Reklama

sobota 22. srpna 2020

Opoziční politici prismatem EU a NATO

Ivan David

22. 8. 2020

 
Rád bych se vrátil k televizní diskusi na ČT, kde jsem byl 19. 8. hostem pořadu Události komentáře, spolu se dvěma dalšími kolegy europoslanci – paní Ditou Charanzovou z ANO a Alexandrem Vondrou z ODS. Tématem byla situace v Bělorusku po „neplatných volbách“. V okamžiku, kdy jsem srovnával stav demokracie v Bělorusku a Turecku, které je, jak víme, členem NATO a kandidátskou zemí na vstup do EU, jsem byl moderátorkou Světlanou Witowskou přerušen, a aniž by mě nechala domluvit, obrátila se na Alexandra Vondru, který pak měl dost času na to, aby vyjádřil svůj názor, že ve srovnání Běloruska a Turecka je na tom, co se demokracie týče, Bělorusko mnohokrát hůře. Je to očekávaný, a přesto smutný postoj politika, který má v první řadě na mysli zájmy NATO a USA, až pak Evropy, nemluvě o České republice.

Sultán Erdogan je prý občas „s demokracií na štíru“, ale Lukašenko mnohem více. V souvislosti s aktuálními demonstracemi v Bělorusku se hovoří o různém počtu zraněných, zatčených a mrtvých, prý až několik desítek. I kdyby – osobně se domnívám, že počet mrtvých je „poněkud nadnesený“- kam by se diktátor Lukašenko hrabal na váženého spojence v NATO Erdogana.

I kdybychom „přeskočili“ bombardování kurdských měst na východě Turecka v roce 2015 poté, co ztroskotaly rozhovory mezi vládou Turecka a Kurdskou stranou pracujících (PKK), která je stále největším symbolem odporu kurdského obyvatelstva proti turecké represi. I kdybychom velkoryse přehlédli rozstřílené trosky, pod nimiž pod pásy tanků umíraly stovky lidí v tzv. „uzavřené zóně“ jen ve městě Diyarbarkir, kurdsky Amed, mohli bychom si všímat, jaké jsou osudy těch, kdo se odváží kritizovat vládu prezidenta Erdogana.
 
Starostové velkých kurdských měst, právě jako je Amed, Mardín a Van, stejně jako mnoha menších obcí na jihovýchodě země, jsou pravidelně poté, co zvítězí ve volbách, odvoláváni a nahrazováni nucenými správci z vládní strany AKP. Poslanci za opoziční prokurdskou stranu HDP jsou zbavováni imunity, odvoláváni, souzeni a zavíráni. Důvod je stále stejný – „podpora teroristické organizace“, kterou se myslí PKK. Sazba je různá – od 7 do 15, ale i 30 let či doživotí. 

Abychom si nemysleli, že represe se týkají jen Kurdů, jsou stále ještě, 4 roky po nezdařeném puči proti prezidentu Erdoganovi, jehož pozadí je stále nejasné, zatýkány stovky a tisíce údajných přívrženců hnutí duchovního Fetulláha Gülena, toho času v exilu v USA, který je označován za strůjce puče. 

V současné době je západní tisk kromě událostí v Bělorusku zahlcen i dohady nad zdravotním stavem opozičního ruského politika Alexeje Navalného. Mluví se o otravě – za kterou je podle většiny západních médií samozřejmě Putin. Navalnyj byl převezen do Německa, tak doufejme, že pokud se otrava prokáže, nebude jed „dodán“ až po činu. Ruští lékaři deklarují, že stopy jedu nenašli, ale kdo by jim v západní Evropě věřil, že. 

O tureckém opozičním politikovi Selahattinu Demirtasovi (na obr.) se téměř nemluví, a to přesto, že byl za svou politickou činnost odsouzen k dlouholetému vězení. Loni utrpěl ve vězení infarkt, který ho vážně ohrozil na životě. Přesto nebyl podmínečně propuštěn, stejně jako po rozsudku Soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který v roce 2018 nařídil jeho propuštění z vězení. Erdogan se nechal slyšet, že rozhodnutí soudu Rady Evropy není pro Turecko závazné. Selahattin Demirtas je uvězněn od listopadu 2016. Je proti němu vedeno 93 trestních řízení a hrozí mu dva doživotní tresty.

