Reklama

sobota 8. srpna 2020

Nagasaki 9.srpna 1945, 11 hodin a 2 minuty – druhý spalující záblesk na nebi, který vymazal další městoVladimír Esentier

7. 8. 2020

V ten okamžik byl zopakován pokusný výbuch plutoniové jaderné výbušniny (provedený dne 16.7.1945), tentokrát už ne na ocelovém stožáru na polygonu v poušti Nového Mexika v USA, ale nad reálným cílem, městem s asi 200 tisíci obyvatel. Číslo mohlo být i vyšší, protože do té doby nebylo ničeno jako jiná japonská města, a proto tam samozřejmě směřoval proud uprchlíků, které nikdo nemohl ve válečném chaosu evidovat. 

(na snímku Nagasaki po bombardování)

Bomba o hmotnosti 4,5 tuny s pouhými 6,2 kg plutonia Pu 239 vybuchla ve výšce 500 m nad cílem. V tu chvíli podle kvalifikovaných odhadů (přesná čísla nejsou) okamžitě zahynulo asi 40.000 lidí a asi 50.000 zraněných potřebovalo okamžitou pomoc. Nedostali ji. Nebylo to možné. Podle zprávy výzvědného (monitorovacího) letadla ještě 5 hodin po výbuchu bylo město zahaleno prachem a kouřem, který jako hřib stoupal do výšky 10 km.

V historii atomového zbrojení vznikl nový pojem „ nominální puma“ – jako měrná jednotka, která v počátcích dalších zkoušek atomových zbraní sloužila k porovnání jejich účinků „ s tou z Nagasaki“

Později se ustálilo udávání ráže (mohutnosti) pum v kt TNT (v tisících tun konvenční výbušniny – tritolu). Teprve zpětně byla stanovena ta z Nagasaki na mohutnost asi 22 kt TNT. (Metoda výpočtu byla postavena na rychlosti stoupání atomového hřibu, tedy na dosažení určité výšky mraku ve stanoveném čase - měřeno od záblesku (okamžiku výbuchu).

Tři dny před tím, 6.8.1945 v Hirošimě, měl světovou premiéru první, v podstatě experimentální výbuch prototypu uranové jaderné výbušniny (U 235). Ten jako neřízená řetězová štěpná reakce dovedená do fáze výbuchu nebyl do té doby proveden. Je známo, že ve výzkumných laboratořích projektu Manhattan v Los Alamos, při experimentálnímu stanovení kritického množství uranu, mu asi jako havárii zabránil fyzik maďarského původu, L. Szilard, za cenu těžkého ozáření s následkem své smrti.

Tento „experiment“, podle různých pramenů o mohutnosti 12,5 či 16 nebo 20 kt TNT, byl proveden nad cílem Hirošima, městem s asi 300.000 obyvatel. Bomba o hmotnosti 4,1 tuny vybuchla ve výšce asi 500m. Z uranové výbušniny 64 kg byl energeticky využit jen zlomek náplně, zbytek probíhající výbuch rozmetal bez využití. Přesto okamžitě zahynulo asi 80.000 lidí a 70.000 bylo vážně zraněno a potřebovalo urgentní pomoc. Město zmizelo v jediném okamžiku. Přeživší umírali bez pomoci na následky zranění výbuchem, řícením a letícími troskami, na těžké popáleniny, bez orientace následkem oslepnutí, a na dosud prakticky neznámé těžké ozáření.

Zachránci a příbuzní, kteří hledali své blízké po bombardování, se těžce kontaminovali radioaktivním prachem zamořujícím povrch těla, ale i vnitřně – protože konzumovali zamořenou vodu a jídlo a neměli o tom vůbec ponětí. To u nich založilo následné, mnohdy fatální komplikace související s nemocí z ozáření.

USA použily na vyčleněné cíle všechny (obě) své bomby, další nebyly dosud vyrobeny (dokončeny).

Americká „pomoc“ obětem byla plánovaná a připravená. Měla dva základní cíle:

1) izolovat obě ohniska napadení, aby byly minimalizovány úniky výsledků měření a zjištěných skutečností mimo okruh amerických specialistů jejichž monopol na informace po obsazení Japonska si USA zajistili i vyloučením japonského zdravotního i technického personálu z oblasti. Pracovali na tom odborné týmy specialistů pod ochranou jednotek armády USA.

2) sledovat a dokumentovat průběh nemoci z ozáření a její následky, taktéž s vyloučením úniku těchto neuvěřitelně cenných a jiným způsobem těžko zjistitelných informací - navíc na velmi početných skupinách („vzorcích“) přeživších postižených.

