Reklama

pondělí 3. srpna 2020

Kypr požádal Rusko, aby se ujalo role mediátora sporu s Tureckem a Francie nabídla Kypru vojenskou pomoc proti "třetí zemi"

Ivan David
3. 8. 2020
Kyperský prezident Nikos Anastasiades telefonicky požádal ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby pomohl přesvědčit Turecko, aby zastavilo své „nezákonné činnosti“. Rovněž zopakoval svou vůli pokračovat v rozhovorech o uskutečnitelném řešení kyperského problému. Podle kyperského deníku Ekathimerini šéf ruské federace slíbil, že „zasáhne proti porušení kyperských výsostných vod (VEZ)“. 
 
Mluvčí kyperské vlády Kyriakos Kousios uvedl ve čtvrtek, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví Kypr 8. září za účelem „podrobnějšího přehledu vývoje“ a projednání „společné akce“ pro mír a stabilitu ve východním Středomoří.
Kreml podle tiskové zprávy agentury TASS uvedl, že oba vůdci „podrobně diskutovali o současných otázkách interakce Rusko-Kypr v různých oblastech a zdůraznili potřebu zlepšit smluvní právní rámec dvoustranných vztahů, a to i v oblasti financí a investic“.
Diskutovali také o „regionální agendě, včetně vývoje ve východním Středomoří a perspektivách kyperské dohody“.
 
Podle americké agentury Bloomberg Evropa i USA vyklízejí Rusku prostor při sporu o plyn v Egejském moři. V době hrozící eskalace, kdy Turci vyhrožují, že pokud jim někdo bude bránit v těžbě plynu v okolí ostrova Kastellorizo či Kypru, znovu „ohřejí tamější vody“, se nabízí otázka, kdo se zhostí role vyjednavače. Bloomberg se ptá, zda by to mohly být Spojené státy jako v době „krize Imia“, kdy ukončení sporu zprostředkoval prezident Bill Clinton. A hned si odpovídají, že vzhledem k předvolebnímu boji v USA „nemá Trumpova administrativa kapacitu k vyřešení krize“. Podle nich by se role zprostředkovatele mělo ujmout Německo, coby momentálně předsednický stát EU. Německo je prý také životně důležitým obchodním partnerem obou států. 
 
Agentura Bloomberg ale konstatuje, že „Rusko je schopným prostředníkem a Západ prezentuje ve všech oblastech momentálně oslabené Německo jakožto země, která má nahradit USA, v naději, že volby vyhraje demokratický Biden. V takovém případě Deep State vrátí Washington na protiruskou cestu, což přerušil Donald Trump, který, aby oslabil Deep State internacionalistů (Obama, Hillary atd.), se rozhodl soustředit na vnitřní záležitosti a ponechat prostor Rusku, mimo jiné i ve Středozemním moři. Podle Henryho Kissingera - kdo ovládá Středozemní moře, ovládá planetu.“
 
Mezitím přistoupila k rázné reakci ohledně turecké hrozby Francie. Podle řeckého webu el.gr „se zdá, že Anastasiadisova poslední návštěva v Paříži posouvá francouzsko-kyperskou alianci na jinou úroveň. S odkazem na kyperský tisk odhaluje požadavek francouzské vlády ke koncesi na využití pozemků v přístavu Limassol s cílem vybudovat zde zvláštní námořní základnu. Paříž v podstatě požaduje, aby byl přístav Limassol využíván francouzskými válečnými loděmi. Zároveň může stejná dohoda zahrnovat i leteckou základnu „Andreas Papandreou“ v Pafosu.
 
V obou částech nově se objevující dohody je reakce Kypru „mimořádně pozitivní“, přičemž není vyloučeno, že v blízké budoucnosti se Anastasiadis a Macron sejdou k vyřešení dalších „podrobností“. Kypr se zjevně drží hesla, že „nepřítel mého přítele je můj přítel“ a chce maximálně využít prudké zhoršení vztahů mezi Ankarou a Paříží. Pro připomenutí - francouzský a turecký prezident si nedávno vyměnili „ostrá slova“ ohledně pašování zbraní do Libye.
 
