Reklama

úterý 4. srpna 2020

Padejme vzhůru

Zbyněk Fiala

3. 8. 2020   VašeVěc

Statistiky potvrzují, co každý tuší, že koronavirus drtí ekonomiku. Nikdo neví, jak dlouho to potrvá. O to blíže máme ke zjištění, že budeme muset začít žít jinak, mimo rámec okázalých čísel, prostě s tím, co stačí. Vlastně by to mohla být změna k lepšímu.

Ještě nikdy nezaznamenaly ekonomiky vyspělých zemí takový propad za jediné čtvrtletí, ale těžko se divit, když spousta podniků stála v karanténách. Obzvlášť divoce působí čtvrtletní hospodářský pokles USA skoro o 40 procent, ale je to anualizované číslo, jako kdyby bylo po celý rok stejně. V přepočtu na evropský standard, tedy rozdíl oproti předchozímu čtvrtletí, dopadli Američané s necelými deseti procenty poklesu lépe než EU. Jenže v Evropě už je koronavirus víceméně pod kontrolou, což se o Trumpových Spojených státech říci nedá.

Evropská unie ohlásila ve druhém čtvrtletí ve srovnání s tím prvním pokles o 11,9 procenta a ve srovnání s loňskem o 14,4 procenta. Možná to bylo trochu jinak, jedná se jen o rychlý odhad Evropského statistického úřadu, ale moc se čekáním na přesná čísla neutěšujme. Budou se lišit od těch předběžných jen tím, že strašné to bude přesně.

Česko je na tom se svými 8,4 procenta čtvrtletního poklesu líp než Amerika nebo průměr EU, ale nezapomínejme, že jsme svoji ekonomiku podpořili jednou z největších státních subvencí vůbec. Co se dařilo, to bylo na dluh. Mohli jsme si to dovolit jako jedna z nejméně zadlužených zemí světa. Jestliže však hodláme investovat jen do záchrany minulosti bez pokusu využít krize k novým začátkům, i nám brzy dojde dech.

Krize v USA je prudší, v mnohém neřízená, ale na druhou stranu rychleji otevírá bránu zásadnímu nástupu technologií budoucnosti. Na děsivá čísla o vývoji české, evropské i světové ekonomiky se totiž lze podívat i z opačného konce. Zatímco i v Americe většina ekonomiky padala, společnosti Facebook, Amazon nebo Tesla oslnily překvapivě vysokým růstem. Je zřejmé, že po koronavirové krizi bude mnoho poražených, ale vynořují se i vítězové, třeba v oborech digitalizace a elektromobility.

Úspěch internetového obchodování je pochopitelný, na ulici nesmím, do éteru můžu. Tady bude druhá vlna spíše vystupňováním výhod. S elektromobilitou je to složitější. Muskova Tesla vydělává na tom, že spustila opravdu masovou výrobu jako první, i na tom, že jako první pojala tuto systémovou změnu skutečně systémově včetně nezbytné infrastruktury nabíječek, akumulace elektřiny a prostředí pro autonomní řízení. Volkswagen měl dohnat ztrátu za pomoci státní dotace kupujícím, ale výroba teď nestačí na vzestup poptávky. Také v Česku už jsme začali vyrábět elektrické škodovky, ale jen aby se neřeklo – chybí nabíječky, není kde jezdit.

Dalším vítězem hospodářské proměny budou farmaceutické firmy, které uspějí v závodech o vakcínu proti koronaviru. Partnerství světové trojky a čtyřky ve výrobě léků, Sanofi a GlaxoSmithKline, nyní dostalo od americké vlády podporu 2,1 miliardy dolarů na klinické zkoušky a navazující výrobu 100 milionů očkovacích dávek proti Covid-19. Oněch prvních sto milionů dávek má být dodáno do USA co nejrychleji a v návaznosti na to může být objednáno ještě dalších 500 milionů dávek v delším časovém období. Český pokus o vlastní výrobu vakcíny tak není zcela mimo mísu, stejně nám nikdo nic včas nedá.

