odehrává všechno to, co vás právem žere.

  OdpovědětVymazat
 16. I když pominu jeho kariéru od náměstka RaJ Praha za bolševika, až po jeho politické fiasko v ČSSD, tak na mne chlap, kterej si barví vlasy, působí velice nevěrohodně. A je mi úplně jedno, co si tenhle sockomouš myslí o nějakých sochách a pomnících.

  OdpovědětVymazat
 17. Dřív mi to bylo putna, ale Praha 6 opět pokračuje v pomníkové extázi, juž vztyčuje pomník Marie Terezie. Snad se tam budou klást věnce.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.