Po zkušenostech z posledních dnů se vstupem „Barbarosu“ do kyperské výhradní ekonomické zóny a tureckými hrozbami je tedy Kyperská republika připravena využít všechny možnosti eventuální dohody, kde výhody zdaleka převáží nad nevýhodou, že Limassol se stane v podstatě francouzskou základnou ve východním Středomoří. Jak píše kyperský web „Kathimerini tis Kyprou“, výměnou za postoupení přístavu Limassol a letecké základny v Pafosu bude poskytování vojenské pomoci Francií v případě útoku ze třetí země. Každý chápe, že tato „třetí země“ není nikdo jiný než Turecko.
 
Horké léto ve východním Egejském moři zdaleka nekončí a bezpochyby na něj bude navazovat neméně horký podzim. Evropa, zdá se, s jedinou výjimkou, bude nečinně přihlížet, jak Turecko jako člen NATO ohrožuje druhého člena NATO Řecko. Kypr požádal o pomoc prezidenta Putina, stejně jako to nedávno udělal řecký premiér Mitsotakis.
Na EU a německé předsednictví Evropské radě se Kypr už oprávněně nespoléhá. Skandální vystoupení vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella a spolkového ministra zahraničí Heiko Maase o tom, že Řecko se musí podělit s Tureckem o své nerostné bohatství varuje, že tudy cesta k bezpečí s a stabilitě nevede. 
 
Podle tureckého ministra obrany Hulusi Akara  mělo pod německým předsednictvím dojít k jednáním s Athénami, které by bylo pro Turecko „výhodné“. Akar také zopakoval, že jeho země nebude dělat kompromisy ohledně Kypru, východního Středomoří a v Egejského moře, což také může znamenat odstoupení části ropných a plynových polí Turecku. Nic jiného by pro Turecko „výhodné“ nebylo.

48 komentářů :

 1. Další hřebíček do rakve neschopné a zcela zbytečné organizace NATO, která si nedokáže udělat pořádek ani ve svých řadách! Impotenci této organizace odhalil už i Trump a evropské členy postupně odepisuje.

  OdpovědětSmazat
 2. Když to Erdoganovi nevyšlo v Sýrii,tak to zkouší s Řeckem a Kyprem.Jenže,za tichého souhlasu USA a Německa a proti vůli Francie,co si uvědomuje Macron,že Francie může být bez levného plynu a ropy.Nebute to mát Putin lehké,když Erdoganovi kryjí záda USA a Německo.

  OdpovědětSmazat
 3. Ja len že „nepřítel mého přítele je můj přítel“ je logický nezmysel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jopo Ale to je úplně přesné a v dané situaci to nezmysel není.

   Smazat
  2. ano,máte pravdu - to heslo logicky zní:
   "nepřítel mého nepřítele, je můj přítel"

   autorovi se jen ztratila předložka ne-

   Smazat
  3. 13:19
   Ale v dnešním světě bohužel platí i to nepřítel mého přítele je můj přítel.

   9:56
   Vůbec to není nesmysl v dnešní podobě, i když vzhledem k textu se jedná buď o překlep nedoklep a nebo o chybku v kopírování. Naopak to přece velice přesně popisuje situaci Řecka.

   Vždyť nepřítel našeho (EU přítele) Řecka je naším (EU) přítelem Tureckým. /i ve smyslu českém s malým té/

   Smazat
 4. Tak to je eu pakáž celou Evropu zaprodává islámu. OSN nefunguje je to jen nástroj globalistů. Tak konečně musí státům dojít že spojenec bude Rusko a ne západní poskoci islámu. A až jich bude většina tak tihle zločinci budou vyřízení.

  OdpovědětSmazat
 5. Není divu, že se i Kypr uchází o diplomatickou podporu od Ruska (a vojenskou od Francie), když Německo dalo jasně vědět, na čí straně hraje svou hru, a když i USA se raději stahují.
  Při pomyšlení na to, že jsou to (i) Rusové, kdo účinně napomáhá tlumit spory mezi státy NATO, dostanou zdejší dobroseři kopřivku. A těm "echt" možná praskne i žilka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:17
   Jezdím z práce kolem velké nemocnice a bylo slyšet za velmi krátkou dobu cca dvacet minut - doopravdy - tři sanitky, teď už vím proč ... ! 8:)

   Smazat
  2. Nemčúr musi držať hubu, keď má tam tureckú "menšinu "...