Zato ropné společnosti koronavirem vysloveně trpí. V Evropě klesl zisk ve druhém čtvrtletí u společnosti Shell o 82 procent a u Totalu dokonce o 96 procent. Cena ropy Brent, která byla v lednu na 70 dolarech za barel, v dubnu krátce nakoukla pod 20 dolarů a od té doby – při poklesu poptávky o třetinu – nevystoupala výš než na 40 dolarů. V meziročním srovnání je tak o čtvrtinu levnější. Pro americkou těžbu z ropných břidlic znamenají tyto ceny naprostý masakr.

Dolar oslabuje, v Česku je už jen pár halířů od 22 korun. Analytici globální investiční banky Goldman Sachs varují, že obavy z dalšího poklesu dolaru by mohly vést ke ztrátě jeho vedoucího světového postavení. Proto se také tolik peněz nahrnulo do zlata, jehož cena poblíž dvou tisíc dolarů se vznáší jak balón nad mořem ztrát.

Ale jak se dostat vzhůru i jinak než na cihlách zlata, které jsou k ničemu? Dá se nějak vykoupit návrat do šťastného ledna, kdy česká ekonomika zápolila s nedostatkem pracovních sil?

Všechno nasvědčuje tomu, že vidina návratu před koronavirovou krizi je rychle mizející iluze. Jakmile jsme si jednou zvykli na práci z domova, nákupy a komunikaci po internetu nebo učení na dálku, jejich hmotné protějšky budou oslabeny trvale. Usadil se trend, který se bude kultivovat a posilovat.

Teď se chvíli strašíme poklesem ekonomiky, ale mnohem důležitější jsou statistiky ze světa zdravotnictví – počty nakažených, počty vyléčených, počty mrtvých, potenciál systému pro zvládání další vlny, perspektiva očkování. Tohle všechno jsou věci, které sice lze převést na peníze, ale peníze nejsou to, podle čeho bude výsledek posuzován.

Vedle toho, že nás to neskolí, je neméně důležité, aby planeta zůstala obyvatelná. Každý den přicházejí zprávy, že to není jisté. Třeba nejnovější číslo Nature přináší výsledky výzkumu spojeného týmu University of Melbourne a University of East Asia, že to, co nazýváme tisíciletými povodněmi, se může opakovat každých deset let na konci století. Ohroženy jsou zejména pobřežní oblasti, protože při stoupající hladině moří budou bouře hnát příboj stále hlouběji do vnitrozemí. V přepočtu jde o pětinu světového HDP – nikoliv v jednom čtvrtletí, trvale. To pochopitelně ohrožuje už dnes investice do těchto regionů.

Poptávkový šok, kdy lidé přišli o práci a peníze na nákupy, se podařilo zmírnit stáními dotacemi a agresívní expanzí měnové zásoby při nulovém úroku. Nakupovalo se to, co už ve skladech bylo. Horší to bude, až se začne projevovat nabídkový šok, důsledek zpřetrhaných dodavatelských řetězců. Druhým hlediskem je bezpečnost – také v Česku jsou nová ohniska koronaviru kolem levných zahraničních dělníků. Proto bude také v materiální výrobě radikálně omezována fyzická účast lidí. V čase internetu věcí a Průmyslu 4.0 už se výroba dokáže nejen realizovat, ale i organizovat sama. Jde to tam, kde fyzický obrobek má i své digitální dvojče a to aktivně vyjednává se sítí výrobních zařízení, kdo se obrobku ujme. Rádi vám to předvedou třeba v Testbedu CIIRC ČVUT v pražských Dejvicích.

Globální ekonomika se proto objemově možná zmenší jen málo, ale z hlediska pracovních míst se zmenší strašně. Digitalizované robotické systémy neznají únavu a obvykle ani chyby, jsou produktivnější a levnější, zvlášť když se dodavatelské řetězce zjednoduší. Pružné robotické systémy mění svůj výrobní program snadno, netřeba hledat někoho na opačném konci světa. Výroba bude produktivnější a výnosnější – ale jen pokud tu bude někdo, kdo si bude moci dovolit výrobky koupit. Když bude bez práce moc lidí, systém by mohl fyzicky běžet dál, ale v dnešních ekonomických podmínkách zkrachuje.