Čtenář si je jistě schopen udělat svůj názor na tuto strašlivou válečnou epizodu sám. Autor RNDr. Ing. Esentier Vladimír je specialista Národní domobrany na ochranu před ZHN


55 komentářů :

 1. A je třeba dodat, že jedním z dalších cílů atomového úderu na Hirošimu a Nagasaki bylo zastrašit Stalina a udělat z něj povolnějšího při prosazování agresivních zájmu USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19.02 Spíš to byl hlavní důvod , Japonci by se vzdali i bez těch jaderných hrůz !

   Smazat
  2. 20:33
   Píšete nesmysly, něco si o tehdejší vládnoucí garnituře Japoncu přečtěte. Ti by bojovali do posledního muže. V případě invaze vojáku USA, měli být povoláni do zbraně muži od 16-55 let a ženy od 20-45 let.Japonec o žádné kapitulaci tehdy neuvažoval!! Odhadované stráty Japoncu v počtu několika milionu!!

   Smazat
  3. Sověti ofenzívou v Mandžusku a Koreji a dobytím Kuril - srpen 1945 - dokázali naprosto zdecimovat japonskou pěchotu, loďstvo i letectvo. Atomové bombardování bylo zbytečné, cynické, vyděračské a byl to první krok k nové expanzivní politice USA za ovládnutí planety. Dodnes od toho Američané neupustili!

   Smazat
  4. 9:16
   Ovšem teď už jim tu demokracii nikdo moc nežere!

   Smazat
  5. 9:16
   Jak píšu níže, ofenzíva sovětu začala 8 srpna a bomba byla svržena 9 srpna, tak že o žádném vítězství sov. se v té době nedá hovořit!!
   Jen nutnost na zarputilé Japonce!! A to nepíšu o zvěrstvech Japoncu v Číně!!!

   Smazat
  6. Potvrzuji komentář z 20:33. Japonci se vzdali raději Američanům, stejně jako Němci a stali se jejich největšími slouhy (vrána k vráně sedá a elity ať jsou sebevětší nepřátelé se vždycky spojí, když hrozí vláda lidu). Z vojenského hlediska to nemělo žádný efekt, protože stejného výsledku dosáhli kobercovými nálety v ostatních městech a Japonci se nevzdali. Císaři to poskytlo důvod ke zradě, mohl podepsat kapitulaci a vymluvit se na bomby. Ta zarputilost Japonců fungovala a ani atomové bomby by je nezastavili. Jenže jestli se mohli zarputile bránit Američanům, kteří bojovat neuměli a neumějí (jak potvrzují boje na západní frontě i na japonské frontě - samozřejmě media snesou všechno - je potřeba studovat fakta a umět je vyhodnotit). Rusové tam vlítli a ukázali, že Japonci nebyli schopni jim klást jakýkoliv odpor, byl o tom i dokument na prima zoom, o boji o Kurilské ostrovy, jak je Rusové velice rychle a s minimálními ztrátami dobyli.

   Smazat
  7. 11:09 dotaz: Jak tedy Sověti obsadili půl Koreje, Vietnamu, rozhodující pozice v Číně a kurilské souostroví?
   Nebyli oni ti Sověti k té japonské pevnině natolik blízko, že neměli, na rozdíl od US army, vylodění zapotřebí?
   Právě tato situace byla jedním z důvodů užití jaderné zbraně vůči Japonsku. Není pravda, že Japonsko o kapitulaci neuvažovalo. V té věci nebyla mezi politiky, Císařským domem, armádou, námořnictvem a letectvem jednota. Obrana se rozpadala a Kuantungská armáda se pod prvním tlakem vojsk SSSR rozpadla! Na straně Japonska už byl sporný pouze kapitulační protokol a to, do čích rukou akt vložit! Tedy otázka týdnů, ne měsíců!
   Je nesporné, že USA se dopustily plošným úderem na civilní cíle, Hirošimu a Nagasaki, válečného zločinu (ostatně, spolu s Brity, stejně i na Drážďany, Agens orangem vůči Vietnamu ...).

   Smazat
  8. Stalin dle dohody s Usa provedl presun 1 5000 000 vojska k hranicim Manzuska a podtupne ovladl vsechny Kutildke ostrovy i Sachalin. Dalsim cilem bylo Hokaido. V Japondtine v te dobe nrbxl vyrsz pro kspitilaci. Japonsky general nechapal co po nem Sovetsky general chce. A to i pres zniceni Japonskych vojs. Atomova bomba nemela zadny vliv ns ukoncrni valky, ale byl to akt totalni ignorance stejne jako bombardovani Dresden ci Plzne.