   Smazat
  3. Re (16:35):
   ... pak už není divu, proč zdejší lepšolidi berou Rusko za hrozbu horší jak lepra.

   Smazat
 6. Mediátor? No, předpokládám , že termit není přímo od autora. Samozřejmě je mi jasné , co se tím míní. Já bych bych tam přidal ještě translationa. Protože turecký debil nechápe nigdy, o čem je řeč. Pod konkrétní dohodu erda se zácpou vždycky dosadí vlastního chápana. Prostě problém uchopí po svém, a pak čeká v předsálí v Kremlu, aby se mohl mediálně ztrapňovat.
  Být Rusem, odmítnu to. Za chvíli aby dělali mediátory v Portlandu s nahou ženskou na křižovatce.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
 7. Tak anglani uz voj. zakladnu a letiste na Kypru ma, ted se pripoji i frantici a ve vzduchu to zapachne Mnichovem. Nebo mozna v tomto pripade Antalii :) Blaze chudým kypranum v duchu, neboť jejich je království nebeské

  OdpovědětSmazat
 8. Vojenský konflikt uvnitř NATO, skvěle se bavím. Jen tak dál. Poté, co NATO v roce 1999 přepadlo Srbsko a zavraždilo tam tisíce lidí, si moc přeji, aby tahle militaristická obluda natáhla ráfky. Nikdy, nikdy nezapomenu, jak v roce 1999 mluvčí NATO - Jamie Shea - leteckými pumami spálené srbské civilisty nazýval "kolaterálními škodami." Hanebná čubka z NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:38 není to přece nic nového, dobře si vzpomínám na vzdušné souboje Řecka a Turecka před lety. Tehdy bylo Řecko úspěšnější, dokázalo sundat dvě turecké stíhačky

   Smazat
  2. A nezapomněl jsem, že tehdejší premiér Zeman dal souhlas k přeletům bombardérům NATO /hlavně SS/, které bombardovali Srbsko.
   To byla agrese NATO proti svobodnému státu. Jen doufám, že se v Srbsku nenajde obdoba politiků Gorbačova či Dubčeka.

   Smazat
  3. To si pleteš, to byli Tuaregové.

   orinoko

   Smazat
 9. Tak především se mi velice, až k odpornosti, nelíbí, když se mužové nazývají příjmeními, zatímco kráva křestním jménem. Není to jen vada tohoto článku, ale tento hnus je na českém internetu obecný.
  K věci samé: Samosebou Francie nebo jiní západní lotři mohou snad dojednat nějaké příměří, ovšem páni Kypřané by si měli uvědomit, že v takovém případě, zatímco by Turkům platili zlatku, budou těmto západním zprostředkujícím lotrů platit zlatky dvě. Opravové pctivé příměří a řešení situace může zprostředkovat jedině a pouze dnešní Rusko. Je to vlastně totéž, jako to bylo se záchranou řeské ekonomiky: Řecko je zachráněno tak, že na to prodělalo už i gatě. Jak praví klasik, každý národ s demokratickým režimem je sám sobě zachránce nebo ztroskotancem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to vidím reálně, Putin není ďábel ani anděl,jestli se do toho vloží, tak to bude stát asi jednu jeho leteckou základničku na Kypru a vůbec se mu nedivím. Dveře do Černého moře hlídá Turek, tak si Rusko musí pohlídat Středomoří. Vždyť i Sýrie nebyla zadarmo.

   Smazat
 10. Byl by prosím odkaz na originál? Nějak se mi nezdá, že by agentura Bloomberg mluvila o “Deep state” a “protiruské cestě”. Já si rád informace čtu na originálním serveru, děkuji.