Najde se pro lidi dost práce? Dokážeme nastavit rozumné ekonomické podmínky? Vypadá to jako úkol pro titána, ale fakticky toho chceme docela málo. Skromnější život za výjimečného stavu karantén potvrdil, že většinu toho, co se dnes vyrábí, vlastně až tolik nepotřebujeme. K čemu je růst růstu? Vlastně jen k tomu, aby uživil i přebujelé finance a jejich potřeby úroku. Kdyby se naše představy o tom, co je nezbytné, neřídily potřebami dluhu, ale reálnou představou toho, co stačí pro důstojný a spokojený život, dnešní hospodářské statistiky by nás děsily o poznání méně.

Koronavirus zajistil, že nelze pokračovat v bezbřehém drancování planety. Odpadli lidé, přerušily se řetězce, mění se hodnoty i poměry sil. Budoucnost je nejistá. Možnosti vlád se ztenčují. Zvyšuje se hodnota svobody a nezávislého rozhodování o tom, co je opravdu nezbytné a jak to zajistit.

Moralisté rádi používají výraz „vertikála“, schopnost povznést se a dívat se na věci z nadhledu trvalejších hodnot. Přijměme pád jako příležitost k takovému nadhledu. Detaily té příležitosti jsem tu už popisoval mnohokrát – snáze se to nacvičuje v malém, zdola. Vláda se může ujmout role nepřekážet, aspoň do doby, než si ujasní, že se od ní čeká vize. Nemusíme žít špatně, pokud budeme žít jinak.

23 komentářů :

 1. Byl by i u nás velmi bohatý zdroj. Právě čtu na ruských webech, jak se k získání prostředků na úhradu potřebných prostředků postavili v Rusku. Odstupují od smlouvy o dvojím zdanění s Kyprem. Rusové platí daň z příjmů 13%, cizinci 15%. Pokud mají peníze v ruských bankách. Pokud je pošlou na Kypr, neplatí nic. Protože daň na Kypru je nulová. A když si převedou zpět dividendy, je to to samé. Už byly zdaněny na Kypru daní = 0! Podle údajů ruského MF si takto poslali ruské firmy i fyzické osoby na "ostrov pokladů" (citát) v r. 2018 1,2 trilionu rublů a v r. 2019 už triliony dva. Nevím jestli trilion v Rusku označuje to samé co u nás (Američané označují naši miliardu za bilion), ale sumy jsou to doslova astronomické. Od 1. dubna však jsou všechny peníze převáděné do zahraničí daněny 15%. A to samé i zpět přicházející dividendy. Tak bohatí v Rusku vydělávali miliardy dolarů a neplatili daně. Rozpočet táhli chudí ze svých malých platů. Daň z příjmů tvoří 1/3 všech příjmů regionů a ty v koronaviru velmi utrpěly. Nové zdroje je nutné hledat u bohatých a nikoliv chudých, prohlásili na ministerstvu. Prezident Putin nařídil převést takto získané prostředky na podporu rodin, samoživitelek, a těm, kteří podporu potřebují. Smlouva s Kyprem byla uzavřena v r. 1998, za vlády kořaly Jelcina. není divu, že po něm oligarchové a Západ tak pláčou. A jak je tomu u nás? Kolik peněz odejde za hranice a kolik z nich je u nás daněno a jak? Co vede naše občany k tomu, aby byly občany Monte Carla, Kypru, Kajmanských, Panenských a bůhví jakých ostrovů? Pochybuji, že láska k exotice. A máme plno různých politických neziskovek, které sice vykazují činnost, ale nulové výsledky. Miliardy vyhazujeme za zcela očividně nefunkční inkluzi. Tak se mi maně mihlo hlavou ona vysmívaná hláška našeho premiéra Špidly: "Zdroje jsou". On ten trouba měl vlastně pravdu. jen se nebát a vzít si je. Jsou to naše peníze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Danny, dík za info. Tuto sviňárničku jsem neznal a pak, a že rezervy nejsou.

