Reklama

sobota 22. srpna 2020

Korupční aféra na obzoru: firma z Brna má test na chřipku a covid, stát ale zájem nemá. Raději za naše daně "vyvíjí" něco, co už vyvinuté.

21. 8. 2020  ČeskéNoviny
Brno - Brněnská biotechnologická firma GeneProof již od května dodává do laboratoří celého světa PCR testy, které dokážou zároveň diagnostikovat pět druhů virů včetně těch, které způsobují chřipku a covid-19. Stát je nechtěl. A podle ředitele Radka Horvátha firma začíná narážet na nečekanou konkurenci, řekl ČTK. Jsou to někteří čeští vědci, kteří společně s nově založenými firmami za státní peníze vyvíjejí stejné řešení a chystají se je umístit na trh, jak avizoval v pondělí na tiskové konferenci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Firma sice dodává svoje testy řadě laboratoří v Česku, stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví o ně ale zájem neprojevil. A nyní se chystá, že bude využívat testy vyvíjené vědci z Univerzity Karlovy ve spolupráci s dvěma dalšími firmami. Mají být k dispozici v září. Důležité budou hlavně na podzim a v zimě, kdy dojde v Česku k souběhu obou onemocnění.

Rektor Zima tomu ČTK řekl, že na trhu dosud nejsou testy, které by zároveň zjišťovaly chřipku a covid-19. Řešení, se kterým má univerzita přijít, obsahuje podle něj i kontrolní mechanismy zvyšující spolehlivost výsledků a jsou odlišné od komerčních řešení. Je prý také zaměřeno na problémy při transportu vzorku a jeho zpracování.

Test na chřipku vyvinuli v brněnské firmě již minulý rok a test na covid-19, který je možné použít společně s diagnostikou chřipky z jednoho vzorku, v dubnu. "Test na covid-19 jsme státu v dubnu nabízeli. Ministerstvo si vyžádalo podrobné informace, v dobré víře jsme vše poskytli včetně popisu našeho nového a unikátního automatu na diagnostiku. Chtěli jsme jako česká firma Česku pomoct. Rezervovali jsme si výrobní kapacity a omezili vývoz do zahraničí. Několik týdnů se nic nedělo a když jsme se zeptali, dozvěděli jsme se, že komise, která nabídky posuzovala, byla zrušena. A pak jsme se dozvěděli, že vědci vyvíjejí test sami," řekl Horváth, který se virologii věnuje 20 let. Za státní peníze a řešení, které už firma vyvinula. "Ale nemáme ho jen my, ale třeba i Korejci. Nechápu, proč někdo za naše daně vyvíjí něco, co už je vyvinuté," poznamenal Horváth.

Poté se firma soustředila především na export, její výrobky putují do 50 zemí světa. "Jsme velmi hrdí, že jako česká firma máme úspěch i na českém trhu, kde si zákazníků velmi vážíme. Nejsme ale na něm existenčně závislí, svět je velký. Chtěli jsme jen pomoct. O naše produkty je v laboratořích zájem, protože poskytujeme i veškerý servis. Ale konkurovat vědcům, kteří posuzovali naši nabídku a teď dělají byznys a rozhodují o tom, jak je potřeba testovat a mají na to státní peníze, těm se konkuruje velmi špatně. A vlastně se nám konkurovat ani nechce. Musím to často vysvětlovat našim zaměstnancům, kteří se na jaře těšili, jak Česku pomohou," řekl Horváth.

Podle něj je případ i důvodem váhání nad důvěrou některým vědcům. "Jaké jsou jejich pohnutky, když říkají, že je potřeba více testovat? Je to vědecký názor, nebo jejich byznys? To stejné může být s výrobou roušek. A přitom se všichni v posledním půlroce upnuli k názorům vědců. Než si s nimi zbytečně konkurovat v objevování objeveného, raději bychom přivítali spolupráci na opravdu inovativních projektech, jako je například rychlá detekce patogenů s využitím biosensorů, která by dostala diagnostiku ze specializovaných laboratoří přímo k nakaženému pacientovi," řekl Horváth.

Test na covid-19 a chřipku přinese výsledek do hodiny, řekl rektor UK

19 komentářů :

 1. Mít schopnou vládu,parlament,tak aspoň pro ČR tyto testy schválím a nechat používat.Co kdyby jsme tyto testy vyměnili s Ruskem za vakcínu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vsadím se, že mají podobné testy.

   Smazat
 2. Audiatur et altera pars...Ať promluví i druhá strana. To tady schází.