  OdpovědětSmazat
 11. Dvojí metr, být na místě Turecka Rusko, tak EU řve jak tur. V tomto případě je ovšem klídek, Erdogan klidně krade plyn, aby ne, když Turecko už léta okupuje část Kypru a tehdá se rovněž nic nestalo. Pokud by ho okupoval celý, tak jsou tamní pobřežní vody turecké a je může si tam těžit co chce. Docela se divím, že ho to ještě nenapadlo, když vidím tu neotřesitelnou jednotu států údajně obranné aliance.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, zřejmě příbřežní vody na straně Kypru obsazeného Turky oni považují za své už nyní a zřejmě tam zkoumají zásoby ropy a plynu. Vždyť obsadili 1/3 ostrova, vyhnali 200tisíc řeckých kypřanů a je tam umístěno 43tisíc vojáků! To je jenom tam skoro 2x tolik než má vojáků naše armáda.

   Smazat
  2. 12:13 Turecko ty suroviny loupí nejenom pro sebe, ale i pro některé přátele v rámci NATO, proto ten klídek, je to přesně v linii této loupeživé a útočné aliance. Třeba v Sýrii loupilo Turecko ropu i pro USA. Ta uloupená ropa je totiž mnohonásobně levnější, než-li ta z břidlic :-)

   Smazat
  3. Aliance s Turkem je cesta do pekla pani Merkelova! Nemecko bylo vzdy spojencem Turecka, nepamatujete uz?

   Smazat
  4. Anonym, 13:29 fašoun jako fašoun

   Smazat
  5. 13:29
   Já myslel, že dnes je Němec spojenec Ruska, viz neuvážené budování plynovodu z Ruska!!

   Smazat
  6. 18:08 nevím, buď jste tak hloupej nebo navedenej :-) Pokud vím, tak plynovody a ropovody jdoucí z Ruska do Evropy se budovaly i v dobách nejvypjatější studené války. Asi jste opravdu tupec k pohledání :-)

   Smazat
 12. Ať už jdou s tím válečným harašením do háje, všichni účastníci mají doma starostí ažaž. Kypřanů se nikdo nezeptá a už si jejich ostrov čtvrtí.
  Už jednou provedli Turci anexi kusu ostrova a prošlo jim to. Teď jedou dál. Nerozhoduje právo, ale kšeft a síla armády, to vyhovuje mocnostem.
  Tahle zamrzlá imperia nás chtějí školit v demokracii, musím se zasmát.

  OdpovědětSmazat
 13. Bez Ruska uz nic nejde. Proto ho smejdi nezvou na G7. Ale co by tam delal, se staryma rusofobama se neda jednat. G20 ma vetsi vahu. Ta nenavist zapadu k Rusku je umela, patologicka a prispeje k jeho zniceni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. omyl, Trump je na G7 pozval, ale Rusko odmítlo, protože Trump chtěl jenom sestavit koalici proti Číně, Putin mu proto doporučil sezvat G20 :-)

   Smazat
 14. Za vším zlem ve světě stojí USA. Je nutné donutit USA a jeho lokaje k respektování zákonů OSN. Pokud neuposlechnou, uvalit na Trumfa tvrdé sankce a udělat ve světě pořádek v duchu Charty OSN o lidských právech....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se Trump s Putinem bojují proti světové temnotě a nefunkční OSN i ostatním organizacím.
   https://www.czechfreepress.cz/amerika/trump-nadale-bojuje-proti-nwo-zmocnil-se-centralni-banky-od-rothshildu-existuje-nadeje-na-zachranu-sveta.html
   Současná Evropská unie je už definitivně chcíplou kobylou. http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=255307

   Smazat
 15. V Djibuti také jsou cizí základny, tak proč ne na Kypru? Na jihu Francie a proč na severu Rusi? Kypr není v NATU a může pronájmout své území. Jo nějaká Severokyperská Turecka republika, co to Je? Babiš je to samé, jak Francie s Británii nás zradili v Mnichově. To samé udělal s Řeckem. NATO světový adresář!

