Reklama

sobota 29. srpna 2020

Když kašpárci organizují barevku v Bělorusku…

Jiří Vyvadil

29. 8. 2020  VašeVěc

Už jsem si myslel, že bude toho Běloruska dost. Kdo jen trochu zná historii všech protestů po každém zvolení Lukašenka se stejným výsledkem a kdo si odvíjí výsledek všech barevných revolucí počínaje tou gruzínskou, kdy Gruzie ztratila část území, ukrajinskou, kdy Ukrajina nejen ztratila Krym a východ Ukrajiny ale přeměnila se ve zhroucený stát, Venezuelskou, kdy sice Západ bleskurychle odmítl uznávat jako prezidenta Maduru, ale ten vládne i nadále a vlastně i hongkongskou, kdy pokusy o odtržení Hongkongu od Číny po dvou letech ztroskotaly, nemůže ani náhodou očekávat, že současný pokus Evropské unie o neuznání volby Lukašenka prezidentem může mít úspěch.

Dostávám dotazy, zda se mi líbí, že byli možná i protestující mučeni. Samozřejmě že ne. Ale mnohem více mi vadí dvouleté brutální zásahy francouzské policie proti protestujícím Žlutým vestám či stejně brutální zásahy španělské policie i justice proti Kataláncům, kteří se dovolávali nezadatelného práva na sebeurčení, které my v bývalém Československu jsme bez násilí Slovákům poskytli. Ti, kteří jsou odsouzení na desetileté tresty jsou politickými vězni. To co teď se děje v Bělorusku je proti tomu čajíček.

Tím spíše jsou komičtí ti zvlášť angažovaní protiruští političtí xenofobové typu našeho Fischera, či novinářů Železného, ale hlavně na evropské scéně například náš ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, který svalnatě chce zařadit na sankční seznam Lukašenka. No rozesmál jsem se. Představitel EU pro zahraniční vztahy Borrell, který Rusko intenzivně nesnáší, konstatuje, že Lukašenko je jediný, který zcela kontroluje státní moc v Bělorusku. S kým tedy chce kašpárek Petříček v Bělorusku jednat. No není s kým.

Možná tuplovaným kašpárkem je klasicky polský premiér Morawiecki, který typicky megalomansky varuje Rusko, že když vojensky zasáhne bude se jednat o agresi z hlediska mezinárodního práva. Dobráček jeden.

Alespoň, že Babiš hodil trochu zpátečku, snad mu to vydrží. Alespoň nevypadá jako pitomeček.

Mezi Ruskem a Běloruskem je přece uzavřena dvacet let smlouva o unii zacílená na integraci a zároveň i vojenskou pomoc. Jinými slovy: To, co Lukašenko dohodne s Putinem, platí a žádný Morawiecki, tím méně nějaký Petříček, tomu nemůže zabránit… A mimochodem, je sporné, zda Evropská unie s polorozpadávající se ekonomikou po koronavirusové pandemii si může dovolit podobné extravagance jako kdysi při euromajdanu, který společně s USA Baraka Obamy vyvolávala. Dnes subalterní úředníci v USA cosi prohlašovali, ale Trump se zahalil do mlčení. A také mlčel, když momentálně Západ, zejména Německo a Francie začal šílet kvůli údajné otravě podvodného mesiáše Navalného, který ve své zemi dluží 26 miliónů přepočteno na naše peníze.

Putin se nemusí vzrušovat. Naopak. Čím více Západ hysterčí, tím více ho vrací znovu na piedestal možná ne světové jedničky, ale evropské rozhodně. Ekonomika není vším (tu mimochodem Rusko nikdy moc ve své historii neumělo). Rozhodující je, jakou sílu politickou energii ostatní státy s tou kterou velmocí spojují. No a v tomto ohledu pro evropské politiky je Rusko protivníkem číslo jedna a možná ještě více je protivníkem číslo jedna pro Demokraty v USA, kteří Putina nenávidí do morku kosti…

Putin vlastně vůbec nic nedělá. Převážně mlčí a nechává plynout čas k tomu, aby uzrálo jeho vítězství v Bělorusku, možná s pomocí, možná bez pomoci. A fakt mu může být jedno, jak hystericky budou reagovat země Pobaltí, Polska, či kašpárek Petříček.