   Smazat
 2. Idiotizmus a chrapúňstvo vládne svetu. 15 rokov som nebol na debatách ale dnes som docieliť svoj životný cieľ. Môj odkaz znie:" Hráte sa ak špinavý sám v špine neskutočnej a preto si neezaslúžite žiadnu pozornosť. Empatia je pre dnešný svet nepoznanou doménou. Chrapúňstvo je priorita, ktorá je motorom ekonomiky sveta. Po tomto poznaní môžem z tohoto naničhodného sveta odísť. "Chrapúňom patrí svet a svetu dinosaurov". Je to ľútosť, že taktovku s musím zomrieť.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to šílená zrůdnost západních kapitalistů , Američani se nikdy neodvážili postavit Japoncům tváří v tvář a vlastně nikomu ! Jsou to zločinci , kteří i dnes vraždí v půlce světa !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jak z normalizačního tisku. Američani bojovali za slušný život Evropanů v r. 45 (u nás Plzeň) a drželi nám palce v 68, dokonce tehdy vznesli notu v OSN.

   Smazat
  2. Tak nevím jak amíci v Plzni bojovali. Jsem plzeňák a tito udatní bojovníci se nejraději "bavili" s plzeňskými děvčaty.

   Smazat
  3. 6:09
   Plzeň už byla svobodná, když tam amiokupant """ Vítězně """" dorazil a při tom """" Osvobození """" toho víc zkurvil, než osvobodil!!!!!

   Smazat
  4. 19:33
   Amík není Rus, kterému je jedno kolik padne vojáku, víme. Tak proto raději volil alternativu atomu před přímou invazí, která by stála na straně USA statisícivé oběti a na straně Japoncu několik milionu.

   Smazat
  5. 3:46
   Máte pravdu, vojáci z USA osvobodili celou Západní Evropu, plus bojovali na dalších 4 frontách. To jen někteří chtějí jejich zásluhy bagatelizovat, a vyzdvihovat jen uspěchy SSSR.
   Ta proruská " pravda" nám byla vtloukána do hlav 40 let, dnes se věci uvádí na pravou míru a někomu zjevně vadí!! Viz. Koněv a osvobození Prahy!!

   Smazat
  6. K té Plzni: Amíci se v Plzni chovali jako v okupovaném Německu. Zrušili českou samosprávu města a zavedli okupační správu. Ani moc nebojovali. Spíš hynuli při autonehodách a umírali v lazaretech na předchozí zranění z Německa.

   Smazat
  7. 8:57 Rudoši nám nelhali. Jen o některých věcech neradi mluvili. Zato teď se lže v mainstreamu a v ČT potažmo ČRo jako na běžícím pásu, ta jedna "americká vtlučená pravdo" 8:57.

   Smazat
  8. 3:46
   Ano Američané bojovali za slušný život. Ale jenom pro sebe, respektive pro svoje mocné. Ani v jednom vámi uváděném případě jim nešlo o nic jiného než o vlastní zájmy.

   Smazat
  9. 11:06
   Amík bojoval jen za svuj slušný život??? co je tohle za nesmysl. Kdo pomohl Západní Ev. po 45 na nohy?? Marshalluv plán vám nic neříká?? Jan díky USA byla Záp. Ev. za několik let ekonomicky nesrovnatelně lépe před Vých Ev., tak nepište bludy!!

   Smazat
  10. 12;20
   A proto dělá Fricek, Japonec, Jižní Korejec, Havajec a jiní NEdobrovolně sponzora amiokupantům?!!!! Ty máš místo mozku Mozkomora, Marshalle.