  OdpovědětSmazat
 16. V souvislosti se situací mezi Řeckem a Tureckem je zajímavá "myšlenka": „Já si dlouhodobě přeji federaci Spojené státy evropské. Nemyslím si, že se jich dožiju já, ale byl bych rád, kdyby v nich žily mé děti. Prostě mám z toho plánu radost, no,“ sdělil Kalousek.
  Fajn. Tak za prvé. Spojené státy jsou dnes ohroženy samy sebou a to hrozbou rozpadu. Ukazují nám, jak se máme těšit na imigranty a co z toho bude. Například prý Sněmovna státu New Jersey schválila zákon, který umožní nelegálním migrantům provozovat odborné a licencované profese jako jsou daňoví poradci, účetní, lékaři, zdravotní sestry, lékárníci a další vázané profese! Koncem loňského roku New Jersey uzákonilo vydávání řidičských průkazů pro nelegální migranty, nyní budou moci provozovat i vlastní odborné profese!
  Nikdy jsem toho Kalouska neměl rád a nemyslel jsem si, že vůbec rozumí něčemu jinému, než jak si zase přilepšit, tak tentokrát na "odchodnou" to přehnal a jsou to slova - vzdor tomu co si kdo o něm myslí - prostoduchého pitomce, žvanila a zrádce. Ukázal, že mu ve skutečnosti na jeho dětech a vnucích vlastně vůbec nezáleží.
  Za druhé. Jestliže Spojené státy evropské se budou chovat jako teď EU, pak ani členství NIKOMU nezajistí ani federativní suverenitu a celistvost území. Je srandovní, že se to, co se děje Řecku, může stát i takovým zemím, jako je Francie, která je "celá" muslimská a rozdělená až k nevíře, stejně jako se to může stát i Německu, kde se mohou objevit "nejdříve", jako tomu bylo v nedávné minulosti (vzpomeňte si jak dlouho doopravdy existuje Německo!), několik státečků, tentokrát v podobě Islámských "republik". Takže jaký smysl by mělo vytvoření něčeho, co nefunguje už předem a má tak "smutný" a odpudivý vzor "před" sebou?!

  OdpovědětSmazat
 17. To že to v NATO nefunguje je zřejmé už od obsazení části Kypru Tureckem. Stačilo vypustit fámu, že občané Řecka jsou lenoši a všechny půjčené peníze probendily a uvěřilo se tomu. Jenže stačilo se podívat na vojenské výdaje v porovnání na počet obyvatel a bylo jasné kam ty peníze šly. No bodejť by ne když jsou už tolik let ve válečném stavu s Tureckem. Jo NATO nám určitě pomůže ale od peněz. SNB.

  OdpovědětSmazat
 18. Před pár dny, když jsem napsal, že Erdogana by mohlo zastavit jedině Rusko, někteří diskutující mi napsali, jaký že hloupý nápad to je, přece Rusko nebude dělat arbitra mezi dvěma zeměmi NATO (Řeckem a Tureckem). V kontextu vyznění tohoto článku poněkud pikantní, že?

  I když, samozřejmě, Kypr není Řecko a není členem NATO. Ale rád by vstoupil, kdyby Turecko nebránilo.

  A za kritiku prodeje S400 Turecku mne už několikrát div neukamenovali. Tak, přátelé, zde máte počteníčko, doufám, že to v ruštině zvládnete:

  https://warhead.su/2020/08/03/turtsiya-prodala-ssha-zenitnoraketnye-kompleksy-s400-dilemma-bez-pobednogo-puti?utm_source=warfiles.ru

  Víte, co je divné? Sami někteří píšete, jak se nemáme na Rusko spoléhat a nemáme být na něm závislí. Souhlasím. Ale proč se potom nekriticky díváte na vše, co Rusko udělá? To přece nemá s přátelstvím nic společného. Chyba zůstane chybou, nezávisle na tom, kdo ji udělá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvedený zdroj je naprosto nedůvěryhodný, takže daná informace je téměř určitě kachna.
   Kdyby dokonce Turci prodali S400 Pindosům, tak jim to je stejně na nic. Samozřejmě stejně jako americké rakety jsou blokovány proti nepředvídatelnému použití, totéž platí i pro ruské.
   S400 už není taková novinka. Rusko má již mnohem dokonalejší S500 a dokončuje se systém S600.

   Smazat
  2. 18:33 - To máte ale pořádně zastaralé informace. Ve skutečnosti už Rusko ve vesmíru zkouší S1000 na nových fyzikálních principech, které západní věda vůbec nezná!!!