Putin prostě v Bělorusku ani s Navalným jako náhradním cílem nemůže prohrát.

Je těžké si pro Západ přiznat, že od tzv. arabského jara je v podstatě v defenzivě. Vždyť přece rok 1990 byl vyhlášen rokem vítězství liberálního Západu nad celým světem. A teď se poražené Rusko a dříve bezvýznamná Čína tak cukají… To přece nemůže být spravedlivé…

Kašpárkové Západu se cítí zneuznáni. Provolávají silná hesla. Volají Rusko, Čínu na souboj. Vyhrát nesmějí…

Svět potřebuje nezbytně vyváženost Západu a Východu. A Morawiecki, pobaltští premiéři či prezidenti, Biden a jeho Demokraté či náš Petříček chtějí konflikt, válku a krev.

Musí prostě prohrát…48 komentářů :

 1. " Ekonomika není vším (tu mimochodem Rusko nikdy moc ve své historii neumělo)." Tu část svého výroku v závorce by mohl autor trošku rozvést. JanDrda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správný dotaz na p.Vyvadila. Za necelé čtvrt století se z Ruska od r.1917, jako zaostalého státu stal průmyslový vyspělý stát se vším všudy (průmysl, školsství, věda, kultura atd.). Dokázal se ubránit a zvítězit nad nacistickým Německem, včetně jeho spojenců na které pracovala včetně bývalého ČSR, celá Evropa. Pravdou za nesmírných objetí lidských i materiálních. Po tak zv.Jecinově privatizici, kdy byl hospodářký pokles ještě větší než za Velké vlastenecké války (zdroje uvádí víc jak 40 %) se RSF dokázala opět vzchopit, dokonce se stala vývozcem obilí do světa. To snad stačí, že tvrzení "neumělo ekonomiku", myslím není to vhodné slovo, termín. Je jen velkou škodou, že se k moci po Gorbačovovi, který zem rovněž nepředával v lepším stavu než začal s perestrojkou, dostal Jelcin. Škoda,že tam nebyli takové osobnosti, jako čínský prezident, aby šli podobnou cestou jako Čína.

   Smazat
  2. To tak docela dobře nemohl. Protože to je nebezpečné. Ani celá Evropa nedokáže dnes produkovat takové technologie jako v některých oborech Rusko. Nejspíš proto, že sice všude je korupce, ale ta evropská korupce je ještě násobena počtem států! :)

   Navíc Rusko si MUSÍ díky sankcím stavět nové podniky a vyrábět čím dál tím více samo (a všimněte si jak krůček za krůčkem jdou systematicky, o tom se už přesvědčili nejen na Ukrajině, v Pobaltí ...), ale tady u nás v Evropě se přece - obě ručičky úplně levoučký - nebudeme tak potit při práci!? Ona nám to Čína dodá, ne?!

   Smazat
 2. Navalného případ je zlomem ve vztahu Ruska se Západem? Profesor má jasný názor

  https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani-n-/navaln%C3%A9ho-p%C5%99%C3%ADpad-je-zlomem-ve-vztahu-ruska-se-z%C3%A1padem-profesor-m%C3%A1-jasn%C3%BD-n%C3%A1zor/ar-BB18tQQb?ocid=msedgdhp

  Ještě západní politiky nenapadlo, že Navalný není pro Putina soupeř, ale je to "politický šašek" podporovaný Západem. Je to takový "Venca Flaška 2". Obyčejní Rusové alespoň vědí, proč Putina volili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak,tak,považovat Navalného za soupeře Putina může jen český politik. I Sobjanin ho v Moskvě převálcoval v prvním kole.

   Smazat
 3. Nojo, tak to v Bělorusku bruselským eurobolševikům nevyšlo. Udělat z něho - jako z Ukrajiny - rozvrácenou a zdevastovanou zemi. Gratulace Bělorusům, že eurobolševikovi nepodlehli. Ukrajina pro ně asi byl výstražný příklad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky ty Lukašenkovy kokety se západem je asi nenechávaly klidnými. Děsí se ztráty svého trůnu, při spojení s Ruskem, že by vlezl do chřtánu západu. Kdyby bylo v Bělorusku referendum o připojení k Rusku, o kolik by se lišilo od Krymu?