   Smazat
  11. 12:20
   Tak si nalezněte, jak se chovali třeba Britové, či samotní Američané po válce v Německu, později známém jako Západní. Bylo to jen v jejich zájmu a důkladně si všechno pohlídali. Ostatně tak dostaly všechny země, které přijaly Marshallův plán do dluhové pasti a područí. Když se i z tohoto, kromě jiného, snažila dostat Francie za de Gaulla, jak ji perfektně přitáhli zpátky a de Gaulle byl odejít!
   Američané bojovali vždy jen a pouze za své vlastní zájmy, protože jako jediná země na tom pořádně vydělali, oni vždy bojují jen o zisk. Na všem co se války týkalo Amíci vydělali a jediný, kdo je doopravdy ohrožoval byl Sovětský svaz. Pro srovnání lze uvést, že naše vláda musela zaplatit i za kapesníky a ponožky letců, kteří bojovali za Anglii ... Kořen je stejný.
   A pokud na tom byli do několika let lépe záp. země, tak si najděte týdeník, kde naši díky rakouským hokejistům získali zázračně titul mistrů světa, "ztracený" předtím prohrou se Švédy. Tam se dozvíte něco i o zásobování a co dostávali rakouští hokejisté od vděčných diváků na cestu domů a proč.
   Takže bludy píšete Vy.

   Smazat
  12. 8:52 ó jak humanistické! Máte pravdu. Raději atom a půl milionu mrtvých civilistů než sto vlastních vojáků. To dá přece rozum.

   Smazat
  13. 12:20 nechtějte mě rozesmát. Vy si skutečně myslíte, že americké banky bezelstně investovaly do Evropy, aby jí pouze pomohly na nohy? To se přece nedělá nikde! Proto byla ta válka, aby se na ní vydělalo. Války vždy bývají kvůli zisku.

   Smazat
  14. 21:08 Máte naprostou pravdu. Tehdejší doba byla plná vychcaných a bezohledných "seréšů" a jen naivní trubka a nekonečný ami obdivovatel bude věřit jejich P.R., které se oficiálně podávalo (a podává dodnes): jsou představováni jako nezištní humanisté a životní filantropové,toužící permanentně vykonávat dobré skutky jak Ivánek. To je opravdu dojemné. Z jakého důvodu asi americké banky tak vehementně pronikaly do rozbité Evropy a snažily se upíchnout i ve Střední Evropě sféry SSSR? Aby si vypěstovaly budoucí konkurenci? Kdeže, šlo o jediné - dostat pod kontrolu a vliv veškerý rozhodující evropský průmysl, nejen německé podniky, a tím ovlivňovat budoucí ráz politiky.
   Ještě jednou - kdo si myslí, že poválečná obnova Západní Evropy byla vedena lítostí a humanitními pohnutkami, je blázen a naivka.
   A to pomíjíme politickou stránku věci: snahu co nejrychleji západoevropské obyvatelstvo dostat na uměle vyšší životní úroveň, aby náhodou nepošilhávalo jinam a nezačalo přemýšlet, kdo a proč je do té války nahnal a kdo na ní nejvíc vydělal. Kdo tomu nevěří, ať se podívá na dějiny tohoto státu. Odmítnutí Marshallova plánu a různých "stabilizačních" půjček vedlo k onomu pošilhávání jinam, volbám 1946 a k únoru 1948.

   Smazat
  15. 14:37
   Vy jste docela dobrý demagog, tan poslední odstavec ve vašem blábolu nemá chybu.Koncem 60 let bylo Německo díky podpoře z USA a vlastní schopnosti na míle vzdáleno načemu soc. bordelu Tak nakonec, jak píšete byl na tom Východ od 50-90 roku lépe než Západ, tak nelhali ani komunisti před r.89. ty rozume!!
   Jen díky USA byl Západ na tom podstatně lépe než Východní kolonie Ruska, vy všichni co zde haníte USA a jejich MAR. plán.

   Smazat
  16. Marshallovým plánem Spojené státy Evropu zadlužily a opanovaly. Uměle zvedli životní úroveň a spotřebu (na dluh!!). Od 60. let Němci díky půjčkám, investicím a vlastní šikovnosti začali ve srovnání s námi válet vyšší životní úroveň. Zatímco naši komoušové investovali do věcí, které lidi moc nevnímali - fabriky, silniční síť, elektrárny, přehrady, fůru nových fabrik, ale také do velké a dobře vyzbrojené armády. A lidi chtěli Tuzex, jezdit k moři na Maledivy a podobné píčoviny. A tak to tu máme. Také jsem cinkal klíči na Václaváku. Mám se dobře, ale koukám na moje syny a ti se určitě tak dobře jako já za mlada nemají. Hlavně nemají žádné jistoty!!!

   Smazat
 4. Ano, vzpomněl jsem si na 7.prosinec 1941 a taky na japonské lágry v Indočíně a jsem si jistě schopen udělat názor sám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:50

   Tak, tak, ti starci, ženy, děti, zkrátka civilové z Hirošimy a Nagasaki, ať už s trochou štěstí upálení během mžiku zaživa, nebo s odpadávající kůží a roztékajícími se vnitřnostmi, dostali spravedlivou odplatu za své zločiny.