A čím že to tak pohněval sultána? V roce 2014 se umístil na třetím místě v prezidentských volbách v Turecku a ze „své“ Demokratické strany lidu (HDP) udělal třetí nejsilnější stranu v zemi i v parlamentních volbách. Celou svou právnickou kariéru věnoval obhajobě a prosazování práv kurdské menšiny, například aby mohli mít Kurdové školství ve vlastním jazyce. Byl jedním ze zprostředkovatelů rozhovorů mezi vládou a PKK. To, že se v této době stýkal s představiteli PKK, pak posloužilo k jeho obžalobě.

Selahattin Demirtas se narodil 10. dubna 1973 v rodině Zaza (Zaza jsou lidé, kteří hovoří kurdským dialektem, máme o nich málo informací, turecký stát je asimiloval jako „horské Turky“). Jeho politická angažovanost začala v roce 1991 smrtí Vedata Aydına, stranického úředníka jedné dělnické strany. Vedat byl kurdský politik, který byl odsouzen za to, že hovořil kurdsky během setkání IHD. Turecko zakazuje Kurdům veřejně mluvit jejich jazykem na veřejných místech. V červenci 1991 byl Vedat zabit a viníci nikdy nebyli nalezeni. Kurdové demonstrovali a policie zahájila palbu do davu, bylo 13 mrtvých a mnoho zraněných. Policie později řekla, že Kurdové házeli kameny a že střelba byla jen obrana. Dodnes nikdo neví, co se skutečně stalo.

Tato událost přivedla Selahattina Demirtase posléze až ke členství v HDP, která se mu stala osudnou. Po jeho uvěznění se nad ním „zavřela voda“ a kromě lidí, kteří sledují situaci v Turecku a jeho agrese uvnitř i vně státu, o něm nikdo neví. Občas někde probleskne, že ve vězení napsal už dvě knihy povídek, které vyšly v mnoha jazycích. PKK je na seznamu teroristických organizací údajně i u nás. Když ale Kurdové vsadili na demokratickou soutěž, prohráli opět.

To všechno pan Alexandr Vondra možná ani neví nebo je mu to jedno. Prostě partner v NATO může mít možná občas „drobné“ nedemokratické výstřelky, ale v zásadě je to proti Lukašenkovi pořád osvícený demokrat, protože tak to evropští a američtí politici chtějí vidět. Věřím ale, že čím dál tím více lidí i u nás si uvědomuje, že toto pokrytectví nelze už dlouho akceptovat.28 komentářů :

 1. Čí zajmy dlouhodobě hájí "demokrat" Vondra snad poznalo i malé dítě. ČR to rozhodně není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl, Vondra je kupčík a prodává Českou republiku kdykoliv se mu podaří dostat možnost. Jak vidím jeho otlemenou hubu jdu na záchod.

   Smazat
  2. 20:57 Pán 19:29 to dobře napsal ten santusák by tu měl nejradši us základny. A turek být demokrat nemůže islám to vylučuje. Že jsou v nato to jen účel pro zájmy usa.

   Smazat
  3. Přes úpornou snahu masmédií, se nezadržitelne řada bývalých politiků chystá do důchodu (to pochopil pan kníže), nebo do muzea (Kalousek), jen několik,jako pan Vondra situaci nepochopili. USA si pro hájení svých zájmů najdou mladší. Je smutné,když mouřenín nepochopí svou roli.

   Smazat
 2. NATO není organizace andělů, nýbrž vojenská organizace. Turecko má druhou nejsilnější armádu v NATO a k tomu velmi strategickou polohu, protože drží průlivy mezi Středozemím a Černým mořem. Tady si myslím, jakkoli může mít pan David pravdu, že jdou debaty o politickém uspořádání stranou. Já osobně mám radši Turka v alianci než mimo ni, protože jestli se takto chová k Řecku jako spojenec, vůbec nechci vědět, jak by se choval jako nepřítel. Buďme pragmatici.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S Hitlerem taky měly smlouvy všechny "západní" státy včetně Anglie, Francie a Polska a jak probíhala Druhá světová válka? Jistě, kdyby neměly ty státy smlouvy, dopadlo by to hůře! To jsem použil vaši logiku "pragmatiku".

   Smazat
  2. Pragmatici ano. Tím, že nového Hitlera zkrotíme dřív než zrealizuje to, co veřejně požaduje - hranici Turecka u Vídně...

   Smazat
  3. Zadnej politik ,kterej to s nama mysli dobre nema v tyhle televizi co pohledavat a delat.
   Dodavaji tem debatam pouze zdani Iluse !!! demokratickych diskuzi , zneuzivaji je bidne ,jejich pritomnost je dulezita , protoze kdyby tam byli jen Sorosovsky propagandisti a ideologove divaci by rychle prestali ty jejich bezhlavy pitomosti sledovat.a ihned je vypnuli.
   Kdyz chteji neco rict tak ta sluzka je ihned vypne...
   A vedi to ze jsou soucast Manaskovyho Show predem !!
   Sluzky pak jsou jeste celebrity aby zaplnovali denne media vsim moznym agitacnim bezhlavym odpadem..
   Pro bezhlave fanousky.