   Smazat
 4. Skvěle pane Vyvadil to Trump prohlásil že amerika je pochodeň a má pravdu jejich města hoří kvůli falešné politické korektnosti. Kdy si nepřizpůsobivý kradou rabují a ničí a nikdo je nezastaví a nepotrestá. Vyhrát nesmějí teď aspoň předstírají hru na demokracii. Po převzání světa by ukázali pravý fašistický režim.

  OdpovědětSmazat
 5. Vítkove Cylinders otevřeli v Bělorusku v Orši firmu na výrobu tlakových láhví, aby je mohli prodávat do Ruska. A poněvadž Babiš není tak ideologicky zaslepený jako Petříček,tak vychladl, přece si to nemůže rozházet s podnikateli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petříček není ničím zaslepený, ten je pouze blbý jak tágo

   Smazat
 6. Jsou to fašistické svině...ČSSD nemá pud se bezáchovy, když si kašpárka Petříčka posadila na židli ministra zahraničí..za mě rozhodně nemluví a nejedná !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celé vedení ČSSD je obsazeno unifikovanými ideologickými vypatlanci stejného ražení, třikráte denně se modlícími k Bruselské vrchnosti. Světlonoši z přesvědčení. Nositelé jediné pravdy. Pouze Brusel je dokáže udržet v sedle. Proto se budou rvát za Brusel do roztrhání těla. Proto chtěli na posledním sjezdu vyjmout ze svého názvu národní identitu symbolizovanou slovem "Česká". Proto na svém sjezdu nehráli Kde domov můj, ale Ódu na marnost. Jde přeci jen o koryta.

   Smazat
 7. Západní kapitalisti dle Černé knihy kapitalizmu mají na svědomí cca 950 milionů lidí , i dnes vraždí v Iráku , Afganistánu , Libyi , Syrii a výsledkem jsou miliony mrtvých a uprchlíků a islamizace EU !

  OdpovědětSmazat
 8. Ano Rusko a Čína vyhrát nesmí. Proto USA zavedlo sankce na ruské firmy které se podílely na vzniku ruské vakcíny proti COV ID 19, Sputnik V ? Sice ubohé, ale je to náš spojenec a tak ho opět podpoříme ?

  OdpovědětSmazat
 9. Když chce někdo válku, má ji mít. Stejně jde dávno v plném proudu. A vypařit se, to bude nádhera. Ale ti zazobanci s nemocí z ozáření. Nechť si ji užijí ve svých bunkrech, které jim budou na nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. mýlíte se, soudruh Bakala má na Modravě naprosto skvělý protiatomový kryt, ten zcela jistě ozářen nebude :-)

   Smazat
  2. Jen aby se pan "krejčí" do toho "svého" bunkru dostal...

   Smazat
  3. 17:02
   Jen jestli stačí dojet do krytu!

   Smazat
 10. Článeče - https://hlidacipes.org/deni-v-belorusku-a-vlastenecke-paradoxy-cechu-z-vysoke-skoly-zivota/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=415401&dop_req_id=PwEHcjv7zkS-202008291131&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  co na vás sedí jak hrnec na prdel, putlerpschouci!

  OdpovědětSmazat
 11. Česká republika se otevřeně vměšuje do vnitřních záležitostí Běloruska. Oficielně, naposledy 10 miliony pro BR oposici. Casus belli jako vyšité.

  /Petříček neví o tom, že to znamená nepřímo i proti Rusku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pátral jsem v paměti, ale takového troubu-ministra ZV jsme ještě nikdy neměli, hodil by se spíše na pozici tiskového mluvčího nějaké končící cestovní kanceláře :-)

   Smazat
 12. Rusko rozumem nepochopíš a pěšky neobejdeš. Ruskou duši bez minimálně bez deseti let života v Rusku nepocítíš. Více jak dva tisíce let většina těch "vyspelých" států usiluje o jeho podmanění, ale to se bez výše uvedených schopností nemůže podařit a s nimi už vůbec ne, protože tě to pohltí.