   Smazat
  2. Nevíte, jak se des mají na svých ostrovech naši čeští exboháči, Viktorek Kožených na Bahamách, nebo Borisek Vostrých v Belize? Už je místní vodrbali dohola a musejí pracovat :-)

   Smazat
  3. Pro 14:59 Tak zrovna tyto jsem namyslel. To jsou žabaři, kteří využili momentální situace a ukradli vše co bylo v jejich dosahu aniž by věděli, co vlastně s tím. Takových privatizátorů byly stovky ne-li tisíce. Jeden den byli milionáři, začínající bulvár z nich udělal hvězdy a po pár týdnech žebrali po známých o búra na polévku. Zakládali nevěstince, obsazovali tržnice,... Ti vámi jmenovaní se akorát přimotali k větším soustům. Ale dopadli stejně. Jak skončily všechny aktivity hvězdy nejjasnější Viktora Koženého? Všechny zkrachovaly. Do jedné. Včetně naší zámořské plavby. Byl a je to amatér. Mám na mysli profesionály. Machry ve svém oboru - finančních čachrů a lovení v kalných vodách. Rittig, Janoušek, Koláček, Bakala... Ti věru nezkrachovali. Jak sdělil veřejnosti pan Rittig na otázku kde bere svoje (nemalé) peníze: "Vím jak to v obchodě chodí a to mně živí". Ne produkce, nikoliv transparentní obchod. Ale ví, za kým zajít, co komu slíbit, co zajistit, co zařídit, koho do čeho namočit... A co hlavně: ví, kam až může zajít a tuto hranici nepřekročit. Janoušek to udělal a dojel na to. Kdyby si nasypal popel na hlavu, zaplatil by pokutu a pes by po něm neštěkl. jenže on to s tou vírou v nezranitelnost přehnal. Co znamená výrok pane Rittiga si můžete ozřejmit vcelku jednoduše. Vzpomeňte si na kauzu Nečas, Nagyová (nyní Nečasová). Když to prasklo a začala se zajímat média, najednou se ukázalo, kolik lidí jí šlo slušně řečeno na ruku. Platili jí luxusní dovolené, dostávala kabelky za statisíce a šperky za několik statisíců, dokonce jí tahali kufry, když na tu dovolenou jela nebo se z ní vracela. Vše to byly samozřejmě pouhé dárky! A nebyli to žádní hokynáři, ale podnikatelé zvučných jmen. Po skandálu najednou tvrdili, že tu paní ani vlastně neznají, že ji vlastně viděli několik minut, maximálně s ní prohodili několik zdvořilostních frází. A při té příležitosti jí cpali dary za statisíce. Toto znamená to Rittigovo "jak to v obchodě chodí". kauza Bakala, OKD, Škoda Plzeň, ČKD Praha, jízdenky pro DPP Praha.... to je pak výsledek. Tady létají miliardy. Právě na ty ostrovy ke zdanění. Ostatně daňovým rájem bylo (a možná ještě je) i Nizozemsko. A kdo je z něj udělal? Pan Verheugen, nyní jeden z nejvyšších papalášů EU, který rozdává rady a hlavně výhružky na vše strany. Pan Rittig je občanem Monaka. Jakož i řada sportovních hvězd. Kožený a spol. jsou ve srovnání s nimi na úrovni drobných kapsářů, půdařů a zlodějů prádla ze sušáren.

   Smazat
 2. V Evropě bude čím dál méně práce pro vlastní, moudře na ekologicky rozumných počtech samoudržované populaci.

  Tak sem Levantinci původem stěhují miliony afrických povalečů a živlů, kterých se Afrika ráda zbavila a zbavuje, aby tam dále neškodili a aby je sami nemuseli věšet... NĚKDE JE NĚČEHO MOC A PERSPEKTIVNĚ PŘÍLIŠ? TAK TAM PŘIDEJTE ZMETKY, NEPOUŽITELNÉ A NEKOMPATIBILNÍ ŠKODLIVOSTI... stejně se to sesype, ale kolaboranti si nahrabou spousty šustivých papírků s ksichty mrtvých presidentů USA.
  Kdyby hloupost s blbostí kvetly a nadnášely, byla by současná Evropa nejvýše poletující bujnou zahradou ve vesmíru.