   Smazat
  4. 19:30 pragmatickou se stala celá Protektorátní "vláda" po zavraždění generála Eliáše. To je jisté. Za pragmatické můžeme brát všechny vlády po únoru 1948. Abych neurazil, jen do roku 1989, samozřejmě. Takže mi povězte, proč vlastně kdo, kdejakého toho byvšího pragmatika, kritizuje? Když dnes to není jiné? A vy to ještě podporujete?

   Smazat
  5. 7:36
   Hitler měl hranici Sudety a nidky víc!
   Ale spoléhal na to, že mu v tom bude bráněno, asi jako u Polska. Západní idioti ho naprosto zklamali!
   V opačném případu, by byl ČR naprosto zničil. Ale idiot si neuvědomil že tím by tažení skončilo.No prostě idiot.

   Smazat
 3. USA a EU budou podporovat jakéhokoli "zkurvysyna"jen když se bude lísat na jejich stranu. A jestli se mýlím, tak mě opravte..kdesi a kdysi u nás na "dni NATO" cvičily Kurdské ženy a náš maistream je opěvoval a náš stát Kurdům dodával zbraně a střelivo....myslím, že Kurdové udělali chybu, když se lísali k amíkum ale zrovna u nich mě to mrzí !

  OdpovědětSmazat
 4. Pane 19:30 přečetl jste si po sobě co jste napsal? Právě to že je to spojenec je velký problém ale všech ostatních spojenců. To že kapitalizmus má parazitický základ, je snad každému jasné a záleží na tom jestli on sám parazitizmus schvaluje a paraziticky se chová. S parazity se nesmí diskutovat, to nikam nevede. Zjistěte si něco o předcích onoho Saši Vondry a budete v obraze.

  OdpovědětSmazat
 5. Toho buzeranta Wonderbar vzkřísila ptakopartaj , kde působí i přebarvená zrzka Myrka. Nic proti barvě, ale almara ze Žďáru má potřebu ji schovávat. Proč asi?
  Bolševik Wonderbar. Ten míval problémy už v Chartě 77. Stačilo , aby tam někdo promluvil jaxi sociálně a tohle lejno, co má na krku místo hlavy prd@l svého koně, hned křičel" Tohle nebudu poslouchat! A běžel bonzovat na emi joystik. Chlastával na Letné, dneska je tam asi nábytek, což je velmi příznačné. Wonderbar je jenom kredenc stejně jako Myrka. Už mají velký problém. Nic nenosí, jen problémy.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Orinoko, opět předvádíte nekvalitní práci. Jste špatný bourač diskuzí, snad to vaší investoři pochopí.

   Smazat
  2. 12;10
   Orionko je zábavný, číst to ten Havlovo fogrrauch klepněte ho pepka 😂😂😂😂

   Smazat
  3. 15:59
   Hlupák stále dokazuje, že je hlupákem. Čeho tím nesrozumitelným blábolem dosáhnete????
   Jen mně zaráží, že cenzor tohle pustí!!!

   Smazat
 6. Alexandr Vondra, který podepsal Chartu 77 (ale až v roce 1987) , Ministr obrany ( ač nevoják) , ač ženatý tak otec nemanželského dítěte s kolegyní z PS - lhář a prospěchář především. Že nehájí zájmy ČR, či EU - bodeť by je hájil - byl vyškolen dlouho před tím než se stal velvyslancem ČR v USA . Jako nepostižitelný - vyklouzl z aféry PROMOPRO.
  Vondra je stejného etnika jako mnoho našich politiků ( Zahradil, Fischer, Kalousek, Benda, Němcová, atd) - ti nikdy nehájili zájmy ČR a ani nebudou v budoucnosti.

  OdpovědětSmazat
 7. Pěknej článek, ale zbytečně moc dlouhej. Stačilo by jen napsat, že Vondra je obyčejnej bezpáteřní havlistickej šmejd, kterej vždycky kope jen za toho, od koho má nasypáno do krmítka. ;-)

  OdpovědětSmazat
 8. 19:30
  Lepší otevřený nepřítel, než rádoby přítel, který vám kdykoliv vrazí kuldu do zad.(viz spojenci v r. 1938 - Poláky a Maďary nevyjímaje).
  Václav

  OdpovědětSmazat
 9. Slušné lidi nasírá
  když nepřítel vysílá.
  Lže nám ráno, lže nám večer
  to by slušný člověk brečel.