  OdpovědětSmazat
 13. Čo je to za názor o tom Československu?!

  OdpovědětSmazat
 14. Pana Vyvadila teda zrovna moc nemusím, ale tomuto jeho článku rozhodně není co vytknout.
  A jen bych dodal, že Poláky není třeba brát příliš vážně, protože tato lokální východoevropská (ne)velmoc ve vztahu k Bělorusku pořád žije v nostalgii meziválečných let, kdy se jim po I.svět.válce, za tichého souhlasu západních velmocí, podařilo na dvacet let ukrást i část Běloruska, včetně západní Ukrajiny.
  Výsledky II.svět.války naštěstí tuto polskou loupež zase daly do pořádku. Stejně jako polskou loupež našeho Těšínska.

  OdpovědětSmazat
 15. Ty dotazy na mučení lidí? A co takhle obvinit, léta soudit a odsoudit nevinného člověka. A ještě mu znemožnit, aby se mohl živit poctivou prací? To není mučení za bílého dne v dnešní ČR? A co ti v exekuci? Je toto budoucnost pro kterou lidé cinkali klíči na Václaváku? Něco zničit je snadné, opravit či obnovit, tak to je fuška. Tak vyhrnout rukávy a do díla! Máme toho dost, co musíme změnit, aby se nám žilo lépe a svobodněji. vždyť máme takovou svobodu, že se ani nepodepíšeme, když nechceme ublížit, někomu blízkému.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Praze je exekucí minimum, takže Prahu do cinkání netahejte. Proč cinkali komouši z Karviné a Ústí nad Labem, to netuším. Jim bylo skvěle.

   Smazat
 16. Nechápu, jak můžete tolik obdivovat a idealizovat si člověka, který se kamarádí s Erdoganem. Buďto je to jen přátelství na oko, a tedy pokrytectví, nebo to myslí doopravdy a pak je to ještě horší. Samozřejmě, politika je také o lsti, podvodech a podrazech, které dělají všechny strany a tzv. Západ v tom vyniká obzvláště. Ale idealizace pak není na místě.

  O gaunerství Erdogana nikdo nepochybuje a Rusko mu dodává zbraně, kryje mu záda, jako kdysi Západ Hitelrovi, jemuž se Erdogan velmi podobá. Nejen 2x S400, ale už i 40x Su-35. Přitom si ještě dobře pamatuji, jak kdysi ruský tisk psal o tom, jak Erdogan podporuje Islámský stát, s jehož pomocí krade syrskou ropu. Nepochybuji o tom, že tenkrát psali pravdu. Klidně pokračujte ve svých chvalozpěvech, ale přítelem takového státu být nemohu. Žádné právo, žádná spravedlonost, žádné dobro, ale pouze zájmy a prachy oligarchů, stejných jako všude jinde ve světě.

  A jestli je Putinovo "nedělání" ve stylu čínského wu-wei opravdu tak úspěšné a geniální, ukáže jen čas. Pokud jde o Ukrajinu, v roce 2014 měl všechny ústavní možnosti, aby Ukrajinu nenechal Banderovcům, ale nevyužil jí. Lidé z Donbasu, etničtí Rusové, na účinnou pomoc a následný mír čekají už déle, než trvala 2. světová válka. Nevidím žádný podstatný důvod, proč by Bělorusko mělo, při Putinově nečinnosti, dopadnout lépe. Ovšem nepochybuji, že pokud Gosudar nechá Bělorusko padnout, s jeho obdivovateli ani toto nehne. I to budou hodnotit jako geniální tah šachového velmistra a budou zdůvodňovat, o kolik je lepší mít základny NATO zase o kousek blíž Moskvě a Leningradu - promiňte, vlastně Petrohradu. Jako v tom vtipu (jistě jej dobře znáte), co si takhle, sami sobě, atomovkou vybombardovat Voroněž?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše obzory jsou obdivuhodné. A ještě tu o karkulce.