  OdpovědětSmazat
 3. Žít jinak neznamená ale že budeme žít jak chtějí vymaštěnci z eu. V liberální diktatuře bez masa chodit pěšky atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU bude jistě dávat bohaté dotace na chov a konzumaci hmyzu za metanově zrušené vepřové, hovězí, další dotace na stáje, vozky, koňské povozy, bryčky, zemljanky, domy v korunách stromů a na vodních plochách.Na elektřinu po dobu 24hodin zapomeňte, né-li úplně.Svítit jedině ekologicky nasbíranými světluškami do sklenice.EU postupně zlikviduje a rozloží již bývalou vyspělou rádoby "západni"ekonomiku.Nyní se pod vedením mrs.Lejnové pustili do likvidace autoprůmyslu a energetiky.Co bude likvidováno dál?Chemické podniky?Jatka?Masný průmysl?Pod vedením euromarxistického vedení a smýšlení vzhůru do pravěku!!!Ještě, že nejsou mamuti, EU by je nařídila okamžitě pro velkou produkci metanu jistě zlikvidovat.

   Smazat
  2. Aj to bude švanda, až každÿ z nás dostane osobní měřič metanu, který vypouští do vzduchu a bude mu podle toho finančákem vypočítaná daň.

   Smazat
 4. Aý odjede americký ministr Pompeo, tak se dozvíme, že loboval /nařídil/ koupit jadernou elektrárnu v USA. Kdy SS naposled postavili jadernou elektrárnu?

  OdpovědětSmazat
 5. Proto se rozjela masívní dehonestace bývalého režimu, protože socialismus by současné problémy dokázal překonat. Co kdyby někoho napadlo se vrátit o 30let nazpět a proto kapitalismus přemění liberalismus pro svoji obranu v fašismus.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak jak to bylo už to nepůjde. Svět se z ekonomického hlediska bude muset změnit. Záleží jen na tom zda ho dokážeme změnit v něco v čem bude možné i žít. Kdykoliv jdu do krámu a to jakéhokoliv tak vidím dvě třetiny zboží které bych nikdy nekoupil a nikdy nepotřebuji. Omezit ae musíme jde jen o to se omezit o zbytečnosti.

  OdpovědětSmazat
 7. 10:54 V dnešním světě existují dva základní modely možného budoucího vývoje - americký a čínský. Asi netřeba dodat, že ten americký je dnes na konečné, protože ztroskotal a fungoval jenom do té doby, dokud USA dokázaly vyžírat zbytek světa na úkor zbytku světa. Planeta si ale již nemůže dovolit zemi, která spotřebovává 50% energetických surovin planety, i když má pouze 5% světové populace. Ani čínský model není ideální, ale ukazuje se jako životaschopnější. Někoho ale ta transformace bude hodně a hodně bolet, nejenom Ameriku, ale i Evropu!

  OdpovědětSmazat
 8. Netřeba se bát nezaměstnanosti, 4.0 potřebuje obrovské množství kvalifikovaných pracovních sil a času. Opravdu není legrace ty systémy vymyslet, odladit a dát do produkce. K tomu jsou tu odborné řemeslné profese, které žádný robot nenahradí. Pochopitelně, trubka ve skladu nebo u pásu o práci brzy přijde, (stejně jako další profese, jak bude pokračovat autonymita systémů), ale většina chytrých, šikovných a pracovitých lidí se nemá čeho bát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní4. srpna 2020 16:52
   Nic není jisté, kam se bude vývoj ubírat. To co uvádíte, zde již bylo. V šedesátých letech, když nastupovaly procesory, počítače. To byla doba, Jáchyme hoď ho do stroje. V tom filmu to byl sice laický pohled, ale automatizace prudce nastupovala.
   Pár let po hadráku, jsem nastoupil do jedné z mála firem, která vyrábí automatizační prostředky, byla v českých rukou a nebyla rozprodána na pozemky a stroje do starého železa. A zde byly ještě pozůstatky toho vzmachu z šedesátých let. U každého obráběcího stroje byl panel (samozřejmě již nefunkční), kterým si původně mohl pracovník přivolat el. vozík, jezdící po indukční dráze (kabely v lité podlaze) a odvezl nádobu se šponami, nebo nádobu s obrobky, a tak. Pamětníci mi říkali, že tam byly delegace z USA a žasnuly.
   Tento vzmach automatizace byl zablokován. Toto období nadšení z možností techniky, skončilo. Dnes se domnívám, že z důvodů obavy ze ztráty kontroly nad lidmi, kteří by neměli povinnost denně robotovat. A domnívám se, že to přetrvává. Výsledky technologického vývoje, jsou využívány hlavně k vyšší kontrole lidí, než k jejich demokratickému rozvoji. P.K.