   Smazat
  3. 22.08
   TÝÝÝÝÝJOOO, prosím, popište ty nové fyzikální principy, které Rus objevil, moc mě zajímají!!!
   Škoda že nežijí takoví " amatéři" jako Pánové Einstein a Hawkking, ti by na nové principy tedy koukali.
   Pohádky OVČÍ BABIČKY vám docela jdou!

   Smazat
  4. Nové fyzikální principy existují. Především je vynalezla slovutně emerika na Moonu. Při třískání kladivem do tyče lunetici byli tak hlasití, že ty rány byly slyšet až na Zemi. Také tam měli vlajku, která nevrhala stíny.

   orinoko

   Smazat
  5. 9,47
   Týýýýý jooooo a teď tu o Fort Knoxu PLNÝHO ZLATA PO TŘECHU !!!!.-DDDDDD

   Smazat
  6. Kdo častěji čte ruský internet, tak ví,že zdroj, který jsem uvedl není nedůvěryhodný. Ostatně odkazovaný článek nic kategorického netvrdí, pouze obsahuje fundovanou úvahu o důsledcích prodeje. Ať už jsou exportní S400 "blokované" proti zneužití nebo chráněné proti reverznímu inženýrství, rozebrání do posledního šroubku Američanům určitě nějaké informace dá. Určitě existuje také špionáž, takže nepřátelé dostanou jen další kamínky do mozaiky. Ne nadarmo Američané skupují S300 z druhé nebo třetí ruky po celém světě. Budou se pokoušet odhalit slabosti těchto systémů a nikdo už si nebude jistý, na co přišli. Jaké to má důsledky? Především exportní. Pokud by někdo uvažoval si zakoupit podobný systém na obranu proti zemím NATO, S400 se minimálně ve své exportní verzi tak stává méně atraktivní. Třeba takové Srbsko, které o S400 uvažovalo, ale nakonec dalo přednost čínskému konkurentovi. Každý, kdo má rozum ví, že se taková technika nepříteli za žádných okolností neposkytuje, za VVV se tomu říkalo "gosizmena". Jde prostě o provaz, který kapitalista bez zábran prodá, aby jej na něm později oběsili. A v tomto případě je to jen ruský kapitalista.

   Orinoko: že byly záběry "z Měsíce" točeny na Zemi, víc než cokoliv prozrazuje gravitační zrychlení - kmitání kyvadla, vrch šikmý nebo svislý, padání těles. Každý student středoškolské fyziky si to může na záběrech prověřit. No, striktně vzato, nedokazuje to, že Američané na Měsíci nebyli, jen že určité záběry točili "doma".

   Smazat
  7. 14:56
   Poslední odstavec hovoří co jseš za troubu, řadíš se jen k ubohým idiotum co o návštěvě Amíka na Měsíci nic nevědí, jen papouškuješ staré nesmysly!!

   Smazat
 19. USA nechaji vyjednavat a pak hned budou chtit parazitovat. Jako vzdy. Turecko tuto politiku praktikuje uz dlouho. Krade ropu vsude kde muze.

  OdpovědětSmazat
 20. Proti třetí zemi.... proti Rusku?

  OdpovědětSmazat
 21. Turecko přece nedělá nic neobvyklého. Vždyť má příklad v USA. USA právě podepsaly smlouvu s kurdskými bojovníky (v Turecku jsou vedeni jako teroristé) na dodávky ropy ze syrských ropných polí, které právě tito Kurdové okupují na severu Sýrie. P.S.: nejlevnější ropa je odcizená ropa. Kde by si jinak USA zajišťovaly dostatek ropy z tzv. "amerických břidlic", když je ta ropa již od r. 2011 se syrských ropných polí :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. prognózy na kapacitu ložisek ropy z břidlic byly od počátku nesmyslně nafouknuté a zcela nepravdivé, aby těžaři vůbec dostali úvěry

   Smazat
 22. NATO je dobrá tak max. k odběru amerických zbraní a tím zajištění zaměstnání v americkém zbrojním průmyslu a také ke snížení nákladů na americké operace ve světě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.