   Smazat
 17. Aneb, když ruští kašpárci v ČR organizují veleúspěšnou akci "Neprojdou". Viďte, Vyvadile :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:19
   Ovšem podpora Tibetu je milionová, taková plná havlochc@nek🤣

   Smazat
  2. 18;19
   Smát se vlastní blbosti může jen chorá havlomysl 👎👎👎🤟

   Smazat
 18. Jo a stení kašpárci za přispění (ne ČT, ne ČRo ale nezájmu o to co se ve světě a už i u nás děje, přippívajíjí k naprostému zničení naší kutury a historie.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 19. To že říkáme že něco nejde, není nijak podloženo tím co jde. Nakonec proč u nás idiotí zvolili OF a POTÉ ODS. Stejně jeho zvoolení naprosto neznámého idiota do funkce presedenta. Vše je možné. Lidé jsou naprosto manipulovateln. A to navzdor poučením z minulosti.
  Václav Vodrážka Plzeň

  OdpovědětSmazat
 20. Myš zařvala a jala se v Bělorusku podporovat převrat. Toť Petříček a jeho úderka. Dokonce i miliony schrastili a poslali, aniž by jim říkaly pane. Jak hluboko náš státeček vedeny blbci musí ještě klesnout?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19;56
   Až na dno zrady pane kolego, pak snad národ Jana Žižky i Jana Husa pochopí... že západ je záhuba!!!! 😡

   Smazat
  2. Uvědomte si, že žijete v protektorátu. Tentokrát republiku obsadili pomocí peněz, ne za pomoci zbraní.Český stát neprovádí vlastní politiku a nehájí ani vlastní zájmy.

   Smazat
 21. Ak by bol v 2014 Putin v Ukrajine vojenský zasiahol, na to čakali niektoré veľmoci, bola by z toho bývala vojna v Europe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně tak za současné situace v Bělorusku.

   Smazat
 22. https://www.arfa.cz/falesna-revoluce-v-belorusku-tri-herecky-v-bilem-jako-dalsi-metastaza-genderistickeho-pokusu-ovladnout-svet-kdy-prijdou-odstrelovaci-putin-belorusko-nepusti-ale-bude-to-tuhy-boj/#.XzwkVMAza70
  Když se podíváme na složení demonstrantů v Minsku, vidíme takřka bez výjimky mladé svalnaté muže kolem 25 let, mezi kterými se hemží stejně mladé dívky – jako jakási motivace. Princip stáda. Facebooková generace. Složení připomínající “Black Lives Matter” v USA a také cíle jsou podobné.

  OdpovědětSmazat
 23. A proč se nikdo neptá, kde jsou ty důkazy o zfalšování voleb v Bělorusku? Všichni žvaní a žvaní, předbíhají se v prskání jedovatých slin směrem k Minsku - a kde nic, tu nic. Polák, který nás informuje v ČT špatnou češtinou o násilí v Bělorusku, je pro smích i Pepkovi Vyskoč. Karase asi vypověděli z Ruska, že se neobjevuje - však už bylo na čase. Musí to být sakramentsky těžké dělat zpravodaje v zemi, kterou nenávidím. A ještě ta závist, když jiní si lebedí v USA, Izraeli atp. a nemusí po nocích přikrašlovat scény z barevných revolucí nebo činit přání skutečností.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My přece víme, že se volby falšují, protože jsme si na to už zvykli sami tady doma. A vadí nám nepochopitelně vysoká podpora někoho někde jinde. A když vyhraje někdo někde jen o pár promile hlasů, pak si tam ten svůj započítal dvakrát! My v tom máme praxi.
   Finita La Commedia!

   Smazat
 24. Nesnášel jsem a nesnáším kybicování. Dnes se tomu říká mezinárodní politika, díky bohu naše není konzistentní.

  OdpovědětSmazat
 25. Jen se neraduje, brzy tam zajede nejmenovaný senátor a před jásajícím davem pronese legendární větu " Jsem Minskvan"...

  OdpovědětSmazat
 26. No o tom že volby vyhrál Lukašenko nepochybuji. Protože jako
  Praha není česko, tak Minsk není Bělorusko.
  Ale pro klid těch studentíků a koupených to mohl vyhrát taktičtěji.
  Té jejich "čaputce" mohli přidělit třeba i třicet, čtyřicet
  pct. V krajním případě i 49 : 51. I ty západní demokrady co by čumily mohli připustit a věřím že by to vyšlo.
  by to

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.