   Smazat
  2. Samozřejmě 16:52, on každý "pracovitý" má všechny předpoklady být kybernetikem. Vidíte to stejně jednoduše, jako pan Fiala s elektromobilitou. Když si nevšímá problematických vlastností používaných akumulátorů.

   Smazat
  3. 13:14 Klídek digitalizace by sice měla omezit úředníky, ale je vidět, že je to nad její síly. Buď je projekt nepovedený a proto nefunguje, nebo funguje, ale šéf své lidi nevyhodí a vymyslí jim další "důležitou" činnost. Vždyť se podívejte na náš státní aparát, má víc zaměstnanců, než jich bylo před odchodem Slovenska a navíc stále kyne.

   Smazat
  4. Aby mohl automatický stroj nebo chcete-li robot 4.x fungovat, musí mít kolem sebe 3 zaměstnance na tři směny, jednoho nebo více údržbářú, zástupce firmy, která ty stroje vyrábí a jednoho či více idiotů
   , kteří tomu šéfují. Pracovní pozice budou, netřeba se obávat...
   Smazat
 9. Zde je video s českými titulky, jak se v Německu již organizují doktoři, kteří odmítají ten falešný koronavirový cirkus. P.K.
  https://vk.com/wall272189356_49790?fbclid=IwAR2ePY3neZC_ZH1OxGZyeyoL8uUUzCJveZOVqm-Jo7Ye7HWF-MjgpPL3O6Q

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,07
   Histerie kolem Covid-19 je uměle vyvolaná a dobře zaplacená!!!!

   Smazat
  2. 11:19 on tedy virus Sars Cov2 není vysoce nakažlivý, nesezónní, nemutuje, nevyvolává pracovní neschopnost, vždy má lehký průběh, není smrtelný a pro oslabené organizmy životu nebezpečný? Takže ho lze nechat běžet, když ekonomiku to nijak neohrozí a nějací takoví o něco dřív mrtví marodi a senioři stejně jen zbytečně zatěžují společnost. Vy jste Jura, když, tak vy z toho za týden lehce vyváznete. Na ničem a nikom jiném vám zřejmě nezáleží. Co takhle trochu to domyslet? Případy USA, Švédska atp. vám nic neříkají?

   Smazat
  3. 18:37
   Ty a zdravotnictví nejste kamarádi!!!!

   Smazat
 10. Nastal čas který donutil a ještě více donutí lidi, kteří toho jsou schopni, přemýšlet jinak než ekonomicky.
  Neviditelná ruka která začíná působit je jiná než mezinárodní ekonomiky a trhu.
  Současný Západní ekonomický systém je udržován už jenom pumpováním dluhových peněz do tohoto systému a to nepůjde do nekonečna, inflační krizi, znehodnocení měn, rozpadu liberálního mezinárodního obchodu, se Svět nevyhne ..

  Průmyslová revoluce 4.0 "národy" nespasí a budou muset začít znova za svoje emitované peníze od základů budovat soběstačnost v národních komunitách a státech ..
  Nové "Národní ekonomiky 4.0" budou životaschopné jenom když budou mít ve "viditelných rukách" základní produkci potravin, životních potřeb a zajišťování základních služeb (hlavně sociálních a zdravotních) ..

  OdpovědětSmazat
 11. Danny 10.47,
  Rittig, Janoušek, Koláček, Bakala..., a další "kapitáni" byznysu nejsou výjimkou oproti ostatním zkrachovalcům. Obchod je o požírání slabších těmi silnějšími, jejich mecenášští velcí loutkaři je taky sežerou, až jim přestanou vyhovovat ..
  Babiš tohle zná a proto hledá podporu a budoucí zastání u obyčejných lidí místo dosavadních podporovatelů Agrofertu (HBSC Bank a další banksteři...) ..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.