  A snad za všechny, hlas paní Nory
  typický, pro Bakalovy hory.
  Názorovou dotací
  na svou víru obrací.

  OdpovědětSmazat
 10. Toz pane dochtore je to jak o blbßech toz problém je ze nesó lid a tak ti co posilajó noticky s emericke ambasáde so nocwny volit standartné postopy kartone vod tatranek, které so oz v emerickém holdingo a misto tatranek cervené karty a plakáty v anglictine i gdes sme v Praze a tak se svolávajó verné a roky placené kreature, ktere dostanó noticky s boticky a oz to jede ale sestém kolaboje to vidite v tem evropském bordelo tak so pomalo nejospesnejsima pracovnikama Bába a Josef Vyskocil, které jede s celó rodinó na vylet na Tamwein je to ósmevné a obrazem dobe a sitoace co delat? Nechat to probegnót a delat se svoje...bét v srdci pane dochtore toz von ten Pepek dopadne jak Nevalné je jim totiz k hovno...slonce v srdci p.s.

  OdpovědětSmazat
 11. Vitovská vyhrožovala, že odejde z ČT, ale nějak se jí tam zalíbylo. Je to neobjektivní osoba (ne osobnost), které se podařil jeden diskusní pořad. mistrině světa ve skoku do řeči společně s V. Moravcem

  OdpovědětSmazat
 12. Pane Davide,
  obávám se, že to vidíte moc optimisticky. Tvorbu názorů ovlivňují zásadním způsobem informace. Ty historické by jsme měli získávat ve školách, ty současné z médií. A nyní ohodnoťte naše školství a naše média. Myslíte si, že obojí pracují tak jak mají?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Zhnusený, někdy postačí vlastní zkušenost byť krátkodobá a vlastní rozum. Vyhodnocení si musí udělat každý sám. Vím to už od totáče. Nečekejte na vysvětlivky a cizí rozumy, ne to jen na vás.

   Smazat
  2. 12,17
   O sebe nemám strach. Už jsem něco zažil a s informacemi se snažím také nějakým způsobem pracovat. Obavy mám nad většinou ostatních. Připadá mi, jako by je přemýšlení bolelo. Tak moc se mu většina brání. Většinou vezmou za vděk tím, co jim nablijí do hlav mluvící hlavy v TV. Zejména čt se pak předhání v šíření nenávisti. Nevynechá jedinou příležitost, aby si nekopli do Číny, Ruska, Zemana. Nešetří ani Babiše. Pokud se mlátí demonstranti v Paříži, je všechno košer. Pokud je zmlátí v HongKongu, je to ukázka totalitní zvůle. Šámalová v Číně se pasovala na odbornici přes povodně, kdy kritizovala jménem jakýchsi "odborníků" přehradu Tři soutězky. Bože, jak hluboko jsme klesli. Takhle slepě nešířili nenávist ani bolševíci proti západu. A většina mladých tomu věří. Jak máme docílit změny k lepšímu, když přibývá nezkušených hlupáků? Změnu může přinést až jejich vlastní zkušenost. Ale to věci zajdou již tak daleko, že nebude cesty zpátky. Proto jsem vyslovil pochybnosti nad páně Davidovou nadějí.

   Smazat
  3. Fajn, rozumíme si, dobrou noc přeje 12:17

   Smazat
 13. Také jsem poslouchal tu debatu. Rád bych tomu velkému demokratovi vondrovi vzkázal, že já a asi nikdo jiný našim politikům nedal souhlas k financování politických neziskovek z našich daní. Proto pokud to dělají, tak kradou i mé peníze. Apokud to slovutný vondra dokonce doporučuje, tak je stejný zloděj jako vláda a parlament. U něho to není poprvé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. OK hezky stručně a jasně jste to napsal a. ANO také rozdává ze státního politickým neziskovkám !
   http://www.skrytapravda.cz/domaci/3448-petricek-na-belorusky-majdan-zaslal-40-milionu-rublu-bez-vedomi-ceskych-obcanu
   „Přesto by mě zajímalo, jak šéf zamini Petříček hodlá vysvětlit fakt, že uvolnil 45 milionů na podporu vzbouřenců v suverénním Bělorusku, zatímco francouzské Žluté vesty, Katalánci ve Španělsku nebo hnutí BLM v USA přišly zkrátka,“ napsal Štefec v závěru svého facebookového příspěvku, pod kterým se strhla diskuze.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.