  OdpovědětSmazat
 3. Ty prachy a hamiznost lidstvo zabiji.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusove nabidli vakcinu USA. Ti odmitli a nechavaji umirat lidi dal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:49, žádnou vakcínu nenabídli a už vůbec ne USA. Ta vakcína je sice registrovaná, ale ještě se testuje. Je jen asi pět států, které po třetí fázi úspěšného testování uvažují o jejím zakoupení. Určitě to nebude Evropa ani USA, určitě ne Čína, Austrálie a Indie. Zájem projevilo Mexiko, což se nelíbí USA. Taky se zajímal Vietnam, který spolupracuje na výzkumu. Venezuela taky navrhla spolupráci ve třetí fázi testování jak Rusku tak Číně s tím, že by si jejich produkty koupila. Pokud se bude ruská vakcína vyrábět, bude to pouhých 500 milionů setů ročně a bude se na tom podílet 5 států. Masová výroba by měla začít ještě v tomto roce.

   Smazat
 5. No a to je zadání pro neviditelnou pařátu trhu. Co bude lepší a levnější zvítězí. Nebo jak je to paraziti?

  OdpovědětSmazat
 6. Tomuto všemu se říká ONA SLAVNÁ NEVIDITELNÁ RUKA TRHU! Teď je vidět až moc.

  OdpovědětSmazat
 7. Ano - a bez těch špumprnáglů by lidi zkrátka neumírali. Žili by věčně. ..."nechávají lidi umírat dál".... ach bože. Co dělat, aby "lidi neumírali"? Umírají od doby, kdy lidstvo vzniklo - nebo ne? Doba, do které jsme se dostali je perverzní a úchylná. Naši prapředkové proti nám žili úžasně!

  OdpovědětSmazat
 8. LIDI NEVĚŘTE masmédiím-nikdo na koronavirus NEZEMŘEL....
  VIDEO. Nakažená koza, koroptev, nebo ovoce… Motorový olej COVID pozitivní? “Hraje se tu špinavá hra.” Unikátní experiment a užitečné rady prezidenta Tanzánie
  https://www.arfa.cz/testy-na-koronavirus-jsou-povrh-video-nakazena-koza-koroptev-nebo-ovoce-motorovy-olej-covid-pozitivni-hraje-se-tu-spinava-hra-unikatni-experiment-a-uzitecne-rady-prezidenta-tanzanie/#.XzRPVIgza70

  OdpovědětSmazat
 9. Prostě, jednou větou, naše vláda se zachovala typicky. Děda.

  OdpovědětSmazat
 10. Pokud se na čelo jakékoli akce staví takový "charakter" jako je rektor UK Tomáš Zima, už je podezřelé. Ze snaživého člena KSČ tak razantní demokrat by znamenalo buď hlupáka, nebo nevybíravého kariéristu. Hlupákem pan Zima není, to by v bitvě o rektorát neuspěl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snaživý svazák Kalousek ti nevadí?

   Smazat
  2. Hlupákem pan Zima není. To snad ani nikdo netvrdí, je to jen možnost. Tak se i v tomto případě může jednat o podobný jev, jak se podobně říká o generálech, kteří dělají kariéru v "míru", že jsou to taneční generálové, jejichž jedinou kvalifikací je schopnost dělat kariéru v době klidu zbraní.
   To se ukazovalo i třeba za Druhé světové války, kdy snad v každé armádě se takoví našli a pro jistotu byli přesunuti na méně exponovaná místa. Pro boj byly potřeba jiné kvality a schopnosti.
   Jedním z důvodů porážek Rudé armády v počátku napadení SSSR bylo právě slepé dodržování předpisů, ve chvíli, kdy velitel na sebe prostě musí vzít odpovědnost v rámci celkové strategie. Takovou odpovědnost na sebe dokázal vzít třeba známý maršál Konstantin Konstantinovič Rokossovskij.

   Smazat
  3. Nesnáším kádrování, ani předčasné soudy. Proto si počkám na důkazy o prodejnosti v kastě vědecké, kde bych to nepředpokládal. Možná je to jen projev rivality, ale v důsledku by byl stejně nebezpečný a odsouzení hodný.

   Smazat
 11. V bitvě o rektorát kterékoliv university v naší zemi nerozhodují vědomosti ale neviditelná ruka trhu. Zachvátí tě zahyneš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A také spolurozhoduje schopnost spolupracovat s neziskovými organizacemi, jak se všude kolem nás zdá. Prostě kolenní návleky jsou pak nedostatkovým zbožím. :)

   Smazat
 12. Kam se šlápne, tam je zahrabána mina korupce. Proto choďte po špičkách.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.