   Smazat
  2. Ad 19:50:

   Omlouváš velký zločin jinými velkými zločiny.

   Smazat
 5. Pane Esentiere, nebyl to Leo Szilard, ale bohužel si ne jméno nevzpomínám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Louis Slotin a stalo se to v květnu 1946, dávno po prvním nasazení. Autor v tom má hokej!

   Smazat
 6. USA v té době udělali jen to co bylo nutné.Japonské vedení se nechtělo vzdát ani po prvním náletu. Paradoxně dvě tyto bomby ušetřily životy dalších několika milionu lidí.Při dvou schození pum to bylo něco kolem 300 tis. civilistu. V případě invaze vojáku USA by padlo 800 až 1 milion vojáku, na straně Japonska 2,5-3 mil. civilistu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neomlouvej zločin anonyme 8:42!
   Japonci dostali na frak v Mandžusku a Koreji od Rudé armády. To byl ten rozhodující moment, který Japonce pohnul ke kapitulaci.

   Smazat
  2. 9:31
   Proč lžeš anonyme??
   Rus bojoval v Mandžusku od 8 srpna a teprve kolem 2 září Japonec uznal prohru a bomba spadla 9 srpna. Lhát se ty Lojzo musí umět!

   Smazat
  3. 8:42
   Pokud byste se trochu více o danou problematiku zajímal, zjistil by jste, že Japonci se po atomových bombách nechystali ke kapitulaci. Naopak prováděli i všechny přípravy na případný partyzánský boj na vlastním území. Naději jim sebrala až právě Rudá armáda, jak uvádí 9:31, svým bleskovým pochodem a to donutilo Američany k ještě dalším činům, které teprve pak byly příčinou kapitulace Japonska.

   Smazat
  4. Běžče, tady nikdo nelže!

   Japonec byl k atomovému bombardování dlouho inertní a vzdát se nechtěl. Musíš si uvědomit, že do té doby Američané zruinovali mnohá japonská velkoměsta klasickým bombardováním fosforem. Sověti v Mandžusku mu ale předvedli, jak může japonská pěchota, letectvo i námořnictvo dostat na prdel a tak v té válce ztratili poslední naději.

   Přečti si Běžče na wiki heslo "lež, lhaní". Nebudeš za hloupého.

   Smazat
  5. 11.11
   A zase jen nesmysl, po druhé atom bombě 9 srpna VYHLÁSIL dne 15 srpna Hirohito kapitulaci,kdy válka v Manžusku probíhala a končila teprve 2 září, tak tady nepište bludy jak sověti donutili Japonce ke kapitulaci, ta byla podepsána 15 srpna na americké lodi MISSOURI.
   Rusko nic nepředvedlo, jen porazili zdecimovanou Japonskou armádu.
   Hloupí vždy píší hlouposti, že 11.11 a 11:25.

   Smazat
  6. Tobě to stále nemyslí, anonyme 12:14. Přečti si protokoly z jednání tehdejší japonské vlády a co na to jejich císař. Rusové o kapitulaci Japonska rozhodli. Z toho se těžko vylžeš!

   Smazat
  7. 13:40
   Pro takové """ zbalce """" dějin jakým je ten indický exprt z 12:14je marné veškeré vysvětlování... Nemá čím chápat 😏

   Smazat
  8. 13:58
   A co vypadlo z tebe " rozumného" , nic jen tupá pomluva notorického blba!!

   Smazat
 7. Všem pravdaláskařům doporučuji důkladné prostudování snímků z Hirošimy a z Nagasaki po útocích... aby si uvědomili co zbyde z jejich KAVÁREN a divadélek v případě, že si vymodlí tu proamerickou VOJNU S RUSEM!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OK nebo stačí řádně se seznámit s výbuchem v Libanonském Bejrůtu. Masmédia to zase bagatelizují...
   https://www.arfa.cz/proc-to-mlzeni-za-spektakularnim-jadernym-vybuchem-v-bejrutu-stoji-izrael-zadna-pyrotechnika-ale-rakety-a-zbrane-teroristickeho-hnuti-hizballah-umistene-v-centru-mesta-mezi-skolami-a-nemocnice/#.Xy2QA4gza70

   Smazat
  2. 9:53 Souhlas ale teď by to bylo rychlejší zbraně jsou daleko silnější. A první by šli do kytek váleční štváči z usa.

   Smazat
  3. 9:53
   Tak tohle nemá chybu, dnes opravdu to nejlepší co zde čtu!! Vy nechodíte do kaváren ani do divadel, upřímně vás lituji!! Upák k pohledání!!

   Smazat
  4. 12:25
   Musíš nás pořád přesvědčovat o své ynteligentnci!

   Smazat
 8. Dovolím si cynicky prohlásit, že Hirošima a Nagasaki přesvědčila celý svět, jak vypadá město po jaderném úderu a tudíž nebyla jaderná zbraň až dosud použita a doufám, že to tak i zůstane, proto lze tyto jaderné údery z tohoto hlediska paradoxně považovat za "kladné"!!Byl obdivuhodný vojenský výkon Rudé armády, kdy dokázala porazit na hlavu více jak milionovou japonskou armádu v Mandžusku za cca 10 dnů, kdy Rudá armáda získala obrovské taktické znalosti v "bleskové válce" a obcházení ohnisek odporu a tankové svazy RA útokem ve dne v noci projeli po železničním svršku Mandžuskem skoro až k moři v několika dnech a Japonci se museli vzdát! Také letecká převaha RA byla zničující a Japonci bez podpory ze vzduchu neměli šanci!! Nechci se zde s nikým přít, ale vojenský "kolaps" v Mandžusku byl právě tím pádným argumentem, k urychlenému podepsání kapitulace Japonskem, o tom není sporu a lze to doložit!! Stalin už byl v té oblasti tak vojensky "rozjetý", že vážně plánoval několik po sobě jdoucích útoků na samotné japonské ostrovy a to byl ten nosný důvod překotné japonské kapitulace, protože Američanům by se Japonsko bránilo, ale Rusů se báli, jak čert kříže, protože věděli, že nějaké lidské "ztráty" nebyly pro Stalina problém a že by je potom vzal jedním vrzem a císař by visel, což Američané Japoncům "dovolili" formálně pokračovat v císařství, kdy císař byl pro Japonce "Bůh"!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusů se báli kromě jiného proto, že Japonci se dopouštěli takových zvěrstev, že by i Banderovci blili, o esesácích nemluvě. Dovolili si i na ruské obyvatelstvo. A co dělali s Číňany, tam je i popis těžký.

   Smazat
 9. pro 8:57 - příteli, když už měli Amíci loďstvo a chtěli zpět ropu, kaučuk a další suroviny z Východní Asie, museli si tam trochu zabojovat s Těmi "malými a poloslepými Japončíky"(jak se vyjádřovali Angláni). No a na Němce pak byla nejsnadnější cesta přes Afriku a Sicílii. Nepochybuji, že americký pěšák nebojoval statečně. Němci se mu ale v další fázi horempádem vzdávali, jen aby unikli oprávněnému trestu za zvěrstva, která v Rusku po celou dobu okupace páchali. Takže ty čtyři fronty? No uber. A neber Rusům těch 27 mil. mrtvých. Sám si takové množství nedokážu ani představit.

  OdpovědětSmazat
 10. V článku je věcná chyba-experiment se stanovením kritického množství Uranu 235 neprováděl Leó Szilárd (ten zemřel v roce 1964), ale fyzik Louis Slotin a ten až rok po válce při předvádění experimentu kolegům svou neopatrností řetězovou reakci nechtě spustil - podařilo se mu ji přerušit, ale po devíti dnech zemřel a tři z přihlížejících pak podlehli leukémii.

  OdpovědětSmazat
 11. kde je vseznakek honolulu uz ma jiny nick anebo je anonym?🤑🤮🤢

  OdpovědětSmazat
 12. Vydezinfikoval si chatrč a ona se mu rozpadla. Zatím mu dostanu nejde elektrika.

  OdpovědětSmazat
 13. ou "spojenxi" nám po vstopo do nato poskytnó technologie a bodeme s nima moct spolopracovat i na vyvoji novéch technologii...gde só ti politroci..ti nadsené spolopracivnici NWO gde sa schovale ....neprindó s novó este lepci ideó treba o notnosti ockování o nosení hadró na hobo ???????toz klacek a hnát to do poste.......slonce v srdci ü.s.

  OdpovědětSmazat
 14. Slotin dostal 10 Sv, opravdu ošklivé. Dalším zemřelým experimentátorem byl Harry Daghlian. Oba ovšem viděli kolem sebe Čerenkova. Našinec ho může vidět tak akorát v jaderném reaktoru, když se zhasne.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.